بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد.
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


آزمايش‌ها نشان داده‌اند که ميزان سکته قلبي در افراد در سه روز اول تغيير ساعات تابستاني و زمستاني حدود ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. اين تغييرات مي‌تواند به دليل برهم خوردن تعادل هورموني باشد. زمان تنها يک ساعت در شبانه‌روز جلو يا عقب کشيده مي‌شود، اما تاثيرش روي افراد حساس مي‌تواند غيرمترقبه و حتي بسيار شديد باشد؛ مثلا موجب سکته قلبي شود! نتايج يک پژوهش از سوئد نيز با تحقيقات يادشده مشابه است. يکي از علل مي‌تواند دچار شدن افراد حساس به بي‌خوابي باشد. خواب اين افراد پس از تغيير ساعت روزانه مختل مي‌شود، وضعيت هورموني ‌آن‌ها بهم مي‌ريزد و احتمال ابتلا به سکته قلبي افزايش مي‌يابد. براي کساني که پوست چندان کلفتي ندارند، تغيير يک ساعت در شبانه‌روز مي‌تواند به اختلال در ساعت دروني‌شان بيانجامد. بسياري از آن‌ها دچار بدخوابي مي‌شوند و از خستگي و نداشتن تمرکز شکايت مي‌کنند. اين نشانه در ميان زنان بيشتر ديده مي‌شود.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, ساعت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در پژوهش خود نشان دادند، مصرف یک قرص گوجه‌فرنگی در روز می‌تواند انسان را از خطر بیماری قلبی دور نگهدارد. کارآزمایی انجام شده توسط محققان که یک قرص گوجه‌فرنگی را به همراه یک دارونما در 72 انسان بالغ آزمایش کرده بودند، نشان داد قرص مذکور عملکرد رگهای خونی را بهبود می‌بخشد. اگرچه به گفته کارشناسان، پژوهشهای بیشتری برای اثبات عملکرد آن نیاز است. این قرص حاوی یک آنتی‌اکسیدان طبیعی موسوم به لیکوپین است که رنگ گوجه‌فرنگی‌ها را نیز در خود تامین می‌کند.
دانشمندان از چندی پیش بر این گمان بودند که لیکوپین ممکن است برای جلوگیری از بروز بیماری از جمله سرطانهای خاص و بیماریهای قلبی عروقی مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که خوردن رژیم مدیترانه‌ای غنی از گوجه‌فرنگی – به همراه میوه‌ها و سبزیجات دیگر و روغن زیتون- برای سلامت مفید است. اگرچه پیروی از یک رژیم سلامت همچنان توصیه می‌شود اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا راهی برای قرار دادن برخی از این ویژگیهای خوب در یک قرص وجود دارد یا خیر. شرکت Cambridge Theranostics از دانشگاه کمبریج اکنون توانسته قرص گوجه‌فرنگی را تولید کند.
تیمی از دانشگاه کمبریج در پروژه‌ای که بودجه آن توسط بنیاد ولکام، بنیاد قلب بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین می‌شود، به بررسی برخورداری قرص مذکور از تاثیرات دلخواه پرداختند. آنها 36 داوطلب مبتلا به بیماری قلبی و 36 داوطلب سلامت به عنوان گروه کنترل را در این پژوهش مورد استفاده قرار داده و روزانه به آنها یک قرص گوجه‌فرنگی یا دارونما دادند.
محققان برای مقایسه جریان خون ساعد را اندازه‌گیری کردند که پیش‌بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده است چرا که رگهای خونی باریک شده می‌توانند منجر به حمله یا سکته قلبی شوند. در بیماران قلبی، قرص گوجه فرنگی باعث بهبود چشمگیر جریان خون در ساعد شد. اگرچه این مکمل تاثیری بر روی فشار خون، سفت شدن رگها یا سطح چربی خون نداشت. این پژوهش در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: گوجه فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه بوستون در آمریکا نشان می‌دهد کمبود آندروژن می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌های شایع مانند اختلال در نعوظ ، دیابت، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) باشد. در تعدادی از تحقیقات مشاهده شده است که کمبود آندروژن با افزایش مرگ و میر در مردان در ارتباط است. هورمون تستوسترون نیز اثرات مفیدی بر سلامت مردان دارد، ولی نقش درمانی آن در سلامت مردان به علت پاره‌ای دلایل از جمله تاثیر آن بر بروز و پیشرفت سرطان پروستات بحث برانگیز است.
برآورد ارتباط بین تستوسترون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ و ارزیابی کمبود آندروژن در مردان مبتلا به این بیماری‌ها، در بررسی‌های محققان دانشگاه بوستون نشان داد که بین کمبود آندروژن و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ ارتباطی وجود دارد. به گفته دانشمندان با توجه به ارتباط مستقیم کمبود آندروژن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، می‌توان با تجویز این هورمون در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، میزان این خطر را کاهش داد.
تجویز آندروژن باید در کنار بررسی دقیق خطر سرطان پروستات صورت گیرد. برای درک بهتر این رابطه و یافتن راه‌های مناسبی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، انجام پژوهش‌های طولانی مدت بیشتری لازم است که در آنها بیماران بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به گفته محققان این پژوهش‌های بالینی ملاحظات احتمالی همراه خود را دارند، از جمله این که آیا درمان با تستوسترون در طولانی مدت ایمن هست یا خیر و همچنین مساله تحلیل دقیق داده‌های گسترده نیز مدنظر است، ولی با این وجود این مطالعات می‌توانند نقش واقعی آندروژن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهند.


برچسب‌ها: آندروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو و بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا دریافته‌اند که ویتامین D نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر سالمندان ایفا می‌کند. این پژوهش ارتباط بین سطوح ویتامین D‌ در خون و میزان مرگ و میر افراد 65 ساله و مسن‌تر را بررسی می‌کند. نتایج حاکی از آن است که افراد مسنی که سطوح ویتامین D‌ خون‌شان کمتر از مقدار لازم است، بیش از همسالان خود که دارای مقادیر کافی از این ویتامین هستند بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند.
به گفته محققان، سطوح ویتامین D‌ در خون بیش از یک سوم افراد مسن به میزان کافی نیست و همین خطر مرگ و میر آنها بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. از آن جایی که افراد مسن کمتر از خانه بیرون می‌روند و بسیاری از آنها به خاطر ضعف و بیماری، روزهای متمادی در فضای بسته و دور از نور خورشید هستند، ذخایر ویتامین D‌ بدن‌شان کافی نیست و دچار فقر این ویتامین هستند.
محققان این پژوهش از داده‌های سومین بررسی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه که توسط مرکز ملی آمار سلامت انجام شده بود، استفاده کردند. آنها سه هزار و 400 نفر را به عنوان نماینده سالمندان در آمریکا انتخاب و سطوح ویتامین D را در خون آنها اندازه‌گیری کردند. مشخص شد کسانی که سطوح ویتامین D‌ در خون آنها ناکافی بود و دچار فقر این ویتامین بودند، سه برابر بیش از آنهایی که بدن‌شان دارای ویتامین D‌ کافی بود، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و 2.5 برابر بیش از آنها در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های دیگر بودند. به عقیده محققان، این یافته‌ها حاکی از آن هستند که در حال حاضر مقدار پیشنهادی ویتامین D‌ ممکن است برای سالمندان کافی نباشد و نمی‌تواند نیاز‌های آنها را برای داشتن سلامت عمومی خوب تامین کند. ویتامین D دارای فوایدی فراتر از کمک به استحکام استخوان‌هاست.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


وزن کم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد. تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد، وزن کم در هنگام تولد و شیردهی کوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein که نوعی پروتئین سنتز شونده در کبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیکی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با کار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشکی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- ری اکتیو که یک عامل بیولوژیکی کلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است. محققان مشاهده کردند وزن کم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- ری اکتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است. سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید کرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و تمامی مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می کند.دارای آنتی بادی هایی است که آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه که دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.


