آلونتا با نام ژنریک ونلافاکسین جز گروه ضد افسردگی ها، مهارکننده بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین (SNRI) می باشد. ونلافاکسین به‌خوبی از لوله گوارش جذب می‌شود و در عرض ۲.۵ ساعت به بیشترین غلظت پلاسمائی می‌رسد. نیمه عمر آن حدود ۳.۵ ساعت است و تنها متابولیت فعال آن، اُ - دسمتیل ونلافاکسین، نیمه عمر ۹ ساعت دارد. بنابراین ونلافاکسین باید ۲ تا ۳ بار در روز مصرف شود. ونلافاکسین مهارکننده غیرانتخابی بازجذب سه آمین بیوژن سروتونین، نوراپی‌نفرین و به مقدار کمتری دوپامین می‌باشد. ونلافاکسین بر روی گیرنده‌های موسکارینی، نیکوتینی، هیستامینرژیک، اپیوئید (شبه‌افیونی) یا آدرنرژیک اثری ندارد و به‌عنوان MAOI نیز فعالیت ندارد.  
 
ونلافاکسین ابتدا برای درمان افسردگی ماژور – اختلال اضطرابی جنرالیزه – ترس از اجتماع و اختلال جبری وسواس و اختلال ترس در بزرگسالان به کار رفت . نکته مهم که قبلاً ذکر شد تحمل بهتر بیمار نسبت به این دارو در مقایسه با گروههای دیگر است . ازدیگر مصارف  ونلافاکسین میتوان اختلالات شخصیتی بزرگسالان نام برد . این دارو گرچه ممکن است در بیش فعالی کودکان مصرف شود( تحقیقات مختلف کارایی بهتر این دارو را نسبت به داروهای دیگر نشان داده ولی FDA این دارو را به همراه ضدافسردگی های دیگر در Black Box قرار داده است (یعنی به طور کلی در کودکان و افراد زیر 24 سال و بویژه زیر 18 سال به علت افزایش احتمال میل به خودکشی و آسیب رساندن به خود توصیه نمیشود.)   

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, آلونتا, ونلافاکسین, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آسنترا با نام ژنریک سرترالین جز ضد افسردگی ها، مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)  می باشد. سرترالین از طریق جلوگیری از جذب مجدد سروتونین توسط گیرنده‌های عصبی پس سیناپسی و بالابردن غلظت سروتونین در دستگاه عصبی مرکزی است. سرترالین هم‌چنین به میزان کمی از جذب مجدد دوپامین جلوگیری می‌کند (حدود ۱٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن) و تا حدی نیز وقفه‌دهنده گیرنده‌های آلفای آدرنالین است (حدود ۱٪ تا ۱۰٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن). فرمول شیمیایی سرترالین C17H17Cl2N است. نیمه عمر آن بین ۱۳ تا ۴۵ ساعت و در زنان حدود ۱٫۵ برابر بیش از مردان است. غلظت آن در پلاسمای خون پس از ۴ تا ۶ ساعت به حداکثر می‌رسد و درصد وابستگی آن به پروتئین پلاسمای خون حدود ۹۹٪ است.  آسنترا در درمان افسردگی، اختلالات اصطرابی، اختلالات وسواسی، اختلالات پانیک، PTSD و سندرم پیش از قاعدگی  به کار می رود. 

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, آسنترا, سرترالین, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |
سازمان غذا و داروي آمريکا بليناتوموماب (Blinatumomab) با نام تجاري بلينسيتو(Blincyto) را براي درمان لوسمي لنفوبلاستيک حاد سلول B مورد تاييد قرار داده است. لوسمي لنفوبلاستيک حاد سلول B، يک نوع به سرعت پيشرونده بدخيمي است که طي آن مغز استخوان تعداد زيادي لنفوبلاست سلول B (نوعي گلبول سفيد نابالغ)توليد مي‌کند. کروموزوم فيلادلفيا، يک ناهنجاري است که گاه در سلول‌هاي مغزاستخوان مبتلايان به لوسمي رخ مي‌دهد. انستيتوي ملي سرطان آمريکا تخمين زده است که بيش از 6 هزار نفر از مردم اين کشور تا پايان سال 2014 با تشخيص ALL روبرو خواهند شد و بيش از 1400 نفر در اثر اين بيماري جان خود را از دست خواهند داد. بلينسيتو، نمونه‌اي از ايميونوتراپي است. درماني که طي آن از سيستم ايمني فرد براي مبارزه با بيماري کمک گرفته مي‌شود.
 
بلينسيتو، اولين داروي مورد تاييد است که سلول‌هاي T را براي منهدم کردن سلول‌هاي لوسميک در درمان دخيل مي‌کند. دارو به عنوان يک رابط ميان پروتئيني با نام CD19 که روي سطح بيشتر لنفوبلاست‌هاي سلولB وجود دارند و CD3 پروتئيني که روي لنفوسيت‌هاي سلولT قرار دارد، عمل مي‌کند. اين دارو براي بيماراني که بدخيمي در آنها پس از درمان اوليه عود کرده است يا به درمان قبلي پاسخي نداده‌اند تجويز مي‌شود. ريچارد پازدور، سرپرست اداره داروهاي هماتولوژي و انکولوژي مرکز بررسي و ارزيابي داروهاي سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌گويد: «ايميونوتراپي، به ويژه بلينسيتو با مکانيسم اثر منحصر‌به‌فردش، اميد تازه‌اي براي مبتلايان به اين بدخيمي خوني است. اطلاع از قابليت‌هاي درماني ايميونوتراپي باعث شد که سازمان غذا و داروي آمريکا اين دارو را تحت پوشش قانون تسهيل تاييد مورد بررسي قرار دهد.» اعلام راي سازمان غذا و داروي آمريکا در مورد بلينسيتو، 5 ماه زودتر از زمان تعيين شده اوليه (يعني 19 مي 2015 ميلادي) انجام شد. ايمني و اثربخشي بلينسيتو در يک مطالعه باليني با شرکت 185 نفر مبتلا به ALL سلول B کروموزوم فيلادلفيا منفي عود کرده يا بدون پاسخ‌دهي درماني بررسي شد. همه شرکت‌کنندگان حداقل 4 هفته تحت درمان با اينفيوژن بلينسيتو قرار گرفتند.
 
نتايج نشان داد که 32 درصد از شرکت‌کنندگان براي مدت زمان 6 ماه هيچ نشانه‌اي از بيماري نداشتند. در برگه اطلاعات دارويي بلينسيتو در مورد خطر بروز سندرم آزادسازي سايتوکين (افت فشارخون و تنگي نفس) در ابتداي درمان و نيز انسفالوپاتي هشدار داده شده است. شايع‌ترين عوارض گزارش شده به دنبال استفاده از اين دارو عبارت بودند از تب، سردرد، ادم محيطي، نوتروپني تب‌دار، تهوع، هايپوکالمي، ضعف، يبوست، اسهال و ترمور. بنابر مقررات تعيين شده، مطالعات روي ايمني اين دارو، به ويژه در موارد ذکر شده، پس از تاييد آن همچنان ادامه خواهد داشت


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, بلينسيتو, بليناتوموماب, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا از تاييد نهايي فوم رکتال بودزونيد (Budesonide) با نام تجاري اوسريس (Uceris) در مبتلايان به کوليت اولسراتيو فعال با شدت خفيف تا متوسط ديستال که ضايعات آن تا 40 سانتيمتري مقعد گسترش يافته، خبر داده است. اين فوم يک کورتيکواستروئيد رکتال است که براي غلبه بر محدوديت‌هاي درمان‌هاي قبلي که اغلب در توزيع مناسب داروي فعال به بخش‌هاي دور روده بزرگ ناتوان بودند توليد شده است.
در 15 سپتامبر 2014، سازمان غذا و داروي آمريکا در پايان دوره 45 روزه مهلت بررسي، تاريخ اظهارنظر نهايي در مورد فوم رکتال بودزونيد را 7 اکتبر 2014 اعلام کرده بود. کوليت اولسراتيو يک بيماري مزمن روده بزرگ است که در آن ديواره روده ملتهب شده و زخم‌هاي کوچک باز يا زخم‌هايي چرکين در آن ظاهر مي‌شوند. ترکيبي از التهاب و زخم باعث درد شکم و تخليه مکرر روده بزرگ مي‌شود. کوليت اولسراتيو ديستال، به صورت پروکتيت اولسراتيو (التهاب موضعي راست روده) يا پروکتوسيگموئيديت اولسراتيو (التهاب موضعي ديستال روده بزرگ و راست روده) مشخص مي‌شود. انجمن کرون و کوليت اولسراتيو آمريکا (CCFA)، تخمين زده است؛ کوليت اولسراتيو در حدود 700 هزار آمريکايي را مبتلا کرده است. در اغلب موارد اين بيماري در اواسط دهه 30 تشخيص داده مي‌شود، اما مي‌تواند در هر سني رخ مي‌دهد و مردان و زنان را به يک اندازه گرفتار مي‌کند. نزديک به 46درصد از مبتلايان به اين بيماري، به نوع با درگيري ناحيه دور آن مبتلايند. در حدود نيمي از بيماران مبتلا به کوليت اولسراتيو، علايم خفيف آن شامل اسهال مداوم همراه با درد شکم و وجود خون در مدفوع و حرکات سريع روده را تجربه مي‌کنند. انجمن کرون و کوليت اولسراتيو آمريکا همچنين اشاره مي‌کند، که افراد مبتلا به کوليت اولسراتيو اغلب اشتهاي خود را از دست مي‌دهند و ممکن است دچار کاهش وزن شوند.همچنين، احساس افت انرژي و خستگي نيز شايع است. درمان‌هاي موضعي براي القاي بهبودي در بيماران مبتلا به پروکتيت اولسراتيو خفيف تا متوسط رايج هستند و به تنهايي يا در ترکيب با اسيد آمينوساليسيليک دهاني، براي انواع خفيف تا متوسط کوليت اولسراتيو ديستال توصيه مي‌شود. با اين حال، درمان رکتال تاکنون محدود بوده است.
استفاده از فوم رکتال بودزونيد در بيماران با سابقه حساسيت شناخته شده به بودزونيد يا هر يک از مواد تشکيل دهنده آن، منع مصرف دارد. درصورت استفاده طولاني مدت از کورتيکواستروئيدها، اثرات سيستميکي نظير سرکوب آدرنال ممکن است رخ دهد. در مورد علايم ناشي از قطع ناگهاني استروئيدها، از جمله سرکوب حاد آدرنال و فشار خون بالاي خوش خيم داخل جمجمه هشدار داده شده است. در بيماراني که از فرم خوراکي کورتيکواستروئيدها به فوم رکتال اين دارو تغيير رژيم درماني مي‌يابند، مانيتورينگ بيمار ضروري است. در مطالعات باليني، شايع ترين عوارض جانبي با درصد بروز بيش از 2 درصد عبارت بودند از کاهش کورتيزول خون، نارسايي آدرنال، و حالت تهوع.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اوسريس, بودزونيد, کولیت اولسراتیو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ویتایمن D خودش فعال نیست و شکل فعال ویتامین D کلسیتریول می‌باشد. زاویترول نام تجاری کلسی تریول است. اين ويتامين به سهولت از ابتدا يا انتهاي روده كوچك جذب مي شود. نيمه عمر پلاسمايي كلسيترول از راه خوراكي 6-2 ساعت است. زمان لازم براي رسيدن به اوج غلظت سرمي، از راه خوراكي تقريباً 6-3 ساعت است. طول اثر كلسيترول 5-3 روز است. اين ويتامين از راه صفرا و كليه دفع مي شود. موارد مصرف زاویترول عبارتند از: پوکی استخوان، بیماران تحت دیالیز و بیماران با کاهش فعالیت غده پاراتیروئید. مقدار مصرف آن بدین شرح است: در بزرگسالان در صورت مصرف ویتامین های گروه دی، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. در درمان پوکی استخوان پس از یائسگی، ۰.۲۵ میکروگرم دوبار در روز مصرف می شود. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید، ۰.۲۵ میکروگرم در روز مصرف می شود که در صورت نیاز هر ۴- ۲ هفته افزایش می یابد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زاویترول, کلسی تریول, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تگرتول با نام ژنریک کاربامازپین با طولاني‌كردن مدت غير فعال ماندن كانال سديم در سلول عصبي پس‌سيناپسي توانايي آن را براي پتانسيل عمل‌هاي تكراري با فركانس زياد كاهش مي‌دهدو همچنين آزادسازي واسطه عصبي از سلول عصبي پيش‌سيناپسي را مهار مي‌كند و در مجموع انتقال سيناپسي كاهش مي‌يابد. اين دارو جذب خوراكي كاملي دارد(آهسته و متغيير). در كبد به طور كامل متابوليزه شده و متابوليت آن داراي خاصيت ضد تشنجي است. نيمه عمر آم 65-25 ساعت است كه با تجويز طولاني‌مدت به دليل القاء خود به خود متابوليسم به 29-8 ساعت مي‌رسد. دفع دارو عمدتاً كليوي است. پيوند دارو به پروتئين متوسط است. اثر ضدتشنجي دارو پس از چند ساعت تا چند روز و اثر ضد درد عصبي آن پس از 72-8 ساعت شروع مي‌شود. موارد مصرف تگرتول عبارتند از: تشنج ژنرالیزه تونیک کلونیک (گراندمال) و تشنج کمپلکس پارشیال (سایکوموتور)، نورالژی تری ژمینال، کنترل مانیای حاد و درمان نگهدارنده اختلالات دو قطبی، سندرم محرومیت از الکل، نورالژی گلوسوفارنژیال

