برگزار کنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد نجف آباد، مرکز پزشکی هسته ای اصفهان
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، هتل آسمان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش رادیولوژی, همایش تصویربرداری غیرتهاجمی, دانشگاه آزاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد افسردگی ممکن است خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. در این تحقیقات، محققان سلامت جسمی و روانی 63 هزار نفر را در نروژ مورد بررسی قرار دادند. در مدت زمان بیش از 11 سال بررسی، 1500 نفر از شرکت کنندگان در مقایسه با افرادی که علائم افسردگی را نداشتند، به نارسایی قلبی مبتلا شده بودند.
نتایج این بررسی طولی نشان داد که احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در افراد با علائم خفیف 5 درصد بود و در افراد با علائم متوسط و شدید افسردگی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی تا 40 درصد افزایش یافته بود. به گفته نویسنده ارشد این تحقیقات، علائم افسردگی احتمال خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد و هر چه علائم شدیدتر باشد، این خطر افزایش می‌یابد؛ افراد افسرده سبک زندگی ناسالمی دارند، بنابراین عواملی مانند چاقی و سیگار کشیدن که می‌توانند سبب بروز نارسایی قلبی و افسردگی باشند، مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: افسردگی، هورمون‌های استرس را تحریک می‌کند و سبب افزایش ضربان نبض و سرعت تنفس می‌شود که این امر ناشی از آزادسازی هورمون‌های استرس است؛ هورمون‌های استرس سبب القای التهاب و پلاک شریان‌ها می‌شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
این محققان معتقدند: اگر افسردگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود بدون نیاز به دارو قابل درمان است و شخص می‌تواند با مشاهده علائم ابتدایی افسردگی مانند از دست دادن علاقه به کارهایی که پیش از آن از انجام آن‌ها لذت می‌برده است، با دوستان خود در این باره صحبت کند و اگر تا یک ماه این علائم مشاهده شد با پزشک یا پرستار خود در این باره صحبت کند. در این تحقیقات تنها ارتباط بین افسردگی و نارسایی قلبی مورد بررسی قرار گرفته است و تاییدکننده افسردگی به عنوان عامل نارسایی قلبی نیست. یافته‌های این تحقیقات در انجمن قلب اروپا در استاوانگر ارائه شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس مطالعه جدید، قرار گرفتن قلب فضانوردان در معرض ریزگرانش فضا برای مدت‌های طولانی، موجب کروی‌تر شدن این عضو از بدن آن‌ها می‌شود.  این یافته‌ها گام مهمی به سوی درک این موضوع است که چگونه یک سفر فضایی 18 ماهه یا بیشتر بر سلامتی قلب فضانوردان اثر می‌گذارد. قلب در فضا حدود 9.4 درصد کروی‌تر می‌شود و این تغییر شبیه به آن چیزی است که دانشمندان در این پروژه با مدل‌های ریاضیاتی پیشرفته‌ خود پیش‌بینی کرده بودند. بر اساس یافته‌های آن‌ها، شکل کروی‌تر قلب فضانوردان موقتی است زیرا این اندام مدتی کوتاه پس از بازگشت به زمین به شکل عادی خود بازمی‌گردد. جیمز تامس، از گروه «تصویربرداری قلب و عروق رابرت و سوزان تامیش» و دانشمند ارشد فراصوت ناسا بر این باور است، قلب در فضا به سختی کار نمی‌کند و این موضوع موجب از دست‌رفتن حجم عضله می‌شود و می‌تواند عواقب جدی را پس از بازگشت به زمین به دنبال داشته باشد. محققان مدعی‌اند آگاهی از میزان و نوع تمرینی که فضانوردان برای سالم نگه‌داشتن قلب نیاز دارند، برای تضمین ایمنی آن‌ها در پروازهای طولانی‌مدت مانند سفر به مریخ موضوعی حائزاهمیت به شمار می‌آید.


برچسب‌ها: فضا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید محققان، قرار گرفتن در معرض آلودگی ترافیک ممکن است موجب تغییر در ساختار و عمکلرد قلب شود. تحقیق جدید ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میزان بالای ترافیک، آلودگی هوا و تغییرات در بطن راست قلب و افزایش خطر احتمالی بیماری‌های قلبی را مورد بررسی قرار داده است. سرپرست این تحقیق پیتر لیری از مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل اظهار کرد: اگر چه ارتباط بین ترافیک و آلودگی هوا در بزرگ شدن بطنی، نارسایی قلبی و مرگ قلبی- عروقی ثابت شده است، اما تاثیرات بر روی بطن مورد بررسی قرار نگرفته بود.
در این پژوهش برای اولین بار مشخص شد آلودگی هوا مربوط به ترافیک بر جرم بیشتر بطن و حجم دیاستولی بطن راست تاثیرگذار است و موجب افزایش خطر نارسایی قلبی و مرگ عروقی می‌شود. آخرین تحقیق شامل بررسی سه هزار و 896 فرد بدون بیماری قلبی بود. با استفاده از اسکن MRIمشخص شد قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن موجب حدود یک گرم( پنج درصد) افزایش توده بطن راست و 1/4 میلی لیتر(سه درصد) افزایش حجم دیاستولی بطن راست می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است. 


برچسب‌ها: ترافیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مزایا و معایب CT اسکن قلب، مزایا و محدودیت هایCT قلب، مزایا و محدودیت های اکوکاردیوگرافی، ارتیفکت ها در اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی ریه، سونوگرافی و تشخیص پنوموتوراکس و بیماریهای ریوی، سونوگرافی ریه در تشخیص احتقان ریوی، محدودیت های و مزایای اسکن قلب و ریه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و نروژی موفق به کشف تنوع ناشناخته‌ای از یک ژن شده‌اند که به حفظ سطح چربی در بدن و کاهش خطر حمله قلبی کمک می‌کند. محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه علم و فناوری نروژ در تحقیقات خود با یک روش جدید موفق به کشف ژن مرتبط با حملات قلبی شده‌اند. در این مطالعه، داده‌های ژنتیک از بانک زیستی هزاران شهروند نروژی اسکن شده و تحقیقات بر تنوع در ژن‌هایی که عملکرد پروتئین را تغییر می‌دهند، متمرکز شد. اغلب ژن‌های کشف شده جدید نبودند، اما محققان موفق به کشف ژن جدیدی موسوم به TM6SF2 شدند.
افراد مورد بررسی که حامل تغییرات خاص در ژن بودند، سطوح چربی خون سالم‌تری داشته و میزان کمتر حمله قلبی در بین این افراد گزارش شده است. افزایش یا سرکوب این ژن در موش‌ها، اثر مشابه در سطوح چربی خون را نشان می‌دهد. تمرکز بر تنوع تغییرات پروتئین، هدف‌گیری و شناسایی ژن‌های جدید را تسهیل می‌کند؛ این ژن تازه کشف شده می‌تواند برای آزمایش یا درمان کلسترول بالا و سایر اختلالات لیپیدی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است. 


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, ژن, TM6SF2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه اموری نشان می‌دهد زنان جوانی که دچار سکته قلبی شده‌اند در مقایسه با مردان همسن خود، در برابر استرس‌های احساسی تاثیر بیشتری می‌گیرند و احتمال ایسکمی میوکارد _نرسیدن جریان کافی خون به قلب _ برای آنان بیشتر خواهد بود. طی این پژوهش پاسخ‌های قلبی عروقی به عامل استرس زای مزمن و همچنین تست‌های استرس ورزش استاندارد در بیمارانی که به تازگی به حملات قلبی مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
در این تحقیق 49 مرد و 49 زن 38 تا 60 ساله حضور داشتند که همگی طی شش ماه قبل از انجام تحقیق دچار حملات قلبی شده بودند. نتایج نشان می‌داد زنان 50 سال و جوان‌تر هنگام مواجهه با استرس‌های احساسی دو برابر بیش از همسالان مرد در خطر ایسکمی قرار دارند. بروز ایسکمی و استرس ورزشی در بین مردان و زنان تفاوتی نداشت. به گفته محققان زنان در برابر تاثیرات استرس روانی بر قلب آسیب پذیرترند. 