برچسب‌ها: نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات متخصصان انگلیسی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی روغن های غیر اشباع و سبزیجات به ویژه ترکیب روغن زیتون و کاهو نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد. در چربی های غیر اشباع یک یا چند پیوند دوگانه در زنجیره اسید چرب وجود دارد. زمانی که پیوند دوگانه در این نوع چربی بوجود می آید، هیدروژن حذف می شود. روغن زیتون، آووکادو، آجیل، روغن بادام زمینی و روغن کانولا حاوی چربی غیر اشباع هستند. در این مطالعه آمده است که ترکیب روغن زیتون و کاهو معجون فوق العاده ای برای کاهش فشار خون است، همچنین توصیه شده است که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. این مطالعه که با حمایت بنیاد قلب انگلیس انجام شده نشان می دهد که ورود اسیدهای چرب نیترو به بدن باعث ترشح آنزیم محلول Epoxide Hydrolase می شود که تنظیم کننده فشار خون است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PNAS منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کاهو, روغن زیتون, زیتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان شهید رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل روش دستيابى به درمان ضايعات بايفوركيشن، انژيوپلاستى يا جراحى باى پس كرونر در ضايعات بايفوركيشن، انتخاب استراتژى در اينترونشن ضايعات بايفوركيشن، نقش كيسينگ بالون نهايى و نصب استنت دوم در صورت اجبار، روش برخورد با شاخه هايى كه دسترسى به انها مشكل است، نصب دو استنت با قصد و برنامه قبلى، استنت گذارى ضايعات لفت مين، استنت گذارى در ضايعات پيچيده لفت مين می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تعادل منفی میزان آهن در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی حاد تعیین کننده طول عمر آنهاست. در حال حاضر کمبود آهن، میزان آهن اشباع شده، میزان آهن انباشت شده با استفاد ازسرم فریتین برای تشخیص بکارگیری آهن در سلول‌ها قابل اندازه گیری است. با این وجود این روش برای اندازه گیری‌های بالینی حاد، تاثیر اکسیداتیو و التهاب قابل اعتماد نیست. پروفسور اوا جانموسکا سرپرست این تحقیق اظهار کرد: در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی حاد کاهش در هوموستاز مهم است و آهن یکی از منابع مهم و لازم برای نگهداری این تعادل حیاتی است.آهن برای سوخت وساز سلولی لازم وکمبود آن موجب آسیب رساندن به سوخت وساز انرژی و عملکرد نادرست میتوکندری می‌شود.
در تحقیقات گذشته مشخص شد در بیماران با خطر بالای بیماری‌های قلبی وعروقی به عنوان مثال بیماران دیابتی مبتلا به بیماری عروق کرونر یا نارسایی قلبی مزمن ممکن است کمبود آهن موجب بستری شدن مکرر و مرگ ومیر شود. تحقیق جدید اندازه گیری دقیق برای میزان آهن در این نوع بیماری‌ها را فراهم می‌کند. اطلاعات ما نشان می‌دهد آهن یکی از عوامل مهم بالینی در نارسایی‌های قلبی است و میزان درست آن در این بیماران بسیار سودمند است.
در این تحقیق بیش از 165 بیمار بستری شده در بیمارستان شرکت داشتند. محققان همچنین تاثیر این مشکل را بر مرگ ومیر بیماران به مدت بیش از 12 ماه بررسی کردند. وی در ادامه افزود: تحقیقات ما نشان می‌دهد وضعیت نابسامان میزان آهن در نارسایی قلبی بسیار شایع است و این مورد بر مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در طول 12 ماه تاثیر بسزایی داشته است در حالی که بیماران بدون مشکل آهن تا یک سال زنده ماندند. نتایج این تحقیق در کنگره نارسایی قلب 2014 در آتن ارائه شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد 1393 | لینک ثابت |


 

بيماري فشارخون در کودکان، موضوعي است که با افزايش روزافزون شمار مبتلايان به چاقي در اين گروه سني، بازنگري جدي‌تري را مي‌طلبد. محققان تخمين زده‌اند 3 تا 5 درصد از کودکان هر جامعه‌اي به بيماري فشارخون بالا مبتلا هستند. امروزه مي‌دانيم اين بيماري در کودکان با افزايش خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي و نيز فشارخون مقاوم به درمان در بزرگسالي مرتبط است. در ادامه، به معرفي بيماري فشارخون در کودکان و درمان‌هاي غيردارويي و دارويي آن اشاره خواهد شد.
همان‌طور که مي‌دانيد، 2 نوع فشارخون بالا مطرح است؛ اوليه و ثانويه. بيماري فشارخون اوليه با سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي-عروقي در ارتباط است و بيماري فشارخون ثانويه ناشي از بيماري‌هاي ديگري مانند بيماري کليوي، بيماري قلبي يا اختلال‌هاي سيستم اندوکرين است. در جمعيت کودکان، فشارخون اوليه بيشتر با بيماري‌هاي بزرگسالي (چاقي و سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي) مرتبط است. به‌طور کلي، در کودکان بالاي 3 سال اندازه‌گيري فشارخون طي هر ويزيت توصيه مي‌شود. در صورت ابتلا به مشکلات جنيني، نارس بودن هنگام تولد، بيماري مادرزادي قلبي، عفونت‌هاي ادراري مکرر، بيماري کليوي، پيوند مغز استخوان يا ارگان و نيز افزايش فشار داخل جمجمه‌اي، کنترل مرتب فشارخون در سنين کمتر از 3سال نيز ضروري است. روش توصيه‌شده براي اندازه‌گيري فشارخون در کودکان، سمع صداهاي داخل بدن با استفاده از استتوسکوپ است. در کودکان و نوجواناني که شک به بيماري فشارخون در مورد آنها مطرح است، استفاده از داروهاي محرک، غذاها و نوشيدني‌هاي حاوي کافئين، شکر و شکلات در فاصله زماني 30 دقيقه قبل از اندازه‌گيري فشارخون ممنوع است. 5 دقيقه قبل از اندازه‌گيري، کودک يا نوجوان را در وضعيت آرامي بنشانيد. استفاده از کاف با اندازه مناسب براي هر کودک يا نوجوان ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, فشار خون کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا کپسول‌هاي دروکسي‌دوپا (Droxidopa) با نام تجاري نورترا (Northera) را براي درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد تاييد قرار داده است. افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک، يک اختلال نادر، مزمن و اغلب ناتوان‌کننده است که با افت فشارخون در وضعيت ايستاده در مبتلايان به بيماري پارکينسون، آتروفي چند‌سيستمي و نارسايي اتونوميک خالص مرتبط است. علايم افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک عبارتند از گيجي، سبکي سر، تاري ديد، ضعف و غش به دنبال قرار گرفتن فرد در وضعيت ايستاده. مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک اغلب در انجام فعاليت‌هاي روزمره که نيازمند ايستادن و راه رفتن متناوب است، محدوديت دارند. اثربخشي نورترا در 2 مطالعه باليني 2 هفته‌اي روي مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد بررسي قرار گرفت. دريافت‌کنندگان نورترا در مقايسه با دارونما بهبود چشمگير علايم را گزارش کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نورترا, دروکسی دوپا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان کاشت جدیدی را تولید کرده‌اند که با ارسال سیگنالهای الکتریکی به مغز، فشار خون را کاهش می‌دهد. این کاشت در آزمایشات انجام شده بر روی گردن موشها تا 30 درصد فشار خون را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مهمی کاهش داد. این دستاورد می‌تواند برای میلیونها بیماری که به درمانهای موجود برای فشار خون بالا جواب نمی‌دهند، نویدبخش باشد.
کاشت مزبور شامل 24 الکترود است که در یک دستبند کوچک یکپارچه شده‌اند. این دستبند برای پیچیده شدن اطراف عصب واگ که از ساقه مغز تا شکم گسترش یافته، طراحی شده است و اندام مختلف بدن از قلب گرفته تا رگهای خونی اصلی را تامین و تحریک می‌کند. دستگاه فوق با دریافت سیگنالها از حسگرهای که با کشیده شدن رگهای خونی فعال می‌شوند، کار می‌کند. این حالت بدین معنی است که فشار خون بسیار بالا رفته است.
برخی از حسگرها با یکدیگر در مناطق متمرکزی در قوس آئورت گروهبندی شده و اطلاعات خود را از طریق الیافی در عصب واگ به ساقه مغز گزارش می‌کنند. عملکرد این حسگرها شامل کنترل نوسانات کوتاه‌مدت در فشار خون است. کاشت مزبور برای شناسایی الیافی طراحی شده که بر فشار خون تاثیر می‌گذارند و از آن دسته الیافی که مسئول ضربان قلب، قدرت نبض، تهویه و دیگر عملکردهای حیاتی هستند، اجتناب می‌کنند. هنگامی که کاشت، الیاف کنترل‌کننده فشار خون را شناسایی کرد، سیگنالهای آن را رونویسی کرده و پالسهای الکتریکی خود را به مغز به منظور کاهش فشار خون ارسال می‌کند.
محققان در پژوهش خود یک دستگاه پیش‌ساخت را بر روی پنج موش نر آزمایش کردند. این دستگاه دو سانتیمتر طول داشته و قطر آن 0.8 میلیمتر است که می‌تواند 40 پالس در ثانیه به الیاف حسگرها در عصب واگ ارسال کند. به گفته آنها، این دستگاه هیچگونه عوارض جانبی مانند کاهش قابل توجه در ضربان قلب و سرعت تنفس ندارد. نتایج این پژوهش در مجله Neural Engineering منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, دستبند الکترونیکی, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


ویوک ردی، مدیر «خدمات آریتمی» در بیمارستان ماونت سینای امریکا، نخستین ضربان‌ساز جهان را ابداع کرده که تمامی خدمات ضربان‌سازهای معمولی را ارائه می‌کند و از آزمایش‌های یکساله سربلند بیرون آمده است. در مطالعه‌ای 32 بیمار دارای ضربان قلب کند، ضربان‌ساز را در دو بیمارستان در پراگ و یک بیمارستان در آمستردام دریافت کردند و یافته‌های حاصل از عملکرد ابزار و همچنین بازدهی بیمار در طول 12 ماه نشان داد عملکرد این ضربان‌ساز معادل ضربان‌سازهای معمولی است. دکتر ویوک ردی در این باره گفت: این نخستین باری است که ما داده‌های یک ساله را برای این فناوری ضربان‌ساز قلبی بی‌سیم مشاهده کرده‌ایم. یافته‌های ما همچنین عملکرد نویدبخش و ایمنی این ابزار غیرتهاجمی را نشان می‌دهد.
ضربان‌ساز مینیاتوری و بی‌سیم جدید مستقیما در درون قلب بیمار قرار می‌گیرد. این ابزار به یک لوله نقره‌ای فلز ریز شباهت دارد و از یک باتری سه‌گانه A کوچک‌تر است. طول آن چند سانتی‌متر گزارش شده و در واقع کمتر از 10 درصد اندازه یک ضربان‌ساز معمولی است. این سیستم با نظارت کامل بر ریتم‌های الکتریکی قلب بیمار عمل می‌کند و در صورت کندشدن بیش از اندازه این عضو حیاتی، تحریک الکتریکی را برای رفع این حالت انجام می‌دهد. بیش از چهار میلیون بیمار در سراسر جهان از ضربان‌ساز استفاده می‌کنند و هر ساله 700 هزار بیمار جدید آن را دریافت می‌کنند. ردی،جزئیات سامانه خود را در سی و پنجمین نشست علمی انجمن ریتم قلب در سان‌فرانسیسکو ارائه کرد.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


