این کارگاه در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  مرکز درمانی طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل مقدمه ایی بر بیوانفورماتیک، پایگاه داده­های ژنومیکی و ترانسکریپتومیک، بازیابی اطلاعات از پایگاه داده­های ژنومیکی، بازیابی اطلاعات از پایگاه داده­های ترانسکریپتومیک، تلفیق اطلاعات بازیابی شده از پایگاه­ داده­ها، تفسیر نتایج با توجه به داده­های نوین ژنومیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) نشان می‌دهد، کد ژنتیکی پدر بر وزن نوزاد در بدو تولد اثر مستقیم می‌گذارد. محققان موسسه سلامت کودک (ICH) در کالج دانشگاهی لندن در تحقیقات خود دریافته‌اند، ژن‌های به ارث رسیده از پدر و مادر در مراحل مختلف بارداری، وظیفه تنظیم رشد و وزن جنین را برعهده دارند. این ژن‌ها علاوه بر یک زایمان موفق، سلامت مادر و امکان زایمان‌های بعدی را نیز تضمین می‌کنند.
وزن کم نوزاد در بدو تولد یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به دیابت نوع 2 و مشکلات قلبی در آینده محسوب می‌شود. فرضیه غلبه ژنی پدر و مادر نشان می‌دهد، بیان ژن‌های پدر باعث افزایش میزان رشد نوزاد می‌شود؛ برعکس ژن‌های مادر باعث محدود کردن رشد جنین شده و منجر به توزیع مناسب منابع بین فرزندان می‌شود که در این حالت شانس بقای مادر و تولید مثل مجدد فراهم می‌شود.
در این مطالعه ارتباط بین وزن نوزاد در بدو تولد و بیان فاکتور رشد شبه انسولین نوع دو (IGF2) مورد بررسی قرار گرفت؛ IGF2 هورمون کلیدی در تنظیم میزان رشد جنین در رحم محسوب می‌شود. پروفسور «گرودن مور» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: به نظر می‌رسد که ژن‌های پدر و مادر بصورت مساوی بر روی وزن نوزاد تأثیر دارند، اما مطالعات ما نشان می دهد که ژنوم والدین در مراحل مختلف بارداری بر کنترل وزن و رشد جنین اثر می‌گذارند. به گفته «مور»، درحالیکه رشد جنین در مراحل اولیه بارداری بیشتر توسط ژن‌های پدر کنترل و تنظیم می‌شود، اما در ادامه (بارداری) ژن‌های مادر تنظیم کننده یک زایمان موفق هستند. نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE‌ منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, پدر, نوزادان, تولد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


داروسازي اسپروت (Sprout Pharmaceuticals) اعلام کرده تا 3 ماهه سوم سال ميلادي جاري درخواست ثبت داروي جديد خود فليبانسرين (Flibanserin)، که درمان يک بار در روز اختلال کم‌فعالي جنسي در زنان پيش از يائسگي است را مورد تاييد قرار داده است. FDAدرخواست کرده اسپروت، 2 مطالعه فاز 1 مربوط به تداخلات و شبيه‌سازي را تکميل کند. انتظار مي‌رود در هر کدام از اين مطالعات 20 تا 25 فرد سالم شرکت کنند. 9 درصد زنان دريافت‌کننده اين دارو در مطالعات، بي‌خوابي يا خواب‌آلودگي را با فليبانسرين 100 ميلي‌گرمي ‌تجربه کرده‌اند. فليبانسرين، يک داروي غيرهورموني است که براي درمان اختلال کم‌فعالي جنسي در زنان پيش و پس از قاعدگي مورد بررسي قرار گرفته است.


