یک پژوهش آمریکایی در مورد وجود ارتباط قوی بین بیماری شدید و غیرقابل درمان آپنه خواب با خطر افزایش فشار خون با وجود استفاده از داروهای فشار خون بالا هشدار داد. مطالعه محققان دانشکده پزشکی لرنز کلیولند در دانشگاه کیس وسترن رزرو به بررسی بیماران دارای فاکتورهای خطر قلبی عروقی یا بیماری قلبی و آپنه انسدادی خواب متوسط یا شدید پرداخت. در میان شرکت‌کنندگانی که از حداقل سه داروی کاهنده فشارخون از جمله یک ماده ادرارآور استفاده می‌کردند، شیوع فشار خون بالا و مقاوم در افراد با آپنه خواب شدید 58.3 درصد و آپنه خواب متوسط 28.6 درصد بود.
بررسی‌های بیشتر نشان داد که احتمال پایداری فشار خون بالا در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب شدید تا چهار برابر بیشتر است. بیش از یک سوم بیماران با فشار خون بالا و نزدیک به هشت دهم بیمارانی که از درمانهای کاهنده فشار خون مقاوم استفاده می‌کنند، به آپنه انسدادی خواب هم مبتلا هستند. نتایج این پژوهش در مجله Clinical Sleep Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: آپنه, خواب, آپنه خواب, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ژن سازنده عروق خونی که برای مقابله با سرطان، بیماری‌های قلبی و سکته کاربرد دارد، توسط محققان انگلیسی شناسایی شد. ژن Piezo1 در پاسخ به تغییرات در جریان خون، اجازه رشد شبکه‌های جدید خونی را می‌دهد؛ این ژن با تهیه دستورالعمل‌هایی، جریان خون در سراسر بدن را کنترل می‌کند.
با کمک این دستورالعمل‌ها، پروتئین شکل‌دهنده کانال‌های خونی در پاسخ به جریان مکانیکی خون باز شده و تغییرات مورد نیاز برای ساخت عروق خونی جدید را ایجاد می‌کند.همچنین مانع از خون‌رسانی به سلول‌های سرطانی خاصی می‌شود که برای رشد، به جریان مداوم خون نیاز دارند؛ در این شرایط ژن از طریق کنترل جریان خون، قادر به کوچک کردن اندازه تومور است.
محققان دانشگاه لیدز در تحقیقات خود دریافتند، ژن Piezo1 برای درمان آترواسکلروز (تصلب شرایین) نیز قابل استفاده است؛ پلاک‌های آترواسکلروز در دیواره سرخرگ ها ایجاد شده و سبب تنگی عروق و کاهش خون‌رسانی می‌شود که در نهایت منجر به حمله قلبی و سکته می‌شود. محققان امیدوارند با کمک ژن Piezo1 و توسعه اهداف درمانی جدید، از بیماری‌های قلبی پیشگیری کنند.


برچسب‌ها: ژن, Piezo1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک آزمایش خون 10 پوندی می‌تواند با تشخیص حمله قلبی در 30 دقیقه، جان هزاران انسان را نجات دهد. آزمایشات کنونی شش ساعت یا بیشتر طول می‌کشند که در آن مدت بیماران ممکن است با حمله دیگری مواجه شده یا آسیب قلبی دیگری را که ممکن است مرگبار باشد، تجربه کنند. این آزمایش با موفقیت در یک کارآزمایی بالینی در درمانگاه سلطنتی منچستر انجام شد و اکنون می‌توان از آن در سایر مراکز بهره برد.
به گفته پزشکان، روش جدید موسوم به آزمایش H-FABP به سرعت حملات قلبی را تشخیص داده و نیاز به نظارت بیشتر بیمارستان و هزینه اضافی را کاهش می‌دهد. اگر بیمار یک حمله قلبی هر چند کوچک داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که در آینده نزدیک یک حمله جدیتر را تجربه کند. شناسایی حملات اولیه این چنینی بسیار اهمیت داشته چرا که بیماران می‌توانند از درمان مناسب بهرمند شوند. برای مثال می‌توان یک لوله کوچک یا استنت را در بدن بیمار کاشت تا از عروق ضعیف حمایت کند.
این آزمایش 10 پوندی به دنبال پروتئینی موسوم به H-FABP (پروتئین چربی متصل شوند به اسید در قلب) می‌گردد که طی حمله قلبی در خون آزاد می‌شود. آزمایش مذکور توسط تیمی از محققان مرکز بهداشت راندوکس در ایرلند شمالی طراحی شده است. در حال حاضر بیماران مشکوک به حمله قلبی از نوار قلب و آزمایش خون استفاده می‌کنند که 10 برابر بیشتر از آزمایش H-FABP طول می‌کشد. یک نوار قلبی بین 60 تا 250 هزینه می‌برد اما نمی‌تواند حملات خفیف را شناسایی کند. در نتیجه، بسیاری از بیماران به اشتباه به خانه فرستاده می‌شوند. یکی از هر پنج مرد و یکی از هر هشت زن در اثر حمله قلبی می‌میرند. همچنین مردان نسبت به زنان در سن 50 سالگی در معرض خطر بیشتر این بیماری قرار دارند.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, حمله قلبی, سکته قلبی, H
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی به تازگی یک مولکول قلبی ناشناخته را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند کلید پیشگیری و درمان موثر نارسایی قلبی باشد. نقش طبیعی آران‌ای (RNA) حمل دستورالعمل‌ها از دی‌ان‌ای (DNA) در هسته سلول برای تولید پروتئین‌های مورد نیاز برای فعالیت سلول است؛ محققان طی سال‌های اخیر دریافته‌اند که برخی از انواع آران‌ای در کدگذاری پروتئین دخالت ندارد. نقش آران‌ای طویل غیر کدشونده (long non-coding RNA) در قلب تاکنون ناشناخته باقی مانده بود.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا به سرپرستی دکتر «چینگ پین چانگ» موفق به شناسایی مولکول قلبی شده‌اند که یک آران‌ای طویل غیر کدشونده محسوب می‌شود. این آران‌ای طویل غیر کدشونده که Myheart‌ نامگذاری شده است، مسئول کنترل پروتئینی به نام BRG1 است؛ این پروتئین ‌نقش اساسی در توسعه قلب جنین ایفا می‌کند، اما با رشد و شکل‌گیری قلب بالغ، تولید آن کاهش پیدا می‌کند. با قرار گرفتن قلب در معرض استرس از جمله فشار خون بالا یا صدمات ناشی از حمله قلبی، پروتئین BRG1 اقدام به تغییر فعالیت ژنتیکی قلب و در نتیجه نارسایی قلبی بروز می‌کند؛ بطور همزمان تولید مولکول Myheart نیز سرکوب می‌شود.
در مطالعه اخیر، سطح مولکول Myheart در موش‌های دچار نارسایی قلبی از طریق فناوری انتقال ژن به اندازه طبیعی بازگردانده شد؛ این مسئله باعث مسدود کردن فعالیت بیش از حد پروتئین BRG1 شده و از نارسایی قلبی پیشگیری می‌کند. با بازگشت سطح مولکول Myheart به اندازه طبیعی در بدن موش‌، فرآیند نارسایی قلبی بطور کامل متوقف شد. امکان استفاده از این مولکول در داروها بدلیل اندازه بزرگ آن وجود ندارد و محققان بدنبال یافتن نسخه‌های کوچکتری از مولکول Myheart با قابلیت مسدود کردن پروتئین BRG1 هستند. نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج یک بررسی تازه که در مایوکلینیک صورت‌گرفته، نشان می‌دهد بیمارانی که شب ها یا تعطیلات آخر هفته به ‌خاطر حمله‌ی قلبی به بیمارستان مراجعه می‌کنند نسبت به آنها که در ساعات معمولی به بیمارستان می‌روند بیشتر دچار مرگ ‌و میر می‌شوند. این پژوهش‌ نشان می‌دهد در بیمارانی که خارج از ساعات معمول کاری به بیمارستان مراجعه می‌کنند، درمان اورژانس نیز به درازا می‌کشد. این امر خود حاکی از هزاران مرگ اضافه‌ ای است که هر سال در نتیجه وجود عواملی اتفاق می‌افتد که پس از رسیدن بیمار به بیمارستان در آن ساعات وجود دارد. به گفته محققان حمله‌های قلبی، علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. در امریکا سالیانه یک میلیون نفر دچار حمله‌ی قلب می‌شوند و 400 هزار نفر در اثر بیماری تاجی قلب می‌میرند.
با وجودی که نتایج بررسی‌های پیشین حاکی از آن بود که با وجود مراجعه به بیمارستان در خارج از ساعات معمولی به علت حمله‌ی قلبی، ممکن است سبب افزایش احتمال مرگ و میر شود، تا همین بررسی آخر، هیچ‌ بازبینی یا آنالیز رسمی انجام نشده بود. به این جهت، این پژوهشگران تعداد 48 بررسی از آمریکا، کانادا و اروپا را آنالیز کردند که شامل بیش از 1.8میلیون شرکت‌کننده بود تا هر نوع الگوی بیماران حمله‌ی قلبی مراجعه‌ کننده به بیمارستان در خارج از ساعات معمول مشخص شود. پس از در نظر گرفتن اختلاف در طرح و کیفیت در بررسی‌ها، پژوهشگران افزایش قابل ‌توجهی در میزان مرگ ‌و میر یافتند. آنان دریافتند در بیمارانی که شب یا آخر هفته به بیمارستان مراجعه می‌کنند، میزان مرگ‌ و میر نسبت به بیماران مراجعه ‌کننده در ساعات معمول، 5 درصد بیشتر است حال چه دربیمارستان باشد و چه ظرف 30 روز بعد از مرخص شدن. در مجموع این حالت سالانه به بروز شش هزار مرگ اضافی در امریکا می‌انجامد.
این محققان دریافته‌اند بیمارانی‌ که دارای تشخیص انفارکتوس میوکارد از نوع بالا آمدن قطعه‌یSTEMI)ST) بوده‌اند وقتی وارد بیمارستان شده‌اند، قریب 15 دقیقه تأخیر تحت‌ درمان اورژانس با بالون قرار گرفته‌اند که همین تأخیر نیز موجب افزایش مرگ ‌و میر به میزان 10 تا 15 درصد شده است. به رغم اینکه نسبت خام نسبی مرگ ‌و‌ میر در غیر ساعات کاری اندک است ولی آثار آن در‌ سطح جمعیت بسیار با اهمیت است. این پژوهشگران می‌گویند: سالیانه در امریکا بنابه تخمین 900 هزار نفر برای بررسی با انفارکتوس حاد میوکارد به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و دو سوم این افراد در غیر ساعات اداری وارد بیمارستان ‌می‌شوند. اما اگر بتوان از مرگ و میر بالاتر در غیر ساعات اداری پیشگیری کرد نسبت 1 به 27، مرگ‌های درون بیمارستانی یا 1 به 29 ظرف 30 روز پس از پذیرش پیشگیری می‌شود. این پژوهش‌ به ‌صورت آنلاین در BMJ انتشار یافته است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, تعطیلات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از جفت جنین انسان، چسب پزشکی تولید کرده‌اند که به پیشگیری از عوارض ناشی از عمل‌های جراحی قلب کمک می‌کند. حدود 40 درصد از بیماران تحت عمل جراحی بای‌پس عروق کرونر یا جراحی قلب باز در خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند که احتمالا در اثر التهاب پس از عمل ایجاد می‌شود. فیبریلاسیون دهلیزی زمانی ایجاد می‌شود که پیام‌های اشتباهی برای ضربان‌ساز قلب ارسال شده و تپش قلب سریع‌تر و نامنظم‌تر می‌شود؛ در نتیجه توانایی پمپاژ خون کاهش و خطر بروز سکته قلبی بطور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. داروهایی مانند بتا بلاکر می‌تواند تا حدودی مشکل فیبریلاسیون دهلیزی را کنترل کند، اما با عوارضی مانند تهوع و استفراغ، خستگی، حساسیت به نور و نارسایی قلبی همراه است.
اما چسب جدید که توسط محققان موسسه Amnio Technology تولید شده است، می‌تواند از بروز التهاب ناشی از عمل جراحی قلب پیشگیری کند. این چسب از لایه داخلی جفت که وظیفه انتقال خون و مواد مغذی به جنین درون رحم را دارد، ساخته می‌شود؛ این لایه داخلی، غشای آمنیوتیک نامیده می‌شود که حاوی فاکتورهای رشد با ویژگی‌های ضد التهابی و توسعه عروق خونی جدید است.
جفت اهدایی در آزمایشگاه، پاکسازی و استریل می‌شود تا خطر پس زدن در بدن کاهش پیدا کند؛ سپس به اندازه دلخواه برش زده شده و در انتهای عمل جراحی بر روی غشاء خارجی دور قلب یا پریکاردویم قرار داده می‌شود. آزمایش عملکرد این چسب بر روی حیوانات، کاهش التهاب پس از عمل را نشان می‌دهد؛ طی ماه جاری میلادی آزمایش بالینی این چسب بر روی 50 بیمار که قرار است تحت عمل جراحی بای‌پس عروق کرونر قرار گیرند، در دانشگاه آریزونا انجام خواهد شد.


