بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و یائسگی زودرس در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی بیشتر است. اریک متسون، یکی از نویسندگان این تحقیق و پزشک کلینیک مایو در روچستر آمریکا اظهار کرد: فشار بسیاری که در سال اول ابتلا به روماتیسم مفصلی بر مفاصل وارد می‌شود، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود و به نظر می‌رسد اگر این فشار کاهش یابد، از میزان خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز کاسته می‌شود.
این تیم تحقیقاتی در تحقیق دیگری به بررسی ابتلا به ویروس شایعی به نام سیتومگالوویروس در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی پرداختند. بسیاری از افراد از ابتلا به این ویروس آگاهی ندارند. محققان دریافتند بین کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن مبتلایان به روماتیسم مفصلی و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. به گفته متسون، نتایج تحقیق دیگری حاکی از آن است که ابتلا به روماتیسم مفصلی احتمال یائسگی زودرس قبل از 45 سال و خطر ابتلا به بیماری قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. زنان، حدود دوسوم افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این گزارش، آرتریت روماتوئید‏ یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است و اکثرا مفاصل را درگیر می‌کند و باعث تخریب غضروف و ایجاد ضایعات استخوانی می‌شود. مفاصل درگیر در این بیماری مفاصل متاکارپوفالنژیال، متاتارسوفالنژیال، مچ دست و مفاصل بین بندانگشتی اول هستند. بیماری در برخی بیماران از شدت کمی برخوردار بوده و با حداقل ضایعات مفصلی در مدتی کوتاه همراه است، در برخی دیگر ضایعات پیشرونده و مزمن، به صورت پلی آرتریت است و باعث اختلال عملکرد مفاصل می‌شود.


برچسب‌ها: آرتریت روماتوئید, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یازدهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آنژیوپلاستی اولیه در مقابل ترومبولیتیک تراپی، آنژیوپلاستی Rescue، آنژیوپلاستی رگ مسئول در مقابل آنژیوپلاستی چند رگ، نقش ترومبکتومی در انفارکتوس حاد، انواع آنتی پلاکت، هپارین در مقابل انوکسپارین، آنژیوپلاستی اولیه در عروق پیوندی، آنژیوپلاستی اولیه از طریق رادیال، آنژیوپلاستی اولیه در Non STEMI، پیشگیری و درمانNo-reflow در آنژیوپلاستی اولیه، نقش IABP در انفارکتوس حاد، نقش جراحی در انفارکتوس حاد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم اعصاب شفاء برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل مقدمه اي برMRI قلب و عروق در ايران و كاربردهاي آن، كاربرد CMRدر بررسيهاي توده هاي قلبي، ايمني درMRI قلب و عروق، كاربردهايTagging درMRI قلب، كاربردهاي MRI قلب در تشخيص اسكيمي قلبي، كاربرد MRI قلب در تشخيص آنفاكتوس و نارسايي قلبي، كاربردMRI قلب در تصويربرداري عروق، كاربردMRI قلب در بيماريهاي دريچه قلبي، كاربرد MRIقلب در بيماريهاي قلبي مادرزادي، كاربردMRI قلب در بيماريهاي مادرزادي اطفال، كاربردMRI قلب در بيماريهاي بيماريهاي عضله اي قلبي، كاربردMRI قلب در مداخلات تشخيصي قلبي، تصويربرداري در بيماريهاي آريتموژنيك بطن راست قلب، تصويربرداري در بيماريهاي التهابي عضله اي قلبي و لايه پريكارد، اسپكتروسكوپي قلب، فيزيك MRI قلب و عروق می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی رادیولوژی, ام آر آی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه ماستریخت هلند نشان می دهد که تماشای تلویزیون، احتمال بروز بیماری های قلبی وعروقی را در جوانان افزایش می دهد.  برخلاف تصور عموم مبنی بر احساس آرامش به هنگام تماشای تلویزیون، این کار باعث سخت شدن سرخرگ ها می شود که در دراز مدت برای قلب مضر است. سرخرگ ها خاصیت ارتجاعی ندارند و سخت شدن آن ها مهمترین عامل بروز فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی است.
تماشای تلویزیون علاوه بر بروز بیماری های قلبی، منجر به افزایش وزن، کلسترول و فشار خون می شود و تحقیقات قبلی بیانگر این موضوع است که سپری کردن وقت جلوی جعبه جادویی، یکی از عوامل بروز دیابت است. تلویزیون باعث می شود که افراد بیشتر زمان خود را کاملا بی حرکت باشند و بر اثر مرور زمان به این سبک زندگی عادت کنند.
این تحقیقات برروی 373 زن و مرد انجام شده است و نتایج آن نشان می دهد که سخت شدن شریان ها بر اثر تماشای زیاد تلویزیون معمولا در سنین 36 سالگی گریبانگیر افراد می شود. سفت شدن شریان های سر و گردن شایع ترین نوع گرفتگی رگ های خونیست و احتمال بروز آن در افرادی که بیش از 20 دقیقه در روز جلوی تلویزیون می نشینند، بیشتر است. نتایج کامل این مطالعات در شماره اخیر نشریه British Journal of Sports Medicine به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: تلویزیون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب ایران، انجمن بیهوشی قلب
زمان برگزاری: ۶ الی ۹ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، محل اجلاس سران

همایش های همزمان:
نوزدهمین کنگره انجمن قلب ایران
هشتمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران
هفتمین کنگره انجمن بیهوشی قلب ایران 
ششمین کنگره انجمن اکوکاردیوگرافی ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش مشترک قلب, انجمن قلب ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی کاربردی دریچه میترال، مودالیتی جدید اکوکاردیوگرافی در ارزیابی دریچه میترال، نارسائی فانکشنال ( ایسکمیک ) دریچه میترال، نارسائی ارگانیک دریچه میترال، نارسائی شدید ولی بدون علامت دریچه میترال، نحوه برخورد با نارسائی متوسط دریچه میترال بعلت ایسکمی، نحوه برخورد با نارسائی دریچه میترال در حضور نارسائی قلب، تعویض دریچه میترال یا ترمیم دریچه میترال ، کدام روش بهتر است؟، یافته های جدید در تکنیک های ترمیم دریچه میترال، نارسائی مجدد دریچه میترال بعد از عمل ترمیم دریچه و نحوه برخورد با آن، ترمیم نارسائی دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس، نحوه انتخاب بیماران برای روش ترمیم دریچه از طریق پرکوتانئوس، نحوه انجام ترمیم دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس، آینده روشهای ترمیم دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران, میترال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


به گفته محققان اسپانيايي انار مي تواند با تقويت شريان هاي قلب، بدن را در برابر رژيم غذايي با كلسترول بالا محافظت كند. تحقيقات اخير محققان اسپانيايي نشان مي دهد، انار برخي از آسيب هاي فست فود و تنقلات را كاهش مي دهد. به گفته محققان قرص هاي مكمل ساخته شده از ميوه انار، به سالم نگه داشتن عروق خوني كمك كرده و حملات قلبي و سكته مغزي را كاهش مي دهند.
در اين مطالعه، محققان اسپانيايي اثر يك قرص بسته بندي شده با مواد شيميايي انار به نام پلي فنول ها را در گردش خون خوك (به دليل شباهت سيستم قلبي - عروقي شبيه به انسان) بررسي كردند. تغذيه خوك ها با غذاهاي چرب سبب آسيب ديدن رگ هاي خوني، به ويژه پوشش ظريف اين رگ ها مي شود. اين پوشش، يا اندوتليوم با آزاد كردن موادي، انبساط و انقباض رگ هاي خوني را كنترل مي كند و آسيب به آن، اولين گام در بيماري آترواسكلروز - سفت شدن شريان هاي قلب - است كه منجر به حمله قلبي و سكته مغزي مي شود. در نتيجه انعطاف پذيري رگ هاي خوني خوك كه با غذاهاي چرب تغذيه شده اند كاهش مي يابد و نشانه هاي ديگري از مشكلات قلبي در اين حيوان بروز مي كند.
با اين حال ، مصرف روزانه قرص هاي مكمل انار (Pomanex)،كه حاوي ۲۰۰ ميلي گرم پلي فنول است، سبب از بين رفتن بسياري از اين عوارض مي شود. به گفته دكتر لينا باديمون از موسسه قلب و عروق كاتالان در اسپانيا، غني سازي رژيم غذايي با پلي فنل هاي انار مي تواند در پيشگيري و به تاخير انداختن مشكلات اندوتليال ، كه از اولين نشانه هاي آترواسكلروز و سكته مغزي هستند، كمك كند. پيش از اين، تحقيقات دانشمندان از تاثير آب انار در كاهش فشار خون خبر داده بود. نتايج اين بررسي در كنگره قلب و عروق اروپا (Congress of the European Society of Cardiology) ارايه شده است.


برچسب‌ها: انار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش تازه اي كه توسط متخصصان انگليسي انجام شده، نشان مي دهد كه صداي هواپيماها احتمالا خطر سكته و بيماري هاي قلبي را تا ۲۰ درصد افزايش مي دهد. تايج اين پژوهش كه بر روي سه و نيم ميليون نفر از ساكنان مناطق اطراف فرودگاه بين المللي هيثرو واقع در غرب لندن انجام شده، در شماره اخير نشريه پزشكي انگليس منتشر شده است.
اين مطالعه نشان مي دهد كه خطر سكته و ابتلا به بيماري هاي قلبي در ميان كساني كه در مناطق اطراف فرودگاه زندگي مي كنند و بطور مداوم در معرض صداي هواپيماها قرار دارند، در مقايسه با افراد ديگر بين ۱۰ تا ۲۰ درصد بيشتر است. به نوشته نشريه پزشكي انگليس، انجام دهندگان اين پژوهش در عين حال با ديگر متخصصان موافق هستند كه صداي هواپيماها ممكن است تنها عامل نباشد و به همين دليل لازم است تحقيقات در اين زمينه همچنان ادامه يابد.
بر اساس يافته هاي اين پژوهش ترديد اندكي وجود دارد كه صداي هواپيماها بر روي بخشي از ساكنان مناطق اطراف فرودگاه اثرات منفي دارد و باعث ناآرامي، استرس و افزايش فشار خون مي شود. پژوهشگران معتقدند كه حتي ميزان اثرات صداي هواپيماها در روز و شب متفاوت است و در اين زمينه بايد تحقيقات بيشتري انجام شود.

منبع: ایرنا


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, هواپیما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه شيكاگوي آمريكا نشان مي دهد كه ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه خطر ابتلا به مشكلات قلبي و سكته مغزي را تا حد زيادي كاهش مي دهد. محققان دريافتند افرادي كه كمتر از ۶ ساعت در شب مي خوابند، ۲ برابر بيشتر از افرادي كه بين ۶ تا ۸ ساعت مي خوابند، با احتمال حمله قلبي يا سكته مغزي روبه رو هستند. اين افراد همچنين دو سوم بيشتر از ديگران به نارسايي احتقاني قلب (ازدست دادن توانايي قلب براي پمپاژ خون به سراسر بدن) دچار مي شوند.
محققان خوابيدن بيش از ۸ ساعت در شب را نيز براي سلامت افراد مضر مي دانند و بر اين باورند كه خواب بيش از ۸ ساعت خطر ابتلا به آنژين صدري (ايجاد درد در قفسه سينه به دليل نرسيدن اكسيژن كافي به ماهيچه هاي قلبي) را ۲برابر مي كند و ۱۹ درصد احتمال ابتلا به بيماري عروق كرونر (گرفتگي عروق قلبي) را افزايش مي دهد.
دانشمندان اين نتايج را در مطالعه اي بر روي مدت زمان خواب ۶ هزار و ۵۳۸ نفر كه دستكم يك بار مشكل قلبي را تجربه كرده بودند، به دست آورده اند. شركت كنندگان كه همگي حدود ۶۰ سال سن داشتند، پرسشنامه اي را پركردند كه بررسي نتايج آن نشان داد اين افراد به طور متوسط كمتر از ۷ ساعت در شب مي خوابند. عوامل ديگري كه خطر بيماري هاي قلبي وعروقي را افزايش مي دهد نظير شاخص توده بدن، كلسترول خون بالا، سيگار كشيدن، فشار خون، آپنه خواب (توقف تنفس در هنگام خواب) و سابقه خانوادگي نيز در اين تحقيق بررسي شده است.
دانشمندان بر اين باورند كه الگوهاي خواب آشفته مي تواند اثرات گسترده اي بر سوخت و ساز، سيستم ايمني و تنظيم هورمون هاي بدن داشته باشد. خواب كم سطح هورمون استرس و كورتيزول، فشار خون، بيش فعالي سيستم عصبي سمپاتيك و التهاب بدن را افزايش مي دهد. اين نخستين باري است كه رابطه بين مدت زمان خواب در رابطه با پنج مشكل قلبي و عروقي مختلف كشف شده است و هنوز دليل اين ارتباط نامشخص است. اين يافته جديد محققان در مجله آنلاين (Clinical Cardiology) به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک شرکت دارويي خبر از انتشار نتايج به دست آمده از 3 مطالعه فاز 3 روي داروي وريدي در دست تحقيق ضدپلاکت با نام کانگرلور(cangrelor) داده است. در اين مطالعات کانگرلور وريدي با کلوپيدوگرل خوراکي يا دارونما در پيشگيري از عوارض ترومبوتيک در طول و پس از مداخله کرونري از راه پوست مقايسه شد. نتايج اخير، اطلاعات منتشر شده در آوريل 2013 را تاييد کرده است. نتايج اخير در نشست سالانه انجمن متخصصان قلب اروپا ارائه شده و در نشريه لانست به چاپ رسيد. شواهد به دست آمده از 25 هزار بيمار تحت مداخله کرونري از راه پوست نشان داد کانگرلور به ميزان قابل‌توجهي خطر مرگ، انفارکتوس قلبي، ترومبوز استنت و رواسکولاريزاسيون ايسکميک را در 48 ساعت بعدي تا 19درصد کاهش مي‌دهد. نتايج به دست آمده در تمام گروه‌هاي بيماران صرف‌نظر از سن، وضعيت جغرافيايي، تشخيص کنوني بيماري و انتخاب آنتي‌کوآگولانت در طول مداخله -از جمله 5 هزار بيمار تحت درمان با بيواليرودين (Bivalirudin) -مشابه بوده است. تعداد موارد گزارش‌شده تنگي نفس در بيماران تحت درمان با کانگرلور بيش از بيماران تحت درمان با کلوپيدوگرل بود. کانگرلور، يک داروي در دست تحقيق است که تاکنون به هيچ يک از بازارهاي دارويي عرضه نشده است. اين داروي ضدپلاکت کوچک مولکول وريدي، براي پيشگيري از تجمع پلاکتي و متعاقب آن ترومبوز در حال ساخت است.


