سن آخرین زایمان، نرخ شاخص پیری در زنان است. محققان دانشگاه کارولینای جنوبی اظهارکردند: زنانی که به طور طبیعی می‌توانند بعد از سن 33 سالگی باردار شوند نسبت به آنهایی که آخرین فرزند خود را تا قبل از 30 سالگی به دنیا می‌آورند، شانس بیشتری برای طولانی‌تر شدن عمر دارند. البته این مطلب به این معنی نیست که زنان باید صبرکنند تا در سنین بالاتر اقدام به فرزند آوری کنند. توماس، محقق این مطالعه گفت: توانایی طبیعی در فرزند آوری در سن بالا به احتمال زیاد نشان دهنده دیرتر پیرشدن سیستم تولید مثل در زنان است. محققان، 462 زن که فرزند آخرشان را در سن بالا به دنیا آورده بودند مورد مطالعه قرار دادند. این تحقیق نشان داد زنانی که آخرین فرزند خود را پس از سن 33 سالگی به دنیا آورده‌اند، دو برابر شانس افزایش سن تا 95 سالگی را دارند. این تحقیق دقیقا برخلاف نتایج قبلی دانشمندان بوده است.


برچسب‌ها: زایمان, عمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران در تحقیقات اخیر خود دریافتند اندوه و ناراحتی مادر در دوران بارداری در چاق شدن نوزادشان تأثیرگذار است. مطالعات جدید انجام شده در دانمارک حاکی از آن است که استرس شدید مادر، قبل از تولد نوزاد در وزن نوزاد تاثیرگذار است. کارستن ابل استادیار بهداشت عمومی دانشگاه آرهوس در آرهوس دانمارک اظهار کرد: این مشکلات، تاثیرات طولانی مدت بر کودک دارد. محققان، این بررسی را بر روی 120 هزار مرد دانمارکی متولد بین سالهای 1976 تا 1993 انجام دادند. آنها دریافتند مادران کسانی‌که استرس شدید دوران بارداری را تجربه کرده‌ا‌ند با احتمال چاق شدن دوبرابری کودک مواجه هستند و اگر این استرس اندکی کمتر باشد با چاق شدن 13 درصدی کودک همراه است. نتایج این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, اندوه, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


میگرن در دوران یائسگی شدیدتر می‌شود. دکتر وینسنت مارتین از دانشگاه سینسیناتی اظهار کرد: سردردهای میگرنی در این دوران 50 تا 60 درصد افزایش می‌یابد. در این تحقیق مارتین و همکارانش بیش از 3600 زن 35 تا 65 ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها این افراد را در سه گروه قبل از یائسگی، یائسگی و پس از یائسگی تقسیم کردند. کارشناسان معتقدند کاهش سطح استروژن در این سردردها نقش دارد. بر اساس آمار موسسه ملی ایالات متحده این اختلال در زنان در دهه 41 تا 51 سالگی رخ می‌دهد و اغلب با گرگرفتگی و اختلال خواب همراه است. محققان بر این باورند استفاده از داروهای منظم برای این دوران بسیار موثر است. یافته‌های این تحقیق در نشست سالانه انجمن سردرد آمریکا در لس آنجلس ارائه شده است.


برچسب‌ها: میگرن, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


طبق يافته‌هاي جديد محققان، ديابت خطر مرگ ناشي از حمله قلبي يا مغزي را در زنان نسبت به مردان بيشتر افزايش مي‌دهد. در واقع زنان مبتلا به ديابت تقريبا 3 برابر زنان غيرديابتي با بيماري‌هاي قلبي دست و پنجه نرم مي‌کنند و اين نسبت خطر بالاتر در مقايسه با مردان، 44 درصد بيشتر است. اين يافته برخلاف اين واقعيت است که در کل مردان نسبت به زنان بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند.
از آنجا که بيماري قلبي تقريبا قاتل شماره يک زنان است و تعداد زنان مبتلا به ديابت نيز به سرعت رو به افزايش است، اين يافته جديد خبر خوبي محسوب نمي‌شود. در پژوهش حاضر، محققان 64 مطالعه را بررسي کردند که از دهه 1960 تا کنون انجام شده و بيش از800 هزار نفر را از سراسر دنيا در برگرفته بودند. در نهايت دريافتند که تفاوت‌هاي جنسيتي در بروز خطر بيماري‌هاي قلبي‌عروقي مرتبط با ديابت پس از کنترل عواملي مانند سن همچنان به‌طور قوي پابرجا مي‌ماند. البته محققان درپي آن هستند که به علت اين اختلاف پي‌ببرند. آنها فکر مي‌کنند که علت اين امر به تفاوت‌هاي بيولوژيکي ميان زن و مرد بازمي‌گردد. از سوي ديگر، در مرحله پيش از ديابت و قبل از تشخيص آن، زنان نسبت به مردان عوامل خطر بيشتر و متابوليک بدتري مانند افزايش وزن دارند و اين مي‌تواند به معناي خطر قلبي عروقي بيشتر باشد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک تحقیق بین‌المللی در استرالیا نشان داد: هزاران نفر از زنان جوان مبتلا به سرطان می‌توانند با تزریق ماهانه یک آمپول از یائسگی زودرس نجات یابند. این تزریق را می‌توان در طول دوره شیمی درمانی برای قرار دادن تخمدان‌ها در «خواب زمستانی» از طریق اختلال در سیستم هورمونی انجام داد. با این تزریق، شانس این بیماران برای بارداری پس از شیمی درمانی دو برابر می‌شود و همچنین خطر یائسگی زودرس نیز کاهش می‌یابد.
به گفته پروفسور کلی از مرکز سرطان پیتر مک کولوم ویکتوریای استرالیا، تزریق goserelin بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان آزمایش شده است، اما می‌توان از این آمپول برای تمام زنان جوان تحت شیمی درمانی استفاده کرد. تنها هشت درصد از شرکت کنندگانی که تزریق goserelin داشتند، پس از شیمی درمانی یائسه شدند. در مقایسه با آنان 22 درصد از کسانی که تزریق پلاسبو داشتند، پس از شیمی درمانی یائسه شدند.


