X
تبلیغات
پزشکی بالینی - قلب

این سمپوزیوم در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اکوکاردیوگرافی در بیماریهای مزمن کلیه، MRI قلبی و CT scan در بیماریهای مزمن کلیه، کاتتریزاسیون در بیماریهای مزمن کلیه، نفروپاتی ناشی از ماده حاجب، اختلال عملکرد کلیه در نارسایی قلبی ( سندروم کاردیورنال)، درگیریهای قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیوی (سندروم رنوکاردیاک)، بیماری عروق کرونر در بیماریهای مزمن کلیه، بیماریهای رنوواسکولار، اختلالات ضربان قلب در بیماریهای مزمن کلیه، درمانهای دارویی اختلالات قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیه، جراحیهای قلبی در بیماریهای مزمن کلیه، جایگزینهای درمانی نارسایی کلیه دربیماران قلبی، مسائل اخلاقی و قانونی در درگیری های قلب و کلیه، بیماریابی وجراحی های قلبی عروقی در بیماریهای مزمن کلیه: قبل یا بعد از پیوند کلیه؟ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم دی 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ توسط انجمن قلب كودكان ايران در بيمارستان قلب وعروق شهيد رجائي تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل عوارض آنژيوپلاستي كواركت، موارد جالب در اكوكارديوگرافي جنيني، يك مورد بيماري پيچيده مادرزادي قلب، بستن كولترال باDevice، عوارض بستن VSD با آمپلاتزر، WPW در نوزاد و نحوه پي گيري آن، موارد بستن ASD با آمپلاتزر می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی اطفال, انجمن قلب كودكان ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: هشتمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات 


برچسب‌ها: همایش, همایش اکوکاردیوگرافی, همایش قلب, علوم پزشکی شیراز, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی 1392 | لینک ثابت |


مصرف داروهای فشار خون ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شوند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به مدت یک دهه یا بیشتر از یک نوع رایج داروهای فشار خون استفاده کنند، بیش از دو برابر سایر زنان است.
به گفته محققان، هنوز صحت یافته‌های این تحقیق به طور کامل اثبات نشده است و پیش از ایجاد هر نوع تغییر در نحوه تجویز داروها، این تحقیق باید بر روی سایر گروه‌های زنان نیز انجام شود. دکتر کریستوفرلی، محقق ارشد این پژوهش در مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون در سیاتل اعلام کرد: انتظار نداریم نتایج این تحقیق تغییر خاصی در روش‌های بالینی فعلی ایجاد کند. وی افزود: مهمترین نکته این است که افراد فشار خون خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کنند. اغلب افراد مبتلا به فشار خون ناچار به استفاده از چندین دارو در دوزهای مختلف برای یافتن رژیم درمانی سازگار با بدنشان هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۱ الی ۱۳ مهر ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: شیراز، هتل پارس

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش پیشگیری از بیماری های قلب, علوم پزشکی شیراز, همایش پیشگیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم دی 1392 | لینک ثابت |


پژوهش محققان آمریکایی نشان می‌دهد آسیب مزمن کلیوی که اغلب بدون علامت و شایع است، می‌تواند کشنده‌تر از حمله قلبی باشد. آسیب حاد کلیوی (AKI) کاهش ناگهانی عملکرد کلیه است که اغلب به دنبال جراحی‌های سنگین و عفونت‌های مزمن پدید می‌آید. محققان دانشگاه جورج واشنگتن به منظور انجام این پژوهش، 36 هزار و 980 بیمار مبتلا به آسیب حاد کلیوی و حمله قلبی را به مدت 6 سال، از سال 1999 تا 2005 مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد میزان مرگ در افرادی که مبتلا به هر دو بیماری هستند، بسیار بیشتر گزارش شده است و برای بیمارانی که حمله قلبی بدون عارضه داشتند، این خطر کمتر عنوان شد. این پژوهش در مجله "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, آسیب حاد کلیوی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفدهم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه قلب و عروق و مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن قلب ترکیه، انجمن جهانی نارسایی قلبی
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نارسایی قلب, همایش قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, نارسایی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲
ارسال مقالات: ۴ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: شیراز، هتل پارس

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش فیبریلاسیون دهلیزی, همایش قلب, علوم پزشکی شیراز, فیبریلاسیون دهلیزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ادينبوروي اسکاتلند با تصويربرداري وضوح بالا و ردياب‌هاي راديو اکتيو شيوه تازه‌اي را براي تصويربرداري عروق کرونري قلب ارايه کرده‌اند که مي‌تواند پلاک‌هايي را که باعث انسداد اين رگ‌ها و سکته قلبي شوند شناسايي کند. به گفته متخصصان اين روش تصويربرداري (PET-CT) «تفاوتي عظيم» در تشخيص اين بيماري ايجاد خواهد کرد. اين روش تصويربرداري پيش از اين براي تشخيص تومورهاي سرطاني بکار مي‌رفت.
در اين شيوه با رديابي ماده راديواکتيو پلاک‌هاي خطرناک در عروق کرونري شناسايي مي‌شوند. سپس از قلب و رگ‌هاي ديگر با وضوح بالا تصويربرداري مي‌شود. اين تصاوير با هم تلفيق مي‌شوند که نتيجه آن تصويري با جزئيات زياد از وضعيت قلب، رگ‌هاي قلب و عروق کرونري است. متخصصان اولين‌بار با اين روش چهل بيمار را که به تازگي سکته قلبي کرده بودند آزمايش کردند. بر اساس نتيجه اين تحقيق که در نشريه لنست چاپ شده، تصويربرداري جديد پلاکي را که باعث سکته شده بود در ۳۷ بيمار مشخص کرد. اين نخستين‌بار است که تصويربرداري قادر به تشخيص پلاک‌هاي خطرناک در عروق قلبي بوده است. البته بررسي‌هاي بيشتري نياز است تا مشخص شود آيا اين روش فقط براي بعد از حمله قلبي مفيد است يا قابليت آن را دارد که پلاک خطرناک را پيش از حمله قلبي تشخيص دهد و باعث نجات جان بيماران شود.
براساس تحقيق هم‌گروهي (کوهورت) اصفهان که چند ماه پيش منتشر شد اين آمار در مردان ايراني دو برابر و در زنان ايراني شش برابر کشورهاي غربي است. دکتر مارک دوئک متخصص قلب به بي‌بي‌سي گفت: «من شک دارم تمام پلاک‌هايي که با اين روش تشخيص داده مي‌شوند باعث سکته قلبي شوند، اما اين روش مي‌تواند براي شناسايي افرادي که در معرض خطر هستند و نياز به درمان‌هاي مداخله‌اي دارند استفاده شود.» «بيماري قلبي بزرگترين عامل مرگ در کشورهاي غربي است و معمولا هشداري در کار نيست، اولين‌باري که افراد متوجه بيماري قلبي خود مي‌شوند پس از سکته قلبي است. اگر بتوانيم پلاک‌هاي چربي خطرناک را درمان و خطر جدا شدن آنها را از ديواره رگ کم کنيم مي‌توانيم از سکته قلبي و مرگ افراد جلوگيري کنيم.» پروفسور پيتر وايسبرگ مدير باليني بنياد قلب بريتانيا مي‌گويد: «تشخيص پلاک‌هاي خطرناک چربي که ممکن است باعث سکته قلبي شوند با آزمايش‌هاي معمولي قلب امکان‌پذير نيست. ما بايد ابتدا از اين يافته‌ها مطمئن شويم و بعد بفهميم چگونه بايد اين روش را به بهترين شکل بکار بگيريم تا به نفع بيماران قلبي تمام شود.»


برچسب‌ها: روش جدید, PET, CT
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۹۲ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اصول كلي درمان Endovascular بيماريهاي وريدي، درمان اندواسكولارDVT  حاداندام تحتاني، درمان اندواسكولار آمبولي حاد ريه، فيلتر IVC (انديكاسيون و ملاحظات تكنيكي)، DVT مزمن اندام تحتاني (درمان مديكال و Interventional)، درمان اينترونشنال بيماران دياليزي (Dialysis access intervention)، درمان اندواسكولار بيماريهاي وريد مركزي، درمانهاي فشار وريدي، وريدهاي واريسي و نارسايي مزمن وريدي، DVT اندام فوقاني می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم دی 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات محققان اسکاتلندی نشان می‌دهد: داروهایی که برای درمان فشار خون به کار می‌روند، می‌توانند به کاهش دردهای ناشی از بیماری آرتروز نیز کمک کنند. داروهای ضد التهاب برای تسکین درد آرتروز مناسب هستند، ولی مصرف این داروها برای طولانی مدت توصیه نمی‌شود. به همین منظور محققان دانشگاه داندی در اسکاتلند به بررسی تاثیر ماده اسپیرنولاکتون (spirnolactone) بر روی مبتلایان به آرتروز پرداختند. این ماده که در انواع داروهایی که برای درمان فشار خون و نارسایی‌های قلبی به کار می‌رود وجود دارد، در سال‌های گذشته به جهت اینکه فاقد عوارض جانبی است، از سوی پزشکان برای درمان فشار خون مورد استقبال گرفته است. به گفته پروفسور آلن سلمن، مدیر دارویی مرکز پژوهشی بیماری آرتروز در اسکاتلند، این داروی قدیمی می‌تواند ظرفیت‌های درمانی جدیدی مانند تسکین درد آرتروز داشته باشد. محققان بیمارستان داندی پس از تجویز این دارو به میزان 25 میلی‌گرم در هر روز و به مدت پنج ماه برای مبتلایان به آرتروز به نتایج این تحقیق دست یافتند.