برچسب‌ها: استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


در بررسی‌های پژوهشگران آلمانی، خواص ضد‌التهاب و آثار سودمند تخم‌ کتان بر عملکرد انقباضی عروق به اثبات رسیده است. برای بررسی آثار خوردن تخم کتان بر فشارخون سیستولی و دیاستولی در بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، محققان یک کارآزمایی غیرانتخابی دوسو با شاهد و دارونما انجام دادند که توسط چند شرکت صنعتی و کشاورزی حمایت می‌شد.
به ‌مدت 6 ماه، تعداد 110 نفر بیمار دچار بیماری سرخرگ محیطی از فرآورده‌های مختلف غذایی حاوی 30 گرم تخم‌ کتان سائیده یا دارونما برای مصرف روزانه استفاده کردند. متوسط فشار اولیه در هر دو گروه مشابه بود. بعد ‌از 6 ماه، 13 بیمار گروه تخم‌ کتان و 11 نفر از گروه دارونما از بررسی کنار رفتند. وزن بدن، دور‌ کمر و شاخص توده‌ی بدن در دو گروه تفاوت چندانی نداشت. بعد از یک ‌ماه مقدار اسید آلفالینولنیک (اسید چرب امگا 3) و آنترولیگنان‌ها (بیومارکر قبول جیره‌ی غذایی) در گروه تخم کتان به ترتیب دو و ده برابر شده بود.
به گفته محققان این افزایش تا 6 ماه تداوم داشت. بعد از 6 ماه، فشار خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان به‌ ترتیب تا 10‌ و ‌7 میلی‌متر جیوه در ‌گروه تخم‌ کتان پائین‌تر از گروه دارونما بود. محققان می‌گویند: کاهش فشار‌خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان در بیمارانی بیشتر بود که دارای فشارخون سیستولی بیش ‌از 140 میلی‌متر جیوه در ابتدای بررسی بودند. نتیجه این پژوهش در Hypertension آمده است. 


برچسب‌ها: کتان, تخم کتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش مرکز سلامت دانشگاه اموری نشان می‌دهد که علائم افسردگی به طور قابل توجهی، تصلب شرایین (سختی شریان) ناشی از استرس روانی را افزایش می‌دهد. سختی شریان حالتی است که طی آن توانایی سرخرگ برای انقباض و انبساط ناشی از تغییرات فشار خون کاهش می‌یابد. طی این پژوهش 81 بیمار جوان و میانسال که به تازگی دچار حمله قلبی شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. مامی افراد تحت استرس احساسی مزمن و استرس ورزشی استاندارد قرار گرفتند. محققان سپس با استفاده از "سرعت موج پالس یا ضربان (PWV)" سختی شریان را هنگام استراحت و یک ساعت پس از استرس اندازه گیری شده و تغییرات ناشی از استرس بر سختی شریان محاسبه کردند. یافته‌ها حاکی از آن بود که علائم افسردگی به طور قابل توجهی سختی شریان ناشی از استرس روانی را افزایش داده اما تاثیری بر سختی شریان ورزشی نداشت. 


برچسب‌ها: افسردگی, تصلب شرایین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدید پژوهشگران ایرلندی حاکی از ‌آن است که یک گروه رایج از داروهای کنترل فشارخون بالا با بهبود رساندن داروهای شیمی درمانی و اکسیژن در تومور، سبب تقویت درمان سرطان می‌شوند. پژوهشگران به ‌شرح این مطلب پرداخته‌اند که چگونه داروی «لوزارتان» که مهار‌کننده‌ی آنژیوتانسین است، در موش‌های مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده سبب افزایش جریان خون و بهبود پیامدهای داروی شیمی‌درمانی می‌شود. بیش ‌از یک ‌دهه است که از مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین بعنوان داروهای مطمئن فشارخون استفاده می‌شود و می‌توان هدف این داروها را به ‌سمت درمان سرطان جهت‌دار کرد.
یک دسته دارو موسوم به داروهای آنتی‌آنژیوژنز از ‌پیش برای بهبود جریان‌ خون در تومور و تقویت درمان سرطان به ‌کار گرفته ‌شده بود. این دسته از داروها از طریق ترمیم ساختار غیرطبیعی عروق ‌خونی تومور تأثیر می‌کنند، حال ‌آنکه مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین عروق ‌خونی کلاپس شده را باز می‌کنند. به گفته محققان این داروها نیروهای فیزیکی را آزاد می‌کنند. این نیروهای فیزیکی بر عروق‌ خونی تومور فشار می‌آورند و یک ماتریکس شبیه ژل که اطراف‌شان قرار دارد، با رشد تومور انبساط می‌یابد.
در این بررسی، پژوهشگران روی ساختار و بیولوژی تومورهایی تمرکز کردند که می‌توانستند مانع درمان شوند. در بخش پیشین کار، پژوهشگران کشف کرده بودند که با توقف ساخت کلاژن که سازنده‌ی اصلی ماتریکس خارج سلولی است، «لوزارتان» به توزیع نانو داروها در تومور کمک می‌کند. در این بررسی جدید، پژوهشگران می‌خواستند دریابند آیا «لوزارتان» و سایر مهارکننده‌های آنژیوتانسین در تومورها سبب از بین ‌رفتن فشار روی عروق خونی کلاپس شده می‌شوند. محققان می‌گویند: عروق خونی بعضی یاخته‌های تومور موسوم به فیبروبلاست‌های همراه سرطان (CAF) شروع به تکثیر کرده و کلاژن اضافی و ماده‌یی شبیه ژل موسوم به هیالورونان hyaluronan تولید می‌کنند و تحت فشار وارده دچار کلاپس (جمع شدگی) می‌شوند.
با استفاده از موش‌ آزمایشگاهی، این گروه نشان ‌داد که هم کلاژن و هم هیالورونان در فشردن عروق ‌خونی درون تومور نقش دارند، ولی «لوزارتان» با کاهش فیبروبلاست‌های همراه سرطان، موجبات وقفه‌ی تولید همه را فراهم می‌آورد. «لوزارتان» از دسته داروهای موسوم به بلوکر گیرنده‌ی آنژیوتانسین است و نسبت ‌به گروه دیگر موسوم به مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین به ‌طریقی متفاوت تأثیر می‌کند. بلوکرهای گیرنده‌ی آنژیوتانسین در کاهش فشار درون تومور مؤثرترند. وقتی از «لوزارتان» برای درمان موش مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده استفاده شد، تأثیری بر رشد تومور پدید نیامد، ولی وقتی لوزارتان با داروهای استاندارد شیمی‌ درمانی همراه شد، سبب تأخیر رشد تومور شده و موش‌ها طولانی‌تر زنده ماندند.
محققان بر این باورند که اگر در تومورها بدون استفاده از شیمی‌درمانی، جریان‌ خون بهبود یابد، در واقع سرعت رشد تومور افزایش می‌یابد. اما اگر همراه شیمی درمانی یا سایر روش‌های ضد سرطان مانند رادیوتراپی یا ایمونوتراپی، جریان‌ خون افزایش یابد، شانس کند ‌شدن سرعت رشد تومور بهتر می‌شود. درنتیجه‌ی این بررسی مرکز سرطان MGH برای مشخص‌کردن تأثیر بهبود نتایج درمان در سرطان لوزالمعده با «لوزارتان» اقدام به انجام کارآزمایی بالینی کرده ‌است. بر اساس این گزارش، پژوهشگران ایرلندی دریافته‌اند که استفاده از مهار‌کننده‌های ACE سبب آهسته‌شدن کاهش زوال عقل نیز می‌شود. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی آنلاین Nature Communications آمده است. 


برچسب‌ها: فشار خون, سرطان, لوزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران حاکی ‌از آن است که مصرف مرتب سوشی (نوعی غذای ژاپنی) برای انسان، خطر قابل ‌توجه و افزایش یافته‌ جیوه را به همراه ‌دارد. نتایج این بررسی نشان ‌داده است که ماهی ‌تن ساشیمی بر اساس نمونه‌هایی که از بازارهای امریکا گردآوری شده، حاوی بالاترین میزان متیل مرکوری (جیوه آلی) در سوشی است. آثار تماس با متیل مرکوری در انسان در ‌نتیجه‌ مصرف بیش ‌از ‌حد ماهی‌های حاوی جیوه، ممکن‌ است به صورت نقص‌های رشد عصبی، ضعیف‌تر ‌شدن عملکرد شناختی و افزایش نرخ بیماری‌های قلبی و‌ عروقی بروز کند.
در این بررسی، همچنین آمده‌ است که تراز بالاتر متیل مرکوری ممکن ‌است بر ‌آثار مثبت اسیدهای چرب امگا 3 که سبب کاهش تراز کلسترول، کاهش خطر بعضی انواع سرطان‌ها و میزان بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون، حمله قلبی و زایمان پیش ‌از موعد می‌شود، تاثیر مخرب بگذارد. در این بررسی، با بیش‌ از 1200 نفر در‌مورد مصرف سوشی یا سایر فرآورده‌های ماهی مصاحبه شد و میزان جیوه‌ی نمونه‌های سوشی به ‌دست ‌آمده آنالیز شد. طی این بررسی گفته شده است که 92 درصد شرکت‌کنندگان به ‌طور متوسط 5 ماهی و غذای ماهی سوشی در ماه مصرف ‌کرده‌اند و بیش از 10 درصد از شرکت‌کنندگان تمام گروه‌های قومی بیش ‌از حداقل میزان مصرف اعلام شده از سوی مرکز بیماری‌ و سازمان جهانی بهداشت در‌ هفته، متیل مرکوری دریافت کرده‌اند.
به گفته پژوهشگران در این بررسی که تون‌های بزرگ مانند «ماهی تن باله آبی اقیانوس اطلس» یا «تیبرماهیان» که بیشتر برای سوشی مورد استفاده‌ هستند، دارای بالاترین میزان جیوه بوده و تقاضا برای ماهی بهتر جهت تهیه‌ی سوشی سبب شده ‌است این ماهیان بیش ‌از حد صید شوند. محققان می‌گویند: تهیه‌ی سوشی با مارماهی، خرچنگ، سالمون و کلپ (یک جلبک) مقادیر کمتری متیل مرکوری دارد. نتایج این بررسی در Journal of Risk Research به ‌چاپ رسیده است. 