برچسب‌ها: داروی جدید, کانگرلور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققین نشان دادند که در افراد مبتلا به دیابت، احتمال اریتمی قلبی هم افزایش می یابد که می تواند به دلیل اتصال پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین به N-استیل گلوکز آمین باشد که منجر به افزایش سمیت گلوکز می شود. محققین برای اولین بار مسیر بیولوژیکی را کشف کرده اند که زمانی که سطوح قند خون به صورت غیر طبیعی بالاست فعال است و موجب ضربان غیر طبیعی قلب می شود. شرایطی که تحت عنوان آریتمی قلبی شناخته می شود و با نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی مرتبط است.
این مطالعه نشان می دهد که دیابت یک خطر مشخص و مستقل برای بیماری قلبی است. این مطالعه می تواند استراتژی های درمانی را برای حفظ سلامت قلبی افراد مبتلا به دیابت ارائه دهد. اگرچه بیماری های قلبی امری رایج در میان جمعیت های امروزی است اما در افراد مبتلا به دیابت این احتمال چهار برابر افزایش می یابد. مطالعه نشان می دهد که 65 درصد مبتلایان به دیابت به دلیل بیماری های قلبی یا حمله قلبی می میرند.
از مطالعات متوالی صورت گرفته محققین دریافتند که در افراد با سطوح قند خون متوسط به بالا، یک مولکول قند N- استیل گلوکزآمین در ماهیچه های قلبی به جایگاه خاصی در پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین متصل می شود. پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین نقش مهمی در تنظیم سطوح طبیعی کلسیم، فعالیت پمپی و الکتریکی قلب  ایفا می کند. اتصال مذکور موجب اختلال در مسیر سیگنالینگ مرتبط با  کلسیم می شود. می توان با مهار کردن پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین یا جلوگیری از اتصال آن به N- استیل گلوکزآمین، آریتمی قلبی را مهار کرد. از آن جایی که N- استیل گلوکزآمین از گلوکز ساخته می شود و به عنوان یک سنسور تغذیه ای عمده در تنظیم اکثر فعالیت های سلولی عمل می کند، بنابراین به نظر می رسد چسبیدن این قند به پروتئین ها می تواند منجر به یک مکانیزم مولکولی ایجاد سمیت گلوکزی در دیابت شود.


برچسب‌ها: دیابت, آریتمی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی طی پژوهشی دریافتند که سلول‌های قلبی در حال مرگ را می‌توان با اکسیژن‌رسانی احیا کرد. طی حمله قلبی جریان خون غنی از اکسیژن به قسمتی از قلب مختل می‌شود و در نتیجه عضلات قلبی به حالت مرگ می‌رود. نرسیدن اکسیژن و سایر مواد مغذی به این سلول‌ها، باعث ادامه یافتن روند مرگ سلولی شده که با گذشت زمان منجر به بروز کاهش پیشرونده عملکرد قلب و نارسایی احتقانی قلب _طی این حالت، قلب مقداری از ظرفیت پمپ کردن کامل خود را از دست می‌دهد_ می‌شود. دکتر "پریانا کاپوسامی" از دانشکده پزشکی گیسل دارتموث با آزمایش بر مدل‌های حیوانی دریافت که سلول‌های درحال مرگ قلبی هنوز میزان کافی از اکسیژن را برای متابولیسم دارند و اکسیژن رسانی کوتاه مدت به این سلول‌ها آنها را زنده و احیا می‌کند.
طی این پژوهش، محققان متوجه نقش فاکتور رونویسی موسوم به "p53" شدند که چرخه سلولی و مرگ برنامه ریزی شده سلول را کنترل می‌کند. نتیجه شگفت‌آور این بود که اکسیژن رسانی عملکرد "p53" را از یک پروتئین مرگ‌آور به افزایش رونویسی از ژن‌هایی ترغیب می‌کند که موجب احیای سلول‌های در حال مرگ می‌شود. دکتر "پریانا کاپوسامی" در این باره می‌گوید: تنفس کنترل شده می‌تواند اکسیژن بافت را افزایش داده و با تمرین روزانه می‌توان سرکوب شدن پیشرفت این بیماری را مشاهده کرد. این پژوهش در مجله "EMBO Molecular Medicine" منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق شدند با استفاده از تحریک عصب واگ به بهبود عملکرد اندام حرکتی پس از حملات قلبی کمک مؤثری کنند. محققین دانشگاه تگزاس قدمی به سمت پیشرفت درمانی جدید جهت کمک به بهبود عملکرد اندام خرکتی بعد از حمله قلبی برداشتند. در مطالعه ای دانشمندان بهبود کامل توانایی اندام حرکتی در حیواناتی که  عامل محرک عصب واگ رادریافت کرده بودند، گزارش کردند. به گفته دکتر Khodaparast حمله قلبییکی از علل عمده  ایجاد ناتوانی در انسان می باشد. در هر 40 ثانیه در آمریکا یک حمله قلبی رخ می دهد. محرک عصب واگ (VNS) روشی مورد تأیید FDA برای درمان بیماری های متنوع مانند افسردگی و صرع می باشد. این روش  شامل ارسال یک پالس الکتریکی ملایم از طریق عصب واگ می باشد. عصب واگ اطلاعات  مربوط به وضعیت بدن را به مغز مخابره می کند. دکتر Khodaparast و همکارانش از تحریک عصب واگ  دقیقأ برای ایجاد توانبخشی حرکتی در رت ها استفاده کردند. هر یک از حیوانات قبلأ حمله قلبی را که تواناییشان را در انجام اعمال حرکتی دست،تخریب کرده بود تجربه کرده بودند. تحریک عصب واگ موجب ترشح ترکیبات شیمیایی به نام نوروترانسمیتر مانند استیل کولین و نوراپی نفرین در مغز می شود که یادگیری و حافظه را افزایش می دهد. این روش درمانی به همراه آموزش های توانبخشی فرآیند بهبود بیماری را تسریع می کند.
بیش از 70 درصد بیماران با حمله قلبی اختلال دراز مدتی را درعمکرد دست ها بعد از توانبخشی سنتی نشان می دهد. برای سال های زیادی برای بیماران با حمله قلبی داروهای متنوعی با عوارض جانبی گسترده ای در مغز تجویز می شد. این اثرات در مغز برای مدت زمان طولانی خواهد ماند. در برخی بیماران این عوارض جانبی مهمتر از مزایای درمان می باشد. اما در روش استفاده از VNS  از روش طبیعی مغز برای تغییر جریان عصبی و فراهم آوردن اثرات  طولانی مدت استفاده می شود. شواهد محکمی وجود دارد که VNS می تواند با خیال راحت در بیماران با حمله قلبی بدلیل استفاده گسترده آن در درمان سایر بیماری های نورولوژیکی استفاده شود. این روش همچنین در درمان بیماری وزوز گوش در یک مطالعه بالینی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سکته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه آلاباما نشان می‌دهد ژن‌های واقع در میتوکندری و نیروگاه‌هایی که در سلول‌های انسانی قند را به انرژی تبدیل می‌کنند، خطر بیماری قلبی و دیابت هر شخص را شکل می‌دهند. این یافته‌ها توضیح می‌دهد که چرا تعدادی از مردم مریض می‌شوند و دیگران علی‌رغم داشتن مولفه‌های سنتی خطر مانند سن، چاقی مفرط و سیگار بیمار نمی‌شوند. مدت‌های مدیدی است که محققان با بررسی رژیم و تغییرات در ژن‌های هسته‌ای، به دنبال تعیین خطر بیماری بوده‌اند و از ژن‌های میتوکندری (دومین نوع دی ان ای در هر سلولی) غفلت کرده‌اند.
مطالعات سال‌های اخیر نشان داد که اشتباه در تولید انرژی میتوکندری ذرات بیش از اندازه‌ای موسوم به اکسیدان‌ها را ایجاد کرده و مولفه‌های رادیکالی را آزاد می‌کند که موجب می‌شود سلول‌ها به عنوان بخشی از بیماری قلبی، دیابت و سرطان خود را نابود می‌کنند. امروزه این توافق حاصل شده که تغییرات در دی ان ای میتوکندری به تنهایی مشارکت بزرگی در خطر بیماری قلبی برای هر فرد دارد و مطالعه جدید نخستین تحقیقی است که این موضوع را مستقیما در یک پستاندار زنده تایید کرده است.
مطالعه جدید این نظریه را منعکس می‌کند که اجداد باستانی تک‌سلولی بشر اجداد باکتریایی آنچه هم‌اکنون میتوکندری است، را "بلعیدند" و میتوکندری به میزبانانشان توانایی تبدیل قند از غذا به حدود 15 برابر انرژی سلولی را با استفاده از اکسیژن دادند. در فرایند تکامل، میتوکندری به زیربخش‌های دائم سلول‌های انسانی تبدیل شد. به این دلیل، هر سلول انسانی هم‌اکنون دارای دو ژنوم است. ژنوم امتدادهای طولانی دی ان ای است که طرح بدن انسان کدبندی می‌کند. یکی از این ژنوم‌ها در هسته‌های انسانی از والدین به ارث برده شده و دیگری مجموعه جدا و کوچک‌تری در میتوکندری است که از مادر و طی تقسیم سلولی به فرد می‌رسد.
همواره اثبات این نظریه که دی ان ای میتوکندری مادری، خطر بیماری قلبی را شکل می‌دهد، دشوار بوده است. محققان تلاش کردند موش‌هایی را از لحاظ ژنتیکی مهندسی کنند که آن‌ها را قادر به جداسازی اثر یک ژن از اثر ژن دیگر می‌کنند. افزون بر این، ژنوم هسته‌ای انسانی حاوی بیش از 30 هزار ژن در مقایسه با 13 ژن مرتبط با انرژی در میتوکندری است، بنابراین محققان به این ژن‌های اندک توجه نمی‌کردند.
برای تعیین این که آیا تغییرات دی ان ای میتوکندری خطر بیماری را مستقل از دی ان ای هسته‌ای فرد هدایت می‌کند یا خیر، تیم علمی تحقیق خود را با دو گونه از موش‌ها آغاز کرد. موش C57 که در مقابل بیماری‌های مرتبط با رژیم آسیب‌پذیر است و موش C3H که در مقابل این بیماری‌ها مقاوم است. نتایج نشان داد که جایگزین‌کردن فقط دی ان ای میتوکندری آسیب‌پذیری یک موش را در مقابل مدل نارسایی قلبی افزایش یا کاهش می‌دهد. جزئیات این مطالعه در مجله Biochemical Journal منتشر شد.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, میتوکندری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس برای اولین بار رویکرد پیشگامانه‌ای را برای تخلیه یک لخته خون بسیار بزرگ در قلب یک مرد اجرا کرده‌اند که می‌توانست وی را بکشد. تاد دونلاپ 62 ساله اولین فردی است که پس از تشخیص یک لخته خون 61 سانتی‌متری که از پاها به قلبش کشیده شده بود و خطر تغییر محل و قرار گرفتن آن در ریه‌ها وجود داشت، با موفقیت تحت این درمان قرار گرفته است.
این روش با میزان تهاجم حداقل که از دستگاهی موسوم به AngioVac استفاده می‌کند، به بیماران یک راه‌حل جایگزین برای جراحی قلب ارائه داده و می‌تواند در آینده بصورت گسترده‌تری مورد استفاده قرار بگیرد. دونلاپ یک هفته پس از این درمان از بیمارستان مرخص شده و توانست به خانه بازگردد. برای اجرای این روش، تیمی از رادیولوژیست‌ها و جراحان قلب و عروق یک دوربین کوچک را در مری دانلوپ قرار دادند تا بتوانند قلب وی را پیش از هدایت یک شلنگ مارپیچی از راه رگ گردن به قلب برای قرار گرفتن در برابر لخته خون مرگبار مورد نظارت قرار دهند.
سمت دیگر این شلنگ از طریق یک رگ در کشاله ران قرار گرفته و به یک دستگاه ضربان‌ساز قدرتمند قلب در اتاق عمل برای ایجاد مکش متصل شد. به محض قرار گرفتن شلنگ در محل، دستگاه AngioVac به سرعت لخته خون را از قلب بیمار بیرون کشیده و بافت جامد را فیلتر کرد. این سیستم سپس خون تمیز شده را از طریق یک رگ خونی در نزدیکی کشاله ران بازیابی کرد که نیاز برای انتقال خون را حذف می‌کرد. این روش سه ساعت طول کشید و دانلوپ برای هفت روز ابتدا در بخش مراقبت‌های ویژه و پس از آن در بخش قلب بیمارستان تحت نظارت پزشکان قرار گرفت.
عمل جراحی قلب باز دو برابر بیشتر از این شیوه طول کشیده و اغلب جراع مجبور است برای دسترسی به قلب، قفسه سینه را از طول تا وسط باز کرده و دو نیمه را از هم جدا کند. پس از ترمیم قلب، جراحان از سیم‌هایی برای نگهداشتن قفسه سینه و دنده‌ها در جای خود استفاده می‌کنند که خود این امر نیز دوره توانبخشی را پیش از بهبودی کامل طولانی‌تر می‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, لخته, AngioVac
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقيقات پژوهشگران اسپانيايي نشان مي دهد خطر ابتلا به فشار خون بالا در كودكان پسر بيشتر از كودكان دختر است. علاوه بر آن، فرزندان والديني كه فشار خون بالا دارند با خطر بيشتري در اين زمينه نسبت به آنهايي كه والدينشان فشار خون معمولي دارند، روبرو هستند. امپار لوربه ربيس بخش اطفال بيمارستان والنسيا در اين باره به خبرگزاري اروپاپرس گفت: اين نخستين مطالعه اي است كه در طول يك دهه گذشته در مورد فشار خون بالاي پنهان در دوران طفوليت انجام شده است.
بر اساس اين گزارش، فشار خون بالاي پنهان هنگامي است كه فشار خون در مطب پزشك خوب است اما در منزل يا محل كار افزايش مي‌ يابد. اين نوع فشار خون در آزمايشهاي پزشكي‌ عادي تشخيص داده نمي‌ شود اما به دليل خطري كه دارد، از اهميت ويژه اي برخوردار است. وي تصريح كرد: در مجموع ۲۷۲ كودك وفرد سالم بين ۶ تا ۱۸ سال در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند و يك مطالعه طولاني در مورد تاريخچه خانوادگي آنها در مورد فشار خون بالا، سن ، چاقي و فشار خون از آنها به عمل آمد .از اين افراد ، ۳۹ نفر فشار خون بالاي خود را در آغاز مطالعه اعلام نكرده بودند.
بر اساس اين گزارش، پيشرفت فشار خون بالا در افرادي كه فشار خون بالاي پنهان داشتند ۷ درصد بود در حالي‌ كه در آنهايي كه فشار خون معمولي‌ داشتند ۶/۰ درصد بود، درحالي كه فشار خون بالاي پنهان در جواني‌ ، مقدمه فشار خون بالا در آينده است . نتايج بدست آمده نشان داد گسترش فشار خون بالا در پسران با فشار خون بالاي پنهان ، معمولا بيشتر از دختران است به طوري كه در ۵۰ درصد پسران با فشار خون بالاي پنهان اين بيماري توسعه يافت حال آنكه اين رقم در ميان دختران ۱۷ درصد بود.
به عقيده متخصصان، دلايل اين وضعيت مي‌ تواند مشروط به فاكتورهاي مختلف رشد و نقشي‌ باشد كه هورمون ها در بدن دارند. اهميت اين تحقيق در اثبات لزوم يك تشخيص و كنترل زودهنگام است زيرا فشار خون بالاي پنهان در كودكي مقدمه بيماري هاي ديگر است. لوربه در اين مورد بر لزوم اقدام به موقع نه فقط روي كودكاني كه فشار خون بالا دارند، بلكه روي آنهايي كه در خطر قرار دارند از جمله فرزندان والدين با فشار خون بالا يا آنهايي كه وزن زياد دارند يا چاق هستند، نيز تاكيد كرد.
به گفته كارشناسان، اين مطالعه همچنين اهميت آگاهي از ريشه يك بيماري را كه در آينده مشكلات بسياري ايجاد مي كند، روشن مي سازد. رييس بخش كودكان والنسيا همچنين بر اهميت انجام تبليغات پيشگيرانه از زمان كودكي كه به ممانعت از خطر ابتلا به بيماريهاي جمعيت بالغ كمك كند ، تاكيد كرد. بر اساس اين گزارش، نتايج اين مطالعه كه در طول ۱۰ سال در بخش مبارزه با خطر قلب و عروق پزشكي‌ اطفال انجام شده، در مجله علمي‌ هايپر تنشن انجمن قلب آمريكا انتشار يافته است. فشار خون بالا يكي‌ از مهمترين مشكلات سلامت عمومي‌ كشورهاي پيشرفته است .فشار خون بالا به طور زيان آوري بر قلب ، كليه ها ، مغز و رگ ها اثر مي‌ گذارد و باعث بيماري هاي قلب و عروق ، نارسايي هاي كليوي يا ديابت مي‌ شود.


