تحقیقات نشان داده است زنانی که در زمان بارداری آجیل مصرف می‌کنند، کودکان آنها کمتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. محققان آمریکایی دریافتند افرادی که از خوردن آجیل در دوران بارداری اجتناب می‌کنند، کودکان آنها نسبت به سایرین بیشتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. دکتر مایکل یانگ، از محققان بیمارستان کودکان بوستون در مورد یافته‌های این تحقیق که با عنوان آلرژی و ایمونولوژی بر روی زنان بین سنین 24 و 44 ساله انجام گرفته است، اظهار کرد: نگرانی در مورد مصرف آجیل در دوران بارداری بی‌مورد است. نتیجه این تحقیق نشان داد ابتلا به آلرژی در میان مادرانی که آجیل مصرف می‌کردند، نسبت به آنهایی که مصرف نمی‌کردند یک سوم بود. یافته‌های این تحقیق در مجله JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران در بحثی جنجال‌برانگیز مدعی شده‌اند که مغز زنان به زمان بیشتری برای بازیابی نیاز دارد؛ چرا که آنها در طول روز، چندین وظیفه را با هم انجام می‌دهند، از این رو به خواب بیشتری احتیاج دارند. دانشمندان دانشگاه دوک در آمریکا دریافتند زنانی که کمبود خواب دارند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته و بیشتر خشمگین می‌شوند. این درحالیست که در مقابل، این مشکلات بر مردانی که از خواب خود محروم هستند، تاثیر کمتری دارد.
پژوهشهای پیشین نیز به نمایش ارتباط کمبود خواب با خطر بیشتر بیماریهای قلبی، مشکلات روحی، سکته و التهاب در بدن پرداخته بودند. دکتر مایکل بروز، کارشناس خواب، بر این باور است که برخی از زنان دارای کمبود خواب به چنان التهابات شدیدی بدنی دچار می‌شوند که با احساس درد فیزیکی از خواب بیدار می‌شوند. به گفته دکتر بروز، زنان می‌توانند از برخی از بیماریهای مرتبط با کمبود خواب با کمی چرت زدن اجتناب کنند. اگرچه به باور وی، این چرت زدنها نباید بیشتر از 90 دقیقه باشد چرا که می‌تواند خواب‌آلودگی را افزایش دهد.
دکتر بروز اظهار کرد: در طول خواب،‌ قشر مغزی که مسئول تفکر، حافظه، زبان و دیگر مسائل بوده، از قید حواس رها شده و به حالت بازیابی وارد می‌شود. هرچه در طول روز از مغز استفاده بیشتری شود، این بخش به میزان زمان بیشتری برای بازیابی و در نتیجه خواب بیشتر نیاز دارد. وی همچنین در ادامه گفت از آن جا که زنان بیشتر از مردان از مغز خود استفاده کرده و میزان بیشتری از وظایف همزمان را انجام می‌دهند، به خواب بیشتری نیاز دارند. همچنین مردان دارای مشاغل سخت و پرزحمت که نیازمند تفکر جانبی زیادی هستند نیز به خواب بیشتر نیازمندند.


برچسب‌ها: خواب, زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱ الی ۲ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مرکز تحقیقات باروری بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اندیکاسیون های لاپاروسکوپی، اصول لاپاروسکوپی، اندیکاسیون های هیستروسکوپی، اصول هیستروسکوپی، عوارض لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


مادران، قد جوان‌ترین فرزندانشان را کوتاهتر از آنچه هست، می‌پندارند. دانشمندان بر این باورند «توهم نوزاد» بدون در نظر گرفتن تعداد فرزندان یک مادر، وجود دارد. در مطالعات انجام‌ شده، مادران قد جوان‌ترین فرزندانشان را به اندازه 7.5 سانتی‌متر کوتاهتر می‌پنداشتند، درحالیکه درباه قد فرزندان بزرگترشان قضاوت دقیقی داشتند. دانشمندان معتقدند این موضوع یک مکانیسم سازگارانه برای بزرگ‌ کردن و حفاظت از آسیب‌پذیرترین فرزندان است.
محققان استرالیایی از 474 مادر خواستند تجربه یک تغییر ناگهانی در قد جوان‌ترین پسر یا دخترشان را بلافاصله پس از تولد یک نوزاد جدید به یاد آورند و بیش از دو سوم (70 درصد) آن‌ها چنین تجربه‌ای را بازگو کردند. این تغییر حسی در اصل با «نوزاد» قبلی (جوان‌ترین فرزند) خانواده مرتبط بود و مادران چنین تجربه‌ای را در خصوص تفاوت قدی دیگر فرزندانشان نداشتند. چنین موضوعی به این دلیل نیست که جوان‌ترین فرزندان در مقایسه با یک نوزاد تازه‌ به دنیا آمده، بزرگتر به نظر می‌رسیدند، بلکه به این خاطر رخ داد که والدین پیش از تولد نوزاد جدید، تمامی مدت تحت این توهم بودند که جوان‌ترین فرزندانشان کوچکتر از آنچه بودند، به نظر می‌رسیدند.
با این حال، زمانی که نوزاد جدید متولد می‌شود، این طلسم می‌شکند و والدین، جوان‌ترین فرزندانشان را آن گونه می‌بینند که واقعا هستند.
محققان در این مطالعه از 70 مادر خواستند با گذاشتن علامتی بر روی دیوار، قد هر یک از فرزندانشان را تخمین بزنند و مشخص شد که مادرها به طور مداوم قد تنها فرزند یا جوان‌ترین فرزندشان (بین دو تا شش سال) را کمتر می‌گفتند. با این حال، بسیاری از آن‌ها در تخمین‌ زدن قد فرزندان بزرگترشان و اشیای روزانه مانند وان حمام، عملکرد خوبی داشتند. جوردی کاوفمن، رهبر ارشد این مطالعه از دانشگاه صنعتی سوینبورن، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد چرا «نوزاد خانواده» هرگز از این عنوان فرار نمی‌کند، زیرا برای والدین، کوچکترین فرزند خانواده همواره «نوزاد» و کوچک است.