برچسب‌ها: ماهی, جیوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نوعی کاشت ریز شبیه ساعت‌شنی می‌تواند درد قفسه سینه ناشی از آنژین حملات قبلی را کاهش دهد. بیش از 250 هزار نفر سالانه در انگلستان به آنژین دچار می‌شود و علائم آن شامل تنگی نفس و درد قفسه سینه است که چون شریان‌ها عرضه اکسیژن و خون به قلب را محدود می‌کنند، رخ می‌دهد. برای تعدادی از افراد، درد فقط هنگام فعالیت رخ می‌دهد اما شکل بی‌ثباتی نیز وجود دارد که در آن، درد حتی هنگام ایستادن ساکن نیز ادامه می‌یابد. کاشت جدید موسوم به Neovasc Reducer برای حفظ گردش خون در قلب به مدت طولانی‌تری طراحی شده، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد افزایش عرضه خون می‌تواند به قلب در رهایی از درد آنژین کمک کند.
درد زمانی روی می‌دهد که قلب باید برای حفظ پمپاژ به هنگامی که فاقد اکسیژن کافی است، به سختی کار کند. کاشت جدید نرخ پمپاژ خون به خارج از قلب را از طریق شریانی به نام «سینوس کرونری» کاهش می‌دهد؛ این شریان یکی از مسیرهای اصلی خروجی این عضو حیاتی بدن است. مسدودکردن جریان خون در این شیوه، خون را دوباره به درون دهلیزهای اصلی پمپاژ خون منحرف می‌کند.
به بیماران آنژین معمولا داروهایی مانند بتابلاکرها یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم برای جلوگیری از این حملات تجویز می‌شود. با این حال، هنوز هم سالانه 50 هزار نفر از آنژین رنج می‌برند که به دارو واکنش نشان نمی‌دهند یا حالشان به اندازه‌ای وخیم است که نمی‌توانند جراحی شوند. کاشت جدید می‌تواند در این زمینه کارآمد باشد. در درمان‌های بالینی، 14 بیمار که مبتلا به آنژین شدید بودند و به درمان‌ها واکنش نشان نداده بودند، این سیستم را دریافت کردند و یافته‌ها نشان می‌دهد از این افراد، 12 تن درد کمتری داشتند. جزئیات کاشت ابداعی که توسط بنیاد قلب بریتانیا ارائه شده، در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد. 


برچسب‌ها: آنژین, کاشت, Neovasc Reducer
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی یزد در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اهميت بيماري فشار خون و تازه هاي درمان فشار خون، جنبه های ژنتیک پرفشاری خون و بیماریهای قلبی عروقی، درمانهای جراحی پرفشاری خون ثانویه، پر فشاری خون مقاوم به درمان، پر فشاری خون و جنبه هاي سايكولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی یزد, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بیمارستان صدوقی اصفهان ویژه متخصصین قلب و عروق برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ترانس رادیال،آنژیوگرافی واینترونشن وفیلم آموزشی، Live case وکار با سیمولاتور می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان, اینترونشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه آیوا نشان می‌دهد، توزیع غیر طبیعی پروتئین JP2 نقش کلیدی در بروز نارسایی قلبی ایفا می‌کند. پروتئین Junctophilin-2 برای عملکرد طبیعی غشای عضله قلب موسوم به T-tubules ضروری است و این شبکه به انتقال سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی برای ایجاد ضربان قلب کمک می‌کند.
میکروتوبول (microtubule) – شبکه‌ای از فیبرها درون سلول‌های قلب – در موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند، هر چگالی بالا از میکروتوبول اغلب همراه با محل غیرطبیعی پروتئین JP2 دور از محل T-tubules است. این الگوی توزیع غیرطبیعی در مدل‌های حیوانی با نارسایی قلبی و در عضلات آسیب‌دیده قلب انسان دیده می‌شود.
محققان همچنین دریافتند، داروی کلشی‌سین (colchicines) باعث کاهش چگالی میکروتوبول شده و مانع از توزیع غیرطبیعی پروتئین JP2 می‌شود. به گفته دکتر «لانگ شنگ سانگ» استادیار طب داخلی دانشگاه آیوا، این مطالعه نشان‌ می‌دهد که روش‌های آینده با هدف قرار دادن مستقیم پروتئین JP2، یک استراتژی بالقوه برای درمان نارسایی قلبی محسوب شده و می‌تواند به توسعه داروهای جدید برای درمان نارسایی قلبی و کاهش میزان مرگ و میر بیماران منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Circulation منتشر شده است. 


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, پروتئین, Junctophilin, 2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پزشکان هشدار می دهند استرس وارد شده به بدن از یک ازدواج ناموفق می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. محققان آمریکایی معتقدند افرادی که از زندگی مشترک خود ناراضی هستند در معرض خطر افسردگی، فشار خون بالا و حتی بیماری های قلبی قرار دارند. محققان دانشگاه ایالتی میشیگان چگونگی تاثیر ازدواج بر سلامت قلب و عروق را مورد مطالعه قرار دادند. به گفته محققان در بیشتر موارد، بیماری قلبی قابل پیشگیری است زیرا می توان عوامل خطر را شناسایی کرد و پیشگیری های موثری برای آن تدارک دید.
دانشمندان از مدت ها قبل بر این باور بودند که ازدواج بر سلامت افراد تاثیر می گذارد و برای مثال یک ازدواج موفق سبب احساس پشتیبانی در زندگی و افزایش سلامت جسمی افراد می شود.اما در مقابل استرس ناشی از یک ازدواج ناموفق می تواند به افسردگی منجر شود. همچنین عادات ناسالمی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل که بر اثر استرس ناشی از زندگی زناشویی ناموفق گسترش می یابد، می تواند هورمون های استرس را افزایش دهد. این هورمون ها فشار خون و ضربان قلب را بالا برده و در نهایت منجر به بیماری های قلبی می شوند.
همچنین تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داد که افرادی که فکر می کنند شریک زندگی شان حمایت کننده آنها نیست، بیش از دیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند. همچنین یکی دیگر از مطالعات انجام شده در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) نشان داد که ازدواج برای سلامت استخوان های انسان بسیار مفید است. نتایج این تحقیق نشان داد که مردانی که ازدواج پایداری داشته اند استخوان های قوی تری نسبت به افراد مجرد و مطلقه دارند. به گفته محققان دلایل این یافته ها هنوز مشخص نیست.