برچسب‌ها: آرتروز, فشار خون, اسپیرونولاکتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


پژوهشی جدید نشان می‌دهد تنها با پیاده‌روی دو هزار قدم اضافی در روز، خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی در افرادی که به اصطلاح دچار عدم تحمل گلوکوز هستند، کاهش می‌یابد. طی این پژوهش 9 هزار و 300 بزرگسال مبتلا به عدم تحمل گلوکوز موسوم به (IGT) که به بیماری قلبی عروقی مبتلا بوده یا در خطر ابتلا به آن قرار داشتند، از سراسر دنیا مورد بررسی قرار گرفتند. تمامی این افراد برنامه‌های اصلاح سبک زندگی برای کاهش وزن و همچنین انجام ورزش منظم را دریافت کردند؛ علاوه بر این در ابتدا و انتهای آزمایش نیز برنامه‌های گام شمار برای تمامی افراد در نظر گرفته شد.
نتایج نشان می‌داد افرادی که علاوه بر برنامه‌ریزی‌های طرح شده، روزانه دو هزار قدم یعنی حدود 20 دقیقه پیاده روی در روز را به برنامه خود اضافه کردند، حدود هشت درصد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را برای خود کاهش دادند. عدم تحمل به گلوکز (IGT) یک عارضه پیش‌دیابتی است که با مقاومت به انسولین و افزایش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی همراه است. فرد مبتلا به اختلال تحمل گلوگز ممکن است سال‌ها در این حالت بماند،‌ پیش از آنکه به دیابت نوع 2 مبتلا شود. حدود 344 میلیون نفر در جهان به (IGT) مبتلا هستند که پیش بینی می‌شود تا سال 2030 به 427 میلیون نفر برسد. این پژوهش در مجله «The Lancet» منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیاده روی, حمله قلبی, سکته, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی بر این باورند که فشار خون و سطوح کلسترول، دقیق‌ترین روش برای ارزیابی خطر حمله و سکته قلبی نبوده، بلکه سنجش انباشت کلسیم در شریانها، نشانگر بهتری برای احتمال وقوع مشکلات قلبی محسوب می‌شود. در مقایسه، روشهای سنتی ارزیابی این که چه اشخاصی باید از داروهای پیشگیرانه مانند استاتین‌ها استفاده کنند، نادرست هستند. این امر بدان معنی است که دهها هزار بیمار در معرض حمله یا سکته قلبی ممکن است بیهوده به مصرف دارو بپردازند.
پژوهش دانشمندان نشان داد افرادی که در شریانهای خود هیچ اثری از رسوبات کلسیم در سی‌تی اسکن‌ها نشان نداده یا تنها از مقادیر کمی از آن برخوردارند، با احتمال سکته یا حمله قلبی کمی روبرو هستند. اما ممکن است پزشکان برای این افراد داروهای استاتین را بر مبنای عوامل دیگر تجویز کنند. بر اساس این پژوهش، تا یک سوم بیماران بی‌دلیل به مصرف این داروها می‌پردازند.
اسکنها نشان داد که فرمول کلسیم عروق کرونر که مبتنی بر سطوح رسوبات کلسیم، سن و جنسیت فرد بوده، در بیماران از سطوح پایینی برخوردار بوده و آنها تنها نیازمند مشاوره در مورد شیوه زندگی خود بودند.
این پژوهش همچنین نشان داد که یکی از هر شش فردی که انتظار می‌رفت در معرض خطر کمی قرار داشته باشند، در حقیقت از سطوح بالای این فرمول برخوردار بوده و باید دارو مصرف می‌کردند. انباشت کلسیم در شریانها نشانگر کلسیمی شدن پلاکهاست که منجر به سفت شدن رگها و بروز حملات قلبی می‌شود. این پژوهش که در مجله European Heart journal منتشر شده، به شواهد و دلایل متعدد در مورد ارزش اسکن کلسیم در پیش‌بینی خطر حمله قلبی افزوده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم دی 1392 | لینک ثابت |


بررسی‌های محققان کره یی نشان می دهد دو اسید چرب غیر اشباع امگا 3 (اسید ایکوز اپنتا انوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزا‌انوئیک (DHA)) دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌ترومبوتیک (ضد لخته) هستند که سبب پیشگیری از بیماری قلب و عروق (CVD) می‌شود. در کارآزمایی‌های با بر چسب باز، اسیدهای چرب امگا 3 در پیشگیری ثانوی از CVD دارای منافع چشمگیر بوده‌اند ولی نتایج کارآزمایی‌های شاهددار دراین زمینه متناقض بوده است.
پژوهشگران در کره جنوبی تعداد هزار و هفت کارآزمایی یافته‌اند که از 1976 تا 2012 انجام شده و شامل اسیدهای چرب امگا 3 و پیشگیری از CVD بوده است. این پژوهشگران برای انجام متا آنالیز، تعداد 14 کارآزمایی غیر انتخابی و شاهددار را برگزیده‌اند که شامل 20 هزار بیمار (سن متوسط حدود 63 که 79 درصد آنان مرد بودند) دچار CVD شناخته شده بوده است.
بر اساس این پژوهش، دوز اثر EPA یا DHA روزانه از 4 تا 8.4 گرم متغیر بود و به عنوان دارونما از چند روغن مثل روغن زیتون، آفتابگردان و ذرت استفاده شده بود. در متوسط پیگیری دو ساله دراین‌ گروه‌ها از نظر احتمال بروز رویدادهای CVD، میزان مرگ ومیر به هرعلت، مرگ ناگهانی قلبی، انفارکتوس مهلک یا غیرمهلک میوکارد، آنژین، نارسایی احتقانی قلب یا استروک اختلافی دیده نمی‌شد.


برچسب‌ها: امگا3, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم دی 1392 | لینک ثابت |


یادمان باشد معکوس شدن گذرای موج T نشان دهنده ایسکمی غیرترانس مورال داخل میوکارد می باشد. پایین افتادن قطعه ST نشان دهنده ایسکمی زیراندوکارد می باشد، در صورتی که بالارفتن گذرای قطعه ST به علت ایسکمی شدید ترانس مورال است. در آنژین پرینزمتال به دلیل احتمال افزایش حملات ایسکمیک آسپرین نباید داد. در MI، بتابلاکر در بیمارانی که ضربان قلب بالای ۶۰، فشار خون سیستولیک بالای ۱۰۰، فاصله PR کمتر از ۰.۲۴ ثانیه و رال های ریه بالاتر از ۱۰ سانتی متر از دیافراگم شنیده نمی شوند، تجویز می شود. از گلوکوکورتیکوئید و داروهای NSAID به جز آسپرین در MI باید اجتناب شود چون می تواند باعث پارگی میوکارد و وسیع تر شدن اسکار بشود. مصرف نیترات ها در موارد زیر منع مصرف دارد: فشار سیستولی کمتر از ۹۰، شک بالینی انفارکتوس بطن راست (انفارکتوس تحتانی در ECG، افزایش فشار ورید ژوگولار، پاک بودن ریه ها و هیپوتانسیون) و استفاده از سیلدنافیل. کنترااندیکاسیون های مطلق عوامل فیبرینولیتیک (tPA، استرپتوکیناز، تنکتپلاز، رتپلاز) عبارتند از: سابقه خونریزی مغزی هر زمان، سکته مغزی غیرخونریزی دهنده و دیگر حوادث قلبی عروقی یک سال گذشته، هیپرتانسیون شدید (سیستولی بالای 180 و دیاستولی بالای 110)، شک به دیسکسیون آئورت و خونریزی فعال داخلی به غیر از قاعدگی. یک سوم مبتلایان به انفارکتوس تحتانی دچار نکروز بطن راست می شوند. درمان MI بطن راست شامل افزایش حجم با نرمال سالین و کاهش فشار گوه ای مویرگ های ریوی و فشار شریان ریوی جهت بهبود عملکرد بطن چپ می باشد. یک چهارم بیماران مبتلا به انفارکتوس قدامی دارای تظاهرات افزایش فعالیت سمپاتیک (تاکیکاردی و یا افزایش فشارخون) و نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به انفارکتوس تحتانی، شواهدی از افزایش فعالیت پاراسمپاتیک (برادیکاردی و یا کاهش فشار خون) را نشان می دهند.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد بهتر است کسانی که برای جلوگیری از مشکلات قلبی و سکته مغزی آسپیرین می خورند، آن را شب ها مصرف کنند. مطالعات اخیر دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه لایدن در هلند نشان می دهد اگر آسپیرین درست قبل از رفتن به رختخواب مصرف شود، ممکن است بیشترین فایده را برای سلامتی داشته باشد. خوردن روزانه آسپیرین به رقیق شدن خون و جلوگیری از تشکیل پلاکت کمک می کند، و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.
احتمال وقوع عوارض قلب و عروق در ساعات صبح 3 بار بیشتر از سایر ساعات شبانه روز است؛ یعنی زمانی که فشار خون و فعالیت پلاکت ها معمولا در بالاترین حد است. در مطالعه تازه محققان 290 بیمار قلبی را تحت بررسی قرار دادند که برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در آینده آسپیرین می خوردند. مصرف روزانه آنها 100 میلی گرم بود. در یک مرحله از مطالعه، آسپیرین برای 3 ماه اول صبح به آنها داده شد. در دومین مرحله آنها آسپیرین را قبل از خواب خوردند.
محققان دریافتند که وقتی آسپیرین شب ها مصرف می شد، فعالیت پلاکت خون در صبح خیلی بیشتر کاهش می یافت که خوب است. با این حال فشار خون در هر دو مرحله یکی ماند. به گفته محققان برخی دیگر از داروهای قلب و عروق نیز شب ها مصرف می شود، مثل بعضی استاتین ها تا تولید کلسترول در طول ساعات خواب را خنثی کند. محققان معتقدند آسپیرین یکی از موثرترین داروهای موجود است و ممکن است با مصرف آن قبل از خواب بر تاثیرش افزوده شود. نتایج این مطالعه در کنفرانس انجمن قلب آمریکا در دالاس ارائه شده است.


