یک تیم بین‌المللی از محققان با رهگیری پرواز غازهای سرنواری، شیوه تطبیق‌پذیری بدن پرنده با محیط‌های خشن و کم اکسیژن را مورد ارزیابی قرار داده‌اند که این نتایج می‌تواند برای نجات بیماران دچار حمله قلبی یا مغزی مورد استفاده قرار بگیرد. غازهای سرنواری (bar-headed geese) بلند پروازترین پرندگان جهان محسوب می‌شوند؛ این پرندگان در هنگام مهاجرت از فراز رشته کوه هیمالیا عبور کرده و از شرایط پرواز در ارتفاع بسیار بالا و کم اکسیژن جان سالم بدر می‌برند. تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه‌های اکستر، بیرمنگام و بنگور نشان می‌دهد، پرندگان هنگام پرواز از فراز هیمالیا با سرعت بالا تنها هفت درصد اکسیژن استفاده می‌کنند؛ درحالیکه میزان اکسیژن در سطح دریا 21 درصد است.
محققان برای بررسی نحوه انطباق‌پذیری بدن پرنده در این شرایط محیطی خشن، اقدام به شبیه‌سازی شرایط قله اورست کرده و پرنده را درون جعبه مخصوصی بر روی تردمیل قرار دادند. میزان اکسیژن موجود در عضلات قلب پرنده اندازه‌گیری شد؛ هرچه میزان اکسیژن دریافتی کاهش پیدا می‌کند، ضربان قلب شدیدتر شده و ذخیره اکسیژن به سایر نقاط بدن منتقل می‌شود. این شیوه ذخیره‌سازی و استفاده از اکسیژن در محیط‌های خشن از جمله در ارتفاعات توسط پرندگان می‌تواند به درک بهتر شرایط پزشکی در هنگام بروز حملات قلبی و مغزی در انسان کمک کرده و از بروز مشکلات جدی برای بیمار پیشگیری کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه والنسیا در اسپانیا دست به ساخت یک نرم‌افزار جدید رایانه‌ای زده‌اند که خطر حمله قلبی را بر پایه یک اسکن چشمی تشخیص می‌دهد. پزشکان اسپانیایی، بررسی شبکه رگ‌های خونی اطراف شبکیه نوزادان با وزن کم در زمان تولد را آغاز کرده‌اند. آنها فوندوس شبکیه چشم را برای بررسی امکان ابتلای این نوزادان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی در سنین بزرگسالی بررسی کردند. سنجش زاویه انشعاب و مشخصات کالیبر رگها - رگها، عریضتر یا باریکتر از حد عادی بوده یا زاویه انشعاب کوچکتر یا بزرگتر از معمول است - می‌تواند امکان ابتلای کودک دارای زاویه انشعاب متفاوت را به فشار خون بالا در بزرگسالی مشخص کند. به گفته محققان، کودکان مبتلا به عقب ماندگی رشد فوندوس بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی مانند فشار خون بالا یا دیابت نوع دو هستند. از این رو، پزشکان از این سنجش‌ها برای تعیین تفاوت زاویه انشعاب رگهای کودکان دارای عقب ماندگی رشد داخل رحمی استفاده می‌کنند.


برچسب‌ها: اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان انگلیسی به شیوه جدیدی برای تشخیص آسان بیماری‌های قلبی در زنان دست یافتند. برای دهه‌ها، بافت سینه زنان به عنوان مانعی مهم بر سر راه شناسایی مشکلات قلبی معرفی شده‌ زیرا با ایجاد سایه‌هایی روی تصاویر قلبی، فرآیند اسکن‌کردن را دشوار می‌کند و در این میان، سینه‌های بزرگ‌تر احتمال ایجاد مشکلات را افزایش می‌دهند. زنان همچنین دارای قلب‌ها و عروق کرونر کوچکتری هستند که این موضوع امکان مشاهده علائم اولیه بیماری را دشوارتر می‌کند. تشخیص عارضه‌های قلبی در زنان به یک نگرانی عمده پزشکی تبدیل شده و در بسیاری از موارد، بیماری زمانی تشخیص داده می‌شود که در مراحل پیشرفته قرار دارد یا این که کار از کار گذشته است.
بر اساس مطالعات انجام‌شده، بر خلاف تصور عمومی، این سینه زنان نیست که مانع از تشخیص بیماری قلبی می‌شود بلکه فناوری به کاررفته در این تشخیص مقصر است. معمول‌ترین آزمایش برای شناسایی بیماری قلبی، فناوری SPECT است که از ماده تشعشعی تزریق‌شده به درون جریان خون برای گرفتن تصویر از جریان خون در قلب استفاده می‌کند. با این حال، بر اساس تحقیقات جدید، این فناوری فقط 51 درصد از زنان مبتلا به بیماری قلبی را تشخیص داد در حالی که برای مردان آمار دریافتی 71 درصد بود.
در مطالعه جدید با بررسی اسکن‌های 235 زن و 393 مرد مشکوک به آنژین، مشخص شد زمانی که سیستم جدیدی موسوم به «رزونانس مغناطیسی قلبی‌عروقی» (CMR) به کار رفت، نه تنها درصد بیشتری از موارد (89 درصد) تشخیص داده شدند، بلکه در این زمینه تفاوتی بین زنان و مردان نبود. سامانه ابداعی از میدان‌های قوی مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق قلب استفاده می‌کند و تصاویر با پردازش چگونگی پژواک امواج از قلب تولید می‌شوند. پروفسور جان گرینوود، متخصص قلب و عروق «درمانگاه عمومی لیدز»، رهبر ارشد این مطالعه و «بنیاد قلب بریتانیا» حامی مالی آن اعلام شدند. این پروژه می‌تواند فرآیند تشخیص بیماری‌های قلبی در زنان را دستخوش تحول کند و جزئیات آن در مجله Circulation منتشر شد.


برچسب‌ها: اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریچه قلب آئورت جدیدی طراحی کرده‌اند که نیاز به جراحی قلب باز ندارد. دستگاه جدید Medtronic CoreValve System نام دارد که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تأیید شده و به نسبت عمل جراحی قلب باز، کمتر تهاجمی است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لایولا برای نخستین‌بار این دستگاه را به بدن یک بیمار پیوند زدند. کاشت از طریق یک کاتتر در سرخرگ کشاله ران بیمار قرار گرفته و بسمت قلب هدایت می‌شود؛ پس از رسیدن به محل مورد نظر، دریچه مصنوعی عملکرد دریچه بیمار را برعهده می‌گیرد. محققان این مرکز در قالب تکمیل آزمایشات بالینی، این دستگاه را بر روی تعدادی از بیماران پیوند زدند. بر اساس نتایج بدست آمده، میزان مرگ و میر در بیماران تحت درمان با کاشت Medtronic CoreValve System در مقایسه با بیماران تحت عمل جراحی قلب باز کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. نتایج این دستارود در مجله Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, دریچه قلبی, Medtronic CoreValve System
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


مطالعه اي که در نشريه «هايپرتنشن» چاپ شده حاکيست که ازدواج ممکن است در نگه‌داشتن فشار خون در حد سالم موثر باشد. اين مطالعه طي دو سال روي ۳۲۵ نفر توسط محققان دانشکده پزشکي هاروارد انجام شد. از داوطلبان که نيمي از آنها ازدواج کرده بودند خواسته شد يک رژيم غذايي خيلي سفت و سخت را رعايت کنند و تجهيزاتي براي نظارت بر فشار خون آنها در طول روز بر بدنشان نصب شد. ميزان فشار خون در شبانه‌روز معمولا يک روند مشخص را طي مي‌کند، به طوري‌که در طول روز به تدريج بالا مي‌رود و شب‌ها افت مي‌کند. نويسندگان مطالعه مي‌گويند که افت حداقل ده درصدي فشار سيستوليک در ساعات شب جزو اين روند است. اما اگر اين افت مشاهده نشود مي‌تواند نشانه مشکلات قلب و عروق و خطر بالاتر مرگ باشد. احتمال افت طبيعي فشار خون در شب براي کساني که ازدواج کرده بودند – به خصوص مردان – خيلي محتمل‌تر بود تا کساني که مجرد بودند. اين حتي با احتساب موقعيت اجتماعي، سن، رژيم غذايي و شاخص وزن بدن صادق بود. اما علت چيست؟ محققان مي‌گويند ازدواج به عنوان راهي براي تقويت وضع اجتماعي مي‌تواند باعث سلامت بيشتر جسمي و روحي باشد.