برچسب‌ها: ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که ماموران آتش نشانی که به دلیل حمله قلبی و یا سکته مغزی جان خود را از دست می دهند قبل از ابتلا به این حملات مشغول فعالیت های شدید بدنی بودند. محققان به ریاست دکتر ˈامانا زارارˈ از موسسه سکته مغزی ˈزینات کورشیˈ در مینه سوتای آمریکا گفت: لازم است ماموران آتش نشانی و سایر کارمندانی که با کارهای شدید بدنی روبرو هستند نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند و برای پیشگیری تحت غربالگری قرار گیرند.
طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) سکته مغزی تقریبا هر سال 130 هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ می کشاند .علاوه بر این حدود 715 هزار آمریکایی سالانه به حمله قلبی دچار می شوند. محققان برای تعیین ارتباط و اثر فعالیت های شدید فیزیکی با حوادث قلبی - عروقی اطلاعات ماموران آتش نشانی را که در حین انجام وظیفه جان دادند در فاصله زمانی سال 1998 و 2012 بررسی کردند. محققان می گویند: سطح فعالیت ماموران آتش نشانی قبل از ابتلا به یک حمله قلبی و عروقی در این تحقیق به صورت سبک، متوسط و شدید طبقه بندی شد.
محققان پس از تجزیه و تحلیل این اطلاعات متوجه شدند که در مجموع 199 حمله قلبی - عروقی کشنده در زمانی که ماموران آتش نشانی مشغول انجام وظیفه بودند ، روی داد که از این تعداد 167 مورد فوت به دلیل حمله قلبی ، 12 مورد فوت به دلیل نامنظمی ضربان قلب، سه مرگ بر اثر سکته مغزی و بقیه به دلیل سایر مشکلات قلبی و عروقی بود. محققان متوجه شدند که 74 درصد این حوادث پس از انجام فعالیت های شدید فیزیکی روی داده است که دست کم به طور متوسط 33 دقیقه طول کشیده بود. این مطالعه همچنین نشان داد که حدود 35 درصد حملات قلبی در ایستگاه های آتش نشانی روی می دهد و دلیل آن هم فعالیت های شدید بدنسازی و یا بلند کردن وسایل سنگین است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته مغزی, سکته, فعالیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مرکز پزشکی دانشگاه لویولای امریکا ابزار کاتتر فناوری پیشرفته جدیدی را برای ارتقا بازدهی‌ درمان بیماران فیبریلاسیون دهلیزی ارائه داده است. این بیماری، شایع‌ترین نوع ضربان قلب نامنظم است و درمان آن شامل سوزاندن نقاط گزینش‌شده بافت درونی قلب با نوک یک کاتتر است. این موضوع موجب رفع منابع سیگنال‌های الکتریکی نامنظمی می‌شود که عامل ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
ابزار جدید «کاتتر THERMOCOOL SMARTTOUCH» نام دارد و سازمان دارو و غذای امریکا آن را تایید کرده است. این سیستم، به پزشکان مسیر دقیق کاتتر و میزان فشار آن به دیواره قلب را نشان می‌دهد. چنین اطلاعاتی به صورت نموداری روی یک سیستم راهبری و نقشه‌برداری سه‌بعدی نمایش داده می‌شود. در حالت فیبریلاسیون دهلیزی، سیگنال‌های الکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، نامنظم می‌شوند و به جای ضربان منظم، دهلیزهای فوقانی قلب به لرزش در می‌آیند. در این حالت، تمامی خون پمپاژ نمی‌شود و لخته‌ها شکل می‌گیرند. فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند منجر به سکته مغزی و نارسایی قلبی شود.
در ابزار جدید، یک حسگر موجود در نوک کاتتر امکان اندازه‌گیری مستقیم میزان نیروی تماس و همچنین زاویه‌ای را که در آن این نیرو به دیواره قلب اعمال می‌شود، فراهم می‌کند. بیش از دو میلیون امریکایی از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می‌برند و سالانه 160 هزار مورد جدید گزارش می‌شود. بالابودن این تعداد بخشی به دلیل پیرشدن جمعیت و بخشی نیز به دلیل شیوع چاقی مفرط در این کشور است. دیوید ویلبر، بازرس ارشد این پروژه، یکی از محققان اصلی در زمینه درمان فیبریلاسیون دهلیزی امریکا، اعلام شده است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, فیبریلاسیون دهلیزی, کاتتر, THERMOCOOL SMARTTOUCH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی موفق به تولید یک پوسته خارجی شده‌اند که می‌تواند ضربان قلب را تقریبا برای همیشه تامین کند. این پوسته نازک که توسط محققان دانشگاه ایلینویز در اربانا-شمپین و دانشگاه واشنگتن ساخته شده، کشسان بوده و به منظور کشیده شدن بر روی قلب مانند یک دستکش طراحی شده است. همچنین می‌توان این غشا را که اولین بار به عنوان شاهد مثال بر روی قلب یک خرگوش قرار داده شده بود، با الکترودهای ریز برای نظارت بر عملکرد قلبی تجهیز کرد.
محققان که نتایج پژوهش خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند، امیدوارند در آینده بتوانند از این پوسته برای جلوگیری از بروز حمله قلبی در انسانها بهره ببرند. به گفته این دانشمندان، اگرچه 10-15 سال تا دردسترس قرار گرفتن این محصول برای انسان زمان باقی است، اما ممکن است بتواند راه‌حل دائمی برای این حملات معمولا فاجعه‌بار باشد. آنها توانستند با استفاده از رایانه‌هایی برای اسکن سطح قلب یک خرگوش و ایجاد قالبی برای پوسته، فناوری مزبور را روی آن قرار دهند. محققان سپس این غشا را روی هم قرار داده و آنرا با یک شبکه تار مانند از الکترود که با سایر بدن برای تنظیم تپش قلب تعامل داشتند، دوختند. می‌توان این محصول را نوع پیشرفته‌ای از یک ضربان‌ساز خواند.
این حسگرها به پیگیری حرکات بافت پرداخته و از سیگنالهایی استفاده می‌کنند که سیستم عصبی معمولا به قلب برای تنظیم نبض ارسال می‌کند. این روش به دستگاه اجازه خواهد داد تا به تپش حتی در زمان بروز حمله یا آریتمی قلبی ادامه دهد. به گفته محققان، همچنین زمانی که این پوسته، رویدادی قلبی مانند حمله یا آریتمی را حس می‌کند، می‌تواند یک درمان با کیفیت بالا را ارائه کند. این روش می‌تواند به شکل بهینه‌ای جریانهای الکتریکی را از نقلط مختلف بر روی دستگاه اعمال کند تا آریتمی را متوقف کرده و از مرگ ناگهانی قلبی نیز جلوگیری کند. جریان الکتریکی به تنظیم حرکت قلب پرداخته که به معنی ادامه یافتن جریان خون و زنده ماندن افراد بیشتر است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اصول دفرماسیون بافتی، متد های تعیین استرین، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن چپ، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن راست، استرین و استرس اکو کاردیو گرافی، نقش استرین در پیوند قلب، موارد جالب اکو و استرین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در بیمارستان فوق تخصصی قلب جماران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سرویس کنترل درد، اقدامات کمکی مراقبتی وضروری، مدیریت درد حاد جراحی قلب در آی سی یو، روش های نوین مدیریت درد در سندروم های پس از توراکوتومی، دردهای نوروپاتی پس از اعمال جراحی قلب، مدیریت درد در بیماری های قلبی و عروقی، سندرم درد پس از جراحی قلب، بلوک های عصبی برای کنترل درد در اعمال جراحی قلب، مکانیزم درد در جراحی قلب، بلوک اعصاب بین دنده ای، داروهای نوین جهت مدیریت درد، راهنمای نوین کنترل درد در فاز حاد پس از اعمال جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی بقیه الله, بیمارستان جماران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کویین ماری انگلستان 11 تنوع توالی DNA را در ژن‌ها کشف کرده‌اند که فشار خون بالا و بیماری قلبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. محققان با بررسی دی‌ان‌ای 87 هزار و 736 نفر به تنوع ژنتیکی مرتبط با فشار خون پی بردند. اعتبار سنجی این توالی در 68 هزار و 368 نفر دیگر صورت گرفت و در پی تحلیل‌های انجام شده، یازده ژن جدید کشف شد. در سراسر جهان، فشار خون بالا باعث مرگ 7.5 میلیون نفر یعنی چیزی معادل 12.8کل مرگ‌ومیرها در جهان می‌شود. ژن‌ها و عوامل سبک زندگی نظیر جذب نمک و چاقی، از فاکتورهای مهم خطرآفرین شمرده می‌شوند. به گفته محققان، کشف این تنوع ژنتیکی جدید، بینش نوینی را در چگونگی تنظیم فشار خون توسط بدن در اختیار دانشمندان می‌گذارد و امیدها بر این است که این یافته منجر به طراحی و ابداع درمان‌های جدیدتری - مانند هدف قرار دادن پروتئین‌هایی که تنظیم فشار خون را بر عهده دارند- برای بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون شود. این پژوهش در مجله Human Jenetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و استرالیایی می گویند تزریق دانه های ریزاسید پلی لاکتیک به جریان خون موجب توقف حملات قلبی و ترمیم آسیب ناشی از حملات قلبی می شوند. این روش جدید توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو و دانشگاه سیدنی ساخته شده است. آنها با استفاده از (PLGA -) یا اسید (poly lactic-co-glycolic)، این دانه های ریز را ساختند. آزمایشات روی موش ها نشان می دهد که هنگامی که این دانه ها به سرعت پس از حمله قلبی تزریق شوند، تعداد و اندازه ضایعات قلبی را به نصف کاهش می دهند. این دانه ها که کوچکتر از یک دانه شکر هستند می توانند زخم را که ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود، کاهش دهند .
به گفته محققان این ذرات که با ربودن سلول های مونوسیت (monocytes) عمل می کنند، باید ظرف 24 ساعت پس از حمله قلبی تزریق شوند تا موثر باشند. مونوسیت ها از گلبول های سفید خون ساخته شده اند، با افزایش جریان خون به منطقه آسیب دیده رسیده و از آسیب بیشتر و مرگ بافت جلوگیری می کنند. اما در این روند، این سلول ها می توانند التهاب مضری به وجود آورده و فشاری اضافی بر بافت قلب وارد کنند. هنگامی که این دانه ها به خون تزریق می شوند به مونوسیت های تخریب شده متصل می شوند و از طریق طحال قبل از رسیدن به قلب، پاکسازی می شوند.
به گفته محققان کاهش میزان آسیب در چند ساعت اول پس از حمله قلبی می تواند شانس بیمار برای بهبودی کامل را تقویت نماید. نتایج کامل این یافته جدید در نشریه (Science Translational Medicine) منتشر شده است. سالانه حدود 270 هزار نفر در انگلیس به حمله قلبی دچار می شوند. صدمه به عضله قلب سبب تغییر شکل آن شده و این مساله کاهش توانایی قلب را به دنبال دارد.


