افسردگي در مبتلايان به صرع به مراتب از بقيه افراد جامعه شايع‌تر است اما متاسفانه در بسياري از موارد به دليل گزارش نشدن علايم افسردگي از سوي بيمار، اين اختلال تشخيص داده نمي‌شود. دليل ديگر درمان نشدن افسردگي در مبتلايان به صرع، اعتقاد به تشنج‌زابودن داروهاي ضدافسردگي است. بسياري از ضدافسردگي‌ها آستانه تشنج را پايين مي‌آورند هر چند يافته‌ها حاکي است ضدافسردگي‌ها در دوز اندک حتي خاصيت ضدتشنج دارند. همچنين، شواهد نشان داده‌اند در صورت مصرف ضدافسردگي‌ها در محدوده دوزاژ درماني، خطر وقوع تشنج اندک است. زمان انتخاب داروي ضدافسردگي براي يک بيمار مبتلا به صرع پزشک درمانگر بايد از تداخلات ميان داروهاي ضدافسردگي و ضدتشنج به خوبي آگاه باشد. به‌طور کلي در اين گروه از بيماران مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين، درمان خط اول هستند. افسردگي، شايع‌ترين اختلال همراه در مبتلايان به صرع است و در اين گروه از بيماران در مقايسه با مبتلايان به ساير بيماري‌هاي مزمن و اختلالات نورولوژيک شدت بيشتري دارد. در بيماران با تشنج‌هاي راجعه در مقايسه با جمعيت عادي جوامع، ميزان شيوع افسردگي20 تا 55 درصد بيشتر است. در بيماران با صرع کنترل‌شده، ميزان شيوع افسردگي 3 تا 9 درصد است. افسردگي درمان نشده ممکن است به خودکشي منجر شود. شيوع خودکشي در مبتلايان به صرع حدود 10 برابر ساير افراد جامعه است. تغيير در سطح سروتونين و نورآدرنالين، نقش کليدي در پاتولوژي افسردگي ماژور و صرع ايفا مي‌کند. در افسردگي ماژور، کتکولامين‌ها (دوپامين، نورآدرنالين و سروتونين) و نوروترانسميترها (گلوتامات و گاما آمينوبوتيريک‌اسيد) دخالت دارند. به‌طور مشابه، برهم خوردن تعادل ميان نوروترانسميترهاي اصلي و کتکولامين‌ها در ناحيه تمپورال باعث افزايش خطر تشنج در بيماران مستعد مي‌شود. به علاوه، کاهش عملکرد کتکولامين (سروتونرژيک و نورآدرنرژيک) باعث وخيم‌تر شدن شدت تشنج در برخي از حيوان‌هاي آزمايشگاهي شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: افسردگی, صرع, دارو درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


در اين تحقيق بخشي از كاربرد نانو تكنولوژي در پزشكي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. اين تحقيق سعي دارد فرصت‌هاي تحقيقاتي در زمينه نانو تكنولوژي در داروها را بيان كند. البته اين نكته نبايد فراموش شود كه اكثر نانو داروها در مراحل اوليه كاربرد هستند و بايد موانع بسياري از سر راه آن‌ها برداشته شود كه اين كار ممكن است سال‌ها يا چند دهه زمان ببرد.
اگـر چـه تعـاريف بسياري از نانو تكنولوژي موجود است ولي تحقيق و توسعه تكنولوژي در سطح اتم، ملكول و ملكول‌هاي غول آسا (Macromolecular Level) در مــقــيـــــاس طـــــولــــي 100-1 نـانـومتـر از همـه تعـاريـف متـداول‌تـر است. اين تحقيقات و توسعه‌هاي تكنولوژيك باعث مهيا شــدن اطـلاعـات در زمينـه پـديـده‌هـا و مـواد در مقياس نانو مي شود و ساختار‌ها و سيستم‌هايي بـه واسطه آن توليد مي‌شود كه خواصي بسيار خـوب و كـاربـردي دارنـد. ايـن خـواص بـسـيـار خوب و كاربردي به واسطه اندازه كوچك اين ساختارها و سيستم‌ها حاصل مي شود. به طور ساده‌تر بايدگفت كه نانو تكنولوژي دنيايي در مـقـيــاس نــانـو (‌‌يـك ميليـونيـوم متـر) اسـت. ايـن مقياس بسيار كوچك‌تر از مقياس‌هاي معمولي است. اين دنيا، دنياي ميان ماكرومتر و پيكومتر (يك ميليارديوم متر) است.

PDF متن کامل مقاله               HTML متن کامل مقاله


برچسب‌ها: نانو, نانو دارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ميگرن، نوعي سردرد است که به طور متوسط 15درصد از افراد جامعه را گرفتار مي‌کند. در دوره کودکي شيوع ميگرن در دختران و پسران برابر است اما در سنين باروري ميزان ابتلاي زنان به بيش از 2 برابر مردان مي‌رسد بنابراين نقش تغييرات هورموني -از زمان بلوغ تا يائسگي- در حملات ميگرن در زنان را نمي‌توان ناديده گرفت. حدود 60 درصد از زنان با سابقه ميگرن، حملاتي را همزمان با دوران قاعدگي خود تجربه مي‌کنند. ميگرن قاعدگي که بدون اورا بوده و در فاصله 2 روز قبل تا 3 روز بعد از شروع خونريزي رخ مي‌دهد، در 10 تا 15 درصد از زنان شايع است. بيش از نيمي ‌از مبتلايان به ميگرن قاعدگي، حملاتي را در ساير روزهاي ماه نيز تجربه مي‌کنند.
تشخيص ميگرن قاعدگي در صورتي گذاشته مي‌شود که حملات ميگرن در دوره قاعدگي حداقل در 2 دوره از هر 3 دوره قاعدگي رخ دهند. شواهد نشان داده‌اند ميگرن قاعدگي متاثر از تغييرات سطح هورمون‌هاي زنانه در طول زندگي يک زن است. دستگاه عصبي مرکزي ممکن است از راه‌هاي متعددي تحت‌تاثير هورمون‌هاي تخمدان قرار گيرد. گيرنده‌هاي استروژن و پروژسترون در مناطق کورتيکال و ساب‌کورتيکال مغز وجود دارند. براساس تئوري کمبود استروژن، کاهش استروژن-آنچنان که طي فاز لوتئال چرخه قاعدگي رخ مي‌دهد- با توليد سروتونين مرتبط است. چنين وضعيتي به گشادي عروق جمجمه و حساس شدن عصب تري‌ژمينال منتهي مي‌شود که مي‌تواند آغازگر ميگرن در برخي از زنان باشد. ثابت ماندن سطح استروژن سرم- 45 تا 75 پيکوگرم در ميلي‌ليتر- باعث کاهش دفعات ميگرن و شدت حملات مي‌شود. به علاوه، پروستاگلندين‌هايي که طي ريزش آندومتريال آزاد مي‌شوند، ممکن است در افزايش تعداد دفعات حملات ميگرن در اواخر فاز لوتئال و اوايل فاز خونريزي چرخه قاعدگي نقش داشته باشند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, میگرن, قاعدگی, میگرن قاعدگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


عفونت مجاري تنفسي فوقاني شامل التهاب مخاط مجاري تنفسي به استثناي ناحيه آلوئول‌هاي ريوي است. اين عفونت علاوه بر بي‌حالي و کوفتگي بدن، علايم موضعي متعددي در مبتلايان ايجاد مي‌کند. درد و گرفتگي گلو، آبريزش از بيني، احساس پري و درد در ناحيه صورت و پيشاني و سرفه از جمله اين علايم موضعي هستند. براساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، به‌طور متوسط هر کودک سالانه 5 مورد عفونت مجاري تنفسي فوقاني و هر بزرگسال 2 تا 3 مورد عفونت را تجربه مي‌کند. پاتوژن‌هاي مسبب عفونت مجاري تنفسي فوقاني شامل بيش از 200 نوع ويروس (100 نوع رينوويروس) و انواع مختلف باکتري‌هاست.
ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي تقريبا هميشه در محيط اطراف شما هستند اما عوامل متعددي خطر ابتلا به بيماري سرماخوردگي را افزايش مي‌دهند. نوزادان و کودکان در سنين پيش از مدرسه بيش از ساير گروه‌ها در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگي هستند زيرا هنوز به اغلب ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي مقاوم نشده‌اند. از سوي ديگر، در چنين کودکاني آموزش در زمينه شستشوي مرتب دست‌ها و پوشاندن بيني و دهان هنگام عطسه و سرفه ممکن نيست. سرماخوردگي در نوزاد تازه متولد شده در اغلب موارد مشکل‌ساز است. با افزايش سن سيستم ايمني افراد نسبت به انواع مختلف ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي مقاوم مي‌شود. در نتيجه، تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگي در بزرگسالان به مراتب کمتر از کودکان است. شيوع سرماخوردگي هم ميان کودکان و هم بزرگسالان در فصول سرد سال به مراتب بيشتر است زيرا افراد در اين زمان ساعات طولاني‌تري را در فضاهاي بسته سپري مي‌کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي کابوزانتينيب(Cabozantinib) با نام تجاري کومتريک (Cometriq) را براي درمان بدخيمي متاستاتيک مدولاري تيروييد مورد تاييد قرار داده است. بدخيمي مدولاري تيروييد، در سلول‌هاي توليدکننده هورمون کلسيتونين غده تيروييد ايجاد مي‌شود. اين نوع سرطان ممکن است بدون هيچ سابقه قبلي يا در خانواده‌هايي که موتاسيون ژنتيکي خاصي دارند رخ دهد. به دليل اين موتاسيون خاص فرد به يک يا حتي چند بدخيمي سيستم اندوکرين- از جمله بدخيمي مدولاري تيروييد- مبتلا مي?شوند. انستيتوي ملي سرطان آمريکا تخمين زده است که براي بيش از
56 هزار آمريکايي در سال 2012 تشخيص بدخيمي تيروييد گذاشته خواهد شد و 18 هزار نفر به دنبال ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست خواهند داد. سرطان مدولاري تيروييد حدود 4 درصد از بدخيمي‌هاي تيروييد را شامل مي‌شود.
کومتريک، دومين داروي مورد تاييد FDA براي درمان سرطان مدولاري تيروييد طي 2 سال اخير است. در سال 2011 ميلادي، اين سازمان کاپرلسا (Caprelsa) را براي درمان مبتلايان به بدخيمي نادر مدولاري تيروييد مورد تاييد قرار داده بود. کومتريک، يک مهارکننده کيناز است که پروتئين‌هاي کيناز غيرطبيعي دخيل در رشد و تکامل بدخيمي سلول‌هاي مدولاري تيروييد را بلوک مي‌کند. ايمني و اثربخشي کومتريک در يک مطالعه باليني با شرکت 330 بيمار مبتلا به سرطان مدولاري تيروييد مورد بررسي قرار گرفت. درمان با کومتريک طول مدت زندگي بدون پيشرفت سرطان را کاهش داد و در برخي از اين بيماران اندازه تومور را نيز کوچک‌تر کرد. در بيماران دريافت‌کننده کومتريک مدت زمان توقف رشد تومور به طور متوسط 11 ماه و در دريافت‌کنندگان دارونما 4 ماه بود. در 27درصد از بيماران تحت درمان با کومتريک پس از گذشت 15 ماه از شروع مصرف کاهش اندازه تومور گزارش شد. شايع‌ترين عوارض جانبي کومتريک در مطالعات عبارت بودند از اسهال، التهاب و زخم‌هاي دهاني، قرمزي و درد در انتهاها (سندرم دست- پا)، کاهش وزن، کاهش اشتها، تهوع، ضعف، دردشکمي و يبوست.


