سازمان غذا و داروي آمريکا درخواست ثبت داروي جديد بوناول (BUNAVAIL) را پذيرفته است. بوناول که دارويي ترکيبي و با قابليت جذب دهاني شامل بوپرنورفين و نالوکسون است، به عنوان درمان نگهدارنده اعتياد به اپيوييد تجويز مي‌شود و قرار است به عنوان جزئي از برنامه درماني ترک اعتياد درنظر گرفته شود. انتظار مي‌رود بوناول اواخر 3 ماهه سوم 2014 ميلادي وارد بازارهاي دارويي شود. بوناول براساس تکنولوژي جديد انتقال پيشرفته دارو BioErodible MucoAdhesive (BEMA) توليد شده است.
اين سيستم، بوپرنورفين را به ميزان اثربخش و کافي به بدن وارد مي‌کند و در عين حال مشکلات ساير داروهاي زيرزباني براي اين گروه بيماران را به دنبال ندارد.
فراهمي زيستي بوپرنورفين موجود در بوناول در مقايسه با سوبوکسون (Suboxone)، 2 برابر است. بنابراين، غلظت خوني يکسان بوپرنورفين در نتيجه مصرف نصف دوز به‌دست مي‌آيد. چنين وضعيتي احتمال بروز عوارض ناخواسته دارويي را کاهش مي‌دهد.
بوناول، اولين و تنها فرمولاسيون ترکيبي بوپرنورفين و نالوکسون به شکل دهاني است. بوناول به سطح داخل دهاني گونه‌ها چسبانده مي‌شود و بر خلاف اشکال زيرزباني که بايد در همان محل اوليه نگه داشته شوند تا کاملا جذب شوند، به بيمار امکان صحبت کردن و انجام فعاليت‌هاي روزانه را مي‌دهد.
فاز3 مطالعه روي بوناول با شرکت 249 بيمار که داروي آنها از سوبوکسون زيرزباني به بوناول تغيير يافته بود، انجام شد. نتايج مطالعه مذکور بوناول را ترکيب دارويي موثر، بي‌خطر و مطلوب در درمان نگهدارنده اعتياد به مواد اپيوييدي نشان داده است. همه بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه، استفاده از بوناول را آسان و طعمش را دلپذير عنوان کرده‌ و ميزان بروز عوارض ناخواسته دارويي را در مقايسه با زماني که تحت درمان با سوبوکسون بوده‌اند، به مراتب کمتر دانسته‌اند.
در سال 2013 ميلادي، فروش سوبوکسون زيرزباني در آمريکا به بيش از 3/1 بيليون دلار رسيد. عوارض ناخواسته شايع به‌دنبال مصرف بوناول عبارتند از سردرد، سندروم قطع ناگهاني مصرف دارو، لتارژي (حس بي‌انرژي بودن)، تعريق، يبوست، بي‌خوابي، ضعف و خواب‌آلودگي. در مورد بوناول هم مانند ساير ايپوييدها احتمال سوءمصرف، بايد درنظر گرفته شود. تجويز بوناول در بيماران با اختلالات شديد کبدي ممنوع است. اين دارو در مبتلايان به مشکلات کبدي با شدت خفيف تا متوسط مي‌تواند با احتياط تجويز شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, بوناول, بوپرنورفين, اعتیاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا داروي جديد محلول موضعي افيناکونازول 10درصد (Efinaconazole topical)، با نام تجاري ژوبليا (Jublia)، را براي درمان انيکومايکوزيس ناخن پا مورد تاييد قرار داده است. انتظار مي‌رود که اين محصول در 3ماهه سوم 2014 ميلادي وارد بازار دارويي شود. درخواست ثبت داروي جديد براي انکستوم (Onexton) در درمان آکنه از طرف همين شرکت به سازمان غذا و دارو ارائه شده است. انيکومايکوزيس، عفونت شايع و مخرب ناخن است که معمولا بدون انجام درماني مناسب، رها مي‌شود زيرا گزينه‌هاي درماني موجود محدود بوده‌اند از سويي ديگر، تجويز داروهاي نسخه‌اي و خوراکي موجود در بازار دارويي هم به دليل تداخلات دارويي و ترديد درمورد ايمني آنها محدود است.
انيکومايکوزيس نه‌تنها از لحاظ زيبايي، مشکل‌آفرين است، بلکه ممکن است به تخريب دائم ناخن و محدوديت حرکتي در مبتلايان بينجامد. ژوبليا، اولين ضدقارچ موضعي از خانواده‌ تري‌آزول‌هاست که براي درمان انيکومايکوزيس اندام‌ها، مورد تاييد قرار گرفته است. اين ضدقارچ به صورت محلول است و روزانه توسط يک اپليکاتور، روي ناخن‌ها ماليده مي‌شود. 
دارو به سرعت خشک مي‌شود و نيازي به پاک کردن باقيمانده آن از روي پوست نيست. همچنين، در مورد ژوبليا، نگراني از عوارض سيستميک، تداخلات دارويي و آسيب حاد کبدي بي‌مورد است.
پيش از تاييد، ژوبليا در مطالعات گسترده‌اي، مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج درخشان 2 مطالعه اصلي که منجر به تاييد اين دارو شد، در نشريه آکادمي پوست آمريکا به چاپ رسيد. در مطالعات مذکور، 1655 بيمار مبتلا به انيکومايکوزيس شرکت داشتند. اهداف اوليه موردنظر در اين مطالعات، کامل کردن دوره درماني 52 هفته‌اي و در پايان دوره، رسيدن به بهبود باليني و نيز کشت منفي بود. در مطالعه اول، 17درصد از بيماران تحت‌درمان با ژوبليا، توانستند دوره درمان را کامل کنند. در مطالعه دوم، اين رقم 15 درصد، عوارض جانبي گزارش شده در مطالعه‌ها، اغلب خفيف، گذرا و مشابه با گروه تحت درمان با دارونما بود.
انيکومايکوزيس به طور معمول با پديدآمدن نقاط سفيد يا زرد زير ناخن شروع مي‌شود که در ادامه، به تغييررنگ ناخن، ضخيم شدگي، درد و بلند شدن آن از بسترش مي‌انجامد. در صورت عدم درمان، انيکومايکوزيس به تخريب دايمي ناخن منجر مي‌شود. تخمين‌زده شده که در حدود 85درصد از مبتلايان به انيکومايکوزيس، درمان نشده باقي مي‌مانند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ژوبلیا, افيناکونازول, انیکومایکوزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |
سازمان غذا و داروي آمريكا سوسپانسيون خوراکي مرکاپتوپورين، با نام تجاري پيوريکسان(Purixan) را مورد تاييد قرار داده است. سوسپانسيون 20 ميلي‌گرم در ميلي‌ليتر مرکاپتوپورين به عنوان جزيي از رژيم دارويي مورد استفاده در درمان مبتلايان به لوسمي لنفوبلاستيک حاد(ALL) کاربرد دارد. مطالعات باليني نشان داده‌اند مرکاپتوپورين به‌عنوان درمان نگهدارنده، موفق است و شانس بقاي مبتلايان به ALL را افزايش مي‌دهد. مرکاپتوپورين به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي در سال 1953 ميلادي مورد تاييد قرار گرفت و از زمان تاييد آن تاکنون، فقط به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي توليد شده است. از آنجا که سن و وزن کودکان مبتلا به ALL متفاوت است، قرص 50 ميلي‌گرمي در همه بيماران شکل دارويي مطلوبي نيست. محاسبه دوز دارو براساس سطح بدن و تنظيم دقيق دوز دارو با قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي ميسر نيست. همچنين، شکل دارويي قرص براي کودکان کوچک‌تر از 6 سال چندان قابل‌استفاده نبوده است. شکل سوسپانسيون در مقايسه با قرص، کاربردي‌تر است و به‌طور مطلوب دوز دقيق مورد نياز کودک را با هر وزني که دارد به بدن او مي‌رساند. تاييد اين دارو، براساس مطالعات باليني مقايسه‌اي ميان قرص مرکاپتوپورين و سوسپانسيون خوراکي آن انجام شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, پيوريکسان, مرکاپتوپورين, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


 

بيماري فشارخون در کودکان، موضوعي است که با افزايش روزافزون شمار مبتلايان به چاقي در اين گروه سني، بازنگري جدي‌تري را مي‌طلبد. محققان تخمين زده‌اند 3 تا 5 درصد از کودکان هر جامعه‌اي به بيماري فشارخون بالا مبتلا هستند. امروزه مي‌دانيم اين بيماري در کودکان با افزايش خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي و نيز فشارخون مقاوم به درمان در بزرگسالي مرتبط است. در ادامه، به معرفي بيماري فشارخون در کودکان و درمان‌هاي غيردارويي و دارويي آن اشاره خواهد شد.
همان‌طور که مي‌دانيد، 2 نوع فشارخون بالا مطرح است؛ اوليه و ثانويه. بيماري فشارخون اوليه با سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي-عروقي در ارتباط است و بيماري فشارخون ثانويه ناشي از بيماري‌هاي ديگري مانند بيماري کليوي، بيماري قلبي يا اختلال‌هاي سيستم اندوکرين است. در جمعيت کودکان، فشارخون اوليه بيشتر با بيماري‌هاي بزرگسالي (چاقي و سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي) مرتبط است. به‌طور کلي، در کودکان بالاي 3 سال اندازه‌گيري فشارخون طي هر ويزيت توصيه مي‌شود. در صورت ابتلا به مشکلات جنيني، نارس بودن هنگام تولد، بيماري مادرزادي قلبي، عفونت‌هاي ادراري مکرر، بيماري کليوي، پيوند مغز استخوان يا ارگان و نيز افزايش فشار داخل جمجمه‌اي، کنترل مرتب فشارخون در سنين کمتر از 3سال نيز ضروري است. روش توصيه‌شده براي اندازه‌گيري فشارخون در کودکان، سمع صداهاي داخل بدن با استفاده از استتوسکوپ است. در کودکان و نوجواناني که شک به بيماري فشارخون در مورد آنها مطرح است، استفاده از داروهاي محرک، غذاها و نوشيدني‌هاي حاوي کافئين، شکر و شکلات در فاصله زماني 30 دقيقه قبل از اندازه‌گيري فشارخون ممنوع است. 5 دقيقه قبل از اندازه‌گيري، کودک يا نوجوان را در وضعيت آرامي بنشانيد. استفاده از کاف با اندازه مناسب براي هر کودک يا نوجوان ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, فشار خون کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