برچسب‌ها: مادر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به تولید نانودارویی از نانوذرات آهن حامل داروی شیمی‌درمانی شدند. سرطان پستان «منفی سه‌گانه»، نوع بسیار بدخیم انواع سرطان پستان محسوب می‌شود که درمان آن دشوار است. با استفاده از داروی شیمی‌درمانی می‌توان این نوع تومورها را تا حدی کوچک‌ کرد، اما در بسیاری از بیماران تومور مجددا رشد کرده و نسبت به داروی شیمی‌درمانی مقاومت پیدا می‌کند. برای حل این مشکل، محققان دارویی ساخته‌اند که در ساختار آن از نانوذرات حامل دروکسوبین و رشته‌های کوتاه از آران‌ای استفاده شده‌ است. این رشته آران‌ای می‌تواند یکی از ژن‌های تومور را که مسؤول ایجاد مقاومت در برابر دارو است، خاموش کند. با این کار تومور مقاومت خود را نسبت به دارو از دست داده و با استفاده از داروی شیمی‌درمانی می‌توان آن را از بین برد. دیوید کوچ از محققان این پروژه می‌گوید: با این روش می‌توان دوز مصرفی دارو را به شدت کاهش داد، زیرا شما می‌توانید مطمئن باشید که به تمام سلول‌های سرطانی دارو می‌رسد و هر یک از این سلول‌ها به مقدار لازم دارو دریافت می‌کنند.
این گروه، در مقاله‌ای که در نشریه ACS Nano به چاپ رساندند، نشان دادند که نانوداروی آنها می‌تواند تومور منفی سه‌گانه را در موش‌ها تا مقدار زیادی کوچک کند. از سوی دیگر از این نانوذرات با تغییراتی، می‌توان برای درمان سرطان‌های مختلف استفاده کرد. گیرنده استروژن، گیرنده پروژسترون و Her2 سه ماده‌ای هستند که بعنوان برچسب برای شناسایی سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند. اما تومور منفی سه‌گانه اجازه اتصال این ترکیبات را به خود نمی‌دهد. محققان با استفاده از این نانودارو موفق به اتصال این برچسب‌ها به سلول‌های سرطانی شدند. با این کار می‌توان نرخ زنده ماندن را در سرطان پستان افزایش داد. هاموند از محققان این پروژه می‌گوید: این که می‌توان مقدار کمی دارو را به طور اختصاصی به تومور رساند، موجب می‌شود این روش بسیار کاراتر از روش‌های رایج باشد. هاموند امیدوار است که بتوانند با استفاده از این نانوذرات جدید و پروتئین ویژه‌ای که در سطح سرطان پستان است، این بیماری را از بین ببرند. این نانودارو از سه بخش تشکیل شده‌ است؛ هسته اصلی که نانوذره آهن است، یک رشته آران‌ای که روی نانوذره را پوشانده و یک لایه بیرونی که عمل حفاظت از نانودارو را بر عهده دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانودارو, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: اداره سلامت مادران وزارت بهداشت
زمان برگزاری: ۵ الی ۶ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سلامت, همایش ارتقا سلامت, همایش زنان, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت
زمان برگزاری: ۳۱ اردیبهشت الی ۱ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: شیراز، سالن همایش های سینا و صدرا

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش سلامت, همایش سلامت زنان, همایش زنان, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان مرکز تحقیقاتی سرطان هاچینسون فرد واشنگتن نشان می دهد که یکی از مهمترین دلایل بروز انواع سرطان خون در زنان، آلرژی منتقل شده از طریق هواست. احتمال بروز سرطان خون در زنانی که سابقه آلرژی به گیاهان، چمن و درختان دارند بیشتر است. تجزیه و تحلیل انواع سرطان و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن نشان می دهد که آلرژی های موجود در هوا، احتمال افزایش سرطان خون را در زنان افزایش می دهد و این موضوع فقط در مورد زنان صدق می کند. در این تحقیقات، نقش جنسیت در تحریک سیستم ایمنی بدن و احتمال توسعه سرطان از این طریق مورد بررسی قرار گرفته است. مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که اختلالات آلرژیک جز اختلالات سیستم ایمنی محسوب می شود و در بقای تومورهای در حال توسعه موثر است.
در این تحقیقات افراد بین 50 تا 76 سال ساکن در غرب واشنگتن مورد بررسی قرار گرفته اند و هریک پاسخنامه ای 24 صفحه ای در مورد عادات غذایی، شیوه زندگی، سابقه بیماری سرطان در خانواده، سابقه آلرژی و داروهای مورد استفاده را تکمیل کرده اند. نزدیک به 80 هزار نفر به سوالات این پرسشنامه پاسخ دادند. در ادامه این تحقیقات آمده است که احتمال بروز سرطان خون و لنفوم در مردانی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند و شیوه صحیحی برای زندگی ندارند ، زیاد است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین American Journal of Hematology قابل مشاهده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, آلرژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر 1392 | لینک ثابت |


بی‌اختیاری ادراری (UI) که در بیش از یک سوم زنان بالای 70 سال دیده می‌شود، سبب اختلال در کیفیت زندگی می‌شود. در این زنان سالمند، غالبا بی‌اختیاری ادراری از نوع مختلط است (جزء مرتبط با نیاز و جزء مرتبط با استرس) و به این جهت با محدودیت‌های جسمانی همراه است. برای درک بهتر ارتباط سن بالا با UI، محققان جمعیت یک هزار و 942 نفری از زنان شهری فرانسه (سن متوسط 79 سال، متوسط شاخص توده بدنی 26 کیلوگرم) را که در خانه‌ خود زندگی می‌کردند، مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی، کثرت و مقدار نشت ادرار، تأثیر بی‌اختیاری ادراری بر زندگی روزمره و تحرک و تعادل شرکت‌کنندگان ارزیابی شد. 
بر اساس این بررسی محققان می‌گویند: 42 درصد زنان وجود بی اختیاری ادراری را گزارش دادند، بیش از نیمی از این عده نشت روزانه را گزارش کرده بودند. بی اختیاری ادراری مختلط دارای بالاترین فراوانی بود و به ‌دنبال آن UI معمولی و نوع استرسی قرار می‌گرفت. به گفته این محققان، در زنان دچار بی‌اختیاری ادراری مختلط یا معمولی، اختلال در تحرک و تعادل به طور قابل توجه با وخامت این عارضه در ارتباط بود. گزارش این تحقیق در BJOG منتشر شده است.


برچسب‌ها: بی اختیاری ادرار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه آدلاید استرالیا نشان می‌دهد مصرف گوشت قرمز با افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری مرتبط است. آخرین پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد زنانی که گوشت قرمز یا گوشت‌های فرآوری شده را به میزان زیاد مصرف می‌کنند، در خطر قابل توجهی برای ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند؛ این خطر هم برای زنان باردار و هم برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، وجود دارد. خبر خوب در یافته‌های این تحقیق، بی‌ضرر بودن مرغ و ماهی و همچنین مفید بودن سبزیجات و پروتئین‌های غیر گوشتی در کاهش خطر دیابت بارداری عنوان شده است؛ برای مثال مصرف کمی بیش از نصف یک وعده از آجیل در روز می‌تواند به تنهایی این خطر را تا 40 درصد کاهش دهد. به گفته محققان، گرچه رابطه بسیار محکمی در مصرف گوشت و ابتلا به دیابت وجود دارد، اما هنوز مکانیزم پشت این ماجرا مبهم باقی مانده است. محققان استرالیایی به زنان باردار و زنانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه کرده‌اند که مصرف سبزیحات پروتئینی، آجیل، ماهی و مرغ را جایگزین مصرف گوشت قرمز بکنند. یافته‌های این پژوهش در مجله «Evidence Based Nursing» منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, بارداری, دیابت بارداری, گوشت, گوشت قرمز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري در بیمارستان آتیه تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل بررسی ناهنجاریهای جنینی و نحوه مدیریت، مشکلات کلیوی جنینی، ناهنجاریهای لگن، بررسی سرطان های رحم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۴ الی ۵ دی ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهدای تجریش برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل لاپاراسکوپی چیست؟، Peritoneal access، Management کیستهای تخمدان، Managementاندومتریوز، Management کیستهای بدخیم تخمدان، جراحی کیست تخمدان، نقش لاپاروسکوپی در نازائی، لاپاروسکوپی وبیهوشی، عوارض عروقی در لاپاروسکوپی، عوارض جراحی در لاپاروسکوپی، عوارض ادرای در لاپاروسکوپی، لوله بستن ولاپاروسکوپی تشخیصی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان تجریش, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: پژوهشگاه رویان
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۴ شهریور ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش های رازی

همایش های همزمان:
دهمین کنگره بین المللی سلول های بنیادی رویان
نهمین همایش پرستاری و مامایی در پزشکی تولید مثل