برچسب‌ها: تاییدیه, کومتريک, کابوزانتينيب, سرطان, سرطان تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در ماه‌هاي اخير سوسپانسيون خوراکي آهسته‌رهش متيل‌فنيديت هيدروکلرايد (کوييليوانت ايکس آر Quilivant XR) را براي درمان اختلال فقدان توجه و تمرکز و بيش‌فعالي موردتاييد قرار داده است. اين دارو اولين شکل مايع آهسته‌رهش متيل‌فنيديت با الگوي مصرف يک‌بار در روز است که براي مبتلايان به اختلال فقدان توجه و تمرکز و بيش‌فعالي موردتاييد قرار گرفته است. اثربخشي آن در يک مطالعه دوسوکور با استفاده از دارونما در چند مرکز مورد بررسي قرار گرفت. در مجموع 45 کودک مبتلا به اختلال عدم‌توجه و تمرکز و بيش‌فعال براي مدت 4 تا 6 هفته با دوز آغازين 20 ميلي‌گرم کوييليوانت ايکس‌آر يک‌بار در روز تحت‌درمان قرار گرفتند. دوز دارو هر هفته 10 يا 20 ميلي‌گرم تا حداکثر 60 ميلي‌گرم در روز افزايش داده شد. سپس بيماران به طور دوسوکور وارد يک مطالعه 2 هفته‌اي درمان يا دوز درماني کوييليوانت يا دارونما قرار گرفتند. در پايان هر هفته مشاهده‌گران ميزان توجه و وضعيت رفتاري بيماران را گزارش کردند. اين دارو به ميزان قابل‌توجهي علايم اختلال توجه و تمرکز را در مقايسه با دارونما بهبود داده بود. انتظار مي‌رود کوييليوانت ايکس‌آر در ژانويه 2013 وارد بازار دارويي شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, کوييليوانت ايکس آر, متیل فنیدیت, بیش فعالی, تمرکز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


واژه مولکول‌هاي جديد(NMEs)، بنابر تعريف FDA به ترکيب‌هاي دارويي اطلاق مي‌شود که ماده موثره آنها داراي ساختار شيميايي است که براي نخستين‌بار به بازار دارويي آمريکا عرضه مي‌شود. در تعريف اخير (2012-2011) از مولکول‌هاي جديد، به ويژگي‌هاي فارماکولوژي يک دارو بيشتر از فارماکوکينتيک، عوارض جانبي، تداخلات و دوز موثر آن توجه شده است. در اینجا به بررسی ابيراترون(تاريخ تاييد آوريل 2011)، آوانافيل(تاريخ تاييد آوريل 2012)، کلوبازام(تاريخ تاييد اکتبر2011)، تافلوپروست(تاييد در جولاي 2012) می پردازیم.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مولکول جدید, ابيراترون, آوانافيل, کلوبازام, تافلوپروست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ديس ليپيدمي(اختلال متابوليسم چربي)، فاکتور خطر اصلي در بيماري‌هاي عروق کرونر قلبي است، بنابراين دستورالعمل‌هاي جديد، کنترل کلسترولLDL (ليپوپروتئين با چگالي اندک) را به عنوان هدف اوليه درمان معرفي کرده‌اند. مطالعات قبلي نشان داده بودند افزايش کلسترولHDL (ليپوپروتئين با چگالي بالا) و کاهش تري‌گليسيريدها نيز ممکن است آثار مثبتي در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي داشته باشد(اهداف ثانويه درمان). اغلب داروهاي کاهنده چربي، بي‌خطر هستند و از سوي بيماران به خوبي تحمل مي‌شوند. تظاهرات مسموميت کبدي ثانويه به مصرف داروهاي کاهنده چربي عبارتند از نارسايي حاد کبدي، هپاتيت، کلستاز و از همه شايع‌تر ترنس آمينيت که افزايش بدون علامت باليني ترانس آمينازهاي سرم است. نارسايي حاد کبد بسيار نادر و يافته‌ها حاکي از آن است افزايش خفيف و بدون علامت آسپارتات ترانس آميناز و آلانين ترانس آميناز الزاما نارسايي حاد کبد ايجاد نمي‌کند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: استاتین, مسمومیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا رگورافنيب (regorafenib) با نام تجاري استيوارگا(Stivarga) را براي درمان مبتلايان به بدخيمي کولورکتال متاستاتيک مورد تاييد قرار داده است. استيوارگا يک مهارکننده مولتي کيناز است که آنزيم‌هاي متعدد دخيل در پيشرفت بدخيمي را مهار مي‌کند. اين دارو يک ماه قبل از موعد مقرر براي اعلام نتيجه بررسي‌ها، از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد شد. استيوارگا دومين داروي مورد تاييد از سوي FDA طي 2 ماه گذشته است. براساس آمار ارائه شده از سوي اداره کنترل و پيشگيري از بيمارهاي آمريکا، بدخيمي کولورکتال سومين سرطان شايع ميان مردان و زنان است. اثربخشي و ايمني استيوارگا در يک مطالعه باليني با شرکت 760 بيمار تحت درمان با تشخيص بدخيمي کولورکتال متاستاتيک بررسي شد. بيماران به طور تصادفي استيوارگا يا دارونما دريافت کردند. مصرف استيوارگا يا دارونما تا زمان عود بدخيمي يا غيرقابل تحمل شدن عوارض ادامه يافت. نتايج نشان دادند درمان‌شدگان با استيوارگا در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما طول عمر بيشتري داشتند. همچنين زمان تاخير در رشد تومور در دريافت‌کنندگان استيوارگا به طور متوسط 2 ماه بيشتر بود. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده از سوي بيماران تحت درمان با استيوارگا عبارت بودند از ضعف و بي‌حالي، کاهش اشتها، نشانگان دست – پا(اريتروديس استازي کف دست و پا)، اسهال، زخم‌هاي دهان(موکوزيت)کاهش وزن، عفونت، افزايش فشارخون، ديس فوني(تغيير صدا).


برچسب‌ها: تاییدیه, استيوارگا, رگورافنيب, سرطان, کولورکتال, سرطان کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا توفاسيتينيب (Tofacitinib) با نام تجاري زلجانز (Xeljans)را براي درمان بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا شديد آرتريت روماتوييد فعال که پاسخ‌دهي درماني مناسبي به متوترکسات نداشته‌اند يا نسبت به آن عدم تحمل پيدا کرده‌اند مورد تاييد قرار داده است. آرتريت روماتوييد، يک بيماري اتوايميون است که در آن سيستم ايمني بدن به اشتباه بافت‌هاي سالم را مورد هدف قرار مي‌دهد در نتيجه التهاب مفاصل و بافت‌هاي اطراف آنها مشاهده مي‌شود. زلجانز با الگوي 2 بار در روز مصرف مي‌شود و با بلوک مولکول‌هاي ژانوز کيناز- که در التهاب مفصل نقش دارند- اعمال اثر مي‌کند. ايمني و اثربخشي آن در 7 مطالعه باليني با شرکت بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا شديد آرتريت روماتوييد فعال مورد بررسي قرار گرفت. در تمام اين مطالعات بيماران تحت درمان با زلجانز بهبود پاسخ‌دهي درماني و عملکرد فيزيکي را تجربه کردند. مصرف اين دارو با افزايش خطر ابتلا به عفونت‌هايي نظير عفونت‌هاي فرصت‌طلب (در شرايط مهار سيستم ايمني رخ مي‌دهند)، توبرکلوز و لنفوم همراه است. همچنين خطر افزايش کلسترول و آنزيم‌هاي کبدي و افت شمارش سلول‌هاي خوني وجود دارد. براي آگاهي از آثار درازمدت زلجانز روي بيماري‌هاي قلبي، بدخيمي‌ها و عفونت‌هاي شديد سازمان غذا و داروي آمريکا مطالعات پس از ورود به بازار براي اين دارو درخواست کرده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, زلجانز, توفاسيتينيب, آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


لوپراميد يکي از مشتقات صناعي پتيدين است که قادر به کاهش تحريکات دستگاه گوارش و احتمالاً ترشحات آن مي‌باشد. با اين آثار لوپراميد موجب کاهش فعاليت دستگاه گوارش و تأثير بر مبادله‌ي آب و الکتروليتها مي‌شود. لوپراميد به صورت خوراکي به عنوان يک داروي ضداسهال براي درمان اسهالهاي حاد و مزمن بزرگسالان و کودکان و همچنين اسهال حاد مسافرتي کاربرد دارد.
اين دارو با اثر مستقيم بر عضلات حلقوي و طولي ديواره‌ي روده‌ها قادر به غيرفعال کردن حرکات خود به خودي آنها مي‌باشد. با اين آثار اين دارو قادر به کاهش حجم مدفوع روزانه و افزايش ويسکوزيته و تراکم آن بوده و اتلاف مايعات و الکتروليتها را کاهش مي‌دهد. تاکنون گزارشي از تحمل نسبت به اثر ضد اسهالي اين دارو مشاهده نشده است. گرچه در ميمونهاي معتاد به مورفين، لوپراميد با دوزهاي بالاتر از دوزهاي توصيه شده سبب جلوگيري از بروز علائم قطع مصرف مورفين شده است ولي در انسان آثار مشابه ترياک حتي با دوزهاي بالاتر از ۲ برابر مصرف دوزهاي درماني مشاهده نشده است. ميزان جذب لوپراميد پس از مصرف خوراکي ۴۰% بوده و فاقد نفوذ قابل توجه مغزي است. اوج غلظت‌هاي پلاسمايي لوپراميد تقريباً ۵ ساعت پس از تجويز قرص و ۲.۵ ساعت پس از تجويز فرم مايع آن حاصل شده و براي هر دو فرم فوق تقريباً مساوي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لوپرامید, اسهال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آکاربوز يک مهارکننده آلفاگلوکوزيداز مي‌باشد که براي درمان ديابت مليتوس نوع دوم کاربرد دارد. اين دارو در واقع يک اوليگوساکاريد حاصله از فرآيند تخمير ميکروارگانيسمي به نام Actinoplanes utahensis است. اين اليگوساکاريد پيچيده قادر به تأخير و جلوگيري از هضم و جذب کربوهيدراتهاي مصرف شده پس از ميل غذا مي‌باشد. به همين دليل مصرف اين دارو قبل از غذا با افزايش مختصر غلظت گلوکز همراه خواهد شد. حاصل اين تأثير کاهش گلوکز پلاسما و کاهش ميزان هموگلوبين گليکوزيله بيماران دچار ديابت مليتوس نوع دوم خواهد بود.
بر خلاف سولفونيل اوره‌ها، آکاربوز قادر به افزايش ترشح انسولين نبوده‌ي و مکانيسم کاهنده‌ي قند خون آکاربوز حاصل يک رقابت برگشت‌پذير وقفه‌يي آنزيمهاي آلفاآميلاز پانکراس و اتصال با آنزيم آلفاگلوکوزيد هيدرولاز غشاي سلولهاي روده‌يي مي‌باشد. اتصال ترکيبات نشاسته‌يي با آنزيم‌ آلفا آميلاز موجب هيدروليز آنها به اليگوساکاريدها در روده‌ي ‌کوچک شده و اتصال با آنزيم آلفاگلوکوزيداز موجب هيدروليز اليگوساکاريدها به تري و دي‌ساکاريدها، گلوکز و ساير منوساکاريدها در جدار روده‌ي کوچک خواهد شد. بديهي است وقفه‌ي اين آنزيم‌ها در بيماران ديابتي سبب تأخير در جذب گلوکز و نهايتاً کاهش هيپرگليسمي آنها پس از غذا خواهد شد. به دليل همين ماهيت عمل متفاوت است که مصرف همزمان آکاربوز توسط بيماران تحت درمان با يک سولفونيل اوره از کنترل بهتر قند خون آنها را به دنبال خواهد شد. به علاوه آکاربوز درکنترل افزايش وزن بيماران متعاقب درمان با انسولين و سولفونيل اوره آزها نيز مؤثر خواهد بود. شايان ذکر است اين دارو هيچ تأثير وقفه‌يي بر فعاليت لاکتاز نداشته و لذا مصرف آن سبب القاي عدم تحمل لاکتوزي نخواهد شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, آکاربوز, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