برچسب‌ها: بارداری, گوسرلین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که بدخوابی خواب مادر در سه ماه آخر بارداری احتمال اضافه وزن نوزاد پس از تولد را افزایش می دهد. این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو در آمریکا انجام شد نشان می دهد که بدخوابی زنان در سه ماهه آخر بارداری موجب چاقی و اضافه وزن نوزاد می شود. « دیوید گوزال» «David Gozal» متخصص خواب از دانشگاه شیکاگو می گوید: علاوه بر حرکت های شبانه جنین که خواب زنان باردار را بر هم می زند، زنان در سه ماهه آخر بارداری با بزرگ تر شدن جنین به سختی می توانند وضعیتی راحت برای خوابیدن پیدا کنند.
محققان با انجام این مطالعه متوجه شدند که خوب خوابیدن زنان در سه ماهه آخر بارداری ، احتمال اضافه وزن سریع نوزاد را پس از تولد کاهش می دهد. محققان علت این اضافه وزن و تغییرات سوخت و سازی را به تغییرات اپی ژنتیک- نوعی تغییرات پایدار در بیان ژن- نسبت می دهند که باعث کاهش بیان ژن «آدیپونکتین» (adiponectin) می شود.
آدیپونکتین هورمونی ترشح می کند که به تنظیم چند رویه سوخت و سازی از جمله تنظیم گلوکز کمک می کند. محققان در این مطالعه موش های باردار را مورد بررسی قرار دادند و انها را به دو دسته تقسیم کردند. سپس محققان مرتب خواب یک گروه از موش های ماده را در فاصله زمانی میان روزهای 15 تا 19 بارداری که معادل سه ماهه سوم بارداری در زنان است، مختل کردند تا اثر بالقوه خواب منقطع را بر جنین آنها مشاهده کنند.
این مطالعه نشان داد که هنگام تولد هیچ تفاوتی از لحاظ وزنی میان بچه موش هایی که مادرانشان خواب طبیعی داشتند و بچه موش هایی که خواب مادرانشان مختل شده بود ، وجود نداشت. اما موش هایی که مادرشان خواب کمتری داشتند به سرعت پرخورتر و چاق شدند و این روند در موش های نر مشهودتر بود. محققان به زنان باردار توصیه کردند که از بین بردن تنش ها و داشتن خواب بهتر برخورداری از کودکانی که وزن طبیعی داشته باشند. نتیجه این مطالعه در مجله Diabetes منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, نوزادان, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتیجه تحقیق موسسه تحقیقات سرطان انگلیس در مدت 40 سال بر روی 113هزار زن بالای شانزده سال انجام داده نشان می دهد، هر چه نور اتاق حین خواب شبانه بیشتر باشد احتمال چاقی در زنان افزایش می یابد. این پژوهشگران می گویند زیاد بودن نور موقع خواب شبانه خطر چاقی و سندروم متابولیک را افزایش می دهد چون ریتم شبانه روزی و سالانه بدن را مختل می کند. بر اساس این تحقیق که نشریه آمریکایی ˈکلیک اپیدمیولوژیˈ منتشر شده، دور کمر، ضریب توده بدنی (BMI)، نسبت دور کمر به باسن و دور کمر به قد در زنانی که شب ها در معرض نور بیشتری هستند بیشتر است. این محققان می گویند، حتی بعد از اینکه تاثیری عواملی مثل فعالیت بدنی، داشتن فرزند خردسال و مدت خواب را در نتایج بررسی منظور کرده اند باز هم ارتباط روشنی بین اتاق خواب و چاقی زنان دیده شده است.
پروفسور درک یان دایک از مرکز پژوهش های مربوط به خواب در استان ساری انگلستان می گوید، ضرری ندارد اتاق خواب را تاریک کنیم. او به بی بی سی گفت :ˈمعمولا مردم متوجه نور اتاق خواب نیستند. به نظر من همه باید نور اتاق خوابشان را ارزیابی کرده و ببینند چقدر تاریک کردن آن آسان است.ˈ به گفته پروفسور دایک، نور خیابان، نور بعضی ساعت ها و حتی نور دکمه خاموش وسایل برقی مثل تلویزیون می تواند اتاق را تا حدی روشن کند. پروفسور آنتونی سوئردلو استاد اپیدمیولوژی (همه گیر شناسی) موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید سوخت و ساز بدن تحت تاثیر خواب و بیداری و نور قرار می گیرد. وی ادامه داد:ارتباطی که در این مطالعه بین نور شبانه و چاقی پیدا کردیم بسیار جالب است. در این مرحله نمی توانیم بگوییم علت این ارتباط چیست اما این مسیر تازه ای را برای تحقیق باز می کند. مشارکت بیش از صدهزار زن در این تحقیق اهمیت حیاتی داشته است.ˈ
به گفته این پژوهشگران ساعت روزانه و سالانه بدن و سیستم تنظیم سوخت و ساز انسان با محیط تنظیم شده و تکامل یافته است و این با دنیای مدرن صنعتی که اکنون در آن زندگی می کنیم کاملا متفاوت است. تکنولوژی باعث شده میزان و مدت تماس با نور، میزان مواد غذایی دریافتی و میزان فعالیت بدنی انسان به اندازه ای تغییر کند که در تاریخ بشر سابقه نداشته است.
پیش از این تحقیقات روی حیوانات نشان داده بود که افزایش تماس با نور باعث افزایش وزن می شود. دکتر متیو لام یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان می گوید:یافته های ما، اعتبار تحقیقات قبلی روی حیوانات را بیشتر می کنند که نشان داده بودند نور، ساعت بدن (circadian rhythm) و سوخت و ساز همگی به نحوی با هم در ارتباط هستند. وی افزود:هنوز خیلی زود است که بگوییم خوابیدن در تاریکی مطلق به پیشگیری از چاقی، یکی از عوامل خطر در سرطان سینه کمک می کند اما این ارتباط مطمئنا بسیار جالب توجه است.


برچسب‌ها: چاقی, اتاق خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۹ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تصويربرداری بيمارستان امام خمينی (ره) دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالن آمفی تئاتر مرکز تصویربرداری مجتمع بيمارستانی امام خمينی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سونوگرافی قلب جنين، آنومالی سبتا قلب، کوشيون خروجی، آنومالی راست قلب، آنومالی چپ قلب، نقص ديواره قلب، سونوگرافی مغز جنين، آنومالی مغزی عدم تشکيل کروپوس کالازون، آنومالی مغز بزرگی بطن های مغزی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۳ توسط پژوهشكده فناوري هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي ابن سينا در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی احشا عروق و اعصاب لگن در لاپاروسکوپی، تکنیک های ورود به شکم، مبانی اصول اخلاقی در جراحی لاپاروسکوپی، تفسیر و نقد آموزشی فیلم های لاپاروسکوپی، مدیریت عوارض لاپاروسکوپی شکم و لگن، اندیکاسیون و تکنیک یورترولیز، کاربرد و تفسیر سونوگرافی پیش از جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان آمریکایی نشان می دهد، زمان باروری زوج هایی که کلسترول بالا دارند طولانی تر از زوج هایی است که کلسترول آنها درحد طبیعی است. مطالعه محققان دو دانشگاه بوفالو و اموری آمریکا نشان می دهد، زوج هایی که هر دو کلسترول بالا دارند با طولانی ترین زمان برای باردار شدن مواجه هستند. بر اساس این مطالعه، همچنین زوج هایی که زن کلسترول بالا دارد با زمان طولانی تری برای باردار شدن مواجه هستند.
در این مطالعه محققان 501 زوج را از ایالت میشیگان و 12 زوج را در ایالت تگزاس از سال های 2005 تا 2009 بررسی کردند. در این بررسی زوج ها در رده سنی 18 تا 44 ساله قرار داشتند. در این مطالعه محققان میزان سطح کلسترول در خون را مد نظر قرار دادند. محققان می گویند،کلسترول خون با باروری ارتباط دارد زیرا بدن از کلسترول برای تولید هورمون های جنسی مانند تستسترون و استروژن استفاده می کند. این مطالعه در مجله Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد خطر خفگی ناشی از کمبود اکسیژن در هنگام تولد برای نوزادانی که از مادرانی چاق یا دچار اضافه وزن به دنیا آمده‌اند زیاد است. طی این پژوهش محققان موسسه کارولینسکای سوئد، اطلاعات تمام 1.7 میلیون نوزادی را که طی سال‌های 1992 تا 2010 در سوئد به دنیا آمده بودند، مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد گرچه مادرانی با وزن طبیعی، نوزادانی با نمرات پایین آپگار (مقیاسی برای کمبود اکسیژن هنگام تولد) به دنیا آوردند، اما در نوزادانی که از مادران چاق و دچار اضافه وزن به دنیا آمده بودند، نمرات پایین بسیار قابل توجهی را در این مقیاس از خود نشان دادند.
به طور کلی، محققان دریافتند که میزان نمرات پایین آپگار با افزایش شاخص توده بدنی مادر مرتبط است؛ ابتلا به اضافه وزن (شاخص توده بدنی 25 تا 29.9) با افزایش 55 درصدی خطر نمرات پایین آپگار در 5 دقیقه پس از تولد مرتبط بود. چاقی درجه یک (شاخص توده بدنی 30 تا 34.9) و چاقی درجه دو (35 تا 39.9) با افزایش خطر دو برابری این شرایط مربوط بود. علاوه براین، چاقی درجه سه (شاخص توده بدنی بالای 40) نیز با افزایش خطر سه برابری نمرات پایین آپگار مرتبط بود. به گفته محققان، یافته‌ها حاکی از آن است که آسفیکسی پری‌ناتال (خفگی از 20 هفتگی جنین تا یک هفتگی نوزاد) در بین نوزادان به دنیا آمده از مادران چاق یا دچار اضافه وزن بالا است و بنا براین جلوگیری از چاقی و اضافه وزن زنانی که در سنین باروری قرار دارند برای سلامت کودکانشان امری مهم تلقی می‌شود. این پژوهش در مجله PLOS Medcine منتشر شده است.