برچسب‌ها: سکته قلبی, حمله قلبی, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان سوئیسی نشان می‌دهد، پیشرفت‌های علم پزشکی و توسعه درمان‌های استاندارد در حوزه عمل پیوند قلب باعث افزایش چشمگیر طول عمر بیماران پیوندی شده است. محققان دانشگاه علوم پزشکی زوریخ، 133 بیمار با متوسط سنی 43.6 را که از سال 1985 تا 1991 میلادی تحت عمل پیوند قلب قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که 74 نفر معادل 55.6 درصد بیماران تحت عمل پیوند، 20 سال و بیشتر عمر کرده‌اند. علت مرگ 44.4 درصد بیماران نیز به ترتیب 21 درصد رد پیوند، 21 درصد بدخیمی، 14.5 درصد ابتلا به نوع حاد مشکل عروق کرونری و 14.5 درصد عفونت عنوان شده است. دکتر «جیمز کرکلین» از محققان دانشگاه آلاباما تأکید می کند: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد درصورتیکه بیماران پس از عمل پیوند قلب بدقت از سلامتی خود محافظت کنند، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، می‌توانند بیش از 20 سال بدون مشکل خاصی به زندگی ادامه دهند. نتیجه این مطالعه در مجله The Annals of Thoracic Surgery منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیوند قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


کميته مشاوره‌اي داروهاي قلبي و کليوي FDA، تاييد ووراپاکسار (Vorapaxar) را پيشنهاد کرده است. ووراپاکسار، داروي ضدپلاکت در دست تحقيق براي کاهش مشکلات آتروترومبوتيک است و در بيماران با سابقه حملات قلبي، به درمان استاندارد اضافه مي‌شود. نزديک به 6/7 ميليون نفر از مردم آمريکا از يک حمله قلبي جان سالم به در برده‌اند. سالانه حدود 190 هزار نفر از اين جمعيت حمله قلبي را مجددا تجربه مي‌کنند. بي‌شک نظر کميته مذکور در تصميم‌گيري نهايي FDA تاثيرگذار خواهد بود. ووراپاکسار با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity)، اولين دارو از گروه آنتاگونيست‌هاي گيرنده پروتئاز فعال (1 -PAR) است که براي مهار تشکيل لخته‌هاي خوني توليد مي‌شود.1 -PAR، گيرنده‌اي است که توسط ترومبين فعال مي‌شود. ووراپاکسار تجمع پلاکتي ناشي از ترومبين را با مهار گيرنده‌هاي 1-PAR روي پلاکت‌ها مهار مي‌کند. نتايج ارائه‌شده به اين کميته، از يک مطالعه تصادفي دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيش از 26 هزار بيمار تحت درمان با ووراپاکسار کنار درمان استاندارد ضدپلاکتي به دست آمده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط محققان بریتانیایی حاکی از آن است که استنت‌گذاری سرخرگ کاروتید (CAD) با افزایش احتمال حمله قلبی در بیماران سالمند همراه است؛ اگرچه احتمال مرگ ‌و میر، مشابه بیماران غیر‌سالمند بوده است. در مورد مناسبترین روش درمان آتروسکلروز سرخرگ کاروتید، بحث‌هایی وجود دارد و در مورد امنیت (CAS) و آندارترکتومی کاروتید (CEA) در بیماران سالمند نیز اختلاف نظر موجود است. پژوهشگران به بازبینی مقالات پزشکی پرداخته و 44‌ مورد بررسی مشاهده‌یی را تحلیل کرده‌اند که طی آنها داده‌های بیش از 512 هزار نمونه (CEA) و‌ بیش از 75 هزار مورد رویه‌ CAS گزارش شده بود.
محققان می گویند: نتیجه‌ی بازبینی پژوهش‌ها حاکی ‌از‌ آن است، در عین ‌حال که پیامدهای نورولوژیک‌ (CEA) حمله قلبی، حمله‌ گذرای ایسکمیک یا هر‌دو، در بیماران سالمند و جوان‌تر مشابه بود ولی در بیماران سالمند، با احتمال مرگ‌و میر بالاتر همراه بود. به گفته آنها به نظر می‌رسد هم (CAS) و هم‌ (CEA) سبب افزایش احتمال انفارکتوس میوکارد در بیماران سالمند می‌شود. در مقایسه با‌ (CEA)، در بیماران سالمندی که تحت عمل (CAS) گرفتند احتمال ایجاد حمله قلبی، (TIA) یا حمله قلبی و ( TIA) بلافاصله پس‌از مداخله بیش ‌از جوانان بود. نتیجه این پژوهش در ‌شماره‌ی ‌23 اکتبر ‌2013 نشریه‌ی JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: سالمندان, حمله قلبی, استنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های محققان دانشگاه‌های ورمونت و کالیفرنیا نشان می‌دهد: مصرف اضافی قند با افزایش خطر اضافه وزن مرتبط است و در نهایت مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا 20 درصد افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند: قند برای تامین انرژی در بدن عنصری ضروری است، اما مصرف بی‌رویه آن در قالب نوشیدنی‌های شیرین، دسر و شیرینی‌جات باعث افزایش فشار خون، بالا رفتن تری‌گلیسیرید و کلسترول خون می‌شود و همچنین مشکلات کبد چرب، چاقی و دیابت را به همراه خواهد داشت.
بسیاری از کارخانجات غذایی برای بهبود طعم و بافت غذایی محصولات خود، از قند استفاده می‌کنند و این در حالی است که اغلب مردم روزانه چندین بار از این محصولات استفاده می‌کنند بدون اینکه متوجه میزان قند ورودی به بدن خود باشند. برای مثال اگر روزانه یک قوطی نوشابه گازدار مصرف کنید، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را برای خود به اندازه یک سوم افزایش خواهید داد.
محققان بر اساس یافته‌های پژوهشی انجام شده در این زمینه توصیه کرده‌اند: برای کاهش تاثیر قند بر سلامتی بدن از مواد غذایی استفاده کنیم که علاوه بر قند طبیعی، سایر عناصر مورد نیاز بدن و فیبر غذایی را نیز به میزان کافی داشته باشند که از نظر آنها میوه‌جات به عنوان بهترین استاندارد برای این نیاز مطرح هستند. یافته‌های این پژوهش در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: قند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران انگلیسی دریافتند: خوردن روزانه یک سیب در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است. وجود 150ضرب المثل قدیمی با مضمون «خوردن روزانه یک سیب موجب دوری از بیماری می‌شود»، محققان دانشگاه آکسفورد را بر آن داشت تا آثار مصرف روزانه یک سیب را در افراد بالای 50 سال در انگلستان بررسی کنند که نتایج آن نشان داد مصرف روزانه یک سیب موجب کاهش 8500 مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی در سال می‌شود. دکتر آدام بریگز از گروه تحقیقات ارتقای سلامت بنیاد قلب بریتانیای دانشگاه آکسفورد و محقق این تحقیق اظهار کرد: این نتایج نشان می‌دهد تغییر کوچکی در رژیم غذایی می‌تواند در سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی موثر باشد. نتایج این تحقیق در British Medical Journal منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مدرسه پزشکی Icahn منهتن آمریکا با استفاده از فناوری نانو به روشی دست یافتند که میزان سکته مغزی و قلبی را کاهش می دهد. 30 درصد از حملات قلبی به این دلیل اتفاق می افتد که قلب قادر به کنترل التهاب داخل عروق نیست، این فرآیند منجر به لخته شدن خون و پارگی عروق می شود و در نهایت سکته قلبی یا مغزی اتفاق می افتد.
در این روش یک نانوذره به نام HDL ( مخفف high-density lipoprotein) طراحی و ساخته شده است که حاوی داروی استاتین است. این نانوذرات وارد جریان خون می شوند و برالتهابات عروق اثر می کنند. این شیوه نه تنها خطر بروز حمله قلبی را کاهش می دهد بلکه از تشکیل لخته خون و سکته مغزی نیز جلوگیری می کند. مدیر این پروژه تحقیقاتی در مصاحبه خود گفته است که این روش بیشتر در افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که سابقه بیماری قلبی یا سکته مغزی داشته باشند.ساختار این نانوذرات شبیه کلسترول HDL است.
در حال حاضر داروی خوراکی استاتین برای کاهش چربی های ناسالم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از وظایف استاتین، تضعیف سلول های ماکروفاژ است که لابلای پلاک ها و در دیواره عروق پنهان شده اند. به طور کلی می توان گفت که داروی استاتین خاصیت ضدالتهابی دارد. تنها دلیل ایجاد لخته های خونی، التهابات موجود در رگ های خونی است و لخته ها باعث انسداد رگ ها و بروز سکته می شود. نانودرمانی روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مطلوبی در بر داشته است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: نانو, سکته, سکته قلبی, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان رگ های خونی مصنوعی را طراحی کردند که در جراحی بای پس قلب ( جراحی باز قلبی ) استفاده می شود و ویژگی آن این است که پس از مدتی در بدن جذب می شود. دانشمندان در بخش علمی مرکز قلب « کامرووا» فناوری خود ویژه ساخت پروتز های پلیمری برای سیستم گردش خون را طراحی کردند. رگ های مصنوعی که برای جراحی بای پس قلب استفاده می شود، بدین شکل ساخته می شوند که محلول پلیمر خاصی در دستگاه ویژه ای تحت تأثیر یک میدان الکتریکی به نخ های مافوق نازک تقسیم می شود.
این عضو پیوندی به بدن دوخته می شود، این در واقع پایه ای است که بتدریج سلول های نو و جدیدی از آن رشد می کند. خاصیت پلیمر چنان است که پس از پرورش رگ خونی، طی سه سال در ارگانیزم حل می شود. به عقیده دانشمندان چنین رگ هایی در جراحی قلب از تقاضای زیادی برخوردار خواهند شد. آزمایشات ماقبل کلینیکی روی جانوران نشان دادند که این رگ ها در ارگانیزم زنده بخوبی کار می کنند. پس از دو سال پزشکان قصد دارند این رگ های مصنوعی را روی انسان آزمایش کنند. تا سال 2017 میلادی قرار است رگ های مصنوعی جدید برای جراحی بای پس قلب معرفی شوند.
مرکز قلب « کمرووا» دوبار عمل بای پس قلب را روی یکی از بیماران انجام داد. ده سال پیش، رگ اضافی از دست او گرفته شد ، سه سال پیش بخشی از شریان فمورال از پای او گرفته شد. پزشک معالج گفت، به احتمال زیاد، پس از مدتی یک عمل جراحی دیگر از این نوع روی بیمار انجام خواهد شد. اما از کجا باید برای عمل بای پس بعدی رگ پیدا کرد؟ جراحان قلب اغلب با چنین وضعیتی روبرو می شوند. عمل بای پس باید تکرار شود اما ذخیره ارگانیزم به اتمام رسیده است.
لاریسا آنتونوا ، کارمند ارشد علمی بخش جراحی تجربی کلینیکی مرکز قلب « کمرووا» در این باره گفت: این نخ های بسیار نازک روی جمع کننده ویژه سوزنی جمع می شوند و پس از عبور از آن ماده ای بدست می آید که بعدا می توان با آن کار کرد. فناوری جدید روسیه، امکان ساخت رگ های پلیمری صاف و ایده آل و متخلخل را فراهم می سازد. در زیر میکروسکوپ الکترونی بخوبی می توان ترکیب الیاف را تا کوچکترین جزئیات آن دید. اندازه منفذ های بین الیاف میکرو – 30 میکرون است. این ضخامت موی انسان است.