برچسب‌ها: داروی جدید, فليبانسرين, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد زنان پس از سکته مغزی کیفیت زندگی ضعیف تری نسبت به مردان از خود نشان می دهند. محققان در این تحقیق، سلامت روانی و جسمی 1370 بیمار را در مدت زمان 3 ماه تا یک سال پس از سکته مغزی مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد زنان بیشتر از مردان پس از سکته مغزی، افسردگی، اضطراب، درد و ناراحتی از خود نشان داده و از نظر حرکتی محدودتر از مردان هستند. به گفته محققان احتمال ابتلای دوباره زنان به سکته مغزی پس از یک بار ابتلا بیشتر از مردان است، در نتیجه شانس بهبود طبیعی در زنان کاهش می یابد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان به حمایت نیاز دارند.
محققان در مرکز پزشکی ویک فارست در کارولینای شمالی، بیمارانی را که سکته مغزی و یا حمله ایسکمی گذرا ( TIA ) داشتند، مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. همچنین آنها کیفیت زندگی افراد را با استفاده از فرمولی شامل ارزیابی تحرک، مراقبت از خود، فعالیت های روزمره، افسردگی، اضطراب و درد محاسبه کردند.
نتایج تحقیقات نشان داد در مدت زمان سه ماه تا یک سال نخست پس از سکته مغزی، زنان بیش از مردان با مشکلات حرکتی، درد، ناراحتی، اضطراب و افسردگی رو به رو بودند.همچنین این مشکلات در گروه سنی بالای 75 سال قابل توجه تر بود. پروفسور شریل بوشنل سرپرست این گروه تحقیقاتی در این باره می گوید: دریافتیم که زنان تا 12 ماه پس از سکته مغزی از کیفیت زندگی پایین تری نسبت به مردان برخوردارند. وی افزود: خلق و خو، توانایی حرکت و داشتن درد و ناراحتی در کیفیت زندگی پایین زنان موثر است.همچنین کم بودن توده عضلانی در زنان قبل از سکته مغزی موجب می شود آنها سخت تر و دیرتر از مردان بهبود یابند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (Neurology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان فنلاندی با استفاده از مطالعات ژنتیکی، به راز تفاوت قدی بین زنان و مردان پی برده‌اند. کروموزوم «ایکس» اغلب در تحلیل‌های ژنتیکی در مقیاس بزرگ نادیده گرفته شده؛ با این حال، چون زنان دارای دو نسخه از این کروموزوم بوده و مردان فقط یک نسخه از آن را دارا هستند، شناسایی ارتباطات ژنتیکی با ژن‌های کروموزوم «ایکس» می‌تواند به درک دلیل تفاوت مشخصه‌های بین زن و مرد کمک کند.
محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، گونه‌های ژنتیکی جدید کروموزوم ایکس را شناسایی کرده‌اند که بر قد انسان تاثیر می‌گذارند. این دانشمندان تنوع ژنتیکی را که اغلب در کروموزوم ایکس (یکی از کروموزوم‌های تعیین‌کننده جنسیت) رخ می‌دهد، در تقریبا 25 هزار فرد شمال اروپا با استفاده از اطلاعات مرتبط با سلامتی تحلیل کردند. هدف از این مطالعه، یافتن مولفه‌های ژنتیکی گزارش شده که می‌تواند تفاوت‌های فردی در چندین ویژگی از جمله قد، فشار خون و سطوح چربی خون را توضیح دهد. محققان همچنین نقش احتمالی کروموزوم ایکس را در تعدادی از تفاوت‌های شناخته‌شده بین زن و مرد از جمله قد بررسی کردند.
این تحلیل نشان داد گونه ژنتیکی نزدیک به ITM2A (ژن دخیل در رشد غضروف و یکی از ژن‌های کروموزوم ایکس) در میان افراد کوتاه‌تر از قد متوسط، بیشتر است. این نوع که در بیش از یک سوم اروپائیان وجود دارد، همچنین بیان ITM2A را افزایش می‌دهد و هر چه ژن بیشتری بیان شود، فرد کوتاه‌تر خواهد بود. بنابراین، اثر این گونه ژنتیکی بر روی قد در میان زنان بسیار قوی‌تر است. به دلیل وجود دو کروموزوم ایکس در زنان، هر دوی نسخه‌های ITM2A فعال هستند و این ژن در سطوح بیشتری بیان می‌شود. شناسایی نواحی از این دست که در آن مقادیر ژنتیکی کروموزوم «ایکس» بین زنان و مردان متعادل نیست، می‌تواند در درک محققان از تفاوت‌های بین دو جنس کارآمد باشد. جزئیات این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: قد, زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نیویورک دریافتند: تماس با دود در دوره‌ی پره ناتال با کری در نوجوانی همراه است و این حدس را پیش می‌آورد که تماس با دود سیگار در رحم سبب صدمه دیدن دستگاه شنوایی می‌شود. تماس با دود از طریق همجواری، یک مشکل بهداشت عامه است و تماس با دود سیگار در رحم تا دوران بزرگسالی با انواع متفاوت مشکلات بهداشتی همراه است.
محققان داده‌های 964 نوجوان 13 تا 15 ساله را از سنجش بررسی سلامت و تغذیه‌ی 2005 تا 2006 به دست آوردند تا مشخص شود آیا تماس با دود سیگار در دوره‌ی پره‌ناتال با از دست دادن حسی عصبی شنوایی در دوره‌ی نوجوانی همراه است. در قریب به 16 درصد از 964 نوجوان، والدین تماس پره‌ناتال با دود را تأیید کردند. تماس پره‌ناتال با دود با بالاتر رفتن آستانه‌ی شنوایی تن خالص و افزایش سه برابر کری یک طرفه با فرکانس پایین همراه بود.
به گفته محققان گستره‌ی واقعی از دست دادن شنوایی همراه با تماس پره‌ناتال با دود در این بررسی به نظر ضعیف می‌آید. اختلاف اساسی در آستانه‌ی شنوایی تن خالص میان نوجوانان تماس یافته و تماس نیافته کمتر از 3 دسی‌بل است و بسیاری از موارد از دست دادن شنوایی خفیف است. محققان می‌گویند: قریب سه برابر افزایش نسبت خام از دست دادن یک طرفه‌ی شنوایی در نوجوانی که در دوره‌ی پره‌ناتال با دود تماس داشته‌اند، از علل بسیار نگران ‌کننده است. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ JAMA به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: بارداری, سیگار, ناشنوایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات نشان می‌دهد: گرفتگی بینی و عطسه در دوران بارداری، باعث داشتن فرزند مبتلا به آسم می‌شود. دانشمندان 513 زن باردار و 526 تن از کودکان آنها را مورد مطالعه قرار دادند. آنان دریافتند عفونت‌های ویروسی در دوران بارداری با خطر ابتلا به آسم در کودک مرتبط هستند. محققان با اشاره به یافته‌های تحقیق انجام شده در این زمینه می‌گویند: عفونت در دوران بارداری می‌تواند محیط رحم را تغییر و سیستم ایمنی در حال شکل‌گیری یک کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
کودکان در این تحقیق، هر سه و 12 ماه و سپس تا پنج سالگی هر سال یک بار مورد بررسی قرار ‌گرفتند. از خانواده‌های مورد بررسی در 61 درصد، پدر و مادر مبتلا به آسم، تب یونجه یا اگزما بودند. دکتر مایکل فاگز، رئیس دانشکده آلرژی، آسم و ایمونولوژی امریکا و محقق این طرح اظهار کرد: در حال حاضر آلرژی و آسم می‌تواند در رحم پیشرفت کند و این در حالی است که ژنتیک یک عامل مهم در بیماری است. یافته‌های این تحقیق در مجله آلرژی، آسم و ایمونولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن متخصصین زنان و مامایی
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۳۱ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, علوم پزشکی تهران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنانی که به نوزادان خود شیر می دهند، نسبت به زنانی که به کودکان خود شیر نمی دهند، تا 50 درصد کاهش می یابد. روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)، نوعی بیماری مفاصل است که با التهابات مزمن بروز می کند. این بیماری که به دلیل اختلال در سیستم ایمنی رخ می دهد، در بیشتر موارد در زنان بین 40 تا 60 ساله مشاهده می شود. این بیماری هنگامی روی می دهد که مفاصل دردناک به ویژه در دستان، مچ دست و زانوها، متورم شده و تغییر شکل پیدا کنند.
یک گروه بین المللی، متشکل از محققان دانشگاه های بیرمنگام انگلیس، دانشگاه گوانگژو در چین و دانشگاه هنگ کنگ، در این تحقیق بیش از 7 هزار زن چینی بالای 50 ساله را مورد بررسی قرار دادند. محققان مشاهده کردند که از هر 10 زن، یک زن به روماتیسم مفصلی مبتلا بودند. همچنین زنانی که به نوزادانشان شیر نداده بودند ، دو برابر بیشتر از زنانی که به فرزندانشان شیر داده بودند، از این بیماری التهابی رنج می بردند.
این محققان همچنین دریافتند که هر چه مدت شیردهی در این زنان طولانی تر باشد، خطر ابتلا به این نوع روماتیسم نیز کمتر خواهد بود. به گفته محققان، این نخستین باری است که ارتباط بین شیردهی مادران و کاهش خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنان چینی که شیر دهی در آنها رواج بیشتری نسبت به کشورهای غربی دارد، دیده می شود.
پیش از این تحقیقات بسیاری، فواید شیردهی کودک با شیر مادر را هم برای نوزاد و هم برای مادر اثبات کرده بودند. شیر مادر از ابتلا به آلرژی یا عفونت های تنفسی در کودکان پیشگیری می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان های پستان و تخمدان را در زنان کاهش داده و از ابتلا به فشار خون بالا در زنان جلوگیری می کند. این مطالعه جدید که در مجله تخصصی (Rheumatology) منتشر شده است.