هنگامي که دارو در درمان اختلال افسردگي ماژور ناتوان است، استفاده از شوک الکتريکي، شيوه جايگزين موثر و قدرتمندي محسوب مي‌شود. درمان با شوک الکتريکي، شامل استفاده از داروهاي بيهوشي و داروهاي بلوک‌کننده عصبي-عضلاني براي به حداقل رساندن عوارض آن است. دو داروي پرمصرف در درمان با شوک الکتريکي، متوهگزيتال و پروپوفول هستند. يک داروي بيهوشي ايده‌آل، بايد شروع اثر سريعي داشته باشد و زمان لازم براي برگشت به هوشياري پس از مصرف آن کوتاه باشد. به علاوه، بايد بتواند فعاليت تشنجي الکتروآنسفالوگرافيک را ثابت نگه دارد. چنين ويژگي‌هايي براي رسيدن به آثار ضدافسردگي مطلوب ضروري است. ويژگي‌هاي فارماکوکينتيک داروهاي بيهوشي، طول مدت درمان با هر کدام را مشخص مي‌کنند. مشکل اصلي اين داروها، خاصيت ضدتشنجي آنهاست؛ بنابراين آثارشان روي مدت تشنج، قدرت تحريک شارژ و مدت زمان لازم براي بازگشت هوشياري پس از هر درمان بسيار اهميت دارد. تمام اين عوامل بايد در زمان مديريت درمان عوارض شناختي طولاني‌مدت بيمار در نظر گرفته شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: شوک الکتریکی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا کپسول‌هاي دروکسي‌دوپا (Droxidopa) با نام تجاري نورترا (Northera) را براي درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد تاييد قرار داده است. افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک، يک اختلال نادر، مزمن و اغلب ناتوان‌کننده است که با افت فشارخون در وضعيت ايستاده در مبتلايان به بيماري پارکينسون، آتروفي چند‌سيستمي و نارسايي اتونوميک خالص مرتبط است. علايم افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک عبارتند از گيجي، سبکي سر، تاري ديد، ضعف و غش به دنبال قرار گرفتن فرد در وضعيت ايستاده. مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک اغلب در انجام فعاليت‌هاي روزمره که نيازمند ايستادن و راه رفتن متناوب است، محدوديت دارند. اثربخشي نورترا در 2 مطالعه باليني 2 هفته‌اي روي مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد بررسي قرار گرفت. دريافت‌کنندگان نورترا در مقايسه با دارونما بهبود چشمگير علايم را گزارش کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نورترا, دروکسی دوپا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا سيلتوکسيماب(Siltuximab) با نام تجاري سيلوانت(Sylvant)را براي درمان بيماري چندمرکزي کاستلمن (MCD)مورد تاييد قرار داده است. بيماري کاستلمن باعث رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني در غدد لنفاوي و بافت‌هاي مرتبط با آن در بدن مي‌شود. اين بيماري در اغلب موارد بزرگسالان را گرفتار مي‌كند و با بروز علائمي مانند تب، تعريق شبانه، کاهش وزن، ضعف و بي‌حالي همراه است زيرا سيستم ايمني مبتلايان ضعيف مي‌شود و توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارد. سيلوانت، دارويي تزريقي است که با بلوک پروتئين محرک رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني اثر مي‌کند. اين دارو براي آن گروه از مبتلايان به بيماري کاستلمن تجويز مي‌شود که به HIV يا ويروس هرپس انساني 8 (8-HHV) آلوده نيستند. سيلوانت اولين داروي مورد تاييد FDA براي درمان مبتلايان به بيماري چندمرکزي کاستلمن است و تحت قوانين مربوط به داروهاي اورفان-که براي درمان يک بيماري نادر تجويز مي‌شوند-مورد تاييد قرار گرفت. اثربخشي و ايمني سيلوانت در يک مطالعه باليني با شرکت 79 بيمار مبتلا به کاستلمن که HIV و 8-HHVمنفي بودند، بررسي شد. بيماران در 2 گروه مطالعه شدند؛ يک گروه ترکيب سيلوانت و درمان حمايتي و گروه ديگر دارونما و درمان حمايتي را دريافت کردند. نتايج نشان دادند 34 درصد از بيماران تحت درمان با سيلوانت و درمان‌هاي حمايتي، پاسخ بهتري در مقايسه به دريافت‌کنندگان دارونما داشته‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, سيلوانت, سيلتوکسيماب, کاستلمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا درمان جايگزيني تستوسترون با استفاده از تستوسترون آندکانوآت تزريقي با نام تجاري آويد (Aveed) را مورد تاييد قرار داده است. آويد براي درمان مردان مبتلا به هيپوگوناديسم ناشي از کمبود يا فقدان هورمون مردانه تستوسترون تجويز خواهد شد. تجويز داروي نسخه‌اي جديد آويد، براي ايجاد سطح سرمي طبيعي تستوسترون کاربرد دارد و به شکل تزريق داخل عضلاني تک‌دوز 3ميلي‌ليتري (750 ميلي‌گرمي) در ابتداي درمان، تزريق دوم در 4 هفته بعد و سپس هر 10 هفته يک تزريق تجويز مي‌شود. انتظار مي‌رود اين دارو در ماه مارس سال ميلادي جاري وارد بازار شود. تاييد آويد براساس اطلاعات به‌دست آمده از يک مطالعه باليني 84 هفته‌اي فاز 3 روي مردان مبتلا به هايپوگوناديسم بود. مردان شرکت‌کننده در اين پژوهش به‌طور متوسط 54 سال داشتند و سطح سرمي تستوسترون آنها کمتر از 300 نانوگرم در دسي‌ليتر بود. آويد در مطالعه فاز 3 نامبرده، سطح سرمي تستوسترون مردان را افزايش داد و براي مدت 10 هفته ( هفته 14 تا 24 درمان) در سطح ثابتي حفظ کرد. در برگه اطلاعات دارويي آويد هشدار در مورد خطر ميکروآمبولي ريوي و آنافيلاکسي ذکر شده است. آويد در ويال‌هاي تک‌دوز موجود است و تيتراسيون دوز دارو لازم نيست. پس از اولين تزريق داخل عضلاني 3 ميلي‌ليتر آويد، تزريق دوم دوز 3 ميلي‌ليتري، 4 هفته بعد انجام مي‌شود و سپس 3 ميلي‌ليتر هر 10 هفته تزريق خواهد شد. اطلاعات مربوط به ايمني تستوسترون آندکانوآت، در 18 مطالعه باليني روي 3556 نفر در سراسر جهان بررسي شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, آويد, تستوسترون, هیپوگنادیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا کپسول‌هاي 20 و 40 ميلي‌گرمي ايندومتاسين، با نام تجاري تيوربکس(Tivorbex) را براي درمان درد حاد خفيف تا متوسط در بزرگسالان مورد تاييد قرار داد.  تيوربکس در دوز 20 درصد ضعيف‌تر از اشکال 25 و 50 ميلي‌گرمي ايندومتاسين تاييديه گرفته است. اين تاييد از سوي FDA براساس اطلاعات به‌دست آمده از 2 مطالعه فاز 3 چند مرکزي با استفاده از دارونما بود که بهبود قابل‌توجهي در درد حاد پس از جراحي بيماران، در مقايسه با دارونما ايجاد کرد. تيوربکس حاوي ايندومتاسين به شکل ذراتي 20 برابر کوچک‌تر از اندازه اصلي است. کاهش در اندازه ذرات، باعث افزايش سطح و در نتيجه، انحلال سريع‌تر دارو مي‌شود. مطالعات گسترده نشان داده‌اند عوارض جدي ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي نظير مشکلات ترومبوتيک قلبي-عروقي، انفارکتوس ميوکارد، حمله مغزي، زخم‌هاي گوارشي، خونريزي‌هاي گوارشي و مشکلات کليوي مانند نارسايي حاد کليه، وابسته به دوز هستند در نتيجه، FDA و متخصصان سازمان‌هاي مختلف از جمله انجمن قلب آمريکا و انجمن گوارش آمريکا تجويز حداقل دوز موثره ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي را براي کوتاه‌ترين دوره درماني ممکن توصيه کرده‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, تيوربکس, ایندومتاسین, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا مترلپتين تزريقي (Metreleptin)با نام تجاري ميالپت(Myalept)را درکنار رژيم غذايي ويژه، به عنوان درمان عوارض کمبود لپتين در مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي يا اکتسابي مورد تاييد قرار داده است. ليپوديستروفي ژنراليزه، بيماري کمبود بافت چربي است. مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي، با ميزان اندک يا گاهي بدون بافت چربي متولد مي‌شوند. هورمون لپتين توسط بافت چربي توليد مي‌شود در نتيجه مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه، سطح لپتين اندکي دارند. لپتين دريافت مواد غذايي و نيز ساير هورمون‌ها- مانند انسولين-را تنظيم مي‌کند. مبتلايان به هر دو نوع ليپوديستروفي ژنراليزه، اغلب مقاومت شديد نسبت به انسولين را در سنين جواني نشان مي‌دهند و ممکن است به ديابت قندي غيرقابل‌کنترل يا هايپرتري‌گليسريدمي مبتلا باشند که خود باعث التهاب پانکراس مي‌شود. اثربخشي و ايمني ميالپت که يک آنالوگ لپتين توليدشده از طريق تکنولوژي DNA نوترکيب است، در يک مطالعه باليني روي 48 بيمار با ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي يا اکتسابي که به ديابت قندي، هايپرتري‌گليسريدمي و انسولين افزايش‌يافته در زمان ناشتا نيز مبتلا بودند، بررسي شد. مطالعه مذکور، کاهش درسطح HbA1c، گلوکز ناشتا و تري‌گليسريدمي را نشان داد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ميالپت, مترلپتين, لیپودیستروفی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