برچسب‌ها: مصنوعی, رگ مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک شرکت فرانسوي اعلام کرده براي نخستين بار موفق به پيوند قلبي مصنوعي با عمر «پنج سال» کار مداوم شده است. شرکت «کارمَت» اعلام کرد که نتايج پيوند اين قلب مصنوعي رضايت‌بخش بوده و عمل جراحي فوق به شکلي «روان» انجام شده است. بر اساس بيانيه شرکت فرانسوي زيست‌پزشکي «کارمَت»، بيمار دريافت کننده قلب مصنوعي يک مرد است که هم اينک «به هوش است و صحبت مي‌کند.» تا پيش از اين عمل، بيماراني که در صف دريافت قلب پيوندي طبيعي بودند به طور موقت مورد عمل جراحي پيوند قلب مصنوعي قرار مي‌گرفتند و تا زمان دريافت قلب مصنوعي با استفاده اين نوع دستگاه به زندگي خود ادامه مي‌دادند. تفاوت اساسي قلب ارائه شده توسط شرکت کارمَت در آن است که به گونه‌اي طراحي شده که «براي جايگزيني قلب انسان براي مدت طولاني» مورد استفاده قرار مي‌گيرد و با استفاده از مواد و حس‌گرهاي زيستي از الگوي طبيعت تقليد مي‌کند. توليدکنندگان اين قلب مصنوعي در عين حال اعلام کرده‌اند که محصول ياد شده اثرات جانبي مربوط به عمل پيوند را نيز کاهش مي‌دهد. شرکت کارمَت در ماه سپتامبر سال جاري موفق شد تأييد مقام‌هاي فرانسوي را براي پيوند قلب توليد شده بر روي بيماران انسان آزمايش کند. به اين ترتيب چهار بيمار در سه بيمارستان براي اين جراحي انتخاب شدند. در ادامه دريافت تأييديه از کشورهاي مختلف، دولت‌هاي بلژيک، لهستان، اسلووني و عربستان سعودي نيز اجازه پيوند قلب مصنوعي جديد را در کشورهاي خود صادر کردند. يک شهروند پاريسي که روز چهارشنبه گذشته قلب مصنوعي کارمت را دريافت کرد، نخستين کسي بود که قلب جديد در سينه او شروع به تپيدن کرد. بيماراني که علاوه بر اين مرد براي دريافت قلب جديد انتخاب شده‌اند همگي از بيماري‌هاي قلبي مُهلک رنج مي‌برند. پزشکان مي‌گويند آنچه موفقيت -يا عدم موفقيت- اين قلب مصنوعي را مشخص خواهد کرد زنده ماندن اين بيماران براي مدت زمان «دست کم يک ماه» است. شرکت کارمَت اميدوار است آزمايش بر روي انسان‌ها را «تا پايان سال آينده ميلادي» به پايان رساند و تا اوايل سال ۲۰۱۵ پروانه عرضه اين محصول را در اتحاديه اروپا دريافت کند. آلن کارپنتير، جراح و يکي از مؤسسان شرکت کارمَت، در گفت و گو با شبکه ۲ فرانسه گفت: «هدف از اين پروژه فراهم آوردن يک زندگي اجتماعي معمولي براي اين بيماران است، به شکلي که کمترين ميزان وابستگي را به دارو داشته باشند.» شرکت کارمَت برآورد کرده که حدود صد هزار بيمار در ايالات متحده و اروپا خواهند توانست از اين قلب مصنوعي بهره‌مند شوند، بازاري که به لحاظ مالي براي شرکت فرانسوي سودي معادل ۱۶ ميليارد يورو‌ ۲۲ ميليارد دلار آمريکا) در بر خواهد داشت.