برچسب‌ها: مادران, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان می‌دهد احتمال زایمان زودرس در زنانی که قبل از بارداری رژیم غذایی نامناسب داشته‌اند، 50 درصد بیشتر از دیگر زنان است. محققان موسسه تحقیقاتی دانشگاه رابینسون آدلاید به منظور درک بهتر عادات غذا خوردن زنان قبل از بارداری، الگوی غذایی بیش از 300 زن را در استرالیای جنوبی مورد بررسی قرار دادند. نتایج بررسی‌ها نشان داد احتمال زایمان زودرس در زنانی که از رژیم غذایی پروتئین‌دار و میوه قبل از باردار شدن استفاده می‌کنند کمتر است، اما احتمال زایمان زودرس در زنانی که قبل از بارداری رژیم‌های غذایی پر چرب و قندی داشته‌اند، 50 درصد بیشتر است. به گفته دکتر جسیکا گریگر، سرپرست این تحقیقات، تولد زودرس یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر و بیماری در نوزادان است و از هر 10 بارداری در جهان یک مورد به تولد زودرس ختم می‌شود. رژیم غذایی قبل از بارداری یک عامل بسیار مهم است که هرگز برای تغییر مثبت آن دیر نیست. رژیم غذایی مناسب قبل از بارداری همچون رژیم غذایی در دوران بارداری حائز اهمیت است و به کاهش مرگ و میر نوزادان و سلامت کلی کودکان کمک می‌کند. این تحقیقات در مجله تغذیه به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: بارداری, زایمان, زایمان زودرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سر غول‌پیکر با بدنی لاغر و استخوانی، تصویری است که از انسان آینده در فیلم های علمی- تخیلی نشان داده می‌شود. اما این فقط منحصر به فیلم‌های علمی - تخیلی نیست؛ «بریانا پابینر» از محققان موزه تاریخ طبیعی اسمیت‌سونیان مدعی است که باتوجه به تغییر و تکامل مداوم انسان، بیشترین تغییر در مغز انسان روی خواهد داد. به گفته «پابینر»، این تغییرات تکاملی در نوقشر یا نئوکورتکس (neocortex) مغز روی می‌دهد که این بخش خارجی مغز، تفکر، برنامه‌ریزی بلندمدت و زبان را پردازش می‌کند.
این محقق معتقد است که فرآیند زایمان باعث محدودیت اندازه مغز شده است، چراکه سر نوزاد باید از کانال زایمان خارج شود؛ اما با پیشرفت‌های پزشکی از جمله عمل سزارین، این فرآیند دور زده شده و می‌تواند نقش مهمی در تکامل انسان و بزرگ شدن مغز ایفا کند. در کنار تکامل انسان در آینده، انگل‌های انسانی نیز در حال رشد و تکامل پیدا می‌کنند؛ با افزایش سطوح آب دریا و خشکی‌های کمتر، بیماری‌های قابل انتقال از آب و خاک افزایش پیدا کرده و منجر به شیوع بیماری‌های مختلف خواهد شد.


برچسب‌ها: سزارین, انسان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا اولين تست ويروس پاپيلوماي انساني براي غربالگري اوليه بدخيمي سرويکس را مورد تاييد قرار داده است. استفاده از اين آزمون در زنان بالاي 25 سال، به پزشک فرصت مي‌دهد در صورت لزوم آزمون‌هاي تشخيصي تکميلي را درخواست کند. همچنين، آزمون مذکور ميزان خطر ابتلا به بدخيمي سرويکس در آينده را نشان مي‌دهد. اچ‌پي‌وي تست کوباس (Cobas HPV Test)، با استفاده از نمونه‌هاي سلولي ناحيه سرويکس مي‌تواند دي‌ان‌اي 14 نوع ويروس پاپيلوماي انساني خطرناک را تشخيص دهد. اين آزمون به‌خصوص در تشخيص 16 HPV و HPV18 تواناست؛ در عين حال، 12 نوع ويروس پاپيلوماي انساني پرخطر ديگر را هم تشخيص مي‌دهد.
براساس نتايج به‌دست‌آمده از آزمون کوباس، زناني که 16 HPV يا HPV18 مثبت بوده‌اند بايد تحت کولپوسکوپي قرار گيرند اما در زناني که آزمون براي 12 نوع ديگر ويروس HPV مثبت بوده است، ابتدا پاپ‌اسمير توصيه مي‌شود. پزشکان بايد نتيجه آزمون کوباس را در کنار ساير اطلاعات مربوط به بيمار مانند سابقه بيماري و فاکتورهاي خطرساز تفسير کنند. آزمون مذکور در سال 2011 ميلادي به عنوان آزمون همراه با پاپ‌اسمير براي بررسي تغييرات سلولي سرويکس-که ممکن بود بدخيمي سرويکس باشد- مورد تاييد FDA قرار گرفته بود.
در بيشتر موارد، عفونت پاپيلوما خودبه‌خود برطرف مي‌شود و مشکلي جدي ايجاد نمي‌کند اما حدود 10 درصد از زنان آلوده به ويروس HPV به عفونت پايدار دچار مي‌شوند و در معرض خطر بدخيمي قرار خواهند گرفت. 16 HPVو HPV18 عامل بيش از 70 درصد از موارد بدخيمي سرويکس هستند.
يافته‌هايي که منجر به تاييد اچ‌پي‌وي تست کوباس شدند از مطالعه روي بيش از 40 هزار زن بالاي 25 سال که تحت آزمون‌هاي غربالگري متداول قرار گرفته بودند به دست آمد. زناني که آزمون پاپ‌اسمير آنها مثبت بود يا در بررسي سلولي سرويکس HPV مثبت بودند و نيز زناني که پاپ‌اسمير و آزمون HPV آنها هر 2 منفي بود، تحت کولپوسکوپي و بيوپسي بافت سرويکس قرار گرفتند. تمام نتايج بيوپسي با نتايج آزمون پاپ اسمير و آزمون کوباس مقايسه شدند. پيگيري وضعيت اين زنان طي 3 سال نشان داد آزمون کوباس روش تشخيصي موثر و ايمني است.


برچسب‌ها: تست, تست جدید, پاپیلوما, سرطان, سرطان سرویکس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن همایشهای هتل بیمارستان گاندی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل درمان وارزیابی فاکتورهای ایمونولوژیک در ریف، استفاده از امبریوسکوپ وtimes lap در  ریف، ارزیابی فرگمنتاسیون DNA در ریف، ارزیابی گیرنده های اندومتر در  ریف، ارزیابی روش استاب ومورفولوژیک اسپرم جهت تزریق در سیکلهایی با شکست تکراری در لانه گزینی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان گاندی, لانه گزینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


استعمال دخانیات در دوران بارداری، احتمال خطر ابتلا به نقایص مادرزادی قلب در نوزادان را افزایش می‌دهد. مصرف سیگار در دوران بارداری با بسیاری از نقایص هنگام تولد، مانند شکاف لب و کام و نقص عضو (دست و پا) مرتبط است. تحقیقات قبلی نیز نشان داده‌اند که مصرف سیگار در دوران بارداری با اختلالات قلبی در نوزادان در ارتباط است.
در این تحقیقات، پژوهشگران برای تعیین ارتباط مصرف سیگار در سه ماهه اول بارداری و نقص قلبی و نوع نقص از اطلاعات شناسنامه و سوابق ترخیص بیمارستان ایالت واشنگتن استفاده کردند. آنان بیش از 14 هزار کودک متولد شده با نقص قلبی و 62 هزار و 274 کودک بدون نقص قلبی را بین سال‌های 1989 تا 2011 شناسایی کردند. سپس محققان نسبت کودکان مبتلا به نقص قلبی که مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده بودند را با نسبت کودکان بدون نقص قلب مقایسه کردند. وضعیت سیگار کشیدن مادران و مقدار مصرف روزانه آنان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس نتایج تحقیقات، خطر ابتلا به ناهنجاری‌های دریچه و عروق (دریچه ریوی و شریان ریوی) در نوزادان مادران سیگاری 50 تا 70 درصد بیشتر است و خطر نقص سپتوم دهلیزی 20 درصد بیشتر است که برای درمان اغلب این نقایص نیاز به جراحی است. محققان همچنین دریافتند که در سال‌های اخیر حدود 10 درصد از مادران در دوران بارداری سیگار مصرف کرده‌اند. آنان تخمین زدند که مصرف سیگار مادر در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطر نقص قلبی را 1 تا 2 درصد افزایش دهد.


برچسب‌ها: بارداری, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
 
زمان برگزاری: ۳۰ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سرطان پستان, همایش زنان, همایش سرطان, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ آذر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار ابن سینا دانشکده پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سرطان, همایش سرطان پستان, همایش زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان می‌دهد: سرکوب احساسات مثبت عاملی مهم در بروز افسردگی پس از زایمان محسوب می‌شود. محققان دانشگاه لوون در بلژیک به این نتیجه رسیدند که سرکوب احساسات مثبت و منفی می‌تواند در بروز افسردگی پس از زایمان مهم باشد، اما اکثر محققان بر این عقیده‌اند که سرکوب احساسات مثبت تاثیر بیشتری دارد. این افراد با سرکوب شدن احساسات خوب درونشان و گفتن جملاتی ناامیدکننده خود را شایسته خوشحالی و شادابی نمی‌دانند.
محققان، حدود 200 زن باردار را قبل از دوره بارداری و پس از آن مورد آزمایش قرار دادند و آنان به این پرسشنامه‌ها در طول هفته بیست و چهارم و سی و چهارم بارداری به منظور تعیین علائم افسردگی و احساسات مثبت و منفی پاسخ دادند. حدود 8 درصد از این زنان، علائم افسردگی پس از زایمان را نشان دادند. مادرانی که دارای احساسات شادتری بودند، زمینه بیشتری برای افسردگی پس از زایمان داشتند. در حال حاضر، محققان از تکنیک‌هایی همچون تمرکز حواس برای کاهش افسردگی استفاده می‌کنند.