برچسب‌ها: مادران, شیردهی, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان می گویند مادرانی که 6 هفته قبل از لقاح از مولتی ویتامین ها و مکمل های ویتامینی استفاده می کنند، یک سوم بیشتر از دیگر مادران در خطر سقط جنین قرار دارند. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند و هم زمان از قرص های مولتی ویتامین استفاده می کنند، در خطر سقط جنین قرار دارند.
دانشمندان با بررسی 35 هزار زن دریافتند، مصرف قرص های مولتی ویتامین به صورت منظم در شش هفته قبل از لقاح، تا 32 درصد احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. به گفته کارشناسان میلیون ها زن در سراسر جهان از مکمل ها و قرص های مولتی ویتامین برای افزایش قوای جسمی و منابع حیاتی ویتامین ها و مواد معدنی بدن استفاده می کنند، تا بدین ترتیب شانس خود را برای بارداری موفق افزایش دهند. به گفته دانشمندان این یافته جدید نگرانی هایی را در مورد مصرف مولتی ویتامین ها به وجود می آورد؛ اما هنوز دلیل اینکه چرا مولتی ویتامین موجب سقط جنین می شود مشخص نیست.
این مطالعه که بزرگترین تحقیق در نوع خود به حساب می آید روی مادران دانمارکی متمرکز شده و توسط دانشمندان دانشگاه جنوب دانمارک ، آرهوس و پیتسبورگ در آمریکا انجام شد. به گفته محققان مصرف مکمل های ویتامینی یا مولتی ویتامین همواره به زنان توصیه می شود، اما با توجه به بررسی های انجام شده در 6 هفته قبل از بارداری نباید از آنها استفاده کرد. محققان می گویند برای شناسایی دلیل افزایش خطر سقط جنین با مصرف مولتی ویتامین ها مطالعات بیشتری مورد نیاز است. نتایج این یافته جدید در مجله (International Journal of Epidemiology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ویتامین, مولتی ویتامین, سقط جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان آراد تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل هورمون درمانی در دوران قبل و بعد از یائسگی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان آراد, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد: میزان ویتامین D در طول دوران بارداری خطر پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) در زنان باردار را پیش بینی می‌کند. محققان امریکایی نمونه‌های خون زنان در هفته 26 بارداری و یا کمتر را تجزیه و تحلیل کردند. این محققان اظهار کردند: 700 زن دارای پره اکلامپسی و 3 هزار نفر بدون اختلالات فشار خون بودند. شدت پره اکلامپسی با میزان 40 درصدی ویتامین D مرتبط و این نتایج همچنان بعد از بررسی عواملی مانند شاخص توده بدنی، تعداد بارداری‌های پیشین، سیگار کشیدن، رژیم غذایی، نژاد، فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برقرار بود. دکتر مارک، سرپرست این تحقیق در اوهایو می‌گوید: دانشمندان معتقدند پره اکلامپسی شدید و خفیف بنیان متفاوتی دارند. نوع شدید آن خطرات بیشتری بر سلامت مادر و کودک دارد و ما می‌توانیم با عامل بالقوه مانند کمبود ویتامین D آن را درمان کنیم. نتایج این تحقیق در نشریه اپیدمیولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, پره اکلامپسی, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری بیمارستان آیت الله طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اندیکاسیون ها و پیش نیاز های IUI، داروهای مورد استفاده در IUI و روش درمان، روش آماده سازی اسپرم در آزمایشگاه، تعیین جنسیت، عوارض و روش های پیشگیری، فریز اسپرم و ذخیره سازی اسپرم، تبدیل سیکل IVF به IUI و بالعکس می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, IUI
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه چهارم بهمن 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سلامت مادر و کودک جهاد دانشگاهی برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اهميت بررسي عملكرد جنسي در مبتلايان به سرطان، تاثير سرطان بر عملكرد جنسي، تاثير درمان‌هاي سرطان بر عملكرد جنسي، مشكلات جنسي در مبتلايان به سرطان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, سلامت جنسی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه چهارم بهمن 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان جامع بانوان آرش تهران ویژه متخصصین زنان برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اصول کلی و تکنیک انجام کلپوسکوپی، کلپوسکوپی سرویکس نرمال، سیتولوژی سرویکس، ارزیابی بیماران با پاپ اسمیر ASC، بررسی بیماران با پاپ اسمیر LSIL، بررسی بیماران با پاپ HSIL می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, بیمارستان آرش, کلپوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم بهمن 1392 | لینک ثابت |


جنین دختری که در معرض هورمون استرس مادر (کورتیزول) در رحم قرار می‌گیرد، احتمال بیشتری برای وابستگی به نیکوتین در مراحل بعدی زندگی دارد. پژوهشگران اطلاعات حاصل از 649 زن و 437 مرد را به مدت 40 سال پس از تولد به ثبت رساندند. در این تحقیق سطح هورمون مادر و وضعیت سیگار کشیدن در دوران بارداری به ثبت رسید و پس از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای هورمون استرس (کورتیزول) در رحم و داشتن مادری که در دوران بارداری سیگار مصرف می‌کند، با افزایش احتمال وابستگی جنین دختر به نیکوتین همراه است، اما این رابطه در جنین پسر وجود نداشت.
دکتر لورا استراند، محقق طب پیشگیری در بیمارستان میریام می‌گوید: یافته‌های ما با بررسی سطح هورمون کورتیزول مادر و سیگار کشیدن در دوران بارداری انجام گرفت. دختران به عوارض جانبی طولانی مدت ترشح این هورمون آسیب پذیری خاصی نشان دادند که ما هنوز علت این واکنش را نمی دانیم. اما ممکن است مکانیسم‌های ناشی از تفاوت جنس در تنظیم هورمون استرس در جفت و انطباق با تماس‌های محیطی قبل از تولد در وابستگی جنین دختر به نیکوتین تاثیر گذار باشد. به گفته وی، کورتیزول و نیکوتین ممکن است در جفت و مغز در حال رشد جنین دختر و پسر متفاوت عمل کند. وی می‌گوید: این پژوهش نشان دهنده خطری جدی از لحاظ افزایش خطر ابتلا به فرزندان برای اعتیاد به نیکوتین در بزرگسالی وجود دارد. از آنجا که مادران سیگاری اغلب بیشتر تحت فشار زندگی در شرایط نامطلوب قرار دارند، این یافته‌ها بیانگر نگرانی عمده بهداشت عمومی جامعه است. این مقاله در شماره ژانویه 2014 مجله روانپزشکی بیولوژیک منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, استرس, اعتیاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم بهمن 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر دانشمندان انگلیسی نشان می دهد زنان سفید پوست بیشتر از زنان سیاه پوست و آسیایی به سرطان سینه مبتلا می شوند. زنان سفید پوست تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند و کمتر نوزادان خود را با شیر مادر تغذیه می کنند. به گفته دانشمندان این عوامل سبب می شود آنها بیشتر از سیاه پوستان و زردپوستان در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار داشته باشند. این بررسی که به طور مشترک توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و آکسفورد ان اچ اس تراست انجام شد، نشان می دهد شیوه زندگی عامل خطرسازی است که در ابتلا به سرطان سینه به آن توجه نمی شود. در حالی که شیوه زندگی متفاوت زنان متعلق به گروه های مختلف قومی در ابتلای آن ها به سرطان سینه موثر است.
دانشمندان در این تحقیق، شیوه زندگی و اطلاعات پزشکی بیش از یک میلیون زن انگلیسی 50 تا 64 ساله را بررسی کردند و دریافتند آن چه این زنان را پس از معیار قومیت از هم متمایز می کند، بهداشت زندگی است. به گفته محققان گرایش زنان سفید پوست به الکل بیشتر از سیاه پوستان و آسیایی ها است. نتایج این تحقیق که در نشریه (British Journal of Cancer) منتشر شده است، نشان می دهد سه چهارم زنان آسیایی تبار الکل مصرف نمی کنند و 38 درصد زنان سیاه پوست اصلا الکل نمی نوشند. در حالی که این آمار در میان زنان سفید پوست تنها 23 درصد است.
به گفته محققان، شیر دادن به نوزاد نیز سبب کاهش ابتلا به سرطان سینه می شود. تحقیقات نشان داده است، تنها دو سوم زنان سفید پوست به فرزندان خود شیر می دهند در حالی که در میان زنان سیاه پوست این آمار به 83 درصد و در میان زنان آسیایی به 85 درصد می رسد. دانشمندان همچنین بدون در نظر گرفتن این دو عامل، موارد ابتلا به سرطان را بررسی کردند و دریافتند بدون در نظر گرفتن این دو عامل، تقریبا موارد ابتلا به سرطان در سراسر دنیا (سفیدپوست، سیاه پوست و زرد پوست) مشابه است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, سفید پوست, سیاه پوست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم دی 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی جدید حاکی از آن است که تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) را در مراحل بعدی زندگی مادر کاهش دهد. محققان برای انجام این تحقیق، 7300 زن بالای 50 سال را در چین بررسی کردند. این زنان پرسشنامه‌هایی را در خصوص وضعیت سلامتی، سبک زندگی، استفاده از قرص‌های ضد بارداری و همچنین تغذیه فرزندان با شیر خود تکمیل کردند.
بیشتر این زنان حداقل یک فرزند داشتند و بیش از 95 درصد آنان برای مدت زمان حداقل یک ماه فرزندشان را با شیر خود تغذیه کرده بودند. تنها 11 درصد این زنان از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده بودند و دوره مصرف آنان بسیار کوتاه بوده است. سن متوسط بارداری آنان 24 سال و سن متوسط تشخیص روماتیسم مفصلی در آنان 48 سال بود.
یافته‌های این تحقیق نشان داد خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنانی که کودکشان را با شیر خود تغذیه می‌کردند، 50 درصد کمتر از زنانی بود که هرگز به کودک خود شیر نداده بودند. همچنین مدت طولانی‌تر شیردهی به نوزاد خطر ابتلا به این بیماری را در مادر کمتر می‌کند. اگرچه این تحقیق رابطه بین شیردهی مادر به فرزند و کاهش خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی را در مادر نشان می‌دهد، اما رابطه علت و معلولی این دو را ثابت نمی‌کند. همچنین محققان معتقدند بین مصرف قرص‌های ضد بارداری هورمونی و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید ارتباطی وجود ندارد.
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. شیوع این بیماری در جهان حدود یک درصد و در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است. آرتریت روماتوئید فرم دردناکی از آرتریت است که موجب تورم، سفتی و از دست دادن عملکرد مفاصل می‌شود. دلیل ابتلا به این بیماری ناشناخته است، اما گفته می‌شود عوامل ژنتیکی، محیطی و هورمونی در ابتلا به آن نقش دارند. نتایج این تحقیق در مجله اینترنتی Rheumatology منتشر شده است.