برچسب‌ها: مصنوعی, قلب مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک شرکت ژاپني اخيرا اعلام کرده درخواست ثبت داروي جديد خود با نام ادوکسابان (Edoxaban)، که قرص‌هاي خوراکي با الگوي مصرف يک بار در روز است را به FDA ارائه کرده است. شرکت مذکور در تلاش است تا تاييديه FDA براي ادوکسابان را در کاهش خطر حملات مغزي و مشکلات آمبوليک سيستميک در مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه‌اي و نيز درمان ترومبوز وريد عمقي يا آمبولي ريه و براي پيشگيري از وقوع مجدد ترومبوآمبولي وريدي علامتدار کسب کند. در صورت تاييد، ساوايسا (Savaysa) نام تجاري ادوکسابان خواهد بود.
درخواست ثبت داروي جديد براساس 2مطالعه باليني فاز 3 گسترده بين‌المللي براي مقايسه ادوکسابان يک بار در روز با وارفارين (درمان استاندارد مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي يا ترومبوآمبولي وريدي) است. 2 مطالعه مذکور با نام‌هاي ENGAGE AF-TIMI48 و Hokusai-VTE بزرگ‌ترين مطالعات مقايسه‌اي روي يک آنتي‌کوآگولانت خوراکي در اين گروه از بيماران است. ادوکسابان يک آنتي‌کوآگوانت خوراکي با الگوي مصرف يک بار در روز است که به‌طور اختصاصي فاکتور Xa (يک فاکتور مهم در سيستم انعقادي که باعث انعقاد خون مي‌شود) را مهار مي‌کند. ادوکسابان آوريل 2011 ميلادي در ژاپن براي پيشگيري از ترومبوآمبولي وريدي پس از جراحي‌هاي بزرگ ارتوپدي مورد تاييد قرار گرفت و در جولاي 2011 با نام تجاري ليکسيانا (Lixiana)وارد بازار مصرف شد.


برچسب‌ها: داروی جدید, ادوکسابان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ایلینوی در اربانا شمپین مدعی شده‌اند که می‌توان با اتصال یک نوار از نانوروبانهای پیزوالکتریک به قلب حیوانات، از ضربان آنها برای تامین نیروی ضربان‌سازها و دیگر دستگاههای پزشکی استفاده کرد. نانوروبانهای پیزوالکتریک، مواد تولیدکننده انرژی با قابلیت تبدیل حرکت قلب حیوانات به پالسهای الکتریکی هستند. یک نوار نازک از ژنراتورهای نیروی پیزوالکتریک برای تامین نیروی دستگاههای پزشکی کافی است. به گفته محققان، آنها به یک سیستم کامل و یکپارچه دست یافته‌اند که قادر به جمع‌آوری و ذخیره انرژی از حرکات طبیعی انقباضی و شل کننده قلب، ریه و دیافراگم در سطوح واجد شرایط برای کابردهای عملی هستند.


برچسب‌ها: ضربان ساز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان انگلیسی نشان داد، قرار گرفتن در معرض آفتاب به کاهش فشارخون کمک می‌کند. تحقیقات جدید حاکی از آن است که قرارگرفتن در معرض آفتاب نه تنها برای کسب ویتامین D مفید است بلکه به کاهش فشارخون هم کمک می‌کند. پژوهشگران دانشگاه ساوث‌همپتون و ادینبورگ در بریتانیا عنوان کردند: نور خورشید سطوح اکسید نیتریک (NO) را تغییر می‌دهد که این امر منجر به کاهش فشارخون در بدن می‌شود. آنها افزودند: اکسید نیتریک در پوست، در تنظیم فشار خون نقش دارد. به گفته دکتر ریچارد ولر از دانشگاه ادینبورگ، افراد برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست اغلب به میزان کم در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، اما محققان با انجام آزمایش بر روی افراد دریافتند که قرار گرفتن در معرض آفتاب به کاهش فشارخون کمک می‌کند. مرگ و میر ناشی از افزایش فشارخون و ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، سالانه 30 درصد از مرگ و میرهای جهان را شامل می‌شود.


برچسب‌ها: فشار خون, آفتاب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقات اسکریپس در کالیفرنیا موفق به ارائه نوعی تست خونی برای پیش بینی اینکه آیا بیماران در معرض خطر بالای حمله قلبی هستند یا خیر، شده‌اند. پروفسور پیت کوهن، رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید: تاکنون هیچ تست قابل دسترسی که بتواند بروز حمله قلبی را با دقت خوبی پیش‌بینی کند، وجود نداشته است. به گفته این محققان، تست جدید با استفاده از روش "نمونه برداری مایع" از سرخرگ، در جریان خون با شناسایی حضور سلول‌های اندوتلیال کار می‌کند. سلول‌های اندوتلیال که در جریان خون گردش کرده و با حملات مداوم تخریب شده‌اند، وارد جریان خون می‌شوند و به عنوان عاملی برای ایجاد پلاکها در رگهای بیمار موجب پارگی و زخم شدن در شریان‌ها و بروز التهاب می‌شوند.
محققان می‌گویند: این آسیب به شریان‌ها می‌تواند به تشکیل لخته خون منجر شود. این قطع جریان خون از طریق سرخرگ، به نوبه خود می‌تواند منجر به حمله قلبی شود. به گفته محققان بنیاد قلب امریکا، بیشتر از 920 هزار نفر از آمریکایی‌ها از حمله قلبی در سال رنج می‌برند که بسیاری از این حملات بدون هشدار رخ می‌دهد. این تیم تحقیقاتی نشان داد که در روش جدید به نام HD-CEC قادر به تشخیص سلول‌های اندوتلیال در گردش خون از بیماران از طریق ویژگی‌های مورفولوژیکی سلول‌ها و واکنش‌های خود با آنتی بادی‌های خاص بوده‌اند.
CellSearch یک آزمایش است که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده امریکا (FDA) برای شناسایی گردش سلول‌های تومور در بیماران مبتلا به سرطان مورد تایید است. از این رو، محققان دریافتند که آزمون HD-CEC قادر به تشخیص سلول‌های اندوتلیال در گردش دقیق‌تر از آزمون CellSearch بود. پروفسور کوهن می‌گوید: دلیل این است که آزمون HD-CEC با استفاده از روش تجزیه و تحلیل مستقیم در مراحل غنی سازی سلولی عمل می‌کند. محققان بر این باورند که این روش در حال حاضر در بیمارانی که علائم افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی را دارند، تست می‌شود و خطر حمله را نشان می‌دهد. نتیجه این پژوهش در مجله زیست شناسی فیزیکی به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, آزمایش, آزمایش جدید, HD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |
محققان با اعلام این که فشار خون بالا در زنان خطرناک تر از مردان است می گویند: پزشکان باید فشار خون را در زنان زودتر و با جدیت بیشتری از مردان درمان کنند. دکتر ˈکارلوس فراریوˈ پرفسور جراحی در مرکز پزشکی ونستون سالم و همکارانس با انجام مطالعه ای تفاوت های قابل ملاحظه ای را در مکانیزم های ایجاد کننده فشار خون بالا در زنان نسبت به مردان کشف کردند. فراریو در بیانیه ای اعلام کرد: جامعه پزشکی تصور می کند که فشار خون بالا در هر زن و مرد مشابه است و درمان آن نیز بر این فرض استوار است.
این در حالی است که این مطالعه نشان می دهد که تفاوت های قابل ملاحظه ای در مکانیزم ایجاد کننده فشار خون بالا در زنان نسبت به مردان وجود دارد. در این مطالعه محققان 100 مرد و زن 53 ساله و مسن تر مبتلا به فشار خون بالا که به هیچ بیماری عمده دیگری مبتلا نبودند مورد بررسی قرار گرفتند. محققان با استفاده از یک سری آزمایش های خاص چرخش خون این افراد را اندازه گرفتند.
این مطالعه که در مجله Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease منتشر شده است نشان داد که زنانی که فشار خون بالا داشتند نسبت به مردانی که به همان اندازه فشار خون بالا داشتند، 30 تا 40 درصد بیشتر بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند. همچنین در این مطالعه، در سیستم قلبی عروقی زنان از جمله انواع و سطوح هورمون هایی که در تنظیم فشار خون دست دارد تفاوت های قابل ملاحظه فیزیولو‍ژیکی مشاهده شد که در شدت و تکرار ابتلا بیماری قلبی دخیل هستند.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی ام دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپس سن دیه گو واقع در کالیفرنیا، با استفاده از روشی موسوم به نمونه برداری مایع ˈ fluid biopsyˈ بروز سکته قلبی را در فرد پیش بینی کردند. متخصصان با استفاده از این روش قادر به تشخیص سلول های اندوتلیال واقع در گردش خون می شوند. این سلول ها نشانه ای برای وجود التهاب و لخته خون هستند. سلول های اندوتلیال در دیواره های عروق قلبی قرار دارند و هنگامی که وارد گردش خون می شوند، احتمال بروز حمله قلبی را افزایش می دهند. زمانی که در جریان خون پلاک ایجاد می شود، این سلول ها وارد جریان خون می شوند و در عروق قلبی التهاب ایجاد می کنند. در این روش، عکس العمل بدن نسبت به انواع آنتی بادی ها بررسی می شود و به همراه چند فاکتور دیگر، احتمال بروز حمله قلبی قبل از وقوع پیش بینی می شود. در این پژوهش 79 فرد بررسی شدند و 25 نفری که احتمال می رفت به سکته قلبی دچار شوند، تحت مراقبت های ویژه قرار گرفتند. احتمال پیش بینی سکته با استفاده از این روش، 90 درصد قابل اعتماد است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Physical Biology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, fluid biopsyˈ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات بازتوانی قلب پژوهشکده قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، فدراسیون جهانی قلب، انجمن بین المللی پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و بازتوانی
زمان برگزاری: ۲۹ مهر الی ۱ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، مرکز همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش بازتوانی قلب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اکوکاردیوگرافی در بیماریهای مزمن کلیه، MRI قلبی و CT scan در بیماریهای مزمن کلیه، کاتتریزاسیون در بیماریهای مزمن کلیه، نفروپاتی ناشی از ماده حاجب، اختلال عملکرد کلیه در نارسایی قلبی ( سندروم کاردیورنال)، درگیریهای قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیوی (سندروم رنوکاردیاک)، بیماری عروق کرونر در بیماریهای مزمن کلیه، بیماریهای رنوواسکولار، اختلالات ضربان قلب در بیماریهای مزمن کلیه، درمانهای دارویی اختلالات قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیه، جراحیهای قلبی در بیماریهای مزمن کلیه، جایگزینهای درمانی نارسایی کلیه دربیماران قلبی، مسائل اخلاقی و قانونی در درگیری های قلب و کلیه، بیماریابی وجراحی های قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیه: قبل یا بعد از پیوند کلیه؟ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ توسط انجمن قلب كودكان ايران در بيمارستان قلب وعروق شهيد رجائي تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل عوارض آنژيوپلاستي كواركت، موارد جالب در اكوكارديوگرافي جنيني، يك مورد بيماري پيچيده مادرزادي قلب، بستن كولترال باDevice، عوارض بستن VSD با آمپلاتزر، WPW در نوزاد و نحوه پي گيري آن، موارد بستن ASD با آمپلاتزر می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی اطفال, انجمن قلب كودكان ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: شیراز