برچسب‌ها: آسپرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي ، تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی تهران در محل مرکز برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی و پاتوفیزیولوژی و علل PAH، اکوکاردیوگرافی در PAH و نارسایی قلب راست، CT و MRI در PAH و نارسایی قلب راست، کاتتریسم قلب در PAH و نارسایی قلب راست، ملاحظات بیهوشی در PAH و نارسایی قلب راست، روش های جراحی در PAH و نارسایی قلب راست، اداره هیپرتانسیون ریوی بعد از CBP، اداره PAH و درمان های دارویی جدید در ICU، نارسایی قلب راست در PAH، سندرم آیزن منگر، مراقبت های پرستاری در PAH و نارسایی قلب راست می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی اطفال, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | لینک ثابت |


یادمان باشد اندیکاسیون های انجام اکوکاردیوگرافی در سوفل های قلبی عبارتند از: سوفل های سیستولیک بلند با گرید مساوی یا بیشتر ۳/۶، سوفل های هولوسیستولیک یا پایان سیستولی، بیماران دارای سوفل های دیاستولیک یا مداوم. سوفل های هولوسیستولیک (پان سیستولیک) در نارسایی میترال، نارسایی تریکوسپید و VSD ایجاد می گردد. سوفل مید سیستولیک در تنگی دریچه آئورت، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و تنگی پولمونر دیده می شود. سوفل های ابتدای سیستولی در VSD های بزرگ با هیپرتانسیون پولمونر، VSD های کوچک در قسمت عضلانی دیواره بین بطنی و نارسایی تریکوسپید بدون هیپرتانسیون پولمونر در معتادان مبتلا به اندوکاردیت عفونی وجود دارد. سوفل های پایان سیستولی در اختلال عملکرد عضله پاپیلری متعاقب انفارکتوس یا ایسکمی این عضلات، بیماران مبتلا به MI و به دنبال کلیک میدسیستولی پرولاپس دریچه میترال وجود دارد. سوفل های ابتدای دیاستولی در نارسایی آئورت و نارسایی پولمونر شنیده می شود. سوفل میددیاستولیک در تنگی میترال و تنگی تریکوسپید وجود دارد. سوفل های پیش سیستولی مشخصه تنگی دریچه تریکوسپید همراه با ریتم سینوسی می باشد.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ساخت کوچک‌ترین دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب جهان شدند. شرکت «مدترونیک» (Medtronic) به موفقیت جدیدی در زمینه مینیاتوری‌کردن سیستم‌ها دست یافته و این بار یک دستگاه‌ تنظیم‌کننده ضربان قلب قابل‌کاشت به بزرگی یک قرص ویتامین بزرگ را ارائه داده است. «مدترونیک» بهترین شرکت جهان در زمینه فناوری‌های پزشکی است. اوایل ماه جاری میلادی، این شرکت از نخستین کاشت کوچک‌ترین دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب را بدون جراحی و به عنوان بخشی از یک آزمایش بالینی جهانی در لینز اتریش گزارش داد.
اندازه دستگاه ابداعی و قابلیت‌ کاشت آن بدون جراحی، ویژگی‌های کلیدی آن عنوان شده‌اند. ابزار جدید «Micra TPS» نام دارد و حین استفاده از آن به برش قفسه سینه نیازی نیست. سامانه مزبور هیچ مهره و مولدی ندارد، بلکه می‌توان طی یک فرآیند غیرتهاجمی و بطور مستقیم آن را در قلب وارد کرد. طول این ابزار 24 میلی‌متر و حجم آن 0.75 میلی‌متر مکعب اعلام شده و بسیار کوچک‌تر از اندازه معمولی یک دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب عادی است.
می‌توان این سیستم را با استفاده از کاتتری که در رگ فمورال تعبیه‌شده، مستقیما وارد قلب کرد و سپس از خلال این رگ و بوسیله کاتتر آن را در جای مناسب در درون این عضو حیاتی کار گذاشت. این ابزار کوچک کارکردهای سیستم مشابه معمولی را اجرا می‌کند. همچنین ترکیب این فناوری نوین با فرایند ترانس‌کاتتر (transcatheter) می‌تواند پیچیدگی‌های موجود و همچنین زمان بهبودی بیمار را در مقایسه‌ با کاشتهای معمولی کاهش دهد.
دستگاه ارائه‌شده تکانه‌های الکتریکی را که سرعت قلب را تنظیم می‌کنند، از طریق یک الکترود در انتهای ابزار منتقل می‌کند. زمانی که این سامانه در قلب تعبیه شد، به طور ایمن به دیواره این عضو متصل می‌شود و در صورت نیاز می‌توان آن را دوباره جاسازی کرد. آزمایش بالینی Micra TPS بر روی حدود 780 بیمار و در 50 مرکز در سراسر جهان انجام می‌شود و نتایج اولیه 60 بیمار اول پس از سه ماه و در نیمه دوم سال 2014 اعلام می‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, Micra TPS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392 | لینک ثابت |


بر اساس گزارش نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکا، نوشابه های انرژی زا اثر مخربی بر عملکرد قلب دارند. نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیر بالای کافئین و تورین هستند و دریافت بیش از اندازه این مواد باعث می شود که قلب فشار بیش از اندازه ای را متحمل شود. تورین نوعی آمینو اسید است و مصرف بیش از اندازه آن همراه با کافئین، عوارضی چون افزایش ضربان قلب، تپش قلب، افزایش فشار خون و در موارد نادر تشنج و مرگ ناگهانی را دربردارد. مصرف این مواد باعث انقباض ماهیچه های قلب در بطن چپ می شود. در ادامه این تحقیقات آمده است که تاثیر مخرب نوشابه های انرژی زا بر قلب، در اولین ساعت مصرف چندین برابر است.
یکی از محققان بخش تصویربرداری قلبی دانشگاه بن آلمان در این زمینه گفته است که مصرف نوشیدنی های انرژی زا آثار سویی بر عملکرد قلب نوجوانان و بزرگسالان دارد؛ با این وجود هنوز هیچ قانونی مبنی بر عدم فروش این نوشابه ها وضع نشده است. تحقیقات انجام شده توسط مدیریت خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA ) نشان می دهد که از سال 2007 تا سال 2011، تعداد مراجعه کنندگان به بخش اورژانس بیمارستان های آمریکا به دلیل استفاده از نوشابه های انرژی زا دو برابر شده و از 10 هزار نفر به 21 هزار نفر رسیده است. آبمیوه های طبیعی بهترین جایگزین نوشابه های انرژی زا هستند.


برچسب‌ها: نوشابه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ توسط مرکز قلب تهران در این مرکز برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تازه­های تشخیص و درمان PTE، تازه­های تشخیص و درمان CAD، تازه­های تشخیص و درمان HF، تازه­های دارویی، نقش و ارزش اکوکاردیوگرافی در تشخیص دایسکشن آئورت، نقش اکوکاردیوگرافی در تشخیص و درمان اندکاردیت، نقش اکو در تشخیص و درمان اختلال عملکرد دریچه­ای، نفش اکوی 3D در تشخیص و درمان بیماریهای دریچه­ای، نقش Speckle tracking  در تشخیص بیماریها، گایدلاینهای جدید در بیماریهای دریچه­ای، تنگی آئورت در موارد کاهش برون ده قلبی، نقش اکو در تشخیص آمبولی ریه، نقش اکوکاردیوگرافی در ICU، تازه­های تشخیص و درمان AF، انتخاب بیمار برای CRT، بررسی فاکتورهای خطر CABG در بیماران دچار بیماری عروق کرونر، بررسی عوامل بالابر خطر در بیماران دریچه­ای، تشخیص و درمان اختلال عملکرد دریچه مصنوعی، اینترونشن در ضایعات کلیپس کرونری، نقش آنتی پلاک­های جدید پس از Stending، تازه­های Primary PCI می باشد.