داروی اسویکس (کلوپیدوگرل) سبب مهار اتصال آدنوزین دی فسفات به گیرنده های پلاکتی و در نتیجه مهار تجمع پلاکت ها می شود. کلوپیدوگرل به عنوان پیش دارو پس از تجویز به فرم خوراکی سریعا و به طور ناکامل از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به طور وسیعی در کبد متابولیزه شده و تبدیل به فرم فعال می شود. پیش دارو و متابولیت فعال به میزان 98-94% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.
اسويكس® - حاوي داروي كلوپيدوگرل- مهار كننده تجمع پلاكتي مي‌باشد و از تشكيل لخته‌هاي خوني ناخواسته كه باعث سخت شدن ديواره رگ ها مي شوند، جلوگيري مي كند. اسويكس® براي جلوگيري از تشكيل لخته هاي خوني پس از سكته مغزي، حمله قلبي و در بيماران با مشكلات ديگر قلبي-عروقي مورد مصرف دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویکس, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


گلوتازون (پیوگلیتازون) از دسته داروهاي تيازوليدين ديون مي باشد كه مكانيسم اثر آن وابسته به حضور انسولين است. اين دارو باعث كاهش مقاومت به انسولين در بافت هاي محيطي و كبد مي شود كه به موجب آن باعث افزايش مصرف گلوكز با واسطه انسولين و كاهش آزادسازي گلوكز از كبد مي گردد. گلوتازون القاء كننده ترشح انسولين نمي باشد بلكه اثر خود را از طريق اثر آگونيستي بر گيرنده ای به نام  PPARϒ ( Peroxisome Prolifrator-Activated-Receptor gamma ) اعمال مي نمايد. اين رسپتور جهت هورمون هاي موثر بر هسته مي باشد كه فعال شدن آن توسط گلوتازون باعث تعديل رونويسي از تعدادي از ژن هايي مي شود كه در كنترل متابوليسم چربي و گلوكز دخيل مي باشند از جمله افزايش توليد ناقلين گلوكز به درون سلول (ناقلين نوع 1 و 4) كه باعث افزايش انتقال گلوكز به عضلات و بافت چربي مي شود.
همچنين گلوتازون باعث فعاليت هورمون هاي مترشحه از آديپوسيت كه مهمترين آن ها آديپونكتين است، مي شود. آديپونكتين مستقيماً باعث افزايش حساسيت به انسولين و نيز افزايش توليد AMPkinase مي گردد. AMPkinase نيز عاملي موثر در افزايش حساسيت به انسولين، افزايش انتقال گلوكز به درون عضله و افزايش اكسيداسيون اسيدهاي چرب مي باشد. حدود 2 ساعت پس از مصرف خوراكي گلوتازون غلظت پلاسمايي آن به حداكثر مي رسد، وجود غذا باعث افزايش اين زمان به 3 تا 4 ساعت مي گردد وليكن بر ميزان جذب دارو تاثيري ندارد. اتصال پروتئيني آن بالا و در حدود 99 % است كه عمدتاً به آلبومين متصل مي شود. متابوليسم اين دارو در كبد و توسط آنزيم CYP2C8 و CYP3A4 و به شكل هيدروكسيلاسيون و اكسيداسيون است. پس از مصرف خوراكي، گلوتازون دفع كليوي ناچيزي دارد. اين گونه فرض شده است كه قسمت عمده دفع اين دارو به شكل دست نخورده يا متابوليت هايش از طريق ترشح صفرا و مدفوع مي باشد. نيمه عمر گلوتازون و متابوليت هايش در رنج ۳ تا ۷ و ۱۶ تا ۲۴ ساعت مي باشد. این دارو در درمان ديابت مليتوس نوع II به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, گلوتازون, پیوگلیتازون, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


نکسیوس (اس امپرازول) مهار كننده پمپ پروتوني و مهار كننده ترشح اسيد معده می باشد. اين دارو با مهار انتخابي پمپ k/h- ATPase در سلول هاي پاريتال معده، از ترشح اسيد جلوگيري ميكند. فراهمي زيستي دارو 90 % مي باشد و غذا باعث كاهش جذب آن مي گردد. اس- امپرازول تا 97 % به پروتئين هاي پلاسما باند مي شود. از طريق سيستم آنزيمي سيتوكروم P450 در كبد به متابوليتهاي غير فعال تبديل ميگردد. دفع اين دارو عمدتا از راه ادرار ميباشد كه حدود 80 ٪ آن به صورت متابوليت غيرفعال و كمتر از 1% دارو بصورت دست نخورده دفع ميگردد، حدود 20 ٪ دارو نيز از راه مدفوع دفع ميشود. نيمه عمر دارو بین 1 تا 1.5 ساعت می باشد.
موارد مصرف نکسیوس عبارتند از: ازوفاژيت اروزيو، ريفلاكس معده به مري علامت دار ، عفونت هليكوباكتر پيلوري (كاهش خطر عود زخم دوازدهه)، كاهش خطر زخم معده ناشي از مصرف ضدالتهابهاي غيراستروئيدي، سندروم زولينجر- اليسون

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, نکسیوس, اس امپرازول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


جذب سيستميك زنولیپ (ارلیستات) بسيار اندك است. زمان رسيدن به حداكثر غلظت پلاسمايي حدود 8 ساعت است. ميزان اتصال پروتئيني دارو 99% است و عمدتاٌ در دستگاه گوارش متابوليزه مي شود و حاصل متابوليسم دارو ايجاد 2 نوع متابوليت (M1 و M2) مي باشد كه از لحاظ فارماكولوژيك فاقد اهميت هستند. دفع دارو عمدتاٌ(در حدود97%) از طريق مدفوع صورت مي گيرد كه اين مقدار 83% آن به طور دست نخورده دفع مي شود. همچنين حدود 2% دارو نيز از طريق ادرار دفع مي شود. اورلي استات به صورت برگشت پذير ليپاز هاي روده اي را مهار مي كند. در لومن معده وروده، از طريق پيوند كووالانس به سرين فعال ليپاز هاي معده و پانكراس متصل مي شود و از هيدروليز تري گليسيريد هاي موجود در رژيم غذايي به اسيد هاي چرب قابل حذف و منوگليسيريدها جلوگيري مي كند.
زنولیپ
در كنترل چاقي (شامل كاهش وزن و حفظ وزن) همراه با رژيم غذايي كم كالري است. زنوليپ® در كنترل ازدياد وزن در افراد با BMI > 30 Kg/m2 و يا افرادي كه BMI > 27 Kg/m2 داشته و ريسك فاكتورهايي از جمله فشار خون بالا، ديابت و يا ديس ليپيدمي دارند، استفاده مي شود. زنوليپ® همراه با رژيم غذايي كم كالري در كنترل وزن به كار مي رود. كاهش وزن 2 هفته پس از آغاز درمان قابل مشاهده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زنولیپ, ارلیستات, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


جذب اسلیت (استيل سيستئين) از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراكي سريع و كامل مي باشد. حداكثر غلظت پلاسمايي آن طي يك تا دو ساعت حاصل مي شود. فراهمي زيستي دارو 4 تا 10 درصد و نيمه عمر آن حدود 6 ساعت است. فرآيند متابوليسم آن كبدي است. استيل سيستئين در ديواره روده كوچك و در عبور اول كبدي استيل زدايي مي شود. حدود 30 درصد دوز مصرف شده دارو توسط كليه ها دفع مي شود.گروه سولفيدريل استيل سيستئين باعث شكستن پلهاي دي سولفيدي ترشحات غليظ سيستم برونشيال مي شود، در نتيجه مولكولهايي با وزن كمتر ايجاد و جريان خلط را تسهيل مي نمايد كه به واسطه سرفه خارج مي گردد، بدين شكل خطر ابتلا به بيماريهاي عفوني دستگاه تنفسي را كاهش مي دهد. همچنين با پاكسازي راههاي تنفسي، سرفه تسكين مي يابد و تنفس راحت تر مي شود.
اسلیت به عنوان موكوليتيك در درمان كمكي بسياري از بيماريهاي تنفسي كه با افزايش ترشحات غليظ مجاري تنفسي همراه است، استفاده مي گردد. مقدار و نحوه مصرف این دارو روزانه 600 ميلي گرم است. يك عدد قرص جوشان را در نصف ليوان آب سرد حل كرده و بلافاصله بنوشيد. هيچ داروي ديگري به اين محلول اضافه نشود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسلیت, ان استیل سیستئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


اسویمر (گلاتیرامر استات) ترکیبی از پلی پپتیدهای صناعی (متشکل از چهار اسید آمینه) می باشد که شبیه به پروتئین پایه میلین است. تحقیقات نشان داده اند که این دارو در کاهش شدت و بروز انسفالومیلیت اتوایمیون تجربی (مدل حیوانی MS) مؤثر است. براساس مطالعات انسانی و حیوانی، قسمت اعظم داروی تزریق شده به صورت زیرجلدی، دستخوش هیدرولیز در محل تزریق می شود. بخشی از داروی تجویز شده به سیستم لنفاوی وارد می شود و به گره های لنفاوی می رسد و احتمالاً بخشی نیز به صورت دست نخورده به گردش خون سیستمیک وارد می شود. اسویمر به منظور کاهش فرکانس عود در بیماران RRMS ، شامل بیمارانی که اولین اپیزود بالینی MS را تجربه کرده اند و کسانی که نتایج MRI آنها بیماری MS را تأیید کرده است، به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویمر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