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, پژوهشگاه رویان, تولید مثل, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل ژنتیک در ناهنجاریهای جنینی، غربالگریهای جنینی، اخلاق حرفه ای پزشکی، PGD، بررسی عوارض cvs وامنیوسنتز، سونوگرافی در بارداری، اسکرینگ، بررسی روش fish می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اصفهان, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های محققان دانشگاه مینه سوتا نشان داد: زنانی که به طور منظم نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کنند، نسبت به زنان دیگر هم سن و سال خود بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر وابسته به استروژن هستند.  موسسه ملی سرطان در ایالات متحده گزارش می‌دهد که در حدود 49 هزار و 560 مورد جدید سرطان آندومتر و هشت هزار و 190 مورد مرگ ومیر ناشی از سرطان آندومتر در سال وجود دارد. محققان با اشاره به یافته‌های پژوهشی در این زمینه می‌گویند: نوشیدنی‌های شیرین‌تر 78 درصد بیشتر از افرادی که این نوشیدنی را مصرف نمی‌کنند، زنان را در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر قرار می‌دهند. این تیم همچنین ارزیابی کرده بود که آیا مصرف نوشیدنی‌های بدون قند و شیرینی و یا مصرف نشاسته ممکن است با خطر ابتلا به سرطان آندومتر در ارتباط باشد. این محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف نوشیدنی بدون قند نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر درجه یک همراه است. یافته‌های این تحقیق در مجله اپیدمیولوژی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان آندومتر, نوشیدنی, نوشیدنی شیرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش‌های جدید صورت گرفته توسط محققان، سن مادران در اولین زایمان ، با خطر ابتلا به دیابت آنها ارتباط دارد. محققان کره‌ای از بیمارستان دانشگاه چوسان در گوانگجو اطلاعات مربوط به سلامت ملی کره و سنجش تغذیه را بررسی کردند تا ارتباط بین سن زایمان اول و تحمل گلوکز در زنان یائسه را دریابند. نتایج نشان داد خطر ابتلا به دیابت به طور چشمگیری بین گروه‌ها متفاوت است. محققان دریافتند در زنانی که اولین زایمان آنان در سن 19 سالگی و کمتر است با توجه به سبک زندگی، عوامل اجتماعی جمعیتی، عوامل خطرشناخته شده ابتلا به دیابت و عوامل باروری نزدیک به 5/1 درصد احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است. با این وجود ارتباط چشمگیری بین سن اولین زایمان و اختلال قند خون ناشتا مشاهده نشد. محققان افزودند: سن اولین زایمان بر دیابت در زنان یائسه تاثیر دارد و بارداری در نوجوانی مستقل از خطر ابتلا به دیابت در زنان یائسه نیست. نتایج این تحقیق در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, زایمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در محل پژوهشکده برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تشخیص اختلالات عملکردی قاعدگی  (DUB)، اختلالات قاعدگی در نوجوانان (تشخیص، درمان)، درمان اختلالات عملکردی قاعدگی در دوران باروری، اختلالات عملکردی قاعدگی در حوالی یائسگی، درمان اختلالات قاعدگی ناشی از مصرف روش های پیشگیری از بارداری، اختلالات عملکردی  قاعدگی بیماری های  سیستمیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, قاعدگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر 1392 | لینک ثابت |


در بررسي‌هاي تازه، تغييراتي در دستورالعمل‌هاي مديريت ديابت بارداري توسط كالج زنان و زايمان آمريكا منتشر شده است. در اين دستورالعمل‌ها، استفاده از داروهاي خوراكي آنتي‌هيپرگليسميك به‌عنوان جايگزين انسولين‌درماني براي درمان ديابت بارداري توصيه شده است. متخصصان بر استفاده از glyburide در زنان مبتلا به ديابت بارداري كه نتوانسته‌اند با رعايت رژيم‌غذايي، سطح قندخون خود را به حالت طبيعي بازگردانند و نمي‌توانند خود را با آن شرايط تطابق دهند و در رابطه با انسولين‌‌درماني نيز مشكلاتي وجود دارد، تاكيد مي‌كنند.


برچسب‌ها: دیابت, گلی بوراید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر 1392 | لینک ثابت |


یک آزمایش خون جدید برای تشخیص مسمومیت دوران حاملگی (پره اکلامیسی) می‌تواند زندگی صدها زن باردار و نوزاد در معرض خطر را نجات دهد. محققان اظهار کردند: با انجام یک آزمایش که تنها 15 دقیقه به طول می‌انجامد، می‌توان قادر به شناسایی 96 درصد از زنان باردار در معرض خطر این بیماری بود. دانشمندان بریتانیایی 600 زن باردار را در سراسر انگلستان مورد بررسی قرار دادند که 61 درصد از آنان مبتلا به پره اکلامیسی بودند. این وضعیت می‌تواند به کلیه‌ها، کبد و مغز آسیب برساند و منجر به زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و مرده‌زایی شود. دکتر لوسی چاپل، مدرس ارشد در کینگز کالج لندن اظهار کرد: این آزمایش برای تفاوت قائل شدن بین زنان مبتلا به پره اکلامیسی و زنانی که تنها فشارخون بالا دارند، طراحی شده است.
آزمایشهای فعلی به جای پیش‌بینی این بیماری فقط زمانی که این بیماری اتفاق می‌افتد و بیماری پیشرفت کرده باشد، انجام می‌شود و این زمانی است که ممکن است به ارگان‌های بدن آسیب رسانده باشد. علاوه بر فشار خون بالا علایم دیگری شامل سردرد شدید و مشکلات بینایی از عوارض این عارضه است که زنان باردار ممکن است در طول نیمه دوم بارداری و یا بلافاصله پس از تولد نوزاد به آن مبتلا شوند. در موارد شدید، پره اکلامیسی ممکن است زندگی مادر و نوزاد را تهدید کند. این یافته‌ها در انجمن قلب امریکا مطرح و در مجله گردش خون منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, بارداری, حاملگی, پره اکلامپسی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


یادمان باشد آندومتریوز به معنای وجود بافت آندومتر در خارج از حفره رحم است و تا ۱۰ درصد از زنان را در سنین باروری مبتلا می سازد. این بیماری در زنان مبتلا به درد لگن یا نازایی شایع تر است. بعضی از زنان مبتلا به آندومتریوز بی علامت هستند ولی بقیه آن ها علائمی از قبیل درد ناتوان کننده لگن، دیسمنوره، دیس پارونی و افت باروری را تجربه می کنند. تشخیص آندومتریوز عمدتا به صورت بالینی است. تایید تشخیص معمولا با یافتن سلول های آندومتر در خارج از رحمبه وسیله لاپاروسکوپی صورت می گیرد. درمان اولیه این مشکل شامل این موارد است: داروهای متداول برای درمان دیسمنوره اولیه از قبیل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDها)، روش های ضد بارداری ترکیبی استروژن پروژستینی یا روش های فقط پروژستینی. درمان های اضافی این مشکل شامل این موارد خواهند بود: آنالوگ های هورمون آزادکننده گنادوتروپین (لوپرولاید یا گوسرلین)، دانازول یا برداشت جراحی بافت های آندومتری نابجا.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان کانادایی در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند مادرانی که در طول بارداری ورزش می‌کنند، کودکان باهوشتری خواهند داشت. محققان دانشگاه مونترال دریافتند که قرار گرفتن در معرض فعالیت فیزیکی در رحم می‌تواند رشد مغز را ارتقا بخشد و تنها یک جلسه 20 دقیقه‌ای در هفته می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند.
محققان در این پژوهش به بررسی کودکان پرداختند اما بر این باورند که این مزیت می‌تواند تا پایان عمر باقی بماند. آنها از 10 مادر باردار خواستند حداقل سه بار در هفته به میزانی ورزش کنند که تا حدی نفس کم بیاورند. این زنان بطور میانگین هفته‌ای تقریبا دو ساعت را به انجام ورزشهایی مانند راه رفتن سریع، دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا پرداختند.
گروه دوم زنان باردار ورزش نکرده و تنها برای حدود 10 دقیقه در هفته نسبتا فعال بودند.
با تولد کودکان، محققان فعالیت مغزی آنها را با کلاهی پوشیده از بیش از 100 الکترود سنجیدند. برای هر کودک که روی پادر مادر خود خواب بود، یک صدای بوق بطور مکرر پخش می‌شد. برخی مواقع این صدای بوق با صدای دومی قطع می‌شد.
فعالیت مغزی که توسط این کلاه سنجیده می‌شد، نشان داده کودکان مادرانی که ورزش کرده بودند، دو صدا را آسانتر از هم متمایز می‌کردند. این عمل نشانگر بلوغ بوده و این که مغز کودکان سریعتر رشد کرده است.
پیش از این پژوهشهای این محققان نشان داده بود که ورزش در طول بارداری می‌تواند هوشبهر و واژگان را تا حداقل پنج سالگی ارتقا بخشد. پژوهشهای دیگر نیز نشان داده که زنان با فعالیت بیشتر در دوران بارداری ممکن است سلامت قلب فرزند خود را در سالهای بعد ارتقا بخشند. هنوز نقش ورزش بر مغز جنین مشخص نیست اما ممکن است به دلیل افزایش اکسیژن‌رسانی باشد. ورزش همچنین ممکن است تولید پروتئین BDNF که مغز را ارتقا داده، افزایش دهد. این پژوهش در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب مطرح شده است.