داروی اسویکس (کلوپیدوگرل) سبب مهار اتصال آدنوزین دی فسفات به گیرنده های پلاکتی و در نتیجه مهار تجمع پلاکت ها می شود. کلوپیدوگرل به عنوان پیش دارو پس از تجویز به فرم خوراکی سریعا و به طور ناکامل از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به طور وسیعی در کبد متابولیزه شده و تبدیل به فرم فعال می شود. پیش دارو و متابولیت فعال به میزان 98-94% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.
اسويكس® - حاوي داروي كلوپيدوگرل- مهار كننده تجمع پلاكتي مي‌باشد و از تشكيل لخته‌هاي خوني ناخواسته كه باعث سخت شدن ديواره رگ ها مي شوند، جلوگيري مي كند. اسويكس® براي جلوگيري از تشكيل لخته هاي خوني پس از سكته مغزي، حمله قلبي و در بيماران با مشكلات ديگر قلبي-عروقي مورد مصرف دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویکس, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان کاشت جدیدی را تولید کرده‌اند که با ارسال سیگنالهای الکتریکی به مغز، فشار خون را کاهش می‌دهد. این کاشت در آزمایشات انجام شده بر روی موشها تا تا 30 درصد فشار خون را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مهمی کاهش داد. این دستاورد می‌تواند برای میلیونها بیماری که به درمانهای موجود برای فشار خون بالا جواب نمی‌دهند، نویدبخش باشد.
کاشت مزبور شامل 24 الکترود است که در یک دستبند کوچک یکپارچه شده‌اند. این دستبند برای پیچیده شدن اطراف عصب واگ که از ساقه مغز تا شکم گسترش یافته، طراحی شده است و اندام مختلف بدن از قلب گرفته تا رگهای خونی اصلی را تامین و تحریک می‌کند. دستگاه فوق با دریافت سیگنالها از حسگرهای که با کشیده شدن رگهای خونی فعال می‌شوند، کار می‌کند. این حالت بدین معنی است که فشار خون بسیار بالا رفته است.
برخی از حسگرها با یکدیگر در مناطق متمرکزی در قوس آئورت گروهبندی شده و اطلاعات خود را از طریق الیافی در عصب واگ به ساقه مغز گزارش می‌کنند. عملکرد این حسگرها شامل کنترل نوسانات کوتاه‌مدت در فشار خون است. کاشت مزبور برای شناسایی الیافی طراحی شده که بر فشار خون تاثیر می‌گذارند و از آن دسته الیافی که مسئول ضربان قلب، قدرت نبض، تهویه و دیگر عملکردهای حیاتی هستند، اجتناب می‌کنند. هنگامی که کاشت، الیاف کنترل‌کننده فشار خون را شناسایی کرد، سیگنالهای آن را رونویسی کرده و پالسهای الکتریکی خود را به مغز به منظور کاهش فشار خون ارسال می‌کند.
محققان در پژوهش خود یک دستگاه پیش‌ساخت را بر روی پنج موش نر آزمایش کردند. این دستگاه دو سانتیمتر طول داشته و قطر آن 0.8 میلیمتر است که می‌تواند 40 پالس در ثانیه به الیاف حسگرها در عصب واگ ارسال کند. به گفته آنها، این دستگاه هیچگونه عوارض جانبی مانند کاهش قابل توجه در ضربان قلب و سرعت تنفس ندارد. نتایج این پژوهش در مجله Neural Engineering منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


استعمال دخانیات در دوران بارداری، احتمال خطر ابتلا به نقایص مادرزادی قلب در نوزادان را افزایش می‌دهد. مصرف سیگار در دوران بارداری با بسیاری از نقایص هنگام تولد، مانند شکاف لب و کام و نقص عضو (دست و پا) مرتبط است. تحقیقات قبلی نیز نشان داده‌اند که مصرف سیگار در دوران بارداری با اختلالات قلبی در نوزادان در ارتباط است.
در این تحقیقات، پژوهشگران برای تعیین ارتباط مصرف سیگار در سه ماهه اول بارداری و نقص قلبی و نوع نقص از اطلاعات شناسنامه و سوابق ترخیص بیمارستان ایالت واشنگتن استفاده کردند. آنان بیش از 14 هزار کودک متولد شده با نقص قلبی و 62 هزار و 274 کودک بدون نقص قلبی را بین سال‌های 1989 تا 2011 شناسایی کردند. سپس محققان نسبت کودکان مبتلا به نقص قلبی که مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده بودند را با نسبت کودکان بدون نقص قلب مقایسه کردند. وضعیت سیگار کشیدن مادران و مقدار مصرف روزانه آنان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس نتایج تحقیقات، خطر ابتلا به ناهنجاری‌های دریچه و عروق (دریچه ریوی و شریان ریوی) در نوزادان مادران سیگاری 50 تا 70 درصد بیشتر است و خطر نقص سپتوم دهلیزی 20 درصد بیشتر است که برای درمان اغلب این نقایص نیاز به جراحی است. محققان همچنین دریافتند که در سال‌های اخیر حدود 10 درصد از مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده‌اند. آنان تخمین زدند که مصرف سیگار مادر در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطر نقص قلبی را 1 تا 2 درصد افزایش دهد.


برچسب‌ها: بارداری, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان قلب و عروق جواد الائمه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، بیمارستان قلب عروق جواد الائمه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, علوم پزشکی مشهد, کرونر, همایش کرونر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


بـه مطـالعـه راديـولـوژيـك عـروقـي بـا تزريق ماده حـاجـب محلول در آب ( مواد حاجب محلول در چربي باعث انسداد و آمبولي عروقي خوني و مرگ مي‌گردند) كه ممكن است به طور مستقيم با سوزن پـونكسيـون و يـا بـه روش كـاتتريزاسيون با هدايت فلوروسكوپي انجام شود ، آنژيوگرافي مي گويند . البتـه در جريان اين آزمايش جدا از مطالعه مرحله شـريـانـي ، فـازهـاي سيـاهرگي و مويرگي نيز مورد مطالعه قرار مي‌گيرند. اين آزمايش از  همان اوايل كشف اشعه ايكس آغاز شد.  به طوري كه اولين باردرسال 1896 هابيك و angio1472.jpgليندنتال با تزريق ماده حاجب امولسيون مخلوط گـچ سـرخـرگ‌هاي يك دست قطع شده  انسان را نشان دادند.به علت نبودن مواد حاجب مناسب تا سال 1923 هيچ آزمايشي به روي عروق خوني انسان زنده صورت نگرفت. در سال 1923 اولين ونوگرافي با استفاده از بروميد استرنسيوم  و يك سال  بعد اولين آنژيوگرافي ران با يديد سديم (NaI) به روي انسان زنده انجام شد. آنـژيـوگـرافـي از دو كلمـه آنـژيو به معناي رگ يا عروق و كلمه گرافي به معناي نگاشتن و ثبت كردن تشكيل شده است. آنژيوگرافي به دو دسته اصلي آنژيوگرافي قلب و آنـژيوگرافي پريفرال تقسيم مي‌شوند. آنژيوگرافي در بـــخـــشـــــــي بـــــــه نــــــام كــــــت لــــــب (Catheterization Laboratory) انجام مي‌شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آنژيوگرافي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


اين دستور‌العمل دفيبريلاتورهاي مورد استفاده در بيمارستان‌ها، مراكز بهداشتي، اورژانس، دفيبريلاتورهاي همراه با مانيتورهاي قلبي يا متصل به مانيتورهاي خارجي، دفيبريلاتورهاي متصل به باتري يا تغذيه مستقيم از برق و همچنين  دفيبريلاتورهاي همراه با مد كارديورژن را شامل مي‌شود و درمورد دفيبريلاتورهاي اتوماتيك (AED) كاربرد ندارد. دفـيـبـريـلاتـورها وسايل احيا كننده حساسي هستند. خطا يا نقص عملكرد موثر آن‌ها منجر به مرگ بيماري مي‌شود كه در حال احيا شدن است يـا حتي مرگ بيماري كه به صورت انتخابي يا اضــطـــراري عــمــل كــارديــوورژن بــر روي وي صورت گرفته است. اشـتـباه در دفيبريلاسيون موفق بيمار ممكن اسـت به علل متعددي از قبيل اعمال نامناسب تـكـنـيـك CPR، اشـتـبـاه اپـراتـور (بـه‌عـنـوان مـثـال اسـتـفــاده نــامـطـلــوب از پــدال‌هــا)، بــاتــري‌هـاي معيوب يا خالي شده (معمول‌ترين علت اشكال دفـيـبريلاتورهايي كه با باتري كار مي‌كند) رخ ‌دهد. از آنجا كه در مواقع اضطراري هيچ زماني براي رفع نقص و حتي تصحيح مشكلات (هر چند ناچيز) وجود ندارد، هر لحظه تاخير امكان يـك احـيـا مـوفق را به طور چشم‌گيري كاهش مي‌دهد. علاوه بر بازرسي‌هاي دوره‌اي، پرسنل كلينيك نيز بايد بازرسي‌هاي دوره اي را انجام داده و مطمئن شوند كه باتري‌ها در ابتداي هر شيفت كاري و بعد از هر استفاده از دفيبريلاتور شارژ شده باشند. همچنين آن‌ها بايد تست‌هاي روزانه يا هفتگي دشارژ را مطابق با توصيه‌هاي كارخانه سازنده انجام دهند. 