ازتیمایب یک مهارکننده جذب کلسترول است که از نظر شیمیایی و فارماکولوژیک با سایر داروهای کاهنده چربی خون رایج، متفاوت است. به دنبال مصرف، دارو در پرزهای روده کوچک لوکالیزه شده و مانع جذب کلسترول و در نتیجه کاهش میزان انتقال کلسترول به کبد می گردد. در نهایت با کاهش ذخیره کبدی کلسترول، میزان کلیرانس آن از خون توسط کبد افزای می یابد. این دارو باعث کاهش کلسترول کلی، کلسترول LDL ، ApoB ، تری گلیسیرید و افزایش HDL می شود.
ازتیمایب به سرعت از روده جذب شده و میزان چربی غذا بر میزان جذب آن اثر ندارد ولی حداکثر غلظت پلاسمایی آن با غذاهای حاوی چربی افزایش می یابد. ازتیمایب در روده کوچک و در کبد متابولیزه شده و به شکل ازتیمایب گلوکوروناید در می آید. نیمه عمر دارو و متابولیت های آن 22 ساعت است. زمان به حداکثر رسیدن غلظت پلاسمایی برای ازتیمایب 12- 4 ساعت و برای ازتیمایب گلوکوروناید 2- 1 ساعت است. حذف دارو عمدتا از طریق مدفوع (به صورت ازتیمایب) و بخش اندکی از طریق ادرار (به شکل ازتیمایب گلوکوروناید) صورت می گیرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ازتیکول, ازتیمایب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


قطره پِدی لاکت یک ترکیب ویژه پروبیوتیکی است که حاوی مقادیر بالایی از 3 سویه باکتری سودمند از جمله سویه خاص کودکان "بیفیدوباکتریوم اینفنتیس" می باشد و به راحتی  برای نوزادان و کودکان قابل مصرف است.این فرآورده همچنین حاوی  پره بیوتیک فروکتوالیگوساکارید می باشد که به رشد و فعالیت پروبیوتیک ها کمک می کند. سایر اجزاء این قطره عبارتند از: روغن گل آفتابگردان- - MCT oil سیلیکون دی اکساید –طعم دهنده. ویژگی پِدی لاکت نسبت به محصولات مشابه چیست؟ این محصول حاوی مقادیر بالاتری از انواع پروبیوتیک هاست. بعلاوه سویه های پروبیوتیک به کار رفته در محصول از مفیدترین و شناخته شده ترین پروبیوتیک ها برای نوزادان وکودکان هستند.وجود پروبیوتیک سویه خاص کودکان "بیفیدوباکتریوم اینفنتیس" و "لاکتوباسیلوس روتری" که مطالعات گسترده ای را در سالهای اخیر به خود اختصاص داده اند ویژگی ممتاز برای این فرآورده به شمار می رود. همچنین این فرآورده حاوی پره بیوتیک می باشد.
در چه شرایطی می توان پِدی لاکت را مصرف کرد؟ مصرف پِدی لاکت در هر شرایطی مفید واقع می شود ، اما اثرات مفید آن در موارد زیر آشکارتر می باشد: 1- اسهال ناشی از ویروس یا باکتری در کودکان 2- اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک 3- نفخ و کولیک کودکان 4- پیشگیری از انواع آلرژی کودکان (تنفسی-پوستی) 5- در زمان شیوع  بیماری های عفونی فصلی مانند سرماخوردگی برای بهبود قدرت دفاعی بدن و پیشگیری از این بیماری ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, پدی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


ساشه کيدي لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي کودکان بالاي 2 سال است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند از جمله سويه خاص کودکان "بيفيدو باکتريوم اينفنتيس" به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد و فرمول آن ويژه کودکان تهيه شده تا آن را به آساني مصرف کنند. ساير اجزاء کیدی لاکت عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي کيدي لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. بعلاوه سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي کودکان هستند. وجود پروبيوتيک سويه خاص کودکان "بيفيدوباکتريوم اينفنتيس" که مطالعات گسترده اي را در سالهاي اخير به خود اختصاص داده است ويژگي ممتاز براي اين محصول به شمار مي رود.
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي کودکان از قبيل اسهال عفوني، اسهال مسافرتي، اسهال ناشي از آنتي بيوتيک، اسهال مزمن، نفخ و کوليک ۲- پروبيوتيک کودکان ۳- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۴- تأثير بسزا در تأمين فاکتورهاي مورد نياز رشد کودکان

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, کیدی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


کپسول لاکتو کِر يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي مواقع نياز بيشتر به ايمني است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها،بيفيدوباکترها،استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء لاکتوکر عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي لاکتو کر نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها هستند که بر اساس نياز افراد و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا و تقويت سيستم ايمني ۲- افزايش اثرات ضد ميکروبي همزمان با مصرف آنتي بيوتيک ها و کاهش دوره نقاهت بيماري پس از مصرف ۳- نقش مؤثر در برطرف کردن اختلالات گوارشي ۴- کمک به افزايش توان مقابله با بيماري ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لاکتوکر, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


کپسول لاکتو فم يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي خانم هاست که حاوي مقادير بالايي از 4 سويه باکتري سودمند دستگاه ادراري_تناسلي خانم ها به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء لاکتوفم عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي لاکتو فم نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي خانم ها هستند که بر اساس نياز آنان و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱-نقش مؤثر در بهبود درمان عفونت هاي شايع خانم ها (قارچي، باکتريايي، ادراري و ناشي از تماس جنسي) ۲- پيشگيري از ابتلاي مجدد به عفونت هاي واژن با بازسازي فلور طبيعي واژن ۳-تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي خانم ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لاکتوفم, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


 ژري لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي سالمندان است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها، بيفيدوباکترها، استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء ژري لاکت عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي ژري لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي سالمندان هستند که بر اساس نياز آنان و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱-
برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي سالمندان از قبيل يبوست، علائم سوء هاضمه، انواع اسهال مانند اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيک، اسهال مسافرتي و کاهش کلسترول ۲- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۳- تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي سالمندان

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ژری لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


فَمي لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي همه اعضاي خانواده است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها، بيفيدوباکترها، استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ويژگي فَمي لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها هستند که بر اساس گروه سني مصرفي و اهداف مورد نظر، انتخاب شده اند.  
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي از قبيل اسهال عفوني، اسهال مسافرتي، اسهال ناشي از آنتي بيوتيک، اسهال کودکان، اسهال مزمن، دردهاي شکمي، يبوست و کاهش کلسترول ۲- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۳- تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي بدن