برچسب‌ها: مادران, شیردهی, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لوئیزویل دریافته‌اند که با استفاده از نمایه حرارتی از خون فرد موسوم به گرمانگار پلاسما می‌توان وجود یا عدم وجود سرطان دهانه رحم را شناسایی کرده و همچنین مرحله این بیماری را پیش‌بینی کرد. دانشمندان نشان دادند که نمایه گرمانگار پلاسما در زمان ابتلا یا عدم ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم متفاوت است. برای تولید یک گرمانگار پلاسما، نمونه پلاسمای خون ذوب شده و یک نشانه منحصربفرد برای نمایش وضعیت سلامت فرد تولید می‌کند. این نشانه به نمایش پروتئینهای اصلی در پلاسمای خون پرداخته که توسط کالریمتر روبشی تفاضلی(DSC) سنجیده می‌شوند.
محققان بر این باورند که مولکولهای مرتبط با وجود این بیماری موسوم به نشانگرهای زیستی می‌توانند بر گرمانگار فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم تاثیر بگذارند. آنها از طیف‌سنجی جرمی برای نمایش وجود نشانگرهای زیستی مرتبط با سرطان دهانه رحم در پلاسمای خون استفاده کردند. استفاده از گرمانگار منحصربفرد هر شخص می‌تواند به ارائه دقیقترین کاربری برای آزمایشاتی بپردازد که می‌توانند به عنوان بخشی از یک رویکرد پزشکی شخصی مورد استفاده قرار بگیرند.
بررسی بیشتر بالینی می‌تواند گرمانگار پلاسما را به عنوان یک آزمایش مکمل در کنار روش سنتی غربالگری برای سرطان دهانه رحم تبدیل کرده و همچنین برای بیمار راحتتر باشد. همچنین از آنجائیکه آزمایش گرمانگار پلاسما می‌تواند به ارزیابی ساده‌تر تاثیر درمان بینجامد، درمانهای غیر کاربردی زودتر متوقف شده و می‌توان سریعتر آنها را با نمونه‌های موثرتر جایگزین کرد. نتایج این پژوهش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان دهانه رحم, آزمایش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، مرکز همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش باروری و ناباروری, همایش زنان, انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران, ناباروری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم دی 1392 | لینک ثابت |


نتایج مطالعه اخیر محققان آمریکایی نشان می‌دهد، باکتری‌ خاصی در نازک شدن غشای کیسه‌ آب دخالت دارد که منجر به پاره شدن کیسه و زایمان زودرس می‌شود. به پاره شدن غشا پیش از اتمام زمان بارداری در پزشکی اصطلاحا پارگی پره ترم زودرس کیسه آب (PPROM) گفته می‌شود؛ پارگی غشا کیسه آب عامل یک سوم زایمان‌های زودرس و تولد نوزادان نارس محسوب می‌شود. محققان کالج پزشکی دانشگاه دوک شمار زیادی باکتری خاصی را در محل پارگی غشا شناسایی کرده‌اند که احتمالا با نازک شدن غشا کیسه آب و پاره شدن آن در ارتباط هستند. محققان نمونه غشای 48 زن بارداری که به تازگی وضع حمل کرده بودند - شامل چند نمونه مبتلا به پارگی پره ترم زودرس کیسه آب (PPROM) و سایر زایمان‌های زودرس به دلایل دیگر - را مورد بررسی دقیق قرار دادند.
محققان در تحقیقات خود دریافتند که باکتری‌های زیادی در تمام غشا وجود دارند، اما هرچه میزان تجمع باکتریایی بیشتر باشد، غشا نازک‌تر می‌شود که این مشکل در مبتلایان به PPROM بیشتر از سایر زنان باردار است. «امی مورتا» استادیار بخش زنان و زایمان و نویسنده این تحقیق تأکید می کند: با انجام غربالگری می‌توان خطر زایمان زودرس را پیش‌بینی کرده و با تجویز آنتی‌بیوتیک، از پارگی پره ترم زودرس کیسه آب پیشگیری کرد. «مورتا» خاطر نشان می‌کند: تحقیقات ما هنوز چند مرحله از امکان غربالگری این باکتری‌های خاص فاصله دارد، اما فرصت مناسب برای کشف اقدامات درمانی بالقوه را فراهم می‌کند. نتایج این مطالعه که در مجله PLOS ONE‌ منتشر شده است، می‌تواند به توسعه تست‌های غربالگری و درمان زنان در معرض خطر زایمان زودرس منجر شود.