برچسب‌ها: جراحی قلب, چسب, جفت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سوء تغذیه در دوران کودکی با فشار خون بالا در بزرگسالی در ارتباط است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که جلوگیری از گرسنگی در دوران کودکی می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. محققان دریافتند کودکانی که دچار سوء تغذیه در کودکی می‌شوند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به فشار خون بالا در مراحل بعدی زندگی هستند. همچنین، تغذیه نامناسب قبل از تولد تا سن پنج سالگی در سلامت قلب تاثیر منفی دارد. نویسنده این تحقیق، ترنس فورستر از دانشگاه جامائیکا اظهار کرد: اگر نیازهای غذایی در دوران کودکی برطرف شود، در ساختمان قلب و جریان خون در مراحل بعدی زندگی تاثیر مفیدی دارد. فورستر افزود: ما نگران این هستیم که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که از سوء تغذیه رنج می‌برند، در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در آینده هستند.
با اینکه این بررسی در مورد ارتباط بین سوء تغذیه در دوران کودکی و فشار خون بالا در بزرگسالی است، اما مصرف غذا به میزان خیلی کم در دوران کودکی، علت فشار خون بالا نیست. محققان با بررسی بر روی 116 فرد بالغ که دچار سوء تغذیه شده بودند، به نتایجی دست یافتند. آنها هشدار دادند: فشار خون بالا یک عامل خطر عمده در ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته است. نتایج این تحقیق در نشریه Hypertension منتشر شده است.


برچسب‌ها: سو تغذیه, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


زارلتو با نام ژنریک ریواروکسابان با مهار مستقیم فاکتور Xa موجب قطع مسیر داخلی و خارجی چرخه انعقادی می شود و مانع از ساخت ترومبین می شود. مهار فاکتور Xa به صورت وابسته به دوز ریواروکسابان می باشد. اوج غلظت خونی آن ۲ تا ۴ ساعت پس از مصرف می باشد.۹۲ تا ۹۵ درصد آن به پروتئین پلاسمایی متصل می شود. نیمه عمر حذف دارو ۷ تا ۱۱ ساعت است. مورد مصرف آن پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیماران بزرگسالی که تحت جراحی تعویض زانو یا لگن قرار گرفته اند می باشد. دوز توصیه شده ۱۰ میلی گرم ریواروکسابان به صورت خوراکی یک بار در روز است. دوز اولیه باید ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از عمل مصرف شود، به شرطی که هموستاز وجود داشته باشد. طول مدت درمان بستگی به خطر فردی ترومبوآمبولی وریدی دارد که با نوع عمل جراحی ارتوپدی تعیین می شود.برای بیماران تحت عمل جراحی لگن، طول مدت درمان ۵ هفته توصیه می شود. برای بیماران تحت عمل جراحی بزرگ زانو، مدت زمان درمان ۲ هفته توصیه می شود. زارلتو را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف نمود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زارلتو, ریواروکسابان, ترومبوآمبولی وریدی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: دمای بالای بدن با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی یا سکته مغزی همراه است. تحقیقات جدید نشان داده است دمای بسیار بالا و یا پایین بدن با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی و یا سکته مغزی همراه است. گروهی از محققان دانشگاه کارولینای جنوبی با اشاره به یافته‌های پژوهش انجام شده در این زمینه اظهار کردند: درجه حرارت بالا موجب لخته شدن خون می‌شود و افزایش خطر مرگ و میر را به همراه دارد. این بررسی بر روی افراد مسن و بیمار که به گرما و سرما حساسیت بیشتری داشتند، انجام شده است. یافته‌های این پژوهش در نشریه پزشکی Heart منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان انگلیسی نشان می‌دهد که داروی هپارین در مقایسه با بیوالیرودین می‌تواند به طور موثرتری از تشکیل لخته خونی در درمان‌های اورژانسی حمله قلبی موثر واقع شود و این در حالی است که این دارو از نظر قیمت نیز 400 برابر ارزان‌تر از بیوالیرودین است. محققان بیمارستان قلب لیورپول و موسسه ملی تحقیقات سلامت انگلستان دریافتند که استفاده از هپارین پس از آنژیوپلاستی اولیه عروق کرونری (PPCI) - رایج‌ترین درمان حمله قلبی که طی آن تنگی یا انسداد عروق درمان می‌شود - می‌تواند نقش بالقوه‌ای را در بهبود بیماران و با حداقل هزینه داشته باشد.
طی این پژوهش، هزار و 829 بیمار که آنژیوگرافی اورژانسی - بررسی عروق با اشعه ایکس که پس از یک حمله قلبی مشکوک صورت می‌گیرد - دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. پس از این، بیش از چهار پنجم این افراد تحت (PPCI) قرار گرفتند و طی درمان نیمی از آنها بیوالیرودین و نیمی دیگر نیز هپارین دریافت می‌کردند.
28 روز پس از درمان نتایج نشان می‌داد در افرادی که هپارین مصرف کرده بودند عوارض جانبی حوادث قلبی عروقی در مقایسه با بیوالیرودین بسیار اندک است. در گروه مصرف کننده بیوالیرودین 48 مرگ گزارش شد در حالی که در گروه هپارین 39 مرگ. 24 بیمار گروه بیوالیرودین، طی دوره درمان دچار حمله قلبی دیگری نیز شدند در حالی که در گروه هپارین تنها هفت بیمار این حمله قلبی را از خود نشان دادند. تفاوتی در عوارض جانبی این داروهای ضد انعقای نظیر خونریزی مشاهده نشد. این پژوهش در مجله "The Lacet" منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, هپارین, بیوالیرودین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن علمی بيهوشي قلب ايران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل فیزیوپاتولوژی انعقاد خون، فارماکولوژی داروهای ضد انعقادی، مانیتورینگ داروهای ضد انعقاد و ملاحظات آزمایشگاهی، موارد مصرف و عوارض تجویز خون / گزارش موردی از عوارض انتقال خون، موارد مصرف و عوارض تجویز فراورده های خونی، فراورده های سنتتیک برای کنترل خونریزی، کاربرد آنتی ترومبولیتیک ها در جراحی قلب، علل سرجیکال خونریزی در جراحی قلب/ اندیکاسیون های re-exploration، علل نان سرجیکال خونریزی در جراحی قلب/نقش مایعات تزریقی، تفسیر آزمون های انعقادی، مباحث پزشکی قانونی مرتبط با موارد اورژانسی خونریزی و تزریق خون و فرآورده های خونی، بای پس قلبی ریوی و اختلالات انعقادی، روش های حفظ خون با کمک بای پس قلبی ریوی، بیماری های خونی و جراحی قلب، استراتژی های حفظ خون و عوامل انعقادی / روش های اتولوگ برای انتقال خون، موانع تدوین دستورالعمل (گاید لاین) کنترل خونریزی، ساختار، مدیریت و هماهنگی، تجهیزات، بومی سازی، ارزیابی هموویژیلنس، ویژگی های یک راهنمای بالینی مفید برای کنترل خونریزی در جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد داروهای ضد انعقاد خوراکی جدید به نام های دابیگاتران اتکسیلات (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو) و آپیکسابان (الیکوئیز) جایگزین های وارفارین محسوب می شوند. دابیگاتران یک مهارکننده مستقیم ترومبین (فاکتور IIa) است. ترومبین فیبرینوژن را به فیبرین تبدیل می کند. ریواروکسابان و آپیکسابان فاکتور Xa را مهار می کنند. فاکتور Xa پروترومبین را به ترومبین تبدیل می کند. وارفارین از طریق مهار ساخت فاکتورهای انعقادی II, VII, IX, X در کبد و در مسیر وابسته به ویتامین K اثر خود را اعمال می کند.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه سوم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: برای زنان یائسه‌ای که انواع مشخصی از مسکن‌ها موسوم به NSAIDs را مصرف می‌کنند، خطر حمله قلبی افزایش پیدا می‌کند. محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری پژوهشگران سایر دانشگاه‌ها از جمله هاروارد کشف کرده‌اند که مصرف منظم بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ را در زنان یائسه افزایش می‌دهد. طی این پژوهش مشخص شد که مصرف منظم «ناپروکسن» - ماده فعال در داروهایی نظیر ناپروکسن سدیم (Aleve)- با افزایش 10 درصدی خطرات ذکر شده مرتبط است و این در حالی است که اغلب مردم تصور می‌کنند که مصرف داروی ناپروکسن از سایر داروها ایمن‌تر است.
به منظور انجام این تحقیق، 160 هزار زن یائسه که 53 هزار و 142 نفرشان به طور منظم، NSAIDs مصرف می‌کردند به مدت 15 سال مورد بررسی قرار گرفتند. پس از کنترل سایر مولفه‌های تاثیر گذار نظیر چاقی، فشار خون بالا، دیابت و مصرف آسپرین، رابطه بین مصرف NSAIDs و خطر مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی آشکار شد. NSAIDs شامل داروهایی نظیر ناپروکسن، ایبوپروفن، روفکوکسیب با نام تجاری (vioxx) - استفاده از این دارو به علت افزایش خطر حمله قلبی منسوخ شده است- و سلکوکسیب می‌شود. در این تحقیق رابطه‌ای بین مصرف ایبوپروفن و خطرات ذکر شده برای ناپروکسن مطرح نشد. این پژوهش در مجله Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, یائسه, ناپروکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