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, تگرتول, کاربامازپین, تشنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سیردالود با نام ژنریک تیزانیدین شل کننده عضلانی و ضد اسپاسم (آگونیست گیرنده آلفا آدرنرژیک مرکزی) می باشد. تیزانیدین یک شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی بوده و سایت اختصاصی اثر آن نخاع می باشد و عمدتاً بصورت Spinal وSupraspinal عمل می کند. این دارو آگونیست رسپتور 2- آدرنرژیک بوده و با تحریک گیرنده های پیش سینا پسی2- آدرنرژیک سبب مهار آزاد سازی آمینواسیدهای تحریکی که موجب تحریک رسپتور NMDA(N-Mathyl-D-Asparte) می گردد شده و باعث مهار انیترنورونهای تحریکی و کاهش تون عضلات می شود. هم چنین بدلیل خواص شل کنندگی عضلانی یک اثر ضد دردی مرکزی متوسط نیز ایجاد می نماید. موارد مصرف این دارو عبارتند از: اسپاسم های عضلانی و اسپاستیسیتی های ناشی از مولتیپل اسکلروزیس و ضایعات نخاعی، درمان اختلالات خواب، کمر درد و مصرف همزمان این دارو با NSAIDs باعث تقویت آثار ضد دردی و ضد التهابی شده و از عوارض گوارشی آن می کاهد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, سیردالود, تیزانیدین, اسپاسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


گالووس با نام ژنریک ویلداگلیپتین در درمان دیابت نوع دوم به عنوان درمان ترکیبی با متفورمین یا تیازولیدیندیون، دوز توصیه شده ۱۰۰ میلی گرم ویلداگلیپتین در روز (یک قرص صبح و یک قرص هنگام غروب) می باشد. در درمان دیابت نوع دوم به عنوان درمان ترکیبی با سولفونیل اوره، دوز توصیه شده ۵۰ میلی گرم ویلداگلیپتین یک بار در روز می باشد. مصرف ویلداگلیپتین منجر به مهار کامل و سریع فعالیت آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز۴ می گردد و این امر باعث بالا رفتن سطوح هورمون های اینکرتین اندوژن GLP-1 و GIP در حالت ناشتا و بعد از صبحانه می گردد و به دنبال این اتفاق دارو باعث افزایش حساسیت سلول های بتا به گلوکز می شود و در نتیجه سبب بهبود ترشح انسولین وابسته به گلوکز می شود. فراهمی زیستی دارو ۸۵ درصد است. زمان رسیدن به اوج غلظت خونی ۱.۷ ساعت است. متابولیسم دارو از طریق هیدرولیز ویلداگلیپتین به متابولیت غیرفعال عمده آن صورت می گیرد. نیمه عمر حذف تقریبا ۳ ساعت است. به دنبال مصرف خوراکی حدود ۸۵ درصد دارو از اه ادرار و ۱۵ درصد از آن در مدفوع ترشح می شود. دفع کلیوی داروی دست نخورده بعد از دوز خوراکی در حدود ۲۳ درصد می باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, گالووس, ویلداگلیپتین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ناووبان با نام ژنریک تروپیسترون یک آنتاگونیست انتخابی 5-HT3 با فعالیت ضد استفراغ می باشد و گیرنده های محیطی سروتونین و گیرنده های مرکزی آن در مرکز استفراغ را مهار می نماید. در پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از درمان سیتوتوکسیکها در درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی کاربرد دارد. Tropisetron به صورت تزریق داخل وریدی یا انفوزیون به صورت هیدروکلرید و یا به صورت پایه به طریق خوراکی تجویز می شود و دوزها بر اساس Tropisetron پایه محاسبه می شوند. 64/5 میلی گرم Tropisetron hydrochloride تقریباً معادل با 5 میلی گرم Tropisetron پایه می باشد. جهت پروفیلاکسی حالت تهوع و استفراغ مرتبط با شیمی درمانی سیتوتوکسیک یک دوز منفرد 5 میلی گرمی به صورت تزریق آهسته داخل وریدی یا انفوزیون در روز درمان با فاصله کوتاهی قبل از شیمی درمانی تجویز می شود0جهت درمان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی در بالغین 2 میلی گرم از آن به صورت تزریق آهسته داخل وریدی و یا به صورت انفوزیون طی 2 ساعت آخر بیهوشی تجویز می گردد. برای پروفیلاکسی دوزهای مشابهی در مدت کوتاهی قبل از بیهوشی تجویز می شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ناووبان, تروپیسترون, استفراغ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پیاسکلیدین دارویی است که از ترکیب دو قسمت سویا و یک قسمت آووکادو ساخته شده و بنابراین یک داروی کاملاً گیاهی است. پیاسکلیدین برای رفع درد و التهاب مفاصل، بازسازی بافت مفصلی، جلوگیری از تخریب غضروف‌ها، افزایش قابلیت تحرک بیماران،کاهش نیاز بیماران به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در بیماران مبتلا به آرتروز کاربرد دارد.
داروی پیاسکلیدین با مهار آنزیم های التهاب زا از جمله سیکلواکسیژناز 2 (COX2) و نیتریک اکسید سنتتاز در بافت مفصلی و جلوگیری از تولید پروستاگالاندین E2 و نیتریک اکسید (NO) میزان التهاب در مفاصل را کاهش می دهد. این دارو سبب مهار تولید واسطه های ایمنی نظیر اینترلوکین های بتا-1، اینترلوکین- 6 (IL-6) و اینترلوکین- 8 (IL-8) شده و از حمله سیستم ایمنی بدن به بافت غضروف جلوگیری می نماید. همچنین با تحریک تولید Aggrecan و کلاژن نوع 2 توسط سلول‌های غضروفی سبب ایجاد خواص آنابولیک و بازسازی مجدد ساختار غضروف های آسیب دیده می‌شود. ترکیبات گیاهی موجود در این دارو با مهار آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز 1و 2 و 3 (MMP1,2,3) از تجزیه کلاژن و پروتئین های زمینه‌ای بافت غضروف جلوگیری کرده و مانع از تخریب آنها می‌شود (خواص آنتی کاتابولیک). تحقیقات بالینی صورت گرفته نشانگر توانایی این دارو در کاهش میزان درد (VAS Score) و بهبود قابلیت تحرکی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز بوده‌اند (اندازه گیری شده توسط Lequesne Index)، مصرف این دارو در طی دوره درمانی میزان نیاز بیماران به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) را کاهش می دهد. پیاسکلیدین دارای خواص درمانی طولانی مدت بوده و ماندگاری اثرات محافظتی آن حتی 8 ماه پس از قطع درمان روی بافت مفصلی نیز مشاهده شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, پیاسکلیدین, آرتروز, استئوآرتریت, آرتریت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


قرص تاوانکس با نام ژنریک لووفلوکساسین آنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها می باشد که براي بیماران مبتلا به ذات الریه، سینه پهلو و عفونتهاي مزمن پوستی، سینوس، دستگاه مجاري ادراي، کلیه و پروستات مصرف می شود. در افرادی که سابقه حساسیت به لووفلوکساسین و به مشتقات فلوروکینولون التهاب یا پارگی تاندون مربوط به مصرف داروهاي گروه کینولون دارند منع مصرف دارد. در بزرگسالان ۲۵۰ تا ۷۵۰ ميلي گرم يک بار در روز همراه با مايعات فراوان مصرف شود. مصرف آن در دوران بارداري به دلیل آن که مطالعات دقیق انجام نشده است، باید با احتیاط مصرف شود. شیر دهی در این دوران توصیه نمی گردد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, تاوانکس, لووفلوکساسین, پنومونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