سایت مرکز قلب تهران 
اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۵ الی ۶ دی ۱۳۹۲ توسط مركز آموزشي ، تحقيقاتي و درماني قلب و عروق شهيد رجايی تهران در مركز قلب و عروق شهيد رجايي تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل دورنما و تحليل عوارض كرونري، عوارض عروق محيطي، عوارض اينترونشن غير كرونري، عوارض محل رگ گيري می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی قلب, بیمارستان رجایی, اينترونشنال كارديولوژي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۵ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن آمفی تئاتر بیمارستان مفید تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل بیماریهای سیانوتیک قلب، بیماریهای غیر سیانوتیک قلب، شوک کاردیوژنیک، نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی، نارسایی قلب و افزایش حجم، پرفشاری خون در کودکان، نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مفید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان استرالیایی دانشگاه موناش طی پژوهشی نشان دادند که سطوح بالای آلودگی هوا با افزایش خطر ایست قلبی (توقف ناگهانی پمپاژ خون توسط قلب) مرتبط است. محققان دریافتند با افزایش ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون، خطرایست قلبی خارج از بیمارستانی 10 درصد افزایش می‌یابد. سطوح مونوکسید کربن نیز با افزایش قابل توجه این خطر نیز مرتبط است.
طی این مطالعه، محققان هشت هزار و 551 مورد ایست قلبی خارج از بیمارستانی را که در مناطق شهری اتفاق افتاده بود، در برهه زمانی 10 ساله (2000 تا 2010) بررسی کرده و سپس آنها را با گزارش‌های ساعت به ساعت سطوح آلودگی هوا مورد مطابقت قرار دادند. میزان کشندگی و مرگ و میر ناشی از ایست قلبی خارج بیمارستانی حدود 90 درصد عنوان شده است. مونوکسید موجود در هوا از آلودگی ترافیکی، احتراق و آتش سوزی‌ها نشات می‌گیرد. محققان به افراد سالمند توصیه کرده‌اند به منظور مصون ماندن از صدمات ناشی از آلودگی، در روزهای کاری و پر ترافیک در خانه‌های خود به استراحت بپردازند.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, سکته, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان قلب و عروق بیمارستان «ماونت سینای» برای نخستین بار در جهان از ابزاری جدید برای درمان سرخرگ‌های قلبی شدیدا آهکی‌شده بهره می‌برند. آنها از این ابزار پیش از استفاده از استنت‌ها جهت بازکردن عروق مسدودشده بهره می‌برند. سیستم مزبور مورد تایید سازمان دارو و غذای ایالات متحده است. سامانه جدید که در «آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی» در بیمارستان ماونت سینای به کار می‌رود، «سیستم کرونری Atherectomy مداری» نام گرفته است. تاج چرخان و پوشیده‌شده از الماس 1.25 میلی‌متری آن که به طور الکتریکی نیرودهی می‌شود، بر روی یک سیم هادی باریک و با هدف کاهش میزان تشکیل کلسیم سخت در یک شریان طی اندک ثانیه‌هایی قرار گرفته است. ذرات کلسیم کوچک تشکیل‌شده از دیواره سرخرگ سپس به طور طبیعی از قلب و بدن دفع می‌شوند.
سیستم atherectomy توسط شرکت «سیستم‌های قلب و عروق» ساخته شده و در تاریخ 21 اکتبر مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا قرار گرفته است. این ابزار، نخستین سیستم کرونری atherectomy در بیش از دو دهه گذشته گزارش شده است. به گفته سمین اس. شرما، مدیر بالینی و مداخله‌یی در بیمارستان ماونت سینای، این فناوری، امکان کاهش قابل‌توجه درصد انسداد قلبی بیماران را برای جاگیری موفق‌تر استنت قلبی فراهم می‌کند. وی امیدوار است استفاده از این سامانه، بازدهی‌های ارتقایافته‌ای را در بیماران مبتلا به انسدادهای آهکی‌شده شدید که درمان آنها چالش‌برانگیز است، تسهیل بخشد.
تقربیا 25 درصد بیماران مبتلا به امراض شریانی نیازمند مداخله عروقی زیرپوستی (PCI) برای درمان انسداد قلبی، دارای سطوح شدید کلسیم شریانی در عروقشان هستند. با این حال، تاکنون انتخاب‌های درمانی محدودی برای برطرف‌کردن این معضل ارائه شده‌اند.  کلسیم شریانی افزایش‌یافته می‌تواند بیماران PCI را به سمت تجربه خطر افزایش‌یافته نتایج ضعیف، رویدادهای مهم عوارض جانبی قلبی (MACE) یا مرگ افزایش‌یافته سوق دهد. نتایج آزمایش بالینی، ایمنی و اثرگذاری این ابزار را در درمان ضایعات آهکی‌شده شدید تایید کرده‌اند. دانشمندان به دنبال ارائه ایمنی بالاتر برای جمعیت این بیماران در بیمارستان ماونت سینای هستند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, آترکتومی مداری, Atherectomy
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخير نشان داده‌اند اروهاي مورد استفاده در تسکين علايم آرتريت روماتوييد، مي‌توانند در درمان مشکلات قلبي مورد استفاده قرار گيرند. محققان سوئدي دريافته‌اند داروهاي بيولوژيک، مشهور به مهارکننده‌هاي فاکتور نکروزکننده تومور، به‌طور نسبي خطر سندرم کرونري حاد را کاهش مي‌دهند. در سندرم کرونري حاد، به دنبال مسدود شدن ناگهاني مسير خونرساني به عضله قلب، دردقفسه سينه و حمله قلبي رخ مي‌دهد. در مطالعه‌اي ديگر، محققان انگليسي دريافتند داروهاي مذکور موجب کاهش خطر وقوع حمله قلبي در مبتلايان به آرتريت روماتوييد مي‌شوند.
هم‌اکنون بيش از3/1 ميليون نفر از مردم آمريکا به آرتريت روماتوييد مبتلا هستند. دکتر کنت اونگ، سرپرست بخش قلب بيمارستان بروکلين شهر نيويورک، با اشاره به شيوع بيشتر بيماري‌هاي قلبي در مبتلايان به آرتريت روماتوييد، خطر ابتلا به سندرم کرونري حاد و نيز نارسايي قلبي را در اين گروه بيشتر دانسته است.
در مطالعه اول، محققان سوئدي ميزان شيوع بيماري‌هاي قلبي را در مبتلايان به آرتريت روماتوييد تحت درمان با داروهاي ضد TNF، با بيماراني که سابقه دريافت اين دارو را نداشته‌اند و نيز افراد سالم جامعه مقايسه کردند. در مطالعه مذکور، بيش از 7هزار و 700 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوييد که سابقه هيچ‌گونه بيماري قلبي‌اي نداشتند، شرکت کردند. براي اين بيماران بين سال‌هاي 2001 تا 2010 داروهاي ضد TNF تجويز شده بود. 76درصد آنها زن بودند و ميانگين سني‌شان 57 سال بود. گروه مذکور با 23 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوييدي که هرگز داروهاي ضد TNF دريافت نکرده بودند و نيز 38هزار و 500 نفر سالم از جامعه سوئد مقايسه شدند. محققان بر اساس ميزان مواجهه بيماران با دارو آنها را در 3 دسته قرار دادند؛بيماراني که به طور فعال روي دارو هستند، بيماراني که مواجهه کوتاه‌مدت داشته‌اند (يعني دارو را براي مدت کمتر از 2 سال مصرف کرده‌اند) و بيماراني که گهگاه براي کوتاه‌مدت از دارو استفاده کرده‌اند. نتايج نشان دادند شيوع مشکلات قلبي-عروقي در آن گروه از مبتلايان به آرتريت روماتوييد که به طور فعال از داروهاي ضد TNF استفاده کرده‌اند در مقايسه با بيماراني که هيچ‌گونه سابقه مصرف اين گروه داروها را ندارند به ميزان قابل‌توجهي کمتر است. در مصرف‌کنندگان فعال داروهاي اين گروه، خطر ابتلا به آنژين صدري و حملات قلبي-عروقي 27درصد کمتر از بيماراني است که هرگز از چنين داروهايي استفاده نکرده‌اند.


برچسب‌ها: TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر 1392 | لینک ثابت |


یک درمان پیشگامانه که قلب را بدون جراحی منقبض می‌کند، برای اولین بار در انگلیس اجرا شده که می‌تواند به هزاران بیمار مبتلا به نارسایی قلبی کمک کند. در این رویکرد از یک دستگاه شبیه نخ‌کشی برای مسدود کردن بافت آسیب‌دیده قلب استفاده شده است. سوکت گوچر ، یک بیمار تحت درمان به این روش، بقدری تنگی نفس داشت که راه رفتن برای وی مشکل بود. وی دو حمله قلبی خاموش را پشت سر گذاشته بود که به منطقه بزرگی از قلب او آسیب زده و منجر به نارسایی قلبی شده بود. در این حالت قلب بزرگتر شده و نمی‌تواند بطور موثر خون را پمپاژ کند. به گفته اولاف وندلبر که این رویکرد را در بیمارستان کینگزکالج لندن انجام داده بود، زمانی که افراد به دلیل ضعیف شدن قلبشان قادر به راه رفتن نباشند، خطر مرگ در آنها بسیار زیاد است.
در صورت بروز جراحت در قلب، بافت آسیب‌دیده غیرقابل استفاده است. درمان رایج برای قلبهای دارای آسیب آن است که عملکرد قلب را متوقف کرده و بخش آسیب دیده را در حالی که بیمار با یک دستگاه بای‌پس قلب زنده نگهداشته شده،‌ قطع می‌کنند. اما این روش بسیار خطرناک بوده و همیشه بهبود حاصل نمی‌شود.
رویکرد جدید موسوم به «بهبود بطنی کمتر تهاجمی» می‌تواند با استفاده از بای‌پس بکار گرفته شود اما هنوز نیازمند ایجاد شکافی 12 تا 15 سانتیمتری برای باز کردن دیواره سینه است؛ بدون آن که احتیاجی به باز کردن قلب باشد. در مورد گوچر، پزشکان سپس با استفاده از پرتو ایکس، به هدایت سیمی از میان بطن چپ و میان ناحیه آسیب‌دیده قلب پرداختند. این سیم به دیواره محفظه متصل و محکم کشیده شد تا بخش آسیب‌دیده بطن چپ در جای خود بسته شود.
این کار بطور چشمگیری اندازه بطن چپ را کاهش داد که تا حدی مسئول پمپاژ خود در بدن بوده و در اثر یک حمله قلبی متورم شده و آسیب دیده بود. با بسته شدن این زخم، اندام قلب که تغییر اندازه داده می‌تواند بطور موثرتری خون را پمپاژ کند. این عمل یک ساعته در بیمارستانهایی در سراسر اروپا به آزمایش گذاشته شده و محققان بر این باورند که این روش می‌تواند به هزاران بیمار کمک کند.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه موناش یک رویکرد جدید انقلابی برای درمان فشار خون بالا ابداع کرده‌اند که می‌تواند جان بسیاری از بیماران را نجات داده و کیفیت حیات میلیونها مبتلا به این شرایط را ارتقا بخشد. نتایج نهایی یک کارآزمایی بالینی سه ساله در استرالیا و اروپا به ارزیابی این روش بدیع برای درمان فشار خون پرداخته است.
این روش جدید موسوم به «قطع عصب سمپاتیک کلیه از راه پوست» شامل مختل کردن عصبهای اطراف کلیه بوده که به مغز و کلیه سیگنالهایی برای افزایش فشار خون ارسال می‌کنند. تاکنون هیچ مسئله مهم کوتاه یا بلندمدت مرتبط با ایمنی برای این رویکرد گزارش نشده است. این رویکرد تحت بیهوشی موضعی انجام شده و از فرکانس انرژی رادیویی استفاده می‌کند که توسط یک کاتتر به محل عصبهای هدف فرستاده می‌شود. در نتیجه عصبهای موجود در شریان کلیوی تامین کننده خون کلیه‌ها، خاموش می‌شوند.
بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، فشار خون بالا حدود 40 درصد از بزرگسالان در سن 25 سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار داده و مسئول 7.5 میلیون مرگ و میر سالانه در سراسر جهان است. فشار خون بالا یکی از عوامل خطر بیماری قلبی و شرایط دیگر مانند سکته، نارسایی قلب، اختلال کلیوی و اختلال بینایی است. این پژوهش در مجله Lancet منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ادینبورگ برای اولین بار توانسته‌اند از یک شیوه اسکن جدید برای شناسایی افراد در آستانه حمله قلبی استفاده کنند. محققان یک روش تصویربرداری کشف کرده‌اند که می‌تواند برای روشن سازی انسدادهای خطرناک در قلب مورد استفاده قرار بگیرد. روزانه صدها تن در اثر حمله قلبی می‌میرند که بسیاری از آنها در اثر چنین انسدادهایی ایجاد شده‌اند و در حال حاضر راه آسانی برای تشخیص آنها وجود ندارد.
اما نتایج یک کارآزمایی نشان‌دهنده آزمایش جدیدی بوده که شاید بتواند این بیماران را که بسیاری از آنها به آنژین (گلودرد) مبتلا هستند، شناسایی و درمان کند. محققان از یک اسکنر پت سی‌تی که معمولا برای شناسایی سرطان بکار می‌رود، برای پیگیری یک ترکیب شیمیایی موسوم به رادیواکتیو که به بدن بیمار تزریق شده بود، استفاده کردند.
آنها دریافتند که این ردیاب موسوم به سدیم فلوراید-F به دقت مناطق پرخطر در قلب را با انتشار درخششی که در اسکن قابل مشاهده بوده، شناسایی می‌کند.
پر خطرترین مناطق رسوبات چربی موسوم به پلاک در سرخرگها هستند که در صورت پاره شدن آنها، باعث ایجاد یک لخته شده و جریان خون به قلب را مسدود می‌کند. این پژوهش که توسط بنیاد قلب انگستان و اداره دانشمند ارشد دولت اسکاتلند پشتیبانی شده، به بررسی دو گروه از بیماران شامل 40 بیمار در هر گروه پرداخت که یکی از آنها شامل افرادی بود که بتازگی حمله قلبی داشتند و در گروه دیگر بیمارانی قرار داشتند که آنژین داشته و در معرض حمله قلبی بودند. این اسکن نشان داد که بیش از 90 درصد بیماران حمله قلبی از یک منطقه روشن در محل انسداد برخوردار بودند که باعث حمله قلبی در آنها شده بود. تقریبا نیمی از افراد مبتلا به آنژین نیز پلاکهایی داشتند که روشن شده و نشانگر قریب‌الوقوع بودن حمله قلبی بود. این پژوهش در مجله Lancet medical منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دریافته‌اند که ساعت داخلی بدن ممکن است با افزایش حمله‌های قلبی و سکته مغزی ایسکمیک در صبح مرتبط باشد. به گفته محققان بیمارستان زنان برگهام، این یافته‌ها نشان می‌دهد که سیستم شبانه‌روزی یا ساعت داخلی بدن با افزایش خطر رویدادهای قلبی‌عروقی در صبح ارتباط دارد.
محققان 12 داوطلب بالغ سالم را در آزمایشگاههای نظارت فیزیولوژیکی فشرده مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان در طول یک پروتکل آزمایشگاهی دو هفته‌ای که برای ناهمگام‌سازی ریتمهای روزانه رفتاری و زیست محیطی طراحی شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفتند.
محققان بطور خاص نقش بازدارنده فعال‌کننده پلاسمینوژن-1(PAI-1) را ارزیابی کردند که مانع فروپاشی لخته‌های خون شده و در نتیجه عامل خطری برای انعقاد خون بوده که یکی از عوامل عمده حمله قلبی و سکته مغزی ایسکمیک است.
محققان به بررسی این امر پرداختند که آیا افزایش صبحگاهی PAI-1 در اثر سیستم داخلی شبانه‌روزی بوده یا به رفتارهایی مانند تغییر حالت بدن و فعالیت فیزیکی مرتبط است که معمولا در صبح رخ می‌دهند. آنها دریافتند که ساعت درونی بدن در صبح باعث افزایش سطوح جریان PAI-1 می‌شود. نتایج این پژوهش در مجله Blood منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سکته, PAI, 1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی نیپون در ژاپن در حال ساخت خودروی جدیدی هستند که نه تنها به راننده در مورد یک حمله قلبی قریب‌الوقوع هشدار می‌دهد بلکه همچنین این عارضه را از قبل پیش‌بینی می‌کند. این خودرو از دو قطب الکتریکی برای نظارت بر قلب و حسگرهایی بر روی فرمان خودرو به منظور شناسایی امواج نبض تولید شده در رگ‌ها در پی جریان یافتن خون به قلب برخوردار خواهد بود. هنگامی که راننده، فرمان خودرو را در دست می‌گیرد، ضربان قلب و نبض وی به طور مدوام ثبت می‌شوند. این داده‌ها به طور بلادرنگ بررسی شده و در صورت وجود هرگونه علائم خطرناک به وسیله فرمان صوتی یا سیستم ناوبری خودرو به راننده هشدار می‌دهند تا خودرو را در کنار جاده پارک کند. محققان، نوار قلب 34 بیمار مبتلا به تارلرزه بطنی و حملات قلبی حاد را که به یک دستگاه هولتر متصل بوده و ریتم قلبی‌شان به طور مستمر ثبت می‌شد، بررسی کردند. 20 تن از این بیماران از دنیا رفتند اما نتایج به دست آمده نشان داد که 31 مورد از این بیماران یک تا دو ساعت قبل از مشکلات قلبی خود به نمایش یک الگوی مشابه نوسان در اعصاب اتونوم پرداخته بودند.
به گفته محققان، در صورت شناسایی این الگو می‌توان تا حدی حملات قلبی را پیش‌بینی کرد. آنها بر این باورند که سیستم ارائه شده توسط آنها نه تنها به رانندگان پیش از وقوع حمله قلبی هشدار می‌دهد بلکه از خیلی قبلتر می‌تواند این حملات را پیش‌بینی کند. به گفته محققان، داده‌های واضحتر در مورد ریتم قلبی را می‌توان با ارتقای مدارهای آشکارساز به دست آورد. به منظور افزایش دقت این سیستم، محققان الکترودهایی را به صندلی راننده اضافه کرده‌اند تا الکتروکاردیوگرام رانندگان را حتی در زمانی که رانندگی نمی‌کنند، تنها با قرار دادن دستشان بر روی فرمان اندازه‌گیری کنند.