ادامه مطلب

 


برچسب‌ها: كاليبراسيون, كاليبراسيون دفیبریلاتور, دفیبریلاتور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نتایج مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، قلب مصنوعی برای بیماران در انتظار پیوند تنها یک روش نجات‌بخش موقتی محسوب شده و کاربرد این دستگاه همچنان با خطرات جدی مواجه است. محققان موسسه قلب Cedars-Sinai طی سال‌های 2012 و 2013 عملکرد قلب مصنوعی بر روی 22 بیمار در انتظار عمل پیوند قلب را مورد بررسی قرار دادند. قلب مصنوعی Syncardia total artificial heart تنها نمونه‌ای است که از سال 2004 موفق به دریافت مجوز پیوند از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) شده است. پیوند این قلب مصنوعی نیازمند یک عمل جراحی کامل در برخی مراکز درمانی خاص بوده و طی آن، دستگاه به بخش بالایی حفره قلب متصل شده و خون را از طریق دریچه‌های مکانیکی پمپاژ می‌کند. نیروی مورد نیاز برای عمل پمپاژ دستگاه نیز از طریق یک منبع انرژی در خارج از بدن تأمین می‌شود.
در این مطالعه 22 بیمار در مرحله نهایی نارسایی قلبی بمدت دو ماه تحت نظر قرار گرفته و واکنش بدن به قلب مصنوعی Syncardia ارزیابی شد؛ پس از اتمام دوره 60 روزه 5 بیمار جان خود را از دست دادند، 4 بیمار تحت عمل پیوند موفق قلب قرار گرفتند و 13 بیمار دیگر همچنان در لیست پیوند قلب قرار داشتند.
نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، وضعیت بیماری فرد با افزایش خطر مرگ در ارتباط است و عملکرد قلب مصنوعی در بدن افرادی که از لحاظ جسمی ضعیف‌تر هستند، نامناسب توصیف شده است. بیماران دریافت‌کننده قلب مصنوعی با خطراتی مانند بروز لخته خونی، خونریزی شدید، عفونت یا نقص عملکرد دستگاه درون بدن مواجه هستند و این قلب با گذشت بیش از یک دهه، تنها یک روش نجات‌بخش موقتی در برخی بیماران محسوب شده و نمی‌تواند جایگزین قلب اصلی باشد. بیش از 50 هزار بیمار در سراسر جهان در انتظار عمل پیوند قلب قرار دارند، اما سالانه تنها 5000 عمل انجام می‌شود؛ محققان امیدوارند با توسعه قلب مصنوعی بویژه قلب چاپ سه‌بعدی نیاز به قلب اهدایی را کاهش دهند. نتایج این مطالعه در کنفرانس قلب و عروق آمریکا در واشنگتن ارائه شد.


برچسب‌ها: مصنوعی, قلب مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


یک شرکت دارویی با استفاده از نانوذرات زیستی موفق به ساخت دارویی برای درمان تورم بافت‌های قلبی شده‌ است. این دارو نانوذرات اصلاح شده با ترکیبات ایمن (IMP) نام دارد که متورم شدن رگ‌ها را بعد از حمله قلبی کاهش داده و همچنین موجب تسریع بهبود بافت‌های قلبی می‌شود. بیش از 750 هزار بیمار در سال دچار حمله قلبی می‌شوند. شرکت Cour Pharmaceutical Development Company اخیرا مقاله‌ای در نشریه Science Translational Medicine به چاپ رسانده که در آن از مزایای داروی جدید خود اطلاعاتی منتشر کرده است. زمانی که این دارو به حیوانات آزمایشگاهی که دچار حمله قلبی شده‌اند تزریق شد، حجم جراحات آنها تا 50 درصد کاهش یافت که این کار موجب افزایش پمپ خون به رگ‌ها می‌شود. همچنین این دارو موجب کاهش تورم در بخش جراحت شده که این کار فرآیند بهبود را تسریع می‌کند.
دانیل گتس از مدیران این شرکت می‌گوید: این اولین باری است که روشی برای کاهش تورم زخم بعد از حمله قلبی ارائه می‌شود. معمولا بعد از حمله قلبی و بروز جراحت در بافت‌های قلب، سیستم ایمنی بدن به محل آسیب دیده یورش آورده که این امر خود باعث عوارض جانبی برای بیمار است؛ تاکنون هیچ دارویی برای مقابله با این مشکل ارائه نشده بود. اولین بار نیکولاس کینگ از دانشگاه سیدنی استرالیا موفق به ابداع این روش درمانی با نانوذرات زیست سازگار پلی لاکتیک کو گلیکولیک شد که سازمان دارو و غذای آمریکا نیز این دارو را تایید کرد. جان پویسیس از مدیران شرکت تولید کننده نانوداروی جدید می‌گوید: نانوذرات دارویی که ما ساختیم می‌تواند گام بلندی در مسیر تولید نسل جدید عامل‌های کنترل‌کننده سیستم ایمنی بدن باشد. ما از این دارو برای درمان بیمارانی که دچار تورم بافت‌ قلبی بودند، استفاده کردیم. این نقطه جایی است که باید تحقیقات بسیاری روی آن انجام شود تا کیفیت زندگی بیماران بهبود یابد. IMP یک نانوذره زیستی است که به منوسایت‌ها متصل شده و با این کار باعث ایجاد سیگنالی برای مرگ سلولی می‌شود. سلول مرده مسیر دفع از بدن را پیش می‌گیرد. مرگ سلول‌هایی که عامل متورم شدن در بافت هستند، موجب کاهش تورم و تسریع بهبود جراحات می‌شود.


برچسب‌ها: نانو, نانودارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد شامل دوز ثابت نبيولول (Nebivolol) و والزارتان (Valsartan) براي درمان فشارخون بالا، از سوي FDA پذيرفته شده است. اين درخواست ثبت براساس اطلاعات به‌دست آمده از يک مطالعه تصادفي 8 هفته‌اي دوسوکور روي 4161 بيمار مبتلا به فشارخون بالا انجام شد. ترکيبات با دوزهاي 5، 10 و 20 ميلي‌گرمي نبيولول همراه با 80، 160 و 320 ميلي‌گرمي والزارتان با دارونما و مصرف به تنهايي هر کدام از اين داروها مقايسه شدند. در مطالعات مذکور درمان با ترکيب نبيولول و والزارتان از سوي بيماران به خوبي تحمل شد و شايع‌ترين عارضه مطرح‌شده در اين مطالعات ضعف بود.


برچسب‌ها: فشار خون, نبيولول, والزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۸ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز موفق به کشف راهی برای جلوگیری از شکل‌گیری کلسترول اضافی شده‌اند که منجر به بیماری قلبی می‌شود. محققان با کار بر روی موشها و خرگوشها توانستند با موفقیت از توسعه تصلب شرایین که دلیل اصلی حملات و سکته‌های قلبی است، جلوگیری کنند. این شرایط زمانی ایجاد می‌شود که چربی در طول زمان در رگهای خونی شکل گرفته و با سفت، باریک و سخت کردن آنها منجر به کاهش شدید قابلیتشان در ارسال خون غنی از اکسیژن به عضلات قلب و مغز می‌شود.
محققان توانستند فعالیت یک مقصر مولکولی را شناسایی و متوقف کنند که مسئول طیفی از اشکالات زیستی تاثیرگذار بر قابلیت کاربرد کامل، انتقال و پاکسازی بدن از کلسترول تاثیر می‌گذارد. این متهم، به گفته دانشمندان، یک مولکول چربی و قند موسوم به Glycosphingolipid یا (GSL) است که در غشای همه سلولها سکنا گزیده و بیشتر مسئول تنظیم رشد سلول است. نتایج آزمایشات محققان نشان داد که این مولکول همچنین شیوه کنترل کلسترول توسط بدن را تنظیم می‌کند. محققان جان هاپکینز از یک ترکیب جالب ساخت دست بشر موسوم به D-PDMP برای مسدود کردن بهم پیوستگی مولکول GSL استفاده کردند و با انجام این کار، از توسعه بیماری قلبی در موشها و خرگوشهایی که تحت رژیم مملو از کلسترول و غنی از چربی قرار داشتند، جلوگیری کردند.
این یافته‌ها که در مجله Circulation منتشر شده، نشان داد که ترکیب D-PDMP با اختلال ایجاد کردن در مسیرهای ژنتیکی تنظیم‌کننده متابولیسم چربی در جبهه‌های مختلف از شیوه‌ای که سلولها کلسترول را از غذا مشتق کرده و جذب می‌کنند گرفته تا شیوه‌ای که کلسترول به بافتها و اندامها منتقل شده و سپس توسط کبد تجزیه شده و از بدن خارج می‌شود، کار می‌کند. به گفته محققان، درمانهای کاهش کلسترول کنونی با حل مشکل در یکی از جبهه‌ها کار می‌کند که بر اساس آن یا بهم پیوستگی کلسترول را متوقف کرده یا بدن را از جذب میزان زیاد آن باز می‌دارد.
بیماری تصلب شرایین یک مشکل چند عاملی است که نیازمند برخورد با چرخه کلسترول غیرعادی از چندین جهت است. درمان جدید همچنین از شکل‌گیری پلاک چربی و رسوبهای کلسیم در رگهای حیوانات جلوگیری کرد. این تاثیرات در یک درمان روزانه D-PDMP بر روی حیواناتی مشاهده شد که تحت رژیم درمانی 20 درصد تری‌گلیسیرید قرار داشتند. این میزان در انسان معادل خوردن یک همبرگر بزرگ برای صبحانه، ناهار و شام است.
استفاده D-PDMP که اکنون بطور گسترده در پژوهش اولیه برای توقف و بررسی رشد و دیگر عملکردهای اولیه سلول بکار می‌رود، در حقیقت در حیوانات ایمن است. برای مثال، حیوانات مورد استفاده در این پژوهش حتی با وجود ارائه دوزهای D-PDMP 10 برابر بیشتر از حداقل میزان موثر هیچ عوارض جانبی از خود نشان ندادند. محققان اکنون در حال طراحی یک داروی ترکیبی با D-PDMP هستند که قصد دارند در آینده بر روی حیوانات دیگر و در نهایت انسان آزمایش کنند. موشهای مورد استفاده در این تجربه به شکلی مهندسی ژنتیکی شده بودند که از پروتئین لازم برای تجزیه چربی‌ها برخوردار نباشند و از این رو مستعد ابتلا به تصلب شرایین بودند.