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات 


برچسب‌ها: همایش, همایش اکوکاردیوگرافی, همایش قلب, علوم پزشکی شیراز, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مصرف داروهای فشار خون ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شوند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به مدت یک دهه یا بیشتر از یک نوع رایج داروهای فشار خون استفاده کنند، بیش از دو برابر سایر زنان است.
به گفته محققان، هنوز صحت یافته‌های این تحقیق به طور کامل اثبات نشده است و پیش از ایجاد هر نوع تغییر در نحوه تجویز داروها، این تحقیق باید بر روی سایر گروه‌های زنان نیز انجام شود. دکتر کریستوفرلی، محقق ارشد این پژوهش در مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون در سیاتل اعلام کرد: انتظار نداریم نتایج این تحقیق تغییر خاصی در روش‌های بالینی فعلی ایجاد کند. وی افزود: مهمترین نکته این است که افراد فشار خون خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کنند. اغلب افراد مبتلا به فشار خون ناچار به استفاده از چندین دارو در دوزهای مختلف برای یافتن رژیم درمانی سازگار با بدنشان هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۲۰ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: شیراز

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش پیشگیری از بیماری های قلب, علوم پزشکی شیراز, همایش پیشگیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش محققان آمریکایی نشان می‌دهد آسیب مزمن کلیوی که اغلب بدون علامت و شایع است، می‌تواند کشنده‌تر از حمله قلبی باشد. آسیب حاد کلیوی (AKI) کاهش ناگهانی عملکرد کلیه است که اغلب به دنبال جراحی‌های سنگین و عفونت‌های مزمن پدید می‌آید. محققان دانشگاه جورج واشنگتن به منظور انجام این پژوهش، 36 هزار و 980 بیمار مبتلا به آسیب حاد کلیوی و حمله قلبی را به مدت 6 سال، از سال 1999 تا 2005 مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد میزان مرگ در افرادی که مبتلا به هر دو بیماری هستند، بسیار بیشتر گزارش شده است و برای بیمارانی که حمله قلبی بدون عارضه داشتند، این خطر کمتر عنوان شد. این پژوهش در مجله "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, آسیب حاد کلیوی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه قلب و عروق و مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن قلب ترکیه، انجمن جهانی نارسایی قلبی
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نارسایی قلب, همایش قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, نارسایی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲
ارسال مقالات: ۴ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: شیراز، هتل پارس

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش فیبریلاسیون دهلیزی, همایش قلب, علوم پزشکی شیراز, فیبریلاسیون دهلیزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ادينبوروي اسکاتلند با تصويربرداري وضوح بالا و ردياب‌هاي راديو اکتيو شيوه تازه‌اي را براي تصويربرداري عروق کرونري قلب ارايه کرده‌اند که مي‌تواند پلاک‌هايي را که باعث انسداد اين رگ‌ها و سکته قلبي شوند شناسايي کند. به گفته متخصصان اين روش تصويربرداري (PET-CT) «تفاوتي عظيم» در تشخيص اين بيماري ايجاد خواهد کرد. اين روش تصويربرداري پيش از اين براي تشخيص تومورهاي سرطاني بکار مي‌رفت.
در اين شيوه با رديابي ماده راديواکتيو پلاک‌هاي خطرناک در عروق کرونري شناسايي مي‌شوند. سپس از قلب و رگ‌هاي ديگر با وضوح بالا تصويربرداري مي‌شود. اين تصاوير با هم تلفيق مي‌شوند که نتيجه آن تصويري با جزئيات زياد از وضعيت قلب، رگ‌هاي قلب و عروق کرونري است. متخصصان اولين‌بار با اين روش چهل بيمار را که به تازگي سکته قلبي کرده بودند آزمايش کردند. بر اساس نتيجه اين تحقيق که در نشريه لنست چاپ شده، تصويربرداري جديد پلاکي را که باعث سکته شده بود در ۳۷ بيمار مشخص کرد. اين نخستين‌بار است که تصويربرداري قادر به تشخيص پلاک‌هاي خطرناک در عروق قلبي بوده است. البته بررسي‌هاي بيشتري نياز است تا مشخص شود آيا اين روش فقط براي بعد از حمله قلبي مفيد است يا قابليت آن را دارد که پلاک خطرناک را پيش از حمله قلبي تشخيص دهد و باعث نجات جان بيماران شود.
براساس تحقيق هم‌گروهي (کوهورت) اصفهان که چند ماه پيش منتشر شد اين آمار در مردان ايراني دو برابر و در زنان ايراني شش برابر کشورهاي غربي است. دکتر مارک دوئک متخصص قلب به بي‌بي‌سي گفت: «من شک دارم تمام پلاک‌هايي که با اين روش تشخيص داده مي‌شوند باعث سکته قلبي شوند، اما اين روش مي‌تواند براي شناسايي افرادي که در معرض خطر هستند و نياز به درمان‌هاي مداخله‌اي دارند استفاده شود.» «بيماري قلبي بزرگترين عامل مرگ در کشورهاي غربي است و معمولا هشداري در کار نيست، اولين‌باري که افراد متوجه بيماري قلبي خود مي‌شوند پس از سکته قلبي است. اگر بتوانيم پلاک‌هاي چربي خطرناک را درمان و خطر جدا شدن آنها را از ديواره رگ کم کنيم مي‌توانيم از سکته قلبي و مرگ افراد جلوگيري کنيم.» پروفسور پيتر وايسبرگ مدير باليني بنياد قلب بريتانيا مي‌گويد: «تشخيص پلاک‌هاي خطرناک چربي که ممکن است باعث سکته قلبي شوند با آزمايش‌هاي معمولي قلب امکان‌پذير نيست. ما بايد ابتدا از اين يافته‌ها مطمئن شويم و بعد بفهميم چگونه بايد اين روش را به بهترين شکل بکار بگيريم تا به نفع بيماران قلبي تمام شود.»


برچسب‌ها: روش جدید, PET, CT
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links