برچسب‌ها: بارداری, ورزش, هوش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


زنان مبتلا به دیابت چهار برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. در تحقیق محققان، بیش از 10 هزار آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، زنان زیر 60 سال به طور معمول خطرات قلبی کمتری نسبت به مردان دارند، اما این خطر در زنان دیابتی افزایش می‌یابد. این تحقیق نشان داد: زنان جوانتر از 60 سال که مبتلا به دیابت هستند، با احتمال چهار برابر بیشتر نسبت به مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. محققان دریافتند: تفاوت‌های جنسیتی در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در دیابتی‌ها وجود دارد و این بسته به ژنتیک و هورمون‌هاست که چگونه دیابت بر سلامت قلب تاثیر می‌گذارد. دکتر ریتا راستوگی کالیان از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز اظهار کرد: باید از ابتلا به بیماری قلبی در زنان زیر 60 سال پیشگیری کرد. رژیم غذایی سالم و ورزش توصیه ما به افراد است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد: ایروبیک باعث افزایش تراکم استخوان در نجات یافتگان از سرطان پستان می‌شود! نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می‌دهد: تمرینات ایروبیک و قدرتی به کاهش از دست دادن تراکم استخوان و خطر شکستگی در نجات یافتگان از سرطان پستان کمک می‌کند. از دست دادن تراکم استخوان مشکلی جدی در نجات یافتگان از سرطان پستان است. درمان با مهارکننده‌های آروماتاز باعث جلوگیری از تولید استروژن (هورمونی که موجب رشد بسیاری از سرطان پستان است) می‌شود. ولی این هورمن برای تشکیل استخوان ها مورد نیاز است. به گفته پژوهشگران شیمی درمانی موجب یائسگی زودرس می‌شود، در نتیجه سطح استروژن پایین آمده و پوکی استخوان در این بیماران بروز می کند.
در این پژوهش 12 ماهه که شامل نجات یافتگان از سرطان پستانی بود و به تازگی مراحل درمانی آنها اتمام رسیده بود، حدود نیمی از آنها در یک برنامه ورزشی هوازی مقاومتی، سه بار در هفته در مرکز تناسب اندام ورزش کردند. زنان دیگر نیز به گروه کنترل اختصاص داده شده و با توجه به توصیه های معمول 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته انجام دادند. نتایج تحقیقات نشان داد: زنان در گروه مداخله استقامت فیزیکی بیشتر، توده عضلانی بیشتر و توده چربی کمتر از گروه شاهد داشتند. بنا بر نتایج این پژوهش، ورزش روزانه قدرت عضلانی، تعادل، کیفیت زندگی، خلق و خوی، توانایی عملکردی و وضعیت قلبی عروقی را بهبود بخشیده و به کاهش خطر از دست رفتن تراکم استخوان نیز کمک می‌کند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ایروبیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی طی پژوهشی نشان دادند برای زنانی که طی سه ماهه اول بارداری خود به علت بیماری خودایمن، از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، خطر جدی مبنی بر پیامدهای مضر برای جنینشان وجود ندارد. طی این پژوهش، محققان دانشگاه وندربیلت رزومه پزشکی 608 نوزاد را که 437 نفر آنها طی دوران بارداری مادرشان با داروهای خودایمن مواجهه بودند و 171 نفر که مادرانشان پیش از دوران بارداری از این دست داروها مصرف می‌کرند، مورد بررسی قرار دادند. 
مادران این کودکان به علت ابتلا به بیماری‌های آرتریت روماتوئید و پسوریازیس، اسپوندیلیت انکیلوزان، لوپوس، اسکلرودرما و بیماری التهابی روده از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند هیدروکسی کلروکین، مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور، سولفاسالازین و آزاتیوپرین استفاده می‌کردند. نتایج آماری نشان می‌داد که خطری جدی، جنین این مادران را تهدید نمی‌کند.
به گفته محققان، معمولا 50 درصد از بارداری‌ها غیر برنامه ریزی شده است و به همین علت ممکن است که زنان باردار بی‌اطلاع از شرایط بارداری خود به مصرف داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی ادامه دهند. بنابراین به زنانی که تحت درمان بیماری‌های خودایمن هستند، توصیه می‌شود که در مورد خطرات احتمالی داروهای خود با پزشک مربوطه مشورت کنند. این پژوهش در مجله "Arthritis and Rheumatism" منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان شرکت یونیلیور برای اولین بار نشان داده که زنان با چهره جوان‌تر برای مدت طولانی‌تری زندگی کرده و از فشار خون پایین‌تری برخوردارند. محققان نشان داده‌اند که این گروه زنان به دلیل فشار خون پایین‌تر با احتمال خطر ابتلای کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی مانند حمله و سکته مغزی روبرو هستند. محققان این پژوهش مدعی هستند که این اولین بار است که طول عمر افراد بطور مستقیم با سرعت پیر شدن پوست آنها مرتبط شده است.
یک سوم از بزرگسالان با مشکل فشار خون بالا روبرو هستند که در صورت عدم درمان، احتمال سکته و حمله قلبی بشدت افزایش می‌یابد. این بیماری با عنوان قاتل خاموش شناخته شده چرا که علائم آن تا لحظات آخر نادیده مانده و اصلی‌ترین دلیل مرگ در سراسر جهان است. این پژوهش که در مجله Gerontology منتشر شده، نشان داد که زنان با خطر ابتلای کمتر به بیماریهای قلبی عروقی نسبت به سن خود جوانتر به نظر می‌رسیدند. این پژوهش شامل 514 زن بالغ با میانگین سنی 63 سال بود.