پسوريازيس يک اختلال اتوايميون است که معمولا با تظاهراتي نظير بازسازي سريع‌تر از حد معمول سلول‌هاي پوست و درنتيجه مشاهده سلول‌هاي نابالغ در سطح پوست بروز مي‌کند. اولين بار اين بيماري در سال 1808 ميلادي توسط رابرت ويلان تشريح شد. پسوريازيس در 2 تا 3 درصد جمعيت عمومي‌ مشاهده مي‌شود. در 35 درصد از مبتلايان بيماري متوسط تا شديد است؛ يعني 2 تا 10 درصد از سطح بدن را درگير مي‌کند. شيوع اين بيماري پوستي ميان مردان و زنان يکسان و متوسط سن ابتلا به بيماري 33 سالگي است. پسوريازيس تظاهرات باليني گسترده‌اي دارد و از لحاظ شدت، محل درگيري، شکل ضايعات، علت و درمان متفاوتند. متاسفانه، درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد و هدف از درمان‌هاي موجود محدود کردن ضايعات و ارتقاي کيفيت زندگي بيمار است. درمان‌هاي موجود براي آن را مي‌توان به 3 گروه درمان‌هاي موضعي، درمان‌هاي سيستميک و درمان‌هاي بيولوژيک طبقه‌بندي کرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پسوریازیس, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی قرص های پرامپانل با نام تجاری فیکومپا را برای تشنج های پارشیال در بیماران مبتلا به صرع که بیش از 12 سال سن دارند مورد تایید قرار داده است. تشنج های پارشیال، شایع ترین نوع تشنج در مبتلایان به صرع هستند. برخی از مبتلایان به صرع با استفاده از درمان موجود موفق به کنترل مطلوب تشنج ها نمی شوند. نتایج حاصل از 3 مطالعه بالینی بهبود چشمگیری در کنترل تشنج بیماران دریافت کننده فیکومپا در مقایسه با مصرف کنندگان دارونما نشان داده است. شایع ترین عوارض گزارش شده توسط بیماران تحت درمان با فیکومپا در این مطالعات عبارت بودند از گیجی، خواب آلودگی، ضعف، تحریک پذیری، عفونت های مجاری تنفسی فوقانی، افزایش وزن، سرگیجه، آتاکسی، لنگش، عدم تعادل، اضطراب، تاری دید، دیس آرتری، بی حالی، حالت تهاجمی و پرخوابی. در برگه اطلاعات دارویی مربوط به فیکومپا، در مورد خطر جدی مشکلات عصبی روانی نظیر تحریک پذیری، تهاجم، خشم، اضطراب، پارانویا، خلق یوفوریک، بی قراری و تغییر وضعیت روانی هشدار داده شده است. برخی از این مشکلات تا به حدی جدی گزارش شده اند که تهدید کننده حیات بوده اند. در تعداد بسیار محدودی، از بیماران هم رفتارهای خشونت آمیز گزارش شده است. بنابراین به خانواده بیمار توصیه کنید در صورت مشاهده هرگونه تغییر رفتار با پزشک تماس بگیرند و اگر افزایش دوز دارو ضروری است، مانیتورینگ دقیق بیمار فراموش نشود.


برچسب‌ها: تاییدیه, فیکومپا, پرامپانل, تشنج, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، به تازگي اوماستاکسين مپسوکسينات (omacetaxine mepesuccinate) با نام تجاري سينريب (Synribo) را براي درمان لوکمي ميلوژنوس مزمن در بزرگسالان (CML) مورد تاييد قرار داده است. انستيتوي ملي سلامت آمريکا پيش‌بيني کرده است تا پايان سال 2012 ميلادي 5 هزار و 430 نفر با تشخيصCML روبرو خواهند شد. سينريب در بيماراني که بدخيمي آنها پس از درمان با حداقل دو دارو از گروه مهارکننده‌هاي تيروزين کيناز پيشرفت کرده، تجويز مي‌شود. اين دارو پروتئين‌هاي دخيل در تکامل سلول‌هاي سرطاني را مهار مي‌کند و به صورت 2 بار در روز براي مدت 14 روز متوالي زير پوست تزريق مي‌شود. سپس آن را براي مدت 7 روز مکرر (طي دوره‌هاي 28 روزه) تا زماني که در بيمار بهبود باليني ايجاد مي‌کند، تجويز مي‌کنند. داروي جديد در بيماراني که نسبت به ساير داروهاي مورد تاييد FDA در درمان CML فاز مزمن يا فاز شعله‌ور مقاوم شده‌اند يا عدم تحمل دارويي دارند اميد تازه‌اي است. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده به دنبال مصرف سينريب در بيماران تحت مطالعه عبارت بودند از افت پلاکت‌ها، آنمي، نوتروپني و متعاقب آن عفونت و تب، اسهال، تهوع، ضعف و بي‌حالي، واکنش محل تزريق و کاهش تعداد لنفوسيت‌هاي بدن (لنفوپني). اين دارو دومين داروي مورد تاييد FDA طي 2 ماه اخير براي درمان CML است. در سپتامبر سال ميلادي جاري، FDA بوسوليف را براي درمان مبتلايان به CML کروموزوم فيلادلفيا مثبتي که در فاز مزمن، بلاستيک يا پيشرونده بودند و نسبت به ساير داروي موجود مقاوم شده يا عدم تحمل دارويي داشتند مورد تاييد قرار داده بود.


برچسب‌ها: تاییدیه, سينريب, اوماستاکسين, سرطان, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در روزهاي اخير اوکريپلاسمين (ocriplasmin) با نام تجاري ژتريا (Jetrea) را به عنوان اولين داروي مورد قبول اين سازمان در درمان چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار مورد تاييد قرار داده است. چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار به وضعيتي گفته مي‌شود که در آن زجاجيه شروع به حرکت در مقابل ماکولا کرده است. همان‌طور که مي‌دانيد ماکولا بخشي از شبکيه است که مسوول بينايي شناخته مي‌شود. چنين وضعيتي مي‌تواند به تخريب ماکولا- به دنبال کشيدگي و فشردگي- بينجامد. ژتريا آنزيمي است که پروتئين‌هاي مسبب چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار را مي‌شکند. تخريب اين پروتئين‌ها باعث جداشدن بهتر زجاجيه و ماکولا مي‌شود و مي‌تواند خطر وقوع کشيدگي را کاهش دهد. درمان ديگر براي اين عارضه، جراحي است. با تاييد داروي اخير، گزينه درماني غيرجراحي براي غلبه بر چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار در اختيار متخصصان قرار مي‌گيرد. اثربخشي و ايمني ژتريا در 2 مطالعه باليني با شرکت 652 بيمار مبتلا به چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار مورد بررسي قرار گرفت. بيماران به طور کاملا تصادفي تحت درمان با تزريق تک دوز ژتريا به درون چشم يا تزريق دارونما قرار گرفتند. بيماران در 28 روز بعد از تزريق و سپس 6 ماه بعدي از لحاظ تظاهر هر گونه عارضه باليني بررسي شدند. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده به دنبال درمان با ژتريا عبارت بودند از خونريزي ملتحمه، درد چشم، مشاهده جرقه‌هاي نور، تاري ديد، ديد ناواضح، افت بينايي، ادم شبکيه و ماکولا.


برچسب‌ها: تاییدیه, ژتریا, اوکريپلاسمين, ویتروماکولار, ماکولا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي بسوليف (Bosulif)با نام ژنريک بسوتينيب (bosutinib) را براي درمان لوسمي ميلوژنوس مزمن (CML) که نوعي بيماري خون و مغز استخوان در بزرگسالان است مورد تاييد قرار داده است. پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال 2012 ميلادي براي 5430 زن و مرد تشخيص CML گذاشته شود. بيشتر مبتلايان به CML يک موتاسيون ژنتيکي(کروموزوم فيلادلفيا)دارند که باعث مي‌شود مغز استخوان آنزيمي با نام تيروزين کيناز بسازد. اين آنزيم باعث تشکيل مقادير زيادي سلول‌هاي سفيد خوني غيرطبيعي (گرانولوسيت‌ها) مي‌شود. بسوليف در مبتلايان به CMLمزمن، در فاز پيشرونده يا بلاست کروموزوم فيلادلفيا مثبت که نسبت به ساير داروها مقاوم شده‌اند يا عدم تحمل دارند تجويز مي‌شود. بسوليف با بلوک سيگنال‌هاي تيروزين کيناز که باعث شکل‌گيري گرانولوسيت‌هاي غيرطبيعي در بيمار مي‌شود اعمال اثر مي‌کند. ساير داروهايي که از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي درمانCML مورد تاييد قرار گرفته‌اند عبارتند از ايماتينيب در سال 2001 ، دازاتينيب در سال 2006 و نيلوتينيب در سال 2007 ميلادي. ايمني و اثربخشي بسوليف در يک مطالعه باليني با شرکت 546 بيمار بزرگسال در مرحله مزمن، پيشرونده يا بلاست CML بررسي شد. در همه آنها CML به دنبال مصرف ايماتينيب و در مرحله بعدي نيلوتينيب يا دازاتينيب پيشرفت کرده بود. در مرحله نهايي تمام آنها تحت درمان با بسوليف قرار گرفتند.