برچسب‌ها: زایمان, افسردگی, احساسات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ الی ۵ تیر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تالار شهيد شايانمهر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سرطان پستان، خونریزیهای غیر طبیعی رحم، پیشگیری از سرطان سرویکس، عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی (فشارخون بالا)، شیوه زندگی سالم (فعالیت جسمانی، هرم فعالیت فیزیکی برنامه ریزی ورزشی، انواع تمرینهای بدنی و ورزشها و نسخه ورزشی برای زنان سالم میانسال، فعالیت فیزیکی در بیماریهای شایع)، نحوه مراقبت از پوست در دوران یائسگی، یائسگی- عوارض وازوموتور در زنان 60-45 سال، غربالگری بیماریهای اعصاب و روان (اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی)، بیماریهای ماسکولواسکلتال (کمردرد و استئوآرتریت)، مکمل­یاری در زنان میانسال، مشکلات جنسی مرتبط با یائسگی، استئوپروز و یائسگی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تبریز, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) مجوز نخستین آزمایش جایگزین تست پاپ‌اسمیر را صادر کرد. آزمایش پاپ‌اسمیر روش غربالگری اولیه برای تشخیص سرطان دهانه رحم محسوب شده و شامل بررسی نمونه‌های گرفته شده از گردنه رحم در زیر میکروسکوپ برای تشخیص شرایط غیرطبیعی است. اما محققان شرکت سوئیسی Roche آزمایش جایگزینی ابداع کرده‌اند که اقدام به شناسایی دی‌ان‌ای ویروس پاپیلومای انسانی – عامل اغلب موارد سرطان دهانه رحم – در نمونه‌های گرفته شده از گردنه رحم می‌کند.
تیمی از محققان سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) ماه گذشته با برگزاری جلسات تخصصی، مجوز استفاده از این آزمایش را برای جایگزین شدن با آزمایش پاپ‌اسمیر صادر کرد. محققان Roche از ایمنی و اثربخشی بالای آزمایش جایگزین تست پاپ‌اسمیر ابراز اطمینان می‌کنند، با این حال مخالفت‌هایی از سوی برخی سازمان‌های حمایت از حقوق زنان مطرح شده است؛ مخالفان معتقدند که تست جدید به اندازه کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج مطالعه صورت گفته توسط محققان انگلیسی نشان می‌دهد، درد قاعدگی به کاهش عملکرد شناختی و کسب نتایج ضعیف‌تر در امتحانات منجر می‌شود. حدود 40 درصد از زنان از دردهای ماهانه قاعدگی رنج برده و در 15 درصد از این افراد، این مشکل با نشانه‌های شدیدتری از جمله تهوع، کمردرد و دل درد همراه است.
پژوهشگران دانشگاه بث در تحقیقات خود، تأثیر دردهای قاعدگی بر عملکرد زنان را مورد بررسی قرار داده و دریافته‌اند که این دردها با کاهش قدرت تمرکز و عملکرد شناختی زنان همراه است. به گفته دکتر «اد کوج» سرپرست تیم تحقیقاتی، درد اثر مخربی بر زندگی روزمره انسان داشته و بخصوص درد قاعدگی، بر عملکرد شناختی و احساس زنان تأثیر منفی می‌گذارد. در این مطالعه از 52 زن در زمان درد قاعدگی چند تست گرفته شد تا سطح تمرکز آنها ارزیابی شود؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که گستره توجه و عملکرد شناختی زنان در این زمان بشدت کاهش پیدا می‌کند، بطورمثال میزان توجه و عملکرد زنان با دردهای قاعدگی در هنگام کار با رایانه کاهش پیدا می‌کند. به گفته محققان، درک دقیق‌تر از نحوه درد کشیدن به توسعه مکانیسم‌های درمانی موثرتر منجر می‌شود.


برچسب‌ها: درد, قاعدگی, درد قاعدگی, خنگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HRT (جایگزینی هورمونی )در امنوره هیپوتالاموسی، HRT در سرطان های پستان، HRTدر سرطان های رحم تخمدان وسرویکس، HRTدر بیماران روماتولوِزی، HRT در بیماران دیابتی، مکمل ها امگا3ویتامین Dدر یائسگی وpof  (نارسایی زودرس تخمدان) و HRT درPOF می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موها می‌توانند نکات زیادی درباره شخصیت و حتی احتمال سوء مصرف مواد مخدر در آینده و یا تغییرات هورمونی در اختیار بگذارند و هم‌اکنون محققان دریافته‌اند موها، سرنخ‌هایی در مورد محیطی که جنین در آن رشد کرده نیز ارائه می‌دهند. تیمی از دانشمندان دریافته‌اند مو می‌تواند نکاتی را درباره محیط جنینی ارائه دهد که نوزاد در آن شکل گرفته و این محققان از موی نوزاد برای بررسی محیط هورمونی استفاده کردند که جنین طی رشد در معرض آن قرار دارد. این موضوع می‌تواند اطلاعات جدیدی را وارد حوزه‌های جنین‌شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی و نورولوژی کند. به گفته کریستوفر کو، مدیر مرکز روانشناسی زیستی دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، مو یک تا دو ماه پیش از تولد شروع به رشد می‌کند و یافته‌های جدید می‌تواند پرسش‌هایی را پیرامون تمامی مولفه‌ها از اهمیت ترتیب تولد گرفته تا رفتارهای دخترانه و پسرانه در کودکان مطرح کند. افزون بر این، آن‌چه برای یک جنین در حال رشد در رحم رخ می‌دهد، می‌تواند بر خطر ابتلای آن به بیماری‌های مزمن در زندگی تاثیرگذار باشد.
در این مطالعه، محققان نمونه‌های کوچکی از موی میمون‌های رزوس مادر و نوزادانشان را با ماشین اصلاح مو گرفتند. این مو، تمیز و با استفاده از یک خردکننده با سرعت بالا به پودر ریز تبدیل شد. پس از آن، مشخصه هورمونی با استفاده از شیوه طیف‌سنجی انبوه خوانده شد. دانشمندان دریافتند کورتیزون که شکل غیرفعالی از هورمون تنش کورتیزول است، در موی مادران جوان و نوزادانشان بالاتر از موی مادران مسن‌تر و نوزدانشان بود. نوزادان مادران جوان همچنین دارای سطوح بالاتر استرون (شکلی از استروژن) و تستوسترون در مویشان نسبت به نوزادان مادران مسن‌تر بودند. به گفته دانشمندان، دیابت نوع 2، بیماری متابولیک، بیماری شریان کرونر و اختلالات روانشناختی می‌توانند بازتاب طولانی‌مدت تنش در رحم باشند. جزئیات این مطالعه در مجله Pediatric Research منتشر شد.


برچسب‌ها: جنین, مو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد افزایش یا کاهش وزن شدید در دوران بارداری خطر اضافه وزن یا چاقی در کودک را افزایش می‌دهد. این تحقیق یکی از بزرگترین آزمایش‌های موسسه توصیه‌های پزشکی آمریکا در مورد افزایش وزن مرتبط با چاقی دوران کودکی طی دوران بارداری است. این تحقیق بازنگری پرونده‌های پزشکی بیش از 4 هزار زن با نژادهای مختلف در شمال کالیفرنیاست. شرکت کنندگان در این تحقیق نظرسنجی سلامت را تکمیل کردند.
این تحقیق به دنبال بازنگری ثبت اطلاعات کودکان بین 2 تا5 ساله انجام شد که نتایج بدست آمده نشان داد: زنان با شاخص بدنی استاندارد قبل از دوران بارداری با وزن کمتر از میزان توصیه شده 63 درصد و با وزن بیشتر از میزان توصیه شده 80 درصد احتمال داشتن کودکی با اضافه وزن یا چاق را دارند.
محقق این تحقیق، مونیک ام ادرسون از بخش تحقیقات اوکلند کالیفرنیا اظهار کرد: در این تحقیق ما ارتباط بیشتری بین زنان با وزن استاندارد با افزایش وزن زیاد و کم در دوران بارداری بدست آوردیم و به احتمال زیاد افزایش وزن دوران بارداری بر کودک تاثیر دارد و مستقل از عوامل ژنتیکی است. نتایج این تحقیق در نشریه آمریکایی زنان و زایمان منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط بخش زنان بیمارستان شهدای تجریش و مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهدای تجریش تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل عوارض رادیوتراپی در دستگاه تناسلی اطفال، عوارض کموتراپی در دستگاه تناسلی اطفال، عوارلض کمو رادیوتراپی در بزرگسالان، روشهای جراحی حفظ باروری در کانسرها قبل از اقدامات درمانی، روشهای لاپاروسکپیک حفظ باروری، روشهای آزمایشگاهی حفظ باروری در مبتلایان به کانسر می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان شهدای تجریش, باروری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از دی‌ان‌ای والدین، امکان تهیه نسخه دیجیتالی از جنین را فراهم کرده‌اند که از قابلیت اسکن شدن برای احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف برخوردار است. فناوری توسعه یافته توسط محققان شرکت Genepeeks شامل تولید جنین مجازی با ترکیب دیجیتالی داده های دی‌ان‌ای والدین است که 100 هزار برابر قویتر از سرویس‌های غربالگری موجود است.
فناوری Matchright به والدین این امکان را می‌دهد تا پیش از شکل‌گیری جنین و با استفاده از داده‌های دی‌ان‌ای، خطرات ژنتیکی که آینده فرزند آنها را تهدید می کند، ارزیابی کنند. جنین دیجیتالی برای بیماری‌های ژنتیکی مختلف مورد غربالگری قرار گرفته و خطرات بالقوه سلامتی کودک در آینده نشان ‌داده می‌شود.
سیستم 1995 دلاری Matchright ابتدا اقدام به غربالگری دی‌ان‌ای والدین یا اهدا‌کننده (تخمک - اسپرم) برای هر نوع اختلال ژنتیکی می‌کند. با ترکیب اطلاعات ژنتیکی از اسپرم و تخمک، تا 10 هزار جنین شبیه‌سازی شده برای هر زوج ایجاد می‌شود و سیستم، جهش احتمالی در هر ژن را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ در این حالت وضعیت سلامت جنین یا فهرستی از بیماری‌های احتمالی در اختیار والدین قرار می‌گیرد.