زارلتو با نام ژنریک ریواروکسابان با مهار مستقیم فاکتور Xa موجب قطع مسیر داخلی و خارجی چرخه انعقادی می شود و مانع از ساخت ترومبین می شود. مهار فاکتور Xa به صورت وابسته به دوز ریواروکسابان می باشد. اوج غلظت خونی آن ۲ تا ۴ ساعت پس از مصرف می باشد.۹۲ تا ۹۵ درصد آن به پروتئین پلاسمایی متصل می شود. نیمه عمر حذف دارو ۷ تا ۱۱ ساعت است. مورد مصرف آن پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیماران بزرگسالی که تحت جراحی تعویض زانو یا لگن قرار گرفته اند می باشد. دوز توصیه شده ۱۰ میلی گرم ریواروکسابان به صورت خوراکی یک بار در روز است. دوز اولیه باید ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از عمل مصرف شود، به شرطی که هموستاز وجود داشته باشد. طول مدت درمان بستگی به خطر فردی ترومبوآمبولی وریدی دارد که با نوع عمل جراحی ارتوپدی تعیین می شود.برای بیماران تحت عمل جراحی لگن، طول مدت درمان ۵ هفته توصیه می شود. برای بیماران تحت عمل جراحی بزرگ زانو، مدت زمان درمان ۲ هفته توصیه می شود. زارلتو را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف نمود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زارلتو, ریواروکسابان, ترومبوآمبولی وریدی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروی کوپامر با نام ژنریک گلاتیرامر استات جز داروهای پپتیدی می باشد که از زنجیره پلی پپتیدی شامل ۴ اسیدآمینه اسید گلوتامیک، لیزین، آلانین و تیروزین تشکیل شده است. این اسیدهای آمینه ضمن مهار عامل تخریب غشا سلول عصبی از تخریب بیشتر این غشا در بیماران ام اس جلوگیری و نقش پیشگیرنده در این بیماری دارند. این دارو تعدیل کننده سیستم ایمنی در بیماران ام اس می باشد.
عوارض جانبی گلاتیرامر به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول واکنش های پوستی محل تزریق هستند که از میان آن ها می توان قرمزی، خارش، تورم و درد را نام برد. این عوارض خفیف بوده و به ندرت نیاز به مداوا دارند. دسته دوم عوارضی هستند که ارتباطی به محل تزریق ندارند و عبارتند از گرگرفتگی، درد و احساس فشار بر روی قفسه سینه، تپش قلب، اصطراب و اختلال در تنفس. این عوارض چند دقیقه پس از تزریق ظاهر شده و حدود ۱۵ دقیقه ادامه می یابند و سپس خودبه خود برطرف می شوند. دسته سوم عوارض جدی هستند که شامل کهیر، بثورات جلدی همراه با قرکزی شدید پوست، سرگیجه، تعریق، درد شدید قفسه سینه، تورم صورت، زبان و چشم ها، اختلال در بلع، اختلال شدید در تنفس، درد شدید در محل تزریق و هرگونه اختلال شدید غیر عادی در وضعیت جسمانی. کوپامر به صورت سرنگ آماده تزریق در جعبه های ۲۸ عددی به بازار عرضه شده است و بیماران روزانه یک عدد دارو را تزریق می کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, کوپامر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا ودوليزوماب (Vedolizumab) تزريقي با نام تجاري انتيويو (Entyvio) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به کوليت اولسراتيو متوسط تا شديد و بزرگسالان مبتلا به بيماري کرون با شدت متوسط و شديد مورد تاييد قرار داده است. انتيويو براي درمان بيماراني مورد تاييد قرار گرفته که يک يا تعداد بيشتري از درمان‌هاي استاندارد (کورتيکواستروييدها، ايمونومدولاتورها يا داروهاي بلوک‌کننده فاکتور نکروز تومور) در آنها پاسخدهي درماني مطلوب به دنبال نداشته‌اند. اثربخشي و ايمني انتيويو در درمان کوليت اولسراتيو در 2 مطالعه باليني با شرکت بيش از 900 بيمار که به درمان با کورتيکواستروييدها، ايمونومدولاتورها يا داروهاي بلوک‌کننده فاکتور نکروز تومور پاسخ نداده‌اند مورد ارزيابي قرار گرفت. دفعات اجابت مزاج، خونريزي و يافته‌هاي اندوسکوپيک در مجموع معيار اين بررسي‌ها قرار گرفتند. اثربخشي و ايمني انتيويو در درمان بيماري کرون نيز در 3 مطالعه باليني با شرکت 1500 بيمار که به درمان‌هاي رايج پاسخ مطلوب ندادند، بررسي شد. نتايج حاصل در گروه دريافت‌کننده انتيويو به مراتب بهتر از بيماران مصرف‌کننده دارونما بود. انتيويو، يک آنتاگونيست گيرنده اينتگرين است. گيرنده‌هاي مذکور، پروتئين‌هايي هستند که روي سطح سلول‌ها قرار دارند. گيرنده‌هاي اينتگرين مانند پل‌هاي ارتباطي براي تداخلات بين سلولي عمل مي‌کنند. بيماري التهابي روده (IBD) ، به التهاب مزمن مناطقي از لوله گوارش گفته مي‌شود و شامل 2 بيماري مجزا و در عين حال مشابه –کوليت اولسراتيو و کرون- است. کوليت اولسراتيو به‌طور اوليه رکتوم، کولون نزولي يا تمام طول روده بزرگ را درگير مي‌کند و با التهاب منتشر لايه‌هاي سطحي موکوزال تشخيص داده مي‌شود. در مقايسه با کوليت اولسراتيو، کرون ممکن است هر ناحيه‌اي از لوله گوارش از دهان تا رکتوم را درگير کند، اما به‌طور اوليه به کولون (با يا بدون بيماري روده کوچک) محدود است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, انتيويو, ودوليزوماب, کولیت اولسراتیو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، داروي آنتي‌باکتريال جديد با نام تديزولايد فسفات (Tedizolid phosphate) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به عفونت‌هاي پوستي مورد تاييد قرار داده است. اين دارو با نام تجاري سيوکسترو (Sivextro)، در عفونت‌هاي حاد باکتريال پوست و ساختارهاي آن که توسط استافيلوکوک اورئوس(شامل سوش‌هاي مقاوم به متي‌سيلين و سوش‌هاي حساس به متي‌سيلين)، استرپتوکوک‌ها و انتروکوک فائکاليس ايجاد شده‌اند، تجويز مي‌شود. سيوکسترو، به 2 شکل خوراکي و تزريق داخل وريدي؛ موجود است. سيوکسترو، دومين داروي آنتي باکتريال جديد براي درمان عفونت‌هاي پوست و ساختارهاي آن است که طي ماه ميلادي اخير، مورد تاييد FDA قرار گرفته است. دالوانس، در ماه مه سال جاري براي درمان عفونت ناشي از استافيلوکوک اورئوس، گونه‌هاي مختلف استرپتوکوک پوست و ضمائم آن، تاييد شد. به گفته دکتر «ادوارد کوکس»، سرپرست اداره داروهاي آنتي‌باکتريال مرکز ارزيابي و تحقيقات دارويي FDA، تاييد سيوکسترو از سوي FDA، گزينه درماني جديدي را براي درمان عفونت‌هاي شديد پوستي در اختيار پزشکان و بيمارانشان، قرار خواهد داد.
اثربخشي و ايمني سيوکسترو در 2 مطالعه باليني (استبليش1 و استبليش2) با شرکت 1315 بيمار بزرگسال مبتلا به عفونت‌حاد باکتريال پوست و ساختارهاي‌آن، موردبررسي قرارگرفت. شرکت‌کنندگان در اين مطالعه به‌طور کاملا تصادفي، تحت درمان با سيوکسترو يا لينزولايد (داروي آنتي‌باکتريال ديگري که براي درمان عفونت‌هاي پوستي مورد تاييد FDA است)، قرار گرفتند. نتايج اين 2 مطالعه باليني، نشان‌دادند که سيوکسترو در درمان عفونت‌هاي باکتريال پوست و ساختارهاي آن به‌اندازه لينزولايد، موثر است. دوز مورد استفاده براي بيماران تحت درمان با سيوکسترو در اين مطالعه روزانه، 200 ميلي گرم و دوره درمان، 6 روز بود. لينزولايد با دوز 1200 ميلي‌گرم در 2 دوز منقسم براي مدت 10 روز تجويز شد. هر 2 دارو در بيماران به‌صورت تزريق داخل وريدي، مصرف شدند. شايع‌ترين عوارض گزارش شده در مطالعات باليني مذکور، عبارت بودند از تهوع، سردرد، اسهال، استفراغ و گيجي. هنوز ميزان اثربخشي و ايمني تجويز اين دارو در بيماراني که دچار نوتروپني هستند، بررسي نشده است. بنابراين، براي اين گروه از بيماران درمان‌هاي جايگزين، پيشنهاد مي‌شود. نتايج مطالعه فاز3 با نام استبليش2 (ESTABLISH-2)، روي آنتي‌بيوتيک سيوکسترو، در شماره اخير نشريه آنلاين بيماري‌هاي عفوني لانست به چاپ، رسيده است. استبليش2، اولين مطالعه آينده‌نگر روي سيوکسترو، بوده‌است. عوارض گزارش شده از سوي بيماران تحت درمان با اين دارو، مشابه گروه مصرف کننده لينزولايد، بود. سيوکسترو، يک اکسازوليدينون (Oxazolidinone) با الگوي مصرف يکبار در روز، است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, سيوکسترو, تديزولايد, آنتی بیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا لنفوسيک (Lymphoseek) را براي کمک به ارزيابي بدخيمي‌هاي ناحيه گردن مورد تاييد قرار داده است. داروي تزريقي جديد، تکنتيوم 99ام تيلمانوسپت (Technetium 99m Tilmanocept)، يک ماده حاجب براي تصويربرداري‌هاي تشخيصي مورد استفاده در رديابي ميزان گستردگي بدخيمي کارسينوم اسکواموس ناحيه سر و گردن است. در سال 2013 ميلادي، لنفوسيک براي کمک به تشخيص گره‌هاي لنفاوي نزديک به تومورهاي اوليه در مبتلايان به ملانوما و بدخيمي پستان مورد تاييد قرار گرفت. گره‌هاي لنفاوي، مايع لنفاوي را فيلتر مي‌کنند. اين مايع ممکن است حاوي سلول‌هاي بدخيم باشد. به‌خصوص اگر گره لنفاوي فيلترکننده لنف بخشي از بدن باشد که تومور در آن واقع شده است. با نمونه‌برداري از گره‌هاي لنفاوي مربوط به يک تومور با کمک جراحي، پزشک درمانگر به ميزان گستردگي بدخيمي پي مي‌برد. به گفته دکتر ليبرو مارزلا (Libero Marzella)، سرپرست اداره داروهاي حاجب بخش تحقيق و ارزيابي سازمان غذا و داروي آمريکا، در مورد برخي از مبتلايان به بدخيمي سر و گردن، برداشت و بررسي پاتولوژيکي گره‌هاي لنفاوي تخليه‌کننده لنف تومور اوليه بسيار اهميت دارد. لنفوسيک در منطقه تومور تزريق مي‌شود و پزشک با کمک جستجوگر راديواکتيو، گره‌هاي لنفاوي را بررسي مي‌کند.
با هدف بررسي اثربخشي و ايمني داروي لنفوسيک در انديکاسيون جديد، 85 بيمار مبتلا به کارسينوم سلول اسکواموس ناحيه لب‌ها، حفره دهان و پوست در مطالعه باليني شرکت داده شدند. به همه بيماران لنفوسيک تزريق شد. گره‌هاي لنفاوي مشکوک، شامل گره‌هاي لنفاوي مشخص شده به دنبال تزريق لنفوسيک و نيز گره‌هايي که بر اساس محلشان يا تجربه جراح احتمال آلودگي بالايي داشتند، با هدف بررسي پاتولوژيک برداشته شدند. نتايج نشان دادند لنفوسيک در هدايت متخصصان براي بيوپسي از گره لنفاوي و تشخيص ميزان گستردگي بدخيمي در سيستم لنفاوي کارآمد است. شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش‌شده در اين مطالعات باليني عبارت بودند از درد يا تحريک‌پذيري در محل تزريق لنفوسيک.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, لنفوسيک, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |
 سازمان غذا و داروي آمريکا درخواست ثبت داروي جديد بوناول (BUNAVAIL) را پذيرفته است. بوناول که دارويي ترکيبي و با قابليت جذب دهاني شامل بوپرنورفين و نالوکسون است، به عنوان درمان نگهدارنده اعتياد به اپيوييد تجويز مي‌شود و قرار است به عنوان جزئي از برنامه درماني ترک اعتياد درنظر گرفته شود. انتظار مي‌رود بوناول اواخر 3 ماهه سوم 2014 ميلادي وارد بازارهاي دارويي شود. بوناول براساس تکنولوژي جديد انتقال پيشرفته دارو BioErodible MucoAdhesive (BEMA) توليد شده است.
اين سيستم، بوپرنورفين را به ميزان اثربخش و کافي به بدن وارد مي‌کند و در عين حال مشکلات ساير داروهاي زيرزباني براي اين گروه بيماران را به دنبال ندارد.
فراهمي زيستي بوپرنورفين موجود در بوناول در مقايسه با سوبوکسون (Suboxone)، 2 برابر است. بنابراين، غلظت خوني يکسان بوپرنورفين در نتيجه مصرف نصف دوز به‌دست مي‌آيد. چنين وضعيتي احتمال بروز عوارض ناخواسته دارويي را کاهش مي‌دهد.
بوناول، اولين و تنها فرمولاسيون ترکيبي بوپرنورفين و نالوکسون به شکل دهاني است. بوناول به سطح داخل دهاني گونه‌ها چسبانده مي‌شود و بر خلاف اشکال زيرزباني که بايد در همان محل اوليه نگه داشته شوند تا کاملا جذب شوند، به بيمار امکان صحبت کردن و انجام فعاليت‌هاي روزانه را مي‌دهد.
فاز3 مطالعه روي بوناول با شرکت 249 بيمار که داروي آنها از سوبوکسون زيرزباني به بوناول تغيير يافته بود، انجام شد. نتايج مطالعه مذکور بوناول را ترکيب دارويي موثر، بي‌خطر و مطلوب در درمان نگهدارنده اعتياد به مواد اپيوييدي نشان داده است. همه بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه، استفاده از بوناول را آسان و طعمش را دلپذير عنوان کرده‌ و ميزان بروز عوارض ناخواسته دارويي را در مقايسه با زماني که تحت درمان با سوبوکسون بوده‌اند، به مراتب کمتر دانسته‌اند.
در سال 2013 ميلادي، فروش سوبوکسون زيرزباني در آمريکا به بيش از 3/1 بيليون دلار رسيد. عوارض ناخواسته شايع به‌دنبال مصرف بوناول عبارتند از سردرد، سندروم قطع ناگهاني مصرف دارو، لتارژي (حس بي‌انرژي بودن)، تعريق، يبوست، بي‌خوابي، ضعف و خواب‌آلودگي. در مورد بوناول هم مانند ساير ايپوييدها احتمال سوءمصرف، بايد درنظر گرفته شود. تجويز بوناول در بيماران با اختلالات شديد کبدي ممنوع است. اين دارو در مبتلايان به مشکلات کبدي با شدت خفيف تا متوسط مي‌تواند با احتياط تجويز شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, بوناول, بوپرنورفين, اعتیاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا داروي جديد محلول موضعي افيناکونازول 10درصد (Efinaconazole topical)، با نام تجاري ژوبليا (Jublia)، را براي درمان انيکومايکوزيس ناخن پا مورد تاييد قرار داده است. انتظار مي‌رود که اين محصول در 3ماهه سوم 2014 ميلادي وارد بازار دارويي شود. درخواست ثبت داروي جديد براي انکستوم (Onexton) در درمان آکنه از طرف همين شرکت به سازمان غذا و دارو ارائه شده است. انيکومايکوزيس، عفونت شايع و مخرب ناخن است که معمولا بدون انجام درماني مناسب، رها مي‌شود زيرا گزينه‌هاي درماني موجود محدود بوده‌اند از سويي ديگر، تجويز داروهاي نسخه‌اي و خوراکي موجود در بازار دارويي هم به دليل تداخلات دارويي و ترديد درمورد ايمني آنها محدود است.
انيکومايکوزيس نه‌تنها از لحاظ زيبايي، مشکل‌آفرين است، بلکه ممکن است به تخريب دائم ناخن و محدوديت حرکتي در مبتلايان بينجامد. ژوبليا، اولين ضدقارچ موضعي از خانواده‌ تري‌آزول‌هاست که براي درمان انيکومايکوزيس اندام‌ها، مورد تاييد قرار گرفته است. اين ضدقارچ به صورت محلول است و روزانه توسط يک اپليکاتور، روي ناخن‌ها ماليده مي‌شود. 
دارو به سرعت خشک مي‌شود و نيازي به پاک کردن باقيمانده آن از روي پوست نيست. همچنين، در مورد ژوبليا، نگراني از عوارض سيستميک، تداخلات دارويي و آسيب حاد کبدي بي‌مورد است.
پيش از تاييد، ژوبليا در مطالعات گسترده‌اي، مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج درخشان 2 مطالعه اصلي که منجر به تاييد اين دارو شد، در نشريه آکادمي پوست آمريکا به چاپ رسيد. در مطالعات مذکور، 1655 بيمار مبتلا به انيکومايکوزيس شرکت داشتند. اهداف اوليه موردنظر در اين مطالعات، کامل کردن دوره درماني 52 هفته‌اي و در پايان دوره، رسيدن به بهبود باليني و نيز کشت منفي بود. در مطالعه اول، 17درصد از بيماران تحت‌درمان با ژوبليا، توانستند دوره درمان را کامل کنند. در مطالعه دوم، اين رقم 15 درصد، عوارض جانبي گزارش شده در مطالعه‌ها، اغلب خفيف، گذرا و مشابه با گروه تحت درمان با دارونما بود.
انيکومايکوزيس به طور معمول با پديدآمدن نقاط سفيد يا زرد زير ناخن شروع مي‌شود که در ادامه، به تغييررنگ ناخن، ضخيم شدگي، درد و بلند شدن آن از بسترش مي‌انجامد. در صورت عدم درمان، انيکومايکوزيس به تخريب دايمي ناخن منجر مي‌شود. تخمين‌زده شده که در حدود 85درصد از مبتلايان به انيکومايکوزيس، درمان نشده باقي مي‌مانند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ژوبلیا, افيناکونازول, انیکومایکوزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريكا سوسپانسيون خوراکي مرکاپتوپورين، با نام تجاري پيوريکسان(Purixan) را مورد تاييد قرار داده است. سوسپانسيون 20 ميلي‌گرم در ميلي‌ليتر مرکاپتوپورين به عنوان جزيي از رژيم دارويي مورد استفاده در درمان مبتلايان به لوسمي لنفوبلاستيک حاد(ALL) کاربرد دارد. مطالعات باليني نشان داده‌اند مرکاپتوپورين به‌عنوان درمان نگهدارنده، موفق است و شانس بقاي مبتلايان به ALL را افزايش مي‌دهد. مرکاپتوپورين به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي در سال 1953 ميلادي مورد تاييد قرار گرفت و از زمان تاييد آن تاکنون، فقط به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي توليد شده است. از آنجا که سن و وزن کودکان مبتلا به ALL متفاوت است، قرص 50 ميلي‌گرمي در همه بيماران شکل دارويي مطلوبي نيست. محاسبه دوز دارو براساس سطح بدن و تنظيم دقيق دوز دارو با قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي ميسر نيست. همچنين، شکل دارويي قرص براي کودکان کوچک‌تر از 6 سال چندان قابل‌استفاده نبوده است. شکل سوسپانسيون در مقايسه با قرص، کاربردي‌تر است و به‌طور مطلوب دوز دقيق مورد نياز کودک را با هر وزني که دارد به بدن او مي‌رساند. تاييد اين دارو، براساس مطالعات باليني مقايسه‌اي ميان قرص مرکاپتوپورين و سوسپانسيون خوراکي آن انجام شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, پيوريکسان, مرکاپتوپورين, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 