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, فمی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا الوسولفاز آلفا (Elosulfasealfa)با نام تجاري ويميزيم (Vimizim) را به عنوان اولين داروي مورد تاييد براي درمان موکوپلي ساکاريدوز نوع IVA که سندرم مورکو(Morquio A syndrome) -يک بيماري ذخيره ليزوزومي نادر اتوزمال مغلوب که در نتيجه فقدان ان-استيل گالاکتوزامين 6 سولفات سولفاتاز ايجاد مي‌شود- معرفي کرده است. ويميزيم جايگزين آنزيم ان-استيل گالاکتوزامين 6 سولفات سولفاتاز مي‌شود. آنزيم مذکور نقش مهمي در مسير متابوليک دارد. در شرايط عدم وجود آنزيم نامبرده، مشکلات تکامل استخواني، رشد و اختلال‌هاي حرکتي رخ مي‌دهند. هم‌اکنون 800 نفر مبتلا به اين بيماري در ايالات‌متحده وجود دارند. اثربخشي و ايمني ويميزيم در يک مطالعه باليني با شرکت 176 بيمار مبتلا به سندرم مورکو-که همگي بين 5 تا 57 سال داشتند- مورد بررسي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با ويميزيم طي مطالعه‌هاي باليني عبارت بودند از تب، استفراغ، سردرد، تهوع، دردشکمي، لرز و ضعف. هنوز اثربخشي و ايمني ويميزيم در کودکان زير 5 سال مورد بررسي قرار نگرفته است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ويميزيم, الوسولفاز آلفا, موکوپلی ساکاریدوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تهوع و استفراغ، از جمله شايع‌ترين علل مراجعه گروه‌هاي مختلف سني به مراکز درماني هستند كه ممکن است خودبخود برطرف شوند يا به بررسي‌هاي کاملي نياز داشته باشند. تهوع، به احساس نياز به استفراغ گفته مي‌‌شود و استفراغ، خروج محتويات معده به دنبال انقباضات ديواره قفسه سينه و شکم است. تظاهرات باليني تهوع واستفراغ ممکن است ناشي از دهيدراتاسيون و برهم خوردن تعادل الکتروليت‌ها و در نتيجه ايجاد شرايطي مانند هايپوکالمي يا اسيدوز متابوليک باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تهوع, استفراغ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مهارکننده‌هاي پمپ پروتون (PPIs)، که در کشورهاي مختلف به صورت نسخه‌اي و غيرنسخه‌اي موجود هستند، براي درمان اختلالات مرتبط با ترشح اسيد تجويز مي‌شوند، اما امروزه مي‌دانيم مصرف اين داروهاي دردسترس، چندان هم بي‌عارضه نيست. عواقب مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون در اين مقاله مورد بررسي قرار خواهند گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، از سال 1980 ميلادي تاکنون در بازار موجود بوده‌اند و مصرف آنها جايگزين آگونيست‌هاي گيرنده هيستامين2(پرمصرف‌ترين داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي مرتبط با اسيد معده) شده است. اوايل سال 2000 ميلادي، سازمان غذا و داروي آمريکا امپرازول را به‌عنوان اولين مهارکننده پمپ پروتون غيرنسخه‌اي اعلام کرد. پس از آن لانسوپرازول به‌عنوان داروي غيرنسخه‌اي مورد تاييد قرار گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، براي درمان بسياري از بيماري‌هاي گوارشي مانند زخم‌معده، عفونت‌هاي علامت‌دار هليکوباکتر پيلوري، درمان و پيشگيري از زخم‌هاي ناحيه معده و دوازدهه ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي، نشانگان زولينگر-اليسون و ريفلاکس گاستروازوفاژيال تجويز مي‌شوند. در کل تجويز اين داروها به دليل عوارض مختصر و نيز اثربخشي بيشتر در مقايسه با داروهاي قديمي‌تر، رايج شده است. در مورد کاربرد طولاني‌مدت هر دارويي نگراني‌هايي وجود دارد. در سال 2008 ميلادي، انجمن گوارش آمريکا دستورالعمل‌هايي را براي درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرد. از آن زمان تاکنون مطالعات متعددي براي بررسي عوارض مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون(عوارضي مانند سوء‌جذب و عفونت‌ها) انجام شده است. در مارس 2013 ميلادي، کالج گوارش آمريکا (ACG)، دستورالعمل‌هايي را براي تشخيص و درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرده است. در مطالعه روي حيوانات آزمايشگاهي، نگراني‌هايي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي پمپ پروتون و ‌هايپرگاسترينمي‌وجود دارد اما مطالعات انساني چنين رابطه‌اي را نشان نداده‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مهار کننده های پمپ پروتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 چاقي، جدي‌ترين بيماري جوامع مدرن و آغازگر بيماري‌هاي ديگري مانند اختلالات قلبي-عروقي، مشکلات کبدي و ديابت است. مکانيسم‌هاي مختلفي مانند کم‌کردن اشتها يا افزايش روند چربي‌سوزي و دفع چربي‌ها، کنار ورزش و رژيم غذايي صحيح به فرد کمک خواهند کرد تا بتواند به وزن توصيه‌شده از سوي پزشک دست يابد.
در سال ۱۸۹۳، عصاره تيروييد با نام‌هاي تجارتي مختلف مانند «کورپولين» و «مارمولا» به فروش رسيد. کاهش وزن حاصل از مصرف اين نوع دارو، مربوط به توده عضلاني است و با افزايش خطر ابتلا به پوکي استخوان و عوارضي مانند تپش قلب، درد قفسه سينه و مرگ ناگهاني همراه است. در سال‌هاي ۱۹۲۰، مصرف ملين‌ها با هدف کاهش وزن آغاز شد. در سال ۱۹۳۶ «دي نيتروفنل» که از مشتقات بنزن بوده و در جنگ جهاني اول در توليد مواد منفجره و آفت‌کش‌ها به کار مي‌رفت، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که البته با عوارض متعددي همراه بود. در سال ۱۹۳۷، مصرف آمفتامين‌ها براي کاهش وزن معمول شد. عوارض آمفتامين‌ها شامل افزايش فشارخون، تپش قلب، خشکي دهان، تاري ديد، توهم، اختلالات روان‌پزشکي، احساس سبکي در سر، لرزش، اعتياد، مشکلات مربوط به ترک دارو، نارسايي احتقاني قلب، تشنج و مرگ ناگهاني است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 تارديوديسکينزي، يک اختلال حرکتي ناشي از دارو و عارضه جانبي جدي مصرف طولاني‌مدت بلوک‌کننده دوپامين است. بالا رفتن سن يک عامل خطرساز براي تارديوديسکينزي محسوب مي‌شود و وقوع آن ميان زنان شايع‌تر است. بيشتر درمان‌هاي موجود براي تارديوديسکينزي چندان موثر نيستند بنابراين بهترين اقدام، پيشگيري از ابتلا به اين اختلال است. اگر دارويي که ممکن است تارديوديسکينزي ايجاد کند تجويز مي‌کنيد، بايد علايم بيمار را تحت‌نظر داشته باشيد.
همانطور که اشاره شد، تارديوديسکينزي يک اختلال حرکتي ناشي از داروست که با حرکات غيرطبيعي غيرارادي تشخيص داده مي‌شود. اين بيماري در سال‌هاي 1960-سال‌ها پس از ورود به بازار کلرپرومازين به عنوان يک داروي آنتي سايکوتيک- نامگذاري و طبقه‌بندي شد. کلرپرومازين انقلابي در درمان اسکيزوفرني ايجاد کرد اما به تدريج عوارض نورولوژيک اين دارو مانند حرکات غيرارادي و تيک گزارش شد. ابتدا اين عوارض نوروماسکولر (مانند اختلالات حرکتي) به بيماري اعصاب و روان نسبت داده مي‌شدند و ارتباط آنها با دارو نامشخص بود. به دليل شيوع بالاي تارديوديسکينزي در بيماران اعصاب و روان، پذيرفته شد اين اختلالات حرکتي با استفاده از آنتي‌سايکوتيک‌هاي بلوک‌کننده گيرنده‌هاي دوپامين مرتبط هستند. داروهاي قديمي مورد استفاده در درمان سايکوز، آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول يا تيپيک ناميده شدند. اختلال تارديوديسکينزي، به دنبال مصرف همه آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول گزارش شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تاردیو دیسکینزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي داپاگليفلوزين (Dapagliflozin)، با نام تجاري فارکسيگا(Farxiga) را براي کنترل هر چه بهتر قندخون -کنار رژيم غذايي و ورزش- براي بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 2 مورد تاييد قرار داده است.  ديابت نوع2، بيش از 90درصد از موارد ابتلا به ديابت در آمريکا را شامل مي‌شود. سطوح بالاي قندخون در درازمدت باعث افزايش خطر مشکلات جدي مانند بيماري قلبي، نابينايي و آسيب کليوي و عصبي مي‌شود. فارکسيگا، مهارکننده سديم-گلوکز کوترانسپورتر2 است و با بلوک بازجذب گلوکز از کليه، موجب افزايش ترشح گلوکز و پايين آمدن سطح قندخون مي‌شود. اثربخشي و ايمني اين دارو در 16 مطالعه باليني با شرکت بيش از 9 هزار و 400بيمار مبتلا به ديابت نوع2 مورد بررسي قرار گرفت. مطالعات، بهبود قابل‌توجهي در ميزان هموگلوبين A1c شرکت‌کنندگان نشان داده‌اند. فارکسيگا در مطالعه‌ها به صورت درمان تک‌دارويي و نيز در ترکيب با ساير داروهاي مطرح در درمان ديابت مانند متفورمين، پيوگليتازون، گليمپيرايد، سيتاگليپتان و انسولين مورد ارزيابي قرار گرفته است. تجويز فارکسيگا در مبتلايان به ديابت نوع1، مبتلايان به کتواسيدوز ديابتي، بيماران با نارسايي با شدت متوسط تا شديد کليوي و مبتلايان به بيماري پيشرفته کليوي و دياليزي ممنوع است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, فارکسيگا, داپاگليفلوزين, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، آنورواليپتا (AnoroEllipta) را براي درمان طولاني‌مدت، نگهدارنده و يکبار در روز انسداد مجاري هوايي در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه مورد تاييد قرار داده است.  بيماري مزمن انسدادي ريه، بيماري شديد ريوي است که تنفس را دشوار مي‌کند و با گذشت زمان وخيم‌تر مي‌شود. استعمال سيگار، از جمله دلايل اصلي ابتلا به بيماري مزمن انسدادي ريه تشخيص داده شده است. براساس آمار سازمان ملي قلب، ريه و خون آمريکا، بيماري مزمن انسدادي ريه سومين دليل مرگ در اين کشور است. آنورو اليپتا، در مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريه با شل کردن عضلات اطراف راه‌هاي هوايي و افزايش جريان هوا اثر مي‌کند. انورواليپتا ترکيب اومسليدينيوم(Umeclidinium)، يک آنتي‌کولينرژيک استنشاقي که روي عضلات اطراف راه‌هاي هوايي بزرگ اثر مي‌گذارد و از تنگي آنها جلوگيري مي‌کند و ويلانترول (Vilanterol)، يک آگونيست بتا دو آدرنرژيک طولاني‌اثر است که تنفس را با شل کردن عضلات مجاري هوايي بهبود مي‌بخشد. اثربخشي و ايمني آنورواليپتا روي 2400 بيمار با تشخيص بيماري مزمن انسدادي ريه مورد بررسي قرار گرفت. در مصرف‌کنندگان اليپتا در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما بهبود چشمگيري در علايم بيماري مشاهده شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, آنورواليپتا, بیماری های مزمن انسدادی ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، ترتن (Tretten) که زيرواحد A فاکتور 13 انعقادي نوترکيب است را به‌عنوان اولين محصول نوترکيب براي پيشگيري از خونريزي در کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال انعقادي نادر کمبود مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي،مورد تاييد قرار داده است. نقص مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي، يک اختلال ژنتيکي بسيار نادر است. مبتلايان به اين بيماري مادرزادي، نمي‌توانند به ميزان کافي فاکتور 13 توليد کنند. فاکتور13 از دو زيرواحد A و B تشکيل شده که در اغلب موارد اين بيماري،کمبود زيرواحدA مطرح است. تاييد ترتن، گزينه درماني ديگري براي پيشگيري از خونريزي در مبتلايان به کمبود زيرواحدA فاکتور13 در اختيار پزشکان و بيماران قرار مي‌دهد. بدون دريافت درمان،مبتلايان به اين بيماري نادر در معرض خطر خونريزي‌هاي جدي و کشنده خواهند بود. اثربخشي ترتن روي 77 بيمار مبتلا به کمبود مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي مورد بررسي قرار گرفت. تجويز ماهانه ترتن در پيشگيري از خونريزي در 90 درصد از بيماران موفق بوده است. برخي از عوارض ناخواسته گزارش‌شده در اين مطالعه عبارت بودند از سردرد، درد اندام‌ها و درد محل تزريق.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ترتن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي آهسته‌رهش اورنيترام(Orenitram)، با نام تجاري ترپروستينيل (Treprostinil) را براي درمان ‌هايپرتنشن شريان ريوي مورد تاييد قرار داده است.  اين اولين‌بار است که FDA يک آنالوگ پروستاسيکلين خوراکي را مورد تاييد قرار مي‌دهد. البته اورنيترام پنجمين داروي مورد تاييد FDA براي درمان‌ هايپرتنشن شريان ريوي است. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در مطالعات روي اثربخشي و ايمني اورنيترام عبارت بودند از سردرد، تهوع و اسهال. اورنيترام بايد 2 بار در روز همراه با غذا مصرف شود، اما مي‌توان دوز روزانه را به 3 بار در روز تقسيم کرد. اورنيترام با 4 دوز 125/0 ميلي‌گرمي، 25/0 ميلي‌گرمي، 1ميلي‌گرمي و 5/2ميلي‌گرمي موجود است. ماده موثره اورنيترام، يعني ترپروستينيل (Treprostinil)، همان ماده موثره موجود در رمودولين (Remodulin) تزريقي و تيواسوو (Tyvaso) استنشاقي است. اورنيترام با هدف درمان فشارخون بالاي شريان ريوي و بهبود ظرفيت ريوي حين فعاليت تجويز مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اورنيترام, ترپروستينيل, هیپرتانسیون شریان ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |
آبسترال: (فنتانيل)- مديريت بهينه درد در بزرگسالان مبتلا به سرطان   
اداربي: (آزيل‌زارتان مدوکسوميل)- درمان پرفشاري خون در بزرگسالان    
امبدا: آنالژزيک با اثر طولاني براي مديريت دردهاي متوسط تا شديد    
بنليستا: (بليموماب)- درمان بيماران مبتلا به لوپوس فعال و اتوآنتي‌بادي مثبت   
پيتاواستاتين: درمان هيپرکلسترولمي و ديس‌ليپيدمي مختلط (مرکب)    
جلين: درمان بزرگي خوش‌خيم پروستات (BPH) علامت‌دار      
رکتیو: درمان درد متوسط تا شديد مرتبط با فيشرهاي مزمن آنال   
سابريل: (ويگاباترين)- درمان اسپاسم‌هاي نوزادان در کودکان ميان سنين يک ماه تا دو سال    
سيمپوني: (گوليموماب)- درمان آرتريت روماتوييد، آرتريت پسورياتيک و اسپونديليت انکيلوزان   
کالدولور: فرم تزريقي ايبوپروفن    
گيلنيا: (فينگوليمود)- درمان خوراكي فرم‌هاي عودكننده مالتيپل اسكلروزيس (MS)    
لازاندا : مديريت حمله‌هاي درد در بيماران سرطاني بالاي 18 سال     
ناتروبا: (اسپينوزاد)- درمان عفونت شپش سر در بيماران 4 سال و بزرگ‌تر   
ويوانس: (ليس‌دگزامفتامين‌ديمسيلات)- درمان اختلال نقصان توجه ـ بيش‌فعالي (ADHD)    
 