برچسب‌ها: جنین, والدین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


جدیدترین دستاورد محققان آمریکایی در حوزه پزشکی احیا‌کننده، تولید واژن آزمایشگاهی و کاشت موفقیت‌آمیز آن در بدن چهار بیمار اعلام شده است. در این چهار بیمار، واژن در زمان جنینی بصورت کامل در رحم مادر شکل نگرفته بود که این بیماری آپلازی واژن (vaginal aplasia) نامیده می‌شود. درمان‌های کنونی این بیماری شامل ایجاد یک حفره و سپس پیوند زدن با گرافت‌های پوستی یا بخش‌هایی از روده است.
محققان موسسه ویک فارست از یک فناوری پیشگامانه برای ساخت واژن آزمایشگاهی برای این چهار زن جوان استفاده کردند؛ با تهیه اسکن از لگن بیمار، یک داربست لوله‌ای شکل سه‌بعدی برای هر بیمار طراحی شد. از یک نمونه بافت ساده و داربست زیست ‌تخریب‌پذیر برای رشد دادن واژن‌ آزمایشگاهی در اندازه و شکل کاملا طبیعی مطابق با بدن هر زن استفاده شد.
با نمونه‌برداری از واژن کاملا شکل نگرفته بیمار، دسته بزرگی از سلول‌ها در شرایط آزمایشگاهی کشت داده شدند؛ سلول‌های عضلانی از خارج داربست و سلول‌های واژینال از داخل داربست متصل شدند و سپس داربست آماده شده درون بیوراکتور قرار داده شد تا بیمار برای عمل کاشت واژن آماده شود. به گفته دکتر «آنتونی آتالا» مدیر موسسه پزشکی احیا‌کننده ویک فارست، عملکرد جنسی در این چهار بیمار بهبود پیدا کرده است، اما بیماران پس از کاشت واژن‌ آزمایشگاهی نیازمند مراقبت‌های بهداشتی تکمیلی هستند. محققان دانشگاه بازل سوئیس نیز از روش‌ مشابه برای بازسازی بینی دربیماران مبتلا به سرطان پوست استفاده کرده‌اند. نتایج این دستاورد در مجله پزشکی Lancet منتشر شده است.