بيماري فشارخون در کودکان، موضوعي است که با افزايش روزافزون شمار مبتلايان به چاقي در اين گروه سني، بازنگري جدي‌تري را مي‌طلبد. محققان تخمين زده‌اند 3 تا 5 درصد از کودکان هر جامعه‌اي به بيماري فشارخون بالا مبتلا هستند. امروزه مي‌دانيم اين بيماري در کودکان با افزايش خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي و نيز فشارخون مقاوم به درمان در بزرگسالي مرتبط است. در ادامه، به معرفي بيماري فشارخون در کودکان و درمان‌هاي غيردارويي و دارويي آن اشاره خواهد شد.
همان‌طور که مي‌دانيد، 2 نوع فشارخون بالا مطرح است؛ اوليه و ثانويه. بيماري فشارخون اوليه با سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي-عروقي در ارتباط است و بيماري فشارخون ثانويه ناشي از بيماري‌هاي ديگري مانند بيماري کليوي، بيماري قلبي يا اختلال‌هاي سيستم اندوکرين است. در جمعيت کودکان، فشارخون اوليه بيشتر با بيماري‌هاي بزرگسالي (چاقي و سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي) مرتبط است. به‌طور کلي، در کودکان بالاي 3 سال اندازه‌گيري فشارخون طي هر ويزيت توصيه مي‌شود. در صورت ابتلا به مشکلات جنيني، نارس بودن هنگام تولد، بيماري مادرزادي قلبي، عفونت‌هاي ادراري مکرر، بيماري کليوي، پيوند مغز استخوان يا ارگان و نيز افزايش فشار داخل جمجمه‌اي، کنترل مرتب فشارخون در سنين کمتر از 3سال نيز ضروري است. روش توصيه‌شده براي اندازه‌گيري فشارخون در کودکان، سمع صداهاي داخل بدن با استفاده از استتوسکوپ است. در کودکان و نوجواناني که شک به بيماري فشارخون در مورد آنها مطرح است، استفاده از داروهاي محرک، غذاها و نوشيدني‌هاي حاوي کافئين، شکر و شکلات در فاصله زماني 30 دقيقه قبل از اندازه‌گيري فشارخون ممنوع است. 5 دقيقه قبل از اندازه‌گيري، کودک يا نوجوان را در وضعيت آرامي بنشانيد. استفاده از کاف با اندازه مناسب براي هر کودک يا نوجوان ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, فشار خون کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