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


در هفته‌هاي اخير، داروي جديد ديگري براي درمان هپاتيت C از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد شده است. اين دارو به شکل قرص و الگوي مصرف آن يکبار در روز است. داروي مذکور، سووالدي (Sovaldi) نام دارد و در مقايسه با ساير داروهاي مطرح در درمان هپاتيت C اثر سريع‌تري دارد. هپاتيت ويروسي C در صورت درمان نشدن ممکن است به تخريب کبد بينجامد. سووالدي همراه با داروهاي قديمي در درمان هپاتيت C به کار خواهد رفت. هم‌اکنون 2/3 ميليون نفر در آمريکا به هپاتيت C مبتلا هستند و آمارها بين متولدين سال‌هاي 1945 تا 1965 ميلادي به مراتب بالاتر است. درمان‌هاي رايج اين بيماري براي مغلوب كردن ويروس به يک سال زمان نياز دارند و طي اين مدت بيمار نيازمند تزريق هفتگي اينترفرون است. اسهال و سندروم شبه آنفلوانزا ممکن است به دنبال اين تزريق‌ها بروز کنند. تنها حدود 75درصد از مبتلايان به هپاتيت C با داروهاي موجود درمان مي‌شدند. نتايج مطالعات باليني اخير نشان داده‌اند حدود 90 درصد از بيماران تحت مطالعه، به دنبال 12 هفته ترکيب درماني سووالدي با درمان استاندارد، بهبود يافته‌اند. سووالدي، با نام ژنريک سوفوسبووير (Sofosbuvir)، دومين دارويي است که طي يک ماه اخير از سوي FDA براي درمان هپاتيت C مورد تاييد قرار گرفته است. در ماه نوامبر سال ميلادي جاري، FDA سيمپروير(Simeprevir)، با نام تجاري اوليسيو(Olysio) را تاييد کرده بود.


برچسب‌ها: داروی جدید, سووالدي, سوفوسبووير, هپاتیت, هپاتیت سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا ويزاميل (Vizamyl) را که نام تجاري فلوتمتامول F18 تزريقي است، به‌عنوان يک داروي راديواکتيو تشخيصي براي تصويربرداري PET از مغز بزرگسالان مشکوک به بيماري آلزايمر و دمانس تاييد كرده است. دمانس با نقصان عملکردهاي مغزي نظير حافظه، قضاوت، زبان و مهارت‌هاي پيچيده حرکتي مرتبط است. دمانس ناشي از بيماري آلزايمر، در نتيجه تجمع پروتئين غيرطبيعي بتاآميلوييد در مغز و تخريب و مرگ سلول‌‌هاي مغزي ايجاد مي‌شود. بتاآميلوييد را مي‌توان در مغز ساير بيماراني که به دلايل ديگر دچار دمانس شده‌اند و در سالمنداني که به هيچ بيماري نورولوژيکي مبتلا نيستند نيز يافت. «ويزاميل» با اتصال به بتاآميلوييد و ايجاد يک تصوير PET از مغز، براي ارزيابي وجود بتاآميلوييد استفاده مي‌شود. اسکن ويزاميل منفي به معناي وجود نداشتن تجمعات بتاآميلوييد در مغز است و نشان مي‌دهد علت دمانس بيماري آلزايمر نيست. اسکن مثبت به معناي وجود ميزان قابل‌توجهي آميلوييد در مغز است، اما تشخيص بيماري آلزايمر يا دمانس ديگري را قطعي نمي‌کند. «ويزاميل» دومين داروي تاييدشده براي مشاهده بتاآميلوييد در اسکن PET مغز است. در سال 2012 ميلادي، سازمان غذا و داروي آمريكا آميوويد (Amyvid) را که نام تجاري فلوربتاپيرF18 تزريقي است، براي کمک به ارزيابي بيماري آلزايمر و ساير اختلال‌هاي شناختي در بزرگسالان تاييد كرد.


برچسب‌ها: داروی جدید, ويزاميل, فلوتمتامول, دمانس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


بيشتر داروهاي ضدصرع، درجاتي از عوارض ناخواسته دارويي ايجاد مي‌کنند. هر چند عوارض رفتاري داروهاي ضدصرع اغلب ناديده گرفته مي‌شوند اما توجه به آنها ضروري است. بي‌قراري، رفتارهاي تهاجمي، سايکوز، اختلال‌هاي رفتاري، تحريک‌پذيري، بيش‌فعالي و کلافگي برخي از عوارض رفتاري مربوط به داروهاي ضدصرع هستند. عوامل دخيل در بروز اين عوارض عبارتند از ويژگي‌هاي فارماکولوژي دارو، حساسيت فرد به آن دارو، مشخصات داروي تجويزشده و ويژگي‌هاي شخصيتي بيمار. منظور از مشخصات داروي تجويزشده، دوزاژ و تداخل‌هاي دارويي است. آگاه بودن پزشکان و داروسازان از عوارض رفتاري، براي به حداقل رساندن تاثيرات منفي آن بر کيفيت زندگي بيماران ضروري است.
هدف از درمان صرع، بدون تشنج زندگي کردن بيمار در کنار حداقل عوارض دارويي است. هرگونه عارضه احتمالي بايد با بيمار مطرح شود. متاسفانه با وجود اينكه عوارض رفتاري به دنبال مصرف داروهاي ضدصرع شايع هستند، در بسياري از موارد از سوي پزشکان به‌عنوان عوارض دارويي در نظر گرفته نمي‌شوند حال اينكه اهميت بسياري دارند. اولين داروي ضدصرعي که مورد استفاده قرار گرفت، پتاسيم برومايد بود. مصرف اين دارو با بروميسم(که عبارت است از خواب آلودگي، سايکوز و دليريوم)، مرتبط دانسته شد. تقريبا همه داروهاي ضدتشنج باعث درجاتي از تغييرات شناختي، رفتاري يا عوارض ناخواسته روان‌پزشکي مي‌شوند. يکي از جديدترين داروهاي اين گروه، پرامپانل (Perampanel) نام دارد و در برگه اطلاعات دارويي آن درباره شيوع کمتر از يک درصدي افکار مرتبط با قتل در مصرف‌کنندگان، هشدار داده شده است اما بررسي‌ها نشان داده‌اند اين عارضه تنها مختص پرامپانل نيست.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: تشنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


با توجه به ماهيت پيشرونده بيماري ديابت، گاهي استفاده از روش‌هاي کمکي براي ثابت نگه داشتن ميزان قندخون اجتناب‌ناپذير است. کاناگليفلوزين(Canagliflozin)، با نام تجاري اينووکانا (Invokana)، دارويي بااهميت در مبتلايان به ديابت نوع 2 و آن گروه از بيماراني است که با مصرف ساير داروهاي موجود يا رژيم غذايي و ورزش قندخونشان به خوبي کنترل نشده است. 
 اين دارو، با مهار سديم-گلوکز کوترانسپورتر 2 در کليه اثر مي‌کند. کاناگليفلوزين، اولين دارو از گروه مهارکننده‌هاي سديم-گلوکز کوترانسپورتر 2 است که مورد تاييد FDA قرار گرفته است. در طول تاريخ ساخت داروهاي کنترل‌کننده قندخون، کليه به عنوان عضو هدف کمتر مورد توجه قرار گرفته است. قبلا به اشتباه چنين تصور مي‌شد که اختلالات کليوي عامل بيماري ديابت هستند. سال‌هاي بعد نيز به دنبال شناخت عملکرد کليه، به عنوان عضو تنظيم‌کننده هموستاز گلوکز، وضعيت بهتر نشد. امروزه به اهميت نقش کليه در تنظيم گلوکز در بدن پي برده‌ايم و درک درستي از فيزيولوژي تبادل گلوکز از طريق ناقلان ويژه‌اي مانند سديم-گلوکز کوترانسپورترها داريم.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دیابت, کاناگليفلوزين, اينووکانا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