برچسب‌ها: واژن, آپلازی واژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، تالار ابن سینا دانشکده پرستاری و مامایی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مامایی, همایش زنان, همایش سلامت باروری, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن کنفرانس بیمارستان امام حسین (ع) تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HPV و راههای اتقال آن، روشهای نوین تشخیص HPV، بررسی پاتولوژیک ضایعات ناشی از HPV، ضایعات انوژنیتال ناشی از HPV غیر انکوژن، ارتباط HPV و سرطان های انوژنیتال، نقش تست تشخیصی HPV در سرطان سرویکس، ضایعات انکوژن و غیر انکوژن  HPVدر بارداری، اداره  بیماریهای ناشی از HPV  در بیماران مبتلا به ایدز، واکسیناسیون علیه HPV می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, اطلاع رسانی عفونی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان امام حسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان آریا مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل پاپ اسمیر- نقش واکسیناسیون علیه HPVدر پیشگیری- Managementاسمیر غیر طبیعی- جایگاه کولپوسکوپی، مسائل قانونی در کانسرهای دستگاه ژنیتال، کانسر تخمدان و جمعیت عمومی- کانسر تخمدان وژنتیک روشها و جایگاه غربالگری-اسکرینینگ کانسر تخمدان در افراد با ریسک بالا-نحوه برخورد با توده های تخمدان-نحوه برخورد با توده تخمدانی مشکوک به بدخیمی حین عمل جراحی، جایگاه اسکرینینگ در کانسر آندومتر-Management خونریزی غیر طبیعی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی مشهد, سرطان زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان سوئیسی نانومیله‌هایی از جنس طلا طراحی و روشی برای تولید انبوه آن ارائه کردند. نانوذرات کاربردهای زیادی در پزشکی دارند؛ این مواد می‌توانند برای تشخیص بیماری و یا به‌ عنوان حامل دارو برای از بین بردن تومورهای سرطانی استفاده شوند. اخیرا پژوهشگران سوئیسی ETH نانوذراتی ساختند که می‌تواند برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد. این گروه تحقیقاتی از قدرت نفوذ پرتوهای مادون قرمز برای این کار استفاده کردند؛ آنها نانوذرات خود را به‌ گونه‌ای طراحی کردند که درصورت تابش پرتوهای مادون قرمز به بدن شروع به نوسان کرده و این نوسان گرما ایجاد می‌کند و گرمای تولید شده برای از بین بردن تومور سرطانی استفاده می‌شود.
طلا یکی از عناصر رایج برای تولید نانوذرات مورد استفاده در پزشکی است، زیرا این ماده تاثیر غیرمعمولی بر بدن نداشته و آغازگر واکنش‌های ناخواسته و غیرمطلوب در بدن نیست. نانوذرات کروی طلا هیچ خاصیت پلاسمونیکی ندارند، بنابراین باید آنها را به‌ صورت میله‌ای یا هسته‌ای‌ پوسته‌ای تولید کرد. این ساختارها می‌توانند پرتوهای مادون قرمز را جذب کرده و در اثر پدیده پلاسمونیک گرما تولید کنند. تولید انبوه این نانومیله‌ها و نانوپوسته‌ها کاری پیچیده و پرهزینه است.
این گروه تحقیقاتی با یک ترفند ساده موفق به تولید انبوه این ساختارها شدند. آنها سطح نانوذرات کروی طلا را با اکسید سیلیکون پوشش داده و با این کار این نانوذرات را به‌ صورت کروی به یکدیگر متصل کردند. این ساختار میله‌ای تولید شده یک ویژگی منحصربفرد دارد؛ در هنگام گرم شدن، این نانوذرات تغییر شکل نمی‌دهند. نانومیله‌هایی که پیش از این برای درمان سرطان استفاده می‌شد، در هنگام گرم شدن تغییر شکل می‌داد که این کار اثربخشی دارو را کاهش می‌دهد.
این گروه، نانومیله‌های تولید شده را برای از بین بردن سلول‌های سرطان پستان مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد که سلول‌های سرطان در اثر گرمای حاصل از اثر پلاسمونیک نانومیله‌های طلا از بین رفتند. این گروه برای رساندن نانومیله‌های طلا به محل تومور از ذرات اکسید آهن سوپرپارامغناطیس استفاده کردند. آنها با استفاده از میدان مغناطیسی نانوذرات متصل به اکسید آهن را به محل تومور هدایت کرده و در آنجا آنها را متجمع کردند. هرچند تست‌های آزمایشگاهی این روش درمانی مثبت بوده است، اما هنوز سوالات زیادی برای رسیدن به مرحله تست بالینی باقی مانده است که باید پاسخ داده شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, نانو, نانوذره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ خرداد ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش زنان, همایش جنین شناسی, همایش تولید مثل, انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: زنان چاق یا دارای اضافه وزن نسبت به زنان با وزن ایده‌آل، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. این پژوهش که در یک مؤسسه‌ سرطان‌شناسی در آمریکا انجام شد، برای اولین بار نشان داد چاق بودن یک علت احتمالی بروز سرطان تخمدان محسوب می‌شود.
تحقیقات پیشین نشان داده بود که اضافه وزن همچنین می‌تواند علت بعضی از سرطان‌های دیگر نظیر کولون، رحم، مری، کلیه، کیسه صفرا و پانکراس باشد. نگهداری وزن در حد ایده‌آل می‌تواند تا یک پنجم، خطر ابتلا به این سرطان‌ها را کاهش دهد و از ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. پژوهشگران ورزش و جلوگیری از چاقی را برای حفظ سلامتی توصیه می‌کنند. هر ساله نزدیک به 14 هزار زن در آمریکا بر اثر ابتلا به این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد در بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل انواع اختلالات کف لگن، درمانهای غیر جراحی بی اختیاری، روشهای تشخیص دقیق بی اختیاری ادراری، روش انجام تست اورودینامیک، اندیکاسیونهای انجام تست اورودینامیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی یزد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیق محققان دانشگاه منچستر نشان می‌دهد: مصرف الکل در زنان باردار، رشد و عملکرد جفت را که مسؤول فراهم آوردن مواد مورد نیاز برای جنین در حال رشد است، مختل می‌کند. محققان با تحقیق بر روی جفت جنین در محیط آزمایشگاهی دریافتند مصرف الکل با ایجاد اثرات و فرآورده‌های سمی مانند استالدئید در هفته‌های نخست بارداری تاثیر خود را می‌گذارد. این دوران مهم‌ترین زمان برای رشد طبیعی جنین است، چرا که در این دوران سه لایه سلولی نطفه اولیه به اعضای داخلی بدن تبدیل می‌شود.
علاوه براین محققان متوجه شدند که مصرف بالای الکل، انتقال آمینواسیدی مهم موسوم به تورین را از مادر به جنین کاهش می‌دهد. تورین برای مغز و توسعه فیزیولوژیکی حیاتی است. میزان پایین این ماده تاثیراتی منفی را بر پرورش رفتاری و فیزیکی بدن می‌گذارد و شاید این دلیل وجود علائم عصبی در فرزندان مادران الکلی باشد. نتایج به دست آمده، همچنین حاکی از آن است که معمولا زنان متوجه هفته‌های ابتدایی بارداری خود نمی‌شوند و این امر موجب می‌شود تا مصرف الکل در این هفته‌ها اثرات منفی بزرگی را بر رشد جنین بر جای بگذارد. یافته‌های این پژوهش در مجله «Plos One» منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, الکل, جفت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان فنلاندی نشان می‌دهد، مادرانی که صاحب 10 فرزند یا بیشتر هستند، با کاهش چشمگیر خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان بویژه سرطان پستان روبرو هستند. در این مطالعه محققان دانشگاه هلسینکی 5000 زن فنلانی را که پیش از سال 2010 بیش از 10 بار زایمان کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. در طول یک دوره 30 ساله، تنها 656 مورد ابتلا به سرطان در بین این زنان گزارش شد که 200 مورد کمتر از میزان پیش‌بینی شده بر اساس نرخ سرطان در بین جمعیت عمومی فنلاند است. همچنین تعداد موارد جدید ابتلا به سرطان پستان و دیگر سرطان‌های زنان شامل تخمدان و آندومتر رحم حدود 50 درصد کمتر از زنان با تعداد زایمان کمتر از 10 فرزند است.
بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد، زنانی که صاحب 10 فرزند یا بیشتر هستند، در هنگام نخستین زایمان پنج سال جوانتر از میانگین سنی مادران فنلاندی بودند. محققان معتقدند که باردار شدن در سنین جوانی به محافظت از بدن در برابر سرطان پستان کمک می‌کند. در این مطالعه همچنین ارتباط بین داشتن 10 فرزند و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و افزایش خطر سرطان تیروئید گزارش شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, مادر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی در گامی جدید، دست به ساخت یک آزمایش تنفسی به منظور بررسی سرطان پستان زده‌اند. پژوهشها نشان داده که این فناوری از دقت برابر با پرتوهای ایکس پستان برخوردار است که بطور رایج در بیمارستانها مورد استفاده است. دستگاه BreathLink در کمتر از 10 دقیقه می‌توان بیماری را تشخیص داده و سازندگان آن بر این باورند که می‌تواند نیاز به روش ناراحت‌کننده ماموگرافی را کاهش دهد. همچنین این دستگاه می‌تواند به زنان بیشتری که به دلیل خجالت‌زدگی، آزمایش سرطان پستان را انجام نمی‌دادند، اجازه خواهد داد تا با راحتی اقدام کنند و جان افراد زیادی نجات داده شود.
با این روش دیگر زنان در زمان آزمایش در معرض تابش قرار نخواهند گرفت. سرطان پستان دومین سرطان کشنده در میان زنان پس از سرطان ریه بوده و ماهانه تقریبا جان 1000 انسان را می‌گیرد. این در حالیست که تعداد زنانی که سه سال یکبار ماموگرافی را انجام می‌دهند، کاهش یافته است. دلیل آن، نگرانی در این مورد است که تصاویر پرتو ایکس از پستان نمی‌تواند سرطانهای خطرناک را از نمونه‌های با رشد بسیار کند و کمتر خطرناک تشخیص دهد.
دستگاه BreathLink در حال حاضر در اروپا در دسترس قرار گرفته است. برای استفاده از آن، فرد باید برای دو دقیقه در یک تحلیلگر تنفسی نفس بکشد. این هوا به دستگاهی که سطوح مواد شیمیایی را بررسی می‌کند، خورانده می‌شود. نتایج بدست آمده توسط یک رایانه نحلیل خواهد شد که تعیین می‌کند آیا الگوی شیمیایی نشانه سرطان پستان است یا خیر.
پژوهش منتشر شده در مجله PLoS ONE نشان داده که دقت این روش حداقل به اندازه ماموگرافی است. دکتر مایکل فیلیپس، استاد پزشکی دانشکده پزشکی نیویورک و طراح این آزمایش تنفس گفت: ما می‌دانیم که در صورت منفی بودن نتیجه این آزمایش، بیش از 99.9 درصد احتمال عدم ابتلای فرد به سرطان پستان هست. دکتر فیلیپس که این دستگاه در شرکت وی موسوم به Menssana Research تولید شده، افزود: این مسئله بسیار مهم است چرا که در هر برنامه غربالگری، اکثریت قریب به اتفاق زنانی که آزمایش می‌دهند، سرطان ندارند. این امر بدان معنی است که تعداد زیادی از زنان نیازی به انجام ماموگرافی غیرضروری نخواهند داشت. اگرچه دقت لازم برای تشخیص دقیق بیماری پائین بوده و بیماران با آزمایش تنفسی مثبت باید ماموگرافی شوند. همچنین به گفته دکتر فیلیپس، پژوهشهای بیشتر پیش از قرار دادن این روش به عنوان اولین گزینه برای غربالگری سرطان پستان مورد نیاز است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, تشخیص, ابزار جدید, BreathLink
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعه‌اي به قدمت 25 سال از کانادا نشان مي‌دهد که انجام سالانه ماموگرافي در کاهش ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان پستان تاثيري ندارد و تنها به همان اندازه موثر است که معاينه باليني به تنهايي اثر دارد. در اين مطالعه که نزديک به 90 هزار زن 40 تا 59 سال وارد شده‌اند، جديدترين مطالعه‌اي است که به سوالاتي در مورد ارزش ماموگرافي روتين پاسخ مي‌دهد. در بعضي بيماران تشخيص زودرس بيماري بدان معنا نيست که بيماري کاملا درمان مي‌شود و در بعضي ديگر حتي اگرسرطان در مراحل بالاتر هم تشخيص داده شود، باز درمان موثر خواهد بود. اما يافته‌هاي جديد حاکي از آن است که پايه و اساس غربالگري بوسيله ماموگرافي بايد هرچه سريعتر توسط سياست‌گزاران مورد تجديدنظر قرار گيرد. در اين مطالعه، به مدت 5 سال، نيمي از زنان ماموگرافي سالانه شده و همراه با آن، سالانه معاينه فيزيکي پستان نيز در مورد آنها انجام شد. نيمي ديگر از زنان به عنوان گروه کنترل تنها تحت معاينه فيزيکي پستان و مراقبت معمول قرار گرفتند. پس از 20 سال، 500 بيمار مبتلا به سرطان پستان در گروه ماموگرافي و 505 نفر در گروه کنترل در اثر سرطان پستان فوت کردند که اختلاف معني‌داري نداشتند. از اين‌رو مي‌توان نتيجه‌گيري کرد که ماموگرافي در کاهش مرگ و مير ناشي از سرطان پستان تاثيري بيشتر از معاينه فيزيکي به تنهايي ندارد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ماموگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان : دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هلال احمر، بیمارستان نورافشار
زمان برگزاری : ۸ الی ۱۰ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فوق تخصصی نورافشار