عملهای جراحی دردناک برای اتصال ضربان‌ساز به قلب در آینده می‌تواند جای خود را به تزریق ژن به قلب بدهد. دانشمندان موسسه قلب سدارس-سینا در لس‌آنجلس برای اولین بار از تزریق ژن برای ایجاد یک ضربان‌ساز زنده با استفاده از سلولهای خود قلب بهره بردند. این موفقیت در خوکها که از قلب مشابهی با انسان برخوردارند، راه را برای اولین آزمایشات بر روی انسانها تا سه سال آینده هموار می‌کند. این درمان پیشگامانه در اصل برای کمک به افراد با گزینه‌های درمانی اندک مانند جنین درون رحم طراحی شده، اما در صورت ایمن و موثر بودن می‌توان در نهایت از آن بطور معمول برای درمان صدها هزار بیمار استفاده کرد.
ضربان‌سازها ریتم قلب را تنظیم کرده و سالانه در بدن صدها هزار بیمار دارای ضربان قلب نامنظم، آرام یا سریع کار گذاشته می‌شود. محققان آمریکایی ژنها را به قلب خوکهای مبتلا به اختلال ضربان قلب تزریق کردند. این ژنها یک بخش جزئی از قلب را به یک ضربان‌ساز زیستی با قابلیت عادی نگهداشتن ضربان قلب تبدیل کردند. ضربان قلبهای مهندسی شده در طول روز و طی ورزش سرعت گرفته و در طول شب آهسته می‌شدند. به گفته محققان، این اولین بار است که یک ضربان‌ساز زیستی با استفاده از روشهای بسیار کمتر تهاجمی ساخته شده و مطالبات زندگی روزمره را بخوبی تامین می‌کند. همچنین این اولین بار است که یک سلول قلبی در یک موجود زنده به منظور درمان موثر یک بیماری مجددا برنامه‌ریزی شده است. نتایج این پژوهش در مجله Science Translational Medicine reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


همانطور که سالانه به تعداد افرادي که نياز به ضربان‌سازهاي کاشتني در قلب دارند افزوده مي‌شود، نگراني پزشکان و کارخانه‌هاي سازنده در مورد طول عمر باتري‌هاي اين ضربان‌سازها نيز بيشتر مي‌شود. در حال حاضر، طول عمر اين باتري‌ها به‌طور متوسط 7 سال است که نياز به جايگزيني مکرر دارند و همين امر مي‌تواند جان بيماران را در معرض خطر قرار دهد.
اکنون يک تيم تحقيقاتي از کره، يک پيس‌ميکر قلبي مصنوعي خود شارژ شونده (self-powered) را ساخته‌اند که بوسيله نانوژنراتور پيزوالکتريک انعطاف‌پذير کار کرده و با يک جراحي نيمه دايمي در بدن قرار داده مي‌شود. در واقع اين تکنولوژي مي‌تواند از حرکت‌هاي معمول فرد استفاده کننده، بهره گرفته و آن را به انرژي الکتريکي تبديل کند. به اين ترتيب نه تنها عمر ضربان‌ساز قلبي بيشتر مي‌شود، بلکه مي‌توان فعاليت قلب را نيز در زمان خود پايش کرد. نانوژنراتورهاي ابداعي عملکرد بالايي داشته و بسيار انعطاف‌پذير هستند و انرژي توليدي آنها به 2/8 ولت و 22/0 ميلي‌آمپر مي‌رسد که با حرکت فرد تامين مي‌شود. اين مقدار انرژي توليد شده، براي به حرکت درآوردن و تحريک مستقيم قلب موش کافي بوده است.
محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «در مقاصد باليني، دستاورد کنوني هم يک ضربان‌ساز خود شارژ شونده به بيمار اهدا مي‌کند و هم با تشخيص به موقع و در زمان آريتي قلبي، از بروز حملات قلبي جلوگيري مي‌کند.» علاوه براين، نانوژنراتور پيزوالکتريک انعطاف‌پذير مي‌تواند يک منبع توليد الکتريسيته براي وسايل پزشکي مختلف قابل کاشتن در بدن عمل کند. اين وسيله فعلا در بدن موش مورد آزمايش قرار گرفته و نتايج باليني مثبت آن به ثبت رسيده است.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید هر گونه حرکتی در موقع نشستن، حتی وول خوردن برای سلامتی قلب مفید است. محققان دریافتند شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حرکت کردن از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند. در آخرین تحقیق انجام شده در مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس مشخص شد بلند شدن و حرکت در اطراف محل کار موجب سلامت قلب و حفظ میزان آمادگی جسمانی می‌شود. در این تحقیق دو هزار و 223 فرد سالم بدون هیچ سابقه بیماری قلبی، آسم یا سکته مغزی شرکت کردند. بعد از اندازه‌گیری میزان آمادگی جسمانی و حرکت‌های این افراد، محققان دریافتند 20 دقیقه ورزش می‌تواند آسیب‌های دو ساعت نشستن را کاهش دهد.
در تحقیقات پیشین مشخص شد ساکن و بی‌تحرک بودن موجب افزایش خطر مشکلات قلب و عروق می‌شود. در حالی که به طور کلی تصور می‌شود ورزش خطرات بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد، محققان اظهار کردند: آخرین نتایج نشان می‌دهد با وجود ورزش کردن، اما لمیدن بر روی مبل و استراحت بر روی صندلی موجب مشکلات قلبی جدی می‌شود. دکتر ژاکلین کولینسکی، پژوهشگر این تحقیق گفت: زمانی که مدت طولانی می‌نشینیم، هر حرکتی بهترین حرکت است. پس بیشتر اوقات موقعیت خود را تغییر دهید. بلند شدن و کشش در زمان صحبت با تلفن یا حتی وول خوردن برای سلامتی مفید است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست، بعضی از داروهای ضد فشار خون می‌تواند اثرات ضد دمانس داشته باشند. بنا بر این بررسی دسته‌ای از دارو‌های ضد فشارخون که به مهار کننده‌های آنزیم مبدل (ACE) مشهور است می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این پژوهش مشخص کرد که همه داروهای ضد فشار خون به یک اندازه در کاهش خطر این بیماری مؤثر نیستند. آلزایمر و سکته‌های مغزی دو عامل مهم بروز دمانس هستند.
در این پژوهش 1047 بیمار بررسی شدند. دیده شد که بین مصرف این نوع از داروهای ضد فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دمانس رابطه وجود دارد و بیمارانی که این داروهای ضد فشار خون را مصرف می‌کردند، 65 درصد کمتر از آنهایی که داروهای قدیمی‌تر را مصرف می‌کردند، دچار کاهش توانایی شناختی شدند. این بررسی نشان داد که داروهای بازدارنده ACE می‌تواند در بهبود عملکرد مغز مفید واقع ‌شود و نوعی از این داروها که می‌تواند از سد مغزی-خونی بگذرد اثراتی به مراتب بیشتر دارد. به گفته دانشمندان اگر لازم است بیماری داروهای بازدارنده ACE دریافت کند، بهتر است نوعی را که از سد مغزی خونی می‌گذرد، مصرف کند.