برچسب‌ها: فشار خون, ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ساخت مار رباتیکی شده‌اند که پزشکان را قادر به انجام عمل‌های جراحی پیچیده می‌کند. استفاده از ربات برای انجام عمل جراحی به سرعت در حال رواج است زیرا سامانه‌هایی از این دست، جراحان را قادر به انجام ظریف‌ترین فرآیندها با دقتی بی‌سابقه‌ می‌کند. اما مار رباتیک پزشکی ارائه‌شده از نوعی جدیدی است زیرا با پایین‌رفتن از گلوی بیمار، نیاز به هر گونه برشی برای دستیابی به بخش‌های خاص بدن را رفع می‌کند. دانشمندان امیدوارند این ابزار انعطاف‌پذیر به زودی فرآیندهای پیشرفته‌ای را در بدن انسان اجرا کند.
سامانه جدید «فلکس سیستم» (Flex System) نام دارد و مبتنی بر تحقیقات «هوی چوست»، استاد رباتیک دانشگاه کارنگی ملون پنسیلوانیاست. این ابزار توسط شرکت Medrobotics ساخته شده و در اصل، برای کاوش نیروگاه هسته‌ای تعطیل‌شده Zwentendorf اتریش به کار رفته است.
اما هم‌اکنون این سیستم آندوسکوپی انعطاف‌پذیر به جراحان امکان دسترسی به بخش‌های صعب‌العبور بدن انسان را می‌دهد. بدین ترتیب، بیماران بیشتری قادر به دریافت درمان غیرتهاجمی خواهند بود و ابزار مزبور زمان‌های انتظار بیمارستانی را کاهش می‌دهد. دکتر ساموئل استرافیس، رئیس و مدیر اجرایی شرکت سازنده، در این باره گفت: فلکس سیستم نخستین پلت‌فرم آندوسکوپی انعطاف‌پذیر رباتیک برای استفاده طی فرآیندهای جراحی است.
در این شیوه، پزشکان از اهرمک برای فرمان‌دادن به ربات در اندام و دیگر موانع پس از ورود آن به دهان استفاده می‌کنند. به سر این سامانه نیز دوربینی با تعریف‌پذیری بالا نصب است و به پزشکان امکان مشاهده هر آنچه در طول عمل رخ می‌دهد را می‌دهد. مارربات از بخش‌های متصل‌شده‌ای تشکیل شده که آن‌ را در حین سفت باقی‌ماندن، قادر به خم‌شدن می‌کند. گفته می‌شود، این فناوری را می‌توان در آینده برای انجام عمل‌های پیچیده قلب به کار برد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, فلکس سیستم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد نجف آباد، مرکز پزشکی هسته ای اصفهان
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، هتل آسمان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش رادیولوژی, همایش تصویربرداری غیرتهاجمی, دانشگاه آزاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد افسردگی ممکن است خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. در این تحقیقات، محققان سلامت جسمی و روانی 63 هزار نفر را در نروژ مورد بررسی قرار دادند. در مدت زمان بیش از 11 سال بررسی، 1500 نفر از شرکت کنندگان در مقایسه با افرادی که علائم افسردگی را نداشتند، به نارسایی قلبی مبتلا شده بودند.
نتایج این بررسی طولی نشان داد که احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در افراد با علائم خفیف 5 درصد بود و در افراد با علائم متوسط و شدید افسردگی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی تا 40 درصد افزایش یافته بود. به گفته نویسنده ارشد این تحقیقات، علائم افسردگی احتمال خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد و هر چه علائم شدیدتر باشد، این خطر افزایش می‌یابد؛ افراد افسرده سبک زندگی ناسالمی دارند، بنابراین عواملی مانند چاقی و سیگار کشیدن که می‌توانند سبب بروز نارسایی قلبی و افسردگی باشند، مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: افسردگی، هورمون‌های استرس را تحریک می‌کند و سبب افزایش ضربان نبض و سرعت تنفس می‌شود که این امر ناشی از آزادسازی هورمون‌های استرس است؛ هورمون‌های استرس سبب القای التهاب و پلاک شریان‌ها می‌شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
این محققان معتقدند: اگر افسردگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود بدون نیاز به دارو قابل درمان است و شخص می‌تواند با مشاهده علائم ابتدایی افسردگی مانند از دست دادن علاقه به کارهایی که پیش از آن از انجام آن‌ها لذت می‌برده است، با دوستان خود در این باره صحبت کند و اگر تا یک ماه این علائم مشاهده شد با پزشک یا پرستار خود در این باره صحبت کند. در این تحقیقات تنها ارتباط بین افسردگی و نارسایی قلبی مورد بررسی قرار گرفته است و تاییدکننده افسردگی به عنوان عامل نارسایی قلبی نیست. یافته‌های این تحقیقات در انجمن قلب اروپا در استاوانگر ارائه شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس مطالعه جدید، قرار گرفتن قلب فضانوردان در معرض ریزگرانش فضا برای مدت‌های طولانی، موجب کروی‌تر شدن این عضو از بدن آن‌ها می‌شود.  این یافته‌ها گام مهمی به سوی درک این موضوع است که چگونه یک سفر فضایی 18 ماهه یا بیشتر بر سلامتی قلب فضانوردان اثر می‌گذارد. قلب در فضا حدود 9.4 درصد کروی‌تر می‌شود و این تغییر شبیه به آن چیزی است که دانشمندان در این پروژه با مدل‌های ریاضیاتی پیشرفته‌ خود پیش‌بینی کرده بودند. بر اساس یافته‌های آن‌ها، شکل کروی‌تر قلب فضانوردان موقتی است زیرا این اندام مدتی کوتاه پس از بازگشت به زمین به شکل عادی خود بازمی‌گردد. جیمز تامس، از گروه «تصویربرداری قلب و عروق رابرت و سوزان تامیش» و دانشمند ارشد فراصوت ناسا بر این باور است، قلب در فضا به سختی کار نمی‌کند و این موضوع موجب از دست‌رفتن حجم عضله می‌شود و می‌تواند عواقب جدی را پس از بازگشت به زمین به دنبال داشته باشد. محققان مدعی‌اند آگاهی از میزان و نوع تمرینی که فضانوردان برای سالم نگه‌داشتن قلب نیاز دارند، برای تضمین ایمنی آن‌ها در پروازهای طولانی‌مدت مانند سفر به مریخ موضوعی حائزاهمیت به شمار می‌آید.


برچسب‌ها: فضا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید محققان، قرار گرفتن در معرض آلودگی ترافیک ممکن است موجب تغییر در ساختار و عمکلرد قلب شود. تحقیق جدید ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میزان بالای ترافیک، آلودگی هوا و تغییرات در بطن راست قلب و افزایش خطر احتمالی بیماری‌های قلبی را مورد بررسی قرار داده است. سرپرست این تحقیق پیتر لیری از مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل اظهار کرد: اگر چه ارتباط بین ترافیک و آلودگی هوا در بزرگ شدن بطنی، نارسایی قلبی و مرگ قلبی- عروقی ثابت شده است، اما تاثیرات بر روی بطن مورد بررسی قرار نگرفته بود.
در این پژوهش برای اولین بار مشخص شد آلودگی هوا مربوط به ترافیک بر جرم بیشتر بطن و حجم دیاستولی بطن راست تاثیرگذار است و موجب افزایش خطر نارسایی قلبی و مرگ عروقی می‌شود. آخرین تحقیق شامل بررسی سه هزار و 896 فرد بدون بیماری قلبی بود. با استفاده از اسکن MRIمشخص شد قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن موجب حدود یک گرم( پنج درصد) افزایش توده بطن راست و 1/4 میلی لیتر(سه درصد) افزایش حجم دیاستولی بطن راست می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: ترافیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانمارکی در یک پژوهش جدید دریافتند افرادی که به مسمویت خونی مبتلا شده‌اند، در معرض خطر بالای ایجاد لخته‌های خون در بدن خود قرار دارند. محققان دانشگاه آرهوس و بیمارستان آرلوگ دانمارک با بررسی 21 ساله (2011-1992) چهار هزار و 389 فرد مبتلا به مسمومیت خونی، دریافتند که خطر لخته شدن خون در مغز و قلب این افراد دو برابر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن است.
خطر لخته شدن خون برای بیماران دچار مسمومیت خونی 30 روز پس از ابتلا به عفونت، 3.6 درصد و برای سایر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افراد عام به ترتیب 1.7 و 0.2 درصد گزارش شده است. محققان با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده و درک وجود رابطه کاملا مستقیم و شفاف بین مسمومیت خونی و وجود لخته‌های خونی امید به این دارند که روش‌های درمانی مناسب و کارآمدتری برای این دسته از بیماران در نظر گرفته شود. یافته‌های این پژوهش در مجله Circulation منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مزایا و معایب CT اسکن قلب، مزایا و محدودیت هایCT قلب، مزایا و محدودیت های اکوکاردیوگرافی، ارتیفکت ها در اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی ریه، سونوگرافی و تشخیص پنوموتوراکس و بیماریهای ریوی، سونوگرافی ریه در تشخیص احتقان ریوی، محدودیت های و مزایای اسکن قلب و ریه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان ایتالیایی و اسپانیایی طی پژهشی دریافتند که مصرف توت فرنگی می‌تواند میزان کلسترول ال دی ال را به طور قابل توجهی کاهش دهد. تاکنون تحقیقات زیادی بر خاصیت آنتی اکسیدانی توت فرنگی تاکید داشته‌اند، اما اکنون محققان اسپانیایی و ایتالیایی دریافتند که این میوه در کاهش کلسترول نیز مفید است. طی این پژوهش میزان 500 گرم توت فرنگی به رژیم روزانه 23 فرد سالم اضافه شد. نمونه خون این افراد قبل و بعد از مطالعه نیز مورد آزمایش قرار گرفت.
نتایج نشان می‌داد که میزان کلی کلسترول، سطوح کسترول بد یا LDL و کمیت تری گلیسیریدها به ترتیب 8.78 درصد، 13.72 درصد و 20.8 درصد کاهش یافته بود و این در حالی بود که میزان کلسترول خوب بدن، بدون تغییر باقی مانده بود. خوردن توت فرنگی نیز باعث بهبود پارامترهایی نظیر پروفایل چربی پلاسما، نشانگرهای آنتی اکسیدانی (مانند ویتامین C یا گنجایش جذب اکسیژن رادیکالی)، سدهای دفاعی آنتی همولیتیک و عملکرد پلاکت می‌شود.
به گفته محققان این برای نخستین بار است که نقش ترکیبات فعال زیستی موجود در توت فرنگی برای بیماری‌های قلبی و عروقی شناسایی شده است؛ گرچه هنوز شواهد قطعی مبنی بر سودمندی ماده‌ای خاص در این گیاه به دست نیامده است، اما تمامی علائم و مطالعات اپیدمیولوژیک، ماده "آنتوسیانین" (رنگدانه‌ای گیاهی که موجب قرمزی رنگ میوه و سبزیجات می‌شود) را نشانه رفته‌اند. تحقیقات پیشین این گروه نیز نشان داده که توت فرنگی بدن را در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند، آسیب‌های ناشی از مصرف الکل بر مخاط معده را کاهش می‌دهد، سلول‌های قرمز خون را تقویت کرده و باعث بهبود گنجایش آنتی اکسیدان خون می‌شود. این پژوهش در مجله Nutritional Biochemistry منتشر شده است.