هنگامي که دارو در درمان اختلال افسردگي ماژور ناتوان است، استفاده از شوک الکتريکي، شيوه جايگزين موثر و قدرتمندي محسوب مي‌شود. درمان با شوک الکتريکي، شامل استفاده از داروهاي بيهوشي و داروهاي بلوک‌کننده عصبي-عضلاني براي به حداقل رساندن عوارض آن است. دو داروي پرمصرف در درمان با شوک الکتريکي، متوهگزيتال و پروپوفول هستند. يک داروي بيهوشي ايده‌آل، بايد شروع اثر سريعي داشته باشد و زمان لازم براي برگشت به هوشياري پس از مصرف آن کوتاه باشد. به علاوه، بايد بتواند فعاليت تشنجي الکتروآنسفالوگرافيک را ثابت نگه دارد. چنين ويژگي‌هايي براي رسيدن به آثار ضدافسردگي مطلوب ضروري است. ويژگي‌هاي فارماکوکينتيک داروهاي بيهوشي، طول مدت درمان با هر کدام را مشخص مي‌کنند. مشکل اصلي اين داروها، خاصيت ضدتشنجي آنهاست؛ بنابراين آثارشان روي مدت تشنج، قدرت تحريک شارژ و مدت زمان لازم براي بازگشت هوشياري پس از هر درمان بسيار اهميت دارد. تمام اين عوامل بايد در زمان مديريت درمان عوارض شناختي طولاني‌مدت بيمار در نظر گرفته شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: شوک الکتریکی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا کپسول‌هاي دروکسي‌دوپا (Droxidopa) با نام تجاري نورترا (Northera) را براي درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد تاييد قرار داده است. افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک، يک اختلال نادر، مزمن و اغلب ناتوان‌کننده است که با افت فشارخون در وضعيت ايستاده در مبتلايان به بيماري پارکينسون، آتروفي چند‌سيستمي و نارسايي اتونوميک خالص مرتبط است. علايم افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک عبارتند از گيجي، سبکي سر، تاري ديد، ضعف و غش به دنبال قرار گرفتن فرد در وضعيت ايستاده. مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک اغلب در انجام فعاليت‌هاي روزمره که نيازمند ايستادن و راه رفتن متناوب است، محدوديت دارند. اثربخشي نورترا در 2 مطالعه باليني 2 هفته‌اي روي مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد بررسي قرار گرفت. دريافت‌کنندگان نورترا در مقايسه با دارونما بهبود چشمگير علايم را گزارش کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نورترا, دروکسی دوپا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا سيلتوکسيماب(Siltuximab) با نام تجاري سيلوانت(Sylvant)را براي درمان بيماري چندمرکزي کاستلمن (MCD)مورد تاييد قرار داده است. بيماري کاستلمن باعث رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني در غدد لنفاوي و بافت‌هاي مرتبط با آن در بدن مي‌شود. اين بيماري در اغلب موارد بزرگسالان را گرفتار مي‌كند و با بروز علائمي مانند تب، تعريق شبانه، کاهش وزن، ضعف و بي‌حالي همراه است زيرا سيستم ايمني مبتلايان ضعيف مي‌شود و توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارد. سيلوانت، دارويي تزريقي است که با بلوک پروتئين محرک رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني اثر مي‌کند. اين دارو براي آن گروه از مبتلايان به بيماري کاستلمن تجويز مي‌شود که به HIV يا ويروس هرپس انساني 8 (8-HHV) آلوده نيستند. سيلوانت اولين داروي مورد تاييد FDA براي درمان مبتلايان به بيماري چندمرکزي کاستلمن است و تحت قوانين مربوط به داروهاي اورفان-که براي درمان يک بيماري نادر تجويز مي‌شوند-مورد تاييد قرار گرفت. اثربخشي و ايمني سيلوانت در يک مطالعه باليني با شرکت 79 بيمار مبتلا به کاستلمن که HIV و 8-HHVمنفي بودند، بررسي شد. بيماران در 2 گروه مطالعه شدند؛ يک گروه ترکيب سيلوانت و درمان حمايتي و گروه ديگر دارونما و درمان حمايتي را دريافت کردند. نتايج نشان دادند 34 درصد از بيماران تحت درمان با سيلوانت و درمان‌هاي حمايتي، پاسخ بهتري در مقايسه به دريافت‌کنندگان دارونما داشته‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, سيلوانت, سيلتوکسيماب, کاستلمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا درمان جايگزيني تستوسترون با استفاده از تستوسترون آندکانوآت تزريقي با نام تجاري آويد (Aveed) را مورد تاييد قرار داده است. آويد براي درمان مردان مبتلا به هيپوگوناديسم ناشي از کمبود يا فقدان هورمون مردانه تستوسترون تجويز خواهد شد. تجويز داروي نسخه‌اي جديد آويد، براي ايجاد سطح سرمي طبيعي تستوسترون کاربرد دارد و به شکل تزريق داخل عضلاني تک‌دوز 3ميلي‌ليتري (750 ميلي‌گرمي) در ابتداي درمان، تزريق دوم در 4 هفته بعد و سپس هر 10 هفته يک تزريق تجويز مي‌شود. انتظار مي‌رود اين دارو در ماه مارس سال ميلادي جاري وارد بازار شود. تاييد آويد براساس اطلاعات به‌دست آمده از يک مطالعه باليني 84 هفته‌اي فاز 3 روي مردان مبتلا به هايپوگوناديسم بود. مردان شرکت‌کننده در اين پژوهش به‌طور متوسط 54 سال داشتند و سطح سرمي تستوسترون آنها کمتر از 300 نانوگرم در دسي‌ليتر بود. آويد در مطالعه فاز 3 نامبرده، سطح سرمي تستوسترون مردان را افزايش داد و براي مدت 10 هفته ( هفته 14 تا 24 درمان) در سطح ثابتي حفظ کرد. در برگه اطلاعات دارويي آويد هشدار در مورد خطر ميکروآمبولي ريوي و آنافيلاکسي ذکر شده است. آويد در ويال‌هاي تک‌دوز موجود است و تيتراسيون دوز دارو لازم نيست. پس از اولين تزريق داخل عضلاني 3 ميلي‌ليتر آويد، تزريق دوم دوز 3 ميلي‌ليتري، 4 هفته بعد انجام مي‌شود و سپس 3 ميلي‌ليتر هر 10 هفته تزريق خواهد شد. اطلاعات مربوط به ايمني تستوسترون آندکانوآت، در 18 مطالعه باليني روي 3556 نفر در سراسر جهان بررسي شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, آويد, تستوسترون, هیپوگنادیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا کپسول‌هاي 20 و 40 ميلي‌گرمي ايندومتاسين، با نام تجاري تيوربکس(Tivorbex) را براي درمان درد حاد خفيف تا متوسط در بزرگسالان مورد تاييد قرار داد.  تيوربکس در دوز 20 درصد ضعيف‌تر از اشکال 25 و 50 ميلي‌گرمي ايندومتاسين تاييديه گرفته است. اين تاييد از سوي FDA براساس اطلاعات به‌دست آمده از 2 مطالعه فاز 3 چند مرکزي با استفاده از دارونما بود که بهبود قابل‌توجهي در درد حاد پس از جراحي بيماران، در مقايسه با دارونما ايجاد کرد. تيوربکس حاوي ايندومتاسين به شکل ذراتي 20 برابر کوچک‌تر از اندازه اصلي است. کاهش در اندازه ذرات، باعث افزايش سطح و در نتيجه، انحلال سريع‌تر دارو مي‌شود. مطالعات گسترده نشان داده‌اند عوارض جدي ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي نظير مشکلات ترومبوتيک قلبي-عروقي، انفارکتوس ميوکارد، حمله مغزي، زخم‌هاي گوارشي، خونريزي‌هاي گوارشي و مشکلات کليوي مانند نارسايي حاد کليه، وابسته به دوز هستند در نتيجه، FDA و متخصصان سازمان‌هاي مختلف از جمله انجمن قلب آمريکا و انجمن گوارش آمريکا تجويز حداقل دوز موثره ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي را براي کوتاه‌ترين دوره درماني ممکن توصيه کرده‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, تيوربکس, ایندومتاسین, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا مترلپتين تزريقي (Metreleptin)با نام تجاري ميالپت(Myalept)را درکنار رژيم غذايي ويژه، به عنوان درمان عوارض کمبود لپتين در مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي يا اکتسابي مورد تاييد قرار داده است. ليپوديستروفي ژنراليزه، بيماري کمبود بافت چربي است. مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي، با ميزان اندک يا گاهي بدون بافت چربي متولد مي‌شوند. هورمون لپتين توسط بافت چربي توليد مي‌شود در نتيجه مبتلايان به ليپوديستروفي ژنراليزه، سطح لپتين اندکي دارند. لپتين دريافت مواد غذايي و نيز ساير هورمون‌ها- مانند انسولين-را تنظيم مي‌کند. مبتلايان به هر دو نوع ليپوديستروفي ژنراليزه، اغلب مقاومت شديد نسبت به انسولين را در سنين جواني نشان مي‌دهند و ممکن است به ديابت قندي غيرقابل‌کنترل يا هايپرتري‌گليسريدمي مبتلا باشند که خود باعث التهاب پانکراس مي‌شود. اثربخشي و ايمني ميالپت که يک آنالوگ لپتين توليدشده از طريق تکنولوژي DNA نوترکيب است، در يک مطالعه باليني روي 48 بيمار با ليپوديستروفي ژنراليزه مادرزادي يا اکتسابي که به ديابت قندي، هايپرتري‌گليسريدمي و انسولين افزايش‌يافته در زمان ناشتا نيز مبتلا بودند، بررسي شد. مطالعه مذکور، کاهش درسطح HbA1c، گلوکز ناشتا و تري‌گليسريدمي را نشان داد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ميالپت, مترلپتين, لیپودیستروفی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروی اسویکس (کلوپیدوگرل) سبب مهار اتصال آدنوزین دی فسفات به گیرنده های پلاکتی و در نتیجه مهار تجمع پلاکت ها می شود. کلوپیدوگرل به عنوان پیش دارو پس از تجویز به فرم خوراکی سریعا و به طور ناکامل از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به طور وسیعی در کبد متابولیزه شده و تبدیل به فرم فعال می شود. پیش دارو و متابولیت فعال به میزان 98-94% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.
اسويكس® - حاوي داروي كلوپيدوگرل- مهار كننده تجمع پلاكتي مي‌باشد و از تشكيل لخته‌هاي خوني ناخواسته كه باعث سخت شدن ديواره رگ ها مي شوند، جلوگيري مي كند. اسويكس® براي جلوگيري از تشكيل لخته هاي خوني پس از سكته مغزي، حمله قلبي و در بيماران با مشكلات ديگر قلبي-عروقي مورد مصرف دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویکس, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