محققان همچنین نشان دادند مردانی که از خانواده‌های با طول عمر زیاد بودند در مقایسه با افرادی که اقوامشان از طول عمر متوسط برخوردار بودند، 1.4 سال جوانتر از سن خود نشان می‌دادند. هر دو گروه زنان و مردان در خانواده‌های با عمر طولانی از چروک پوست کمتر در بالای بازوی خود نسبت به افراد دیگر در همان سن برخوردار بودند. محققان امیدوارند که نتایج این پژوهش بتواند افراد را به اتخاذ یک شیوه زندگی سالم و نظارت منظم بر پارامترهای سلامتی مانند فشار خون تشویق کند چرا که این تحقیقات نشان داده این عوامل نه تنها بر سلامتی تاثیر داشته بلکه می‌تواند حتی بر ظاهر فیزیکی نیز تاثیرگذار باشد.


برچسب‌ها: زنان, عمر, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند: مصرف بادام، بادام هندی و دانه‌های دیگر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. در این تحقیق ارتباط بین مصرف آجیل و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در 75 هزار و 680 زن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج پژوهشی نشان داد: احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در زنانی که حداقل یک اونس (۲۸٫۳۵ گرم) آجیل شامل بادام، آجیل برزیلی، بادام هندی، فندق، گردوی آمریکایی، دانه کاج، پسته و گردو، دوبار در هفته مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که آجیل مصرف نمی‌کردند بسیار کمتر بود. یانگ بائو، سرپرست این تحقیق از بیمارستان زنان بریگهام اظهار کرد: این کاهش مستقل از عوامل خطر مربوط به سرطان لوزالمعده از جمله سن، چاقی، استعمال دخانیات، فعالیت بدنی، دیابت و رژیم غذایی است.
نتایج این تحقیق همچنین نشان داد: زنانی که در رژیم غذایی خود آجیل مصرف می‌کنند و تمایل به کاهش وزن دارند، نسبت به افرادی که از مصرف آجیل اجتناب می‌کنند کاهش وزن بیشتری دارند. در تحقیقات پیشین مشخص شده است که آجیل حاوی مواد مغذی سودمندی از جمله ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی است که به عملکرد بهتر ذهن و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بریتانیایی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه ناتینگهام نشان داده که شانس بارداری زنان سیاه‌پوست و آسیایی از طریق لقاح خارج رحمی کمتر از زنان سفیدپوست است. محققان هنوز از دلیل این امر مطمئن نیستند اما اظهار کرده‌اند که ممکن است به ژنتیک و همچنین عوامل اجتماعی و محیطی مرتبط باشد. محققان به بررسی نرخ موفقیت لقاح خارج رحمی در 1517 زن که در کلینیک آنها این درمان را انجام بودند، پرداختند. آنها دریافتند که نرخ زنده‌زایی برای زنان اقلیت‌های قومی به میزان چشمگیری پایین است. بین سالهای 2006 تا 2011، 35 درصد زنان اقلیت‌های قومی پس از لقاح خارج رحمی با موفقیت باردار شده و بچه خود را بدنیا آوردند. این در حالیست که این نرخ در میان زنان سفیدپوست 44 درصد بود. این امر علیرغم برخورداری همه زنان از شانس مطلوب بچه‌دار شدن بر اساس عواملی مانند کیفیت ذخیره تخمکهای آنها بود. نرخ تولد همچنین بین سه زیرگروه قومی متفاوت بود: 21.4 درصد برای زنان آسیایی شرق میانه، 23.3 درصد برای زنان آفریقایی-کارائیبی و 38 درصد برای زنان جنوب شرق آسیا. البته این یافته‌ها از نظر آماری معنی‌دار نبودند.
به گفته محققان، دلیل این امر هنوز مشخص نبوده و پژوهشهای بیشتر بر روی زمینه ژنتیکی به عنوان شاخص بالقوه نتایج لقاح خارج رحمی و همچنین اثرات مهم عوامل فرهنگی و شیوه زندگی بر نتایج باروری لازم است. به گفته آنها، از این نتایج می‌توان برای مشاوره به زوجها در مورد احتمال واقع‌بینانه موفقیت آنها در لقاح خارج رحمی استفاده کرد. برای مثال زنان با زمینه‌های قومیتی ممکن است به درمان زودهنگام در جهت ارتقای شانس خود برای داشتن فرزند تشویق شوند. پژوهشها نشان داده که دو سوم زوجها پس از یک دوره لقاح خارج رحمی موفق به بارداری نمی‌شوند. این پژوهش در مجله BJOG منتشر شده است.


برچسب‌ها: لقاح خارج رحمی, قومیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


افسردگي، از جمله بيماري‌هايي است که در زنان و مردان بروز متفاوتي دارد. سندرم‌هاي افسردگي، مانند افسردگي بعد از زايمان و افسردگي دوران يائسگي، ويژه زنان هستند و معمولا در زنان به صورت افسردگي ماژور تظاهر مي‌کنند. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند زنان مستعد ابتلا به سندرم‌هاي آتيپيک افسردگي هستند. برخي تحقيقات نشان داده‌اند پاسخ‌دهي زنان در مقايسه با مردان به مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين بهتر است در حالي که مردان به ضدافسردگي‌هاي سه‌حلقه‌اي پاسخ‌دهي مطلوب‌تري دارند. موارد ديگري مانند فارماکوکينتيک دارو، آثار آن روي تراکم استخواني و تداخلات دارويي در زنان بيشتر از مردان است. درک صحيح‌تر از علت‌شناسي، تظاهرات باليني و درمان‌هاي ويژه افسردگي در زنان، به درمان موفق‌تر آنان منتهي خواهد شد. علل مختلف شيوع بيشتر افسردگي در زنان بررسي شده‌اند. تغييرات سطح هورموني و نقش آنها در افسردگي شايد دليل اصلي تفاوت قابل‌توجه شيوع اختلالات خلقي در زنان باشد. البته، استروژن را مي‌توان در اين مورد مقصر شناخت. استروژن در تنظيم ساخت و برداشت ترانسميترها، تعداد گيرنده‌ها و عملکرد آنها نقش دارد. بدين طريق سروتونين و احتمالا نوراپي‌نفرين، 2 مورد از 3 نوروترانسميتر اصلي درگير در درمان افسردگي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. تغييرات در فعاليت استروژنيک در زنان ممکن است به اختلال در اين سيستم‌ها منتهي شود. اين وضعيت به ويژه مي‌تواند شيوع بيشتر افسردگي در زنان را توضيح دهد. به هر حال، درک قطعي از علل دخالت جنسيت در افسردگي وجود ندارد. بيشتر به‌نظر مي‌رسد ترکيبي از عوامل مختلف هورموني و نورولوژيک کنار عوامل رفتاري و اجتماعي مطرح‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