برچسب‌ها: توت فرنگی, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و نروژی موفق به کشف تنوع ناشناخته‌ای از یک ژن شده‌اند که به حفظ سطح چربی در بدن و کاهش خطر حمله قلبی کمک می‌کند. محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه علم و فناوری نروژ در تحقیقات خود با یک روش جدید موفق به کشف ژن مرتبط با حملات قلبی شده‌اند. در این مطالعه، داده‌های ژنتیک از بانک زیستی هزاران شهروند نروژی اسکن شده و تحقیقات بر تنوع در ژن‌هایی که عملکرد پروتئین را تغییر می‌دهند، متمرکز شد. اغلب ژن‌های کشف شده جدید نبودند، اما محققان موفق به کشف ژن جدیدی موسوم به TM6SF2 شدند.
افراد مورد بررسی که حامل تغییرات خاص در ژن بودند، سطوح چربی خون سالم‌تری داشته و میزان کمتر حمله قلبی در بین این افراد گزارش شده است. افزایش یا سرکوب این ژن در موش‌ها، اثر مشابه در سطوح چربی خون را نشان می‌دهد. تمرکز بر تنوع تغییرات پروتئین، هدف‌گیری و شناسایی ژن‌های جدید را تسهیل می‌کند؛ این ژن تازه کشف شده می‌تواند برای آزمایش یا درمان کلسترول بالا و سایر اختلالات لیپیدی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, ژن, TM6SF2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه اموری نشان می‌دهد زنان جوانی که دچار سکته قلبی شده‌اند در مقایسه با مردان همسن خود، در برابر استرس‌های احساسی تاثیر بیشتری می‌گیرند و احتمال ایسکمی میوکارد _نرسیدن جریان کافی خون به قلب _ برای آنان بیشتر خواهد بود. طی این پژوهش پاسخ‌های قلبی عروقی به عامل استرس زای مزمن و همچنین تست‌های استرس ورزش استاندارد در بیمارانی که به تازگی به حملات قلبی مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
در این تحقیق 49 مرد و 49 زن 38 تا 60 ساله حضور داشتند که همگی طی شش ماه قبل از انجام تحقیق دچار حملات قلبی شده بودند. نتایج نشان می‌داد زنان 50 سال و جوان‌تر هنگام مواجهه با استرس‌های احساسی دو برابر بیش از همسالان مرد در خطر ایسکمی قرار دارند. بروز ایسکمی و استرس ورزشی در بین مردان و زنان تفاوتی نداشت. به گفته محققان زنان در برابر تاثیرات استرس روانی بر قلب آسیب پذیرترند.


برچسب‌ها: استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انجمن قلب کودکان ایران در مركز طبي كودكان تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل زمینه ژنتیک، درگیری قلبی، درکیری عصبی، تشخیص آزمایشگاهی، درمان، معرفی داروی جنزیم و مسائل عملی تشخیص و درمان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی اطفال, اطلاع رسانی قلب, انجمن قلب کودکان ایران, مرکز طبی کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


در بررسی‌های پژوهشگران آلمانی، خواص ضد‌التهاب و آثار سودمند تخم‌ کتان بر عملکرد انقباضی عروق به اثبات رسیده است. برای بررسی آثار خوردن تخم کتان بر فشارخون سیستولی و دیاستولی در بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، محققان یک کارآزمایی غیرانتخابی دوسو با شاهد و دارونما انجام دادند که توسط چند شرکت صنعتی و کشاورزی حمایت می‌شد.
به ‌مدت 6 ماه، تعداد 110 نفر بیمار دچار بیماری سرخرگ محیطی از فرآورده‌های مختلف غذایی حاوی 30 گرم تخم‌ کتان سائیده یا دارونما برای مصرف روزانه استفاده کردند. متوسط فشار اولیه در هر دو گروه مشابه بود. بعد ‌از 6 ماه، 13 بیمار گروه تخم‌ کتان و 11 نفر از گروه دارونما از بررسی کنار رفتند. وزن بدن، دور‌ کمر و شاخص توده‌ی بدن در دو گروه تفاوت چندانی نداشت. بعد از یک ‌ماه مقدار اسید آلفالینولنیک (اسید چرب امگا 3) و آنترولیگنان‌ها (بیومارکر قبول جیره‌ی غذایی) در گروه تخم کتان به ترتیب دو و ده برابر شده بود.
به گفته محققان این افزایش تا 6 ماه تداوم داشت. بعد از 6 ماه، فشار خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان به‌ ترتیب تا 10‌ و ‌7 میلی‌متر جیوه در ‌گروه تخم‌ کتان پائین‌تر از گروه دارونما بود. محققان می‌گویند: کاهش فشار‌خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان در بیمارانی بیشتر بود که دارای فشارخون سیستولی بیش ‌از 140 میلی‌متر جیوه در ابتدای بررسی بودند. نتیجه این پژوهش در Hypertension آمده است.


برچسب‌ها: کتان, تخم کتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش مرکز سلامت دانشگاه اموری نشان می‌دهد که علائم افسردگی به طور قابل توجهی، تصلب شرایین (سختی شریان) ناشی از استرس روانی را افزایش می‌دهد. سختی شریان حالتی است که طی آن توانایی سرخرگ برای انقباض و انبساط ناشی از تغییرات فشار خون کاهش می‌یابد. طی این پژوهش 81 بیمار جوان و میانسال که به تازگی دچار حمله قلبی شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. مامی افراد تحت استرس احساسی مزمن و استرس ورزشی استاندارد قرار گرفتند. محققان سپس با استفاده از "سرعت موج پالس یا ضربان (PWV)" سختی شریان را هنگام استراحت و یک ساعت پس از استرس اندازه گیری شده و تغییرات ناشی از استرس بر سختی شریان محاسبه کردند. یافته‌ها حاکی از آن بود که علائم افسردگی به طور قابل توجهی سختی شریان ناشی از استرس روانی را افزایش داده اما تاثیری بر سختی شریان ورزشی نداشت.


برچسب‌ها: افسردگی, تصلب شرایین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین 1393 | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدید پژوهشگران ایرلندی حاکی از ‌آن است که یک گروه رایج از داروهای کنترل فشارخون بالا با بهبود رساندن داروهای شیمی درمانی و اکسیژن در تومور، سبب تقویت درمان سرطان می‌شوند. پژوهشگران به ‌شرح این مطلب پرداخته‌اند که چگونه داروی «لوزارتان» که مهار‌کننده‌ی آنژیوتانسین است، در موش‌های مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده سبب افزایش جریان خون و بهبود پیامدهای داروی شیمی‌درمانی می‌شود. بیش ‌از یک ‌دهه است که از مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین بعنوان داروهای مطمئن فشارخون استفاده می‌شود و می‌توان هدف این داروها را به ‌سمت درمان سرطان جهت‌دار کرد.
یک دسته دارو موسوم به داروهای آنتی‌آنژیوژنز از ‌پیش برای بهبود جریان‌ خون در تومور و تقویت درمان سرطان به ‌کار گرفته ‌شده بود. این دسته از داروها از طریق ترمیم ساختار غیرطبیعی عروق ‌خونی تومور تأثیر می‌کنند، حال ‌آنکه مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین عروق ‌خونی کلاپس شده را باز می‌کنند. به گفته محققان این داروها نیروهای فیزیکی را آزاد می‌کنند. این نیروهای فیزیکی بر عروق‌ خونی تومور فشار می‌آورند و یک ماتریکس شبیه ژل که اطراف‌شان قرار دارد، با رشد تومور انبساط می‌یابد.
در این بررسی، پژوهشگران روی ساختار و بیولوژی تومورهایی تمرکز کردند که می‌توانستند مانع درمان شوند. در بخش پیشین کار، پژوهشگران کشف کرده بودند که با توقف ساخت کلاژن که سازنده‌ی اصلی ماتریکس خارج سلولی است، «لوزارتان» به توزیع نانو داروها در تومور کمک می‌کند. در این بررسی جدید، پژوهشگران می‌خواستند دریابند آیا «لوزارتان» و سایر مهارکننده‌های آنژیوتانسین در تومورها سبب از بین ‌رفتن فشار روی عروق خونی کلاپس شده می‌شوند. محققان می‌گویند: عروق خونی بعضی یاخته‌های تومور موسوم به فیبروبلاست‌های همراه سرطان (CAF) شروع به تکثیر کرده و کلاژن اضافی و ماده‌یی شبیه ژل موسوم به هیالورونان hyaluronan تولید می‌کنند و تحت فشار وارده دچار کلاپس (جمع شدگی) می‌شوند.
با استفاده از موش‌ آزمایشگاهی، این گروه نشان ‌داد که هم کلاژن و هم هیالورونان در فشردن عروق ‌خونی درون تومور نقش دارند، ولی «لوزارتان» با کاهش فیبروبلاست‌های همراه سرطان، موجبات وقفه‌ی تولید همه را فراهم می‌آورد. «لوزارتان» از دسته داروهای موسوم به بلوکر گیرنده‌ی آنژیوتانسین است و نسبت ‌به گروه دیگر موسوم به مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین به ‌طریقی متفاوت تأثیر می‌کند. بلوکرهای گیرنده‌ی آنژیوتانسین در کاهش فشار درون تومور مؤثرترند. وقتی از «لوزارتان» برای درمان موش مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده استفاده شد، تأثیری بر رشد تومور پدید نیامد، ولی وقتی لوزارتان با داروهای استاندارد شیمی‌ درمانی همراه شد، سبب تأخیر رشد تومور شده و موش‌ها طولانی‌تر زنده ماندند.
محققان بر این باورند که اگر در تومورها بدون استفاده از شیمی‌درمانی، جریان‌ خون بهبود یابد، در واقع سرعت رشد تومور افزایش می‌یابد. اما اگر همراه شیمی درمانی یا سایر روش‌های ضد سرطان مانند رادیوتراپی یا ایمونوتراپی، جریان‌ خون افزایش یابد، شانس کند ‌شدن سرعت رشد تومور بهتر می‌شود. درنتیجه‌ی این بررسی مرکز سرطان MGH برای مشخص‌کردن تأثیر بهبود نتایج درمان در سرطان لوزالمعده با «لوزارتان» اقدام به انجام کارآزمایی بالینی کرده ‌است. بر اساس این گزارش، پژوهشگران ایرلندی دریافته‌اند که استفاده از مهار‌کننده‌های ACE سبب آهسته‌شدن کاهش زوال عقل نیز می‌شود. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی آنلاین Nature Communications آمده است.