برچسب‌ها: فشار خون, کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدیدی نشان می‌دهد برخی از نواقص قلبی مادرزادی خطر ابتلا به عفونت‌های قلبی را در کودک افزایش می‌دهد. محققان برای انجام این تحقیق اطلاعات بیش از 47 هزار کودک کانادایی را که با نقص قلبی متولد شدند، بررسی کردند. این محققان دریافتند به طور میانگین تا سن 18 سالگی از هر 1000 کودک مبتلا به نقص قلبی مادرزادی، حدود 6 نفر به عفونت‌های میکروبی دریچه قلب مبتلا شدند. به گفته این محققان میزان احتمال ابتلا به عفونت با توجه به نوع نقص قلبی متفاوت است؛ احتمال ابتلا به عفونت در کودکان مبتلا به نقص سپتوم دهلیزی در مقایسه با کودکان مبتلا به نقص قلبی همراه با کبودی پوست کمتر است.
سپتوم دهلیزی به تنگی قسمتی از دیواره آئورت می‌گویند که موجب انسداد جریان خون سرخرگی می‌شود. این تنگی ممکن است در هر قسمتی از آئورت ایجاد شود ولی اغلب اوقات تنگی پس از جدا شدن شریان ساب کلاوین چپ از آن اتفاق می‌افتد لذا میزان جریان خون اندام تحتانی و پاها کم می‌شود و فشارخون این اندام کاهش می‌یابد، در عوض میزان جریان و فشارخون در اندام فوقانی افزایش می‌یابد لذا قلب برای مقابله با این فشار باید با توان بیشتری کار کند. دنیلا روشانی، یکی از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه مونترال کانادا اظهار کرد: پزشکان معالج کودکان مبتلا به نقص قلبی مادرزادی می‌توانند آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های قلبی کودکان به والدین ارائه دهند. نتایج این تحقیق در مجله Circulation منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی یک پمپ هوشمند الکترونیکی ایجاد کرده‌اند که انقلابی در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است. محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلستان اظهار کردند: پیوند آئورت هوشمند به طور کامل در بدن بیمار کاشته می‌شود و نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست. باطری دستگاه را نیز می‌توان به یک بخش از آئورت که قبلا به‌منظور بهبود برداشته شده است، متصل کرد.
آئورت، شریان بزرگی است که در بطن چپ قلب واقع شده است. محققان اظهار کردند: امیدوارند یک دستگاه سفارشی برای هر بیمار با استفاده از تکنیک‌های 3D چاپ و داده‌هایی از اسکن MRI حاصل شود. دکتر فلیپ بریدون از دانشگاه ناتینگهام و رهبر این تیم تحقیقاتی اظهار کرد: این فناوری در حال حاضر مورد استفاده برای کمک به افراد مبتلا به نارسایی قلبی حاد است و بیمار تنها چند روز به دستگاه‌های خارجی بزرگ که باید به منبع تغذیه متصل باشد وصل است. این دستگاه از هر درمان دیگر در سراسر جهان موثرتر، ارزان‌تر و بهتر از دستگاه‌های فعلی است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه كيس وسترن ريزرو واقع در اوهايو موفق به شناسايي پروتئيني شدند كه عامل اصلي ايست قلبي است. اين پروتئين مسئول تمام فعاليت هاي الكتريكي قلب است و مي تواند عامل ايست قلبي و اختلالات عملكردي و دردهاي ناگهاني قلب باشد. معمولا افراد در صبح و به محض برخاستن از خواب دچار اختلالات و دردهاي قفسه سينه مي شوند و تابه حال پزشكان هيچ دليل قانع كننده اي براي آن نداشتند.
اين پروتئين KLF۱۵ نام دارد و در انسان توسط ژن KLF۱۵ رمزگذاري مي شود. اين پروتئين داراي سطح مشخصي است كه ميزان آن در هنگام روزه افزايش و به هنگام غذاخوردن و ورود انسولين به بدن كاهش پيدا مي كند. ميزان اين پروتئين علاوه بر وابسته بودن به سيري و گرسنگي ، در ساعات مشخصي از روز نيز تغيير مي كند. اين پروتئين باعث ايجاد كانال هايي مي شود كه عامل ورود مواد به داخل قلب و سلول هاي قلبي هستند. ورود اين مواد به داخل قلب باعث تنظيم ضربان قلب مي شوند. كاهش اين پروتئين عامل اصلي ايست قلبي است.
علاوه بر انسان، موش ها نيز داراي اين پروتئين هستند و همين موضوع باعث مي شود كه اطلاعات ارزشمندي در اختيار پرشكان قرار گيرد و انجام آزمايش هاي مختلف در اين مورد بدون آسيب به انسان با سهولت بيشتري انجام شود. چندي قبل نيز پزشكان، فاكتور اصلي پمپاژ نامنظم خون توسط قلب را شناسايي كردند. سال گذشته، ايست قلبي ناشي از كمبود اين پروتئين منجر به مرگ حدود ۳۲۵ هزار نفر درآمريكا شده است. تحقيقات نشان مي دهد كه معمولا سطح اين پروتئين بين ساعت ۶ تا ۱۰ صبح و در حدود ساعت ۱۹ كاهش مي يابد و ميزان ايست قلبي در اين ساعات بيشتر است. محققان بر اين باورند كه با شناسايي اين پروتئين و بهينه كردن آن با اطلاعات قبلي، روش هاي موثري براي پيشگيري و درمان ساير اختلالات قلبي پيش روي بشر قرار مي گيرد.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, پروتئین, KLF۱۵
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مینه سوتا موفق به توسعه نمونه اولیه ای از قطعه یدکی سیستم گردش خون شدند که می تواند به عنوان دریچه جایگزین قلب در کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از اختلالات دریچه قلب در بزرگسالان در بطن چپ قلب روی می دهد و محققان بدنبال توسعه دریچه سه لختی جایگزین برای رفع این نقص هستند. دستاورد نوین مهندسی پزشکی، ساخت قطعه جایگزین سیستم گردش خون از سلول های انسانی است؛ این قطعه جایگزین می تواند جان هزاران بیمار نیازمند به دریچه قلب جایگزین را بر طرف کرده و پس از کاشت درون بدن کودکان، رشد کند. «رابرت ترانکوئیلد» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه مینه سوتا با مطالعه بر روی نحوه بسته شدن زخم ها موفق به توسعه روش جدید ساخت قطعه یدکی سیستم گردش خون شده است.
در این روش از سلول های انسانی برای تبدیل ماده ژله‌ای ‌O شکلی به یک ایمپلنت مستحکم و انعطاف پذیر با قابلیت کاشت درون سیستم گردش خون استفاده می شود؛ سلول های پوست موسوم به فیبروبلاست (fibroblast) به مایع ژل مانند حاوی کلاژن یا فیبرین – پروتئین دخیل در شکل گیری لخته خون – تزریق می شوند. برای تبدیل ژل فیبرین طبیعی به ساختاری انعطاف پذیر و مستحکم با قابلیت تحمل فشار سیستم گردش خون، از مغناطیس برای ردیف کردن شبکه ای از رشته های فیبریل استفاده شد. محققان با کمک شکل دادن ژل حاوی سلول در اطراف یک سیلندر شیشه ای، لوله ای در اندازه شریان بدن تولید کردند و با این روش، سلول ها مجبور به تولید کلاژن بیشتر شدند.
در گام بعدی، لوله های درون یک پوشش انعطاف پذیر قرار داده شد که با کمک یک بیوراکتور، عمل مکش و کشش لوله ها انجام شد. پس از چند هفته، میزان تولید کلاژن توسط سلول ها افزایش یافته و استحکام بافت نیز بسیار بیشتر شد؛ اما لوله های تولیدی هنوز عملکردی کاملا مشابه دریچه قلب ندارند.
برای عدم پس زدن دریچه جایگزین که از سلول های اهدایی ساخته شده است، بیمار مجبور به استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند؛ اما محققان امیدوارند که با استفاده از سلول های خود بیمار، مشکلات دریچه قلب جایگزین را مرتفع کنند. این طرح موفق به کسب بودجه تحقیقاتی 13 میلیون دلاری از سوی دولت شده است و تمرکز اصلی تحقیقات بر توسعه دریچه قلب جایگزین ویژه کودکان با قابلیت رشد درون بدن استوار است؛ محققان در حال آزمایش این فرآیند بر روی گوسفندان برای تولید دریچه قلب جایگزین هستند. نتایج این دستاورد در نشست سالانه مهندسی پزشکی آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: خون, گردش خون, دریچه قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه آیووا نشان داده که بررسی نبض انگشتان می‌تواند خطر بیماری قلبی را پیش‌بینی کند. محققان دریافته‌اند که نبض انگشت می‌تواند سفتی آئورت را اندازه‌گیری کند که یکی از عوامل خطرساز رایج برای بیماری‌های قلبی است.
در یک روش جدید، ابزاری موسوم به مبدل بر روی انگشت یا شریان بازویی که در زیر آرنج قرار داشته، گذاشته می‌شود. خوانش این دستگاه به همراه سن و شاخص توده بدن فرد به پزشکان اجازه می‌دهد تا میزان سفتی آئورت را اندازه‌گیری کنند. در حال حاضر پزشکان باید نبض شریان کاروتید در مغز و شریان رانی در کشاله ران را برای آزمایش سفتی آئورت ثبت کنند.
آزمایش انگشت برای ثبت بسیار ساده‌تر بوده و از دقت مشابه برخوردار است. همچنین کاربرد این شیوه برای بیماران چاق نیز بهتر بوده که ثبت نبض دقیق شریان رانی آنها مشکلتر است. به گفته محققان، از آنجائیکه افراد ممکن است برای سالها بدون آگاهی از مشکلات قلبی و عروقی موجود زندگی کنند، این ابزار سنجش جدید از اهمیت خاصی برخوردار است. این پژوهش در مجله Physiology – Heart and Circulatory Physiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: انگشت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان انگلیسی یک عمل جراحی جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به درمان میلیونها بیمار مبتلا به فشار خون بالا منجر شود. این فرآیند شامل حذف خوشه کوچکی از عصبها در گلو بوده که با تنظیم فشار خون مرتبط هستند. محققان دانشگاه بریستول امیدوارند که این اقدام بتواند به حدود 2.5 میلیون بیمار با فشار خون بالا که با دارو قابل کنترل نیست کمک کند. به گفته محققان، در صورت تائید این شیوه، می‌توان از آن در سه سال آینده به عنوان یک درمان سرپایی نسبتا ساده برای بزرگسالان استفاده کرد. دانشمندان در حال حاضر پس از درمان موفقیت‌آمیز موشهای آزمایشگاهی توسط این شیوه بدیع، یک کارآزمایی بالینی ساده را بر روی 20 بیمار دارای فشار خون بالا آغاز کرده‌اند.
فشار خون بالا ملقب به قاتل خاموش بر یک سوم بزرگسالان تاثیر گذاشته و در صورت عدم درمان می‌تواند احتمال حملات قلبی، سکته و دیگر شرایط مرگبار را بطور چشمگیری افزایش دهد. در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده موثری برای بیمارانی که روشهای درمانی رایج بر روی آنها موثر نبوده، وجود ندارد. اما دانشمندان دانشکده فیزیولوژی و داروسازی دانشگاه بریستول توانسته‌اند عروق جسم کاروتید را به عنوان یک اندام حیاتی در ایجاد فشار خون بالا شناسایی کنند.
این جسم از خوشه‌های کوچک سلولهای عصبی تشکیل شده که در کنار دو شاخه از شریان کاروتید که هر کدام به اندازه یک دانه برنج هستند، قرار دارند.
کاروتید با وجود اینکه یکی از کوچکترین اندام بدن بوده اما از بالاترین جریان خون برخوردار است که اهمیت آنرا به عنوان یک دستگاه هشدار اولیه برای مغز در صورت وجود تغیر در سطوج اکسیژن و دی‌اکسید کربن خون نشان می‌دهد. تصور می‌شود که در برخی موارد، جسم کاروتید بیش فعال شده و پیامی به مغز برای بالا بردن فشار خون می‌فرستد. پژوهشهای انجام شده بر روی حیوانات نشان داد که این روش هیچ عوارض جانبی به همراه ندارد. در کارآزمایی‌های انسانی تنها یک جسم کاروتید برای کاهش فشار خون برداشته شده و عملکرد تنظیمی حیاتی اندام حفظ می‌شود. این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان کانادایی دستبندی طراحی کرده‌اند که از ریتم منحصر به فرد ضربان قلب بعنوان رمز عبور رایانه استفاده می‌کند. استفاده از رمز عبورهای بیومتریک مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه یا ریتم منحصر به فرد ضربان قلب بسرعت در حال جایگزین شدن با کلمات عبور معمولی هستند.
دستبند Nymi با نظارت بر ضربان قلب، جدیدترین فناوری عرضه شده در حوزه رمز عبورهای بیومتریک محسوب می شود. کاربر با بستن این دستبند به دور مچ، از الگوی منحصر به فرد ضربان قلب برای تأیید هویت و قفل گشایی از تلفن همراه هوشمند، تبلت یا رایانه شخصی استفاده می‌کند.
شناسایی کاربر توسط گجت های مختلف تا زمانیکه این دستبند دور مچ قرار داشته باشد، ادامه پیدا می کند؛ اما درصورتیکه کاربر دیگری دستبند را استفاده کند، گجت با تشخیص ضربان قلب متفاوت بسرعت قفل می شود.
این دستبند مجهز به حسگر الکترودیاگرام و آشکارساز حرکت است که امکان کنترل حرکات دست را فراهم می کند؛ نرم افزار این گجت هوشمند برای استفاده در سیستم عامل اندروید، ویندوز، Macs‌ و iOS طراحی شده است. مراحل آزمایش نمونه اولیه دستبند ضربان قلب در حال انجام است و پیش بینی می شود که این محصول در بهار 2014 میلادی به قیمت 99 دلار به بازار عرضه شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, دستبند, ضربان قلب, جالب, Nymi
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برخي بيماري هاي قلبي مادران، در دوران بارداري يا مدت زمان كمي پس از آن، به طور خود به خود بهبود مي يابد كه دليل اين امر تا امروز ناشناخته بوده است. محققان دانشكده پزشكي نيويورك پرده از اين راز برداشتند. در آزمايشي كه چندي پيش توسط اين تيم تحقيقاتي روي موش ها انجام شد، قلب مادر توسط سلول بنيادي جنين ترميم شد. محققان بر اين باروند كه سلول هاي بنيادي جنين باعث مي شود كه ضعف سيستم قلبي مادران به طور خود به خود برطرف شود و اين امر در نيمي از مادران بيمار ديده شده است. محققان دانشكده پزشكي نيويورك، تخمك موش هاي ماده معمولي را با موش هاي نري كه ژن هاي آنان مهندسي شده بود لقاح دادند. اين موضوع منجر به توليد يك پروتئين فلورسنت شد. نيمي از نوزادن متولد شده نيز داراي اين پروتئين بودند. بررسي تمام نقاط و بافت هاي موش با استفاده از اين پروتئين به مراتب ساده تر است.
در ادامه اين آزمايش محققان، مادر باردار را دچار يك حمله قلبي كردند و دوهفته پس از آن موش مادر را كشتند تا به قلب او نگاهي بيندازند. پس از باز كردن قلب، سلول هاي فلورسنت در قلب آسيب ديده مادر مشاهده شد، اين سلول هاي درخشان همان سلول هاي بنيادي جنين بود كه نشاندار شده بود.
محققان با كمال تعجب مشاهده كردند كه اين سلول هاي بنيادي به سرعت در حال ترميم ماهيچه هاي قلب و رگ هاي خوني آسيب ديده بودند.    مدير اين پروژه تحقيقاتي گفته است اين پديده يك مكانيسم تكاملي است؛ جنين براي حفظ بقاي خود از قلب مادر حافظت مي كند.
به دليل اينكه اين سلول ها از جفت گرفته مي شوند و هيچ واكنش ايمونولوژي در برندارند، به عنوان يك منبع جديد و تمام نشدني براي ترميم قلب آسيب ديده شناخته شده اند. به گفته محققان دانشگاه مينه سوتا، اين اولين باراست كه تاثير سلول سلول هاي جنيني جفت در ترميم بافت قلب مشخص شده است و زمينه كار روي آن بسيار گسترده است.