بيش از 80 درصد از زنان طي بارداري از داروهاي غيرنسخه‌اي استفاده مي‌کنند. اين در حالي است که فقط 60 درصد از اين بيماران براي انتخاب داروي خود با پزشک مشورت مي‌کنند. شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران بارداري عبارتند از سرفه، سرماخوردگي، آلرژي‌ها، اختلالات گوارشي و درد. تصميم‌گيري در مورد دارودرماني بيماري‌هاي دوران بارداري بايد براساس چند عامل انجام شود؛ ايمني دارو، شدت علايم و قابليت آن در بهبود کيفيت زندگي فرد. تجويز دارو طي بارداري ممکن است به دليل بيماري‌هايي باشد که از قبل وجود داشته‌اند مانند فشارخون بالا و مشکلات قلبي. بيماري‌هاي مرتبط با بارداري مانند تهوع و استفراغ يا بيماري‌هاي حادي مانند آلرژي‌هاي فصلي يا عفونت‌هاي باکتريال نيز مطرح‌اند. بين داروهاي مورد مصرف زنان باردار، ضداستفراغ‌ها، آنتي‌اسيدها، آنتي‌هيستامين‌ها، ضددردها، آنتي‌بيوتيک‌ها، ديورتيک‌ها، خواب‌آورها و مسکن‌ها پرمصرف‌ترين هستند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تالار شهداء دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل آشنایی با سونوالاستوگرافی تومورهای پستان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اهواز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تالار شهداء دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل سونوگرافی آنومالیهای قلب جنین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اهواز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تالار شهداء دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی نرمال قلب جنین  می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اهواز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی اهواز، انجمن رادیولوژی ایران
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۹ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: اهواز، سالن شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش رادیولوژی, همایش زنان, علوم پزشکی اهواز, تصویربرداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۸ الی ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تالار لقمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تحریک تخمک گذاری، آموزش اخلاق حرفه اي، خطرات لاپاروسکوپی، آمینوسنتز و CVS، سندرم تخمدان مقاوم، PGD، هیستروسکوپی تشخیصی و درمانی، پزشک و قانون، آزو اسپرمی علل و درمان، روشهای پیشرفته تشخیص آزمایشگاهی نازایی و IVF ناموفق می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اصفهان, نازایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید مادران بارداری که دچار خرناس هستند، دارای نوزاد کم وزن خواهند بود. بر اساس این تحقیق در زنان بارداری که حداقل سه شب در هفته خرناس می‌کشند، در مقایسه با دیگر زنان باردار احتمال سزارین بیشتر می‌شود. تحقیقات پیشین نشان داد فشار خون بالا در دوران بارداری و پره اکلامپسی با خروپف مرتبط است. در این تحقیق، یک هزار و 673 زن باردار که بیش از یک سوم آنان سابقه خروپف داشتند، شرکت کردند. نتایج نشان داد: زنانی که بیش از سه مرتبه در هفته دچار خرناس بودند، در معرض خطر عواقب منفی زایمان ازجمله سزارین و تولد نوزاد کم وزن قرار داشتند.
محققان اظهار کردند: خروپف مزمن خطر بیشتری در پی دارد. زنانی که قبل و در دوران بارداری خروپف می‌کنند، دوسوم بیشتر احتمال دارد نوزاد با 10 درصد کمبود وزن داشته باشند و احتمال سزارین نیز دو درصد افزایش می‌یابد. محقق این تحقیق، دکتر لوئیس اوبراین از دانشگاه اختلالات خواب میشیگان اظهار کرد: دلایل جالبی در مورد ارتباط خرناس دوران بارداری و چگونگی تاثیرات سلامت مادر وجود دارد، اما اطلاعات اندکی در مورد تاثیرات آن بر سلامت نوزاد می‌دانیم. وی اظهار کرد: ما دریافتیم ارتباط بسزایی بین خرناس مادر در دوران بارداری و سزارین و کم وزنی نوزاد وجود دارد، این نتایج نشان می‌دهد مشکلات تنفسی زنان منجر به خطرات زایمان می‌شود. درمان خطراتی مانند آپنه خواب در دوران بارداری موجب کاهش تولد نوزاد با وزن کم، سزارین و NICU (مراقبت‌های ویژه بعد از زایمان) خواهد شد.


برچسب‌ها: بارداری, خروپوف
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید، پخش موسیقی موجب تقویت سیستم شنیداری و مغز جنین می‌شود. محققان اعلام کردند: درک به خاطر آوردن صداهایی که در دوران بارداری جنین شنیده شده،‌ دشوار است. با این وجود تحقیق جدید نشان داده است شنیدن موسیقی در سه ماهه دوم بارداری بر سیستم شنیداری کودکان تاثیر دارد. تحقیقات جدید همچنین نشان می‌دهد: حافظه بلند مدت در مغز جنینی که در معرض شنیدن موسیقی قرار دارد بوجود می‌آید.
در این تحقیق محققان گروهی از زنان باردار را پنج بار در هفته در طول سه ماهه آخر بارداری در معرض موسیقی خاصی قرار دادند و گروهی دیگر در این دوران در معرض موسیقی قرار نداشتند. بعد از آن محققان فعالیت مغزی نمونه‌های هر دو گروه را بلافاصله بعد از تولد و در چهار ماهگی آنها اندازه گرفتند. نتایج نشان داد: کودکان در گروه اول نسبت به گروه دوم فعالیت مغزی قوی‌تری در زمان پخش موسیقی داشتند.
فعالیت مغز نسبت به آهنگ اصلی پخش شده در دوران جنینی حتی تا چهار ماهگی نیز مرتبط است. بیست وهفتمین هفته بارداری تا شش ماهگی در گسترش سیستم شنوایی بسیار مهم است. پژوهشگران بر این باورند که قرار گرفتن در معرض موسیقی در این دوران رشد مغز و توسعه شنوایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محقق این تحقیق اینوپارتانین از دانشگاه هلسینکی اظهار کرد: هرچند تحقیقات پیشین نشان می‌دهد جنین می‌تواند جزئیات بسیاری را به خاطر بسپارد اما ما نمی‌دانیم نوزاد چه مدت می‌تواند این اطلاعات را به خاطر داشته باشد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد نوزادان توانایی یادگیری را در سنین خیلی پایین دارند و تاثیرات این یادگیری تا مدتی طولانی در مغز باقی می‌ماند. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشرشده است.


برچسب‌ها: جنین, موسیقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سیزدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


زنان باردار با فشارخون بالا در معرض خطر سکته مغزی درآینده هستند. دکتر آرویند گانش عصب‌شناس از دانشگاه کلگری کانادا با اشاره به نتایج تحقیقات خود اظهار کرد: در این تحقیقات دریافتیم زنان باردار که در دوران بارداری دارای فشار خون بالا هستند بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. بخصوص در زنان با پره اکلامپسی- نوع شدیدتر فشارخون- این خطر 40درصد افزایش می‌یابد.
فشارخون بالا از عوامل خطر سکته مغزی است و دانستن این موضوع از مهم‌ترین مراحلی است که به فرد در کاهش فشارخون و کاهش خطر سکته مغزی کمک می‌کند و این موردی است که در زنان با سابقه فشارخون بارداری صادق است. اگرچه محققان و پزشکان در مورد علت فشارخون دوران بارداری مطمئن نیستند اما برخی از کارشناسان براین باورند که وضعیت سلامت خاص برخی از زنان ممکن است آنان را مستعد این عارضه در دوران بارداری کند. محققان این تحقیق توصیه می‌کنند زنان با چنین عارضه‌ای در دوران بارداری و در طول زندگی فشارخون خود را کنترل کنند. نتایج این تحقیق درهمایش سکته مغزی کانادا ارائه شده ‌است.


برچسب‌ها: فشار خون, بارداری, سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا دوآوي (Duavee) را براي درمان گرگرفتگي و پيشگيري از پوکي استخوان در زنان مورد تاييد قرار داد. دوآوي شامل استروژن کونژوگه و بازدوکسيفن است و براي زناني که از گرگرفتگي متوسط تا شديد (علايم وازوموتور) مرتبط با يائسگي رنج مي‌برند و نيز براي پيشگيري از پوکي استخوان پس از يائسگي تجويز مي‌شود. دوآوي اولين داروي مورد تاييد FDA است که در آن استروژن با يک آگونيست/آنتاگونيست استروژن (بازدوکسيفن) ترکيب شده است. بازدوکسيفن موجود در آن، خطر هايپرپلازي اندومتريال ناشي از ترکيب استروژن دوآوي را به حداقل مي‌رساند. دوآوي نيز مانند ساير ترکيبات حاوي استروژن، بايد فقط براي مدت کوتاهي با در نظر گرفتن فوايد و مضرات آن براي هر بيمار تجويز شود. شايع‌ترين عوارض مشاهده‌شده در بيماران دريافت‌کننده اين دارو عبارت بودند از اسپاسم‌هاي عضلاني، تهوع، اسهال، سوءهاضمه، درد ناحيه فوقاني شکم، درد حلق و گلو، گيجي، خواب‌آلودگي و درد گردن. از آنجا که دوآوي حاوي استروژن است، تمام موارد هشدار موجود در برگه اطلاعات دارويي هر داروي حاوي استروژن، در مورد آن نيز صادق است.