برچسب‌ها: دمانس, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان نشان داد، چربی حذف شده از یک بیمار حمله قلبی در زمان عمل جراحی می‌تواند برای کاهش خطر تکرار مشکل، مجددا به داخل قفسه سینه تزریق شود. دانشمندان تصور می‌کنند که می‌توان سلولهای بنیادی درون بافت چربی را استخراج کرده و بطور مستقیم برای کاهش حملات احتمالی آینده به درون قلب وارد کرد.
محققان دریافتند سلولهای بنیادی می‌توانند عملکرد قلب را ارتقا داده و شریان‌ها و وریدهای اصلی را استحکام بخشند. معمولا بیشتر چربی مشاهده شده در طول عمل جراحی قلب باز، برداشته و دور انداخته می‌شود؛ اما پژوهش جدید نشان داده که می‌توان این چربی را حفظ کرده و سلولهای بنیادی مفید آن را استخراج و مجددا به قلب تزریق کرد. دکتر گانگونگ تیان، متخصص قلب و عروق کانادایی که این یافته‌ها را در نشست انجمن قلب و عروق اروپا در بارسلونا ارائه خواهد کرد،‌ گفت: در زمان جراحی‌های قلب، معمولا بافت چربی از بیمار جدا می‌شود تا به قلب دسترسی پیدا کنیم. ما به دنبال این بودیم که بدانیم آیا این چربی میان‌سینه از سلولهای بنیادی قابل تزریق مجدد به قلب پیش از بستن قفسه سینه در جراحی، برخوردار است یا خیر. وی افزود: ایده ما، ارتقا عملکرد قلب پس از حمله قلبی یا نارسایی قلبی بود. محققان بافت چربی را از سینه 24 بیمار در طول عمل جراحی قلب جدا کردند.
دکتر تیان از شورای پژوهش ملی کانادا دریافت که جداسازی تعدادی از سلولهای بنیادی مفید از بافت چربی با استفاده از روشهای علمی استاندارد نسبتا ساده است. این فرآیند در حال حاضر چندین ساعت زمان می‌برد اما دکتر تیان امیدوار است در آینده بتوان این روند را با سرعت بیشتری انجام داد تا کل آن در طول یک عمل جراحی امکان‌پذیر باشد. این فرآیند تاکنون بر روی انسان انجام نشده اما آزمایشات محققان بر روی موشها، نتایج نویدبخشی را به همراه داشته است.
آنها سلولهای بنیادی بدست آمده از بافت چربی را در قلب 13 موش مبتلا به نارسایی قلبی تزریق کردند. پنج موش تنها یک محلول سالین بدون سلول بنیادی دریافت کردند. پس از شش هفته، موشهایی که درمان سلول بنیادی دریافت کرده بودند، بهبودی بیشتری نسبت به موشهای گروه کنترل از خود نشان دادند. گام بعدی محققان، افزایش دوره بهبود به بیش از شش هفته برای مشاهده امکان ارائه بهبود طولانی‌مدت توسط سلولهای بنیادی در عملکرد قلب است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه بینگهامتون در نیویورک آمریکا نشان می دهد که باکتری های بیوفیلم، عامل اصلی حملات قلبی ناشی از تحریکات عصبی هستند.شوک عاطفی، استرس و ترس باعث ترشح هورمون های خاصی به نام کاتکول آمین ها در بدن می شوند که عامل پخش بیوفیلم های باکتریایی در دیواره عروق هستند. نتیجه این فرآیند ته نشین شدن پلاک در جریان خون و حمله قلبی است. بیوفیلم های باکتریایی به جمعیت متراکم باکتری ها گفته می شود که در بافت های مختلف بدن به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و با ترشح نوعی پلیمر احاطه می شوند.
این تحقیقات نشان می دهد که تعداد باکتری های بیوفیلم در رگ های حاوی پلاک بیشتر است. در شرایط عادی و زمانی که بدن در حالت آرامش قرار دارد، جمعیت باکتری های بیوفیلم توسط سیستم ایمنی بدن نابود می شوند و اجازه تشکیل پلاک و لخته را نمی دهند. ولی در شرایط بحرانی این فرآیند صورت نمی گیرد و احتمال حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه American Society for Microbiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, باکتری, استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه فاز3 براي ارزيابي آثار لوزماپيمود (Losmapimod) در مبتلايان به نشانگان حاد کرونري آغاز شده است. مطالعه فاز3 نشان خواهد داد که آيا لوزماپيمود خوراکي با الگوي مصرف 2 بار در روز پس از گذشت 3 ماه از وقوع نشانگان حاد کرونري، مي‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبي بعدي را کاهش دهد يا نه. نشانگان کرونري حاد، وضعيتي است که براي تشريح مشکلات و حوادث قلبي نظير حمله قلبي که در نتيجه کاهش قابل‌توجه جريان خونرساني به قلب از طريق عروق کرونري رخ مي‌دهد، به کار مي‌رود. تظاهرات يک بيمار مبتلا به نشانگان حاد کرونري، مشابه هر بيمار مبتلا به بيماري عروق کرونر قلبي است. لوزماپيمود، يک مهارکننده پروتئين فعال‌شده p38 ميتوژن کيناز است. آنزيم مذکور نقش محوري در التهاب حادي که طي حمله قلبي تجربه مي‌شود، دارد.
امروزه تعديل عادت‌هاي زندگي و رژيم غذايي در کنار درمان‌هاي تازه، باعث بهبود وضعيت مبتلايان به بيماري عروق کرونر شده است. بيماراني که يک بار حمله قلبي را تجربه کرده‌اند، به مراتب بيش از سايرين در معرض خطر وقوع حمله مجدد و ديگر مشکلات قلبي-عروقي طي هفته‌ها و ماه‌هاي بعد هستند. در مطالعه باليني فاز3 با نام LATITUDE-TIMI60 که يک مطالعه باليني تصادفي دوسوکور و چندمرکزي با استفاده از دارونماست، 25 هزار و 500 بيمار شرکت خواهندداشت. بيماران داوطلب با تظاهرات نشانگان کرونري حاد (به‌خصوص حمله قلبي) به‌طور کاملا تصادفي براي مدت 3 ماه 2 بار در روز درمان خوراکي 5/7 ميلي‌گرم لوزماپيمود يا دارونما را در کنار رژيم‌ درماني استاندارد دريافت خواهندکرد. داروهاي هم‌خانواده لوزماپيمود به بهبود عملکرد عروقي کمک کرده و از ترومبوزهاي احتمالي پيشگيري مي‌کنند.


برچسب‌ها: داروی جدید, لوزماپيمود, نشانگان حاد کرونری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات ژنتیکی جدید شواهد قانع کننده ای را فراهم آورده که نشان می دهد میزان پایین ویتامین D نقش سببی را در ابتلا فشار خون بالا بر جای می گذارد. محققان دانشگاه استرالیای جنوبی می‌گویند: اگر از نقطه نظر هزینه و اثرات جانبی مرتبط با داروهای ضد فشار خون به قضیه بنگریم، این ویتامین D است که می تواند با این رده از داروها رقابت کند.
طی این پژوهش داده‌های مربوط به 146 هزار و پانصد فرد مورد مطالعه قرار گرفت. محققان در این مطالعه، از دو تنوع ژنتیکی رایج که در به گردش در آورن غلظتهای 25- هیدروکسی ویتامین D یا 25 (OH-D) موثر هستند، استفاده کردند و تاثیر سببی بین ویتامین D و خطر فشار خون را اندازه گیری کردند. پژوهشگران دریافتند که به ازای هر 10 درصد افزایش در غلظت 25 (OH-D)، افت "0.29- میلی متر جیوه" برای فشار خون دیاستول و "0.37- میلی متر جیوه" برای سیستول و درنهایت نیز کاهش 8.1 درصدی برای ابتلا به فشار خون مشاهده شد.
محققان دانشگاه کوپنهاگ دانمارک نیز درباره نتایج این تحقیق می گویند: هرچند یافته این مطالعه گامی رو به جلو در توضیح نقش کمبود ویتامین D در بروز فشار خون به شمار می‌رود، اما هنوز بسیاری از جنبه‌های آن ناشناخته باقی مانده است که به منظور تکمیل و اثبات قطعی و بی چون و چرای آن‌ها نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. این پژوهش در مجله "The Lancet Diabetes & Endocrinology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي ووراپاکسار (Vorapaxar) با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity) را براي کاهش خطر حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ قلبي-عروقي و نياز به پروسه‌هاي بهبود خونرساني به قلب در بيماران با سابقه قبلي حمله قلبي يا انسداد در شريان‌هاي پا مورد تاييد قرار داده است. زونتيويتي، اولين دارو از گروه دارويي جديد با نام آنتاگونيست گيرنده فعال‌شده پروتئاز 1 است. زونتيويتي يک داروي ضدپلاکتي و براي کاهش گرايش پلاکت‌ها به چسبيدن به يکديگر و تشکيل لخته‌هاي خوني است. زونتيويتي با کاهش تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر حملات قلبي و مغزي را کاهش مي‌دهد.
زونتيويتي مانند ساير داروهاي مهارکننده تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر خونريزي (خونريزي‌هاي کشنده و تهديدکننده حيات) را افزايش مي‌دهد بنابراين، خونريزي شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در دريافت‌کنندگان زونتيويتي است و در برگه اطلاعات دارويي آن نيز هشدار داده شده. اين خطر در مورد داروهاي ضد لخته با پتانسيل بالاتر نظير پراسوگرل (Prasugrel) و تيکاگرلور (Ticagrelor) به مراتب بيشتر است. زونتيويتي را نبايد در افرادي که حملات ايسکمي گذرا يا خونريزي در سر دارند تجويز کرد زيرا خطر خونريزي در سر را به مراتب افزايش مي‌دهد.
در مطالعات باليني که با شرکت بيش از 25 هزار بيمار انجام شد، زونتيويتي به ساير داروهاي ضدپلاکت (آسپيرين و کلوپيدوگرل) اضافه شد و اين ترکيب درماني در مقايسه با دارونما توانست خطر وقوع حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ‌هاي قلبي-عروقي و نياز به جراحي‌هاي اورژانس براي بهبود خونرساني را کاهش دهد. زونتيويتي در مطالعه‌اي که در نهايت به تاييد آن از سويFDA انجاميد، در يک دوره درماني 3 ساله توانست خطر حملات قلبي و مغزي را از 9 درصد، به 7 درصد برساند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زونتيويتي, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل پیشگیری و درمان عوارض دسترسی­های عروقی (Vascular access )، پیشگیری و درمان عوارض سپتوستومی (Septostomy )، پیشگیری و درمان عوارض دسترسی اپی کاردیال (Epicardial access )، پیشگیری و درمان عوارض  Slow pathway ablation، پیشگیری و درمان عوارض Accessory pathway ablation، جنبه های قانونی و اخلاقی در عوارض مداخلات قلبی، پیشگیری و درمان عوارض VT ablation، پیشگیری و درمان عوارض AF ablation، پیشگیری و درمان تامپوناد و پریکاردیال افیوژن، پیشگیری و درمان عوارض آمبولیک و سکته مغزی در مداخلات الکتروفیزیولوژیک، پیشگیری و درمان عوارض زودرس تعبیه پیس میکرها و دفیبریلاتورهای داخل قلبی، پیشگیری و درمان عفونت پاکت و پیس میکرها و دفیبریلاتورهای داخل قلبی، بررسی­های انجام شده در مورد عوارض مداخلات الکتروفیزیولوژی در ایران می باشد.