برچسب‌ها: تاییدیه, بسوليف, بسوتينيب, لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


طبق بررسي‌هاي انجام‌شده توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي آمريکا در زمينه مرگ‌و‌مير زنان باردار، در اين کشور اختلالات مرتبط با فشارخون مسبب 11 درصد از مرگ‌هاي دوره بارداري در فاصله بين سال‌هاي 2006 تا 2007 ميلادي بوده است. پره‌اکلامپسي شکل خاصي از افزايش فشارخون دوران بارداري است که با مجموعه ناهنجاري‌هاي مشاهده?شده در چند ارگان مشخص مي‌شود. اين عارضه معمولا پس از هفته 20 بارداري با فشارخون بالاي 140 بر 90 ميلي‌متر جيوه و پروتئين اوري (وجود بيش از 300 ميلي‌گرم پروتئين در ادرار 24 ساعته) تشخيص داده مي‌شود.
با وجود آنکه دهه‌هاي متمادي مطالعه هاي باليني و تحليلي وسيعي روي پره‌اکلامپسي انجام شده، هنوز تشخيص علت ايجادکننده آن دشوار است. پره‌اکلامپسي سندرمي با طيف وسيعي از علايم است. به طور معمول، افزايش فشارخون و پروتئين اوري مشخصه‌هاي اصلي تشخيص اين اختلال هستند. علايم ديگري نيز مي‌توانند به طور همزمان وجود داشته باشند. در برخي موارد پره‌اکلامپسي ممکن است بدون علامت باشد و در بررسي‌هاي روتين بارداري به طور تصادفي تشخيص داده شود. پره‌اکلامپسي را مي‌توان براساس شدت علايم به 2 گروه خفيف يا شديد طبقه‌بندي کرد. پره‌اکلامپسي خفيف به فشارخون بيشتر از 90/140 ميلي‌متر جيوه در 2 اندازه‌گيري با فاصله حداقل 6 ساعت از يکديگر گفته مي‌شود. در اين نوع پره‌اکلامپسي، شواهدي مبني بر آسيب ارگان‌هاي انتهايي وجود ندارد. پره‌اکلامپسي شديد، شامل مجموعه‌اي از علايم و يافته‌هاي آزمايشگاهي است. افتراق پره‌اکلامپسي خفيف از نوع شديد آن براي تصميم‌گيري‌هاي درماني ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پره اکلامپسی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آسيكلووير (Acyclovir) يك آنالوگ صناعي پوريني است كه عليه ويروس‌هاي هرپس سيمپلكس نوع 1 و 2،واريسلا زوستر، اپشتن بار و تاحدودي سايتومگالو ويروس موثر است. اين دارو از طريق دخالت در ساخت DNA و در نتيجه مهار تكثير ويروس عمل مي‌كند. به عبارت دقيق‌تر، فعاليت مهاري آسيکلووير كاملا اختصاصي به تمايل آن نسبت به آنزيم تيميدين کيناز مرتبط است. اين آنزيم ويروسي، آسيکلووير را به آسيکلووير مونوفسفات که يک آنالوگ نوکلئوتيدي است تبديل مي‌کند. در مراحل بعدي مونوفسفات توسط گوانيلات کيناز سلولي به دي‌فسفات و سپس به‌وسيله تعدادي از آنزيم‌هاي سلولي به تري فسفات تبديل مي‌شود. آسيکلووير تري‌فسفات فعال با ورود به زنجيره DNA و نيز مهار آنزيم DNA پلي‌مراز ويروس، باعث مهار ساخت و همانندسازي DNA ويروس مي‌شود.
آسيکلووير پودر بلوري شکل سفيد رنگ با فرمول مولکولي C8H11N5O3 و وزن مولکولي 225 است. حداکثر حلاليت آن در آب 37 درجه سانتي‌گراد، 5/2 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر است. جذب‌ خوراکي‌ آسيکلووير حدود 20 درصد است‌ و به‌ وفور در مايعات‌ و بافت‌هاي‌ بدن‌ منتشر مي‌شود. بيشترين‌ غلظت‌ آن‌ در کليه‌، کبد و روده ‌يافت‌ مي‌شود. غلظت‌ آن‌ در دستگاه عصبي مرکزي حدود50 درصد غلظت‌ پلاسمايي‌ آن‌ است‌. متابوليسم ‌آسيکلووير کبدي‌ است‌ و عمدتا‌ از طريق‌ کليه‌‌ها دفع‌ مي‌شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آسیکلوویر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي اوباجيو (Aubagio) را براي درمان مولتيپل اسکلروزيس موردتاييد قرار داده است. قرص اوباجيو، با نام تجاري تري‌فلونومايد (teriflunomide) به شکل يکبار در روز در بزرگسالان مبتلا به نوع عود‌کننده بيماري ام‌اس تجويز مي‌شود. در مطالعات باليني، ميزان عود در بيماران مصرف‌کننده اوباجيو 30 درصد کمتر از دريافت‌کنندگان دارونما بود. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده به دنبال مصرف اوباجيو در مطالعات مذکور عبارت بودند از اسهال، غيرطبيعي بودن آزمون‌هاي عملکرد کبدي، تهوع و ريزش مو. به دليل خطر بروز مشکلات کبدي بايد قبل و طي مصرف اوباجيو آزمون‌هاي عملکرد کبدي بيمار مرتب کنترل شود. ام‌اس، بيماري‌اي است که حرکت، احساس و ادراک بيمار را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد، بنابراين وجود گزينه‌هاي درماني کارآمد براي کنترل آن بسيار اهميت دارد. در اين بيماري التهابي اتوايميون دستگاه عصبي مرکزي، ارتباط ميان مغز و ساير اعضاي بدن مختل مي‌شود. ام‌اس از جمله شايع‌ترين علل نورولوژيک ناتواني در بزرگسالان جوان است و در مردان 2 برابر بيشتر از زنان بروز مي‌يابد. در اغلب مبتلايان به ام‌اس، اپيزودهاي شعله‌وري و اپيزودهاي بهبود(فروکش) بيماري به دنبال هم رخ مي‌دهند.


برچسب‌ها: تاییدیه, اوباجيو, تري ‌فلونومايد, مولتیپل اسکلروزیس, ام اس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي قرص ترکيبي استريبيلد (Stribild) که شامل الويتگراوير، کوبيسيستات، امتريسيتابين و تنوفووير ديسوپروکسيل فومارات است را براي درمان عفونت HIV-1 در بزرگسالاني که براي عفونت خود هرگز تحت درمان قرار نگرفته‌اند مورد تاييد قرار داده است. در قرص ترکيبي استريبيلد دو داروي مورد استفاده در درمان اچ‌آي‌وي که قبلا مورد تاييد FDA قرار گرفته بودند همراه دو داروي جديد الويتگراوير و کوبيسيستات وجود دارد. الويتگراوير، دارويي است که يکي از آنزيم هاي مورد نياز ويروس ايدز براي تکثير را مهار مي‌کند. کوبيسيستات، آنزيمي را مهار مي‌کند که متابوليزه‌کننده داروهاي ضدايدز است و براي طولاني‌تر کردن اثر الويتگراوير تجويز مي‌شود. ترکيب امتريسيتابين و تنوفووير ديسوپروکسيل فومارات در سال 2004 ميلادي با عنوان ترووادا (Truvada) مورد تاييد قرار گرفته بود. ترووادا فعاليت آنزيم ديگري را که ويروس ايدز براي تکثير در بدن بيماران نياز دارد، بلوک مي‌کند. در مجموع اين ترکيبات دارويي رژيم درماني کاملي براي عفونت اچ‌آي‌وي فراهم مي‌کند. به دنبال تحقيقات جديد و گسترش توليد داروهاي ضدايدز، درمان ايدز از رژيم‌هاي چندقرصي به رژيم‌هاي تک‌قرصي تغيير شکل داده‌ است. تاييد استريبيلد از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، گامي در جهت ساده‌تر کردن درمان ايدز است. استريبيلد، جديدترين داروي مورد تاييد FDA در سال ميلادي جاري است. ايمني و اثربخشي آن روي 1408 بيمار بزرگسال که قبلا تحت درمان قرار نگرفته بودند در دو مطالعه باليني دوسوکور مورد ارزيابي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض مشاهده شده به دنبال مصرف استريبيلد طي اين مطالعه عبارت بودند از تهوع و اسهال.


برچسب‌ها: تاییدیه, استريبيلد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


عفونت‌هاي تنفسي از جمله شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني، به‌خصوص در فصول سرد سال هستند. در مواجهه با بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي و آنفلوانزا، بيماران و پزشکان موثرترين و در عين حال بي‌عارضه‌ترين روش درمان و پيشگيري را توصيه مي‌کنند. سرماخوردگي، عفونت حاد ويروسي راه‌هاي تنفسي فوقاني است که شيوع بالايي دارد و خود‌محدود‌شونده است. هر کودک (به‌خصوص در سنين 3 تا 5 سالگي) سالانه حدودا 6 تا 10 بار به سرماخوردگي مبتلا مي‌شود. سرماخوردگي در ماه‌هاي سرد سال شايع‌تر است؛ اگر چه امکان ابتلا به آن در هر زمان از سال وجود دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: سرماخوردگی, آنفلوآنزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سينوزيت، يکي از پرهزينه‌ترين بيماري‌هاي غيرکشنده در دنياست. تنها در کشور آمريکا سالانه بيش از 30 ميليون آمريکايي به رينوسينوزيت مبتلا مي‌شوند که از دست رفتن بيش از 73 ميليون روز کاري را به دنبال دارد. 2 تا 10 درصد از موارد علت ابتلا به سينوزيت، باکتريايي است اما بيش از 81 درصد از بزرگسالان مبتلا به سينوزيت، تحت درمان آنتي‌بيوتيکي قرار مي‌گيرند. هم‌اکنون سينوزيت حاد پنجمين علت تجويز آنتي‌بيوتيک‌ها از سوي پزشکان است. پزشکان خانواده تلاش مي‌کنند سينوزيت ويروسي و باکتريايي را از يکديگر افتراق دهند تا مناسب‌ترين درمان را براي هر بيمار انتخاب کنند. در ماه مارس 2012 ميلادي، انجمن بيماري‌هاي عفوني آمريکا اولين دستورالعمل باليني درمان سينوزيت حاد باکتريايي را منتشر کرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: رینوسینوزیت, سینوزیت, تازه ها, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