برچسب‌ها: بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


براساس یافته‌های تحقیقات جدید به مردان و زنان بالای 65 سال که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی هستند، اما بیماری قلبی ندارند، توصیه می‌شود از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول استفاده کنند. محققان ایتالیایی اظهار کردند: استاتین نیز مانند سایر داروهای کاهش‌دهنده کلسترول از قبیل لیپیتور می‌تواند خطر بروز حمله و سکته قلبی را کاهش دهد. اگرچه به نظر نمی‌رسد مصرف این داروها از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری کند. به گفته دکتر پاسکال فیلاردی، نویسنده ارشد این تحقیق، طبق نتایج این مطالعه مصرف استاتین به تمام افراد بالای 65 سال توصیه نمی‌شود بلکه مصرف آن می‌تواند برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا و تصلب شرائین مفید باشد.
محققان برای انجام این تحقیق به مدت سه سال 25 هزار نفر را که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بودند اما حمله یا سکته قلبی نداشتند، بررسی کردند. یافته‌های این تحقیق حاکی از آن است که با مصرف استاتین خطر بروز حمله قلبی 29 درصد و خطر بروز سکته قلبی 24 درصد کاهش می‌یابد. نتایج این تحقیق در مجله American College of Cardiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: استاتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، پودر انالاپريل مالئات ويژه تهيه محلول خوراکي اين دارو، با نام تجاري اپاند (Epaned)را براي درمان فشارخون بالا در بيماران بزرگ‌تر از يک ماه مورد تاييد قرار داده است. انالاپريل از جمله پرمصرف‌ترين داروهاي نسخه‌اي براي درمان فشارخون بالاست. اين دارو در کودکان مبتلا به فشارخون نيز قابل‌استفاده است.
در ساخت اپاند، نکاتي که بايد در طب کودکان مورد توجه قرار گيرند –مانند طعم مورد پسند کودکان، سهولت مصرف و دوزاژ- لحاظ شده است. البته بيماران بزرگسال مبتلا به فشارخون که از مشکلات بلع رنج مي‌برند نيز مي‌توانند از اين شکل انالاپريل استفاده کنند. با ورود به بازار دارويي اپاند، تجويز دوز دارويي دقيق اين دارو براي کودکان امکان‌پذير مي‌شود. انالاپريل با بلوک ماده تنگ‌کننده عروق اثر مي‌کند و باعث گشادي رگ‌ها مي‌شود. حاصل، پايين آمدن فشارخون و بهبود خونرساني به قلب است. بسياري از بيماران به بيش از يک دارو براي کنترل مطلوب فشارخون نياز دارند.
طبق اطلاعات منتشرشده از سوي انجمن بين‌المللي فشارخون کودکان، فشارخون بالا ممکن است در دوران کودکي شروع شود. فشارخون خفيف و متوسط اغلب بدون علامت هستند اما ممکن است در بازده کودک در کودکستان و مدرسه تاثير بگذارند. فشارخون ثانويه، در کودکان بيش از بزرگسالان ديده مي‌شود. (مثلا ثانويه به بيماري‌هاي کليوي). همچنين، فشارخون بالا در کودکان اغلب با بيماري‌هاي ديگري مانند چاقي، چربي‌خون بالا و ديابت همراه است. اپاند، يک مهارکننده آنزيم مبدل آنزيوتانسين است که براي درمان فشارخون بالا در بزرگسالان و کودکان بالاي يک ماه تجويز مي‌شود. کنترل مطلوب فشارخون خطر بروز مشکلات قلبي-عروقي، حملات مغزي و انفارکتوس ميوکارد را کاهش مي‌دهد.