گلوتازون (پیوگلیتازون) از دسته داروهاي تيازوليدين ديون مي باشد كه مكانيسم اثر آن وابسته به حضور انسولين است. اين دارو باعث كاهش مقاومت به انسولين در بافت هاي محيطي و كبد مي شود كه به موجب آن باعث افزايش مصرف گلوكز با واسطه انسولين و كاهش آزادسازي گلوكز از كبد مي گردد. گلوتازون القاء كننده ترشح انسولين نمي باشد بلكه اثر خود را از طريق اثر آگونيستي بر گيرنده ای به نام  PPARϒ ( Peroxisome Prolifrator-Activated-Receptor gamma ) اعمال مي نمايد. اين رسپتور جهت هورمون هاي موثر بر هسته مي باشد كه فعال شدن آن توسط گلوتازون باعث تعديل رونويسي از تعدادي از ژن هايي مي شود كه در كنترل متابوليسم چربي و گلوكز دخيل مي باشند از جمله افزايش توليد ناقلين گلوكز به درون سلول (ناقلين نوع 1 و 4) كه باعث افزايش انتقال گلوكز به عضلات و بافت چربي مي شود.
همچنين گلوتازون باعث فعاليت هورمون هاي مترشحه از آديپوسيت كه مهمترين آن ها آديپونكتين است، مي شود. آديپونكتين مستقيماً باعث افزايش حساسيت به انسولين و نيز افزايش توليد AMPkinase مي گردد. AMPkinase نيز عاملي موثر در افزايش حساسيت به انسولين، افزايش انتقال گلوكز به درون عضله و افزايش اكسيداسيون اسيدهاي چرب مي باشد. حدود 2 ساعت پس از مصرف خوراكي گلوتازون غلظت پلاسمايي آن به حداكثر مي رسد، وجود غذا باعث افزايش اين زمان به 3 تا 4 ساعت مي گردد وليكن بر ميزان جذب دارو تاثيري ندارد. اتصال پروتئيني آن بالا و در حدود 99 % است كه عمدتاً به آلبومين متصل مي شود. متابوليسم اين دارو در كبد و توسط آنزيم CYP2C8 و CYP3A4 و به شكل هيدروكسيلاسيون و اكسيداسيون است. پس از مصرف خوراكي، گلوتازون دفع كليوي ناچيزي دارد. اين گونه فرض شده است كه قسمت عمده دفع اين دارو به شكل دست نخورده يا متابوليت هايش از طريق ترشح صفرا و مدفوع مي باشد. نيمه عمر گلوتازون و متابوليت هايش در رنج ۳ تا ۷ و ۱۶ تا ۲۴ ساعت مي باشد. این دارو در درمان ديابت مليتوس نوع II به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, گلوتازون, پیوگلیتازون, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نکسیوس (اس امپرازول) مهار كننده پمپ پروتوني و مهار كننده ترشح اسيد معده می باشد. اين دارو با مهار انتخابي پمپ k/h- ATPase در سلول هاي پاريتال معده، از ترشح اسيد جلوگيري ميكند. فراهمي زيستي دارو 90 % مي باشد و غذا باعث كاهش جذب آن مي گردد. اس- امپرازول تا 97 % به پروتئين هاي پلاسما باند مي شود. از طريق سيستم آنزيمي سيتوكروم P450 در كبد به متابوليتهاي غير فعال تبديل ميگردد. دفع اين دارو عمدتا از راه ادرار ميباشد كه حدود 80 ٪ آن به صورت متابوليت غيرفعال و كمتر از 1% دارو بصورت دست نخورده دفع ميگردد، حدود 20 ٪ دارو نيز از راه مدفوع دفع ميشود. نيمه عمر دارو بین 1 تا 1.5 ساعت می باشد.
موارد مصرف نکسیوس عبارتند از: ازوفاژيت اروزيو، ريفلاكس معده به مري علامت دار ، عفونت هليكوباكتر پيلوري (كاهش خطر عود زخم دوازدهه)، كاهش خطر زخم معده ناشي از مصرف ضدالتهابهاي غيراستروئيدي، سندروم زولينجر- اليسون

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, نکسیوس, اس امپرازول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


جذب سيستميك زنولیپ (ارلیستات) بسيار اندك است. زمان رسيدن به حداكثر غلظت پلاسمايي حدود 8 ساعت است. ميزان اتصال پروتئيني دارو 99% است و عمدتاٌ در دستگاه گوارش متابوليزه مي شود و حاصل متابوليسم دارو ايجاد 2 نوع متابوليت (M1 و M2) مي باشد كه از لحاظ فارماكولوژيك فاقد اهميت هستند. دفع دارو عمدتاٌ(در حدود97%) از طريق مدفوع صورت مي گيرد كه اين مقدار 83% آن به طور دست نخورده دفع مي شود. همچنين حدود 2% دارو نيز از طريق ادرار دفع مي شود. اورلي استات به صورت برگشت پذير ليپاز هاي روده اي را مهار مي كند. در لومن معده وروده، از طريق پيوند كووالانس به سرين فعال ليپاز هاي معده و پانكراس متصل مي شود و از هيدروليز تري گليسيريد هاي موجود در رژيم غذايي به اسيد هاي چرب قابل حذف و منوگليسيريدها جلوگيري مي كند.
زنولیپ
در كنترل چاقي (شامل كاهش وزن و حفظ وزن) همراه با رژيم غذايي كم كالري است. زنوليپ® در كنترل ازدياد وزن در افراد با BMI > 30 Kg/m2 و يا افرادي كه BMI > 27 Kg/m2 داشته و ريسك فاكتورهايي از جمله فشار خون بالا، ديابت و يا ديس ليپيدمي دارند، استفاده مي شود. زنوليپ® همراه با رژيم غذايي كم كالري در كنترل وزن به كار مي رود. كاهش وزن 2 هفته پس از آغاز درمان قابل مشاهده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زنولیپ, ارلیستات, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


جذب اسلیت (استيل سيستئين) از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراكي سريع و كامل مي باشد. حداكثر غلظت پلاسمايي آن طي يك تا دو ساعت حاصل مي شود. فراهمي زيستي دارو 4 تا 10 درصد و نيمه عمر آن حدود 6 ساعت است. فرآيند متابوليسم آن كبدي است. استيل سيستئين در ديواره روده كوچك و در عبور اول كبدي استيل زدايي مي شود. حدود 30 درصد دوز مصرف شده دارو توسط كليه ها دفع مي شود.گروه سولفيدريل استيل سيستئين باعث شكستن پلهاي دي سولفيدي ترشحات غليظ سيستم برونشيال مي شود، در نتيجه مولكولهايي با وزن كمتر ايجاد و جريان خلط را تسهيل مي نمايد كه به واسطه سرفه خارج مي گردد، بدين شكل خطر ابتلا به بيماريهاي عفوني دستگاه تنفسي را كاهش مي دهد. همچنين با پاكسازي راههاي تنفسي، سرفه تسكين مي يابد و تنفس راحت تر مي شود.
اسلیت به عنوان موكوليتيك در درمان كمكي بسياري از بيماريهاي تنفسي كه با افزايش ترشحات غليظ مجاري تنفسي همراه است، استفاده مي گردد. مقدار و نحوه مصرف این دارو روزانه 600 ميلي گرم است. يك عدد قرص جوشان را در نصف ليوان آب سرد حل كرده و بلافاصله بنوشيد. هيچ داروي ديگري به اين محلول اضافه نشود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسلیت, ان استیل سیستئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اسویمر (گلاتیرامر استات) ترکیبی از پلی پپتیدهای صناعی (متشکل از چهار اسید آمینه) می باشد که شبیه به پروتئین پایه میلین است. تحقیقات نشان داده اند که این دارو در کاهش شدت و بروز انسفالومیلیت اتوایمیون تجربی (مدل حیوانی MS) مؤثر است. براساس مطالعات انسانی و حیوانی، قسمت اعظم داروی تزریق شده به صورت زیرجلدی، دستخوش هیدرولیز در محل تزریق می شود. بخشی از داروی تجویز شده به سیستم لنفاوی وارد می شود و به گره های لنفاوی می رسد و احتمالاً بخشی نیز به صورت دست نخورده به گردش خون سیستمیک وارد می شود. اسویمر به منظور کاهش فرکانس عود در بیماران RRMS ، شامل بیمارانی که اولین اپیزود بالینی MS را تجربه کرده اند و کسانی که نتایج MRI آنها بیماری MS را تأیید کرده است، به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویمر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ازتیمایب یک مهارکننده جذب کلسترول است که از نظر شیمیایی و فارماکولوژیک با سایر داروهای کاهنده چربی خون رایج، متفاوت است. به دنبال مصرف، دارو در پرزهای روده کوچک لوکالیزه شده و مانع جذب کلسترول و در نتیجه کاهش میزان انتقال کلسترول به کبد می گردد. در نهایت با کاهش ذخیره کبدی کلسترول، میزان کلیرانس آن از خون توسط کبد افزای می یابد. این دارو باعث کاهش کلسترول کلی، کلسترول LDL ، ApoB ، تری گلیسیرید و افزایش HDL می شود.
ازتیمایب به سرعت از روده جذب شده و میزان چربی غذا بر میزان جذب آن اثر ندارد ولی حداکثر غلظت پلاسمایی آن با غذاهای حاوی چربی افزایش می یابد. ازتیمایب در روده کوچک و در کبد متابولیزه شده و به شکل ازتیمایب گلوکوروناید در می آید. نیمه عمر دارو و متابولیت های آن 22 ساعت است. زمان به حداکثر رسیدن غلظت پلاسمایی برای ازتیمایب 12- 4 ساعت و برای ازتیمایب گلوکوروناید 2- 1 ساعت است. حذف دارو عمدتا از طریق مدفوع (به صورت ازتیمایب) و بخش اندکی از طریق ادرار (به شکل ازتیمایب گلوکوروناید) صورت می گیرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ازتیکول, ازتیمایب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