برچسب‌ها: جالب, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


خوردن روزانه مقدار کمی از بذر کتان ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. محققان امریکایی اظهار کردند: دانه کتان یک منبع گیاهی از اسیدهای چرب امگا 3 و فیبر است و به عنوان نوعی آنتی اکسیدان شناخته شده محسوب می‌شود. این بررسی بر روی 110 بیمار مبتلا به بیماری‌های عروقی انجام شده است. در این تحقیق به افراد دانه کتان خورانده شد و محققان بر اساس آن به نتایجی مبنی بر اثربخشی دانه کتان در کاهش فشار خون دست یافتند. بررسی‌ها نشان داده است که از هر سه نفر آمریکایی یک نفر به فشارخون مبتلا است. فشار خون بالا، فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی قرار می‌دهد. یافته‌های این تحقیق در مجله «Hypertension» منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


تیمی از محققان در حال آزمایش تحریک اعصاب گردن به عنوان درمانی بدیع برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی هستند که بطور بالقوه به تسکین علائم ناتوان‌کننده این بیماری مانند خستگی، تنگی نفس و آریتمی‌های قلبی می‌پردازد. کارآزمایی بالینی جهانی تصادفی چند مرکزی موسوم به INOVATE-HF در حال بررسی ایمنی و اثر دستگاه قابل کاشت تحریک الکتریکی عصب واگ «CardioFit» برای ارتقای عملکرد قلب و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.
این دستگاه از یک سیستم سه بخشی متشکل از یک محرک به اندازه ضربان‌ساز و دو رابط برخوردار است. این محرک در زیر پوست قفسه سینه قرار گرفته، یک رابط حسگر درون بطن راست قلب و یک رابط تحریک در اطراف عصب واگ در سمت راست گردن کاشته می‌شود. عصب بزرگ واگ از ساقه مغزی به سمت شکم از هر دو طرف بدن کشیده شده است. این عصب سیگنالهایی را برای تنظیم عملکردهای مختلف بدن مانند ضربان قلب به سراسر بدن و بطور مستقیم به مغز ارسال می‌کند. به محض فعال شدن توسط پزشک، محرک درون قفسه سینه به ارسال پالسهای ملایم الکتریکی به عصب واگ می‌فرستد تا به کاهش ضربان قلب، تنش و حجم کار در عضلات قلبی به منظور بهبود عملکرد کلی قلب کمک کند. رابط حسگر در بطن راست قلب بر تمام تغییرات غیر عادی در فعالیت الکتریکی قلب نظارت کرده و به ارائه بازخورد برای محرک و کمک به واکنش آن می‌پردازد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, نارسایی قلبی, CardioFit
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و یائسگی زودرس در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی بیشتر است. اریک متسون، یکی از نویسندگان این تحقیق و پزشک کلینیک مایو در روچستر آمریکا اظهار کرد: فشار بسیاری که در سال اول ابتلا به روماتیسم مفصلی بر مفاصل وارد می‌شود، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود و به نظر می‌رسد اگر این فشار کاهش یابد، از میزان خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز کاسته می‌شود.
این تیم تحقیقاتی در تحقیق دیگری به بررسی ابتلا به ویروس شایعی به نام سیتومگالوویروس در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی پرداختند. بسیاری از افراد از ابتلا به این ویروس آگاهی ندارند. محققان دریافتند بین کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن مبتلایان به روماتیسم مفصلی و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. به گفته متسون، نتایج تحقیق دیگری حاکی از آن است که ابتلا به روماتیسم مفصلی احتمال یائسگی زودرس قبل از 45 سال و خطر ابتلا به بیماری قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. زنان، حدود دوسوم افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این گزارش، آرتریت روماتوئید‏ یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است و اکثرا مفاصل را درگیر می‌کند و باعث تخریب غضروف و ایجاد ضایعات استخوانی می‌شود. مفاصل درگیر در این بیماری مفاصل متاکارپوفالنژیال، متاتارسوفالنژیال، مچ دست و مفاصل بین بندانگشتی اول هستند. بیماری در برخی بیماران از شدت کمی برخوردار بوده و با حداقل ضایعات مفصلی در مدتی کوتاه همراه است، در برخی دیگر ضایعات پیشرونده و مزمن، به صورت پلی آرتریت است و باعث اختلال عملکرد مفاصل می‌شود.