برچسب‌ها: فشار خون, سرطان, لوزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران حاکی ‌از آن است که مصرف مرتب سوشی (نوعی غذای ژاپنی) برای انسان، خطر قابل ‌توجه و افزایش یافته‌ جیوه را به همراه ‌دارد. نتایج این بررسی نشان ‌داده است که ماهی ‌تن ساشیمی بر اساس نمونه‌هایی که از بازارهای امریکا گردآوری شده، حاوی بالاترین میزان متیل مرکوری (جیوه آلی) در سوشی است. آثار تماس با متیل مرکوری در انسان در ‌نتیجه‌ مصرف بیش ‌از ‌حد ماهی‌های حاوی جیوه، ممکن‌ است به صورت نقص‌های رشد عصبی، ضعیف‌تر ‌شدن عملکرد شناختی و افزایش نرخ بیماری‌های قلبی و‌ عروقی بروز کند.
در این بررسی، همچنین آمده‌ است که تراز بالاتر متیل مرکوری ممکن ‌است بر ‌آثار مثبت اسیدهای چرب امگا 3 که سبب کاهش تراز کلسترول، کاهش خطر بعضی انواع سرطان‌ها و میزان بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون، حمله قلبی و زایمان پیش ‌از موعد می‌شود، تاثیر مخرب بگذارد. در این بررسی، با بیش‌ از 1200 نفر در‌مورد مصرف سوشی یا سایر فرآورده‌های ماهی مصاحبه شد و میزان جیوه‌ی نمونه‌های سوشی به ‌دست ‌آمده آنالیز شد. طی این بررسی گفته شده است که 92 درصد شرکت‌کنندگان به ‌طور متوسط 5 ماهی و غذای ماهی سوشی در ماه مصرف ‌کرده‌اند و بیش از 10 درصد از شرکت‌کنندگان تمام گروه‌های قومی بیش ‌از حداقل میزان مصرف اعلام شده از سوی مرکز بیماری‌ و سازمان جهانی بهداشت در‌ هفته، متیل مرکوری دریافت کرده‌اند.
به گفته پژوهشگران در این بررسی که تون‌های بزرگ مانند «ماهی تن باله آبی اقیانوس اطلس» یا «تیبرماهیان» که بیشتر برای سوشی مورد استفاده‌ هستند، دارای بالاترین میزان جیوه بوده و تقاضا برای ماهی بهتر جهت تهیه‌ی سوشی سبب شده ‌است این ماهیان بیش ‌از حد صید شوند. محققان می‌گویند: تهیه‌ی سوشی با مارماهی، خرچنگ، سالمون و کلپ (یک جلبک) مقادیر کمتری متیل مرکوری دارد. نتایج این بررسی در Journal of Risk Research به ‌چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ماهی, جیوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


نوعی کاشت ریز شبیه ساعت‌شنی می‌تواند درد قفسه سینه ناشی از آنژین حملات قبلی را کاهش دهد. بیش از 250 هزار نفر سالانه در انگلستان به آنژین دچار می‌شود و علائم آن شامل تنگی نفس و درد قفسه سینه است که چون شریان‌ها عرضه اکسیژن و خون به قلب را محدود می‌کنند، رخ می‌دهد. برای تعدادی از افراد، درد فقط هنگام فعالیت رخ می‌دهد اما شکل بی‌ثباتی نیز وجود دارد که در آن، درد حتی هنگام ایستادن ساکن نیز ادامه می‌یابد. کاشت جدید موسوم به Neovasc Reducer برای حفظ گردش خون در قلب به مدت طولانی‌تری طراحی شده، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد افزایش عرضه خون می‌تواند به قلب در رهایی از درد آنژین کمک کند.
درد زمانی روی می‌دهد که قلب باید برای حفظ پمپاژ به هنگامی که فاقد اکسیژن کافی است، به سختی کار کند. کاشت جدید نرخ پمپاژ خون به خارج از قلب را از طریق شریانی به نام «سینوس کرونری» کاهش می‌دهد؛ این شریان یکی از مسیرهای اصلی خروجی این عضو حیاتی بدن است. مسدودکردن جریان خون در این شیوه، خون را دوباره به درون دهلیزهای اصلی پمپاژ خون منحرف می‌کند.
به بیماران آنژین معمولا داروهایی مانند بتابلاکرها یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم برای جلوگیری از این حملات تجویز می‌شود. با این حال، هنوز هم سالانه 50 هزار نفر از آنژین رنج می‌برند که به دارو واکنش نشان نمی‌دهند یا حالشان به اندازه‌ای وخیم است که نمی‌توانند جراحی شوند. کاشت جدید می‌تواند در این زمینه کارآمد باشد. در درمان‌های بالینی، 14 بیمار که مبتلا به آنژین شدید بودند و به درمان‌ها واکنش نشان نداده بودند، این سیستم را دریافت کردند و یافته‌ها نشان می‌دهد از این افراد، 12 تن درد کمتری داشتند. جزئیات کاشت ابداعی که توسط بنیاد قلب بریتانیا ارائه شده، در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد.


برچسب‌ها: آنژین, کاشت, Neovasc Reducer
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی یزد در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اهميت بيماري فشار خون و تازه هاي درمان فشار خون، جنبه های ژنتیک پرفشاری خون و بیماریهای قلبی عروقی، درمانهای جراحی پرفشاری خون ثانویه، پر فشاری خون مقاوم به درمان، پر فشاری خون و جنبه هاي سايكولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی یزد, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بیمارستان صدوقی اصفهان ویژه متخصصین قلب و عروق برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ترانس رادیال،آنژیوگرافی واینترونشن وفیلم آموزشی، Live case وکار با سیمولاتور می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان, اینترونشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه آیوا نشان می‌دهد، توزیع غیر طبیعی پروتئین JP2 نقش کلیدی در بروز نارسایی قلبی ایفا می‌کند. پروتئین Junctophilin-2 برای عملکرد طبیعی غشای عضله قلب موسوم به T-tubules ضروری است و این شبکه به انتقال سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی برای ایجاد ضربان قلب کمک می‌کند.
میکروتوبول (microtubule) – شبکه‌ای از فیبرها درون سلول‌های قلب – در موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند، هر چگالی بالا از میکروتوبول اغلب همراه با محل غیرطبیعی پروتئین JP2 دور از محل T-tubules است. این الگوی توزیع غیرطبیعی در مدل‌های حیوانی با نارسایی قلبی و در عضلات آسیب‌دیده قلب انسان دیده می‌شود.
محققان همچنین دریافتند، داروی کلشی‌سین (colchicines) باعث کاهش چگالی میکروتوبول شده و مانع از توزیع غیرطبیعی پروتئین JP2 می‌شود. به گفته دکتر «لانگ شنگ سانگ» استادیار طب داخلی دانشگاه آیوا، این مطالعه نشان‌ می‌دهد که روش‌های آینده با هدف قرار دادن مستقیم پروتئین JP2، یک استراتژی بالقوه برای درمان نارسایی قلبی محسوب شده و می‌تواند به توسعه داروهای جدید برای درمان نارسایی قلبی و کاهش میزان مرگ و میر بیماران منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Circulation منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, پروتئین, Junctophilin, 2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


پزشکان هشدار می دهند استرس وارد شده به بدن از یک ازدواج ناموفق می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. محققان آمریکایی معتقدند افرادی که از زندگی مشترک خود ناراضی هستند در معرض خطر افسردگی، فشار خون بالا و حتی بیماری های قلبی قرار دارند. محققان دانشگاه ایالتی میشیگان چگونگی تاثیر ازدواج بر سلامت قلب و عروق را مورد مطالعه قرار دادند. به گفته محققان در بیشتر موارد، بیماری قلبی قابل پیشگیری است زیرا می توان عوامل خطر را شناسایی کرد و پیشگیری های موثری برای آن تدارک دید.
دانشمندان از مدت ها قبل بر این باور بودند که ازدواج بر سلامت افراد تاثیر می گذارد و برای مثال یک ازدواج موفق سبب احساس پشتیبانی در زندگی و افزایش سلامت جسمی افراد می شود.اما در مقابل استرس ناشی از یک ازدواج ناموفق می تواند به افسردگی منجر شود. همچنین عادات ناسالمی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل که بر اثر استرس ناشی از زندگی زناشویی ناموفق گسترش می یابد، می تواند هورمون های استرس را افزایش دهد. این هورمون ها فشار خون و ضربان قلب را بالا برده و در نهایت منجر به بیماری های قلبی می شوند.
همچنین تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داد که افرادی که فکر می کنند شریک زندگی شان حمایت کننده آنها نیست، بیش از دیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند. همچنین یکی دیگر از مطالعات انجام شده در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) نشان داد که ازدواج برای سلامت استخوان های انسان بسیار مفید است. نتایج این تحقیق نشان داد که مردانی که ازدواج پایداری داشته اند استخوان های قوی تری نسبت به افراد مجرد و مطلقه دارند. به گفته محققان دلایل این یافته ها هنوز مشخص نیست.