برچسب‌ها: زایمان زودرس, PPROM
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم دی 1392 | لینک ثابت |


مصرف داروهای فشار خون ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شوند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به مدت یک دهه یا بیشتر از یک نوع رایج داروهای فشار خون استفاده کنند، بیش از دو برابر سایر زنان است.
به گفته محققان، هنوز صحت یافته‌های این تحقیق به طور کامل اثبات نشده است و پیش از ایجاد هر نوع تغییر در نحوه تجویز داروها، این تحقیق باید بر روی سایر گروه‌های زنان نیز انجام شود. دکتر کریستوفرلی، محقق ارشد این پژوهش در مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون در سیاتل اعلام کرد: انتظار نداریم نتایج این تحقیق تغییر خاصی در روش‌های بالینی فعلی ایجاد کند. وی افزود: مهمترین نکته این است که افراد فشار خون خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کنند. اغلب افراد مبتلا به فشار خون ناچار به استفاده از چندین دارو در دوزهای مختلف برای یافتن رژیم درمانی سازگار با بدنشان هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی 1392 | لینک ثابت |


رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه کمک می‌کند. تحقیقات جدید نشان داده است رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی موجب افزایش میزان هورمون‌های تنظیم کننده متابولیسم چربی و قند در بدن می‌شود. تاثیرات مثبت گوجه فرنگی بر این هورمون‌ها به ویژه در زنان یائسه به دلیل افزایش شاخص توده بدنی و خطر سرطان پستان مفید است.
در آخرین تحقیقات، تاثیرات رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی و سویا بر روی 70 زن یائسه مورد بررسی قرار گرفت. در اولین آزمایش زنان یائسه به مدت 10 هفته محصولات گوجه فرنگی حاوی 25 میلی گرم لیکوپن مصرف کردند. در آزمایش دوم 40 گرم سویا به مدت 10هفته مصرف کردند. البته قبل از اجرای هر دو آزمایش، زنان به مدت دو هفته هیچ یک از محصولات حاوی گوجه فرنگی و سویا را استفاده نکرده بودند.
نتایج نشان داد: میزان آدیپونکتین، هورمون تنظیم کننده چربی و قند خون بعد از رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی 9 درصد افزایش یافته بود. دکتر آدانا لیانوس، سرپرست این تحقیق و استادیار اپیدمیولوژی از دانشگاه راتگرز اظهار کرد: تاثیرات مصرف گوجه فرنگی حتی برای مدت کوتاه در نتایج تحقیق ما آشکار است. خوردن میوه و سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضروری، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی مانند لیکوپن مزایای قابل توجهی دارد. مصرف منظم روزانه میوه‌ها و سبزیجات در پیشگیری از سرطان پستان در افراد در معرض خطر موثر است. نتایج این تحقیق در نشریه غدد درون‌ریز بالینی و متابولیسم منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, یائسگی, گوجه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


زنان باردار باید تغذیه کامل و کافی داشته باشند تا کودک آن‌ها در معرض خطر مرگ نباشد. تحقیقات جدید محققان دانشگاه مریلند در آمریکا نشان می‌دهد تغذیه مادر با خطر مرگ کودک در یک سال اول پس از تولد در ارتباط است. محققان برای دستیابی به نتایج این تحقیقات وزن و شاخص توده بدن را در 159 هزار و 244 زن باردار و نرخ مرگ ومیر کودکان آن‌ها را در یک سال اول پس از تولد بررسی کردند. به گفته محققان، عدم افزایش وزن به میزان کافی در مادران باردار یکی از علل مرگ ومیر در کودکان است و مادرانی که قبل از بارداری از وزن خوبی برخوردار بودند، مستثنی هستند.
افزایش بیش از حد وزن مادر نیز برای کودک خطراتی در پی دارد، اما به اندازه کمبود وزن که ممکن است باعث مرگ کودک شود، خطرناک نیست. بر اساس یافته‌های تحقیق انجام شده در این زمینه، افزایش وزن مادر در طول بارداری باید هدفمند و با شاخص توده بدن سازگار باشد. نتایج آماری نشان می‌دهد خطر مرگ و میر نوزادان در میان مادرانی که دچار سوء تغذیه بودند 3.9 درصد، در کسانی که وزن نرمال داشتند 1.2 درصد و در بین مادرانی که اضافه وزن داشتند به 0.7 رسید. بر اساس آمار، از هر 3 زن تنها یک نفر در طول بارداری وزن نرمال دارد، 25 درصد زنان دچار کمبود وزن و 41 درصد دچار اضافه وزن در زمان بارداری هستند. زنانی که شاخص توده بدن آن‌ها قبل از بارداری پایین‌تر از حد نرمال است، باید بین 12 تا 18 کیلوگرم و زنانی که وزن نرمال دارند بین 11 تا 15 کیلوگرم در طول بارداری وزن اضافه کنند. این عدد در بین زنان چاق به پنج تا 9 کیلوگرم می‌رسد.


برچسب‌ها: مادران, بارداری, کودکان, وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات نشان داده است زنانی که در زمان بارداری آجیل مصرف می‌کنند، کودکان آنها کمتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. محققان آمریکایی دریافتند افرادی که از خوردن آجیل در دوران بارداری اجتناب می‌کنند، کودکان آنها نسبت به سایرین بیشتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. دکتر مایکل یانگ، از محققان بیمارستان کودکان بوستون در مورد یافته‌های این تحقیق که با عنوان آلرژی و ایمونولوژی بر روی زنان بین سنین 24 و 44 ساله انجام گرفته است، اظهار کرد: نگرانی در مورد مصرف آجیل در دوران بارداری بی‌مورد است. نتیجه این تحقیق نشان داد ابتلا به آلرژی در میان مادرانی که آجیل مصرف می‌کردند، نسبت به آنهایی که مصرف نمی‌کردند یک سوم بود. یافته‌های این تحقیق در مجله JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران در بحثی جنجال‌برانگیز مدعی شده‌اند که مغز زنان به زمان بیشتری برای بازیابی نیاز دارد؛ چرا که آنها در طول روز، چندین وظیفه را با هم انجام می‌دهند، از این رو به خواب بیشتری احتیاج دارند. دانشمندان دانشگاه دوک در آمریکا دریافتند زنانی که کمبود خواب دارند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته و بیشتر خشمگین می‌شوند. این درحالیست که در مقابل، این مشکلات بر مردانی که از خواب خود محروم هستند، تاثیر کمتری دارد.
پژوهشهای پیشین نیز به نمایش ارتباط کمبود خواب با خطر بیشتر بیماریهای قلبی، مشکلات روحی، سکته و التهاب در بدن پرداخته بودند. دکتر مایکل بروز، کارشناس خواب، بر این باور است که برخی از زنان دارای کمبود خواب به چنان التهابات شدیدی بدنی دچار می‌شوند که با احساس درد فیزیکی از خواب بیدار می‌شوند. به گفته دکتر بروز، زنان می‌توانند از برخی از بیماریهای مرتبط با کمبود خواب با کمی چرت زدن اجتناب کنند. اگرچه به باور وی، این چرت زدنها نباید بیشتر از 90 دقیقه باشد چرا که می‌تواند خواب‌آلودگی را افزایش دهد.
دکتر بروز اظهار کرد: در طول خواب،‌ قشر مغزی که مسئول تفکر، حافظه، زبان و دیگر مسائل بوده، از قید حواس رها شده و به حالت بازیابی وارد می‌شود. هرچه در طول روز از مغز استفاده بیشتری شود، این بخش به میزان زمان بیشتری برای بازیابی و در نتیجه خواب بیشتر نیاز دارد. وی همچنین در ادامه گفت از آن جا که زنان بیشتر از مردان از مغز خود استفاده کرده و میزان بیشتری از وظایف همزمان را انجام می‌دهند، به خواب بیشتری نیاز دارند. همچنین مردان دارای مشاغل سخت و پرزحمت که نیازمند تفکر جانبی زیادی هستند نیز به خواب بیشتر نیازمندند.