سایت همایش


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاههای بریستول و بث در دستاوردی انقلابی، ضربان‌ساز جدیدی تولید کرده‌اند که ضربان قلب را با تنفس همگام می‌کند. کارآزمایی‌های پیش‌بالینی نشان داده این ضربان‌ساز به ارائه 25 درصد افزایش در قابلیت پمپاژ پرداخته که انتظار می‌رود عمر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. امید است همچنین بتوان این فناوری را در تحقیقات مغز از جمله اعضای مصنوعی و بطور بالقوه برای تحریک عصبهای احیا در پی یک سکته مغزی مورد استفاده قرار داد.
در حال حاضر، پالس ضربان‌سازها در زمان نصب با یک سرعت ثابت تنظیم شده که ضربان طبیعی قلب انسان را تکرار نمی‌کند. دستگاه جدید از فناوری عصبی مصنوعی برای بازیابی این تغییرات ضربات قلب توسط تورم ریه استفاده کرده و قرار است برای بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، بکار برود. دستگاه مذکور با ذخیره انرژی قلب، ارتقای بهره‌وری پمپاژ آن و افزایش فشار خون به ماهیچه‌های قلب کار می‌کند.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد.
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آزمايش‌ها نشان داده‌اند که ميزان سکته قلبي در افراد در سه روز اول تغيير ساعات تابستاني و زمستاني حدود ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. اين تغييرات مي‌تواند به دليل برهم خوردن تعادل هورموني باشد. زمان تنها يک ساعت در شبانه‌روز جلو يا عقب کشيده مي‌شود، اما تاثيرش روي افراد حساس مي‌تواند غيرمترقبه و حتي بسيار شديد باشد؛ مثلا موجب سکته قلبي شود! نتايج يک پژوهش از سوئد نيز با تحقيقات يادشده مشابه است. يکي از علل مي‌تواند دچار شدن افراد حساس به بي‌خوابي باشد. خواب اين افراد پس از تغيير ساعت روزانه مختل مي‌شود، وضعيت هورموني ‌آن‌ها بهم مي‌ريزد و احتمال ابتلا به سکته قلبي افزايش مي‌يابد. براي کساني که پوست چندان کلفتي ندارند، تغيير يک ساعت در شبانه‌روز مي‌تواند به اختلال در ساعت دروني‌شان بيانجامد. بسياري از آن‌ها دچار بدخوابي مي‌شوند و از خستگي و نداشتن تمرکز شکايت مي‌کنند. اين نشانه در ميان زنان بيشتر ديده مي‌شود.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, ساعت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در پژوهش خود نشان دادند، مصرف یک قرص گوجه‌فرنگی در روز می‌تواند انسان را از خطر بیماری قلبی دور نگهدارد. کارآزمایی انجام شده توسط محققان که یک قرص گوجه‌فرنگی را به همراه یک دارونما در 72 انسان بالغ آزمایش کرده بودند، نشان داد قرص مذکور عملکرد رگهای خونی را بهبود می‌بخشد. اگرچه به گفته کارشناسان، پژوهشهای بیشتری برای اثبات عملکرد آن نیاز است. این قرص حاوی یک آنتی‌اکسیدان طبیعی موسوم به لیکوپین است که رنگ گوجه‌فرنگی‌ها را نیز در خود تامین می‌کند.
دانشمندان از چندی پیش بر این گمان بودند که لیکوپین ممکن است برای جلوگیری از بروز بیماری از جمله سرطانهای خاص و بیماریهای قلبی عروقی مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که خوردن رژیم مدیترانه‌ای غنی از گوجه‌فرنگی – به همراه میوه‌ها و سبزیجات دیگر و روغن زیتون- برای سلامت مفید است. اگرچه پیروی از یک رژیم سلامت همچنان توصیه می‌شود اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا راهی برای قرار دادن برخی از این ویژگیهای خوب در یک قرص وجود دارد یا خیر. شرکت Cambridge Theranostics از دانشگاه کمبریج اکنون توانسته قرص گوجه‌فرنگی را تولید کند.
تیمی از دانشگاه کمبریج در پروژه‌ای که بودجه آن توسط بنیاد ولکام، بنیاد قلب بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین می‌شود، به بررسی برخورداری قرص مذکور از تاثیرات دلخواه پرداختند. آنها 36 داوطلب مبتلا به بیماری قلبی و 36 داوطلب سلامت به عنوان گروه کنترل را در این پژوهش مورد استفاده قرار داده و روزانه به آنها یک قرص گوجه‌فرنگی یا دارونما دادند.
محققان برای مقایسه جریان خون ساعد را اندازه‌گیری کردند که پیش‌بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده است چرا که رگهای خونی باریک شده می‌توانند منجر به حمله یا سکته قلبی شوند. در بیماران قلبی، قرص گوجه فرنگی باعث بهبود چشمگیر جریان خون در ساعد شد. اگرچه این مکمل تاثیری بر روی فشار خون، سفت شدن رگها یا سطح چربی خون نداشت. این پژوهش در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: گوجه فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه بوستون در آمریکا نشان می‌دهد کمبود آندروژن می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌های شایع مانند اختلال در نعوظ ، دیابت، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) باشد. در تعدادی از تحقیقات مشاهده شده است که کمبود آندروژن با افزایش مرگ و میر در مردان در ارتباط است. هورمون تستوسترون نیز اثرات مفیدی بر سلامت مردان دارد، ولی نقش درمانی آن در سلامت مردان به علت پاره‌ای دلایل از جمله تاثیر آن بر بروز و پیشرفت سرطان پروستات بحث برانگیز است.
برآورد ارتباط بین تستوسترون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ و ارزیابی کمبود آندروژن در مردان مبتلا به این بیماری‌ها، در بررسی‌های محققان دانشگاه بوستون نشان داد که بین کمبود آندروژن و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ ارتباطی وجود دارد. به گفته دانشمندان با توجه به ارتباط مستقیم کمبود آندروژن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، می‌توان با تجویز این هورمون در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، میزان این خطر را کاهش داد.
تجویز آندروژن باید در کنار بررسی دقیق خطر سرطان پروستات صورت گیرد. برای درک بهتر این رابطه و یافتن راه‌های مناسبی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، انجام پژوهش‌های طولانی مدت بیشتری لازم است که در آنها بیماران بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به گفته محققان این پژوهش‌های بالینی ملاحظات احتمالی همراه خود را دارند، از جمله این که آیا درمان با تستوسترون در طولانی مدت ایمن هست یا خیر و همچنین مساله تحلیل دقیق داده‌های گسترده نیز مدنظر است، ولی با این وجود این مطالعات می‌توانند نقش واقعی آندروژن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهند.


برچسب‌ها: آندروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو و بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا دریافته‌اند که ویتامین D نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر سالمندان ایفا می‌کند. این پژوهش ارتباط بین سطوح ویتامین D‌ در خون و میزان مرگ و میر افراد 65 ساله و مسن‌تر را بررسی می‌کند. نتایج حاکی از آن است که افراد مسنی که سطوح ویتامین D‌ خون‌شان کمتر از مقدار لازم است، بیش از همسالان خود که دارای مقادیر کافی از این ویتامین هستند بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند.
به گفته محققان، سطوح ویتامین D‌ در خون بیش از یک سوم افراد مسن به میزان کافی نیست و همین خطر مرگ و میر آنها بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. از آن جایی که افراد مسن کمتر از خانه بیرون می‌روند و بسیاری از آنها به خاطر ضعف و بیماری، روزهای متمادی در فضای بسته و دور از نور خورشید هستند، ذخایر ویتامین D‌ بدن‌شان کافی نیست و دچار فقر این ویتامین هستند.
محققان این پژوهش از داده‌های سومین بررسی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه که توسط مرکز ملی آمار سلامت انجام شده بود، استفاده کردند. آنها سه هزار و 400 نفر را به عنوان نماینده سالمندان در آمریکا انتخاب و سطوح ویتامین D را در خون آنها اندازه‌گیری کردند. مشخص شد کسانی که سطوح ویتامین D‌ در خون آنها ناکافی بود و دچار فقر این ویتامین بودند، سه برابر بیش از آنهایی که بدن‌شان دارای ویتامین D‌ کافی بود، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و 2.5 برابر بیش از آنها در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های دیگر بودند. به عقیده محققان، این یافته‌ها حاکی از آن هستند که در حال حاضر مقدار پیشنهادی ویتامین D‌ ممکن است برای سالمندان کافی نباشد و نمی‌تواند نیاز‌های آنها را برای داشتن سلامت عمومی خوب تامین کند. ویتامین D دارای فوایدی فراتر از کمک به استحکام استخوان‌هاست.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


وزن کم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد. تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد، وزن کم در هنگام تولد و شیردهی کوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein که نوعی پروتئین سنتز شونده در کبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیکی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با کار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشکی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- ری اکتیو که یک عامل بیولوژیکی کلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است. محققان مشاهده کردند وزن کم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- ری اکتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است. سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید کرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و تمامی مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می کند.دارای آنتی بادی هایی است که آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه که دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.


برچسب‌ها: نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات متخصصان انگلیسی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی روغن های غیر اشباع و سبزیجات به ویژه ترکیب روغن زیتون و کاهو نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد. در چربی های غیر اشباع یک یا چند پیوند دوگانه در زنجیره اسید چرب وجود دارد. زمانی که پیوند دوگانه در این نوع چربی بوجود می آید، هیدروژن حذف می شود. روغن زیتون، آووکادو، آجیل، روغن بادام زمینی و روغن کانولا حاوی چربی غیر اشباع هستند. در این مطالعه آمده است که ترکیب روغن زیتون و کاهو معجون فوق العاده ای برای کاهش فشار خون است، همچنین توصیه شده است که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. این مطالعه که با حمایت بنیاد قلب انگلیس انجام شده نشان می دهد که ورود اسیدهای چرب نیترو به بدن باعث ترشح آنزیم محلول Epoxide Hydrolase می شود که تنظیم کننده فشار خون است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PNAS منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کاهو, روغن زیتون, زیتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان شهید رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل روش دستيابى به درمان ضايعات بايفوركيشن، انژيوپلاستى يا جراحى باى پس كرونر در ضايعات بايفوركيشن، انتخاب استراتژى در اينترونشن ضايعات بايفوركيشن، نقش كيسينگ بالون نهايى و نصب استنت دوم در صورت اجبار، روش برخورد با شاخه هايى كه دسترسى به انها مشكل است، نصب دو استنت با قصد و برنامه قبلى، استنت گذارى ضايعات لفت مين، استنت گذارى در ضايعات پيچيده لفت مين می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تعادل منفی میزان آهن در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی حاد تعیین کننده طول عمر آنهاست. در حال حاضر کمبود آهن، میزان آهن اشباع شده، میزان آهن انباشت شده با استفاد ازسرم فریتین برای تشخیص بکارگیری آهن در سلول‌ها قابل اندازه گیری است. با این وجود این روش برای اندازه گیری‌های بالینی حاد، تاثیر اکسیداتیو و التهاب قابل اعتماد نیست. پروفسور اوا جانموسکا سرپرست این تحقیق اظهار کرد: در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی حاد کاهش در هوموستاز مهم است و آهن یکی از منابع مهم و لازم برای نگهداری این تعادل حیاتی است.آهن برای سوخت وساز سلولی لازم وکمبود آن موجب آسیب رساندن به سوخت وساز انرژی و عملکرد نادرست میتوکندری می‌شود.
در تحقیقات گذشته مشخص شد در بیماران با خطر بالای بیماری‌های قلبی وعروقی به عنوان مثال بیماران دیابتی مبتلا به بیماری عروق کرونر یا نارسایی قلبی مزمن ممکن است کمبود آهن موجب بستری شدن مکرر و مرگ ومیر شود. تحقیق جدید اندازه گیری دقیق برای میزان آهن در این نوع بیماری‌ها را فراهم می‌کند. اطلاعات ما نشان می‌دهد آهن یکی از عوامل مهم بالینی در نارسایی‌های قلبی است و میزان درست آن در این بیماران بسیار سودمند است.
در این تحقیق بیش از 165 بیمار بستری شده در بیمارستان شرکت داشتند. محققان همچنین تاثیر این مشکل را بر مرگ ومیر بیماران به مدت بیش از 12 ماه بررسی کردند. وی در ادامه افزود: تحقیقات ما نشان می‌دهد وضعیت نابسامان میزان آهن در نارسایی قلبی بسیار شایع است و این مورد بر مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در طول 12 ماه تاثیر بسزایی داشته است در حالی که بیماران بدون مشکل آهن تا یک سال زنده ماندند. نتایج این تحقیق در کنگره نارسایی قلب 2014 در آتن ارائه شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 