برچسب‌ها: ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مرکز پزشکی دانشگاه لویولای امریکا ابزار کاتتر فناوری پیشرفته جدیدی را برای ارتقا بازدهی‌ درمان بیماران فیبریلاسیون دهلیزی ارائه داده است. این بیماری، شایع‌ترین نوع ضربان قلب نامنظم است و درمان آن شامل سوزاندن نقاط گزینش‌شده بافت درونی قلب با نوک یک کاتتر است. این موضوع موجب رفع منابع سیگنال‌های الکتریکی نامنظمی می‌شود که عامل ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
ابزار جدید «کاتتر THERMOCOOL SMARTTOUCH» نام دارد و سازمان دارو و غذای امریکا آن را تایید کرده است. این سیستم، به پزشکان مسیر دقیق کاتتر و میزان فشار آن به دیواره قلب را نشان می‌دهد. چنین اطلاعاتی به صورت نموداری روی یک سیستم راهبری و نقشه‌برداری سه‌بعدی نمایش داده می‌شود. در حالت فیبریلاسیون دهلیزی، سیگنال‌های الکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، نامنظم می‌شوند و به جای ضربان منظم، دهلیزهای فوقانی قلب به لرزش در می‌آیند. در این حالت، تمامی خون پمپاژ نمی‌شود و لخته‌ها شکل می‌گیرند. فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند منجر به سکته مغزی و نارسایی قلبی شود.
در ابزار جدید، یک حسگر موجود در نوک کاتتر امکان اندازه‌گیری مستقیم میزان نیروی تماس و همچنین زاویه‌ای را که در آن این نیرو به دیواره قلب اعمال می‌شود، فراهم می‌کند. بیش از دو میلیون امریکایی از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می‌برند و سالانه 160 هزار مورد جدید گزارش می‌شود. بالابودن این تعداد بخشی به دلیل پیرشدن جمعیت و بخشی نیز به دلیل شیوع چاقی مفرط در این کشور است. دیوید ویلبر، بازرس ارشد این پروژه، یکی از محققان اصلی در زمینه درمان فیبریلاسیون دهلیزی امریکا، اعلام شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, فیبریلاسیون دهلیزی, کاتتر, THERMOCOOL SMARTTOUCH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی موفق به تولید یک پوسته خارجی شده‌اند که می‌تواند ضربان قلب را تقریبا برای همیشه تامین کند. این پوسته نازک که توسط محققان دانشگاه ایلینویز در اربانا-شمپین و دانشگاه واشنگتن ساخته شده، کشسان بوده و به منظور کشیده شدن بر روی قلب مانند یک دستکش طراحی شده است. همچنین می‌توان این غشا را که اولین بار به عنوان شاهد مثال بر روی قلب یک خرگوش قرار داده شده بود، با الکترودهای ریز برای نظارت بر عملکرد قلبی تجهیز کرد.
محققان که نتایج پژوهش خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند، امیدوارند در آینده بتوانند از این پوسته برای جلوگیری از بروز حمله قلبی در انسانها بهره ببرند. به گفته این دانشمندان، اگرچه 10-15 سال تا دردسترس قرار گرفتن این محصول برای انسان زمان باقی است، اما ممکن است بتواند راه‌حل دائمی برای این حملات معمولا فاجعه‌بار باشد. آنها توانستند با استفاده از رایانه‌هایی برای اسکن سطح قلب یک خرگوش و ایجاد قالبی برای پوسته، فناوری مزبور را روی آن قرار دهند. محققان سپس این غشا را روی هم قرار داده و آنرا با یک شبکه تار مانند از الکترود که با سایر بدن برای تنظیم تپش قلب تعامل داشتند، دوختند. می‌توان این محصول را نوع پیشرفته‌ای از یک ضربان‌ساز خواند.
این حسگرها به پیگیری حرکات بافت پرداخته و از سیگنالهایی استفاده می‌کنند که سیستم عصبی معمولا به قلب برای تنظیم نبض ارسال می‌کند. این روش به دستگاه اجازه خواهد داد تا به تپش حتی در زمان بروز حمله یا آریتمی قلبی ادامه دهد. به گفته محققان، همچنین زمانی که این پوسته، رویدادی قلبی مانند حمله یا آریتمی را حس می‌کند، می‌تواند یک درمان با کیفیت بالا را ارائه کند. این روش می‌تواند به شکل بهینه‌ای جریانهای الکتریکی را از نقلط مختلف بر روی دستگاه اعمال کند تا آریتمی را متوقف کرده و از مرگ ناگهانی قلبی نیز جلوگیری کند. جریان الکتریکی به تنظیم حرکت قلب پرداخته که به معنی ادامه یافتن جریان خون و زنده ماندن افراد بیشتر است.


برچسب‌ها: ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اصول دفرماسیون بافتی، متد های تعیین استرین، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن چپ، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن راست، استرین و استرس اکو کاردیو گرافی، نقش استرین در پیوند قلب، موارد جالب اکو و استرین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی تراشه سیلیکونی بسیار کوچکی طراحی کرده‌اند که تصاویر سه‌بعدی لحظه‌ای از درون قلب و عروق کرونر تهیه می‌کند. انسداد عروق قلب سالانه باعث مرگ هزاران نفر در سراسر جهان می‌شود؛ محققان موسسه فناوری جورجیا دستگاه کوچکی طراحی کرده‌اند که به پاکسازی عروق بدون نیاز به جراحی کمک می‌کند. این تراشه سیلیکونی 1.4 میلیمتری اقدام به تهیه تصاویر لحظه ای از درون قلب، عروق کرونر و عروق خونی اطراف می‌کند.
با استفاده از تصویربرداری حجمی (volumetric imaging) پزشک قادر به رفع انسداد عروق بدون نیاز به انجام عمل جراحی سنگین خواهد بود. تراشه سیلیکونی یک دستگاه کوچک مبتنی بر کاتتر قلب است که با فناوری CMOS‌ - حسگر پیکسل فعال در دوربین‌ تلفن همراه یا وب کم – ساخته می‌شود. در این دستگاه کوچک از مبدل‌های فراصوت برای پردازش سیگنال‌ها بصورت مستقیم استفاده می‌شود که امکان انتقال داده‌ها با کمک 13 کابل کوچک را فراهم می‌کند؛ در این حالت تراشه درون عروق خونی براحتی حرکت کرده و تصاویر سه‌بعدی لحظه‌ای ارائه می‌کند.


برچسب‌ها: حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در بیمارستان فوق تخصصی قلب جماران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سرویس کنترل درد، اقدامات کمکی مراقبتی وضروری، مدیریت درد حاد جراحی قلب در آی سی یو، روش های نوین مدیریت درد در سندروم های پس از توراکوتومی، دردهای نوروپاتی پس از اعمال جراحی قلب، مدیریت درد در بیماری های قلبی و عروقی، سندرم درد پس از جراحی قلب، بلوک های عصبی برای کنترل درد در اعمال جراحی قلب، مکانیزم درد در جراحی قلب، بلوک اعصاب بین دنده ای، داروهای نوین جهت مدیریت درد، راهنمای نوین کنترل درد در فاز حاد پس از اعمال جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی بقیه الله, بیمارستان جماران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کویین ماری انگلستان 11 تنوع توالی DNA را در ژن‌ها کشف کرده‌اند که فشار خون بالا و بیماری قلبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. محققان با بررسی دی‌ان‌ای 87 هزار و 736 نفر به تنوع ژنتیکی مرتبط با فشار خون پی بردند. اعتبار سنجی این توالی در 68 هزار و 368 نفر دیگر صورت گرفت و در پی تحلیل‌های انجام شده، یازده ژن جدید کشف شد. در سراسر جهان، فشار خون بالا باعث مرگ 7.5 میلیون نفر یعنی چیزی معادل 12.8کل مرگ‌ومیرها در جهان می‌شود. ژن‌ها و عوامل سبک زندگی نظیر جذب نمک و چاقی، از فاکتورهای مهم خطرآفرین شمرده می‌شوند. به گفته محققان، کشف این تنوع ژنتیکی جدید، بینش نوینی را در چگونگی تنظیم فشار خون توسط بدن در اختیار دانشمندان می‌گذارد و امیدها بر این است که این یافته منجر به طراحی و ابداع درمان‌های جدیدتری - مانند هدف قرار دادن پروتئین‌هایی که تنظیم فشار خون را بر عهده دارند- برای بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون شود. این پژوهش در مجله Human Jenetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زن و شوهرهایی که احساس می کنند شریک زندگی آنها حامیشان نیست بیشتر احتمال دارد به بیماری قلبی و عروقی مبتلا شوند. دانشمندان دانشگاه یوتا در آمریکا متوجه شدند سطح سخت شدن دیواره عروق افرادی که می گویند همسرانشان برخی اوقات حامی آنهاست اما برخی اوقات نیز باعث ناراحتی و عذاب می شوند، بیشتر از زوج هایی است که همواره حامی یکدیگر هستند.
در این مطالعه محققان 136 زوج را که در سنین میانسالی بودند، مورد بررسی قرار دادند و از آنها خواستند که پاسخ نامه هایی را در مورد کیفیت ازدواج و سطح حمایتی که از همسرانشان دریافت می کنند ، پر کنند. محققان از آنها خواستند که به وضوح مشخص کنند که چقدر همسرانشان در زمانی که به حمایت نیاز دارند کمک کننده و یا باعث ناراحتی هستند. محققان متوجه شدند که حدود 30 درصد از افراد مورد مطالعه همسران خود را حامیان مثبت توصیف کردند و 70 درصد گفتند که همسرانشان وضعیت حمایتی ناهماهنگ دارند به این معنی که برخی اوقات کمک کننده و برخی اوقات ناراحت کننده هستند.
نتایج این مطالعه نشان داد که عروق زوج هایی که حامی یکدیگر نیستند بیمار است و خطر مرگ زودهنگام در این افراد بیشتر است. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمانی که زن و شوهر متوجه می شوند حمایتی که از یکدیگر دریافت می کنند، ناهماهنگ است به این معنی که برخی اوقات کمک کننده و برخی اوقات موجب ناراحتی و عذاب است سطح سخت شدن دیواره عروق آنها به اندازه چشمگیری افزایش می یابد. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد زوج هایی که روابط آنها به صورتی است که بیشتر موجب تنش و اضطراب در یکدیگر می شوند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در آنها افزایش می یابد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 نتايج يک مطالعه جديد حاکي از آن است که در بعضي مردان، مصرف تستوسترون خطر حمله قلبي را نسبت به افرادي که تستوسترون مصرف مي‌کنند، 3برابر بيشتر مي‌کند. در اين مطالعه، محققان پرونده‌هاي پزشکي 48 هزار و 500 مرد 65 سال و کمتر را که تستوسترون (به اشکال ژل، پچ يا تزريقي) مصرف مي‌کردند، مورد بازبيني قرار دادند و سپس آنها را به مدت 3 ماه پيگيري کردند. نتايج نهايي حاکي از آن بودند که ميان مردان با سابقه قبلي بيماري قلبي، 15 مرد در هر 1000 نفر، در طول 3 ماه نخست پس از شروع تستوسترون، دچار حمله قلبي شده بودند که اين ميزان در مقايسه با 5 مرد در هر 1000 نفر که قبل از آن تستوسترون برايشان تجويز شده بود به دست آمد. در مقابل، براي مرداني که در گذشته مشکل قلبي نداشتند، خطر حمله قلبي با شروع مصرف تستوسترون تغييري نداشت.
اين يافته‌ها همگي در تاييد اين واقعيت است که واقعا ارتباطي ميان مصرف تستوسترون و بروز مشکلات قلبي در مردان وجود دارد، بنابراين بيماران و پزشکانشان بايد در مورد خطر حملات قلبي پس از شروع درمان با تستوسترون صحبت کنند و آن را مد نظر قرار داشته باشند. نگراني‌ها در مورد اثرات منفي تستوسترون درماني بر سلامت قلب و عروق با مطالعاتي که در اين زمينه انجام شده، بيشتر شده و همگي نيز مردان بالاتر از 60 سال را دربر گرفته‌‌اند. همگي حاکي از آن هستند که مصرف تستوسترون مي‌تواند خطر حملات قلبي و استروک را بيشتر کند. در يک مطالعه جديد ديگر نيز محققان 7 هزار مرد مسن‌تر از 65 سال را که تستوسترون مصرف مي‌کردند، مورد ارزيابي قرار دادند. در اين گروه از مردان با توجه به سنشان و بدون در نظر گرفتن سابقه قبلي بيماري قلبي، مصرف تستوسترون خطر بروز حمله قلبي را 2 برابر بيشتر کرده بود، نتيجه‌اي که مطالعات پيشين هم آنها را تاييد کرده‌اند.