روي(زينک)، يكي از موادمعدني ضروري براي بدن است كه در مايعات، بافت‌ها و ارگان‌ها يافت مي‌شود. مقدار نياز بزرگسالان به اين ماده معدني ضروري، روزانه 11-8 ميلي‌گرم و در کودکان 5-2 ميلي‌گرم در روز است. در دوران بارداري و شيردهي ميزان نياز به زينک افزايش مي‌يابد. زينک براي رشد طبيعي، سلامت استخوان‌ها، تنظيم خلق و خو ، تثبيت غشاي سلولي، تكثير سلول‌ها، رشد و تكامل دستگاه توليد مثل، تقويت ايمني، ‌تنظيم اشتها و حس چشايي و بويايي، تسريع التيام زخم و سلامت پوست لازم است. از آنجا که بدن قادر به ذخيره‌سازي زينک نيست، ممکن است کمبود زينک ايجاد شود. مطالعات اخير نشان داده اند که مبتلايان به جوش هاي صورت(آکنه) داراي سطح پاييني از زينک در خون هستند و دادن روزانه 200 ميلي گرم زينک گلوکونات که معادل 30 ميلي گرم زينک است مي تواندباعث بهبود عفونت جوش هاي صورت شود.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: روی, کمبود, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سارکوييدوز، بيماري التهابي است که ارگان‌هاي مختلف بدن را درگير مي‌کند و با گرانولوماتوز غيرکازئيفيه ناشي از تجمع سلول‌هاي التهابي تشخيص داده مي‌شود. در واقع، اطمينان از تشخيص صحيح سارکوييدوز اغلب به علت غيراختصاصي بودن گرانولوماتوز که ممکن است در بيماري‌هاي ديگري نظيرعفونت‌ها و بدخيمي‌ها نيز اتفاق بيفتد، امکان‌پذير نيست، بنابراين براي تشخيص قطعي اين بيماري درگيري دو يا تعداد بيشتري از ارگان‌ها معيار درنظر گرفته مي‌شود. سارکوييدوز اغلب کبد، پوست و چشم‌ها را گرفتار مي‌کند، اما ابتلاي ريه‌ها شايع‌تر است. وقتي علت مشخصي براي بيماري سارکوييدوز يافت نشود، مواجهه با يک عامل محيطي غيرعفوني يا يک عامل عفوني باعث تحريک پاسخ التهابي در فرد مي‌شود و به سارکوييدوز خواهد انجاميد. احتمالا پاسخ ايمني با درگير کردن سلول‌هاي بروز‌دهنده آنتي‌ژن، سلول‌هاي T، آزادسازي کموکين‌ها و سايتوکين‌ها باعث تشکيل گرانولوم در بافت‌هاي مبتلا مي‌شود. پاتوژن‌هاي مسبب پاسخ گرانولوماتوز شامل بورليا بورگ دورفري، مايکوباکتريوم توبرکلوزيس و ساير مايکوباکتري‌ها، گونه‌هاي مايکوپلاسما و ويروس‌هايي نظير هرپس است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: سارکوئیدوز, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


کمبود تستوسترون، نشانگان کمبود آندروژن يا ‌هايپوگناديسم ناميده مي‌شود. طبق آمارهاي به‌دست آمده از صنعت داروسازي، طي سال 2002 ميلادي در آمريکا نزديک به 1. 8 ميليون نسخه براي ترکيبات حاوي تستوسترون نوشته شده است. اين ميزان طي 5 سال، 30 درصد افزايش يافته است. تستوسترون يک هورمون استروييدي است که نقش کليدي خود را با اعمال آثار آندروژنيک و آنابوليک در تکامل مردانه ايفا مي‌کند. آثار آنابوليک عبارتند از رشد توده عضلاني در مردان، افزايش تراکم استخواني و افزايش قوا. آثار آندروژني عبارتند از تکامل ارگان‌هاي جنسي در دوران جنيني و اوايل نوزادي. ويژگي‌هاي ثانويه جنسي آندروژنيک – که معمولا در زمان بلوغ اتفاق مي‌افتند-عبارتند از کلفت شدن صدا و رويش موي صورت و زير بغل.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هیپوگنادیسم, تستوسترون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


هايپوگليسمي در تعريف عبارت است از کاهش غلظت گلوکز خون، اما رقم مشخصي براي سطح خوني گلوکز در مبتلايان به هايپوگليسمي درنظر گرفته نشده است. بهترين تشريح براي ‌هايپوگليسمي، غلظت ناکافي گلوکز پلاسما به نحوي است که علايم باليني در فرد ايجاد کند. در افراد سالم آستانه افت گلوکز براي علامت‌دار شدن 50 تا 55 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون است. هر چند، سطوح گلوکز خون کمتر از 70 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نيز ‌هايپوگليسمي درنظر گرفته مي‌شوند. علايم ممکن است در افراد ديابتيک که کنترل قندخون مطلوبي ندارند در سطوح بالاتر گلوکز خون نيز بروز کنند. در بيشتر موارد ‌هايپوگليسمي ناشي از مصرف دوز نادرست داروهاي درمان‌کننده ديابت قندي است. ذخيره گلوکز براي تامين فوري انرژي و اعمال متابوليک در فواصل زماني بين وعده‌هاي غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر نياز ضروري به گلوکز مطرح نباشد، اين ماده به شکل گليکوژن در کبد و عضلات ذخيره مي‌شود يا به چربي تغيير شکل مي‌يابد. گلوکز سوخت سلول‌هاي مغزي است. از آنجا که مغز نمي‌تواند گلوکز بسازد يا بيش از چند دقيقه اين ماده را ذخيره كند، دسترسي دائم سلول‌هاي مغزي به گلوکز جريان خون، حياتي است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هایپوگلیسمی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


لوپوس اريتماتوز سيستميک، يک بيماري اتوايميون است که مي‌تواند هر عضوي در بدن را درگير کند. خصلت اتوايميون بودن بيماري لوپوس اريتماتوز سيستميک باعث التهاب موضعي و تخريب بافتي مي‌شود و بيماري ممکن است با توجه به عضو گرفتار تظاهرات متعددي داشته باشد. وقتي اين بيماري کليه را درگير کند، نفريت لوپوسي ناميده مي‌شود. با وجود پيشرفت‌هاي اخير در درمان نفريت لوپوسي، 10 تا 15 درصد از بيماران تحت درمان، به بيماري پيشرفته کليوي دچار مي‌شوند و نيازمند دياليز يا پيوند عضو خواهند بود. شيوع لوپوس اريتماتوز سيستميک در زنان به مراتب بيشتر از مردان است. حدود 35 درصد از بالغان مبتلا به لوپوس اريتماتوز سيستميک تظاهرات باليني نفريت را در زمان تشخيص بيماري خود بروز مي‌دهند و 50 تا 60 درصد از بيماران طي 10 سال اول شروع بيماري خود به نفريت مبتلا مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: نفریت لوپوسی, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


مولتيپل اسکلروز (ام‌اس)، بيماري مرتبط با ايمني دستگاه عصبي مرکزي است. اين بيماري از لحاظ باليني با عود يا وخيم‌ترشدن اختلال عملکرد عصبي ناشي از ضايعات دستگاه عصبي مرکزي دميلينه شده همراه است. ضايعاتي که در مغز، نخاع و عصب بينايي ايجاد مي‌شوند. بيماري ممکن است در 20 تا 50 سالگي شروع شود. بيماري محدود به اپيزودهاي علايم حاد عصبي است يا مي‌تواند مزمن، عودکننده يا پيشرونده باشد و ناتواني عصبي طي 10 تا 20 سال بعد از شروع بيماري رخ دهد. علت بيماري ام‌اس مشخص نيست. معمولا تشخيص براساس مجموعه علايم، سن بيمار و يافته‌هاي به‌دست‌آمده از ام آر آي گذاشته مي‌شود. يافته‌هاي باليني معمول عبارتند از نوريت‌اپتيک، افتالموپلژي اينترنوکلئار، حساسيت به گرما. در 20 درصد از مبتلايان به ام‌اس نوريت اپتيک علامت اوليه است. در مبتلايان به نوريت اپتيک اختلالات ديد شامل افت يکطرفه بينايي و درد رتروبولبار با حرکات چشم ديده مي‌شود. اغلب معاينه چشم در مراحل اوليه بيماري طبيعي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, تازه ها, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آفت (Aphthous)، بيماري پوستي مخاط دهان است كه معمولا با احساس درد و سوزش روي زبان يا لثه‌ها خود را نشان مي‌دهد. آفت‌دهان مانند هر نوع زخم ديگري از بين رفتن بخشي از پوشش داخلي مخاط دهان يا لثه و در قسمت داخلي گونه‌ها به وجود مي‌آيد و در خانم‌ها شايع‌تر است. در کل، حدود يك پنجم زنان و مردان جامعه به آفت مبتلا مي‌شوند. اگر چه افراد در هر سني در معرض ابتلا به آن هستند، ولي احتمال تظاهر اين ضايعات در 10 تا 40 سالگي شايع‌تر است. علت اصلي ايجاد آفت‌دهاني هنوز مشخص نيست. سابقه خانوادگي ابتلا به آفت‌هاي مکرر در يک سوم بيماران ديده مي‌‌شود؛ در عين حال، حدود 10 تا 20 درصد از مبتلايان به آفت از اختلالاهايي مانند نظير کمبود آهن، اسيدفوليک يا ويتامين B12 رنج مي‌برند. نقش عوامل محيطي مانند استرس رواني‌ يا فيزيکي‌، اضطراب‌ و عصبي‌ بودن‌ پيش‌ از عادت‌ ماهانه‌ در ايجاد اين زخم‌هاي دهاني به اثبات رسيده است. حساسيت‌هاي غذايي نيز در ايجاد اين بيماري موثرند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آفت, تشخیص و درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