بيماري فشارخون در کودکان، موضوعي است که با افزايش روزافزون شمار مبتلايان به چاقي در اين گروه سني، بازنگري جدي‌تري را مي‌طلبد. محققان تخمين زده‌اند 3 تا 5 درصد از کودکان هر جامعه‌اي به بيماري فشارخون بالا مبتلا هستند. امروزه مي‌دانيم اين بيماري در کودکان با افزايش خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي و نيز فشارخون مقاوم به درمان در بزرگسالي مرتبط است. در ادامه، به معرفي بيماري فشارخون در کودکان و درمان‌هاي غيردارويي و دارويي آن اشاره خواهد شد.
همان‌طور که مي‌دانيد، 2 نوع فشارخون بالا مطرح است؛ اوليه و ثانويه. بيماري فشارخون اوليه با سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي-عروقي در ارتباط است و بيماري فشارخون ثانويه ناشي از بيماري‌هاي ديگري مانند بيماري کليوي، بيماري قلبي يا اختلال‌هاي سيستم اندوکرين است. در جمعيت کودکان، فشارخون اوليه بيشتر با بيماري‌هاي بزرگسالي (چاقي و سابقه خانوادگي فشارخون يا بيماري قلبي) مرتبط است. به‌طور کلي، در کودکان بالاي 3 سال اندازه‌گيري فشارخون طي هر ويزيت توصيه مي‌شود. در صورت ابتلا به مشکلات جنيني، نارس بودن هنگام تولد، بيماري مادرزادي قلبي، عفونت‌هاي ادراري مکرر، بيماري کليوي، پيوند مغز استخوان يا ارگان و نيز افزايش فشار داخل جمجمه‌اي، کنترل مرتب فشارخون در سنين کمتر از 3سال نيز ضروري است. روش توصيه‌شده براي اندازه‌گيري فشارخون در کودکان، سمع صداهاي داخل بدن با استفاده از استتوسکوپ است. در کودکان و نوجواناني که شک به بيماري فشارخون در مورد آنها مطرح است، استفاده از داروهاي محرک، غذاها و نوشيدني‌هاي حاوي کافئين، شکر و شکلات در فاصله زماني 30 دقيقه قبل از اندازه‌گيري فشارخون ممنوع است. 5 دقيقه قبل از اندازه‌گيري، کودک يا نوجوان را در وضعيت آرامي بنشانيد. استفاده از کاف با اندازه مناسب براي هر کودک يا نوجوان ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, فشار خون کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا کپسول‌هاي دروکسي‌دوپا (Droxidopa) با نام تجاري نورترا (Northera) را براي درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد تاييد قرار داده است. افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک، يک اختلال نادر، مزمن و اغلب ناتوان‌کننده است که با افت فشارخون در وضعيت ايستاده در مبتلايان به بيماري پارکينسون، آتروفي چند‌سيستمي و نارسايي اتونوميک خالص مرتبط است. علايم افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک عبارتند از گيجي، سبکي سر، تاري ديد، ضعف و غش به دنبال قرار گرفتن فرد در وضعيت ايستاده. مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک اغلب در انجام فعاليت‌هاي روزمره که نيازمند ايستادن و راه رفتن متناوب است، محدوديت دارند. اثربخشي نورترا در 2 مطالعه باليني 2 هفته‌اي روي مبتلايان به افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک مورد بررسي قرار گرفت. دريافت‌کنندگان نورترا در مقايسه با دارونما بهبود چشمگير علايم را گزارش کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نورترا, دروکسی دوپا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان کاشت جدیدی را تولید کرده‌اند که با ارسال سیگنالهای الکتریکی به مغز، فشار خون را کاهش می‌دهد. این کاشت در آزمایشات انجام شده بر روی گردن موشها تا 30 درصد فشار خون را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مهمی کاهش داد. این دستاورد می‌تواند برای میلیونها بیماری که به درمانهای موجود برای فشار خون بالا جواب نمی‌دهند، نویدبخش باشد.
کاشت مزبور شامل 24 الکترود است که در یک دستبند کوچک یکپارچه شده‌اند. این دستبند برای پیچیده شدن اطراف عصب واگ که از ساقه مغز تا شکم گسترش یافته، طراحی شده است و اندام مختلف بدن از قلب گرفته تا رگهای خونی اصلی را تامین و تحریک می‌کند. دستگاه فوق با دریافت سیگنالها از حسگرهای که با کشیده شدن رگهای خونی فعال می‌شوند، کار می‌کند. این حالت بدین معنی است که فشار خون بسیار بالا رفته است.
برخی از حسگرها با یکدیگر در مناطق متمرکزی در قوس آئورت گروهبندی شده و اطلاعات خود را از طریق الیافی در عصب واگ به ساقه مغز گزارش می‌کنند. عملکرد این حسگرها شامل کنترل نوسانات کوتاه‌مدت در فشار خون است. کاشت مزبور برای شناسایی الیافی طراحی شده که بر فشار خون تاثیر می‌گذارند و از آن دسته الیافی که مسئول ضربان قلب، قدرت نبض، تهویه و دیگر عملکردهای حیاتی هستند، اجتناب می‌کنند. هنگامی که کاشت، الیاف کنترل‌کننده فشار خون را شناسایی کرد، سیگنالهای آن را رونویسی کرده و پالسهای الکتریکی خود را به مغز به منظور کاهش فشار خون ارسال می‌کند.
محققان در پژوهش خود یک دستگاه پیش‌ساخت را بر روی پنج موش نر آزمایش کردند. این دستگاه دو سانتیمتر طول داشته و قطر آن 0.8 میلیمتر است که می‌تواند 40 پالس در ثانیه به الیاف حسگرها در عصب واگ ارسال کند. به گفته آنها، این دستگاه هیچگونه عوارض جانبی مانند کاهش قابل توجه در ضربان قلب و سرعت تنفس ندارد. نتایج این پژوهش در مجله Neural Engineering منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, دستبند الکترونیکی, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ویوک ردی، مدیر «خدمات آریتمی» در بیمارستان ماونت سینای امریکا، نخستین ضربان‌ساز جهان را ابداع کرده که تمامی خدمات ضربان‌سازهای معمولی را ارائه می‌کند و از آزمایش‌های یکساله سربلند بیرون آمده است. در مطالعه‌ای 32 بیمار دارای ضربان قلب کند، ضربان‌ساز را در دو بیمارستان در پراگ و یک بیمارستان در آمستردام دریافت کردند و یافته‌های حاصل از عملکرد ابزار و همچنین بازدهی بیمار در طول 12 ماه نشان داد عملکرد این ضربان‌ساز معادل ضربان‌سازهای معمولی است. دکتر ویوک ردی در این باره گفت: این نخستین باری است که ما داده‌های یک ساله را برای این فناوری ضربان‌ساز قلبی بی‌سیم مشاهده کرده‌ایم. یافته‌های ما همچنین عملکرد نویدبخش و ایمنی این ابزار غیرتهاجمی را نشان می‌دهد.
ضربان‌ساز مینیاتوری و بی‌سیم جدید مستقیما در درون قلب بیمار قرار می‌گیرد. این ابزار به یک لوله نقره‌ای فلز ریز شباهت دارد و از یک باتری سه‌گانه A کوچک‌تر است. طول آن چند سانتی‌متر گزارش شده و در واقع کمتر از 10 درصد اندازه یک ضربان‌ساز معمولی است. این سیستم با نظارت کامل بر ریتم‌های الکتریکی قلب بیمار عمل می‌کند و در صورت کندشدن بیش از اندازه این عضو حیاتی، تحریک الکتریکی را برای رفع این حالت انجام می‌دهد. بیش از چهار میلیون بیمار در سراسر جهان از ضربان‌ساز استفاده می‌کنند و هر ساله 700 هزار بیمار جدید آن را دریافت می‌کنند. ردی،جزئیات سامانه خود را در سی و پنجمین نشست علمی انجمن ریتم قلب در سان‌فرانسیسکو ارائه کرد.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروی اسویکس (کلوپیدوگرل) سبب مهار اتصال آدنوزین دی فسفات به گیرنده های پلاکتی و در نتیجه مهار تجمع پلاکت ها می شود. کلوپیدوگرل به عنوان پیش دارو پس از تجویز به فرم خوراکی سریعا و به طور ناکامل از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به طور وسیعی در کبد متابولیزه شده و تبدیل به فرم فعال می شود. پیش دارو و متابولیت فعال به میزان 98-94% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.
اسويكس® - حاوي داروي كلوپيدوگرل- مهار كننده تجمع پلاكتي مي‌باشد و از تشكيل لخته‌هاي خوني ناخواسته كه باعث سخت شدن ديواره رگ ها مي شوند، جلوگيري مي كند. اسويكس® براي جلوگيري از تشكيل لخته هاي خوني پس از سكته مغزي، حمله قلبي و در بيماران با مشكلات ديگر قلبي-عروقي مورد مصرف دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویکس, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان کاشت جدیدی را تولید کرده‌اند که با ارسال سیگنالهای الکتریکی به مغز، فشار خون را کاهش می‌دهد. این کاشت در آزمایشات انجام شده بر روی موشها تا تا 30 درصد فشار خون را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مهمی کاهش داد. این دستاورد می‌تواند برای میلیونها بیماری که به درمانهای موجود برای فشار خون بالا جواب نمی‌دهند، نویدبخش باشد.
کاشت مزبور شامل 24 الکترود است که در یک دستبند کوچک یکپارچه شده‌اند. این دستبند برای پیچیده شدن اطراف عصب واگ که از ساقه مغز تا شکم گسترش یافته، طراحی شده است و اندام مختلف بدن از قلب گرفته تا رگهای خونی اصلی را تامین و تحریک می‌کند. دستگاه فوق با دریافت سیگنالها از حسگرهای که با کشیده شدن رگهای خونی فعال می‌شوند، کار می‌کند. این حالت بدین معنی است که فشار خون بسیار بالا رفته است.
برخی از حسگرها با یکدیگر در مناطق متمرکزی در قوس آئورت گروهبندی شده و اطلاعات خود را از طریق الیافی در عصب واگ به ساقه مغز گزارش می‌کنند. عملکرد این حسگرها شامل کنترل نوسانات کوتاه‌مدت در فشار خون است. کاشت مزبور برای شناسایی الیافی طراحی شده که بر فشار خون تاثیر می‌گذارند و از آن دسته الیافی که مسئول ضربان قلب، قدرت نبض، تهویه و دیگر عملکردهای حیاتی هستند، اجتناب می‌کنند. هنگامی که کاشت، الیاف کنترل‌کننده فشار خون را شناسایی کرد، سیگنالهای آن را رونویسی کرده و پالسهای الکتریکی خود را به مغز به منظور کاهش فشار خون ارسال می‌کند.
محققان در پژوهش خود یک دستگاه پیش‌ساخت را بر روی پنج موش نر آزمایش کردند. این دستگاه دو سانتیمتر طول داشته و قطر آن 0.8 میلیمتر است که می‌تواند 40 پالس در ثانیه به الیاف حسگرها در عصب واگ ارسال کند. به گفته آنها، این دستگاه هیچگونه عوارض جانبی مانند کاهش قابل توجه در ضربان قلب و سرعت تنفس ندارد. نتایج این پژوهش در مجله Neural Engineering منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