برچسب‌ها: تستوسترون, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن قلب کودکان ایران
زمان برگزاری: ۱۹ الی ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز قلب و عروق شهید رجایی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش قلب, همایش اکوکاردیوگرافی, همایش اطفال, انجمن قلب کودکان ایران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي آهسته‌رهش اورنيترام(Orenitram)، با نام تجاري ترپروستينيل (Treprostinil) را براي درمان ‌هايپرتنشن شريان ريوي مورد تاييد قرار داده است.  اين اولين‌بار است که FDA يک آنالوگ پروستاسيکلين خوراکي را مورد تاييد قرار مي‌دهد. البته اورنيترام پنجمين داروي مورد تاييد FDA براي درمان‌ هايپرتنشن شريان ريوي است. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در مطالعات روي اثربخشي و ايمني اورنيترام عبارت بودند از سردرد، تهوع و اسهال. اورنيترام بايد 2 بار در روز همراه با غذا مصرف شود، اما مي‌توان دوز روزانه را به 3 بار در روز تقسيم کرد. اورنيترام با 4 دوز 125/0 ميلي‌گرمي، 25/0 ميلي‌گرمي، 1ميلي‌گرمي و 5/2ميلي‌گرمي موجود است. ماده موثره اورنيترام، يعني ترپروستينيل (Treprostinil)، همان ماده موثره موجود در رمودولين (Remodulin) تزريقي و تيواسوو (Tyvaso) استنشاقي است. اورنيترام با هدف درمان فشارخون بالاي شريان ريوي و بهبود ظرفيت ريوي حين فعاليت تجويز مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اورنيترام, ترپروستينيل, هیپرتانسیون شریان ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و استرالیایی می گویند تزریق دانه های ریزاسید پلی لاکتیک به جریان خون موجب توقف حملات قلبی و ترمیم آسیب ناشی از حملات قلبی می شوند. این روش جدید توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو و دانشگاه سیدنی ساخته شده است. آنها با استفاده از (PLGA -) یا اسید (poly lactic-co-glycolic)، این دانه های ریز را ساختند. آزمایشات روی موش ها نشان می دهد که هنگامی که این دانه ها به سرعت پس از حمله قلبی تزریق شوند، تعداد و اندازه ضایعات قلبی را به نصف کاهش می دهند. این دانه ها که کوچکتر از یک دانه شکر هستند می توانند زخم را که ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود، کاهش دهند .
به گفته محققان این ذرات که با ربودن سلول های مونوسیت (monocytes) عمل می کنند، باید ظرف 24 ساعت پس از حمله قلبی تزریق شوند تا موثر باشند. مونوسیت ها از گلبول های سفید خون ساخته شده اند، با افزایش جریان خون به منطقه آسیب دیده رسیده و از آسیب بیشتر و مرگ بافت جلوگیری می کنند. اما در این روند، این سلول ها می توانند التهاب مضری به وجود آورده و فشاری اضافی بر بافت قلب وارد کنند. هنگامی که این دانه ها به خون تزریق می شوند به مونوسیت های تخریب شده متصل می شوند و از طریق طحال قبل از رسیدن به قلب، پاکسازی می شوند.
به گفته محققان کاهش میزان آسیب در چند ساعت اول پس از حمله قلبی می تواند شانس بیمار برای بهبودی کامل را تقویت نماید. نتایج کامل این یافته جدید در نشریه (Science Translational Medicine) منتشر شده است. سالانه حدود 270 هزار نفر در انگلیس به حمله قلبی دچار می شوند. صدمه به عضله قلب سبب تغییر شکل آن شده و این مساله کاهش توانایی قلب را به دنبال دارد.


برچسب‌ها: سکته قلبی, حمله قلبی, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان سوئیسی نشان می‌دهد، پیشرفت‌های علم پزشکی و توسعه درمان‌های استاندارد در حوزه عمل پیوند قلب باعث افزایش چشمگیر طول عمر بیماران پیوندی شده است. محققان دانشگاه علوم پزشکی زوریخ، 133 بیمار با متوسط سنی 43.6 را که از سال 1985 تا 1991 میلادی تحت عمل پیوند قلب قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که 74 نفر معادل 55.6 درصد بیماران تحت عمل پیوند، 20 سال و بیشتر عمر کرده‌اند. علت مرگ 44.4 درصد بیماران نیز به ترتیب 21 درصد رد پیوند، 21 درصد بدخیمی، 14.5 درصد ابتلا به نوع حاد مشکل عروق کرونری و 14.5 درصد عفونت عنوان شده است. دکتر «جیمز کرکلین» از محققان دانشگاه آلاباما تأکید می کند: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد درصورتیکه بیماران پس از عمل پیوند قلب بدقت از سلامتی خود محافظت کنند، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، می‌توانند بیش از 20 سال بدون مشکل خاصی به زندگی ادامه دهند. نتیجه این مطالعه در مجله The Annals of Thoracic Surgery منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیوند قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