برچسب‌ها: داروی جدید, اپاند, انالاپريل, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


فشار خون بالا عارضه اي است كه خطر بيماري هاي قلبي را در بزرگسالان بالا مي برد. فشار خون نيرويي است كه براي تلمبه كردن و به جريان انداختن خون در شريان ها و رساندن آن به بافت هاي بدن لازم است. به هنگام فعاليت قلب براي تامين نيازهاي بدن، فشارخوني كه در سرخرگ ها جريان دارد، بالا و پايين مي رود. ورزش، هيجان و استرس همگي مي توانند سبب افزايش موقتي در فشار خون شوند. هر چه افراد چاق تر مي شوند، معمولا" فشار خونشان بالاتر مي رود.
افراد سالم در اواسط20 سالگي، فشار خوني حدود80/120 دارند. اغلب هنگامي كه فشار خون بالاتر از 90/160 باشد، پزشك درمان را آغاز مي كند. تقريبا"15 درصد افراد به طور دائم دچار افزايش فشار خون هستند كه به آن فشار خون مي گويند. در5 درصد همين افراد، اين مشكل به علت شرايطي از قبيل بيماري كليوي، اختلالات هورموني و يا بارداري است. در مابقي اين افراد، علت واضحي شناخته نشده است. در هفتاد درصد افراد دچار پرفشاري، علت را خانوادگي دانسته اند. چاقي و اضافه وزن مسلما" با فشار خون بالا ارتباط دارد. شيوع اين مشكل در افراد جوان دچار اضافه وزن دو برابر و در افراد مسن و چاق 50 درصد بيشتر از افراد داراي وزن طبيعي است. در مردان به ازاي هر ده درصد افزايش وزن ، فشار خون6/6 ميلي متر بالاتر مي رود.
اكثر افراد مبتلابه پرفشاري علايمي ندارند، اما اين مشكل مي تواند سبب آسيب حاد يا مزمن به بخش هاي مختلف بدن شود. در مغز، اين مشكل به مويرگ هاي خوني آسيب مي رساند، در نتيجه سكته مغزي بروز مي كند. در چشم ها پرفشاري سبب آسيب به مويرگ هاي خوني و بروز اختلال بينايي و در كليه ها نيز سبب نارسايي كليه مي شود. ممكن است علايمي از قبيل سردرد، دردهاي قفسه سينه و تنگي نفس نيز بروز كند. مواردي از پرفشاري كه در حد مرزي هستند، اغلب بدون درمان باقي مي مانند.
درمان غير دارويي پرفشاري خون شامل كاهش نمك در رژيم غذايي، ترك سيگار، انجام ورزش منظم و استفاده از روش هاي شل كردن عضلات است. داروهاي ضد فشار خون ممكن است تجويز شود. عموما" اعتقاد پزشكان به اين است كه افراد دچار پرفشاري، نياز به كاهش دريافت سديم دارند. پتاسيم و كلسيم اضافي نيز مي تواند به كاهش فشار خون كمك كند. اقلام غذايي حاوي پتاسيم به سه دسته پتاسيم كم، پتاسيم متوسط و پتاسيم بالا تقسيم مي شوند. ذرت، بلال، سيب، چاي و قهوه داراي مقدار كم پتاسيم هستند. سيب زميني، بادمجان، چغندر، شلغم، عدس، انجير، انگور، خرما، ريواس، هلو، گريپ فروت، گيلاس و خرمالو و كشمش داراي مقدار متوسط پتاسيم هستند. اسفناج، جعفري، كلم، كرفس، خيار، گوجه فرنگي، هويج، آلو، انار، آلبالو، پرتقال، خربزه، زردآلو، كيوي، گرمك، نارنگي، هندوانه و موز داراي مقدار بالاي پتاسيم هستند.
در مطالعات مقايسه اي ميان گياهخواران با افراد غير گياهخوار، مشاهده شده است كه متوسط فشار خون گياهخواران كمتر است. يكي از علل اين تفاوت را دريافت بيشتر پتاسيم در گياهخواران دانسته اند. طبق تعريف موسسه ملي قلب، ريه و خون آمريكا هر چه دريافت سديم كمتر باشد فشار خون پايين تر مي آيد. ميوه ها و سبزي ها داراي مقدار كمي سديم هستند و بايد به وفور مصرف شوند. گوشت و مرغ طبخ شده بدون نمك براي افراد دچار پرفشاري توصيه مي شود. براي معطر كردن گوشت مي توان از سبزي هاي معطر، ادويه ها و ميوه ها استفاده كرد، به عنوان مثال براي گوشت گوسفند از مرزنگوش و مريم گلي، براي مرغ از شويد و ترخون و براي جگر از پرتقال مي توان استفاده كرد.
ماهي تازه منجمد يا كنسرو شده بدون آب نمك از لحاظ سديم فقير هستند. مي توان ماهي را با برگ بو، شويد، فلفل قرمز و سياه، ادويه ها، مركبات و ساير سبزي ها معطر كرد. سبزي هاي ريشه اي از قبيل سيب زميني، همچنين برنج، ماكاروني، رشته ها و حليم بدون نمك و مواد نشاسته اي، داراي سديم كم هستند و مي توان به عنوان پايه اي براي وعده غذايي از آن ها استفاده كرد. دانه كنجد و سبزي هاي برگ سبز، منابع كم سديم و تامين كننده كلسيم هستند.سیر نيز به كاهش فشار خون كمك مي كند.
مركبات، توت ها و سبزي هاي داراي برگ سبز، منابع خوب ويتامينC هستند. دريافت كم اين ويتامين با پرفشاري ارتباط دارد. مصرف مكمل ويتامينC در افراد دچار پرفشاري و همچنين افراد سالم سبب كاهش فشار خون مي شود.
تا حد ممكن از مصرف چربي هاي جامد خودداري كنيد. از چربي يا روغن هاي حيواني و روغن هاي اشباع شده گياهي(هيدروژنه) كمتر استفاده كنيد. هنگام آشپزي از روغن هاي مايع مانند ذرت، زيتون و آفتابگردان به جاي ساير روغن ها استفاده كنيد. مصرف چربي زياد، موجب بروز بيماري هايي مانند تصلب شرايين(سخت شدن رگ ها) و پرفشاري خون مي شود.
چاقي يكي از عواملي است كه موجب افزايش فشار خون مي شود. بنابراين كاهش وزن و حفظ وزن طبيعي از اركان اساسي هر برنامه طراحي شده جهت مقابله با پرفشاري هستند. مواد حاوي كافئين از قبيل قهوه، چاي، نوشابه هاي كولا و شكلات، سبب افزايش فشار خون مي شوند و بايد در حد اعتدال مصرف شوند.
از سوسيس، كالباس، كنسرو گوشت، برگرها و ساير فراورده هاي گوشتي به علت دارا بودن مقادير بالاي سديم بايد پرهيز كرد. سبزي هاي كنسرو شده در آب نمك، زيتون، چيپس و ساير تنقلات شور نيز نبايد مصرف شود. مصرف الكل با فشار خون بالا ارتباط داشته و مي تواند سبب تشديد بيماري شود.

براي كاهش فشار خون ، پياده روي سريع به مدت 30 تا 45 دقيقه، سه تا پنج بار در هفته توصيه مي شود. مصرف سيگار سبب تشديد پرفشاري مي شود. نيكوتين موجود در سيگار، فشار خون را افزايش مي دهد، رگ هاي خوني را تنگ مي كند، بر مقدار منواكسيد كربن مي افزايد و در نتيجه موجب كاهش ميزان اكسيژن رساني به عضله قلب مي شود. نتايج تحقيقات نشان مي دهد كه در افراد سيگاري سرخرگ ها 50 درصد سريع تر از افرادي كه اصلا" سيگار نمي كشند، سفت مي شوند. افرادي كه فشار خون بالا دارند نبايد دچار هيجان هاي شديد و فشارهاي روحي وعصبي شوند.
  


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي ، تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی در محل بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی مصرف سیگار در ایران و جهان، اپیدمیولوژی بیماری های قلبی و عروقی در ایران و جهان، سهم عوامل مختلف و سیگار در بروز و موربیدیتی و مورتالیتی بیماری های قلبی عروقی، پاتوفیزیولوژی سیگار در بیماری های قلبی عروقی، نقش سیگار در نارسایی قلب، روش های کاربردی مراکز ترک سیگار، نقش مشاوره روانپزشکی در ترک سیگار، نقش ترک سیگار در بهبود نتایج در انواع روش های درمانی مختلف می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير محققان سوئدي نشان مي دهد مصرف فراوان ميوه، خطر پارگي آئورت را كاهش مي دهد. تا كنون بارها از فوايد خوردن روزانه ميوه و تاثير آن بر سلامتي سخن گفته شده است. اما مطالعات اخير دانشمندان، تاثير آن را بر محافظت از شریان ها نشان مي دهد. دانشمندان مركز كارولينسكا و دانشگاه اوپسالا در سوئد با تحقيق بر روي بيش از ۸۰ هزار بزرگسال بين ۴۶ تا ۸۴ سال دريافتند مصرف روزانه ميوه خطر پارگي شریان ها را كاهش مي دهد.
آنوريسم‌ نوعي بيماري است كه در آن شریان در اثر ضعف ديواره بزرگ مي شود . آنوريسم معمولاً در آئورت يا شریان هایی كه مغز، پاها، يا ديواره قلب را تغذيه مي‌كنند، ايجاد مي‌شود. اين بيماري در ۸۰ درصد موارد منجر به مرگ مي شود.
اين نتايج نشان مي دهد كه مصرف ۳ عدد ميوه در هر روز، خطر پارگي شریانی را در مقايسه با كساني كه تنها ۵ عدد ميوه در يك هفته مي خورند ۴۴ درصد كاهش مي يابد. خوردن ۲ ميوه در هر روز نيز خطرابتلا به اين بيماري را تا ۲۵ درصد كاهش مي دهد. به گفته دانشمندان، مردان و افراد سيگاري، بيش از ديگران در معرض خطر پارگي شریانی قرار دارند. با اين حال، همه بايد از مقدار توصيه شده ميوه، مصرف كنند.  دانشمندان همچنين مي گويند كه مردان ۱۳ برابر بيشتر از زنان به اين بيماري مبتلا مي شوند و معمولا اين اتفاق بعد از سن ۶۵ سالگي رخ مي دهد. در ميان ميوه ها، سيب نيز از وریدها محافظت مي كند. نتايج اين تحقيق كه ۱۳ سال به طول انجاميده در نشريه علمي Circulation به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: آنوریسم, میوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