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, همایش اندوسکوپی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان نورافشار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به سرطان سینه که میزان ویتامین دی خونشان بالا است بیشتر از بقیه عمر می کنند. محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا می گویند: سطح بالای ویتامین دی در خون بدن این افراد، طول عمر بیماران سرطانی را دو برابر می کند. دکتر سردیک گارلند و همکارانش در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو با انجام مطالعه ای سطح ویتامین دی بدن چهار هزار و 443 بیمار مبتلا به سرطان سینه را بررسی کردند و آنها را مدت طولانی تحت مطالعه قرار دادند.
محققان خاطر نشان کردند: متابولیت های ویتامین دی با فعال کردن پروتئینی عمل می کند که مانع تقسیم سلولی می شود و در شرایط حضور این ویتامین گیرنده های موجود بر روی سلول های سرطانی نمی توانند تکثیر شوند. محققان متوجه شدند: افرادی که میزان ویتامین دی خونشان بالاتر از 30 نانوگرم در میلی لیتر بود نسبت به آنانی که ویتامین دی خونشان 17 نانوگرم در میلی لیتر بود، دو برابر بیشتر عمر می کردند. محققان معتقدند که با بالا نگاه داشتن میزان ویتامین دی خون بدن زنان مبتلا به سرطان سینه می توان طول عمر آنان را تا دو برابر افزایش داد.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان متوجه شده اند که با غیرفعال کردن ژنی که موجب تولید پروتیین میوفرلین (Myoferlin) می شود،از گسترش بیماری سرطان سینه جلوگیری می شود. میوفرلین پروتیینی که به تازگی ارتباط آن با ابتلا به سرطان کشف شده است، موجب تغییر شکل سلول های سرطانی سینه به نوعی می شود که آنها را قادر می سازد تا از تومور خارج شده و محل های جدیدی را مبتلا کنند. محققان دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا با انجام مطالعه ای بر روی موش ها متوجه شدند: زمانی که آنها سلول های سرطان سینه را به موش هایی پیوند زدند که ژن تولید کننده میوفرلین در آنها از فعالیت انداخته شده بود سلول های سرطانی نمی توانستند به نوعی تبدیل شوند که گسترش یابند.  
در این مطالعه محققان به دو اثر اصلی کاهش توانایی سلول های سرطانی به تولید میوفرلین پی بردند. اول اینکه به نظر می رسد بدون میوفرلین بسیاری از ژن هایی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند فعال نمی شوند و در نتیجه سلول های سرطانی در محل اولیه خود باقی می مانند. دیگر این که بدون میوفرلین سلول های سرطانی نمی توانند خواص مکانیکی را که موجب حرکت و تهاجم آنها به محل های دیگر می شود فعال سازند و در عوض آنها در تومور اولیه باقی می مانند. این مطالعه در مجله اینترنتی PLOS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, پروتئین, میوفرلین, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان سوئدی نشان می‌دهد، حضور در محیط‌های اداری باز و بدون مرزبندی، در کنار به اشتراک‌گذاری اتاقک های اداری کوچک عامل مهم شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان هستند. در محیط اداری پلان آزاد(open-plan office)، حداقل کوچک‌سازی و محدود کردن فضا ایجاد می‌شود و کارمندان در یک محیط نسبتا بزرگ و بدون مرزبندی حضور دارند. محیط اداری اتاقک‌بندی (flex-office) نیز شامل اتاقک‌های منفردی است که هر کارمند در طول روز در این محیط نسبتا بسته و محدود مشغول بکار می‌شود. با وجود ویژگی‌های مثبت محیط اداری پلان آزاد از جمله تعامل بهتر کارمندان و ویژگی محیط اداری اتاقک‌بندی در فراهم کردن یک محیط کاری‌ آرام، تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که این محیط های کاری به شیوع بیشتر بیماری در بین کارمندان منجر می‌شوند.
محققان چهار دانشگاه در استکهلم، سلامت 2000 کارمند در هفت دفتر کار را مورد ارزیابی قرار داده و دریافته‌اند، نوع محیط اداری عامل تعیین کننده شیوع بیماری‌های مختلف در بین کارمندان است. در این پژوهش، محققان میزان شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان و تعداد روزهای بیماری هر کارمند را در سال مورد بررسی قرار دادند. نتایج بدست آمده نشان می دهد که شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت در زنان شاغل در محیط‌ اداری باز و بدون مرزبندی بیشتر است، درحالیکه شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیش از هشت روز در مردان شاغل در محیط اداری اتاقک‌بندی دیده می‌شود که این مسئله ناشی از نظافت کمتر این محیط‌ها عنوان می‌شود.
نتایج یک مطالعه مستقل که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده، نشان می‌دهد در زمان حضور یک کارمند بیمار در محل کار، نیمی از سطوح تماسی شامل صفحه کلید رایانه، تلفن، میز کار، دستگیره در، دستگاه کپی، دکمه آسانسور و یخچال آلوده می‌شوند. شستن مرتب دست و استفاده از مواد ضد عفونی کننده به پیشگیری از شیوع بیماری در بین سایر کارمندان کمک شایانی می‌کند. محققان هشدار می‌دهند که نبود محل کار خصوصی‌تر، همچنین اشتراک محیط کار با جمع زیادی از افراد، یکی از عوامل شیوع بیماری بین کارمندان و کاهش راندمان کاری محسوب می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Ergonomics منتشر شده است.


برچسب‌ها: زنان, اداره, محیط اداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


معمولا گريه كردن را به زنان نسبت مي‌دهند و براي اين پديده يك تقسيم‌بندي جنسيتي قائل مي‌شوند. اين كه زنان بيشتر از مردان گريه مي‌كنند، كاملا درست است و تحقيقات نشان مي‌دهد، زنان 4 تا 5 برابر بيش از مردان گريه مي‌كنند. هورمون پرولاكتين و استروژن، 2 هورموني هستند كه تنها در زنان وجود دارند و منجر به بروز گريه مي‌شوند و شايد اين دليل خوبي براي اين مساله باشد كه به طور متوسط مردان يك بار در ماه و زنان 5 بار گريه مي‌كنند. البته همه اين‌ها بستگي به عمق ناراحتي و تأثير آن در بدن دارد. جالب است بدانيد كه پيش از بلوغ، ميزان گريه در دختران و پسران به يك اندازه است و اين به دليل ترشح يكسان هورمون پرولاكتين در هر دو جنس است كه باعث تحريك توليد اشك مي‌شود، اما پس از بلوغ، ميزان توليد اين هورمون در زنان 60 درصد بيشتر از مردان مي‌شود. علاوه بر اين طي دوره بلوغ، با افزايش ميزان هورمون تستوسترون در مردان، درصد گريه در آنها كمتر از زنان مي‌شود.
يكي از تفاوت‌هايي كه ميان گريه كردن مردان و زنان وجود دارد اين است كه غدد اشكي در مردان كوچك‌تر است و از لحاظ ساختار هم متفاوت با غدد اشكي زنان است. پس گريه، مرد و زن نمي‌شناسد. هر وقت احساس كرديد احتياج داريد گريه كنيد، فارغ از اين كه ممكن است ديگران چه فكري راجع به شما بكنند با خيال راحت گريه كنيد. اين را به ديگران هم بياموزيد كه احساسات خود را بروز دهند تا جسم و روحي سالم داشته باشند. البته گريه كردن تنها يكي از راه‌هاي ابراز احساسات است.


برچسب‌ها: زنان, مردان, گریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی بعد از مطالعه توانایی زبانی زنان و مردان به این نتیجه رسیدند که زنان در طول روز کمتر از مردان صحبت می کنند ولی توانایی برقراری ارتباط در آنها قویتر از مردان است. بر اساس این تحقیق که گروهی از محققان دانشگاه منچستر انجام دادند مردان در طول روز کلمات بیشتری را نسبت به زنان به کار می برند با این حال تسلط کمتری بر کاربرد زبان در موقعیتهای اجتماعی دارند و کلمات را به صورت تکراری به کار می برند و از تعارفهایی استفاده می کنند که طرف مقابل را قانع نمی کند.
این تحقیق نشان داد زنان و مردان زمانی که درباره امور جاری صحبت می کنند، زبان مشابهی را به کار می برند ولی در زمان صحبت در موقعیتهای اجتماعی، از زبان متفاوتی بهره می برند. جفری بِتی، استاد دانشگاه منچستر گفت مردان در موقعیتهای اجتماعی بیشتر از زنان به استفاده از زبان حشو و جملات تکراری روی می آورند. نتایج این تحقیق باورهای قدیمی را درباره اینکه زنان بیشتر از مردان صحبت می کنند، به چالش می کشاند. از شصت و پنج تحقیقی که تا کنون درباره تفاوت های زبانی زنان و مردان صورت گرفته است، سی و یک مورد به این نتیجه رسیده اند که زنان بیشتر از مردان صحبت می کنند. نتیجه بیست و چهار تحقیق نیز نشان می دهد مردان بیشتر از زنان حرف می زنند.