افسردگي، از جمله بيماري‌هايي است که در زنان و مردان بروز متفاوتي دارد. سندرم‌هاي افسردگي، مانند افسردگي بعد از زايمان و افسردگي دوران يائسگي، ويژه زنان هستند و معمولا در زنان به صورت افسردگي ماژور تظاهر مي‌کنند. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند زنان مستعد ابتلا به سندرم‌هاي آتيپيک افسردگي هستند. برخي تحقيقات نشان داده‌اند پاسخ‌دهي زنان در مقايسه با مردان به مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين بهتر است در حالي که مردان به ضدافسردگي‌هاي سه‌حلقه‌اي پاسخ‌دهي مطلوب‌تري دارند. موارد ديگري مانند فارماکوکينتيک دارو، آثار آن روي تراکم استخواني و تداخلات دارويي در زنان بيشتر از مردان است. درک صحيح‌تر از علت‌شناسي، تظاهرات باليني و درمان‌هاي ويژه افسردگي در زنان، به درمان موفق‌تر آنان منتهي خواهد شد. علل مختلف شيوع بيشتر افسردگي در زنان بررسي شده‌اند. تغييرات سطح هورموني و نقش آنها در افسردگي شايد دليل اصلي تفاوت قابل‌توجه شيوع اختلالات خلقي در زنان باشد. البته، استروژن را مي‌توان در اين مورد مقصر شناخت. استروژن در تنظيم ساخت و برداشت ترانسميترها، تعداد گيرنده‌ها و عملکرد آنها نقش دارد. بدين طريق سروتونين و احتمالا نوراپي‌نفرين، 2 مورد از 3 نوروترانسميتر اصلي درگير در درمان افسردگي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. تغييرات در فعاليت استروژنيک در زنان ممکن است به اختلال در اين سيستم‌ها منتهي شود. اين وضعيت به ويژه مي‌تواند شيوع بيشتر افسردگي در زنان را توضيح دهد. به هر حال، درک قطعي از علل دخالت جنسيت در افسردگي وجود ندارد. بيشتر به‌نظر مي‌رسد ترکيبي از عوامل مختلف هورموني و نورولوژيک کنار عوامل رفتاري و اجتماعي مطرح‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


بيش از 80 درصد از زنان طي بارداري از داروهاي غيرنسخه‌اي استفاده مي‌کنند. اين در حالي است که فقط 60 درصد از اين بيماران براي انتخاب داروي خود با پزشک مشورت مي‌کنند. شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران بارداري عبارتند از سرفه، سرماخوردگي، آلرژي‌ها، اختلالات گوارشي و درد. تصميم‌گيري در مورد دارودرماني بيماري‌هاي دوران بارداري بايد براساس چند عامل انجام شود؛ ايمني دارو، شدت علايم و قابليت آن در بهبود کيفيت زندگي فرد. تجويز دارو طي بارداري ممکن است به دليل بيماري‌هايي باشد که از قبل وجود داشته‌اند مانند فشارخون بالا و مشکلات قلبي. بيماري‌هاي مرتبط با بارداري مانند تهوع و استفراغ يا بيماري‌هاي حادي مانند آلرژي‌هاي فصلي يا عفونت‌هاي باکتريال نيز مطرح‌اند. بين داروهاي مورد مصرف زنان باردار، ضداستفراغ‌ها، آنتي‌اسيدها، آنتي‌هيستامين‌ها، ضددردها، آنتي‌بيوتيک‌ها، ديورتيک‌ها، خواب‌آورها و مسکن‌ها پرمصرف‌ترين هستند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


مولکول‌هاي دارويي جديد (NMEs)، براساس تعريف FDA عبارتند از ترکيبات دارويي جديدي که ماده موثره آنها و ساختار شيميايي‌شان براي اولين بار عرضه شده است. اطلاعات مربوط به اثربخشي و ايمني هر مولکول جديد مورد تاييد، منتشر مي‌شود و در اختيار متخصصان و محققان قرار مي‌گيرد، اما تجربيات نشان داده‌اند بسياري از اطلاعات در مورد داروهاي جديد پس از ورود آنها به بازارهاي مصرف و استفاده جمعيت انبوهي از بيماران به دست مي‌آيد بنابراين، اطلاع از تغييرات اعمال‌شده در پروفايل دارويي هر کدام از مولکول‌هاي دارويي جديد ضروري است. در اینجا به بررسی مولکول های دارویی جدید در سال ۲۰۱۳ که شامل آلوگليپتين، توفاسيتينيب، پرامپانل، آپيکسابان و پاسيرئوتايد می پردازیم.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروی جدید, آلوگليپتين, توفاسيتينيب, پرامپانل, آپيکسابان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا ،ورتيوکستين (vortioxetine) با نام تجاري برينتليکس (Brintellix) را براي درمان اختلال افسردگي ماژور در بزرگسالان مورد تاييد قرار داده است. در اختلال افسردگي ماژور، به‌طور معمول تغييرات خلقي و ساير علايمي که فعاليت‌هاي روزانه، خواب، غذاخوردن و احساس لذت در فرد را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند گزارش مي‌شود. اپيزودهاي افسردگي اغلب به دفعات در زندگي فرد تکرار مي‌شود هرچند ممکن است فقط يک بار بروز کند. ساير علايم و نشانه‌هاي افسردگي ماژور عبارتند از عدم لذت از فعاليت‌هاي معمول، تغيير قابل‌توجه در وزن و اشتها، بي‌خوابي يا احساس نياز بيشتر به خواب، بي‌قراري، احساس خستگي، احساس گناه يا بي‌ارزشي، کندي جريان فکر، اختلال در تمرکز و افکار يا اقدام به خودکشي. البته تمام مبتلايان به افسردگي ماژور همه علايم و نشانه‌هاي فوق را تجربه نمي‌کنند. افسردگي ماژور در برخي موارد باعث تانواني فرد در انجام طبيعي فعاليت‌هاي روزانه مي‌شود. از آنجا که اثربخشي داروها روي افراد مختلف متفاوت است، در دسترس بودن طيف وسيعي از داروها براي تجويز بهترين گزينه در هر بيماري که از افسردگي رنج مي‌برد، ضروري است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, برينتليکس, ورتيوکستين, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA)، فاکتور 8 نوترکيب شرکت نوونورديسک را مورد تاييد قرار داده است. نووايت(Novoeight) براي تجويز در کودکان و بزرگسالان مبتلا به هموفيلي A، براي پيشگيري و کنترل خونريزي، کنترل وقايع انعقادي حين جراحي و پروفيلاکسي معمول با هدف افزايش فواصل وقوع اپيزودهاي خونريزي تاييد شده است. نووايت در مطالعه باليني با نام «گاردين»، يکي از بزرگ‌ترين مطالعات باليني پيش از تاييد دارو در زمينه درمان هموفيلي و روي بيش از 210 بيمار مبتلا به نوع شديد هموفيلي A مورد بررسي قرار گرفته است. نووايت به شکل جديد از پيش پرشده در ابزار تزريق با نام «ميکس پرو» وارد بازار خواهد شد. نوونورديسک قصد دارد نووايت را در آوريل 2015 و پس از اتمام پتنت انواع موجود در بازار اين فاکتور عرضه کند. هموفيلي، يک بيماري مزمن و اختلال انعقادي ارثي است. در مبتلايان، پروتئين فاکتور8 وجود ندارد يا در صورت وجود، عملکرد طبيعي ندارد. در نتيجه زمان خونريزي در آنها طولاني‌تر از معمول است. اين بيماران به مصرف پروتئين فاکتور 8 جايگزين نياز دارند. بيش از 350 هزار نفر در سراسر دنيا به هموفيلي نوع A مبتلا هستند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نووايت, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا آفاتينيب (afatinib)، با نام تجاري ژيلوتريف (Gilotrif) را براي درمان مبتلايان به مرحله پيشرفته (متاستاتيک) بدخيمي ريه غيرسلول کوچک که تومورهاي آنها موتاسيون‌هاي ژني انواع خاصي از گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال را بروز داده‌اند، مورد تاييد قرار داده است. در حدود 85درصد از بدخيمي‌هاي ريه، سرطان ريه غيرسلول کوچک است. موتاسيون‌هاي ژن گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال، در حدود 10 درصد از موارد بدخيمي ريه غيرسلول کوچک مشاهده مي‌شود. آفاتينيب، يک مهارکننده تيروزين کيناز است که پروتئين‌هاي موثر در تکامل سلول‌هاي سرطاني را بلوک مي‌کند. در ماه مي ‌سال ميلادي جاري،FDA ارلوتينيب(erlotinib) با نام تجاري تارسوا(Tarceva)را به عنوان خط اول درمان مبتلايان به بدخيمي ريه غيرسلول کوچک مورد تاييد قرار داده بود. اثربخشي و ايمني ژيلوتريف در يک مطالعه باليني روي 345 بيمار با سرطان ريه غيرسلول کوچک با موتاسيون‌هاي EGFR مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان به طور کاملا تصادفي تحت درمان با ژيلوتريف يا 6 دوره شيمي‌درماني با سيس پلاتين و پمترکسد(pemetrexed) قرار گرفتند. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ژيلوتريف, آفاتينيب, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