لخته خون يا ترومبوز در داخل يك رگ خوني ، در نتيجه تخريب ديواره رگ تشكيل مي شود. از علل به وجود آورنده لخته، به طور مثال مي توان به عفونت ها ، ضربات يا حمله راديكال هاي آزاد اشاره كرد. اين عوامل سبب بروز لخته و در نتيجه تشكيل ساختار تصلب شرايين مي شوند. ناحيه آسيب ديده در ديواره رگ براي پلاكت هاي شناور در خون شبيه يك آهن ربا عمل مي كند. اين پلاكت ها به محل چسبيده و سبب ايجاد لخته خوني مي شوند و اين لخته مي تواند آن قدر بزرگ شده كه سبب انسداد مجاري عروقي  شود.
اولين علامت ترومبوز به طور معمول زماني خود را نشان مي دهد كه لخته خون باعث انسداد شده و به قدري حاد است كه سبب بروز حمله قلبي يا سكته مغزي مي شود. در بسياري از موارد براي درمان ترومبوز داروهاي ضد انعقاد جهت ممانعت از لخته شدن خون تجويز مي شود. همچنين داروهاي ترومبوليتيك (تجزيه كننده لخته خون) جهت شكستن لخته خوني كه به تازگي تشكيل شده است، تجويز مي شود. بيشترين انواع داروهاي مصرفي شامل هپارين و وارفارين هستند. حال مي خواهيم بررسي كنيم كه چه غذاهايي مفيد هستند.
براي افرادي كه جهت ترومبوز ، تحت درمان دارويي قرار مي گيرند توجه به توصيه هاي پزشك، قبل از اقدام به هر نوع تغيير در رژيم غذايي بسيار ضروري است. ماهي هاي روغني از قبيل قزل آلا، ماكرل، شاه ماهي و ساردين حاوي دو اسيد چرب مهم ومفيد به نام هايEPA وDHA هستند كه عملكرد مشابه آسپرين در رقيق كردن خون را دارن . مطالعات دراز مدت در آمريكا ، هلند و سوئد نشان داده است كه مصرف ماهي هاي روغني 2 تا 3 بار در هفته مي تواند اثرات عميقي بر بهبود جريان خون داشته باشد و به اين طريق خطر تشكيل لخته خون را كاهش دهد. افزايش مصرف ماهي هاي روغني يكي از راه هاي به خوبي شناخته شده جهت رقيق كردن خون از طريق رژيم غذايي است.
لوبياي سويا و فراورده هاي آن حاوي آنتي اكسيداني به نام جنستاين هستند كه علاوه بر نقش شناخته شده اين ماده در پيشگيري از بروز سرطان، مشاهده شده است كه سبب توقف رشد سريع و بي رويه سلول هاي عضلاني صاف مي شود و در واقع همين رشد بي رويه و كنترل نشده سبب تحريك تشكيل لخته خون مي شود. لازم به ذكر است كه كنجاله سويا تحت عنوان پروتئين گياهي نيز حاوي جنستاين است و بنابراين مصرف پروتئين گياهي سويا جهت پيشگيري از تشكيل لخته خون توصيه مي شود.
حبوبات به ويژه عدس داراي ماده اي به نام كومارين است كه يكي از مواد طبيعي رقيق كننده خون است . (از لحاظ شيميايي ، وارفارين كه يكي از داروهاي رقيق كننده خون مي باشد نيز در واقع يك نوع كومارين است) بنابراين خواص دارويي حبوبات در پيشگيري از تشكيل لخته خون بر اهميت مصرف روزانه اين گروه غذايي مي افزايد . نان غلات كامل (سبوس دار)، پاستا، غلات صبحانه سبوس دار، مركبات، آناناس ، بوكلي ، گل كلم ، كدو ، جعفري ، تخم كتان و چاي سبز سرشار از كومارين هستند. غذاهايي كه حاوي كومارين هستند بايد به طور منظم در برنامه غذايي روزانه مصرف شوند.
دانشمندان طب گياهي معتقدند كه فلفل قرمز سبب تحريك سيستم گردش خون و تسهيل حركت خون در رگ ها مي شود و بهتر است همراه ادويه هاي ديگر در تهيه و طبخ غذا مورد استفاده قرار گيرد.
تخم كتان، يكي از منابع غذايي غني از اسيدهاي چرب امگا-3 است. اين اسيدهاي چرب در بدن تبديل به نوعي پروستاگلاندين – پروستاگلاندين گروهي از تركيبات شبه هورمون است كه كاهنده فشار خون و محرك عضلات صاف بوده و اعمال متعدد مهمي در بدن ايفا مي كنند- به نام پروستاگلاندينE1 مي شوند. اين ماده رگ هاي خوني را متسع كرده و در پيشگيري از تشكيل لخته موثر است. دانه آفتابگردان ، كنجد و تخمه كدو حلوايي تامين كننده اسيدهاي چرب امگا-3 و امگا-6 هستند. چهار قاشق غذاخوري تخم كتان را مي توان با دو قاشق غذاخوري از هر يك از دانه هاي كنجد ، آفتابگردان و كدو حلوايي آسياب كرد و در يك ظرف بدون منفذ در يخچال نگهداري كرد. اين مخلوط همراه نان ، ماست و يا غلات صبحانه قابل مصرف است و يك تركيب التهابي داراي اسيدهاي چرب امگا-3 و امگا-6 است.
انواع توت ها از قبيل توت فرنگي و شاتوت ، همچنين مركباتي از قبيل پرتقال و گريپ فروت سرشار از ويتامين C و مواد مفيد گياهي هستند كه به حفظ خاصيت كشساني ديواره رگ ها كمك مي كنند . اين ميوه ها را بايد به طور منظم مصرف نمود.
در اينجا حال به بررسي غذاهايي كه بايد از آنها پرهيز كرد مي پردازيم . كره و خامه داراي چربي اشباع زيادي هستند كه خطر تشكيل لخته خون را افزايش مي دهند ، لذا مصرف اين مواد غذايي را بايد به حداقل رساند . روغن نارگيل و نارگيل خشك نيز داراي چربي اشباع زيادي هستند و از مصرف آنها پرهيز كرد. اما شير نارگيل هم از نظر چربي كل و هم چربي اشباع فقير بوده و قابل مصرف است. شير و ماست پرچربي را كمتر مصرف كرده و در عوض فراورده هاي لبني كم چربي را به منظور كاهش دريافت چربي اشباع در برنامه غذايي خود بگنجانيد. گوشت هاي چرب و فراورده هاي گوشتي از جمله، سوسيس و كالباس را محدود كنيد . هر نوع چربي قابل مشاهده در اطراف تكه هاي گوشت مصرفي را جدا كنيد . مصرف انواع كيك ها ، شيرينيجات را به حداقل برسانيد . محصولات موجود در بازار با استفاده از ارزان ترين روغن در دسترس تهيه مي شوند كه اغلب از انواع بسيار اشباع شده بوده و مضر هستند.

در پايان لازم به ذكر چند نكته است. وزن اضافي را كم كنيد ، اين امر به طور خودكار خطر تشكيل لخته خون را كاهش خواهد داد . ورزش منظم سبب جريان خون بهتر مي شود . قبل از افزايش فعاليت هاي ورزشي با پزشك خود مشورت كنيد ، زيرا سيگار خطر تشكيل لخته خون را افزايش مي دهد.


برچسب‌ها: ترومبوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پس از حمله قلبی، سلول‌های این منطقه از بدن، از تپش بازمانده و خاموش می‌شوند؛ اما دانشمندان موسسه گلداستون با شناسایی راهی برای تبدیل گروهی از سلول‌های تشکیل‌دهنده بافت زخم به سلول‌های تپنده نشان داده‌اند که این آسیب دائمی نیست. سال گذشته این دانشمندان، سلولهای قلب شکل‌دهنده جای زخم موسوم به سلولهای فیبروبلاست را در موش به سلول تپنده قلب تبدیل کردند و اخیرا توانسته‌ا‌ند همین کار را بر روی سلولهای انسان در آزمایشگاه انجام دهند. فیبروبلاست‌ها حدود 50 درصد تمام سلول‌های قلب را تشکیل داده و از این رو منبع وسیعی از سلولهای با قابلیت برنامه‌ریزی مجدد به شکل عضله جدید را ارائه می‌کنند. پژوهش این محققان شاهد مثالی از قابلیت برنامه ریزی مجدد سلولهای فیبروبلاست انسان به سلولهای تپنده قلب بوده است.
در سال 2012 این محققان در پژوهشی که در مجله نیچر منتشر شد، نشان دادند که می‌توان این سلول‌ها را با تزریق سه ژن موسوم به GMT به قلب موشهای زنده که در اثر حمله قلبی آسیب دیده بودند، مجددا به شکل سلولهای تپنده قلب برنامه‌ریزی کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که شاید بتوان از همین شیوه در انسان نیز استفاده کرد اما تجربیات اولیه بر روی فیبروبلاستهای انسان از سه منبع سلولهای قلب جنین، سلولهای بنیادی جنینی و نوزادی نشان داد که این سه ژن به تنهایی کافی نبوده و در کنار ترکیبی از دو ژن دیگر موسوم به ESRRG و ZFPM2 می‌توانند کارساز باشند. گامهای بعدی این دانشمندان، آزمایشات این ترکیب در قلب پستانداران بزرگتر مانند خوکها است. در نهایت این محققان امیدوارند بتوانند ترکیبی از مولکولهای کوچک دارو مانند را تهیه کنند که جای این ترکیب را گرفته و شیوه ایمنتر و ساده‌تری از انتقال را ارائه کند. این پژوهش در مجله Stem Cell Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, فیبروبلاست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان ژاپني موفق شدند اجزاي تشكيل دهنده عضله قلب انسان را از سلولهاي غير ماهيچه اي تهيه كنند. اين دانشمندان از طريق وارد كردن پنج ژن كليدي به ماهيچه هاي غير ماهيچه اي به اين دستاورد بزرگ دست يافته اند. اين يافته جديد مي تواند راه را براي درمان هاي جديد سكته قلبي هموار كند. دكتر ماساكي ليدا كه رهبري گروه محققان را به عهده دارد درباره اين يافته جديد مي گويد: اميدواريم بتوانيم روش هاي مطمئني را براي فرستادن ژن ها به قلب ابداع كنيم.
سلول هاي ماهيچه اي قلب ۳۰ درصد از كل بافت قلب را تشكيل مي دهند و ۷۰ درصد باقي مانده را سلول هاي غير ماهيچه اي تشكيل مي دهند. دانشمندان در يك فرايند آزمايشگاهي با نمونه برداري از سلول هاي غير ماهيچه اي قلب ۳۶ بيمار و وارد كردن پنج ژن كليدي مربوط به سلول هاي ماهيچه اي قلب به آن ها، سلول هاي ماهيچه اي تهيه كردند. آن ها همچنين تاييد كردند كه سلول هاي به دست آمده پس از همكاري با ديگر سلول هاي ماهيچه اي قلب شروع به ضربان كرده اند.
پيش از اين همين گروه تحقيقاتي در روشي مشابه، سلول هاي غير ماهيچه اي قلب موش هايي كه از آنفاركتوس حاد قلبي رنج مي بردند را به سلول هاي ماهيچه قلب موش تبديل كردند. به گفته دانشمندان، اين يافته جديد، نسل مستقيم از سلول هاي ماهيچه اي قلب كه متكي به سلول هاي بنيادي قلب و نخاع نباشد را وارد دنياي علم مي كند. اين دستاورد جديد نياز پيوند سلولي را از ميان برده و خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي دهد. خطر ابتلا به سرطان يكي از نگراني هاي عمده در ارتباط با كاربرد باليني سلولهاي بنيادي است. نتايج اين تحقيقات در مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم آمريكا National Academy of Sciences of the United States منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی تهران در محل بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اصول اکوکاردیوگرافی 2D and M-mode، اصول داپلراکو(داپلررنگی، اسپکترال داپلرو داپلربافتی)، اندازه گیری حفرات قلبی (مقادير طبيعي و غير طبيعي طبق گايد لاين ها)، نماهای استاندارد اکوکاردیو گرافی از طریق مری (TEE)، ارزیابی اکوکاردیو گرافیک عملکرد دیاستولیک قلب، ارزیابی اکوکاردیو گرافیک همودینامیک بیمار، اکوکاردیوگرافی قلب راست (دریچه ها وبطن)، ارزیابی اکوکاردیو گرافیک عملکرد سیستولی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی تهران در محل بیمارستان شهیدرجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اکو سه بعدی در ارزیابی بطن چپ، اکو سع بعدی برای ارزیابی بطن راست، اکو سه بعدی برای ارزیابی دریچه میترال، اکو سه بعدی برای ارزیابی دریچه تریکاسپید و آئورت می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های تحقیقی جدید نشان می‌دهد زمانی که صحبت از رخداد اولین سکته قلبی در میان باشد، کلسترول بالا برای مردان میانسال خطرناکتر از زنان است. تحقیقی بر بیش از 40 هزار مرد و زن نروژی نشان می‌دهد که مرد میانسال بودن و داشتن کلسترول بالا موجب هم افزایی منفی می‌شود که در زنان چنین چیزی مشاهده نشده است. اریک مدسون از دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) می‌گوید این نتایج حاکی از آن است که سطوح بالای کلسترول برای مردان خطرناکتر از زنان است، بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه برای این گروه در اولویت قرار گیرد تا خطر رخداد اولین حمله قلبی را کاهش داد.
طی این پژوهش، نمونه‌های خونی 65 هزار شخص طی سال‌های 1995 تا 1997 نیز مورد بررسی قرار گرفت. از آنجاکه محققان فرض را بر این گذاشته بودند که هورمون‌های جنسی زنانه می‌تواند زنان را به‌طور احتمالی در برابر شیوع اولین حمله قلبی در امان بدارد، آنالیزهای خود را بر افراد جوانتر از 60 سال متمرکز کردند.
در پایان محققان اطلاعات مربوط به 23 هزار و 525 زن و 20 هزار و 725 مرد زیر 60 سال را گردآوری کردند. طی 12 سال مطالعه، 157 مورد سکته قلبی و 553 مورد نیز در مردان گزارش شد. تحقیقات بر افراد بالای 60 سال، چنین رابطه منفی را در مردان نشان نداد. این پژوهش در مجله "Epidemiology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند كه استفاده ازبعضي از داروهاي فشارخون خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان افزايش مي دهد. نتايج تحقيقات دانشمندان مركز تحقيقات سرطان در سياتل آمريكا نشان مي دهد زناني كه بيش از ۱۰ سال براي درمان فشار خون بالا از مسدودكننده هاي كانال كلسيم (calcium-channel blockers) استفاده مي كنند، ۲.۵ برابر بيش از كساني كه دارو مصرف نمي كنند و يا نوع ديگري از دارو را مصرف مي كنند، به سرطان سينه مبتلا مي شوند. 
محققان در اين تحقيق ۱۹۰۰ زن مبتلا به سرطان سينه و ۸۵۰ زن سالم را مورد بررسي قراردادند . محققان در اين تحقيق دريافتند ميان مصرف انواع ديگر داروهاي فشار خون مثل بتا بلاكر و ديورتيك با سرطان سينه ارتباطي وجود ندارد. در سال ۲۰۱۰، ۶۷۸ ميليون نسخه داروهاي درمان فشارخون به فروش رسيده كه از اين ميان ۹۸ ميليون نسخه از آن از نوع مسدودكننده كانال كلسيم (calcium-channel blockers) بوده است.
محققان مي گويند كه با وجودي كه اين مطالعات يك رابطه علت و معلولي بين مصرف دارو و سرطان را نشان مي دهد اما هنوز بايد روي آن كار شود و در اين زمينه تحقيقات بيشتر انجام شود. مسدودكننده هاي كانال كلسيم با كاهش حركت كلسيم به سمت سلول هاي ماهيچه اي و اتساع عروق خوني، نيروي انقباض قلب و در نتيجه ضربان قلب را كاهش مي دهند. به گفته پزشكان برخي از مبتلايان به فشار خون نمي توانند از انواع ديگر دارو استفاده كنند و بدن آن ها تنها به اين مسدودكننده ها پاسخ مي دهد. آن ها به اين بيماران توصيه مي كنند براي تغيير نوع داروي مصرفي خود حتما با پزشك مشورت كنند. دكتر كريستوفر لي متخصص اپيدمولوژي و پژوهشگر سرطان سينه در مركز تحقيقات سرطان سياتل در اين مورد گفت: درگام بعدي اين پژوهش مكانيسم هاي اصلي مسدودكننده هاي كانال كلسيم مورد بررسي قرار مي گيرد تا دليل اصلي ارتباط بين اين نوع دارو و سرطان سينه مشخص شود. نتايج اين تحقيقات در شماره اخيرنشريه American Medical Association به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه براون آمريكا نشان مي دهد بيماراني كه در روزهاي پانزدهم تا بيست ويكم ماه هاي قمري جراحي قلب انجام مي دهند، شانس موفقيت بيشتري دارند. پيش از اين تاثير ماه بر روي خواب و افزايش زاد و ولد در روز چهاردهم هرماه قمري ( ماه كامل) به اثبات رسيده بود، اما مطالعه بيش از ۲۰۰ زن و مرد كه بين سال هاي ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ بستري شده بودند، نشان مي دهد كه ماه مي تواند بر روي موفقيت عمل هاي جراحي قلب نيز تاثير داشته باشد.
محققان به دنبال پاسخ به اين پرسش بودند كه آيا خطرناك بودن نوع بيماري و زمان بستري بودن بيمار در جراحي ترميمي ديسكسيون آئورت تحت تاثير تابيدن ماه و فصل قرار دارد. ديسكسيون آئورت بيماري است كه در آن خون در ديواره آئورت جمع مي شود و خطر حمله قلبي و سكته را افزايش مي دهد. براي درمان اين بيماري بايد جراحي بر روي آئورت انجام شود. محققان مشاهده كردند هرچند مرگ و مير حاصل از اين بيماري در فصل زمستان بيشتر از فصول ديگر گزارش شده اما نمي توان تفاوت قابل توجهي ميان فصول مختلف سال پيدا كرد.
در مقابل آن ها دريافتند شانس نجات بيماران جراحي شده به چرخه ماه قمري وابسته است و جراحي هاي منجر به مرگ، صرف نظر از سن، جنس، و عوامل خطرزاي جراحي (ديابت و فشارخون بالا)، در بيماراني كه بين پانزدهم تا بيست و يكم هر ماه قمري تحت عمل جراحي قرار مي گيرند كاهش مي يابد. همچنين مدت زمان بستري شدن بيمار در مرداني كه بيشتر تحت عمل جراحي ترميمي آئورت و يا جراحي دريچه قلب قرار گرفته اند، در مقايسه با ساير بيماران كاهش مي يابد. دانشمندان اميدوارند در تحقيقات آينده خود اثرات ديگري از تابيدن ماه بر روي بدن بيمار در مقايسه با قابليت هاي پزشكي را دريابند.