استعمال دخانیات در دوران بارداری، احتمال خطر ابتلا به نقایص مادرزادی قلب در نوزادان را افزایش می‌دهد. مصرف سیگار در دوران بارداری با بسیاری از نقایص هنگام تولد، مانند شکاف لب و کام و نقص عضو (دست و پا) مرتبط است. تحقیقات قبلی نیز نشان داده‌اند که مصرف سیگار در دوران بارداری با اختلالات قلبی در نوزادان در ارتباط است.
در این تحقیقات، پژوهشگران برای تعیین ارتباط مصرف سیگار در سه ماهه اول بارداری و نقص قلبی و نوع نقص از اطلاعات شناسنامه و سوابق ترخیص بیمارستان ایالت واشنگتن استفاده کردند. آنان بیش از 14 هزار کودک متولد شده با نقص قلبی و 62 هزار و 274 کودک بدون نقص قلبی را بین سال‌های 1989 تا 2011 شناسایی کردند. سپس محققان نسبت کودکان مبتلا به نقص قلبی که مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده بودند را با نسبت کودکان بدون نقص قلب مقایسه کردند. وضعیت سیگار کشیدن مادران و مقدار مصرف روزانه آنان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس نتایج تحقیقات، خطر ابتلا به ناهنجاری‌های دریچه و عروق (دریچه ریوی و شریان ریوی) در نوزادان مادران سیگاری 50 تا 70 درصد بیشتر است و خطر نقص سپتوم دهلیزی 20 درصد بیشتر است که برای درمان اغلب این نقایص نیاز به جراحی است. محققان همچنین دریافتند که در سال‌های اخیر حدود 10 درصد از مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده‌اند. آنان تخمین زدند که مصرف سیگار مادر در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطر نقص قلبی را 1 تا 2 درصد افزایش دهد.


برچسب‌ها: بارداری, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان قلب و عروق جواد الائمه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، بیمارستان قلب عروق جواد الائمه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, علوم پزشکی مشهد, کرونر, همایش کرونر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بـه مطـالعـه راديـولـوژيـك عـروقـي بـا تزريق ماده حـاجـب محلول در آب ( مواد حاجب محلول در چربي باعث انسداد و آمبولي عروقي خوني و مرگ مي‌گردند) كه ممكن است به طور مستقيم با سوزن پـونكسيـون و يـا بـه روش كـاتتريزاسيون با هدايت فلوروسكوپي انجام شود ، آنژيوگرافي مي گويند . البتـه در جريان اين آزمايش جدا از مطالعه مرحله شـريـانـي ، فـازهـاي سيـاهرگي و مويرگي نيز مورد مطالعه قرار مي‌گيرند. اين آزمايش از  همان اوايل كشف اشعه ايكس آغاز شد.  به طوري كه اولين باردرسال 1896 هابيك و angio1472.jpgليندنتال با تزريق ماده حاجب امولسيون مخلوط گـچ سـرخـرگ‌هاي يك دست قطع شده  انسان را نشان دادند.به علت نبودن مواد حاجب مناسب تا سال 1923 هيچ آزمايشي به روي عروق خوني انسان زنده صورت نگرفت. در سال 1923 اولين ونوگرافي با استفاده از بروميد استرنسيوم  و يك سال  بعد اولين آنژيوگرافي ران با يديد سديم (NaI) به روي انسان زنده انجام شد. آنـژيـوگـرافـي از دو كلمـه آنـژيو به معناي رگ يا عروق و كلمه گرافي به معناي نگاشتن و ثبت كردن تشكيل شده است. آنژيوگرافي به دو دسته اصلي آنژيوگرافي قلب و آنـژيوگرافي پريفرال تقسيم مي‌شوند. آنژيوگرافي در بـــخـــشـــــــي بـــــــه نــــــام كــــــت لــــــب (Catheterization Laboratory) انجام مي‌شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آنژيوگرافي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اين دستور‌العمل دفيبريلاتورهاي مورد استفاده در بيمارستان‌ها، مراكز بهداشتي، اورژانس، دفيبريلاتورهاي همراه با مانيتورهاي قلبي يا متصل به مانيتورهاي خارجي، دفيبريلاتورهاي متصل به باتري يا تغذيه مستقيم از برق و همچنين  دفيبريلاتورهاي همراه با مد كارديورژن را شامل مي‌شود و درمورد دفيبريلاتورهاي اتوماتيك (AED) كاربرد ندارد. دفـيـبـريـلاتـورها وسايل احيا كننده حساسي هستند. خطا يا نقص عملكرد موثر آن‌ها منجر به مرگ بيماري مي‌شود كه در حال احيا شدن است يـا حتي مرگ بيماري كه به صورت انتخابي يا اضــطـــراري عــمــل كــارديــوورژن بــر روي وي صورت گرفته است. اشـتـباه در دفيبريلاسيون موفق بيمار ممكن اسـت به علل متعددي از قبيل اعمال نامناسب تـكـنـيـك CPR، اشـتـبـاه اپـراتـور (بـه‌عـنـوان مـثـال اسـتـفــاده نــامـطـلــوب از پــدال‌هــا)، بــاتــري‌هـاي معيوب يا خالي شده (معمول‌ترين علت اشكال دفـيـبريلاتورهايي كه با باتري كار مي‌كند) رخ ‌دهد. از آنجا كه در مواقع اضطراري هيچ زماني براي رفع نقص و حتي تصحيح مشكلات (هر چند ناچيز) وجود ندارد، هر لحظه تاخير امكان يـك احـيـا مـوفق را به طور چشم‌گيري كاهش مي‌دهد. علاوه بر بازرسي‌هاي دوره‌اي، پرسنل كلينيك نيز بايد بازرسي‌هاي دوره اي را انجام داده و مطمئن شوند كه باتري‌ها در ابتداي هر شيفت كاري و بعد از هر استفاده از دفيبريلاتور شارژ شده باشند. همچنين آن‌ها بايد تست‌هاي روزانه يا هفتگي دشارژ را مطابق با توصيه‌هاي كارخانه سازنده انجام دهند. 

ادامه مطلب

 


برچسب‌ها: كاليبراسيون, كاليبراسيون دفیبریلاتور, دفیبریلاتور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، قلب مصنوعی برای بیماران در انتظار پیوند تنها یک روش نجات‌بخش موقتی محسوب شده و کاربرد این دستگاه همچنان با خطرات جدی مواجه است. محققان موسسه قلب Cedars-Sinai طی سال‌های 2012 و 2013 عملکرد قلب مصنوعی بر روی 22 بیمار در انتظار عمل پیوند قلب را مورد بررسی قرار دادند. قلب مصنوعی Syncardia total artificial heart تنها نمونه‌ای است که از سال 2004 موفق به دریافت مجوز پیوند از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) شده است. پیوند این قلب مصنوعی نیازمند یک عمل جراحی کامل در برخی مراکز درمانی خاص بوده و طی آن، دستگاه به بخش بالایی حفره قلب متصل شده و خون را از طریق دریچه‌های مکانیکی پمپاژ می‌کند. نیروی مورد نیاز برای عمل پمپاژ دستگاه نیز از طریق یک منبع انرژی در خارج از بدن تأمین می‌شود.
در این مطالعه 22 بیمار در مرحله نهایی نارسایی قلبی بمدت دو ماه تحت نظر قرار گرفته و واکنش بدن به قلب مصنوعی Syncardia ارزیابی شد؛ پس از اتمام دوره 60 روزه 5 بیمار جان خود را از دست دادند، 4 بیمار تحت عمل پیوند موفق قلب قرار گرفتند و 13 بیمار دیگر همچنان در لیست پیوند قلب قرار داشتند.
نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، وضعیت بیماری فرد با افزایش خطر مرگ در ارتباط است و عملکرد قلب مصنوعی در بدن افرادی که از لحاظ جسمی ضعیف‌تر هستند، نامناسب توصیف شده است. بیماران دریافت‌کننده قلب مصنوعی با خطراتی مانند بروز لخته خونی، خونریزی شدید، عفونت یا نقص عملکرد دستگاه درون بدن مواجه هستند و این قلب با گذشت بیش از یک دهه، تنها یک روش نجات‌بخش موقتی در برخی بیماران محسوب شده و نمی‌تواند جایگزین قلب اصلی باشد. بیش از 50 هزار بیمار در سراسر جهان در انتظار عمل پیوند قلب قرار دارند، اما سالانه تنها 5000 عمل انجام می‌شود؛ محققان امیدوارند با توسعه قلب مصنوعی بویژه قلب چاپ سه‌بعدی نیاز به قلب اهدایی را کاهش دهند. نتایج این مطالعه در کنفرانس قلب و عروق آمریکا در واشنگتن ارائه شد.