برچسب‌ها: آرتریت روماتوئید, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یازدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آنژیوپلاستی اولیه در مقابل ترومبولیتیک تراپی، آنژیوپلاستی Rescue، آنژیوپلاستی رگ مسئول در مقابل آنژیوپلاستی چند رگ، نقش ترومبکتومی در انفارکتوس حاد، انواع آنتی پلاکت، هپارین در مقابل انوکسپارین، آنژیوپلاستی اولیه در عروق پیوندی، آنژیوپلاستی اولیه از طریق رادیال، آنژیوپلاستی اولیه در Non STEMI، پیشگیری و درمانNo-reflow در آنژیوپلاستی اولیه، نقش IABP در انفارکتوس حاد، نقش جراحی در انفارکتوس حاد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم اعصاب شفاء برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل مقدمه اي برMRI قلب و عروق در ايران و كاربردهاي آن، كاربرد CMRدر بررسيهاي توده هاي قلبي، ايمني درMRI قلب و عروق، كاربردهايTagging درMRI قلب، كاربردهاي MRI قلب در تشخيص اسكيمي قلبي، كاربرد MRI قلب در تشخيص آنفاكتوس و نارسايي قلبي، كاربردMRI قلب در تصويربرداري عروق، كاربردMRI قلب در بيماريهاي دريچه قلبي، كاربرد MRIقلب در بيماريهاي قلبي مادرزادي، كاربردMRI قلب در بيماريهاي مادرزادي اطفال، كاربردMRI قلب در بيماريهاي بيماريهاي عضله اي قلبي، كاربردMRI قلب در مداخلات تشخيصي قلبي، تصويربرداري در بيماريهاي آريتموژنيك بطن راست قلب، تصويربرداري در بيماريهاي التهابي عضله اي قلبي و لايه پريكارد، اسپكتروسكوپي قلب، فيزيك MRI قلب و عروق می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی رادیولوژی, ام آر آی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه ماستریخت هلند نشان می دهد که تماشای تلویزیون، احتمال بروز بیماری های قلبی وعروقی را در جوانان افزایش می دهد.  برخلاف تصور عموم مبنی بر احساس آرامش به هنگام تماشای تلویزیون، این کار باعث سخت شدن سرخرگ ها می شود که در دراز مدت برای قلب مضر است. سرخرگ ها خاصیت ارتجاعی ندارند و سخت شدن آن ها مهمترین عامل بروز فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی است.
تماشای تلویزیون علاوه بر بروز بیماری های قلبی، منجر به افزایش وزن، کلسترول و فشار خون می شود و تحقیقات قبلی بیانگر این موضوع است که سپری کردن وقت جلوی جعبه جادویی، یکی از عوامل بروز دیابت است. تلویزیون باعث می شود که افراد بیشتر زمان خود را کاملا بی حرکت باشند و بر اثر مرور زمان به این سبک زندگی عادت کنند.
این تحقیقات برروی 373 زن و مرد انجام شده است و نتایج آن نشان می دهد که سخت شدن شریان ها بر اثر تماشای زیاد تلویزیون معمولا در سنین 36 سالگی گریبانگیر افراد می شود. سفت شدن شریان های سر و گردن شایع ترین نوع گرفتگی رگ های خونیست و احتمال بروز آن در افرادی که بیش از 20 دقیقه در روز جلوی تلویزیون می نشینند، بیشتر است. نتایج کامل این مطالعات در شماره اخیر نشریه British Journal of Sports Medicine به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: تلویزیون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم آبان 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب ایران، انجمن بیهوشی قلب
زمان برگزاری: ۶ الی ۹ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، محل اجلاس سران

همایش های همزمان:
نوزدهمین کنگره انجمن قلب ایران
هشتمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران
هفتمین کنگره انجمن بیهوشی قلب ایران 
دومین کنگره انجمن علمی پرستاران قلب ایران
ششمین کنگره انجمن اکوکاردیوگرافی ایران
ششمین کنگره انجمن پرفیوژن ایران
ششمین کنگره انجمن فیزیوتراپی قلب و ریه ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش مشترک قلب, انجمن قلب ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام مهر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی کاربردی دریچه میترال، مودالیتی جدید اکوکاردیوگرافی در ارزیابی دریچه میترال، نارسائی فانکشنال ( ایسکمیک ) دریچه میترال، نارسائی ارگانیک دریچه میترال، نارسائی شدید ولی بدون علامت دریچه میترال، نحوه برخورد با نارسائی متوسط دریچه میترال بعلت ایسکمی، نحوه برخورد با نارسائی دریچه میترال در حضور نارسائی قلب، تعویض دریچه میترال یا ترمیم دریچه میترال ، کدام روش بهتر است؟، یافته های جدید در تکنیک های ترمیم دریچه میترال، نارسائی مجدد دریچه میترال بعد از عمل ترمیم دریچه و نحوه برخورد با آن، ترمیم نارسائی دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس، نحوه انتخاب بیماران برای روش ترمیم دریچه از طریق پرکوتانئوس، نحوه انجام ترمیم دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس، آینده روشهای ترمیم دریچه میترال از طریق پرکوتانئوس می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران, میترال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


به گفته محققان اسپانيايي انار مي تواند با تقويت شريان هاي قلب، بدن را در برابر رژيم غذايي با كلسترول بالا محافظت كند. تحقيقات اخير محققان اسپانيايي نشان مي دهد، انار برخي از آسيب هاي فست فود و تنقلات را كاهش مي دهد. به گفته محققان قرص هاي مكمل ساخته شده از ميوه انار، به سالم نگه داشتن عروق خوني كمك كرده و حملات قلبي و سكته مغزي را كاهش مي دهند.
در اين مطالعه، محققان اسپانيايي اثر يك قرص بسته بندي شده با مواد شيميايي انار به نام پلي فنول ها را در گردش خون خوك (به دليل شباهت سيستم قلبي - عروقي شبيه به انسان) بررسي كردند. تغذيه خوك ها با غذاهاي چرب سبب آسيب ديدن رگ هاي خوني، به ويژه پوشش ظريف اين رگ ها مي شود. اين پوشش، يا اندوتليوم با آزاد كردن موادي، انبساط و انقباض رگ هاي خوني را كنترل مي كند و آسيب به آن، اولين گام در بيماري آترواسكلروز - سفت شدن شريان هاي قلب - است كه منجر به حمله قلبي و سكته مغزي مي شود. در نتيجه انعطاف پذيري رگ هاي خوني خوك كه با غذاهاي چرب تغذيه شده اند كاهش مي يابد و نشانه هاي ديگري از مشكلات قلبي در اين حيوان بروز مي كند.
با اين حال ، مصرف روزانه قرص هاي مكمل انار (Pomanex)،كه حاوي ۲۰۰ ميلي گرم پلي فنول است، سبب از بين رفتن بسياري از اين عوارض مي شود. به گفته دكتر لينا باديمون از موسسه قلب و عروق كاتالان در اسپانيا، غني سازي رژيم غذايي با پلي فنل هاي انار مي تواند در پيشگيري و به تاخير انداختن مشكلات اندوتليال ، كه از اولين نشانه هاي آترواسكلروز و سكته مغزي هستند، كمك كند. پيش از اين، تحقيقات دانشمندان از تاثير آب انار در كاهش فشار خون خبر داده بود. نتايج اين بررسي در كنگره قلب و عروق اروپا (Congress of the European Society of Cardiology) ارايه شده است.


برچسب‌ها: انار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش تازه اي كه توسط متخصصان انگليسي انجام شده، نشان مي دهد كه صداي هواپيماها احتمالا خطر سكته و بيماري هاي قلبي را تا ۲۰ درصد افزايش مي دهد. تايج اين پژوهش كه بر روي سه و نيم ميليون نفر از ساكنان مناطق اطراف فرودگاه بين المللي هيثرو واقع در غرب لندن انجام شده، در شماره اخير نشريه پزشكي انگليس منتشر شده است.
اين مطالعه نشان مي دهد كه خطر سكته و ابتلا به بيماري هاي قلبي در ميان كساني كه در مناطق اطراف فرودگاه زندگي مي كنند و بطور مداوم در معرض صداي هواپيماها قرار دارند، در مقايسه با افراد ديگر بين ۱۰ تا ۲۰ درصد بيشتر است. به نوشته نشريه پزشكي انگليس، انجام دهندگان اين پژوهش در عين حال با ديگر متخصصان موافق هستند كه صداي هواپيماها ممكن است تنها عامل نباشد و به همين دليل لازم است تحقيقات در اين زمينه همچنان ادامه يابد.
بر اساس يافته هاي اين پژوهش ترديد اندكي وجود دارد كه صداي هواپيماها بر روي بخشي از ساكنان مناطق اطراف فرودگاه اثرات منفي دارد و باعث ناآرامي، استرس و افزايش فشار خون مي شود. پژوهشگران معتقدند كه حتي ميزان اثرات صداي هواپيماها در روز و شب متفاوت است و در اين زمينه بايد تحقيقات بيشتري انجام شود.

منبع: ایرنا


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, هواپیما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه شيكاگوي آمريكا نشان مي دهد كه ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه خطر ابتلا به مشكلات قلبي و سكته مغزي را تا حد زيادي كاهش مي دهد. محققان دريافتند افرادي كه كمتر از ۶ ساعت در شب مي خوابند، ۲ برابر بيشتر از افرادي كه بين ۶ تا ۸ ساعت مي خوابند، با احتمال حمله قلبي يا سكته مغزي روبه رو هستند. اين افراد همچنين دو سوم بيشتر از ديگران به نارسايي احتقاني قلب (ازدست دادن توانايي قلب براي پمپاژ خون به سراسر بدن) دچار مي شوند.
محققان خوابيدن بيش از ۸ ساعت در شب را نيز براي سلامت افراد مضر مي دانند و بر اين باورند كه خواب بيش از ۸ ساعت خطر ابتلا به آنژين صدري (ايجاد درد در قفسه سينه به دليل نرسيدن اكسيژن كافي به ماهيچه هاي قلبي) را ۲برابر مي كند و ۱۹ درصد احتمال ابتلا به بيماري عروق كرونر (گرفتگي عروق قلبي) را افزايش مي دهد.
دانشمندان اين نتايج را در مطالعه اي بر روي مدت زمان خواب ۶ هزار و ۵۳۸ نفر كه دستكم يك بار مشكل قلبي را تجربه كرده بودند، به دست آورده اند. شركت كنندگان كه همگي حدود ۶۰ سال سن داشتند، پرسشنامه اي را پركردند كه بررسي نتايج آن نشان داد اين افراد به طور متوسط كمتر از ۷ ساعت در شب مي خوابند. عوامل ديگري كه خطر بيماري هاي قلبي وعروقي را افزايش مي دهد نظير شاخص توده بدن، كلسترول خون بالا، سيگار كشيدن، فشار خون، آپنه خواب (توقف تنفس در هنگام خواب) و سابقه خانوادگي نيز در اين تحقيق بررسي شده است.
دانشمندان بر اين باورند كه الگوهاي خواب آشفته مي تواند اثرات گسترده اي بر سوخت و ساز، سيستم ايمني و تنظيم هورمون هاي بدن داشته باشد. خواب كم سطح هورمون استرس و كورتيزول، فشار خون، بيش فعالي سيستم عصبي سمپاتيك و التهاب بدن را افزايش مي دهد. اين نخستين باري است كه رابطه بين مدت زمان خواب در رابطه با پنج مشكل قلبي و عروقي مختلف كشف شده است و هنوز دليل اين ارتباط نامشخص است. اين يافته جديد محققان در مجله آنلاين (Clinical Cardiology) به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت دارويي خبر از انتشار نتايج به دست آمده از 3 مطالعه فاز 3 روي داروي وريدي در دست تحقيق ضدپلاکت با نام کانگرلور(cangrelor) داده است. در اين مطالعات کانگرلور وريدي با کلوپيدوگرل خوراکي يا دارونما در پيشگيري از عوارض ترومبوتيک در طول و پس از مداخله کرونري از راه پوست مقايسه شد. نتايج اخير، اطلاعات منتشر شده در آوريل 2013 را تاييد کرده است. نتايج اخير در نشست سالانه انجمن متخصصان قلب اروپا ارائه شده و در نشريه لانست به چاپ رسيد. شواهد به دست آمده از 25 هزار بيمار تحت مداخله کرونري از راه پوست نشان داد کانگرلور به ميزان قابل‌توجهي خطر مرگ، انفارکتوس قلبي، ترومبوز استنت و رواسکولاريزاسيون ايسکميک را در 48 ساعت بعدي تا 19درصد کاهش مي‌دهد. نتايج به دست آمده در تمام گروه‌هاي بيماران صرف‌نظر از سن، وضعيت جغرافيايي، تشخيص کنوني بيماري و انتخاب آنتي‌کوآگولانت در طول مداخله -از جمله 5 هزار بيمار تحت درمان با بيواليرودين (Bivalirudin) -مشابه بوده است. تعداد موارد گزارش‌شده تنگي نفس در بيماران تحت درمان با کانگرلور بيش از بيماران تحت درمان با کلوپيدوگرل بود. کانگرلور، يک داروي در دست تحقيق است که تاکنون به هيچ يک از بازارهاي دارويي عرضه نشده است. اين داروي ضدپلاکت کوچک مولکول وريدي، براي پيشگيري از تجمع پلاکتي و متعاقب آن ترومبوز در حال ساخت است.