منيزيم ميان موادمعدني موجود در بدن از نظر فراواني در رتبه چهارم قرار دارد و دريافت آن از طريق رژيم‌غذايي روزانه براي سلامت ضروري است. نزديک به 50 درصد از کل منيزيم موجود در بدن، در استخوان‌ها وجود دارد و نيمي ديگر داخل سلول بافت‌ها و ارگان‌هاست. فقط يك درصد از منيزيم بدن درخون وجود دارد اما بدن به سختي تلاش مي‌کند سطح اين ميزان منيزيم اندک موجود در خون را ثابت نگه دارد. منيزيم براي بيش از 300 واکنش بيوشيميايي در بدن لازم است. منيزيم باعث عملکرد طبيعي اعصاب و عضلات مي‌شود، ريتم قلب را ثابت نگاه مي‌دارد، از سلامت دستگاه ايمني بدن حمايت و قدرت استخوان‌ها را حفظ مي‌کند. همچنين منيزيم سطح گلوکز خون را تنظيم کرده، فشارخون را در محدوده طبيعي قرار مي‌دهد. نقش آن در سنتز پروتئين، متابوليسم و توليد انرژي به اثبات رسيده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: منیزیم, کمبود
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شيوع سالانه بيش از 2 ميليون مورد در سال، تروماهاي چشم را به يکي از شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني در کشور ايالات متحده تبديل کرده است. درد ناشي از تروما به چشم ممکن است ناتوان‌کننده باشد بنابراين استفاده از داروهاي ضددرد غيرنسخه‌اي توسط بيماران براي کنترل اين درد پيش از مراجعه به چشم‌پزشک متداول است. مهم آن است که پزشکان بتوانند درد را سريع و موثر کنترل کنند، بدون آنكه بيماران عارضه‌اي را تجربه کنند. مبتلايان به تروماي چشم ممکن است به طور کامل از شدت آسيب وارده مطلع نباشند. عارضه‌اي که در ابتدا به ظاهر خوش‌خيم به‌نظر مي‌رسد، گاهي تهديد‌کننده بينايي است بنابراين پيش از تجويز هر دارويي بايد درباره منشاء آسيب پرسش شود تا اقدام درماني مناسب باتوجه به شدت ضايعه همراه با کنترل درد براي بيمار صورت گيرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, درد چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شرکت آمارين (Amarin) از تاييد کپسول‌هاي ايکوزاپنت اتيل(icosapent ethyl) با نام تجاري واسپا (Vascepa)توسط FDA خبر داده است. اين دارو براي کاهش سطوح‌ تري‌گليسريد در بزرگسالان يا هايپرتري گليسريدمي شديد تجويز مي‌شود. شرکت آمارين، روي تحقيق و توسعه داروهاي مرتبط با سلامت قلبي-عروقي متمرکز شده است. داروي موردتاييد که قبل از اين AMR101 ناميده مي‌شد، همراه با رژيم غذايي براي پايين آوردن تري‌گليسريد بزرگسالان با سطوح تري‌گليسريد برابر يا بيشتر از 500 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نسخه مي‌شود.  درخواست ثبت داروي جديد مربوط به واسپا در سپتامبر 2011 ميلادي مورد پذيرش FDA قرار گرفته بود. آمارين ورود واسپا به بازار دارويي را در سه ماهه اول 2013 ميلادي پيش‌بيني کرده است. اثربخشي و ايمني واسپا توسط آمارين در يک مطالعه باليني تصادفي با استفاده از دارونما و دوسوکور در بزرگسالاني که ميزان تري‌گليسريد آنها بين 500 ميلي‌گرم تا 2000 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر بود بررسي شد. مطالعه مذکور مارين (MARINE) نام دارد. روزانه 4 گرم واسپا به ميزان قابل‌توجهي متوسط سطح تري‌گليسريد را کاهش داد. شايع‌ترين عارضه جانبي ناشي از مصرف اين دارو عبارت بود از درد مفاصل(در 2/3 درصد از بيماران دريافت?کننده واسپا در برابر 1درصد از دريافت‌کنندگان دارونما.)


برچسب‌ها: تاییدیه, واسپا, ايکوزاپنت اتيل, هیپرتری گلیسریدمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا محلول تزريقي ليپوزوم وينکريستين سولفات بانام تجاري مارکيبو (Marqibo) را براي تجويز در مبتلايان به لوکمي لنفوبلاستيک حاد کروموزوم فيلادلفيا منفي مورد تاييد قرار داده است.لوکمي لنفوبلاستيک حاد شکلي نادرازبدخيمي خون و مغز استخوان است که در ميان کودکان شايعتر از بالغان است. براساس آمار اعلام شده از سوي انستيتو ملي سرطان در آمريکا، در سال جاري براي 6050  مرد و زن تشخيص لوکمي لنفوبلاستيک حاد گذاشته خواهد شد و 1440 نفر در اين سال جان خود را بر اثر ابتلا به اين بيماري از دست خواهند داد. تجويز مارکيبو در بيماراني مورد تاييد قرار گرفته که لوکمي حداقل 2بار عود کرده يا لوکمي آنها پس از استفاده از 2 يا تعداد بيشتري رژيم هاي درماني ضد لوکمي وخيم تر شده است. مارکيبو حاوي وينکريستين، يک داروي متداول ضدسرطان است و يکبار در هفته تجويز مي شود. به گفته ريچارد پازدور، سرپرست اداره داروهاي هماتولوژي و انکولوژي مرکز تحقيق و ارزيابي داروهاي FDA ، مارکيبو گزينه درماني تاز هاي براي مبتلايان به نوع فيلادلفيا منفي لوکمي لنفوبلاستيک حاد است که بيماريشان به درما ن هاي موجود پاسخ نداده است. مارکيپو تحت برنامه حمايت از داروهاي مورد استفاده براي درمان بيماري هاي نادرمورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي دارو در يک مطالعه رو يبالغان مبتلا به لوکمي لنفوبلاستيک حاد که با وجود به رهگيري از درما ن هاي استاندارد بيماري آنها حداقل 2 بار عود کرده بررسي شده ا ست. هدف از مطالعه تعيين ميزان پاسخدهي به مارکيبو بود. از ميان 65 بيمار شرکت ک‌ننده در اين مطالعه، 10 بيمار (15 درصد) پاسخدهي درماني کامل داشتند و متوسط زمان تا اولين عود، مرگ يا درمان بعدي 56 روز بود. ايمني مارکيبو در 2 مطالعه با شرکت 83 بيمار مورد بررسي قرار گرفت. عوارض جانبي شديد نظير افت گلبولهاي سفيد همراه با تب، افت فشارخون، ديسترس تنفسي و ايست قلبي در 76 درصد از بيماران مشاهده شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, مارکيبو, وينکريستين, سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا زيوافليبرسپت (zivaflibercept) با نام تجاري زالتراپ را براي تجويز همراه با رژيم شيمي درماني فولفيري (شامل اسيد فوليک، فلورواوراسيل و ايرينوتکان) براي درمان بزرگسالان با بدخيمي کولورکتال مورد تاييد قرار داده است. زالتراپ يک مهارکننده آنژيوژنز است که خونرساني به تومورها را مهار مي‌کند. اين دارو به‌خصوص براي بيماراني که بدخيمي آنها به ساير اعضاي بدن دست‌اندازي کرده و نيز آن گروه بيماراني که تومورهاي آنها به رژيم شيمي‌درماني حاوي اگزالي پلاتين(oxaliplatin) مقاوم است، تجويز مي‌شود. بدخيمي کولورکتال از نظر شيوع در رتبه چهارم بدخيمي‌ها در ايالات متحده قرار دارد. براساس پيش‌بيني انستيتوي ملي سلامت، در سال 2012 ميلادي براي 143460 نفر از مردم اين کشور تشخيص بدخيمي کولورکتال گذاشته خواهد شد و 51690 نفر در اين سال متعاقب ابتلا به بدخيمي نامبرده جان خود را از دست خواهند داد. اثربخشي و ايمني زالتراپ در يک مطالعه باليني روي 1226 بيمار با بدخيمي کولورکتال متاستاتيک که بيماري آنها طي دريافت رژيم کموتراپي حاوي اگزالي پلاتين وخيم‌تر يا بدخيمي آنها با جراحي برداشته شده اما طي 6 ماه پس از شيمي‌درماني با اگزالي پلاتين متعاقب جراحي عود کرده بود، بررسي شد. شرکت‌کنندگان در مطالعه تا زمان وخيم‌تر شدن بدخيمي يا غيرقابل تحمل شدن عارضه دارو درمان را ادامه دادند. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده در دريافت‌کنندگان زالتراپ همراه با فولفيري عبارت بودند از کاهش تعداد گلبول‌هاي سفيد، اسهال، زخم‌هاي دهاني، ضعف، افزايش فشارخون، کاهش وزن، کم شدن اشتها، درد شکمي و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, زالتراپ, زيوافليبرسپت, سرطان, سرطان کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا قرص هاي 1،2،5 ميلي گرمي آهسته رهش پردنيزون را با نام تجاري رايوس ( Rayos) براي درمان طيف وسيعي ازبيماري ها ا ز جمله آرتريت روماتو ييد، پلي ميالژي روماتيکا، آرتريت سوريازيس، اسپونديليت آنکيلوزان، آسم و بيماري هاي انسدادي مزمن ريه مورد تا ييد قرار داده ا ست. مکانيسم ا ثر رايوس، ممانعت از آزادسازي مواد مسبب التهاب در بدن است. رايوس، فرمولاسيون آهسته رهش دوز اندک پردنيزون است. ويژگي فارماکوکينتيک رايوس حدود 4 ساعت با اشکال سريع الرهش پردنيزون اختلاف دارد. در مطالعات باليني کاربرد ريواس در مبتلايان به آرتريت روماتوييد مورد بررسي قرار گرفت. بيماران در ساعت 10 شب همراه با غذا رايوس مصرف کردند. استفاده از شکل آهسته رهش پردنيزون باعث مي شود اين دارو در نيمه شب که سيتوکين ها شروع به افزايش مي کنند در غلظت خوني درماني باقي بمانند. تجويز رايوس در بيماراني که سابقه حساسيت به پردنيزون داشته اند، ممنوع است. به علاوه، اين دارو در 3 ماهه اول بارداري ممکن است براي جنين زيا ن آور باشد. شايعترين عوارض رايوس عبارتند از احتباس آب، افزايش قندخون، فشارخون، تغييرات رفتاري، اشتها و افزايش وزن.