برچسب‌ها: کلسترول, حمله قلبی, سکته, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به طراحی ابزار جدیدی برای محاسبه سن قلب شده‌اند که می‌تواند خطر ابتلای انسان به بیماریهای قلبی عروقی در سنین بالاتر را تخمین بزند. این ماشین‌حساب خطر از فاکتورهای خطر موجود در خانواده و شیوه زندگی برای برآورد سن واقعی قلب انسان استفاده می‌کند. این فناوری سپس تعداد سالهایی را که فرد می‌تواند بدون انجام هیچ‌گونه اقدام اصلاحی تا پیش از بروز حمله یا سکته قلبی در مقایسه با افراد بدون این فاکتورهای خاص زنده بماند، پیش‌بینی می‌کند. بنابر توصیه‌های جدید محققان چند انجمن پزشکی در بریتانیا که در مجله Heart منتشر شده است، ماشین‌حساب خطر «JBS3» می‌تواند به متخصصان بهداشت و درمان و بیماران در درک بهتر خطر مادام‌العمر فزاینده بیماری‌های قلبی عروقی و اقدامات لازم برای پائین آوردن آن کمک کند.
این ماشین‌حساب به محاسبه شیوه زندگی کنونی افراد، فشار خون، سطح کلسترول و شرایط پزشکی که ممکن است بر قلب اثر بگذارد، می‌پردازد. برای مثال یک زن 35 ساله سیگاری با فشار خون 160 میلیمتر جیوه و کلسترول 7 میلی‌مول بر لیتر در کنار تاریخچه خانوادگی بیماری قلبی عروقی زودرس از قلبی 47 ساله برخوردار است و انتظار می‌رود تا 71 سالگی بدون ابتلا به حمله یا سکته قلبی زنده بماند. خطر حمله قلبی در 10 سال آینده برای وی کمتر از دو درصد خواهد بود.
اما اگر این زن سیگار را ترک کرده، کلسترول خود را به چهار میلی‌مول بر لیتر و فشار خون سیستولیک خود را به 130 میلیمتر جیوه کاهش دهد، سن قلب وی تا 30 سال پائین خواهد آمد. وی می‌تواند انتظار زندگی تا سن 85 سال را پیش از وقوع حمله یا سکته قلبی داشته و خطر حمله قلبی در 10 سال آینده را برای خود تا کمتر از 0.25 درصد کاهش دهد. برای بسیاری از مردم، ماشین‌حساب JBS3 می‌تواند نشانگر منافع بالقوه از تغییر زودهنگام و مستمر برای یک سبک زندگی سالم باشد تا تجویز دارو. تغییرات سبک زندگی شامل ترک سیگار، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ارتقای میزان ورزش منظم در کنار کاهش فعالیتهای کم تحرک است.


برچسب‌ها: جالب, JBS3
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


یک تیم بین‌المللی از محققان با رهگیری پرواز غازهای سرنواری، شیوه تطبیق‌پذیری بدن پرنده با محیط‌های خشن و کم اکسیژن را مورد ارزیابی قرار داده‌اند که این نتایج می‌تواند برای نجات بیماران دچار حمله قلبی یا مغزی مورد استفاده قرار بگیرد. غازهای سرنواری (bar-headed geese) بلند پروازترین پرندگان جهان محسوب می‌شوند؛ این پرندگان در هنگام مهاجرت از فراز رشته کوه هیمالیا عبور کرده و از شرایط پرواز در ارتفاع بسیار بالا و کم اکسیژن جان سالم بدر می‌برند. تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه‌های اکستر، بیرمنگام و بنگور نشان می‌دهد، پرندگان هنگام پرواز از فراز هیمالیا با سرعت بالا تنها هفت درصد اکسیژن استفاده می‌کنند؛ درحالیکه میزان اکسیژن در سطح دریا 21 درصد است.
محققان برای بررسی نحوه انطباق‌پذیری بدن پرنده در این شرایط محیطی خشن، اقدام به شبیه‌سازی شرایط قله اورست کرده و پرنده را درون جعبه مخصوصی بر روی تردمیل قرار دادند. میزان اکسیژن موجود در عضلات قلب پرنده اندازه‌گیری شد؛ هرچه میزان اکسیژن دریافتی کاهش پیدا می‌کند، ضربان قلب شدیدتر شده و ذخیره اکسیژن به سایر نقاط بدن منتقل می‌شود. این شیوه ذخیره‌سازی و استفاده از اکسیژن در محیط‌های خشن از جمله در ارتفاعات توسط پرندگان می‌تواند به درک بهتر شرایط پزشکی در هنگام بروز حملات قلبی و مغزی در انسان کمک کرده و از بروز مشکلات جدی برای بیمار پیشگیری کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه والنسیا در اسپانیا دست به ساخت یک نرم‌افزار جدید رایانه‌ای زده‌اند که خطر حمله قلبی را بر پایه یک اسکن چشمی تشخیص می‌دهد. پزشکان اسپانیایی، بررسی شبکه رگ‌های خونی اطراف شبکیه نوزادان با وزن کم در زمان تولد را آغاز کرده‌اند. آنها فوندوس شبکیه چشم را برای بررسی امکان ابتلای این نوزادان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی در سنین بزرگسالی بررسی کردند. سنجش زاویه انشعاب و مشخصات کالیبر رگها - رگها، عریضتر یا باریکتر از حد عادی بوده یا زاویه انشعاب کوچکتر یا بزرگتر از معمول است - می‌تواند امکان ابتلای کودک دارای زاویه انشعاب متفاوت را به فشار خون بالا در بزرگسالی مشخص کند. به گفته محققان، کودکان مبتلا به عقب ماندگی رشد فوندوس بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی مانند فشار خون بالا یا دیابت نوع دو هستند. از این رو، پزشکان از این سنجش‌ها برای تعیین تفاوت زاویه انشعاب رگهای کودکان دارای عقب ماندگی رشد داخل رحمی استفاده می‌کنند.


برچسب‌ها: اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان انگلیسی به شیوه جدیدی برای تشخیص آسان بیماری‌های قلبی در زنان دست یافتند. برای دهه‌ها، بافت سینه زنان به عنوان مانعی مهم بر سر راه شناسایی مشکلات قلبی معرفی شده‌ زیرا با ایجاد سایه‌هایی روی تصاویر قلبی، فرآیند اسکن‌کردن را دشوار می‌کند و در این میان، سینه‌های بزرگ‌تر احتمال ایجاد مشکلات را افزایش می‌دهند. زنان همچنین دارای قلب‌ها و عروق کرونر کوچکتری هستند که این موضوع امکان مشاهده علائم اولیه بیماری را دشوارتر می‌کند. تشخیص عارضه‌های قلبی در زنان به یک نگرانی عمده پزشکی تبدیل شده و در بسیاری از موارد، بیماری زمانی تشخیص داده می‌شود که در مراحل پیشرفته قرار دارد یا این که کار از کار گذشته است.
بر اساس مطالعات انجام‌شده، بر خلاف تصور عمومی، این سینه زنان نیست که مانع از تشخیص بیماری قلبی می‌شود بلکه فناوری به کاررفته در این تشخیص مقصر است. معمول‌ترین آزمایش برای شناسایی بیماری قلبی، فناوری SPECT است که از ماده تشعشعی تزریق‌شده به درون جریان خون برای گرفتن تصویر از جریان خون در قلب استفاده می‌کند. با این حال، بر اساس تحقیقات جدید، این فناوری فقط 51 درصد از زنان مبتلا به بیماری قلبی را تشخیص داد در حالی که برای مردان آمار دریافتی 71 درصد بود.
در مطالعه جدید با بررسی اسکن‌های 235 زن و 393 مرد مشکوک به آنژین، مشخص شد زمانی که سیستم جدیدی موسوم به «رزونانس مغناطیسی قلبی‌عروقی» (CMR) به کار رفت، نه تنها درصد بیشتری از موارد (89 درصد) تشخیص داده شدند، بلکه در این زمینه تفاوتی بین زنان و مردان نبود. سامانه ابداعی از میدان‌های قوی مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق قلب استفاده می‌کند و تصاویر با پردازش چگونگی پژواک امواج از قلب تولید می‌شوند. پروفسور جان گرینوود، متخصص قلب و عروق «درمانگاه عمومی لیدز»، رهبر ارشد این مطالعه و «بنیاد قلب بریتانیا» حامی مالی آن اعلام شدند. این پروژه می‌تواند فرآیند تشخیص بیماری‌های قلبی در زنان را دستخوش تحول کند و جزئیات آن در مجله Circulation منتشر شد.