برچسب‌ها: داروی جدید, دوآوي, بازدوکسيفن, گرگرفتگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد پرتوزوماب (pertuzumab) با نام تجاري پرژتا (Perjeta) را به عنوان بخشي از رژيم درماني کامل براي مبتلايان به مراحل اوليه بدخيمي پستان پيش از اقدام به جراحي تسهيل کرد. پرژتا اولين داروي مورد تاييد FDA براي درمان همراه در رژيم درماني بدخيمي پستان است. اين دارو در سال 2012 براي درمان مبتلايان به مرحله پيشرفته يا مراحل انتهايي (متاستاتيک) بدخيمي پستان HER2 مثبت مورد تاييد قرار گرفت. در بدخيمي پستان HER2 مثبت، ميزان پروتئين HER2 که در رشد و بقاي سلول سرطاني نقش دارد افزايش مي‌يابد. کاربرد جديد پرژتا براي بيماران HER2 مثبت با پيشرفت موضعي يا در مراحل ابتدايي بدخيمي پستان (تومور بزرگ‌تر از 2 سانتي‌متر قطر يا همراه درگيري غدد لنفاوي) که در معرض خطر عود بدخيمي يا متاستاز آن هستند، کاربرد دارد. پرژتا در ترکيب با تراستوزوماب و ساير داروهاي شيمي‌درماني، قبل از جراحي و با توجه به رژيم درماني قبلي، در شيمي‌درماني پس از جراحي تجويز مي‌شود. پس از جراحي، بيماران بايد به دريافت تراستوزوماب ادامه دهند تا دوره يک ساله درمان کامل شود.


برچسب‌ها: پرتوزوماب, سرطان پستان, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


خواب ناکافی و یا خواب زیاد عوارض جانبی نامطلوبی را در حالات عاطفی زنان باردار برجای می‌گذارد. به منظور این پژوهش، محققان دانشگاه مسی نیوزلند، هزار و 114 زن 16 تا 46 ساله را طی آخرین چرخه بارداری مورد بررسی قرار دادند. طی ارزیابی‌های انجام شده در این پژوهش، خواب ناکافی و یا خواب زیاد طی دوران بارداری می‌تواند چندین مشکل سلامتی را به همراه داشته باشد؛ دیابت و افسردگی پس از زایمان، افزایش نیاز به زایمان طولانی مدت و سزارین از عوارض این دو مولفه ذکر شده است. محققان دریافته‌اند خطر افسردگی برای زنانی که در اواخر دوران بارداری خواب مناسبی ندارند، افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، اختلالات خواب روند زایمان را تحت تاثیر منفی قرار داده و ممکن است خطر سزارین اورژانسی را افزایش دهد. این پژوهش در مجله «Massey’s College of Health» منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی محققان دانشگاه ملبورن موفق به شناسایی جهش های نادر در ژن RINT1 شده اند که خطر ابتلا به سرطان پستان و دیگر سرطان ها را بشدت افزایش می دهد. جهش در ژن RINT1 بسیار نادر است، اما به نظر می رسد که سایر ژن های مستعد ابتلا به سرطان سینه که تاکنون ناشناخته مانده‌اند، دارای خواص مشابهی باشند.
جهش های ژنتیکی نادر در این ژن در سه خانواده از مجموع 49 خانواده با سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان شناسایی شد. سپس محققان ارتباط بین جهش های RINT1 و خطر ابتلا به سرطان پستان را مورد ارزیابی قرار دادند که این مسأله منجر به شناسایی حاملان 23 ژن در نمونه‌های گرفته شده از یک هزار و 313 زن با نشانه های اولیه سرطان و شش ژن در یک هزار و 123 نمونه غیر مبتلا به سرطان شد.
بر این اساس، ارتباط معناداری بین جهش ها در ژن RINT1 و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان با سابقه خانوادگی وجود دارد. پروفسور «ملیسا ساوتی» از محققان دپارتمان پاتولوژی دانشگاه ملبورن تأکید می‌کند: در حال حاضر تنها 35 درصد از خطر سابقه ژنتیکی ابتلا به سرطان پستان شناسایی شده اند و کشف این ژن جدید کمک بزرگی برای زنان دارای چند مورد سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان محسوب می‌شود. در ادامه تحقیقات، 684 زن مبتلا به سرطان با سابقه خانوادگی برای بررسی جهش‌های RINT1 و شش خانواده حامل جهش‌های ژن RINT1 مورد ارزیابی قرار می گیرند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ژن, RINT1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه ششم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی و پاتوفیزیولوژی GDM، عوارض مادر و جنین ناشی از GDM، تشخیص دیابت بارداری، درمان دیابت بارداری، مراقبت های مادر مبتلا به GDM، چشم انداز آینده GDM می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, دیابت, حاملگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن کنفرانس بیمارستان امام حسین تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی کف لگن، اپیدمیولوژی و تشخیص بی اختیاری ادراری استرسی در بانوان، ترومای مثانه و حالب حین عمل جراحی، فیستول وزیکوواژینال و یورتروواژینال، فیستول رکتوواژینال، بی اختیاری مدفوعی، پرولاپس دیواره قدامی خلفی لگن، پرولاپس کاف واژن، کاربرد پساری در اصلاح اختلالات کف لگن، نقش ورزش در پیشگیری و درمان اختلالات کف لگن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان امام حسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که میزان خیلی بالای کلسترول می تواند تا حدی از مادر به فرزند منتقل شود. در این مطالعه محققان آمریکایی، اطلاعات بالینی سه نسلی را که در یک مطالعه در مورد عوامل پر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. بر اساس نتایج این مطالعه، احتمال ابتلا به ˈهیپرکلسترولمیˈ (کلسترول بالا ) در افرادی که مادرشان پیش از بارداری به این بیماری مبتلا بوده است ، پنج برابر بیشتر از افراد دیگر بود. دکتر ˈمایکل مندلسونˈ از بیمارستان کودکان بوستون در آمریکا گفت: کلسترول بالای مادر پیش از بارداری یکی از عوامل مهم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی در فرزندان در سنین بزرگسالی است.
این احتمال در زنانی که سطح کلسترول آنها پیش از بارداری بالا بوده است، نسبت به زنانی که سطح کلسترول آنها پس از بارداری بالا می رود، بیشتر است. مندلسون یادآور شد : نمی توان عوامل ژنتیکی و سبک زندگی را تنها عوامل خطر ابتلا به کلسترول بالا دانست. با این حال اگر سطح ˈال.دی.الˈ (کلسترول بد) زنی پیش از بارداری بالا باشد، احتمال اینکه سطح کلسترول بد فرزندان او نیز در بزرگسالی بالا باشد ، تقریبا پنج برابر افراد دیگر است. قرار گرفتن در معرض کلسترول بالا در رحم مادر می تواند اثری ماندگار در تنظیم سطح کلسترول در دهه های آینده داشته باشد. کلسترول بالا یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و سکته مغزی را افزایش می دهد. این مطالعه در Annual Congress of the Canadian Heart Health ارائه شده است.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بین‌المللی فلوریدا موفق شدند با استفاده از نانوفناوری، راه جدیدی را برای رهاسازی داروی سرطان تخمدان پیدا کنند. محققان در آزمایشگاه داروی "تاکسل" را که برای درمان سرطان تخمدان به کار می‌رود، بر روی یک نانو ذره مغناطیس الکتریکی بارگذاری کردند. سپس با استفاده از یک میدان الکتریکی، دارو را به سلول‌های تومور روانه کرده و طی 24 ساعت، این تومور را نابود کردند؛ بدون این که آسیبی به سایر سلول‌های سالم تخمدانی برسانند. دکتر "Carolyn Runowicz" در این باره می‌گوید: "حفظ سلول‌های سالم یکی از بزرگترین چالش‌های درمان سرطان بوده است؛ به ویژه زمانی که از تاکسل استفاده می‌کنیم، چرا که در کنار درمان سرطان، ممکن است عوارض جانبی زیاد و مسمومیت بر جای بگذارد." سرطان تخمدان یکی از کشنده‌ترین نوع سرطان مربوط به زنان و زایمان است که بنا بر آمار انجمن سرطان آمریکا تنها 14 هزار زن در آمریکا، طی امسال و بر اثر ابتلا به این سرطان جان خود را از دست خواهد داد. محققان می‌گویند نتایج به دست آمده آغازی بسیار مهم برای درمان سایر سرطان‌ها مانند سینه و ریه خواهد بود.  نتایج این پژوهش در مجله "Scientific Report" منتشر شده است.