برچسب‌ها: تاییدیه, رايوس, پردنیزون, آرتریت, اسپوندیلیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا پرپوپيک (Prepopik) که شامل پيکوسولفات سديم، مگنزيم اکسايد و آنهيدروز سيتريک اسيد است را براي آماده کردن کولون در بالغان پيش از کولونوسکوپي مورد تاييد قرار داده است. يک دوز پرپوپيک متشکل از دو پاکت پودر است که هر کدام در آب سرد حل و جداگانه مصرف مي‌شوند. بيماران بايد پرپوپيک را شب قبل از کولونوسکوپي و صبح روز کولونوسکوپي دريافت کنند(رژيم دوز مجزا). اگر چنين اقدامي ميسر نبود، بيماران بايد پرپوپيک را بعدازظهر و عصر روز قبل از کولونوسکوپي مصرف کنند(رژيم روز قبل). نوشيدن مايعات اضافي طي و پس از دريافت پرپوپيک بخشي از اين رژيم درماني است. به علاوه نوشيدن مايعات اضافي خطر به‌هم خوردن تعادل آب و الکتروليت را به حداقل مي‌رساند. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بالغان دريافت‌کننده پرپوپيک عبارتند از تهوع، استفراغ و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرپوپيک, کولونوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا داروبي جديد با نام ژنريک آوانافيل (Avanafil) و نام تجاري استندرا (Stendra) را براي درمان اختلال نعوظ تاييد كرده است. حدود 30 ميليون نفر از مردان آمريکايي دچار اختلال نعوظ هستند. «استندرا» قرصي است که بيماران بايد نيم ساعت قبل از نياز آن را مصرف کنند. بهتر است اين دارو در حداقل دوز لازم براي بيمار تجويز شود. استندرا به گروه دارويي مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 متعلق است. مکانيسم اثر استندرا مانند ساير مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5، افزايش جريان خون در عضو است. مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 ممکن است تغيير در ديد رنگي ايجاد کنند. در موارد نادري، از دست رفتن ناگهاني ديد يک يا هر دو چشم را در مردان مصرف‌کننده مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 گزارش کرده‌اند. افت يا کاهش شنوايي نيز در برخي از بيماران مشاهده شده است. شايع‌ترين عوارض ناخواسته مصرف استندرا که در بيش از 2 درصد بيماران تحت مطالعات باليني گزارش شده‌اند عبارتند از: سردرد، قرمزي صورت (گرگرفتگي)، احتقان بيني، سندرم شبه‌سرماخوردگي و دردکمر. اثربخشي و ايمني استندرا در سه مطالعه دوسوکور با استفاده از دارونما بررسي شده است. مجموع 1267بيمار به طور کاملا تصادفي استندرا را براي مدت 2 هفته در دوزهاي 50، 100 يا 200 ميلي‌گرمي يا دارونما دريافت کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, استندرا, آوانافيل, نعوظ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا ميرابگرون(mirabegron) با نام تجاري ميربتريک (Myrbetriq) را براي درمان مثانه بيش‌فعال در بالغان موردتاييد قرار داده است. مثانه بيش‌فعال عارضه‌اي است که در آن عضلات مثانه از کنترل خارج شده و بيش از حد لازم يا به طور ناگهاني منقبض مي‌شوند. قرص‌هاي با الگوي مصرف يک‌بار در روز ميربتريک آهسته رهش، قابليت ذخيره‌سازي ادرار در مثانه را با شل کردن عضلات آن بهبود مي‌بخشد. علايم مثانه بيش‌فعال عبارتند از تکرر ادرار، احساس نياز فوري به دفع ادرار و خروج غيرارادي ادرار(بي‌اختياري ادرار). هم‌اکنون حدود 33 ميليون نفر از مردم آمريکا از مثانه بيش‌فعال رنج مي‌برند. اثربخشي و ايمني ميرابگرون در 3 مطالعه باليني دوسوکور چند مرکزي با استفاده از دارونما مورد ارزيابي قرار گرفت. مجموع 4116 بيمار با مثانه بيش‌فعال به طور تصادفي تحت درمان با دوزهاي 25، 50، 100 ميلي‌گرم ميرابگرون يکبار در روز يا دارونما براي مدت 12 هفته قرار گرفتند. نتايج مطالعه نشان داد ميرابگرون 25 و 50 ميلي‌گرمي در کاهش تعداد دفعات نياز بيمار به دفع ادرار و نيز تعداد دفعاتي که بيمار دفع غيرارادي ادرار را تجربه مي‌کند موثر بوده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, ميربتريک, ميرابگرون, مثانه بیش فعال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا داروي بلويک (Belviq) را به عنوان درمان همراه با رژيم غذايي کم کالري و افزايش فعاليت هاي ورزشي، براي کنترل وزن در بالغ ها با شاخص توده بدن برابر يا بيشتر ازkg/m2 30 (مبتلايان به چاقي) يا ‌‌BMI 27 (افراد با اضافه وزن) در صورتي که همراه با يکي از بيماري هاي مرتبط با چاقي (نظير افزايش فشارخون، اختلالات سوخت وساز چربي به ويژه کلسترول بالا،ديابت نوع دو) باشد، مورد تاييد قرار داده است.  اثربخشي و ايمني تجويز همزمان بلويک و ساير محصولات ارائه شده در بازار دارويي با هدف کاهش وزن و نيز عوارض قلبي-عروقي و مرگ و مير متعاقب مصرف اين دارو هنوز بررسي نشده است.به علاوه، اثربخشي و ايمني بلويک در کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال نامشخص است. بلويک يک داروي نسخه اي است که به بالغ هاي چاق يا مبتلا به اضافي وزن که به طور همزمان به بيماري هاي مرتبط با چاقي دچار هستند در کنترل وزن کمک مي کند. اين دارو فعال سازي گيرنده سروتونين 2C در مغز باعث احساس سيري پس از مصرف حجم غذايي اندک در افراد مي شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, بلويک, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي من‌هيبريکس (Menhibrix) که يک واکسن ترکيبي براي نوزادان و کودکان 6 هفته تا 18 ماهه است را براي پيشگيري از بيماري تهاجمي ناشي از سروتايپ Y,C نايسريا منينژايتيديس و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا مورد تاييد قرار داده است. بيماري‌هاي ايجاد شده توسط نايسريا منينژايتيديس (يعني مننژيت مننگوکوکي) و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا مي‌توانند کشنده باشند. اين باکتري‌ها ممکن است وارد خون شده و باعث سپسيس شوند يا از پرده محافظت‌کننده از مغز و نخاع بگذرند و مننژيت ايجاد کنند. در کودکان خردسال، عفونت با نايسريا منينژايتيديس و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا به دليل احتمال ايجاد مننژيت باکتريايي بسيار خطرناک هستند. در صورت عدم واکسيناسيون، کودکان کوچک‌تر از 2 سال مستعد ابتلا به اين بيماري‌هاي جدي هستند. دو عفونت نامبرده بسيار خطرناکند؛ زيرا به سرعت پيشرفت مي‌كنند و ممکن است به عوارض دايمي (نظير کوري، عقب افتادگي ذهني يا قطع عضو)، حتي مرگ منتهي شوند. متاسفانه علايم ابتلا به عفونت ناشي از هر دو باکتري‌ ذکرشده در اغلب موارد با ساير عفونت‌هاي رايج اما بي‌خطر دوران کودکي اشتباه گرفته مي‌شوند. ايمني من‌هيبريکس روي بيش از 7500 نوزاد و شيرخوار در آمريکا، مکزيک و استراليا موردبررسي قرار گرفته است. شايع‌ترين عوارض تزريق اين واکسن در مطالعات انجام شده عبارت بودند از درد، قرمزي و تورم محل تزريق و تب.


برچسب‌ها: تاییدیه, من ‌هيبريکس, واکسن, نوزادان, نایسریا, هموفیلوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي پرتوزوماب (pertuzumab) با نام تجاري پرجتا (Perjeta) را براي تجويز در مبتلايان به بدخيمي متاستاتيک پستان HER2 مثبت مورد تاييد قرار داده است. پرجتا به عنوان درمان همراه با تراستوزوماب (trastuzumab) و دوستاکسل در مبتلايان به بدخيمي متاستاتيک پستان HER2 مثبت که قبلا درمان ضد HER2 يا کموتراپي دريافت نکرده‌اند، تجويز مي‌شود. اين تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا براساس يافته‌هاي به دست آمده از يک مطالعه فاز 3 انجام شده است. در اين مطالعه بيماران HER2 مثبت که قبلا تحت درمان دارويي نبوده‌اند، ترکيب درماني پرجتا، هرسپتين و دوستاکسل را دريافت کردند. اين گروه در مقايسه با ساير بيماران 6 ماه بيشتر عمر کردند. در حالي که بيماران محروم از درمان دارويي، با وخيم‌تر شدن بيماري روبرو بودند. ترکيب درماني پرجتا، هرسپتين و شيمي‌درماني تنها رژيم درماني است که در مقايسه با درمان با هرسپتين و شيمي‌درماني بهبود قابل‌توجهي در وضعيت بيماران بدون سابقه درمان با ضد HER2 ايجاد مي‌کند. پرجتا، دارويي اختصاصي است که گيرنده HER2 را هدف قرار مي‌دهد. HER2 يک پروتئين است که به ميزان فراواني در خارج از سلول‌ها در بدخيمي‌هاي HER2 مثبت يافت مي‌شود. چنين تصور مي‌شود که پرجتا مکملي براي هرسپتين است زيرا اين دو دارو مناطق متفاوتي را در گيرنده HER2 هدف قرار مي‌دهند.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرجتا, پرتوزوماب, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا اکليدينيوم برومايد(aclidinium bromide) با نام تجاري تودورزا پرساير (Tudorza Pressair) را براي درمان نگهدارنده طولاني‌مدت برونکواسپاسم (تنگي مجاري هوايي در شش) مرتبط با بيماري مزمن انسدادي ريه از جمله آمفيزم و برونشيت مزمن مورد تاييد قرار داده است. بيماري مزمن انسدادي ريه مشکلي جدي براي سلامت است و هم اکنون چهارمين علت مرگ در آمريکا محسوب مي‌شود. تودورزا پرساير، يک پودر خشک استنشاقي است که به صورت 2بار در روز مصرف مي‌شود. اين داروي آنتي‌موسکاريني طولاني اثر باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي ريوي و در نتيجه بهبود جريان هوا مي‌شود. بيماري مزمن انسدادي ريه در طول زمان رو به وخامت مي‌رود، بنابراين در دسترس بودن داروهاي طولاني اثر براي درمان نگهدارنده اين گروه بيماري‌ها، به ميليون‌ها بيماري که از اين عارضه رنج مي‌برند کمک خواهد کرد. ايمني و اثربخشي تودورزا پرساير در 3مطالعه باليني با استفاده از دارونما روي 1276 بيمار بالاي 40 سال با تشخيص باليني بيماري مزمن انسدادي ريه مورد بررسي قرار گرفت.


برچسب‌ها: تاییدیه, تودورزا پرساير, اکليدينيوم برومايد, آمفيزم, برونشیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


لوپوس ناشي از دارو، يکي از شايع‌ترين نشانگان‌هاي روماتولوژيک محسوب مي‌شود. تخمين‌زده شده تا 10درصد از موارد لوپوس اريتماتوز سيستميک، ناشي از داروها هستند. سولفاديازين اواين دارويي بود که در سال 1945 ميلادي به عنوان مسبب لوپوس شناخته شد. در مقام دوم، ارتباط ميان هيدرالازين و لوپوس اولين بار در سال 1953 ميلادي مورد توجه قرار گرفت. براي تشخيص نشانگان دارويي، بيمار بايد داروي مقصر را مصرف کرده باشد؛شواهد باليني و آزمايشگاهي مبني بر يک نشانگان روماتولوژيک بدون سابقه قبلي چنين اختلالي گزارش و نيز بهبود علايم و تغييرات سرولوژيک با قطع دارو مشاهده شود.
لوپوس اريتماتوز پوستي تحت حاد ناشي از دارو، ممکن است در نتيجه مصرف داروهايي نظير تربينافين، هيدروکلروتيازيد، اتانرسپت و بلوک‌کننده‌هاي کانال کلسيم عارض‌شود. مبتلايان معمولا قرمزي، حساسيت به نور و ضايعات پوستي را تجربه مي‌کنند. لوپوس اريتماتوز پوستي مزمن ناشي از دارو، نادر است و معمولا مرتبط با مصرف فلوئورواوراسيل‌ها گزارش مي‌شود. هرچند اينفيليکسيماب و اتانرسپت نيز ممکن است در ايجاد اين نشانگان مقصر باشند. مدت زمان درمان با داروي مقصر در ايجاد لوپوس اريتماتوز پوستي مزمن ناشي از دارو به طور متوسط 8 ماه است. ضايعات پوستي و مثبت بودن آزمون ANA در اغلب موارد وجود دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: لوپوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