برچسب‌ها: خواب, زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱ الی ۲ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مرکز تحقیقات باروری بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اندیکاسیون های لاپاروسکوپی، اصول لاپاروسکوپی، اندیکاسیون های هیستروسکوپی، اصول هیستروسکوپی، عوارض لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی، می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


مادران، قد جوان‌ترین فرزندانشان را کوتاهتر از آنچه هست، می‌پندارند. دانشمندان بر این باورند «توهم نوزاد» بدون در نظر گرفتن تعداد فرزندان یک مادر، وجود دارد. در مطالعات انجام‌ شده، مادران قد جوان‌ترین فرزندانشان را به اندازه 7.5 سانتی‌متر کوتاهتر می‌پنداشتند، درحالیکه درباه قد فرزندان بزرگترشان قضاوت دقیقی داشتند. دانشمندان معتقدند این موضوع یک مکانیسم سازگارانه برای بزرگ‌ کردن و حفاظت از آسیب‌پذیرترین فرزندان است.
محققان استرالیایی از 474 مادر خواستند تجربه یک تغییر ناگهانی در قد جوان‌ترین پسر یا دخترشان را بلافاصله پس از تولد یک نوزاد جدید به یاد آورند و بیش از دو سوم (70 درصد) آن‌ها چنین تجربه‌ای را بازگو کردند. این تغییر حسی در اصل با «نوزاد» قبلی (جوان‌ترین فرزند) خانواده مرتبط بود و مادران چنین تجربه‌ای را در خصوص تفاوت قدی دیگر فرزندانشان نداشتند. چنین موضوعی به این دلیل نیست که جوان‌ترین فرزندان در مقایسه با یک نوزاد تازه‌ به دنیا آمده، بزرگتر به نظر می‌رسیدند، بلکه به این خاطر رخ داد که والدین پیش از تولد نوزاد جدید، تمامی مدت تحت این توهم بودند که جوان‌ترین فرزندانشان کوچکتر از آنچه بودند، به نظر می‌رسیدند.
با این حال، زمانی که نوزاد جدید متولد می‌شود، این طلسم می‌شکند و والدین، جوان‌ترین فرزندانشان را آن گونه می‌بینند که واقعا هستند.
محققان در این مطالعه از 70 مادر خواستند با گذاشتن علامتی بر روی دیوار، قد هر یک از فرزندانشان را تخمین بزنند و مشخص شد که مادرها به طور مداوم قد تنها فرزند یا جوان‌ترین فرزندشان (بین دو تا شش سال) را کمتر می‌گفتند. با این حال، بسیاری از آن‌ها در تخمین‌ زدن قد فرزندان بزرگترشان و اشیای روزانه مانند وان حمام، عملکرد خوبی داشتند. جوردی کاوفمن، رهبر ارشد این مطالعه از دانشگاه صنعتی سوینبورن، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد چرا «نوزاد خانواده» هرگز از این عنوان فرار نمی‌کند، زیرا برای والدین، کوچکترین فرزند خانواده همواره «نوزاد» و کوچک است.


برچسب‌ها: مادر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به تولید نانودارویی از نانوذرات آهن حامل داروی شیمی‌درمانی شدند. سرطان پستان «منفی سه‌گانه»، نوع بسیار بدخیم انواع سرطان پستان محسوب می‌شود که درمان آن دشوار است. با استفاده از داروی شیمی‌درمانی می‌توان این نوع تومورها را تا حدی کوچک‌ کرد، اما در بسیاری از بیماران تومور مجددا رشد کرده و نسبت به داروی شیمی‌درمانی مقاومت پیدا می‌کند. برای حل این مشکل، محققان دارویی ساخته‌اند که در ساختار آن از نانوذرات حامل دروکسوبین و رشته‌های کوتاه از آران‌ای استفاده شده‌ است. این رشته آران‌ای می‌تواند یکی از ژن‌های تومور را که مسؤول ایجاد مقاومت در برابر دارو است، خاموش کند. با این کار تومور مقاومت خود را نسبت به دارو از دست داده و با استفاده از داروی شیمی‌درمانی می‌توان آن را از بین برد. دیوید کوچ از محققان این پروژه می‌گوید: با این روش می‌توان دوز مصرفی دارو را به شدت کاهش داد، زیرا شما می‌توانید مطمئن باشید که به تمام سلول‌های سرطانی دارو می‌رسد و هر یک از این سلول‌ها به مقدار لازم دارو دریافت می‌کنند.
این گروه، در مقاله‌ای که در نشریه ACS Nano به چاپ رساندند، نشان دادند که نانوداروی آنها می‌تواند تومور منفی سه‌گانه را در موش‌ها تا مقدار زیادی کوچک کند. از سوی دیگر از این نانوذرات با تغییراتی، می‌توان برای درمان سرطان‌های مختلف استفاده کرد. گیرنده استروژن، گیرنده پروژسترون و Her2 سه ماده‌ای هستند که بعنوان برچسب برای شناسایی سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند. اما تومور منفی سه‌گانه اجازه اتصال این ترکیبات را به خود نمی‌دهد. محققان با استفاده از این نانودارو موفق به اتصال این برچسب‌ها به سلول‌های سرطانی شدند. با این کار می‌توان نرخ زنده ماندن را در سرطان پستان افزایش داد. هاموند از محققان این پروژه می‌گوید: این که می‌توان مقدار کمی دارو را به طور اختصاصی به تومور رساند، موجب می‌شود این روش بسیار کاراتر از روش‌های رایج باشد. هاموند امیدوار است که بتوانند با استفاده از این نانوذرات جدید و پروتئین ویژه‌ای که در سطح سرطان پستان است، این بیماری را از بین ببرند. این نانودارو از سه بخش تشکیل شده‌ است؛ هسته اصلی که نانوذره آهن است، یک رشته آران‌ای که روی نانوذره را پوشانده و یک لایه بیرونی که عمل حفاظت از نانودارو را بر عهده دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانودارو, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: اداره سلامت مادران وزارت بهداشت
زمان برگزاری: ۵ الی ۶ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سلامت, همایش ارتقا سلامت, همایش زنان, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت
زمان برگزاری: ۳۱ اردیبهشت الی ۱ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: شیراز، سالن همایش های سینا و صدرا