برچسب‌ها: داروی جدید, کانگرلور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققین نشان دادند که در افراد مبتلا به دیابت، احتمال اریتمی قلبی هم افزایش می یابد که می تواند به دلیل اتصال پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین به N-استیل گلوکز آمین باشد که منجر به افزایش سمیت گلوکز می شود. محققین برای اولین بار مسیر بیولوژیکی را کشف کرده اند که زمانی که سطوح قند خون به صورت غیر طبیعی بالاست فعال است و موجب ضربان غیر طبیعی قلب می شود. شرایطی که تحت عنوان آریتمی قلبی شناخته می شود و با نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی مرتبط است.
این مطالعه نشان می دهد که دیابت یک خطر مشخص و مستقل برای بیماری قلبی است. این مطالعه می تواند استراتژی های درمانی را برای حفظ سلامت قلبی افراد مبتلا به دیابت ارائه دهد. اگرچه بیماری های قلبی امری رایج در میان جمعیت های امروزی است اما در افراد مبتلا به دیابت این احتمال چهار برابر افزایش می یابد. مطالعه نشان می دهد که 65 درصد مبتلایان به دیابت به دلیل بیماری های قلبی یا حمله قلبی می میرند.
از مطالعات متوالی صورت گرفته محققین دریافتند که در افراد با سطوح قند خون متوسط به بالا، یک مولکول قند N- استیل گلوکزآمین در ماهیچه های قلبی به جایگاه خاصی در پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین متصل می شود. پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین نقش مهمی در تنظیم سطوح طبیعی کلسیم، فعالیت پمپی و الکتریکی قلب  ایفا می کند. اتصال مذکور موجب اختلال در مسیر سیگنالینگ مرتبط با  کلسیم می شود. می توان با مهار کردن پروتئین کیناز II وابسته به کلسیم/کالمودولین یا جلوگیری از اتصال آن به N- استیل گلوکزآمین، آریتمی قلبی را مهار کرد. از آن جایی که N- استیل گلوکزآمین از گلوکز ساخته می شود و به عنوان یک سنسور تغذیه ای عمده در تنظیم اکثر فعالیت های سلولی عمل می کند، بنابراین به نظر می رسد چسبیدن این قند به پروتئین ها می تواند منجر به یک مکانیزم مولکولی ایجاد سمیت گلوکزی در دیابت شود.


برچسب‌ها: دیابت, آریتمی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی طی پژوهشی دریافتند که سلول‌های قلبی در حال مرگ را می‌توان با اکسیژن‌رسانی احیا کرد. طی حمله قلبی جریان خون غنی از اکسیژن به قسمتی از قلب مختل می‌شود و در نتیجه عضلات قلبی به حالت مرگ می‌رود. نرسیدن اکسیژن و سایر مواد مغذی به این سلول‌ها، باعث ادامه یافتن روند مرگ سلولی شده که با گذشت زمان منجر به بروز کاهش پیشرونده عملکرد قلب و نارسایی احتقانی قلب _طی این حالت، قلب مقداری از ظرفیت پمپ کردن کامل خود را از دست می‌دهد_ می‌شود. دکتر "پریانا کاپوسامی" از دانشکده پزشکی گیسل دارتموث با آزمایش بر مدل‌های حیوانی دریافت که سلول‌های درحال مرگ قلبی هنوز میزان کافی از اکسیژن را برای متابولیسم دارند و اکسیژن رسانی کوتاه مدت به این سلول‌ها آنها را زنده و احیا می‌کند.
طی این پژوهش، محققان متوجه نقش فاکتور رونویسی موسوم به "p53" شدند که چرخه سلولی و مرگ برنامه ریزی شده سلول را کنترل می‌کند. نتیجه شگفت‌آور این بود که اکسیژن رسانی عملکرد "p53" را از یک پروتئین مرگ‌آور به افزایش رونویسی از ژن‌هایی ترغیب می‌کند که موجب احیای سلول‌های در حال مرگ می‌شود. دکتر "پریانا کاپوسامی" در این باره می‌گوید: تنفس کنترل شده می‌تواند اکسیژن بافت را افزایش داده و با تمرین روزانه می‌توان سرکوب شدن پیشرفت این بیماری را مشاهده کرد. این پژوهش در مجله "EMBO Molecular Medicine" منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق شدند با استفاده از تحریک عصب واگ به بهبود عملکرد اندام حرکتی پس از حملات قلبی کمک مؤثری کنند. محققین دانشگاه تگزاس قدمی به سمت پیشرفت درمانی جدید جهت کمک به بهبود عملکرد اندام خرکتی بعد از حمله قلبی برداشتند. در مطالعه ای دانشمندان بهبود کامل توانایی اندام حرکتی در حیواناتی که  عامل محرک عصب واگ رادریافت کرده بودند، گزارش کردند. به گفته دکتر Khodaparast حمله قلبییکی از علل عمده  ایجاد ناتوانی در انسان می باشد. در هر 40 ثانیه در آمریکا یک حمله قلبی رخ می دهد. محرک عصب واگ (VNS) روشی مورد تأیید FDA برای درمان بیماری های متنوع مانند افسردگی و صرع می باشد. این روش  شامل ارسال یک پالس الکتریکی ملایم از طریق عصب واگ می باشد. عصب واگ اطلاعات  مربوط به وضعیت بدن را به مغز مخابره می کند. دکتر Khodaparast و همکارانش از تحریک عصب واگ  دقیقأ برای ایجاد توانبخشی حرکتی در رت ها استفاده کردند. هر یک از حیوانات قبلأ حمله قلبی را که تواناییشان را در انجام اعمال حرکتی دست،تخریب کرده بود تجربه کرده بودند. تحریک عصب واگ موجب ترشح ترکیبات شیمیایی به نام نوروترانسمیتر مانند استیل کولین و نوراپی نفرین در مغز می شود که یادگیری و حافظه را افزایش می دهد. این روش درمانی به همراه آموزش های توانبخشی فرآیند بهبود بیماری را تسریع می کند.
بیش از 70 درصد بیماران با حمله قلبی اختلال دراز مدتی را درعمکرد دست ها بعد از توانبخشی سنتی نشان می دهد. برای سال های زیادی برای بیماران با حمله قلبی داروهای متنوعی با عوارض جانبی گسترده ای در مغز تجویز می شد. این اثرات در مغز برای مدت زمان طولانی خواهد ماند. در برخی بیماران این عوارض جانبی مهمتر از مزایای درمان می باشد. اما در روش استفاده از VNS  از روش طبیعی مغز برای تغییر جریان عصبی و فراهم آوردن اثرات  طولانی مدت استفاده می شود. شواهد محکمی وجود دارد که VNS می تواند با خیال راحت در بیماران با حمله قلبی بدلیل استفاده گسترده آن در درمان سایر بیماری های نورولوژیکی استفاده شود. این روش همچنین در درمان بیماری وزوز گوش در یک مطالعه بالینی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سکته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه آلاباما نشان می‌دهد ژن‌های واقع در میتوکندری و نیروگاه‌هایی که در سلول‌های انسانی قند را به انرژی تبدیل می‌کنند، خطر بیماری قلبی و دیابت هر شخص را شکل می‌دهند. این یافته‌ها توضیح می‌دهد که چرا تعدادی از مردم مریض می‌شوند و دیگران علی‌رغم داشتن مولفه‌های سنتی خطر مانند سن، چاقی مفرط و سیگار بیمار نمی‌شوند. مدت‌های مدیدی است که محققان با بررسی رژیم و تغییرات در ژن‌های هسته‌ای، به دنبال تعیین خطر بیماری بوده‌اند و از ژن‌های میتوکندری (دومین نوع دی ان ای در هر سلولی) غفلت کرده‌اند.
مطالعات سال‌های اخیر نشان داد که اشتباه در تولید انرژی میتوکندری ذرات بیش از اندازه‌ای موسوم به اکسیدان‌ها را ایجاد کرده و مولفه‌های رادیکالی را آزاد می‌کند که موجب می‌شود سلول‌ها به عنوان بخشی از بیماری قلبی، دیابت و سرطان خود را نابود می‌کنند. امروزه این توافق حاصل شده که تغییرات در دی ان ای میتوکندری به تنهایی مشارکت بزرگی در خطر بیماری قلبی برای هر فرد دارد و مطالعه جدید نخستین تحقیقی است که این موضوع را مستقیما در یک پستاندار زنده تایید کرده است.
مطالعه جدید این نظریه را منعکس می‌کند که اجداد باستانی تک‌سلولی بشر اجداد باکتریایی آنچه هم‌اکنون میتوکندری است، را "بلعیدند" و میتوکندری به میزبانانشان توانایی تبدیل قند از غذا به حدود 15 برابر انرژی سلولی را با استفاده از اکسیژن دادند. در فرایند تکامل، میتوکندری به زیربخش‌های دائم سلول‌های انسانی تبدیل شد. به این دلیل، هر سلول انسانی هم‌اکنون دارای دو ژنوم است. ژنوم امتدادهای طولانی دی ان ای است که طرح بدن انسان کدبندی می‌کند. یکی از این ژنوم‌ها در هسته‌های انسانی از والدین به ارث برده شده و دیگری مجموعه جدا و کوچک‌تری در میتوکندری است که از مادر و طی تقسیم سلولی به فرد می‌رسد.
همواره اثبات این نظریه که دی ان ای میتوکندری مادری، خطر بیماری قلبی را شکل می‌دهد، دشوار بوده است. محققان تلاش کردند موش‌هایی را از لحاظ ژنتیکی مهندسی کنند که آن‌ها را قادر به جداسازی اثر یک ژن از اثر ژن دیگر می‌کنند. افزون بر این، ژنوم هسته‌ای انسانی حاوی بیش از 30 هزار ژن در مقایسه با 13 ژن مرتبط با انرژی در میتوکندری است، بنابراین محققان به این ژن‌های اندک توجه نمی‌کردند.
برای تعیین این که آیا تغییرات دی ان ای میتوکندری خطر بیماری را مستقل از دی ان ای هسته‌ای فرد هدایت می‌کند یا خیر، تیم علمی تحقیق خود را با دو گونه از موش‌ها آغاز کرد. موش C57 که در مقابل بیماری‌های مرتبط با رژیم آسیب‌پذیر است و موش C3H که در مقابل این بیماری‌ها مقاوم است. نتایج نشان داد که جایگزین‌کردن فقط دی ان ای میتوکندری آسیب‌پذیری یک موش را در مقابل مدل نارسایی قلبی افزایش یا کاهش می‌دهد. جزئیات این مطالعه در مجله Biochemical Journal منتشر شد.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, میتوکندری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس برای اولین بار رویکرد پیشگامانه‌ای را برای تخلیه یک لخته خون بسیار بزرگ در قلب یک مرد اجرا کرده‌اند که می‌توانست وی را بکشد. تاد دونلاپ 62 ساله اولین فردی است که پس از تشخیص یک لخته خون 61 سانتی‌متری که از پاها به قلبش کشیده شده بود و خطر تغییر محل و قرار گرفتن آن در ریه‌ها وجود داشت، با موفقیت تحت این درمان قرار گرفته است.
این روش با میزان تهاجم حداقل که از دستگاهی موسوم به AngioVac استفاده می‌کند، به بیماران یک راه‌حل جایگزین برای جراحی قلب ارائه داده و می‌تواند در آینده بصورت گسترده‌تری مورد استفاده قرار بگیرد. دونلاپ یک هفته پس از این درمان از بیمارستان مرخص شده و توانست به خانه بازگردد. برای اجرای این روش، تیمی از رادیولوژیست‌ها و جراحان قلب و عروق یک دوربین کوچک را در مری دانلوپ قرار دادند تا بتوانند قلب وی را پیش از هدایت یک شلنگ مارپیچی از راه رگ گردن به قلب برای قرار گرفتن در برابر لخته خون مرگبار مورد نظارت قرار دهند.
سمت دیگر این شلنگ از طریق یک رگ در کشاله ران قرار گرفته و به یک دستگاه ضربان‌ساز قدرتمند قلب در اتاق عمل برای ایجاد مکش متصل شد. به محض قرار گرفتن شلنگ در محل، دستگاه AngioVac به سرعت لخته خون را از قلب بیمار بیرون کشیده و بافت جامد را فیلتر کرد. این سیستم سپس خون تمیز شده را از طریق یک رگ خونی در نزدیکی کشاله ران بازیابی کرد که نیاز برای انتقال خون را حذف می‌کرد. این روش سه ساعت طول کشید و دانلوپ برای هفت روز ابتدا در بخش مراقبت‌های ویژه و پس از آن در بخش قلب بیمارستان تحت نظارت پزشکان قرار گرفت.
عمل جراحی قلب باز دو برابر بیشتر از این شیوه طول کشیده و اغلب جراع مجبور است برای دسترسی به قلب، قفسه سینه را از طول تا وسط باز کرده و دو نیمه را از هم جدا کند. پس از ترمیم قلب، جراحان از سیم‌هایی برای نگهداشتن قفسه سینه و دنده‌ها در جای خود استفاده می‌کنند که خود این امر نیز دوره توانبخشی را پیش از بهبودی کامل طولانی‌تر می‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, لخته, AngioVac
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