قطره پِدی لاکت یک ترکیب ویژه پروبیوتیکی است که حاوی مقادیر بالایی از 3 سویه باکتری سودمند از جمله سویه خاص کودکان "بیفیدوباکتریوم اینفنتیس" می باشد و به راحتی  برای نوزادان و کودکان قابل مصرف است.این فرآورده همچنین حاوی  پره بیوتیک فروکتوالیگوساکارید می باشد که به رشد و فعالیت پروبیوتیک ها کمک می کند. سایر اجزاء این قطره عبارتند از: روغن گل آفتابگردان- - MCT oil سیلیکون دی اکساید –طعم دهنده. ویژگی پِدی لاکت نسبت به محصولات مشابه چیست؟ این محصول حاوی مقادیر بالاتری از انواع پروبیوتیک هاست. بعلاوه سویه های پروبیوتیک به کار رفته در محصول از مفیدترین و شناخته شده ترین پروبیوتیک ها برای نوزادان وکودکان هستند.وجود پروبیوتیک سویه خاص کودکان "بیفیدوباکتریوم اینفنتیس" و "لاکتوباسیلوس روتری" که مطالعات گسترده ای را در سالهای اخیر به خود اختصاص داده اند ویژگی ممتاز برای این فرآورده به شمار می رود. همچنین این فرآورده حاوی پره بیوتیک می باشد.
در چه شرایطی می توان پِدی لاکت را مصرف کرد؟ مصرف پِدی لاکت در هر شرایطی مفید واقع می شود ، اما اثرات مفید آن در موارد زیر آشکارتر می باشد: 1- اسهال ناشی از ویروس یا باکتری در کودکان 2- اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک 3- نفخ و کولیک کودکان 4- پیشگیری از انواع آلرژی کودکان (تنفسی-پوستی) 5- در زمان شیوع  بیماری های عفونی فصلی مانند سرماخوردگی برای بهبود قدرت دفاعی بدن و پیشگیری از این بیماری ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, پدی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ساشه کيدي لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي کودکان بالاي 2 سال است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند از جمله سويه خاص کودکان "بيفيدو باکتريوم اينفنتيس" به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد و فرمول آن ويژه کودکان تهيه شده تا آن را به آساني مصرف کنند. ساير اجزاء کیدی لاکت عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي کيدي لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. بعلاوه سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي کودکان هستند. وجود پروبيوتيک سويه خاص کودکان "بيفيدوباکتريوم اينفنتيس" که مطالعات گسترده اي را در سالهاي اخير به خود اختصاص داده است ويژگي ممتاز براي اين محصول به شمار مي رود.
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي کودکان از قبيل اسهال عفوني، اسهال مسافرتي، اسهال ناشي از آنتي بيوتيک، اسهال مزمن، نفخ و کوليک ۲- پروبيوتيک کودکان ۳- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۴- تأثير بسزا در تأمين فاکتورهاي مورد نياز رشد کودکان

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, کیدی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کپسول لاکتو کِر يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي مواقع نياز بيشتر به ايمني است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها،بيفيدوباکترها،استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء لاکتوکر عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي لاکتو کر نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها هستند که بر اساس نياز افراد و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا و تقويت سيستم ايمني ۲- افزايش اثرات ضد ميکروبي همزمان با مصرف آنتي بيوتيک ها و کاهش دوره نقاهت بيماري پس از مصرف ۳- نقش مؤثر در برطرف کردن اختلالات گوارشي ۴- کمک به افزايش توان مقابله با بيماري ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لاکتوکر, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کپسول لاکتو فم يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي خانم هاست که حاوي مقادير بالايي از 4 سويه باکتري سودمند دستگاه ادراري_تناسلي خانم ها به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء لاکتوفم عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي لاکتو فم نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي خانم ها هستند که بر اساس نياز آنان و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱-نقش مؤثر در بهبود درمان عفونت هاي شايع خانم ها (قارچي، باکتريايي، ادراري و ناشي از تماس جنسي) ۲- پيشگيري از ابتلاي مجدد به عفونت هاي واژن با بازسازي فلور طبيعي واژن ۳-تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي خانم ها

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لاکتوفم, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 ژري لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي سالمندان است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها، بيفيدوباکترها، استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ساير اجزاء ژري لاکت عبارتند از: ويتامين هاي گروه B، مالتودکسترين، لاکتوز، آويسيل، منيزيم استئارات، تالک. ويژگي ژري لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها براي سالمندان هستند که بر اساس نياز آنان و اهداف درماني مورد نظر، انتخاب شده اند. 
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱-
برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي سالمندان از قبيل يبوست، علائم سوء هاضمه، انواع اسهال مانند اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيک، اسهال مسافرتي و کاهش کلسترول ۲- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۳- تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي سالمندان

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ژری لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


فَمي لاکت يک ترکيب ويژه پروبيوتيکي براي همه اعضاي خانواده است که حاوي مقادير بالايي از 7 سويه باکتري سودمند (لاکتوباسيل ها، بيفيدوباکترها، استرپتوکوکوس ترموفيلوس) به همراه پري بيوتيک فروکتواليگوساکاريد (کمک کننده به رشد و فعاليت پروبيوتيک ها) مي باشد. ويژگي فَمي لاکت نسبت به محصولات مشابه چيست؟ اين محصول حاوي مقادير بالاتري از انواع پروبيوتيک هاست. سويه هاي پروبيوتيک به کار رفته در محصول از مفيدترين و شناخته شده ترين پروبيوتيک ها هستند که بر اساس گروه سني مصرفي و اهداف مورد نظر، انتخاب شده اند.  
فواید استفاده از این دارو عبارتند از: ۱- برطرف سازي اختلالات شايع گوارشي از قبيل اسهال عفوني، اسهال مسافرتي، اسهال ناشي از آنتي بيوتيک، اسهال کودکان، اسهال مزمن، دردهاي شکمي، يبوست و کاهش کلسترول ۲- پيشگيري و بهبود عفونت ها با تقويت سيستم ايمني و اثرات محافظتي در برابر ميکروب هاي بيماري زا ۳- تأثير بسزا در تأمين سلامت عمومي بدن