برچسب‌ها: ماه, دیسکسیون آئورت, جراحی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه کمبریج مدعی شده‌اند که یک آزمایش ساده و ارزان خون می‌تواند سالانه جان هزاران انسان را از مشکلات خطرناک فشار خون نجات دهد. به گفته محققان، در صورت تشخیص زودهنگام می‌توان از خطرات جانی برای این بیماران جلوگیری کرد. این پژوهش حول نوعی فشار خون بالای ایجاد شده با تومورهای خوش‌خیم و کوچک غده فوق کلیوی انجام شده است. با وجود خطرناک بودن این بیماری، می‌توان آن را با یک آزمایش 15 پوندی تشخیص داده و با برداشتن تومورها طی یک عمل جراحی لاپاراسکوپی به درمان فشار خون بالا پرداخت. این کار می‌تواند نیاز به استفاده از داروهای مادام‌العمر فشار خون را از بین برده و همچنین تا حد زیادی احتمال حمله و سکته قلبی و دیگر شرایط مرگبار را کاهش می‌دهد.
این درمان برای افراد کمتر از 40 سال نتیجه بهتری داشته و حدود 10 هزار مرد و زن در دهه‌های 20 و 30 سال می‌توانند سالانه از مزایای آن بهرمند شوند. این تاکید بر زیر 40 سال از آن جهت بوده که پس از این سنین، فشار خون بالا تاثیرات مخرب خود را بر بدن می‌گذارد.
بنیاد قلب انگلیس این پژوه را یک دستاورد هیجان‌انگیز خوانده، اما تاکید کرد که تشخیص زودهنگام بسیار ضروری است.
فشار خون بالا بر یک سوم بزرگسالان تاثیر گذاشته و خطر ابتلا به حمله و سکته قلبی را سه برابر می‌کند. این بیماری که به دلیل نامشخص ماندن علائم آن تا بدتر شدن شرایط با عنوان «قاتل خاموش» شناخته شده، بزرگترین عامل مرگ‌ومیر در جهان شمرده می‌شود.
گونه‌ای که توسط تومورهای خوش‌خیم غده فوق‌کلیوی ایجاد می‌شود، بطور ویژه‌ای نگران‌کننده است. این بیماران با خطر پنج برابر بیشتر ابتلا به حمله قلبی نسبت به سایر گزینه‌های بالابرنده فشار خون مانند کشیدن دخانیات و تنش روبرو هستند.
پزشکان از مدتها قبل می‌دانستند که این تومورها باعث افزایش فشار خون می‌شود اما تصور می‌شد که تنها تعداد نسبتا کمی از بیماران تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این در حالیست که پژوهش دانشمندان کمبریج که در مجله Nature Genetics منتشر شده، نشان می‌دهد که این تومورهای خوش‌خیم مسئول یکی از هر 10 مورد از این بیماری هستند. محققان از اسکنهای پیشرفته برای شناسایی این تومورهای سه میلیمتری در مردان و زنان مبتلا به فشار خون بالا استفاده کردند. محققان سپس تومورها را برداشته و دی‌ان‌ای آنها را بررسی کردند. این کار نشان داد که اکثر قریب به اتفاق آنها از یک جهش ژنتیکی برخوردارند که تولید هورمون آلدوسترون را که عامل افزایش فشار خون بوده، افزایش می‌دهد. این تومورها توسط یک آزمایش خون بسیار دقیق و ارزان قابل شناسایی هستند که بعد می‌توان آنها را طی دو روز اقامت در بیمارستان و انجام عمل لاپاراسکوپی حذف کرد.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
زمان برگزاری: ۳۰ بهمن الی ۲ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خباصه مقالات: ۳۰ آذر ۱۳۹۲
 مکان برگزاری: بندرعباس

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش اورژانس, همایش اورژانس های قلبی, علوم پزشکی هرمزگان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان نسل جدیدی از قلب مصنوعی را به یک بیمار 65 ساله پیوند زدند که می‌تواند از راه اینترنت کنترل شود. امروز اینترنت زندگی انسان‌ها را تغییر داده است، به خاطر شبکه، افراد دور از هم می‌توانند به طور مجازی بهم نزدیک شوند اما این تنها قابلیت اینترنت نیست بلکه شبکه وارد دنیای پزشکی نیز شده است. در این راستا، پزشکان موسسه کلینیکی "هیومنیتاس" در میلان نسل جدیدی از قلب مصنوعی را به یک بیمار 65 ساله مرد پیوند زدند که این قلب مصنوعی قادر است اطلاعات را مستقیما و از راه اینترنت به پزشکان انتقال دهد. درحال حاضر تنها 18 نمونه از این قلب مصنوعی با قابلیت کنترل از راه اینترنت در تمام دنیا وجود دارد و فاز آزمایشی پیوند آن در مراکزی در برلین، بروکسل و میلان انجام شده است.
این قلب مصنوعی در واقع یک دستگاه کوچک پنج سانتی‌متری با وزن حدود 100 گرم است که "دستگاه همراه بطنی" نام دارد و از یک پمپ برخوردار است که در ابتدای بطن چپ قرار می‌گیرد و به قلب بیمار کمک می‌کند که خون را به روشی طبیعی پمپاژ کند. نوآوری این دستگاه نسبت به سایر قلب های مصنوعی در این است که این قلب دارای یک کنسول خارجی است که به رایانه متصل می شود و می تواند از راه اینترنت اطلاعاتی را درباره عملکرد خود به پزشکان انتقال دهد و به این ترتیب امکان کنترل از راه دور وضعیت بیمار را فراهم می‌کند. به گفته محققان، این ویژگی به متخصصان اجازه می دهد که در زمان واقعی، حالت سلامت بیمار را با دریافت پارامترهای پمپاژ و با کنترل جریان خون، قدرت عملکرد و سرعت توربین بررسی کنند.