برچسب‌ها: نانو, سرطان, سرطان تخمدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم مهر 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اهمیت پایش الکترونیک جنین، پایش الکترونیک جنین، الگوهای ضربان قلب جنین،آریتمی، انواع دیسترس و الگوهای ضربان قلب در مرحله دوم لیبر، آسفیکسی جنین و ارزیابی آن، سایر تکنیکهای بررسی سلامت جنین هنگام زایمان و نظارت بر فعالیت رحم در هنگام زایمان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, کاردیوتوکوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه استنفورد در كاليفرنيا هشدار دادند كه مواد شيميايي موجود در غذاها مي تواند خطر سقط جنين زنان باردار را دو برابر كند. تحقيقات محققان دانشگاه استنفورد در آمريكا نشان مي دهد كه زنان باردار به منظور جلوگيري از ورود مواد شيميايي به بدنشان بايد از خوردن مواد غذايي كنسرو شده، گرم كردن غذا در ظروف پلاستيكي، دست زدن به پول نقد و حتي رسيد بانكي اجتناب كنند.
محققان در خون زنان بارداري كه در خطر سقط جنين قرار داشتند، سطح بالاي بيسفنول ( BPA ) كه يك ماده شيميايي است، پيدا كردند. اين ماده شيميايي در پلاستيك و اقلامي نظير بطري هاي آب، عينك آفتابي و لوح هاي فشرده يافت مي شود. همچنين در مطالعه ديگري در موسسه ملي بهداشت كودكان و توسعه انساني آمريكا، پرونده پزشكي ۵۰۱ زوج كه بين سال هاي ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ براي باردار شدن تلاش مي كردند، بررسي شد. نمونه هاي ادرار اين افراد براي اندازه گيري سطح (BPA) و (phthalate) مورد بررسي قرار گرفت و آن ها به مدت يك سال تحت نظر بودند. محققان دريافتند كه سطوح بالاي (phthalate) كه ماده اي شيميايي است، بر باروري مردان تاثير منفي مي گذارد.
يافته هاي اين دو مطالعه، سازمان بهداشت جهاني (WHO) را بر آن داشت تا استفاده از دو ماده شيميايي (phthalate) و (bisphenol) را ممنوع اعلام كند. به گفته محققان اين دو ماده شيميايي علاوه بر سقط جنين، خطر ابتلا به سرطان سينه، سرطان خون، آسم و نقص عضو هنگام تولد را افزايش مي دهد. نتايج اين تحقيق در كنفرانس پزشكي توليد مثل در بوستون (American Society for Reproductive Medicine) ارايه شده است.


برچسب‌ها: سقط, جنین, سقط جنین, بيسفنول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است نشان مي دهد كه مصرف مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين ها در پيشگيري و مقابله با سرطان پستان كمك مي كند.  مصرف مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين ها نه تنها بدن را تقويت مي كند، بلكه براساس اين مطالعه كه در آمريكا انجام شده است به پيشگيري و مقابله با سرطان پستان در زنان يائسه كمك مي كند.
محققان آمريكايي در اين مطالعه ۱۶۱ هزار زن يائسه ۵۰ تا ۷۹ ساله را مدت هفت سال مورد بررسي قرار دادند. در اين مدت هفت هزار و ۷۲۸ زن به سرطان پستان مبتلا شدند. در اين مطالعه، از هر ده زن، چهار زن پيش از ابتلا به سرطان و در مدت بيماري هر روز مكمل مصرف مي كردند.

دانشمندان با در نظر گرفتن عوامل ديگري كه ممكن است سلامت فرد را تحت تاثير قرار دهد نظير مصرف سيگار، الكل، سن، وزن و فعاليت هاي فيزيكي به اين نتيجه رسيدند زناني كه مكمل مصرف مي كردند، بهتر توانستند با اين بيماري مقابله كنند. اين مطالعه نشان داد كه ميزان مرگ و مير زنان يائسه مبتلا به سرطان تهاجمي پستان كه مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين مصرف مي كنند، نسبت به بيماراني كه مكمل مصرف نمي كنند ۳۰ درصد كمتر است. نتايج اين مطالعه در مجله آمريكايي Breast Cancer Research and Treatment منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, مولتی ویتامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


نتايج يك تحقيق روي ۷۴هزار زن باردار نشان مي دهد كه آلودگي هوا خطر رشد نوزاداني با وزن كم در اين زنان را به ميزان چشمگيري افزايش مي دهد. بر اساس اين تحقيق اروپايي كه روز سه شنبه در مجله پزشكي The Lancet Respiratory Medicineمنتشر شد، قرار گرفتن زنان باردار در معرض آلاينده هاي هوا و ترافيك خطر عقب ماندگي رشد جنين را به ميزان قابل توجهي افزايش مي دهد.
بر اساس نتايج اين تحقيق، وزن كم كودك متولد شده(كمتر از ۲.۵كيلوگرم پس از ۳۷هفته حاملگي) با مشكلات تنفسي در اين كودكان و ديگر بيماري ها از جمله ديابت، اضافه وزن و ناراحتي هاي قلبي در مراحل بعدي زندگي مرتبط است. رمي سلاما مسوول پژوهش (Inserm) موسسه تحقيقات و بهداشت عمومي فرانسه، نويسنده مشترك اين مقاله مي گويد: اين مساله نشانگر آسيب پذيري و اشتباهي است كه در دوران بارداري رخ مي دهد. اين اپيدميولوژيست كاهش دور جمجمه را ناشي از اثر آلودگي بر توسعه عصبي، شناختي و يا رفتاري كودك مي داند. وي معتقد است كه با توجه به كاهش ذرات آلوده معلق در هوا در حومه شهري اروپا مي تواند به ميزان قابل توجه از ابتلاي كودكان به اين بيماري اجتناب شود.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد در مرکز تحقیقاتی درمانَی ناباروری یزد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل کاندید های انجماد تخمدان، روش های انجماد تخمدان، شرایط انجماد تخمدان، تاریخچه انجماد تخمدان و نتایج حاصله از آن، چگونگی کاربرد تخمدان منجمد و ذوب شده می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی یزد, تخمدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links