برچسب‌ها: اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریچه قلب آئورت جدیدی طراحی کرده‌اند که نیاز به جراحی قلب باز ندارد. دستگاه جدید Medtronic CoreValve System نام دارد که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تأیید شده و به نسبت عمل جراحی قلب باز، کمتر تهاجمی است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لایولا برای نخستین‌بار این دستگاه را به بدن یک بیمار پیوند زدند. کاشت از طریق یک کاتتر در سرخرگ کشاله ران بیمار قرار گرفته و بسمت قلب هدایت می‌شود؛ پس از رسیدن به محل مورد نظر، دریچه مصنوعی عملکرد دریچه بیمار را برعهده می‌گیرد. محققان این مرکز در قالب تکمیل آزمایشات بالینی، این دستگاه را بر روی تعدادی از بیماران پیوند زدند. بر اساس نتایج بدست آمده، میزان مرگ و میر در بیماران تحت درمان با کاشت Medtronic CoreValve System در مقایسه با بیماران تحت عمل جراحی قلب باز کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. نتایج این دستارود در مجله Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, دریچه قلبی, Medtronic CoreValve System
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


مطالعه اي که در نشريه «هايپرتنشن» چاپ شده حاکيست که ازدواج ممکن است در نگه‌داشتن فشار خون در حد سالم موثر باشد. اين مطالعه طي دو سال روي ۳۲۵ نفر توسط محققان دانشکده پزشکي هاروارد انجام شد. از داوطلبان که نيمي از آنها ازدواج کرده بودند خواسته شد يک رژيم غذايي خيلي سفت و سخت را رعايت کنند و تجهيزاتي براي نظارت بر فشار خون آنها در طول روز بر بدنشان نصب شد. ميزان فشار خون در شبانه‌روز معمولا يک روند مشخص را طي مي‌کند، به طوري‌که در طول روز به تدريج بالا مي‌رود و شب‌ها افت مي‌کند. نويسندگان مطالعه مي‌گويند که افت حداقل ده درصدي فشار سيستوليک در ساعات شب جزو اين روند است. اما اگر اين افت مشاهده نشود مي‌تواند نشانه مشکلات قلب و عروق و خطر بالاتر مرگ باشد. احتمال افت طبيعي فشار خون در شب براي کساني که ازدواج کرده بودند – به خصوص مردان – خيلي محتمل‌تر بود تا کساني که مجرد بودند. اين حتي با احتساب موقعيت اجتماعي، سن، رژيم غذايي و شاخص وزن بدن صادق بود. اما علت چيست؟ محققان مي‌گويند ازدواج به عنوان راهي براي تقويت وضع اجتماعي مي‌تواند باعث سلامت بيشتر جسمي و روحي باشد.


برچسب‌ها: فشار خون, ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ساخت مار رباتیکی شده‌اند که پزشکان را قادر به انجام عمل‌های جراحی پیچیده می‌کند. استفاده از ربات برای انجام عمل جراحی به سرعت در حال رواج است زیرا سامانه‌هایی از این دست، جراحان را قادر به انجام ظریف‌ترین فرآیندها با دقتی بی‌سابقه‌ می‌کند. اما مار رباتیک پزشکی ارائه‌شده از نوعی جدیدی است زیرا با پایین‌رفتن از گلوی بیمار، نیاز به هر گونه برشی برای دستیابی به بخش‌های خاص بدن را رفع می‌کند. دانشمندان امیدوارند این ابزار انعطاف‌پذیر به زودی فرآیندهای پیشرفته‌ای را در بدن انسان اجرا کند.
سامانه جدید «فلکس سیستم» (Flex System) نام دارد و مبتنی بر تحقیقات «هوی چوست»، استاد رباتیک دانشگاه کارنگی ملون پنسیلوانیاست. این ابزار توسط شرکت Medrobotics ساخته شده و در اصل، برای کاوش نیروگاه هسته‌ای تعطیل‌شده Zwentendorf اتریش به کار رفته است.
اما هم‌اکنون این سیستم آندوسکوپی انعطاف‌پذیر به جراحان امکان دسترسی به بخش‌های صعب‌العبور بدن انسان را می‌دهد. بدین ترتیب، بیماران بیشتری قادر به دریافت درمان غیرتهاجمی خواهند بود و ابزار مزبور زمان‌های انتظار بیمارستانی را کاهش می‌دهد. دکتر ساموئل استرافیس، رئیس و مدیر اجرایی شرکت سازنده، در این باره گفت: فلکس سیستم نخستین پلت‌فرم آندوسکوپی انعطاف‌پذیر رباتیک برای استفاده طی فرآیندهای جراحی است.
در این شیوه، پزشکان از اهرمک برای فرمان‌دادن به ربات در اندام و دیگر موانع پس از ورود آن به دهان استفاده می‌کنند. به سر این سامانه نیز دوربینی با تعریف‌پذیری بالا نصب است و به پزشکان امکان مشاهده هر آنچه در طول عمل رخ می‌دهد را می‌دهد. مارربات از بخش‌های متصل‌شده‌ای تشکیل شده که آن‌ را در حین سفت باقی‌ماندن، قادر به خم‌شدن می‌کند. گفته می‌شود، این فناوری را می‌توان در آینده برای انجام عمل‌های پیچیده قلب به کار برد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, فلکس سیستم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد نجف آباد، مرکز پزشکی هسته ای اصفهان
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، هتل آسمان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش رادیولوژی, همایش تصویربرداری غیرتهاجمی, دانشگاه آزاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد افسردگی ممکن است خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. در این تحقیقات، محققان سلامت جسمی و روانی 63 هزار نفر را در نروژ مورد بررسی قرار دادند. در مدت زمان بیش از 11 سال بررسی، 1500 نفر از شرکت کنندگان در مقایسه با افرادی که علائم افسردگی را نداشتند، به نارسایی قلبی مبتلا شده بودند.
نتایج این بررسی طولی نشان داد که احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در افراد با علائم خفیف 5 درصد بود و در افراد با علائم متوسط و شدید افسردگی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی تا 40 درصد افزایش یافته بود. به گفته نویسنده ارشد این تحقیقات، علائم افسردگی احتمال خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد و هر چه علائم شدیدتر باشد، این خطر افزایش می‌یابد؛ افراد افسرده سبک زندگی ناسالمی دارند، بنابراین عواملی مانند چاقی و سیگار کشیدن که می‌توانند سبب بروز نارسایی قلبی و افسردگی باشند، مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: افسردگی، هورمون‌های استرس را تحریک می‌کند و سبب افزایش ضربان نبض و سرعت تنفس می‌شود که این امر ناشی از آزادسازی هورمون‌های استرس است؛ هورمون‌های استرس سبب القای التهاب و پلاک شریان‌ها می‌شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
این محققان معتقدند: اگر افسردگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود بدون نیاز به دارو قابل درمان است و شخص می‌تواند با مشاهده علائم ابتدایی افسردگی مانند از دست دادن علاقه به کارهایی که پیش از آن از انجام آن‌ها لذت می‌برده است، با دوستان خود در این باره صحبت کند و اگر تا یک ماه این علائم مشاهده شد با پزشک یا پرستار خود در این باره صحبت کند. در این تحقیقات تنها ارتباط بین افسردگی و نارسایی قلبی مورد بررسی قرار گرفته است و تاییدکننده افسردگی به عنوان عامل نارسایی قلبی نیست. یافته‌های این تحقیقات در انجمن قلب اروپا در استاوانگر ارائه شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس مطالعه جدید، قرار گرفتن قلب فضانوردان در معرض ریزگرانش فضا برای مدت‌های طولانی، موجب کروی‌تر شدن این عضو از بدن آن‌ها می‌شود.  این یافته‌ها گام مهمی به سوی درک این موضوع است که چگونه یک سفر فضایی 18 ماهه یا بیشتر بر سلامتی قلب فضانوردان اثر می‌گذارد. قلب در فضا حدود 9.4 درصد کروی‌تر می‌شود و این تغییر شبیه به آن چیزی است که دانشمندان در این پروژه با مدل‌های ریاضیاتی پیشرفته‌ خود پیش‌بینی کرده بودند. بر اساس یافته‌های آن‌ها، شکل کروی‌تر قلب فضانوردان موقتی است زیرا این اندام مدتی کوتاه پس از بازگشت به زمین به شکل عادی خود بازمی‌گردد. جیمز تامس، از گروه «تصویربرداری قلب و عروق رابرت و سوزان تامیش» و دانشمند ارشد فراصوت ناسا بر این باور است، قلب در فضا به سختی کار نمی‌کند و این موضوع موجب از دست‌رفتن حجم عضله می‌شود و می‌تواند عواقب جدی را پس از بازگشت به زمین به دنبال داشته باشد. محققان مدعی‌اند آگاهی از میزان و نوع تمرینی که فضانوردان برای سالم نگه‌داشتن قلب نیاز دارند، برای تضمین ایمنی آن‌ها در پروازهای طولانی‌مدت مانند سفر به مریخ موضوعی حائزاهمیت به شمار می‌آید.