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش سلامت, همایش سلامت زنان, همایش زنان, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان مرکز تحقیقاتی سرطان هاچینسون فرد واشنگتن نشان می دهد که یکی از مهمترین دلایل بروز انواع سرطان خون در زنان، آلرژی منتقل شده از طریق هواست. احتمال بروز سرطان خون در زنانی که سابقه آلرژی به گیاهان، چمن و درختان دارند بیشتر است. تجزیه و تحلیل انواع سرطان و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن نشان می دهد که آلرژی های موجود در هوا، احتمال افزایش سرطان خون را در زنان افزایش می دهد و این موضوع فقط در مورد زنان صدق می کند. در این تحقیقات، نقش جنسیت در تحریک سیستم ایمنی بدن و احتمال توسعه سرطان از این طریق مورد بررسی قرار گرفته است. مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که اختلالات آلرژیک جز اختلالات سیستم ایمنی محسوب می شود و در بقای تومورهای در حال توسعه موثر است.
در این تحقیقات افراد بین 50 تا 76 سال ساکن در غرب واشنگتن مورد بررسی قرار گرفته اند و هریک پاسخنامه ای 24 صفحه ای در مورد عادات غذایی، شیوه زندگی، سابقه بیماری سرطان در خانواده، سابقه آلرژی و داروهای مورد استفاده را تکمیل کرده اند. نزدیک به 80 هزار نفر به سوالات این پرسشنامه پاسخ دادند. در ادامه این تحقیقات آمده است که احتمال بروز سرطان خون و لنفوم در مردانی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند و شیوه صحیحی برای زندگی ندارند ، زیاد است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین American Journal of Hematology قابل مشاهده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, آلرژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر 1392 | لینک ثابت |


بی‌اختیاری ادراری (UI) که در بیش از یک سوم زنان بالای 70 سال دیده می‌شود، سبب اختلال در کیفیت زندگی می‌شود. در این زنان سالمند، غالبا بی‌اختیاری ادراری از نوع مختلط است (جزء مرتبط با نیاز و جزء مرتبط با استرس) و به این جهت با محدودیت‌های جسمانی همراه است. برای درک بهتر ارتباط سن بالا با UI، محققان جمعیت یک هزار و 942 نفری از زنان شهری فرانسه (سن متوسط 79 سال، متوسط شاخص توده بدنی 26 کیلوگرم) را که در خانه‌ خود زندگی می‌کردند، مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی، کثرت و مقدار نشت ادرار، تأثیر بی‌اختیاری ادراری بر زندگی روزمره و تحرک و تعادل شرکت‌کنندگان ارزیابی شد. 
بر اساس این بررسی محققان می‌گویند: 42 درصد زنان وجود بی اختیاری ادراری را گزارش دادند، بیش از نیمی از این عده نشت روزانه را گزارش کرده بودند. بی اختیاری ادراری مختلط دارای بالاترین فراوانی بود و به ‌دنبال آن UI معمولی و نوع استرسی قرار می‌گرفت. به گفته این محققان، در زنان دچار بی‌اختیاری ادراری مختلط یا معمولی، اختلال در تحرک و تعادل به طور قابل توجه با وخامت این عارضه در ارتباط بود. گزارش این تحقیق در BJOG منتشر شده است.


برچسب‌ها: بی اختیاری ادرار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه آدلاید استرالیا نشان می‌دهد مصرف گوشت قرمز با افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری مرتبط است. آخرین پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد زنانی که گوشت قرمز یا گوشت‌های فرآوری شده را به میزان زیاد مصرف می‌کنند، در خطر قابل توجهی برای ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند؛ این خطر هم برای زنان باردار و هم برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، وجود دارد. خبر خوب در یافته‌های این تحقیق، بی‌ضرر بودن مرغ و ماهی و همچنین مفید بودن سبزیجات و پروتئین‌های غیر گوشتی در کاهش خطر دیابت بارداری عنوان شده است؛ برای مثال مصرف کمی بیش از نصف یک وعده از آجیل در روز می‌تواند به تنهایی این خطر را تا 40 درصد کاهش دهد. به گفته محققان، گرچه رابطه بسیار محکمی در مصرف گوشت و ابتلا به دیابت وجود دارد، اما هنوز مکانیزم پشت این ماجرا مبهم باقی مانده است. محققان استرالیایی به زنان باردار و زنانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه کرده‌اند که مصرف سبزیحات پروتئینی، آجیل، ماهی و مرغ را جایگزین مصرف گوشت قرمز بکنند. یافته‌های این پژوهش در مجله «Evidence Based Nursing» منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, بارداری, دیابت بارداری, گوشت, گوشت قرمز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري در بیمارستان آتیه تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل بررسی ناهنجاریهای جنینی و نحوه مدیریت، مشکلات کلیوی جنینی، ناهنجاریهای لگن، بررسی سرطان های رحم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۴ الی ۵ دی ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهدای تجریش برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل لاپاراسکوپی چیست؟، Peritoneal access، Management کیستهای تخمدان، Managementاندومتریوز، Management کیستهای بدخیم تخمدان، جراحی کیست تخمدان، نقش لاپاروسکوپی در نازائی، لاپاروسکوپی وبیهوشی، عوارض عروقی در لاپاروسکوپی، عوارض جراحی در لاپاروسکوپی، عوارض ادرای در لاپاروسکوپی، لوله بستن ولاپاروسکوپی تشخیصی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان تجریش, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: پژوهشگاه رویان
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۴ شهریور ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش های رازی

همایش های همزمان:
دهمین کنگره بین المللی سلول های بنیادی رویان
نهمین همایش پرستاری و مامایی در پزشکی تولید مثل