برچسب‌ها: مصنوعی, قلب مصنوعی, اینترنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یازدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان وصله‌ای مرکب از سلول‌های قلبی و نانو الیاف طلا را توسعه داده اند که می‌تواند به ترمیم بافت آسیب‌دیده در بیماران دچار سکته قلبی کمک کند. پس از بروز حمله قلبی، بخشی از بافت قلب دچار آسیب جدی شده و این مسأله منجر به تضعیف این عضو می‌شود. وصله‌ای که توسط محققان توسعه داده شده است، ترکیبی از سلول‌های قلبی و نانو الیاف طلا است که با انجام عمل جراحی بر روی مناطق آسیب دیده قرار داده شده و امکان رشد مجدد بافت قلب را فراهم می‌کند.
نانو الیاف یکپارچه سازی شده (ساخته شده از نانو ذرات طلا) بر روی نانو داربست سه بعدی بیومواد کشیده و سپس این داربست در معرض سلول‌های عضله قلب قرار داده می شوند.
رسانایی بالای نانو ذرات طلا اجازه برقراری ارتباط بین سلول‌ها با یکدیگر را از طریق ارسال سیگنال‌های الکتریکی از درون شبکه نانو الیاف فراهم می‌کند.
با کمک میکروسکوپ الکترونی عملکرد این وصله مورد بررسی قرار گرفت که نشان می‌دهد، سلول‌هایی که بر روی داربست فاقد نانو الیاف طلا قرار داده شوند، عملکرد انقباضی بسیار ضعیفی از خود بروز می‌دهند. محققان امیدوارند که آزمایش بالینی وصله ترکیبی سلول‌های قلبی و نانو الیاف طلا بر روی انسان را بزودی آغاز کنند.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, نانو, نانوالیاف
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۲ توسط انجمن قلب كودكان ايران در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اكوكارديوگرافي جنين دردوقلوئي، عوارض آنژيوپلاستي کوارکت، عوارض بستن VSD با آمپلاتزر، عوارض بستن ASD2 با آمپلاتزر، یک مورد جالب آترزی ریوی با سپتوم بین بطنی سالم، موارد جالب در Stenting، انجام Ablation بعد از عمل جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, انجمن قلب کودکان ایران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مركز علوم و فناوري نانوي آمريكا، با استفاده از فناوري نانو ( نانوفيبرهاي طلا )موفق به ترميم قلب آسيب ديده شدند. در پي يك حمله قلبي به بافت قلب آسيب جبران ناپذيري وارد مي شود. در اين حالت سلول هاي قلب قابليت تكثير و ترميم را از دست مي دهند و مقدار سلول هاي بنيادي قلب كاهش پيدا مي كند.  محققان مركز علوم و فناوري آمريكا با استفاده از نانوفيبر طلا موفق به حل اين مشكل شده اند. در اين فرآيند با استفاد از رشته هاي نامريي طلا، بافت مصنوعي قلب مهندسي مي شود و مانند وصله در قسمت آسيب ديده قرار مي گيرد. مزيت اين روش نسبت به ساير روش هاي پيشرفته ديگر، قابليت هماهنگي آن با ساير بخش هاي قلب از نظر مدارهاي الكتريكي است.
اين بافت مصنوعي به راحتي مي تواند سيگنال هاي الكتريكي بين ساير سلول ها را بهينه كند. در اين حالت ضربان و ريتم قلب بدون هيچ مشكلي مانند حالت طبيعي انجام مي شود. سلول هاي قلب داراي پروتئيني روي سطح خود هستند كه وظيفه آن انتقال سيگنال هاي الكتريكي است. زماني كه سلول هاي قلبي آسيب مي بينند، اين پروتئين ها از بين مي روند. درست است كه سلول هاي قلب و ساير اندام هاي بدن قادر به ترميم خود هستند ولي اين فرآيند با سرعت بسيار پاييني انجام مي شود و در اكثر مواد بيمار اين فرصت را ندارد و ازبين مي رود. وظيفه نانوفيبر طلا، انتقال سيگنال ها عصبي تا بهبود كامل سلول هاي قلب و توليد پروتئين هاي مسئول انتقال سيگنال هاست. سلول هاي مورد نياز براي ساخت اين وصله، از بدن خود بيمار گرفته مي شوند و روي يك داربست سازگار با بدن قرار مي گيرند.   نتايج كامل اين بررسي در شماره اخير نشريه Materials Chemistry B به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: نانو, نانوفیبر, طلا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک مطالعه آينده‌نگر نشان مي‌دهد بعد از وقوع فيبريلاسيون دهليزي، بروز اختلالات شناختي سرعت مي‌گيرد. در يک بررسي محققان 5000 فرد بالاي 65 سال سالم و بدون هيچگونه سابقه سکته مغزي يا فيبريلاسيون دهليزي اوليه را به‌مدت 7 سال مورد پيگيري قرار دادند. در خلال اين مدت، 11% اين افراد مبتلا به فيبريلاسيون دهليزي شدند. بعد از تعديل متغيرهاي مختلف، آشکار شد پس از تشخيص فيبريلاسيون دهليزي در افراد، متوسط نمرات در دو آزمون شناختي سريع‌تر از کساني که به اين بيماري مبتلا نشده بودند، کاهش پيدا کرد. به گفته پژوهشگران آستانه اختلالات شناختي و زوال عقل درافراد مبتلا به فيبريلاسيون دهليزي در سنين پايين‌تري رخ مي‌دهد. آنها اشاره مي‌کنند که ارتباط بين AF و کاهش شناخت بعد از حذف افراد مبتلا به نارسايي قلبي از مطالعه کمتر مي‌شود؛ بنابراين برون‌ده قلبي پايين به دنبال نارسايي قلبي ممکن است توضيحي براي اين ارتباط باشد.


برچسب‌ها: دمانس, فیبریلاسیون دهلیزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقيقاتي كارولينسكا در سوئد، دريافتند كه كاهش ناگهاني دما يكي از عوامل موثر در افزايش كلسترول و در نتيجه افزايش احتمال سكته قلبي است.  محققان با بررسي نحوه سوختن چربي قهوه‌اي در بدن موش‌ها دريافتند كه قرار گرفتن در معرض سرما موجب ضخيم‌شدن ديواره رگ‌ها و افزايش خطر سكته قلبي مي‌شود. چربي قهوه‌اي كه پيش از اين تصور مي‌شد براي بدن مفيد است و يكي از عوامل كليدي كاهش وزن محسوب مي‌شد، وظيفه تبديل انرژي حاصل از مواد خوراكي به گرما را بر عهده دارد. 
در اين آزمايش به منظور بررسي فرآيند تبديل غذا به گرما، ابتدا محققان چند موش‌ را با استفاده از تغييرات ژنتيكي توليد كردند. اين موش‌ها مستعد تصلب شريان بودند؛ سپس موش‌ها به دوسته دسته تقسيم شده و گروه اول به مدت ۸ هفته در دماي ۳۰ درجه و گروه دوم در دماي ۴ درجه نگهداري شدند.  درهواي سرد، چربي سفيد به چربي قهوه‌اي تبديل شده و سپس طي فرآيندي در بدن گرما توليد مي‌كند. اين فرآيند در هر دو گروه موش‌ها مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد در طول آن اسيدهاي چرب و گليكول توليد مي‌شود و در نتيجه آن كبد شروع به توليد كلسترول بد يا ال‌دي ‌ال مي‌كند. اين نوع كلسترول سبب افزايش ضخامت ديواره رگ‌ها و در نتيجه افزايش احتمال سكته قلبي مي‌شود.
در پايان براي تاييد صحت اين نتايج، ۱۴ نفر داوطلب كه داراي سطح بالايي از كلسترول بد بودند، به مدت چهار ساعت در طول دو روز در دماي ۱۶ درجه مورد آزمايش قرار گرفتند. پس از پايان زمان آزمايش، ميزان كلسترول بد موجود در خون داوطلبان افزايش چشمگيري يافت.
نتايج حاصل از اين تحقيق، بيانگر وجود ارتباط بين كاهش دماي هوا و افزايش سكته قلبي است.  اين نتيجه‌گيري با نتايج حاصل از تحقيقي كه به مدت چهارسال به منظور بررسي ارتباط بين هواي سرد و حمله قلبي در انگليس و ولز انجام شد، انطباق دارد. بر اساس اين تحقيق به ازاي هر درجه كاهش دماي هوا، ۲۰۰ مورد به آمار سكته‌هاي قلبي افزوده مي‌شود. معمولا اختلاف دماي بين محيط بيرون و منزل در روزهاي گرم تابستان حدود ۲۳ درجه است كه موجب افزايش سكته قلبي مي‌شود. پزشكان به افراد و به‌خصوص سالمندان توصيه مي‌كنند كه بدن خود را در معرض تغييردماي شديد قرار ندهند. گزارش كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Cell Metabolism به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, دمای هوا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۹ شهریور ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست با استفاده از سلول‌های بنیادی توانسته‌اند رگهای خونی مصنوعی تولید کنند که تا 9 ماه در بدن دوام می‌آورند. در این پژوهش، شبکه‌های رگ‌های خونی بدست آمده از سلول‌های انسانی در سطح مغز موش پرورش داده شد که در آنجا تا 9 ماه مانند رگهای طبیعی به کار پرداختند. تحقیقات پیشین با استفاده از شیوه‌های مشابه نتوانسته بودند رگهای خونی بادوام و دراز مدت را در بدن حیوانات تولید کنند.
به گفته محققان، توانایی ترمیم یا پرورش سلولهای خون جدید می‌تواند پایه درمانهای جدید برای بیماریهایی مانند بیماری قلبی و دیابت باشد. محققان در این پژوهش که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده، به توصیف چگونگی استفاده از نوعی از سلول‌های بنیادی انسان برای ساخت سلول‌های پیش‌ساز عروقی که در نهایت به رگهای خونی تبدیل می‌شدند، پرداخته‌اند. این سلولها پس از کاشته شدن بر روی سطح مغز موشها، طی دو هفته به رگهای خونی کارا تبدیل شده و تا 280 روز به کار خود ادامه دادند. سلولهای مشابهی که بجای سطح در زیر پوست کاشته شده بودند نیز به رگهای خونی تبدیل شدند اما این نمونه‌ها از طول عمر کمتر برخوردار بوده و نیازمند پنج برابر سلول پیش‌ساز بیشتر برای ادامه فرایند تولید بودند.


برچسب‌ها: سلول های بنیادی, مصنوعی, رگ مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مقايسه‌هاي بسياري بين انوکساپارين و هپارين معمولي (unfractionated) در حين انجام مداخله کرونري از راه پوست (PCI) انجام شده ولي هيچ‌کدام از قدرت کافي براي تعيين تفاوت‌هاي احتمالي اين دو روش از نظر مرگ‌ومير و بي‌خطري، برخوردار نبوده‌اند. از اين رو، علي‌رغم شواهد محدود (سطح C) به نفع اثربخشي هپارين معمولي در حين PCI، اکثر راهکارها همچنان مصرف هپارين معمولي را به عنوان يک توصيه درجه I حين PCI پيشنهاد مي‌دهند.
اين پژوهشگران اقدام به تجميع داده‌هاي 23 مطالعه کردند که به مقايسه انوکساپارين با هپارين معمولي حين PCI پرداخته بودند. از ميان 30966 بيمار واردشده به اين تحليل، 10243 نفر (1/33%) تحت PCI اوليه به دليل انفارکتوس ميوکارد همراه با بالا رفتن قطعه ST 8750 نفر (2/28%) تحت PCI ثانويه پس از فيبرينوليز، و 11973 نفر (7/38%) تحت PCI برنامه‌ريزي‌شده به دليل آنژين پايدار يا سندرم‌هاي حاد کرونري بدون بالا رفتن قطعه ST، قرار گرفته بودند. براي حدود 14 هزار بيمار انوکساپارين و براي حدود 17 هزار نفر هپارين معمولي تجويز شده بود. انوکساپارين با کاهش معني‌دار ميزان مرگ، انفارکتوس ميوکارد، عوارض انفارکتوس ميوکارد، و نيز خونريزي‌هاي عمده همراهي داشت. بيشترين ميزان کاهش مرگ و خونريزي‌هاي عمده در بيماراني مشاهده شد که تحت PCI اوليه قرار گرفته بودند.
اين يافته‌ها نشان‌دهنده بي‌خطري و کارآمدي بيشتر انوکساپارين در مقايسه با هپارين معمولي هستند. هيچ کدام از اين کارآزمايي‌ها به تنهايي کاهش معني‌دار مرگ‌ومير ناشي از انوکساپارين را نشان ندادند؛ ولي اندازه و ثبات منافع انوکساپارين در اين فرابررسي بزرگ در کنار هزينه پايين اين دارو، دلايل کاملا محکمي را براي توصيه انوکساپارين به جاي هپارين معمولي در حين PCI فراهم مي‌کنند. لازم است که کميته‌هاي تدوين راهکارها در بازنگري‌ بعدي راهکارهاي خود به اين شواهد توجه کنند.


برچسب‌ها: انوکساپارين, هپارین, PCI
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخيرپزشكان بيمارستان سنت مايكل كانادا نشان مي دهد كه مهمترين عامل بيماري هاي قلبي و عروقي در بزرگسالي، فقر غذايي كودكان در دوران پيش از مدرسه است. دوران پيش از مدرسه مهمترين تاثير را در سلامتي فرد در بزرگسالي دارد.  در واقع شالوده اصلي سلامتي در ۶ سال اول زندگي پايه گذاري مي شود. علاوه بر سيستم قلبي و عروقي، سيستم اعصاب نيز در اين دوران شكل مي گيرد. محققان به پدران و مادران توصيه مي كنند كه به شدت مراقب تغذيه كودكان باشند و به هيچ وجه اجازه مصرف غذاهاي آماده را به آنان ندهند.
در ادامه تحقيقات آمده است كه غذاخوردن هنگام تماشاي تلويزيون و خوردن تنقلات ناسالم بين وعده هاي غذايي، مهمترين عامل فقر غذايي كودكان است. در اين تحقيقات ۱۰۰۰ كودك بين سنين ۳ تا ۶ سال مورد بررسي قرار گرفته اند. مبناي اين تحقيقات، ارتباط بين تغذيه ناسالم و ميزان كلسترول بد در كودكان است. نوع تغذيه يكي از مهمترين عوامل تعيين كننده قد و وزن كودكان است. متخصصان به والدين توصيه مي كنند كه علاوه بر وزن كودكان، ميزان آهن خون آنان را نيز به طور مداوم كنترل كنند. نتايج كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Canadian Medical به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: تغذیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


براساس نتايج يک مطالعه، ادامه مصرف وارفارين در جراحي‌هاي قلب که نياز به جايگذاري وسيله‌ دارند. بهتر از قطع وارفارين و شروع مصرف هپارين است. در يک مطالعه محققان 700 بيمار با خطر متوسط و بالاي حوادث ترومبوامبوليک که تحت درمان با وارفارين بودند و نيازي به پيس‌ميکرهاي غيراورژانس يا جراحي دفيبريلاتور کاشتني قلبي داشتند را مورد بررسي قرار دادند. نتايج مطالعه نشان داد پيامدهاي زودرس (بروز هماتوم اطراف وسيله) در بيماراني که هپارين دريافت مي‌کردند 4 بار بيشتر بود (16% در مقابل 5/3%) درحالي‌که ادامه مصرف وارفارين اين خطر را افزايش نداد. همچنين خطر خونريزي شديد متعاقب عمل جراحي در اين گروه افزايش نداشت.


برچسب‌ها: وارفارین, هپارین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links