برچسب‌ها: فضا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید محققان، قرار گرفتن در معرض آلودگی ترافیک ممکن است موجب تغییر در ساختار و عمکلرد قلب شود. تحقیق جدید ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میزان بالای ترافیک، آلودگی هوا و تغییرات در بطن راست قلب و افزایش خطر احتمالی بیماری‌های قلبی را مورد بررسی قرار داده است. سرپرست این تحقیق پیتر لیری از مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل اظهار کرد: اگر چه ارتباط بین ترافیک و آلودگی هوا در بزرگ شدن بطنی، نارسایی قلبی و مرگ قلبی- عروقی ثابت شده است، اما تاثیرات بر روی بطن مورد بررسی قرار نگرفته بود.
در این پژوهش برای اولین بار مشخص شد آلودگی هوا مربوط به ترافیک بر جرم بیشتر بطن و حجم دیاستولی بطن راست تاثیرگذار است و موجب افزایش خطر نارسایی قلبی و مرگ عروقی می‌شود. آخرین تحقیق شامل بررسی سه هزار و 896 فرد بدون بیماری قلبی بود. با استفاده از اسکن MRIمشخص شد قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن موجب حدود یک گرم( پنج درصد) افزایش توده بطن راست و 1/4 میلی لیتر(سه درصد) افزایش حجم دیاستولی بطن راست می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: ترافیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانمارکی در یک پژوهش جدید دریافتند افرادی که به مسمویت خونی مبتلا شده‌اند، در معرض خطر بالای ایجاد لخته‌های خون در بدن خود قرار دارند. محققان دانشگاه آرهوس و بیمارستان آرلوگ دانمارک با بررسی 21 ساله (2011-1992) چهار هزار و 389 فرد مبتلا به مسمومیت خونی، دریافتند که خطر لخته شدن خون در مغز و قلب این افراد دو برابر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن است.
خطر لخته شدن خون برای بیماران دچار مسمومیت خونی 30 روز پس از ابتلا به عفونت، 3.6 درصد و برای سایر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افراد عام به ترتیب 1.7 و 0.2 درصد گزارش شده است. محققان با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده و درک وجود رابطه کاملا مستقیم و شفاف بین مسمومیت خونی و وجود لخته‌های خونی امید به این دارند که روش‌های درمانی مناسب و کارآمدتری برای این دسته از بیماران در نظر گرفته شود. یافته‌های این پژوهش در مجله Circulation منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مزایا و معایب CT اسکن قلب، مزایا و محدودیت هایCT قلب، مزایا و محدودیت های اکوکاردیوگرافی، ارتیفکت ها در اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی ریه، سونوگرافی و تشخیص پنوموتوراکس و بیماریهای ریوی، سونوگرافی ریه در تشخیص احتقان ریوی، محدودیت های و مزایای اسکن قلب و ریه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان ایتالیایی و اسپانیایی طی پژهشی دریافتند که مصرف توت فرنگی می‌تواند میزان کلسترول ال دی ال را به طور قابل توجهی کاهش دهد. تاکنون تحقیقات زیادی بر خاصیت آنتی اکسیدانی توت فرنگی تاکید داشته‌اند، اما اکنون محققان اسپانیایی و ایتالیایی دریافتند که این میوه در کاهش کلسترول نیز مفید است. طی این پژوهش میزان 500 گرم توت فرنگی به رژیم روزانه 23 فرد سالم اضافه شد. نمونه خون این افراد قبل و بعد از مطالعه نیز مورد آزمایش قرار گرفت.
نتایج نشان می‌داد که میزان کلی کلسترول، سطوح کسترول بد یا LDL و کمیت تری گلیسیریدها به ترتیب 8.78 درصد، 13.72 درصد و 20.8 درصد کاهش یافته بود و این در حالی بود که میزان کلسترول خوب بدن، بدون تغییر باقی مانده بود. خوردن توت فرنگی نیز باعث بهبود پارامترهایی نظیر پروفایل چربی پلاسما، نشانگرهای آنتی اکسیدانی (مانند ویتامین C یا گنجایش جذب اکسیژن رادیکالی)، سدهای دفاعی آنتی همولیتیک و عملکرد پلاکت می‌شود.
به گفته محققان این برای نخستین بار است که نقش ترکیبات فعال زیستی موجود در توت فرنگی برای بیماری‌های قلبی و عروقی شناسایی شده است؛ گرچه هنوز شواهد قطعی مبنی بر سودمندی ماده‌ای خاص در این گیاه به دست نیامده است، اما تمامی علائم و مطالعات اپیدمیولوژیک، ماده "آنتوسیانین" (رنگدانه‌ای گیاهی که موجب قرمزی رنگ میوه و سبزیجات می‌شود) را نشانه رفته‌اند. تحقیقات پیشین این گروه نیز نشان داده که توت فرنگی بدن را در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند، آسیب‌های ناشی از مصرف الکل بر مخاط معده را کاهش می‌دهد، سلول‌های قرمز خون را تقویت کرده و باعث بهبود گنجایش آنتی اکسیدان خون می‌شود. این پژوهش در مجله Nutritional Biochemistry منتشر شده است.


برچسب‌ها: توت فرنگی, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و نروژی موفق به کشف تنوع ناشناخته‌ای از یک ژن شده‌اند که به حفظ سطح چربی در بدن و کاهش خطر حمله قلبی کمک می‌کند. محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه علم و فناوری نروژ در تحقیقات خود با یک روش جدید موفق به کشف ژن مرتبط با حملات قلبی شده‌اند. در این مطالعه، داده‌های ژنتیک از بانک زیستی هزاران شهروند نروژی اسکن شده و تحقیقات بر تنوع در ژن‌هایی که عملکرد پروتئین را تغییر می‌دهند، متمرکز شد. اغلب ژن‌های کشف شده جدید نبودند، اما محققان موفق به کشف ژن جدیدی موسوم به TM6SF2 شدند.
افراد مورد بررسی که حامل تغییرات خاص در ژن بودند، سطوح چربی خون سالم‌تری داشته و میزان کمتر حمله قلبی در بین این افراد گزارش شده است. افزایش یا سرکوب این ژن در موش‌ها، اثر مشابه در سطوح چربی خون را نشان می‌دهد. تمرکز بر تنوع تغییرات پروتئین، هدف‌گیری و شناسایی ژن‌های جدید را تسهیل می‌کند؛ این ژن تازه کشف شده می‌تواند برای آزمایش یا درمان کلسترول بالا و سایر اختلالات لیپیدی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, ژن, TM6SF2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه اموری نشان می‌دهد زنان جوانی که دچار سکته قلبی شده‌اند در مقایسه با مردان همسن خود، در برابر استرس‌های احساسی تاثیر بیشتری می‌گیرند و احتمال ایسکمی میوکارد _نرسیدن جریان کافی خون به قلب _ برای آنان بیشتر خواهد بود. طی این پژوهش پاسخ‌های قلبی عروقی به عامل استرس زای مزمن و همچنین تست‌های استرس ورزش استاندارد در بیمارانی که به تازگی به حملات قلبی مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
در این تحقیق 49 مرد و 49 زن 38 تا 60 ساله حضور داشتند که همگی طی شش ماه قبل از انجام تحقیق دچار حملات قلبی شده بودند. نتایج نشان می‌داد زنان 50 سال و جوان‌تر هنگام مواجهه با استرس‌های احساسی دو برابر بیش از همسالان مرد در خطر ایسکمی قرار دارند. بروز ایسکمی و استرس ورزشی در بین مردان و زنان تفاوتی نداشت. به گفته محققان زنان در برابر تاثیرات استرس روانی بر قلب آسیب پذیرترند.


برچسب‌ها: استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انجمن قلب کودکان ایران در مركز طبي كودكان تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل زمینه ژنتیک، درگیری قلبی، درکیری عصبی، تشخیص آزمایشگاهی، درمان، معرفی داروی جنزیم و مسائل عملی تشخیص و درمان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی اطفال, اطلاع رسانی قلب, انجمن قلب کودکان ایران, مرکز طبی کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


در بررسی‌های پژوهشگران آلمانی، خواص ضد‌التهاب و آثار سودمند تخم‌ کتان بر عملکرد انقباضی عروق به اثبات رسیده است. برای بررسی آثار خوردن تخم کتان بر فشارخون سیستولی و دیاستولی در بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، محققان یک کارآزمایی غیرانتخابی دوسو با شاهد و دارونما انجام دادند که توسط چند شرکت صنعتی و کشاورزی حمایت می‌شد.
به ‌مدت 6 ماه، تعداد 110 نفر بیمار دچار بیماری سرخرگ محیطی از فرآورده‌های مختلف غذایی حاوی 30 گرم تخم‌ کتان سائیده یا دارونما برای مصرف روزانه استفاده کردند. متوسط فشار اولیه در هر دو گروه مشابه بود. بعد ‌از 6 ماه، 13 بیمار گروه تخم‌ کتان و 11 نفر از گروه دارونما از بررسی کنار رفتند. وزن بدن، دور‌ کمر و شاخص توده‌ی بدن در دو گروه تفاوت چندانی نداشت. بعد از یک ‌ماه مقدار اسید آلفالینولنیک (اسید چرب امگا 3) و آنترولیگنان‌ها (بیومارکر قبول جیره‌ی غذایی) در گروه تخم کتان به ترتیب دو و ده برابر شده بود.
به گفته محققان این افزایش تا 6 ماه تداوم داشت. بعد از 6 ماه، فشار خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان به‌ ترتیب تا 10‌ و ‌7 میلی‌متر جیوه در ‌گروه تخم‌ کتان پائین‌تر از گروه دارونما بود. محققان می‌گویند: کاهش فشار‌خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان در بیمارانی بیشتر بود که دارای فشارخون سیستولی بیش ‌از 140 میلی‌متر جیوه در ابتدای بررسی بودند. نتیجه این پژوهش در Hypertension آمده است.


برچسب‌ها: کتان, تخم کتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش مرکز سلامت دانشگاه اموری نشان می‌دهد که علائم افسردگی به طور قابل توجهی، تصلب شرایین (سختی شریان) ناشی از استرس روانی را افزایش می‌دهد. سختی شریان حالتی است که طی آن توانایی سرخرگ برای انقباض و انبساط ناشی از تغییرات فشار خون کاهش می‌یابد. طی این پژوهش 81 بیمار جوان و میانسال که به تازگی دچار حمله قلبی شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. مامی افراد تحت استرس احساسی مزمن و استرس ورزشی استاندارد قرار گرفتند. محققان سپس با استفاده از "سرعت موج پالس یا ضربان (PWV)" سختی شریان را هنگام استراحت و یک ساعت پس از استرس اندازه گیری شده و تغییرات ناشی از استرس بر سختی شریان محاسبه کردند. یافته‌ها حاکی از آن بود که علائم افسردگی به طور قابل توجهی سختی شریان ناشی از استرس روانی را افزایش داده اما تاثیری بر سختی شریان ورزشی نداشت.