تحقيقات پژوهشگران اسپانيايي نشان مي دهد خطر ابتلا به فشار خون بالا در كودكان پسر بيشتر از كودكان دختر است. علاوه بر آن، فرزندان والديني كه فشار خون بالا دارند با خطر بيشتري در اين زمينه نسبت به آنهايي كه والدينشان فشار خون معمولي دارند، روبرو هستند. امپار لوربه ربيس بخش اطفال بيمارستان والنسيا در اين باره به خبرگزاري اروپاپرس گفت: اين نخستين مطالعه اي است كه در طول يك دهه گذشته در مورد فشار خون بالاي پنهان در دوران طفوليت انجام شده است.
بر اساس اين گزارش، فشار خون بالاي پنهان هنگامي است كه فشار خون در مطب پزشك خوب است اما در منزل يا محل كار افزايش مي‌ يابد. اين نوع فشار خون در آزمايشهاي پزشكي‌ عادي تشخيص داده نمي‌ شود اما به دليل خطري كه دارد، از اهميت ويژه اي برخوردار است. وي تصريح كرد: در مجموع ۲۷۲ كودك وفرد سالم بين ۶ تا ۱۸ سال در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند و يك مطالعه طولاني در مورد تاريخچه خانوادگي آنها در مورد فشار خون بالا، سن ، چاقي و فشار خون از آنها به عمل آمد .از اين افراد ، ۳۹ نفر فشار خون بالاي خود را در آغاز مطالعه اعلام نكرده بودند.
بر اساس اين گزارش، پيشرفت فشار خون بالا در افرادي كه فشار خون بالاي پنهان داشتند ۷ درصد بود در حالي‌ كه در آنهايي كه فشار خون معمولي‌ داشتند ۶/۰ درصد بود، درحالي كه فشار خون بالاي پنهان در جواني‌ ، مقدمه فشار خون بالا در آينده است . نتايج بدست آمده نشان داد گسترش فشار خون بالا در پسران با فشار خون بالاي پنهان ، معمولا بيشتر از دختران است به طوري كه در ۵۰ درصد پسران با فشار خون بالاي پنهان اين بيماري توسعه يافت حال آنكه اين رقم در ميان دختران ۱۷ درصد بود.
به عقيده متخصصان، دلايل اين وضعيت مي‌ تواند مشروط به فاكتورهاي مختلف رشد و نقشي‌ باشد كه هورمون ها در بدن دارند. اهميت اين تحقيق در اثبات لزوم يك تشخيص و كنترل زودهنگام است زيرا فشار خون بالاي پنهان در كودكي مقدمه بيماري هاي ديگر است. لوربه در اين مورد بر لزوم اقدام به موقع نه فقط روي كودكاني كه فشار خون بالا دارند، بلكه روي آنهايي كه در خطر قرار دارند از جمله فرزندان والدين با فشار خون بالا يا آنهايي كه وزن زياد دارند يا چاق هستند، نيز تاكيد كرد.
به گفته كارشناسان، اين مطالعه همچنين اهميت آگاهي از ريشه يك بيماري را كه در آينده مشكلات بسياري ايجاد مي كند، روشن مي سازد. رييس بخش كودكان والنسيا همچنين بر اهميت انجام تبليغات پيشگيرانه از زمان كودكي كه به ممانعت از خطر ابتلا به بيماريهاي جمعيت بالغ كمك كند ، تاكيد كرد. بر اساس اين گزارش، نتايج اين مطالعه كه در طول ۱۰ سال در بخش مبارزه با خطر قلب و عروق پزشكي‌ اطفال انجام شده، در مجله علمي‌ هايپر تنشن انجمن قلب آمريكا انتشار يافته است. فشار خون بالا يكي‌ از مهمترين مشكلات سلامت عمومي‌ كشورهاي پيشرفته است .فشار خون بالا به طور زيان آوري بر قلب ، كليه ها ، مغز و رگ ها اثر مي‌ گذارد و باعث بيماري هاي قلب و عروق ، نارسايي هاي كليوي يا ديابت مي‌ شود.


برچسب‌ها: فشار خون, کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم مهر 1392 | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدیدی نشان می‌دهد برخی از نواقص قلبی مادرزادی خطر ابتلا به عفونت‌های قلبی را در کودک افزایش می‌دهد. محققان برای انجام این تحقیق اطلاعات بیش از 47 هزار کودک کانادایی را که با نقص قلبی متولد شدند، بررسی کردند. این محققان دریافتند به طور میانگین تا سن 18 سالگی از هر 1000 کودک مبتلا به نقص قلبی مادرزادی، حدود 6 نفر به عفونت‌های میکروبی دریچه قلب مبتلا شدند. به گفته این محققان میزان احتمال ابتلا به عفونت با توجه به نوع نقص قلبی متفاوت است؛ احتمال ابتلا به عفونت در کودکان مبتلا به نقص سپتوم دهلیزی در مقایسه با کودکان مبتلا به نقص قلبی همراه با کبودی پوست کمتر است.
سپتوم دهلیزی به تنگی قسمتی از دیواره آئورت می‌گویند که موجب انسداد جریان خون سرخرگی می‌شود. این تنگی ممکن است در هر قسمتی از آئورت ایجاد شود ولی اغلب اوقات تنگی پس از جدا شدن شریان ساب کلاوین چپ از آن اتفاق می‌افتد لذا میزان جریان خون اندام تحتانی و پاها کم می‌شود و فشارخون این اندام کاهش می‌یابد، در عوض میزان جریان و فشارخون در اندام فوقانی افزایش می‌یابد لذا قلب برای مقابله با این فشار باید با توان بیشتری کار کند. دنیلا روشانی، یکی از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه مونترال کانادا اظهار کرد: پزشکان معالج کودکان مبتلا به نقص قلبی مادرزادی می‌توانند آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های قلبی کودکان به والدین ارائه دهند. نتایج این تحقیق در مجله Circulation منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم مهر 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory Top Sites Fitness

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links