بل پالزي، فلج يکطرفه حاد محيطي يا ضعف عصب صورت (فشيال) است که مي‌تواند به بدشکلي دائمي در سمت آسيب‌ديده صورت منجر شود. در سال 1821 ميلادي، جراح اسکاتلندي و آناتوميست، سر چالز بل، اولين کسي بود که اين نشانگان و نيز آناتومي و عملکرد عصب صورت را تشريح کرد. در گذشته به دليل اثربخشي ناکافي و ميزان قابل‌توجه موارد بهبود خودبه?خودي، در مورد درمان دارويي اين عارضه اختلاف‌نظر وجود داشت، اما مطالعات اخير نشان داده‌اند برخي داروهاي خاص نظير کورتيکواستروييدها و ضدويروس‌ها ممکن است در اين زمينه سودمند باشند و مي‌توانند باعث بهبود باليني بيمار شوند.
ميزان شيوع فلج‌بل در سراسر جهان از 20 نفر (در انگلستان) تا 53 نفر (در ايتاليا) در هر 100 هزار نفر جمعيت متغير است، بنابراين يکي از شايع‌ترين علل فلج عصب صورت است. در اغلب موارد علت بل پالزي مشخص نيست. هر چند، شواهد اخيراحتمال پاتوژنز ويرال و آلودگي با ويروس هرپس‌سيمپلکس نوع يک را پيشنهاد کرده‌اند. بررسي‌هاي مولکولي توسط واکنش زنجيره پلي‌مراز، ژنوم هرپس‌سيمپلکس را در گانگلياي زانويي و نيز قطعه فعال ويروس هرپس‌سيمپلکس را در مايع اندونورال عصب صورت نشان داده‌اند، بنابراين چنين به‌نظر مي‌رسد در بيماران دچار التهاب ناشي از فعال شدن مجدد ويروس هرپس‌سيمپلکس، فشار مکانيکي و ميلين‌زدايي و ايسکمي عصب صورت در گانگليون زانويي تجربه مي‌شود. چنين وضعيتي باعث فلج تمامي عضلات درگير در حالات صورت در سمت آسيب‌ديده خواهد شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, فلج بل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا اجازه ورود به بازار فيرازير(ايکاتيبانت تزريقي) را براي درمان حملات شديد آنژيوادم ارثي در بالغان بالاي 18 سال صادر کرده است. پيش از اين، مبتلايان به آنژيوادم ارثي نيازمند دسترسي سريع به درمان‌هاي فوري و درنتيجه مراجعه سريع به مطب پزشک يا بيمارستان بوده‌اند. اثربخشي فيرازير درماني به اثبات رسيده است که مي‌توان آن را حمل و در دماي اتاق ذخيره کرد و اين امتياز را دارد که مي‌تواند توسط خود بيمار تزريق شود. آنژيوادم ارثي يک بيماري نادر اما ناتوان‌کننده ژنتيکي است که اغلب با حملات راجعه و دردناک ادم حاد تظاهر مي‌کند که مي‌توانند گاه حتي کشنده باشند. حملات ادم ممکن است هر بخشي از بدن را درگير کنند، اما در بيشتر موارد در صورت، لوله گوارشي، اندام‌ها يا دستگاه تناسلي رخ مي‌دهند. حمله به حلق به دليل احتمال خفگي کشنده است. غيرقابل پيشگيري بودن حملات آنژيوادم ارثي ممکن است وضعيت شغلي و اجتماعي بيمار را تحت‌تاثير قرار دهد. با تاييد فيرازير، اين بيماران گزينه درماني تازه‌اي پيش‌رو خواهند داشت. فيرازير براي درمان آنژيوادم ارثي شديد در آمريکا و اتحاديه اروپا در گروه داروهاي اورفان طبقه‌بندي شده است. اين دارو در سرنگ‌هاي از پيش پرشده با قابليت نگهداري در دماي طبيعي اتاق و نيز قابل حمل عرضه مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, فيرازير, آنژیوادم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) اخيرا، کپسول‌هاي آهسته‌رهش پانکرليپاز با نام تجاري پرتزي (Pertzye) را مورد تاييد قرار داده است. شرکت مراقبت‌هاي گوارشي (Digestive Care Inc) اعلام کرده است سازمان مذکور پرتزي را براي درمان نارسايي اگزوکرين پانکراس ناشي از فيبروزکيستيک يا بيماري‌هاي ديگر پذيرفته است. پرتزي آنزيم پانکراتيک با ويژگي‌هاي منحصر به فرد حاوي ميکروسفرهاي کوتد بافر بي‌کربنات است. فرمولاسيون پرتزي پيش از اين با نام تجاري پانکرکرب ام اس -16 از سوي شرکت مراقبت‌هاي گوارشي وارد بازار شده بود. اثربخشي و ايمني کوتاه‌مدت پرتزي در يک مطالعه تصادفي چندمرکزي دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيماران 8 تا 43 سال مبتلا به نارسايي اگزوکرين پانکراس ناشي از فيبروز کيستيک مورد بررسي قرار گرفته است. اثربخشي پرتزي در درمان نارسايي اگزوکرين پانکراس 83درصد در مقابل اثربخشي 46درصدي در بيماران دريافت‌کننده دارونما به دست آمد.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرتزي, پانکرليپاز, فيبروزکيستيک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، فوم 1/0 درصد تازاروتن (Tazarotene) با نام تجاري فابيور (Fabior) را مورد تاييد قرار داده است. تازاروتن تنها رتينوييد به شکل فوم موضعي است که براي درمان آکنه ولگاريس در بيماران بالاي 12 سال تجويز مي‌شود. شرکت توليدکننده اين محصول معتقد است فوم فابيور گزينه درماني ارزشمندي در مبتلايان به آکنه متوسط تا شديد محسوب مي‌شود. تاييد اين دارو براساس يافته‌‌هاي به دست آمده از دو مطالعه باليني تصادفي دوسوکور چند مرکزي فاز 3 انجام شده است. شايع‌ترين عارضه جانبي گزارش شده به دنبال مصرف تازاروتن عبارت است از تحريک شدن، خشکي و اريتم موضع. آکنه شايع‌ترين مشکل پوستي در آمريکاست و حدود 40 تا 50 ميليون نفر از مردم اين کشور حداقل يک بار در طول عمر خود اين عارضه را تجربه مي‌کنند. هر چند آکنه ممکن است در هر سني ايجاد شود، اما در ميان نوجوانان و جوانان شايع‌تر است. هورمون‌‌ها و ساير موادي که روي غدد چربي‌ساز پوست و فوليکول‌‌هاي مو اثر مي‌گذارند، معمولا در ايجاد آکنه دخيل هستند. البته علت اصلي ايجاد آکنه نامشخص است.


برچسب‌ها: تاییدیه, فابيور, تازاروتن, آکنه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


اسکار يا جوشگاه، نتيجه نهايي ترميم زخم است. در انسان‌ها و بسياري از حيوانات، بافت آسيب‌ديده به جاي جايگزين‌شدن با بافت اختصاصي آن منطقه خاص، زخم‌ها با اسکار يا جوشگاه پر مي‌شوند. البته بي‌شک بيشتر افراد ترجيح مي‌دهند زخمشان بدون به جا ماندن جوشگاه بهبود يابد، هر چند اين روند به زمان نياز داشته باشد. زخم‌ها به خصوص ممکن است در صورتي که وسيع باشند اسکار ايجاد کنند و بدشکل شوند. وسعت اسکار شکل گرفته به عوامل متعددي بستگي دارد: ميزان بافت آسيب‌ديده اطراف زخم، طول مدت زماني که زخم باز باقي‌مانده است، موقعيت آناتوميک زخم و عوامل ژنتيکي موثر در بهبودزخم. هرگاه ميزان بافت اسکار تشکيل‌شده بيشتر از مقدار موردنياز باشد، اسکار‌ هايپرتروفيک ناميده مي‌شود. حاصل رشد سريع اوليه و سپس محو‌شدن و چروک‌خوردگي بعدي آن در طول سال‌ها اسکار‌ هايپرتروفيک بوده که اغلب يک نقص پوستي عريض و نامطلوب است. برخي افراد بيماري ژنتيکي را به ارث مي‌برند که با توليد بيش از حد اسکار شناخته مي‌شود. اين اسکارها، اسکارهاي کلوئيدي ناميده مي‌شوند. اسکارهاي کلوئيدي از اسکارهاي‌ هايپرتروفيک کاملا متفاوت هستند. اسکارهاي کلوئيدي به بزرگ‌تر شدن از زخم اوليه تمايل دارند. آنها معمولا پس از برش‌هاي جراحي ايجاد مي‌شوند و باقي مي‌مانند. هم اسکارهاي‌ هايپرتروفيک و هم اسکارهاي کلوئيد در سياه‌پوستان شايع‌تر است. ارتباط ميان رنگ پوست و توليد اسکار شناخته شده است اما فرايندهايي که باعث ارتباط رنگ تيره پوست با تشکيل اسکار مي‌شوند، نامشخص‌اند. در دنياي امروز، روش‌هاي مراقبت از زخم که براي جلوگيري از شکل‌گيري اسکار اضافه انجام مي‌شوند، بسيار اهميت دارند. يک قرن قبل، انسان به بهبود موفق يک زخم قانع بود اما امروز انتظار داريم زخم بدون برجاي گذاشتن يک اسکار واضح بهبود يابد و رفع شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: زخم, اسکار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


واکنش‌هاي ناخواسته دارويي- با شيوع 1/0 تا 1 درصدي در ميان مصرف‌کنندگان دارو- يکي از مشکلات جدي نظام سلامت محسوب مي‌شوند. ميزان مرگ‌و‌مير ناشي از واکنش‌هاي دارويي در بيماران بستري 3/0 درصد تخمين زده شده است. از آنجا که پوست وسيع‌ترين عضو بدن است، واکنش‌هاي پوستي متعاقب مصرف دارو نيز بسيار شايع هستند. مکانيسم دقيق ايجاد بسياري از بيماري‌هاي پوستي ناشي از دارو کاملا مشخص نيست و مکانيسم‌هاي مرتبط و غيرمرتبط با واکنش‌هاي ايمني براي آنها درنظر گرفته شده است. مشخصات داروهايي که باعث واکنش حساسيتي مي‌شوند عبارتند از:
۱-
وزن مولکولي بالاي 4000 (مانند انسولين و اريتروپويتين).
۲-
وجود پروتئين‌هاي بيگانه يا پلي‌پپتيدهاي بزرگ با منشاء غيرانساني (مانند استرپتوکيناز، انسولين گاوي، مونوکلونال آنتي‌بادي‌هاي مشتق از مورفين).
۳-
توانايي دارو يا متابوليت فعال آن در اتصال به يک پروتئين حامل و تشکيل يک آنتي‌ژن کامل (مانند پني‌سيلين‌ها و سولفوناميدها).
بيماري‌هاي ناشي از مصرف دارو اغلب در يکي از دو گروه حاد يا مزمن قرار داده مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: واکنش های پوستی داروها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد ۱۳۹۱ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links