برچسب‌ها: افسردگی, تصلب شرایین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدید پژوهشگران ایرلندی حاکی از ‌آن است که یک گروه رایج از داروهای کنترل فشارخون بالا با بهبود رساندن داروهای شیمی درمانی و اکسیژن در تومور، سبب تقویت درمان سرطان می‌شوند. پژوهشگران به ‌شرح این مطلب پرداخته‌اند که چگونه داروی «لوزارتان» که مهار‌کننده‌ی آنژیوتانسین است، در موش‌های مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده سبب افزایش جریان خون و بهبود پیامدهای داروی شیمی‌درمانی می‌شود. بیش ‌از یک ‌دهه است که از مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین بعنوان داروهای مطمئن فشارخون استفاده می‌شود و می‌توان هدف این داروها را به ‌سمت درمان سرطان جهت‌دار کرد.
یک دسته دارو موسوم به داروهای آنتی‌آنژیوژنز از ‌پیش برای بهبود جریان‌ خون در تومور و تقویت درمان سرطان به ‌کار گرفته ‌شده بود. این دسته از داروها از طریق ترمیم ساختار غیرطبیعی عروق ‌خونی تومور تأثیر می‌کنند، حال ‌آنکه مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین عروق ‌خونی کلاپس شده را باز می‌کنند. به گفته محققان این داروها نیروهای فیزیکی را آزاد می‌کنند. این نیروهای فیزیکی بر عروق‌ خونی تومور فشار می‌آورند و یک ماتریکس شبیه ژل که اطراف‌شان قرار دارد، با رشد تومور انبساط می‌یابد.
در این بررسی، پژوهشگران روی ساختار و بیولوژی تومورهایی تمرکز کردند که می‌توانستند مانع درمان شوند. در بخش پیشین کار، پژوهشگران کشف کرده بودند که با توقف ساخت کلاژن که سازنده‌ی اصلی ماتریکس خارج سلولی است، «لوزارتان» به توزیع نانو داروها در تومور کمک می‌کند. در این بررسی جدید، پژوهشگران می‌خواستند دریابند آیا «لوزارتان» و سایر مهارکننده‌های آنژیوتانسین در تومورها سبب از بین ‌رفتن فشار روی عروق خونی کلاپس شده می‌شوند. محققان می‌گویند: عروق خونی بعضی یاخته‌های تومور موسوم به فیبروبلاست‌های همراه سرطان (CAF) شروع به تکثیر کرده و کلاژن اضافی و ماده‌یی شبیه ژل موسوم به هیالورونان hyaluronan تولید می‌کنند و تحت فشار وارده دچار کلاپس (جمع شدگی) می‌شوند.
با استفاده از موش‌ آزمایشگاهی، این گروه نشان ‌داد که هم کلاژن و هم هیالورونان در فشردن عروق ‌خونی درون تومور نقش دارند، ولی «لوزارتان» با کاهش فیبروبلاست‌های همراه سرطان، موجبات وقفه‌ی تولید همه را فراهم می‌آورد. «لوزارتان» از دسته داروهای موسوم به بلوکر گیرنده‌ی آنژیوتانسین است و نسبت ‌به گروه دیگر موسوم به مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین به ‌طریقی متفاوت تأثیر می‌کند. بلوکرهای گیرنده‌ی آنژیوتانسین در کاهش فشار درون تومور مؤثرترند. وقتی از «لوزارتان» برای درمان موش مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده استفاده شد، تأثیری بر رشد تومور پدید نیامد، ولی وقتی لوزارتان با داروهای استاندارد شیمی‌ درمانی همراه شد، سبب تأخیر رشد تومور شده و موش‌ها طولانی‌تر زنده ماندند.
محققان بر این باورند که اگر در تومورها بدون استفاده از شیمی‌درمانی، جریان‌ خون بهبود یابد، در واقع سرعت رشد تومور افزایش می‌یابد. اما اگر همراه شیمی درمانی یا سایر روش‌های ضد سرطان مانند رادیوتراپی یا ایمونوتراپی، جریان‌ خون افزایش یابد، شانس کند ‌شدن سرعت رشد تومور بهتر می‌شود. درنتیجه‌ی این بررسی مرکز سرطان MGH برای مشخص‌کردن تأثیر بهبود نتایج درمان در سرطان لوزالمعده با «لوزارتان» اقدام به انجام کارآزمایی بالینی کرده ‌است. بر اساس این گزارش، پژوهشگران ایرلندی دریافته‌اند که استفاده از مهار‌کننده‌های ACE سبب آهسته‌شدن کاهش زوال عقل نیز می‌شود. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی آنلاین Nature Communications آمده است.


برچسب‌ها: فشار خون, سرطان, لوزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران حاکی ‌از آن است که مصرف مرتب سوشی (نوعی غذای ژاپنی) برای انسان، خطر قابل ‌توجه و افزایش یافته‌ جیوه را به همراه ‌دارد. نتایج این بررسی نشان ‌داده است که ماهی ‌تن ساشیمی بر اساس نمونه‌هایی که از بازارهای امریکا گردآوری شده، حاوی بالاترین میزان متیل مرکوری (جیوه آلی) در سوشی است. آثار تماس با متیل مرکوری در انسان در ‌نتیجه‌ مصرف بیش ‌از ‌حد ماهی‌های حاوی جیوه، ممکن‌ است به صورت نقص‌های رشد عصبی، ضعیف‌تر ‌شدن عملکرد شناختی و افزایش نرخ بیماری‌های قلبی و‌ عروقی بروز کند.
در این بررسی، همچنین آمده‌ است که تراز بالاتر متیل مرکوری ممکن ‌است بر ‌آثار مثبت اسیدهای چرب امگا 3 که سبب کاهش تراز کلسترول، کاهش خطر بعضی انواع سرطان‌ها و میزان بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون، حمله قلبی و زایمان پیش ‌از موعد می‌شود، تاثیر مخرب بگذارد. در این بررسی، با بیش‌ از 1200 نفر در‌مورد مصرف سوشی یا سایر فرآورده‌های ماهی مصاحبه شد و میزان جیوه‌ی نمونه‌های سوشی به ‌دست ‌آمده آنالیز شد. طی این بررسی گفته شده است که 92 درصد شرکت‌کنندگان به ‌طور متوسط 5 ماهی و غذای ماهی سوشی در ماه مصرف ‌کرده‌اند و بیش از 10 درصد از شرکت‌کنندگان تمام گروه‌های قومی بیش ‌از حداقل میزان مصرف اعلام شده از سوی مرکز بیماری‌ و سازمان جهانی بهداشت در‌ هفته، متیل مرکوری دریافت کرده‌اند.
به گفته پژوهشگران در این بررسی که تون‌های بزرگ مانند «ماهی تن باله آبی اقیانوس اطلس» یا «تیبرماهیان» که بیشتر برای سوشی مورد استفاده‌ هستند، دارای بالاترین میزان جیوه بوده و تقاضا برای ماهی بهتر جهت تهیه‌ی سوشی سبب شده ‌است این ماهیان بیش ‌از حد صید شوند. محققان می‌گویند: تهیه‌ی سوشی با مارماهی، خرچنگ، سالمون و کلپ (یک جلبک) مقادیر کمتری متیل مرکوری دارد. نتایج این بررسی در Journal of Risk Research به ‌چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ماهی, جیوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


نوعی کاشت ریز شبیه ساعت‌شنی می‌تواند درد قفسه سینه ناشی از آنژین حملات قبلی را کاهش دهد. بیش از 250 هزار نفر سالانه در انگلستان به آنژین دچار می‌شود و علائم آن شامل تنگی نفس و درد قفسه سینه است که چون شریان‌ها عرضه اکسیژن و خون به قلب را محدود می‌کنند، رخ می‌دهد. برای تعدادی از افراد، درد فقط هنگام فعالیت رخ می‌دهد اما شکل بی‌ثباتی نیز وجود دارد که در آن، درد حتی هنگام ایستادن ساکن نیز ادامه می‌یابد. کاشت جدید موسوم به Neovasc Reducer برای حفظ گردش خون در قلب به مدت طولانی‌تری طراحی شده، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد افزایش عرضه خون می‌تواند به قلب در رهایی از درد آنژین کمک کند.
درد زمانی روی می‌دهد که قلب باید برای حفظ پمپاژ به هنگامی که فاقد اکسیژن کافی است، به سختی کار کند. کاشت جدید نرخ پمپاژ خون به خارج از قلب را از طریق شریانی به نام «سینوس کرونری» کاهش می‌دهد؛ این شریان یکی از مسیرهای اصلی خروجی این عضو حیاتی بدن است. مسدودکردن جریان خون در این شیوه، خون را دوباره به درون دهلیزهای اصلی پمپاژ خون منحرف می‌کند.
به بیماران آنژین معمولا داروهایی مانند بتابلاکرها یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم برای جلوگیری از این حملات تجویز می‌شود. با این حال، هنوز هم سالانه 50 هزار نفر از آنژین رنج می‌برند که به دارو واکنش نشان نمی‌دهند یا حالشان به اندازه‌ای وخیم است که نمی‌توانند جراحی شوند. کاشت جدید می‌تواند در این زمینه کارآمد باشد. در درمان‌های بالینی، 14 بیمار که مبتلا به آنژین شدید بودند و به درمان‌ها واکنش نشان نداده بودند، این سیستم را دریافت کردند و یافته‌ها نشان می‌دهد از این افراد، 12 تن درد کمتری داشتند. جزئیات کاشت ابداعی که توسط بنیاد قلب بریتانیا ارائه شده، در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد.


برچسب‌ها: آنژین, کاشت, Neovasc Reducer
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی یزد در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اهميت بيماري فشار خون و تازه هاي درمان فشار خون، جنبه های ژنتیک پرفشاری خون و بیماریهای قلبی عروقی، درمانهای جراحی پرفشاری خون ثانویه، پر فشاری خون مقاوم به درمان، پر فشاری خون و جنبه هاي سايكولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی یزد, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بیمارستان صدوقی اصفهان ویژه متخصصین قلب و عروق برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ترانس رادیال،آنژیوگرافی واینترونشن وفیلم آموزشی، Live case وکار با سیمولاتور می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان, اینترونشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links