کميته مشاوره‌اي داروهاي قلبي و کليوي FDA، تاييد ووراپاکسار (Vorapaxar) را پيشنهاد کرده است. ووراپاکسار، داروي ضدپلاکت در دست تحقيق براي کاهش مشکلات آتروترومبوتيک است و در بيماران با سابقه حملات قلبي، به درمان استاندارد اضافه مي‌شود. نزديک به 6/7 ميليون نفر از مردم آمريکا از يک حمله قلبي جان سالم به در برده‌اند. سالانه حدود 190 هزار نفر از اين جمعيت حمله قلبي را مجددا تجربه مي‌کنند. بي‌شک نظر کميته مذکور در تصميم‌گيري نهايي FDA تاثيرگذار خواهد بود. ووراپاکسار با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity)، اولين دارو از گروه آنتاگونيست‌هاي گيرنده پروتئاز فعال (1 -PAR) است که براي مهار تشکيل لخته‌هاي خوني توليد مي‌شود.1 -PAR، گيرنده‌اي است که توسط ترومبين فعال مي‌شود. ووراپاکسار تجمع پلاکتي ناشي از ترومبين را با مهار گيرنده‌هاي 1-PAR روي پلاکت‌ها مهار مي‌کند. نتايج ارائه‌شده به اين کميته، از يک مطالعه تصادفي دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيش از 26 هزار بيمار تحت درمان با ووراپاکسار کنار درمان استاندارد ضدپلاکتي به دست آمده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط محققان بریتانیایی حاکی از آن است که استنت‌گذاری سرخرگ کاروتید (CAD) با افزایش احتمال حمله قلبی در بیماران سالمند همراه است؛ اگرچه احتمال مرگ ‌و میر، مشابه بیماران غیر‌سالمند بوده است. در مورد مناسبترین روش درمان آتروسکلروز سرخرگ کاروتید، بحث‌هایی وجود دارد و در مورد امنیت (CAS) و آندارترکتومی کاروتید (CEA) در بیماران سالمند نیز اختلاف نظر موجود است. پژوهشگران به بازبینی مقالات پزشکی پرداخته و 44‌ مورد بررسی مشاهده‌یی را تحلیل کرده‌اند که طی آنها داده‌های بیش از 512 هزار نمونه (CEA) و‌ بیش از 75 هزار مورد رویه‌ CAS گزارش شده بود.
محققان می گویند: نتیجه‌ی بازبینی پژوهش‌ها حاکی ‌از‌ آن است، در عین ‌حال که پیامدهای نورولوژیک‌ (CEA) حمله قلبی، حمله‌ گذرای ایسکمیک یا هر‌دو، در بیماران سالمند و جوان‌تر مشابه بود ولی در بیماران سالمند، با احتمال مرگ‌و میر بالاتر همراه بود. به گفته آنها به نظر می‌رسد هم (CAS) و هم‌ (CEA) سبب افزایش احتمال انفارکتوس میوکارد در بیماران سالمند می‌شود. در مقایسه با‌ (CEA)، در بیماران سالمندی که تحت عمل (CAS) گرفتند احتمال ایجاد حمله قلبی، (TIA) یا حمله قلبی و ( TIA) بلافاصله پس‌از مداخله بیش ‌از جوانان بود. نتیجه این پژوهش در ‌شماره‌ی ‌23 اکتبر ‌2013 نشریه‌ی JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: سالمندان, حمله قلبی, استنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های محققان دانشگاه‌های ورمونت و کالیفرنیا نشان می‌دهد: مصرف اضافی قند با افزایش خطر اضافه وزن مرتبط است و در نهایت مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا 20 درصد افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند: قند برای تامین انرژی در بدن عنصری ضروری است، اما مصرف بی‌رویه آن در قالب نوشیدنی‌های شیرین، دسر و شیرینی‌جات باعث افزایش فشار خون، بالا رفتن تری‌گلیسیرید و کلسترول خون می‌شود و همچنین مشکلات کبد چرب، چاقی و دیابت را به همراه خواهد داشت.
بسیاری از کارخانجات غذایی برای بهبود طعم و بافت غذایی محصولات خود، از قند استفاده می‌کنند و این در حالی است که اغلب مردم روزانه چندین بار از این محصولات استفاده می‌کنند بدون اینکه متوجه میزان قند ورودی به بدن خود باشند. برای مثال اگر روزانه یک قوطی نوشابه گازدار مصرف کنید، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را برای خود به اندازه یک سوم افزایش خواهید داد.
محققان بر اساس یافته‌های پژوهشی انجام شده در این زمینه توصیه کرده‌اند: برای کاهش تاثیر قند بر سلامتی بدن از مواد غذایی استفاده کنیم که علاوه بر قند طبیعی، سایر عناصر مورد نیاز بدن و فیبر غذایی را نیز به میزان کافی داشته باشند که از نظر آنها میوه‌جات به عنوان بهترین استاندارد برای این نیاز مطرح هستند. یافته‌های این پژوهش در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: قند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران انگلیسی دریافتند: خوردن روزانه یک سیب در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است. وجود 150ضرب المثل قدیمی با مضمون «خوردن روزانه یک سیب موجب دوری از بیماری می‌شود»، محققان دانشگاه آکسفورد را بر آن داشت تا آثار مصرف روزانه یک سیب را در افراد بالای 50 سال در انگلستان بررسی کنند که نتایج آن نشان داد مصرف روزانه یک سیب موجب کاهش 8500 مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی در سال می‌شود. دکتر آدام بریگز از گروه تحقیقات ارتقای سلامت بنیاد قلب بریتانیای دانشگاه آکسفورد و محقق این تحقیق اظهار کرد: این نتایج نشان می‌دهد تغییر کوچکی در رژیم غذایی می‌تواند در سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی موثر باشد. نتایج این تحقیق در British Medical Journal منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان مدرسه پزشکی Icahn منهتن آمریکا با استفاده از فناوری نانو به روشی دست یافتند که میزان سکته مغزی و قلبی را کاهش می دهد. 30 درصد از حملات قلبی به این دلیل اتفاق می افتد که قلب قادر به کنترل التهاب داخل عروق نیست، این فرآیند منجر به لخته شدن خون و پارگی عروق می شود و در نهایت سکته قلبی یا مغزی اتفاق می افتد.
در این روش یک نانوذره به نام HDL ( مخفف high-density lipoprotein) طراحی و ساخته شده است که حاوی داروی استاتین است. این نانوذرات وارد جریان خون می شوند و برالتهابات عروق اثر می کنند. این شیوه نه تنها خطر بروز حمله قلبی را کاهش می دهد بلکه از تشکیل لخته خون و سکته مغزی نیز جلوگیری می کند. مدیر این پروژه تحقیقاتی در مصاحبه خود گفته است که این روش بیشتر در افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که سابقه بیماری قلبی یا سکته مغزی داشته باشند.ساختار این نانوذرات شبیه کلسترول HDL است.
در حال حاضر داروی خوراکی استاتین برای کاهش چربی های ناسالم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از وظایف استاتین، تضعیف سلول های ماکروفاژ است که لابلای پلاک ها و در دیواره عروق پنهان شده اند. به طور کلی می توان گفت که داروی استاتین خاصیت ضدالتهابی دارد. تنها دلیل ایجاد لخته های خونی، التهابات موجود در رگ های خونی است و لخته ها باعث انسداد رگ ها و بروز سکته می شود. نانودرمانی روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مطلوبی در بر داشته است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: نانو, سکته, سکته قلبی, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان رگ های خونی مصنوعی را طراحی کردند که در جراحی بای پس قلب ( جراحی باز قلبی ) استفاده می شود و ویژگی آن این است که پس از مدتی در بدن جذب می شود. دانشمندان در بخش علمی مرکز قلب « کامرووا» فناوری خود ویژه ساخت پروتز های پلیمری برای سیستم گردش خون را طراحی کردند. رگ های مصنوعی که برای جراحی بای پس قلب استفاده می شود، بدین شکل ساخته می شوند که محلول پلیمر خاصی در دستگاه ویژه ای تحت تأثیر یک میدان الکتریکی به نخ های مافوق نازک تقسیم می شود.
این عضو پیوندی به بدن دوخته می شود، این در واقع پایه ای است که بتدریج سلول های نو و جدیدی از آن رشد می کند. خاصیت پلیمر چنان است که پس از پرورش رگ خونی، طی سه سال در ارگانیزم حل می شود. به عقیده دانشمندان چنین رگ هایی در جراحی قلب از تقاضای زیادی برخوردار خواهند شد. آزمایشات ماقبل کلینیکی روی جانوران نشان دادند که این رگ ها در ارگانیزم زنده بخوبی کار می کنند. پس از دو سال پزشکان قصد دارند این رگ های مصنوعی را روی انسان آزمایش کنند. تا سال 2017 میلادی قرار است رگ های مصنوعی جدید برای جراحی بای پس قلب معرفی شوند.
مرکز قلب « کمرووا» دوبار عمل بای پس قلب را روی یکی از بیماران انجام داد. ده سال پیش، رگ اضافی از دست او گرفته شد ، سه سال پیش بخشی از شریان فمورال از پای او گرفته شد. پزشک معالج گفت، به احتمال زیاد، پس از مدتی یک عمل جراحی دیگر از این نوع روی بیمار انجام خواهد شد. اما از کجا باید برای عمل بای پس بعدی رگ پیدا کرد؟ جراحان قلب اغلب با چنین وضعیتی روبرو می شوند. عمل بای پس باید تکرار شود اما ذخیره ارگانیزم به اتمام رسیده است.
لاریسا آنتونوا ، کارمند ارشد علمی بخش جراحی تجربی کلینیکی مرکز قلب « کمرووا» در این باره گفت: این نخ های بسیار نازک روی جمع کننده ویژه سوزنی جمع می شوند و پس از عبور از آن ماده ای بدست می آید که بعدا می توان با آن کار کرد. فناوری جدید روسیه، امکان ساخت رگ های پلیمری صاف و ایده آل و متخلخل را فراهم می سازد. در زیر میکروسکوپ الکترونی بخوبی می توان ترکیب الیاف را تا کوچکترین جزئیات آن دید. اندازه منفذ های بین الیاف میکرو – 30 میکرون است. این ضخامت موی انسان است.


برچسب‌ها: مصنوعی, رگ مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت فرانسوي اعلام کرده براي نخستين بار موفق به پيوند قلبي مصنوعي با عمر «پنج سال» کار مداوم شده است. شرکت «کارمَت» اعلام کرد که نتايج پيوند اين قلب مصنوعي رضايت‌بخش بوده و عمل جراحي فوق به شکلي «روان» انجام شده است. بر اساس بيانيه شرکت فرانسوي زيست‌پزشکي «کارمَت»، بيمار دريافت کننده قلب مصنوعي يک مرد است که هم اينک «به هوش است و صحبت مي‌کند.» تا پيش از اين عمل، بيماراني که در صف دريافت قلب پيوندي طبيعي بودند به طور موقت مورد عمل جراحي پيوند قلب مصنوعي قرار مي‌گرفتند و تا زمان دريافت قلب مصنوعي با استفاده اين نوع دستگاه به زندگي خود ادامه مي‌دادند. تفاوت اساسي قلب ارائه شده توسط شرکت کارمَت در آن است که به گونه‌اي طراحي شده که «براي جايگزيني قلب انسان براي مدت طولاني» مورد استفاده قرار مي‌گيرد و با استفاده از مواد و حس‌گرهاي زيستي از الگوي طبيعت تقليد مي‌کند. توليدکنندگان اين قلب مصنوعي در عين حال اعلام کرده‌اند که محصول ياد شده اثرات جانبي مربوط به عمل پيوند را نيز کاهش مي‌دهد. شرکت کارمَت در ماه سپتامبر سال جاري موفق شد تأييد مقام‌هاي فرانسوي را براي پيوند قلب توليد شده بر روي بيماران انسان آزمايش کند. به اين ترتيب چهار بيمار در سه بيمارستان براي اين جراحي انتخاب شدند. در ادامه دريافت تأييديه از کشورهاي مختلف، دولت‌هاي بلژيک، لهستان، اسلووني و عربستان سعودي نيز اجازه پيوند قلب مصنوعي جديد را در کشورهاي خود صادر کردند. يک شهروند پاريسي که روز چهارشنبه گذشته قلب مصنوعي کارمت را دريافت کرد، نخستين کسي بود که قلب جديد در سينه او شروع به تپيدن کرد. بيماراني که علاوه بر اين مرد براي دريافت قلب جديد انتخاب شده‌اند همگي از بيماري‌هاي قلبي مُهلک رنج مي‌برند. پزشکان مي‌گويند آنچه موفقيت -يا عدم موفقيت- اين قلب مصنوعي را مشخص خواهد کرد زنده ماندن اين بيماران براي مدت زمان «دست کم يک ماه» است. شرکت کارمَت اميدوار است آزمايش بر روي انسان‌ها را «تا پايان سال آينده ميلادي» به پايان رساند و تا اوايل سال ۲۰۱۵ پروانه عرضه اين محصول را در اتحاديه اروپا دريافت کند. آلن کارپنتير، جراح و يکي از مؤسسان شرکت کارمَت، در گفت و گو با شبکه ۲ فرانسه گفت: «هدف از اين پروژه فراهم آوردن يک زندگي اجتماعي معمولي براي اين بيماران است، به شکلي که کمترين ميزان وابستگي را به دارو داشته باشند.» شرکت کارمَت برآورد کرده که حدود صد هزار بيمار در ايالات متحده و اروپا خواهند توانست از اين قلب مصنوعي بهره‌مند شوند، بازاري که به لحاظ مالي براي شرکت فرانسوي سودي معادل ۱۶ ميليارد يورو‌ ۲۲ ميليارد دلار آمريکا) در بر خواهد داشت.