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, فمی لاکت, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا الوسولفاز آلفا (Elosulfasealfa)با نام تجاري ويميزيم (Vimizim) را به عنوان اولين داروي مورد تاييد براي درمان موکوپلي ساکاريدوز نوع IVA که سندرم مورکو(Morquio A syndrome) -يک بيماري ذخيره ليزوزومي نادر اتوزمال مغلوب که در نتيجه فقدان ان-استيل گالاکتوزامين 6 سولفات سولفاتاز ايجاد مي‌شود- معرفي کرده است. ويميزيم جايگزين آنزيم ان-استيل گالاکتوزامين 6 سولفات سولفاتاز مي‌شود. آنزيم مذکور نقش مهمي در مسير متابوليک دارد. در شرايط عدم وجود آنزيم نامبرده، مشکلات تکامل استخواني، رشد و اختلال‌هاي حرکتي رخ مي‌دهند. هم‌اکنون 800 نفر مبتلا به اين بيماري در ايالات‌متحده وجود دارند. اثربخشي و ايمني ويميزيم در يک مطالعه باليني با شرکت 176 بيمار مبتلا به سندرم مورکو-که همگي بين 5 تا 57 سال داشتند- مورد بررسي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با ويميزيم طي مطالعه‌هاي باليني عبارت بودند از تب، استفراغ، سردرد، تهوع، دردشکمي، لرز و ضعف. هنوز اثربخشي و ايمني ويميزيم در کودکان زير 5 سال مورد بررسي قرار نگرفته است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ويميزيم, الوسولفاز آلفا, موکوپلی ساکاریدوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تهوع و استفراغ، از جمله شايع‌ترين علل مراجعه گروه‌هاي مختلف سني به مراکز درماني هستند كه ممکن است خودبخود برطرف شوند يا به بررسي‌هاي کاملي نياز داشته باشند. تهوع، به احساس نياز به استفراغ گفته مي‌‌شود و استفراغ، خروج محتويات معده به دنبال انقباضات ديواره قفسه سينه و شکم است. تظاهرات باليني تهوع واستفراغ ممکن است ناشي از دهيدراتاسيون و برهم خوردن تعادل الکتروليت‌ها و در نتيجه ايجاد شرايطي مانند هايپوکالمي يا اسيدوز متابوليک باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تهوع, استفراغ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مهارکننده‌هاي پمپ پروتون (PPIs)، که در کشورهاي مختلف به صورت نسخه‌اي و غيرنسخه‌اي موجود هستند، براي درمان اختلالات مرتبط با ترشح اسيد تجويز مي‌شوند، اما امروزه مي‌دانيم مصرف اين داروهاي دردسترس، چندان هم بي‌عارضه نيست. عواقب مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون در اين مقاله مورد بررسي قرار خواهند گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، از سال 1980 ميلادي تاکنون در بازار موجود بوده‌اند و مصرف آنها جايگزين آگونيست‌هاي گيرنده هيستامين2(پرمصرف‌ترين داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي مرتبط با اسيد معده) شده است. اوايل سال 2000 ميلادي، سازمان غذا و داروي آمريکا امپرازول را به‌عنوان اولين مهارکننده پمپ پروتون غيرنسخه‌اي اعلام کرد. پس از آن لانسوپرازول به‌عنوان داروي غيرنسخه‌اي مورد تاييد قرار گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، براي درمان بسياري از بيماري‌هاي گوارشي مانند زخم‌معده، عفونت‌هاي علامت‌دار هليکوباکتر پيلوري، درمان و پيشگيري از زخم‌هاي ناحيه معده و دوازدهه ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي، نشانگان زولينگر-اليسون و ريفلاکس گاستروازوفاژيال تجويز مي‌شوند. در کل تجويز اين داروها به دليل عوارض مختصر و نيز اثربخشي بيشتر در مقايسه با داروهاي قديمي‌تر، رايج شده است. در مورد کاربرد طولاني‌مدت هر دارويي نگراني‌هايي وجود دارد. در سال 2008 ميلادي، انجمن گوارش آمريکا دستورالعمل‌هايي را براي درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرد. از آن زمان تاکنون مطالعات متعددي براي بررسي عوارض مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون(عوارضي مانند سوء‌جذب و عفونت‌ها) انجام شده است. در مارس 2013 ميلادي، کالج گوارش آمريکا (ACG)، دستورالعمل‌هايي را براي تشخيص و درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرده است. در مطالعه روي حيوانات آزمايشگاهي، نگراني‌هايي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي پمپ پروتون و ‌هايپرگاسترينمي‌وجود دارد اما مطالعات انساني چنين رابطه‌اي را نشان نداده‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مهار کننده های پمپ پروتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 چاقي، جدي‌ترين بيماري جوامع مدرن و آغازگر بيماري‌هاي ديگري مانند اختلالات قلبي-عروقي، مشکلات کبدي و ديابت است. مکانيسم‌هاي مختلفي مانند کم‌کردن اشتها يا افزايش روند چربي‌سوزي و دفع چربي‌ها، کنار ورزش و رژيم غذايي صحيح به فرد کمک خواهند کرد تا بتواند به وزن توصيه‌شده از سوي پزشک دست يابد.
در سال ۱۸۹۳، عصاره تيروييد با نام‌هاي تجارتي مختلف مانند «کورپولين» و «مارمولا» به فروش رسيد. کاهش وزن حاصل از مصرف اين نوع دارو، مربوط به توده عضلاني است و با افزايش خطر ابتلا به پوکي استخوان و عوارضي مانند تپش قلب، درد قفسه سينه و مرگ ناگهاني همراه است. در سال‌هاي ۱۹۲۰، مصرف ملين‌ها با هدف کاهش وزن آغاز شد. در سال ۱۹۳۶ «دي نيتروفنل» که از مشتقات بنزن بوده و در جنگ جهاني اول در توليد مواد منفجره و آفت‌کش‌ها به کار مي‌رفت، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که البته با عوارض متعددي همراه بود. در سال ۱۹۳۷، مصرف آمفتامين‌ها براي کاهش وزن معمول شد. عوارض آمفتامين‌ها شامل افزايش فشارخون، تپش قلب، خشکي دهان، تاري ديد، توهم، اختلالات روان‌پزشکي، احساس سبکي در سر، لرزش، اعتياد، مشکلات مربوط به ترک دارو، نارسايي احتقاني قلب، تشنج و مرگ ناگهاني است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 تارديوديسکينزي، يک اختلال حرکتي ناشي از دارو و عارضه جانبي جدي مصرف طولاني‌مدت بلوک‌کننده دوپامين است. بالا رفتن سن يک عامل خطرساز براي تارديوديسکينزي محسوب مي‌شود و وقوع آن ميان زنان شايع‌تر است. بيشتر درمان‌هاي موجود براي تارديوديسکينزي چندان موثر نيستند بنابراين بهترين اقدام، پيشگيري از ابتلا به اين اختلال است. اگر دارويي که ممکن است تارديوديسکينزي ايجاد کند تجويز مي‌کنيد، بايد علايم بيمار را تحت‌نظر داشته باشيد.
همانطور که اشاره شد، تارديوديسکينزي يک اختلال حرکتي ناشي از داروست که با حرکات غيرطبيعي غيرارادي تشخيص داده مي‌شود. اين بيماري در سال‌هاي 1960-سال‌ها پس از ورود به بازار کلرپرومازين به عنوان يک داروي آنتي سايکوتيک- نامگذاري و طبقه‌بندي شد. کلرپرومازين انقلابي در درمان اسکيزوفرني ايجاد کرد اما به تدريج عوارض نورولوژيک اين دارو مانند حرکات غيرارادي و تيک گزارش شد. ابتدا اين عوارض نوروماسکولر (مانند اختلالات حرکتي) به بيماري اعصاب و روان نسبت داده مي‌شدند و ارتباط آنها با دارو نامشخص بود. به دليل شيوع بالاي تارديوديسکينزي در بيماران اعصاب و روان، پذيرفته شد اين اختلالات حرکتي با استفاده از آنتي‌سايکوتيک‌هاي بلوک‌کننده گيرنده‌هاي دوپامين مرتبط هستند. داروهاي قديمي مورد استفاده در درمان سايکوز، آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول يا تيپيک ناميده شدند. اختلال تارديوديسکينزي، به دنبال مصرف همه آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول گزارش شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تاردیو دیسکینزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي داپاگليفلوزين (Dapagliflozin)، با نام تجاري فارکسيگا(Farxiga) را براي کنترل هر چه بهتر قندخون -کنار رژيم غذايي و ورزش- براي بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 2 مورد تاييد قرار داده است.  ديابت نوع2، بيش از 90درصد از موارد ابتلا به ديابت در آمريکا را شامل مي‌شود. سطوح بالاي قندخون در درازمدت باعث افزايش خطر مشکلات جدي مانند بيماري قلبي، نابينايي و آسيب کليوي و عصبي مي‌شود. فارکسيگا، مهارکننده سديم-گلوکز کوترانسپورتر2 است و با بلوک بازجذب گلوکز از کليه، موجب افزايش ترشح گلوکز و پايين آمدن سطح قندخون مي‌شود. اثربخشي و ايمني اين دارو در 16 مطالعه باليني با شرکت بيش از 9 هزار و 400بيمار مبتلا به ديابت نوع2 مورد بررسي قرار گرفت. مطالعات، بهبود قابل‌توجهي در ميزان هموگلوبين A1c شرکت‌کنندگان نشان داده‌اند. فارکسيگا در مطالعه‌ها به صورت درمان تک‌دارويي و نيز در ترکيب با ساير داروهاي مطرح در درمان ديابت مانند متفورمين، پيوگليتازون، گليمپيرايد، سيتاگليپتان و انسولين مورد ارزيابي قرار گرفته است. تجويز فارکسيگا در مبتلايان به ديابت نوع1، مبتلايان به کتواسيدوز ديابتي، بيماران با نارسايي با شدت متوسط تا شديد کليوي و مبتلايان به بيماري پيشرفته کليوي و دياليزي ممنوع است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, فارکسيگا, داپاگليفلوزين, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، آنورواليپتا (AnoroEllipta) را براي درمان طولاني‌مدت، نگهدارنده و يکبار در روز انسداد مجاري هوايي در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه مورد تاييد قرار داده است.  بيماري مزمن انسدادي ريه، بيماري شديد ريوي است که تنفس را دشوار مي‌کند و با گذشت زمان وخيم‌تر مي‌شود. استعمال سيگار، از جمله دلايل اصلي ابتلا به بيماري مزمن انسدادي ريه تشخيص داده شده است. براساس آمار سازمان ملي قلب، ريه و خون آمريکا، بيماري مزمن انسدادي ريه سومين دليل مرگ در اين کشور است. آنورو اليپتا، در مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريه با شل کردن عضلات اطراف راه‌هاي هوايي و افزايش جريان هوا اثر مي‌کند. انورواليپتا ترکيب اومسليدينيوم(Umeclidinium)، يک آنتي‌کولينرژيک استنشاقي که روي عضلات اطراف راه‌هاي هوايي بزرگ اثر مي‌گذارد و از تنگي آنها جلوگيري مي‌کند و ويلانترول (Vilanterol)، يک آگونيست بتا دو آدرنرژيک طولاني‌اثر است که تنفس را با شل کردن عضلات مجاري هوايي بهبود مي‌بخشد. اثربخشي و ايمني آنورواليپتا روي 2400 بيمار با تشخيص بيماري مزمن انسدادي ريه مورد بررسي قرار گرفت. در مصرف‌کنندگان اليپتا در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما بهبود چشمگيري در علايم بيماري مشاهده شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, آنورواليپتا, بیماری های مزمن انسدادی ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، ترتن (Tretten) که زيرواحد A فاکتور 13 انعقادي نوترکيب است را به‌عنوان اولين محصول نوترکيب براي پيشگيري از خونريزي در کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال انعقادي نادر کمبود مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي،مورد تاييد قرار داده است. نقص مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي، يک اختلال ژنتيکي بسيار نادر است. مبتلايان به اين بيماري مادرزادي، نمي‌توانند به ميزان کافي فاکتور 13 توليد کنند. فاکتور13 از دو زيرواحد A و B تشکيل شده که در اغلب موارد اين بيماري،کمبود زيرواحدA مطرح است. تاييد ترتن، گزينه درماني ديگري براي پيشگيري از خونريزي در مبتلايان به کمبود زيرواحدA فاکتور13 در اختيار پزشکان و بيماران قرار مي‌دهد. بدون دريافت درمان،مبتلايان به اين بيماري نادر در معرض خطر خونريزي‌هاي جدي و کشنده خواهند بود. اثربخشي ترتن روي 77 بيمار مبتلا به کمبود مادرزادي زيرواحدA فاکتور13 انعقادي مورد بررسي قرار گرفت. تجويز ماهانه ترتن در پيشگيري از خونريزي در 90 درصد از بيماران موفق بوده است. برخي از عوارض ناخواسته گزارش‌شده در اين مطالعه عبارت بودند از سردرد، درد اندام‌ها و درد محل تزريق.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ترتن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي آهسته‌رهش اورنيترام(Orenitram)، با نام تجاري ترپروستينيل (Treprostinil) را براي درمان ‌هايپرتنشن شريان ريوي مورد تاييد قرار داده است.  اين اولين‌بار است که FDA يک آنالوگ پروستاسيکلين خوراکي را مورد تاييد قرار مي‌دهد. البته اورنيترام پنجمين داروي مورد تاييد FDA براي درمان‌ هايپرتنشن شريان ريوي است. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در مطالعات روي اثربخشي و ايمني اورنيترام عبارت بودند از سردرد، تهوع و اسهال. اورنيترام بايد 2 بار در روز همراه با غذا مصرف شود، اما مي‌توان دوز روزانه را به 3 بار در روز تقسيم کرد. اورنيترام با 4 دوز 125/0 ميلي‌گرمي، 25/0 ميلي‌گرمي، 1ميلي‌گرمي و 5/2ميلي‌گرمي موجود است. ماده موثره اورنيترام، يعني ترپروستينيل (Treprostinil)، همان ماده موثره موجود در رمودولين (Remodulin) تزريقي و تيواسوو (Tyvaso) استنشاقي است. اورنيترام با هدف درمان فشارخون بالاي شريان ريوي و بهبود ظرفيت ريوي حين فعاليت تجويز مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اورنيترام, ترپروستينيل, هیپرتانسیون شریان ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links