برچسب‌ها: زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران آمريکايي در بررسي‌هاي خود نشان دادند احتمال اينکه زنان به دنبال يک جراحت يا حادثه شديد زنده بمانند 14 درصد بيشتر از مردان است. پزشکان بيمارستان جان هاپکينز در بالتيمور آمريکا دريافتند که زنان نسبت به مرداني که در اثر يک تصادف دچار جراحات مشابهي شده‌اند 14 درصد شانس بيشتري براي زنده ماندن دارند. به گفته اين پزشکان، علت اين مساله هورمون‌هايي است که به صورت تخصصي در هر يک از دو جنس ترشح مي‌شود. به طوري که هورمون‌هاي مردانه روي سيستم ايمني آسيب‌ديده يک تاثير منفي برجاي مي‌گذارند. در بدن زنان و مردان هم هورمون مردانه تستوسترون و هم هورمون زنانه استروژن توليد مي‌شود و فقط ميزان توليد آنها در هر جنس متفاوت است.


برچسب‌ها: زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی گفتند مصرف استامینوفن در دوران بارداری با ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) مرتبط است. استامینوفن شایع ترین دارویی است که برای درد و تب در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. اما نتایج تحقیقات اخیر «زیان لیو » و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا روی 64 هزار و 322 کودک و مادرانشان در موسسه ملی تولد دانمارک (Danish National Birth Cohort) بین سال های 1996 تا 2002 نشان می دهد مصرف این دارو بر ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) تاثیر دارد. در این بررسی از والدین خواسته شد تا مشکلات رفتاری فرزندانشان را در یک پرسشنامه گزارش کنند. همچنین نسخه های تجویز شده برای کودکان دارای اختلال از این موسسه جمع آوری شد.
نتایج این بررسی نشان داد بیش از نیمی از مادران در دوران بارداری ، داروی استامینوفن مصرف کرده اند. به گفته محققان استفاده از استامینوفن در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی (Hypertensive Kidney Disease) در کودکان و بروز آن در هفت سالگی ارتباط دارد. زیان لیو در این مورد گفت : این خطر زمانی افزایش می یابد که مادران در دوران بارداری بیش از سه ماه از این دارو استفاده کنند. به گفته وی لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. شرح کامل این یافته جدید در نشریه (American Medical Association Pediatrics) منتشر شده است.
اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. در این بیماری کودک توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را ندارد. در این دسته از کودکان روند یادگیری کند و کودک از فعالیت بدنی غیر معمول و بسیار بالایی برخوردار است. این اختلال با نداشتن توجه و فعالیت بیش ازحد کودک همراه است. حدود ۳ تا 5 درصد کودکان قبل از هفت سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. این عارضه بیشتر در دوران مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می شوند.


برچسب‌ها: بارداری, استامینوفن, بیش فعالی, ADHD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات صورت گرفته در دنیا حدود ۳۱۴ میلیون انسان در سراسر جهان با نقایص شدید بینایی زندگی می کنند که از این میان ۴۵ میلیون نفر به طور کامل نابینا هستند. تعداد ۱۴۵ میلیون مورد از این نقایص مربوط به عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) است که در افراد معمولی با استفاده از عینک به راحتی برطرف می شود. آب مروارید (کاتاراکت) با شیوع ۹/۴۷ درصد همچنان به عنوان مهم ترین علت نابینایی در سراسر جهان محسوب می شود و پس از آن آب سیاه (گلوکوم) با شیوع ۳/۱۲ درصد، تحلیل ماکولا به علت کهولت سن با شیوع ۷/۸ درصد، کدورت قرنیه با شیوع ۱/۵ درصد، نابینایی در سنین کودکی با شیوع ۹/۳ درصد و تراخم با شیوع ۶/۳ درصد به ترتیب سایر علل نابینایی در جهان را شامل می شوند. طبق آمارهای جهانی، زنان نسبت به مردان درمعرض خطر بالاتری از ابتلا به نابینایی قرار دارند تا جایی که دو سوم (۶۴ درصد) از نابینایان سراسر جهان را زنان و دختران تشکیل می دهند. حالا چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می شوند؟
در بسیاری از جوامع طول عمر زنان بیشتر از مردان است و در نتیجه در معرض خطر بالاتری از نظر بیماری های مرتبط با سن مانند گلوکوم (آب سیاه) و تحلیل ماکولا به علت کهولت سن (ARMD) قرار دارند. زنان و دختران بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها از جمله کاتاراکت و تراخم قرار می گیرند. دختران و زنان دسترسی کمتری به خدمات و مراقبت های چشم پزشکی دارند؛ چرا که برخی خانواده ها ترجیح می دهند بودجه محدود خود را صرف سلامت فرزند پسر کنند تا دختر. زنان غالبا زمانی اقدام به درمان می کنند که بینایی خود را از دست داده اند. در این شرایط با محدودیت ها و موانع بیشتری برای درمان مواجه می شوند.
از آنجا که در اغلب موارد، منابع مالی در اختیار مرد خانوار است، تصمیم گیری در زمینه درمان و پیگیری بیماری های زنان از اولویت کم تری برخوردار است. همچنین با توجه به بالا بودن طول عمر زنان، زنان بیوه درصد قابل توجهی از جمعیت را در بر می گیرند. زنان بیوه برای درمان و مراقبت نیاز به اجازه و حمایت عضو دیگری از خانوار دارند از این رو دسترسی به خدمات برای این گروه مشکل تر خواهد بود. همچنین زنان بعضا برای رفت و آمدهای بیرون از خانه نیازمند همراه می باشند که این خود مانعی برای دسترسی به خدمات چشم پزشکی است.


برچسب‌ها: زنان, مردان, نابینایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


روان‌شناسان اعتقاد دارند که مردان و زنان الگوها و معيارهاي کاملا متفاوتي براي تحليل زيبايي افراد اطراف خود دارند که با ديدن چهره يک فرد فورا او را با آن الگوها مطابقت داده و درباره زيبايي آن فرد راي مي‌دهند. به تازگي مطالعه‌اي جديد زيباترين زنان و مردان دنيا را از ديدگاه هر کدام طبقه‌بندي کرده است. شايد شما اين مطلب را متوجه شده باشيد که برداشت شما به عنوان يک خانم از زيبايي با يک آقا متفاوت است ولي دليل آن را ندانيد.  به تازگي محققان علت اين تفاوت را درک کرده‌اند. به گفته محققان مردان زيبايي را با نيمکره راست مغزشان تحليل مي‌کنند و زنان با تمام مغزشان و به همين دليل است که نظر آقايان و بانوان درباره زيبايي يک شخص، يک جسم و يا حتي يک منظره مي‌تواند با يکديگر متفاوت باشد. به نظر مي‌رسد مرکزي که در تحليل زيبايي اجسامي که چشم مي‌بيند، در بخش راست مغز آقايان فعال است، در حالي که بانوان اين تحليل را با استفاده از رشته‌هاي عصبي هر دو نيمکره مغزشان انجام مي‌دهند. اين امر باعث مي‌شود نگاه زنان به مقوله زيبايي، نگاهي دقيق‌تر و جزيي‌تر باشد در حالي که مردان با ديدي کلي و اجمالي به زيبايي نظر مي‌کنند.


برچسب‌ها: زنان, مردان, زیبایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش هاي مختلف نشان مي دهد که زنان و مردان سيگاري هنگام ترک سيگار تفاوت هاي رفتاري متفاوتي از خود نشان مي دهند. زنان هنگام ترک سيگار نسبت به مزه و بوي آن حساس تر از مردان هستند. درمان هاي رفتاري - شناختي براي کاستن از مصرف سيگار روي زنان بيشتر از مردان تاثير مي گذارد. زنان در دوران پريودهاي ماهيانه شان عوارض ترک سيگار را بهتر تحمل مي کنند، از اين رو پيشنهاد پزشکان بر اين است که زنان براي موفقيت شان در امر ترک سيگار، بهتر است در طول اين ايام اقدام به ترک سيگار کنند. زنان نسبت به افزايش وزن بدن خود بعد از ترک سيگار کشيدن، حساس ترند. در حقيقت يکي از عواملي که موجب عدم تمايل زنان به ترک سيگار مي شود، آن است که با افزايش وزني حدود پنج کيلو مواجه مي شوند در حالي که تحقيقات نشان مي دهد با يک برنامه غذايي مناسب و انجام ورزش و فعاليت هاي بدني به راحتي مي توان جلوي اين افزايش وزن را گرفت. بسياري از زنان سيگاري در دوران حاملگي خود، سيگار کشيدن را ترک مي کنند. ولي متاسفانه در 60 درصد موارد پس از 12 ماه، مجدداً به سيگار کشيدن روي مي آورند.


برچسب‌ها: زنان, مردان, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links