برچسب‌ها: مصنوعی, قلب مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت ژاپني اخيرا اعلام کرده درخواست ثبت داروي جديد خود با نام ادوکسابان (Edoxaban)، که قرص‌هاي خوراکي با الگوي مصرف يک بار در روز است را به FDA ارائه کرده است. شرکت مذکور در تلاش است تا تاييديه FDA براي ادوکسابان را در کاهش خطر حملات مغزي و مشکلات آمبوليک سيستميک در مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه‌اي و نيز درمان ترومبوز وريد عمقي يا آمبولي ريه و براي پيشگيري از وقوع مجدد ترومبوآمبولي وريدي علامتدار کسب کند. در صورت تاييد، ساوايسا (Savaysa) نام تجاري ادوکسابان خواهد بود.
درخواست ثبت داروي جديد براساس 2مطالعه باليني فاز 3 گسترده بين‌المللي براي مقايسه ادوکسابان يک بار در روز با وارفارين (درمان استاندارد مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي يا ترومبوآمبولي وريدي) است. 2 مطالعه مذکور با نام‌هاي ENGAGE AF-TIMI48 و Hokusai-VTE بزرگ‌ترين مطالعات مقايسه‌اي روي يک آنتي‌کوآگولانت خوراکي در اين گروه از بيماران است. ادوکسابان يک آنتي‌کوآگوانت خوراکي با الگوي مصرف يک بار در روز است که به‌طور اختصاصي فاکتور Xa (يک فاکتور مهم در سيستم انعقادي که باعث انعقاد خون مي‌شود) را مهار مي‌کند. ادوکسابان آوريل 2011 ميلادي در ژاپن براي پيشگيري از ترومبوآمبولي وريدي پس از جراحي‌هاي بزرگ ارتوپدي مورد تاييد قرار گرفت و در جولاي 2011 با نام تجاري ليکسيانا (Lixiana)وارد بازار مصرف شد.


برچسب‌ها: داروی جدید, ادوکسابان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ایلینوی در اربانا شمپین مدعی شده‌اند که می‌توان با اتصال یک نوار از نانوروبانهای پیزوالکتریک به قلب حیوانات، از ضربان آنها برای تامین نیروی ضربان‌سازها و دیگر دستگاههای پزشکی استفاده کرد. نانوروبانهای پیزوالکتریک، مواد تولیدکننده انرژی با قابلیت تبدیل حرکت قلب حیوانات به پالسهای الکتریکی هستند. یک نوار نازک از ژنراتورهای نیروی پیزوالکتریک برای تامین نیروی دستگاههای پزشکی کافی است. به گفته محققان، آنها به یک سیستم کامل و یکپارچه دست یافته‌اند که قادر به جمع‌آوری و ذخیره انرژی از حرکات طبیعی انقباضی و شل کننده قلب، ریه و دیافراگم در سطوح واجد شرایط برای کابردهای عملی هستند.


برچسب‌ها: ضربان ساز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان انگلیسی نشان داد، قرار گرفتن در معرض آفتاب به کاهش فشارخون کمک می‌کند. تحقیقات جدید حاکی از آن است که قرارگرفتن در معرض آفتاب نه تنها برای کسب ویتامین D مفید است بلکه به کاهش فشارخون هم کمک می‌کند. پژوهشگران دانشگاه ساوث‌همپتون و ادینبورگ در بریتانیا عنوان کردند: نور خورشید سطوح اکسید نیتریک (NO) را تغییر می‌دهد که این امر منجر به کاهش فشارخون در بدن می‌شود. آنها افزودند: اکسید نیتریک در پوست، در تنظیم فشار خون نقش دارد. به گفته دکتر ریچارد ولر از دانشگاه ادینبورگ، افراد برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست اغلب به میزان کم در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، اما محققان با انجام آزمایش بر روی افراد دریافتند که قرار گرفتن در معرض آفتاب به کاهش فشارخون کمک می‌کند. مرگ و میر ناشی از افزایش فشارخون و ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، سالانه 30 درصد از مرگ و میرهای جهان را شامل می‌شود.


برچسب‌ها: فشار خون, آفتاب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقات اسکریپس در کالیفرنیا موفق به ارائه نوعی تست خونی برای پیش بینی اینکه آیا بیماران در معرض خطر بالای حمله قلبی هستند یا خیر، شده‌اند. پروفسور پیت کوهن، رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید: تاکنون هیچ تست قابل دسترسی که بتواند بروز حمله قلبی را با دقت خوبی پیش‌بینی کند، وجود نداشته است. به گفته این محققان، تست جدید با استفاده از روش "نمونه برداری مایع" از سرخرگ، در جریان خون با شناسایی حضور سلول‌های اندوتلیال کار می‌کند. سلول‌های اندوتلیال که در جریان خون گردش کرده و با حملات مداوم تخریب شده‌اند، وارد جریان خون می‌شوند و به عنوان عاملی برای ایجاد پلاکها در رگهای بیمار موجب پارگی و زخم شدن در شریان‌ها و بروز التهاب می‌شوند.
محققان می‌گویند: این آسیب به شریان‌ها می‌تواند به تشکیل لخته خون منجر شود. این قطع جریان خون از طریق سرخرگ، به نوبه خود می‌تواند منجر به حمله قلبی شود. به گفته محققان بنیاد قلب امریکا، بیشتر از 920 هزار نفر از آمریکایی‌ها از حمله قلبی در سال رنج می‌برند که بسیاری از این حملات بدون هشدار رخ می‌دهد. این تیم تحقیقاتی نشان داد که در روش جدید به نام HD-CEC قادر به تشخیص سلول‌های اندوتلیال در گردش خون از بیماران از طریق ویژگی‌های مورفولوژیکی سلول‌ها و واکنش‌های خود با آنتی بادی‌های خاص بوده‌اند.
CellSearch یک آزمایش است که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده امریکا (FDA) برای شناسایی گردش سلول‌های تومور در بیماران مبتلا به سرطان مورد تایید است. از این رو، محققان دریافتند که آزمون HD-CEC قادر به تشخیص سلول‌های اندوتلیال در گردش دقیق‌تر از آزمون CellSearch بود. پروفسور کوهن می‌گوید: دلیل این است که آزمون HD-CEC با استفاده از روش تجزیه و تحلیل مستقیم در مراحل غنی سازی سلولی عمل می‌کند. محققان بر این باورند که این روش در حال حاضر در بیمارانی که علائم افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی را دارند، تست می‌شود و خطر حمله را نشان می‌دهد. نتیجه این پژوهش در مجله زیست شناسی فیزیکی به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, آزمایش, آزمایش جدید, HD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان با اعلام این که فشار خون بالا در زنان خطرناک تر از مردان است می گویند: پزشکان باید فشار خون را در زنان زودتر و با جدیت بیشتری از مردان درمان کنند. دکتر ˈکارلوس فراریوˈ پرفسور جراحی در مرکز پزشکی ونستون سالم و همکارانس با انجام مطالعه ای تفاوت های قابل ملاحظه ای را در مکانیزم های ایجاد کننده فشار خون بالا در زنان نسبت به مردان کشف کردند. فراریو در بیانیه ای اعلام کرد: جامعه پزشکی تصور می کند که فشار خون بالا در هر زن و مرد مشابه است و درمان آن نیز بر این فرض استوار است.
این در حالی است که این مطالعه نشان می دهد که تفاوت های قابل ملاحظه ای در مکانیزم ایجاد کننده فشار خون بالا در زنان نسبت به مردان وجود دارد. در این مطالعه محققان 100 مرد و زن 53 ساله و مسن تر مبتلا به فشار خون بالا که به هیچ بیماری عمده دیگری مبتلا نبودند مورد بررسی قرار گرفتند. محققان با استفاده از یک سری آزمایش های خاص چرخش خون این افراد را اندازه گرفتند.
این مطالعه که در مجله Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease منتشر شده است نشان داد که زنانی که فشار خون بالا داشتند نسبت به مردانی که به همان اندازه فشار خون بالا داشتند، 30 تا 40 درصد بیشتر بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند. همچنین در این مطالعه، در سیستم قلبی عروقی زنان از جمله انواع و سطوح هورمون هایی که در تنظیم فشار خون دست دارد تفاوت های قابل ملاحظه فیزیولو‍ژیکی مشاهده شد که در شدت و تکرار ابتلا بیماری قلبی دخیل هستند.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی ام دی 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links