 يک عارضه شايع بيماري مزمن کليوي، به‌خصوص در بيماران دياليزي، کم‌خوني فقرآهن تشخيص داده نشده و درمان نشده است. علت‌هاي اصلي بيماري مزمن کليوي در اين گروه از بيماران عبارتند از کاهش دريافت آهن، اختلال در جذب روده‌اي آهن موجود در رژيم غذايي، خونريزي، التهاب مزمن و افزايش نياز بدن به آهن طي درمان با داروهاي محرک اريتروپويزيس. دريافت مکمل‌هاي وريدي آهن باعث بهبود محدوديت اريتروپويزيس ناشي از کمبود آهن و پاسخ‌دهي بهتر به داروهاي محرک اريتروپويزيس مي‌شود و به طور همزمان خطرات درمان با داروهاي محرک اريتروپويزيس را کاهش مي‌دهد. دستورالعمل باليني براي درمان کم‌خوني ناشي از بيماري مزمن کليوي عبارت است از تجويز آهن وريدي.
سازمان بهداشت جهاني، در تعريف آنمي به هموگلوبين کمتر از 13 گرم در دسي‌ليتر در مردان و هموگلوبين کمتر از 12 گرم در دسي‌ليتر در زنان اشاره کرده است. در آمريکا، کمبود آهن شايع‌ترين علت آنمي است. کمبود آهن در گلبول‌هاي قرمز باعث کاهش اکسيژن‌رساني بافتي، افزايش برون‌ده قلبي و در صورت درمان نشدن، گشادي و ‌هايپرتروفي بطن مي‌شود. علت‌هاي اصلي کمبود آهن، افزايش ميزان آهن مورد نياز بدن، از دست رفتن آهن و اغلب در مورد بيماري مزمن کليوي، کاهش ذخاير آهن، کاهش جذب آهن يا بلوک آهن در نتيجه روندهاي التهابي است.
آنمي بيماري مزمن کليوي ممکن است به دليل ناکفايتي توليد اريتروپويتين توسط کليه بيمار، کم شدن طول عمر گلبول قرمز، کمبود آهن و ويتامين‌ها، خونريزي، ‌هايپرپاراتيروييدي و التهاب مزمن باشد. همچنين کمبود آهن ممکن است در بيماران همودياليزي دريافت‌کننده داروهاي محرک اريتروپويزيس، باعث افزايش نياز به آهن شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, آنمی, آنمی فقر آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


 فشارخون شريان ريوي، بيماري مزمن اما جدي‌اي است که به آن مختصرا «فشارخون ريوي» گفته مي‌شود. اين بيماري در تعريف عبارت است از فشارخون شريان ريوي بيشتر از 25 ميلي‌متر جيوه در حالت استراحت، فشار وج ريوي کمتر از 15 ميلي‌متر جيوه و برون‌ده قلبي طبيعي. شيوع و بروز فشارخون شريان ريوي حدود 15 مورد در هر يک ميليون نفر و 4/2 مورد از هر يک ميليون نفر جمعيت در سال است. داروهاي مسبب فشارخون شريان ريوي عبارتند از آنورکسي ژنيک‌ها (مانند آمينورکس، فن‌فلورامين)، آمفتامين‌ها و داروهاي سروتونرژيک (مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين، پرگولايد).
فشارخون شريان ريوي، بيماري مزمني است که با مرگ‌و‌مير همراه است. اين بيماري در نتيجه برهم خوردن تعادل ميان مدياتورهاي متسع‌کننده و تنگ‌کننده عروق ايجاد مي‌شود. درمان‌هاي فشارخون شريان ريوي عبارتند از بلوک‌کننده‌هاي کانال کلسيم، آنتاگونيست‌هاي گيرنده اندوتلين، مهارکننده‌هاي فسفودي استراز و آنالوگ‌هاي پروستاسيکلين. ابتلا به فشارخون شريان ريوي متاثر از چند عامل است که در مجموع به افزايش مقاومت عروق ريوي در نتيجه تنگ شدن عروق، مسدود شدن، التهاب يا ترومبوز منتهي مي‌شود. اندوتليال مختل باعث توليد گشادکننده‌هاي عروقي (مانند اکسيدنيتريک، پروستاسايکلين‌ها، پپتيدهاي روده‌اي وازواکتيو) و موادي مانند ترومبوکسان A2 و اندوتلين مي‌شود. اين مواد در پارانشيم ريوي تغييرات دائم ايجاد مي‌کنند. افزايش مقاومت عروق ريوي باعث هيپرتروفي و گشادي بطن راست و در مراحل بعدي، نارسايي بطن راست و مرگ مي‌شود. تظاهرات باليني فشارخون شريان ريوي عبارتند از تنگي‌نفس پيشرونده، ضعف، درد قفسه‌سينه و سنکوپ. ادم اندام تحتاني و محدوديت در انجام فعاليت‌هاي بدني نيز در مراحل پيشرفته بيماري مشاهده مي‌شوند. به‌طور معمول تشخيص بيماري پس از 2 سال از شروع علايم (حدود 37 سالگي) گذاشته مي‌شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, فشار خون ریوی, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


 فارنژيت (گلودرد)حاد، عفونتي بسيار شايع است که در اکثر موارد به صورت سرپايي درمان مي‌شود. هرچند ويروس‌هاي تنفسي، علت اصلي گلودردهاي حاد هستند اما استرپتوکوک گروه A، شايع‌ترين باکتري مسبب گلودرد چرکي است. اخيرا انجمن بيماري‌هاي عفوني آمريکا،دستورالعمل جديد تشخيص و درمان فارنژيت استرپتوکوکي گروه A را منتشر کرده است. درمان خط اول فارنژيت استرپتوکوکي، پني‌سيلين يا آموکسي‌سيلين و آلترناتيوهاي آنها شامل سفالوسپورين‌هاي نسل اول، کليندامايسين، کلاريترومايسين و آزيترومايسين است. در مبتلايان به گلودرد استرپتوکوکي، انتخاب آنتي‌بيوتيک مناسب، پايش عوارض جانبي و احتياط در مورد تداخلات دارويي اهميت فراواني دارد. فارنژيت حاد، يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران کودکي در سراسر دنياست. در کشور ايالات متحده، 20 تا 30درصد از موارد فارنژيت حاد در کودکان و 5 تا 15درصد از موارد اين عفونت در بزرگسالان، ناشي از استرپتوکوک گروه A است. هرچند بسياري از موارد گلودرد عفوني است، کمتر از 20درصد از آنها انديکاسيون تجويز آنتي‌بيوتيک را دارند بنابراين براي جلوگيري از تجويز غيرمنطقي آنتي‌بيوتيک، تعيين موارد ضروري تجويز آنتي‌بيوتيک مهم است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فارنژیت, تازه ها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، دولووتگراوير(dolutegravir) با نام تجاري تيويکي (Tivicay) را براي درمان عفونت اچ‌آي‌وي مورد تاييد قرار داده است. تيويکي، يک مهارکننده ترنسفر استرند اينتگراز است که با يکي از آنزيم‌هاي لازم براي تکثير اچ‌آي‌وي تداخل عمل دارد. تيويکي قرصي است که روزانه همراه ساير داروهاي ضدرتروويروس مصرف مي‌شود. اين دارو براي تجويز در طيف گسترده‌اي از بيماران آلوده به ويروس اچ‌آي‌وي تاييد شده است. تيويکي را مي‌توان براي درمان بزرگسالان آلوده به عفونت اچ‌آي‌وي که هنوز هيچ درماني دريافت نکرده‌اند يا بزرگسالاني که قبلا تحت درمان دارويي بوده‌اند -از جمله بيماراني که ساير مهارکننده‌هاي ترنسفر استرند اينتگراز را دريافت کرده‌اند- شروع کرد. همچنين براي درمان کودکان بزرگ‌تر از 12 سال که حداقل 40 کيلوگرم وزن دارند و هنوز درماني برايشان شروع نشده است يا درمان قبلي داشته‌اند، اما قبلا دارويي از گروه مهارکننده‌هاي ترنسفر استرند اينتگراز مصرف نکرده‌اند مورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي و ايمني تيويکي در بيش از 2539 نفر بزرگسال در 4 مطالعه باليني مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در اين مطالعه به‌طور کاملا تصادفي تيويکي يا رالتگراوير (raltegravir) به تنهايي يا همراه ساير داروهاي ضدرتروويروس يا آتريپلا –يک ترکيب با دوز ثابت افاويرنز، امتريسيتابين و تنوفووير- دريافت کردند. نتايج مطالعات نشان دادند رژيم‌هاي حاوي تيويکي در کاهش لود ويروس تاثيرقابل توجهي دارند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, دولووتگراوير, تیویکی, ایدز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا اينجکتافر(Injectafer ) را براي درمان کم خوني فقر آهن در بزرگسالاني که درمان خوراکي فقر آهن را تحمل نکرده اند يا پاسخدهي مطلوبي به آن نداشته اند مورد تاييد قرار داده است. به علاوه براي بزرگسالان مبتلا به بيماري هاي مزمن کليوي که هنوز نيازي به دياليز ندارد، مورد تاييد است. اينجکتافر، اولين دوز بالاي آهن با قابليت تزريق وريدي است که براي درمان بزرگسالان مبتلا به کم خوني فقر آهن تجويز مي شود. گزينه هاي درماني موجود براي درمان کم خوني فقرآهن دربيماران با مشکلات کليوي که به اينفيوژن هاي مکرر و طولاني مدت نياز دارند، محدود است. اين دارو به صورت تک دوز750  ميلي گرمي از راه تزريق داخل وريدي يا طي 15 دقيقه اينفيوژن و سپس دوز دوم آن، 7 روز بعد از درمان اوليه توصيه مي شود. هم اکنون بيش از 7 ميليون نفر از مردم آمريکا از کم خوني فقر آهن رنج مي برند. کم خوني فقرآهن يکي از عوارض شايع در مبتلايان به بيماري هاي گوارشي است. حدود يک سوم از مبتلايان به بيماري التهابي روده و 24  درصد از بيماراني که تحت جراحي باي پس معده قرار گرفته اند، به کم خوني فقرآهن مبتلا هستند. فريک کربوکسي مالتوز تزريقي، با نام تجاري اينجکتافر، اولين شکل قابل تزريق وريدي آهن غيردکستران است که براي درمان کم خوني ناشي از علل مختلف و نيز در بيماران با مشکلات کليوي زمينه اي که هنوزنيازي به ديا ليز ندارند ، تجويز می شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اينجکتافر, آنمی, آنمی فقر آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links