برچسب‌ها: مصنوعی, قلب مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت دارویی با استفاده از نانوذرات زیستی موفق به ساخت دارویی برای درمان تورم بافت‌های قلبی شده‌ است. این دارو نانوذرات اصلاح شده با ترکیبات ایمن (IMP) نام دارد که متورم شدن رگ‌ها را بعد از حمله قلبی کاهش داده و همچنین موجب تسریع بهبود بافت‌های قلبی می‌شود. بیش از 750 هزار بیمار در سال دچار حمله قلبی می‌شوند. شرکت Cour Pharmaceutical Development Company اخیرا مقاله‌ای در نشریه Science Translational Medicine به چاپ رسانده که در آن از مزایای داروی جدید خود اطلاعاتی منتشر کرده است. زمانی که این دارو به حیوانات آزمایشگاهی که دچار حمله قلبی شده‌اند تزریق شد، حجم جراحات آنها تا 50 درصد کاهش یافت که این کار موجب افزایش پمپ خون به رگ‌ها می‌شود. همچنین این دارو موجب کاهش تورم در بخش جراحت شده که این کار فرآیند بهبود را تسریع می‌کند.
دانیل گتس از مدیران این شرکت می‌گوید: این اولین باری است که روشی برای کاهش تورم زخم بعد از حمله قلبی ارائه می‌شود. معمولا بعد از حمله قلبی و بروز جراحت در بافت‌های قلب، سیستم ایمنی بدن به محل آسیب دیده یورش آورده که این امر خود باعث عوارض جانبی برای بیمار است؛ تاکنون هیچ دارویی برای مقابله با این مشکل ارائه نشده بود. اولین بار نیکولاس کینگ از دانشگاه سیدنی استرالیا موفق به ابداع این روش درمانی با نانوذرات زیست سازگار پلی لاکتیک کو گلیکولیک شد که سازمان دارو و غذای آمریکا نیز این دارو را تایید کرد. جان پویسیس از مدیران شرکت تولید کننده نانوداروی جدید می‌گوید: نانوذرات دارویی که ما ساختیم می‌تواند گام بلندی در مسیر تولید نسل جدید عامل‌های کنترل‌کننده سیستم ایمنی بدن باشد. ما از این دارو برای درمان بیمارانی که دچار تورم بافت‌ قلبی بودند، استفاده کردیم. این نقطه جایی است که باید تحقیقات بسیاری روی آن انجام شود تا کیفیت زندگی بیماران بهبود یابد. IMP یک نانوذره زیستی است که به منوسایت‌ها متصل شده و با این کار باعث ایجاد سیگنالی برای مرگ سلولی می‌شود. سلول مرده مسیر دفع از بدن را پیش می‌گیرد. مرگ سلول‌هایی که عامل متورم شدن در بافت هستند، موجب کاهش تورم و تسریع بهبود جراحات می‌شود.


برچسب‌ها: نانو, نانودارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد شامل دوز ثابت نبيولول (Nebivolol) و والزارتان (Valsartan) براي درمان فشارخون بالا، از سوي FDA پذيرفته شده است. اين درخواست ثبت براساس اطلاعات به‌دست آمده از يک مطالعه تصادفي 8 هفته‌اي دوسوکور روي 4161 بيمار مبتلا به فشارخون بالا انجام شد. ترکيبات با دوزهاي 5، 10 و 20 ميلي‌گرمي نبيولول همراه با 80، 160 و 320 ميلي‌گرمي والزارتان با دارونما و مصرف به تنهايي هر کدام از اين داروها مقايسه شدند. در مطالعات مذکور درمان با ترکيب نبيولول و والزارتان از سوي بيماران به خوبي تحمل شد و شايع‌ترين عارضه مطرح‌شده در اين مطالعات ضعف بود.


برچسب‌ها: فشار خون, نبيولول, والزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۸ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز موفق به کشف راهی برای جلوگیری از شکل‌گیری کلسترول اضافی شده‌اند که منجر به بیماری قلبی می‌شود. محققان با کار بر روی موشها و خرگوشها توانستند با موفقیت از توسعه تصلب شرایین که دلیل اصلی حملات و سکته‌های قلبی است، جلوگیری کنند. این شرایط زمانی ایجاد می‌شود که چربی در طول زمان در رگهای خونی شکل گرفته و با سفت، باریک و سخت کردن آنها منجر به کاهش شدید قابلیتشان در ارسال خون غنی از اکسیژن به عضلات قلب و مغز می‌شود.
محققان توانستند فعالیت یک مقصر مولکولی را شناسایی و متوقف کنند که مسئول طیفی از اشکالات زیستی تاثیرگذار بر قابلیت کاربرد کامل، انتقال و پاکسازی بدن از کلسترول تاثیر می‌گذارد. این متهم، به گفته دانشمندان، یک مولکول چربی و قند موسوم به Glycosphingolipid یا (GSL) است که در غشای همه سلولها سکنا گزیده و بیشتر مسئول تنظیم رشد سلول است. نتایج آزمایشات محققان نشان داد که این مولکول همچنین شیوه کنترل کلسترول توسط بدن را تنظیم می‌کند. محققان جان هاپکینز از یک ترکیب جالب ساخت دست بشر موسوم به D-PDMP برای مسدود کردن بهم پیوستگی مولکول GSL استفاده کردند و با انجام این کار، از توسعه بیماری قلبی در موشها و خرگوشهایی که تحت رژیم مملو از کلسترول و غنی از چربی قرار داشتند، جلوگیری کردند.
این یافته‌ها که در مجله Circulation منتشر شده، نشان داد که ترکیب D-PDMP با اختلال ایجاد کردن در مسیرهای ژنتیکی تنظیم‌کننده متابولیسم چربی در جبهه‌های مختلف از شیوه‌ای که سلولها کلسترول را از غذا مشتق کرده و جذب می‌کنند گرفته تا شیوه‌ای که کلسترول به بافتها و اندامها منتقل شده و سپس توسط کبد تجزیه شده و از بدن خارج می‌شود، کار می‌کند. به گفته محققان، درمانهای کاهش کلسترول کنونی با حل مشکل در یکی از جبهه‌ها کار می‌کند که بر اساس آن یا بهم پیوستگی کلسترول را متوقف کرده یا بدن را از جذب میزان زیاد آن باز می‌دارد.
بیماری تصلب شرایین یک مشکل چند عاملی است که نیازمند برخورد با چرخه کلسترول غیرعادی از چندین جهت است. درمان جدید همچنین از شکل‌گیری پلاک چربی و رسوبهای کلسیم در رگهای حیوانات جلوگیری کرد. این تاثیرات در یک درمان روزانه D-PDMP بر روی حیواناتی مشاهده شد که تحت رژیم درمانی 20 درصد تری‌گلیسیرید قرار داشتند. این میزان در انسان معادل خوردن یک همبرگر بزرگ برای صبحانه، ناهار و شام است.
استفاده D-PDMP که اکنون بطور گسترده در پژوهش اولیه برای توقف و بررسی رشد و دیگر عملکردهای اولیه سلول بکار می‌رود، در حقیقت در حیوانات ایمن است. برای مثال، حیوانات مورد استفاده در این پژوهش حتی با وجود ارائه دوزهای D-PDMP 10 برابر بیشتر از حداقل میزان موثر هیچ عوارض جانبی از خود نشان ندادند. محققان اکنون در حال طراحی یک داروی ترکیبی با D-PDMP هستند که قصد دارند در آینده بر روی حیوانات دیگر و در نهایت انسان آزمایش کنند. موشهای مورد استفاده در این تجربه به شکلی مهندسی ژنتیکی شده بودند که از پروتئین لازم برای تجزیه چربی‌ها برخوردار نباشند و از این رو مستعد ابتلا به تصلب شرایین بودند.


برچسب‌ها: کلسترول, حمله قلبی, سکته, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به طراحی ابزار جدیدی برای محاسبه سن قلب شده‌اند که می‌تواند خطر ابتلای انسان به بیماریهای قلبی عروقی در سنین بالاتر را تخمین بزند. این ماشین‌حساب خطر از فاکتورهای خطر موجود در خانواده و شیوه زندگی برای برآورد سن واقعی قلب انسان استفاده می‌کند. این فناوری سپس تعداد سالهایی را که فرد می‌تواند بدون انجام هیچ‌گونه اقدام اصلاحی تا پیش از بروز حمله یا سکته قلبی در مقایسه با افراد بدون این فاکتورهای خاص زنده بماند، پیش‌بینی می‌کند. بنابر توصیه‌های جدید محققان چند انجمن پزشکی در بریتانیا که در مجله Heart منتشر شده است، ماشین‌حساب خطر «JBS3» می‌تواند به متخصصان بهداشت و درمان و بیماران در درک بهتر خطر مادام‌العمر فزاینده بیماری‌های قلبی عروقی و اقدامات لازم برای پائین آوردن آن کمک کند.
این ماشین‌حساب به محاسبه شیوه زندگی کنونی افراد، فشار خون، سطح کلسترول و شرایط پزشکی که ممکن است بر قلب اثر بگذارد، می‌پردازد. برای مثال یک زن 35 ساله سیگاری با فشار خون 160 میلیمتر جیوه و کلسترول 7 میلی‌مول بر لیتر در کنار تاریخچه خانوادگی بیماری قلبی عروقی زودرس از قلبی 47 ساله برخوردار است و انتظار می‌رود تا 71 سالگی بدون ابتلا به حمله یا سکته قلبی زنده بماند. خطر حمله قلبی در 10 سال آینده برای وی کمتر از دو درصد خواهد بود.
اما اگر این زن سیگار را ترک کرده، کلسترول خود را به چهار میلی‌مول بر لیتر و فشار خون سیستولیک خود را به 130 میلیمتر جیوه کاهش دهد، سن قلب وی تا 30 سال پائین خواهد آمد. وی می‌تواند انتظار زندگی تا سن 85 سال را پیش از وقوع حمله یا سکته قلبی داشته و خطر حمله قلبی در 10 سال آینده را برای خود تا کمتر از 0.25 درصد کاهش دهد. برای بسیاری از مردم، ماشین‌حساب JBS3 می‌تواند نشانگر منافع بالقوه از تغییر زودهنگام و مستمر برای یک سبک زندگی سالم باشد تا تجویز دارو. تغییرات سبک زندگی شامل ترک سیگار، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ارتقای میزان ورزش منظم در کنار کاهش فعالیتهای کم تحرک است.


برچسب‌ها: جالب, JBS3
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links