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, پژوهشگاه رویان, تولید مثل, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل ژنتیک در ناهنجاریهای جنینی، غربالگریهای جنینی، اخلاق حرفه ای پزشکی، PGD، بررسی عوارض cvs وامنیوسنتز، سونوگرافی در بارداری، اسکرینگ، بررسی روش fish می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اصفهان, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های محققان دانشگاه مینه سوتا نشان داد: زنانی که به طور منظم نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کنند، نسبت به زنان دیگر هم سن و سال خود بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر وابسته به استروژن هستند.  موسسه ملی سرطان در ایالات متحده گزارش می‌دهد که در حدود 49 هزار و 560 مورد جدید سرطان آندومتر و هشت هزار و 190 مورد مرگ ومیر ناشی از سرطان آندومتر در سال وجود دارد. محققان با اشاره به یافته‌های پژوهشی در این زمینه می‌گویند: نوشیدنی‌های شیرین‌تر 78 درصد بیشتر از افرادی که این نوشیدنی را مصرف نمی‌کنند، زنان را در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر قرار می‌دهند. این تیم همچنین ارزیابی کرده بود که آیا مصرف نوشیدنی‌های بدون قند و شیرینی و یا مصرف نشاسته ممکن است با خطر ابتلا به سرطان آندومتر در ارتباط باشد. این محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف نوشیدنی بدون قند نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر درجه یک همراه است. یافته‌های این تحقیق در مجله اپیدمیولوژی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان آندومتر, نوشیدنی, نوشیدنی شیرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش‌های جدید صورت گرفته توسط محققان، سن مادران در اولین زایمان ، با خطر ابتلا به دیابت آنها ارتباط دارد. محققان کره‌ای از بیمارستان دانشگاه چوسان در گوانگجو اطلاعات مربوط به سلامت ملی کره و سنجش تغذیه را بررسی کردند تا ارتباط بین سن زایمان اول و تحمل گلوکز در زنان یائسه را دریابند. نتایج نشان داد خطر ابتلا به دیابت به طور چشمگیری بین گروه‌ها متفاوت است. محققان دریافتند در زنانی که اولین زایمان آنان در سن 19 سالگی و کمتر است با توجه به سبک زندگی، عوامل اجتماعی جمعیتی، عوامل خطرشناخته شده ابتلا به دیابت و عوامل باروری نزدیک به 5/1 درصد احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است. با این وجود ارتباط چشمگیری بین سن اولین زایمان و اختلال قند خون ناشتا مشاهده نشد. محققان افزودند: سن اولین زایمان بر دیابت در زنان یائسه تاثیر دارد و بارداری در نوجوانی مستقل از خطر ابتلا به دیابت در زنان یائسه نیست. نتایج این تحقیق در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, زایمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در محل پژوهشکده برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تشخیص اختلالات عملکردی قاعدگی  (DUB)، اختلالات قاعدگی در نوجوانان (تشخیص، درمان)، درمان اختلالات عملکردی قاعدگی در دوران باروری، اختلالات عملکردی قاعدگی در حوالی یائسگی، درمان اختلالات قاعدگی ناشی از مصرف روش های پیشگیری از بارداری، اختلالات عملکردی  قاعدگی بیماری های  سیستمیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, قاعدگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر 1392 | لینک ثابت |


در بررسي‌هاي تازه، تغييراتي در دستورالعمل‌هاي مديريت ديابت بارداري توسط كالج زنان و زايمان آمريكا منتشر شده است. در اين دستورالعمل‌ها، استفاده از داروهاي خوراكي آنتي‌هيپرگليسميك به‌عنوان جايگزين انسولين‌درماني براي درمان ديابت بارداري توصيه شده است. متخصصان بر استفاده از glyburide در زنان مبتلا به ديابت بارداري كه نتوانسته‌اند با رعايت رژيم‌غذايي، سطح قندخون خود را به حالت طبيعي بازگردانند و نمي‌توانند خود را با آن شرايط تطابق دهند و در رابطه با انسولين‌‌درماني نيز مشكلاتي وجود دارد، تاكيد مي‌كنند.


برچسب‌ها: دیابت, گلی بوراید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر 1392 | لینک ثابت |


یک آزمایش خون جدید برای تشخیص مسمومیت دوران حاملگی (پره اکلامیسی) می‌تواند زندگی صدها زن باردار و نوزاد در معرض خطر را نجات دهد. محققان اظهار کردند: با انجام یک آزمایش که تنها 15 دقیقه به طول می‌انجامد، می‌توان قادر به شناسایی 96 درصد از زنان باردار در معرض خطر این بیماری بود. دانشمندان بریتانیایی 600 زن باردار را در سراسر انگلستان مورد بررسی قرار دادند که 61 درصد از آنان مبتلا به پره اکلامیسی بودند. این وضعیت می‌تواند به کلیه‌ها، کبد و مغز آسیب برساند و منجر به زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و مرده‌زایی شود. دکتر لوسی چاپل، مدرس ارشد در کینگز کالج لندن اظهار کرد: این آزمایش برای تفاوت قائل شدن بین زنان مبتلا به پره اکلامیسی و زنانی که تنها فشارخون بالا دارند، طراحی شده است.
آزمایشهای فعلی به جای پیش‌بینی این بیماری فقط زمانی که این بیماری اتفاق می‌افتد و بیماری پیشرفت کرده باشد، انجام می‌شود و این زمانی است که ممکن است به ارگان‌های بدن آسیب رسانده باشد. علاوه بر فشار خون بالا علایم دیگری شامل سردرد شدید و مشکلات بینایی از عوارض این عارضه است که زنان باردار ممکن است در طول نیمه دوم بارداری و یا بلافاصله پس از تولد نوزاد به آن مبتلا شوند. در موارد شدید، پره اکلامیسی ممکن است زندگی مادر و نوزاد را تهدید کند. این یافته‌ها در انجمن قلب امریکا مطرح و در مجله گردش خون منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, بارداری, حاملگی, پره اکلامپسی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


یادمان باشد آندومتریوز به معنای وجود بافت آندومتر در خارج از حفره رحم است و تا ۱۰ درصد از زنان را در سنین باروری مبتلا می سازد. این بیماری در زنان مبتلا به درد لگن یا نازایی شایع تر است. بعضی از زنان مبتلا به آندومتریوز بی علامت هستند ولی بقیه آن ها علائمی از قبیل درد ناتوان کننده لگن، دیسمنوره، دیس پارونی و افت باروری را تجربه می کنند. تشخیص آندومتریوز عمدتا به صورت بالینی است. تایید تشخیص معمولا با یافتن سلول های آندومتر در خارج از رحمبه وسیله لاپاروسکوپی صورت می گیرد. درمان اولیه این مشکل شامل این موارد است: داروهای متداول برای درمان دیسمنوره اولیه از قبیل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDها)، روش های ضد بارداری ترکیبی استروژن پروژستینی یا روش های فقط پروژستینی. درمان های اضافی این مشکل شامل این موارد خواهند بود: آنالوگ های هورمون آزادکننده گنادوتروپین (لوپرولاید یا گوسرلین)، دانازول یا برداشت جراحی بافت های آندومتری نابجا.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان کانادایی در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند مادرانی که در طول بارداری ورزش می‌کنند، کودکان باهوشتری خواهند داشت. محققان دانشگاه مونترال دریافتند که قرار گرفتن در معرض فعالیت فیزیکی در رحم می‌تواند رشد مغز را ارتقا بخشد و تنها یک جلسه 20 دقیقه‌ای در هفته می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند.
محققان در این پژوهش به بررسی کودکان پرداختند اما بر این باورند که این مزیت می‌تواند تا پایان عمر باقی بماند. آنها از 10 مادر باردار خواستند حداقل سه بار در هفته به میزانی ورزش کنند که تا حدی نفس کم بیاورند. این زنان بطور میانگین هفته‌ای تقریبا دو ساعت را به انجام ورزشهایی مانند راه رفتن سریع، دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا پرداختند.
گروه دوم زنان باردار ورزش نکرده و تنها برای حدود 10 دقیقه در هفته نسبتا فعال بودند.
با تولد کودکان، محققان فعالیت مغزی آنها را با کلاهی پوشیده از بیش از 100 الکترود سنجیدند. برای هر کودک که روی پادر مادر خود خواب بود، یک صدای بوق بطور مکرر پخش می‌شد. برخی مواقع این صدای بوق با صدای دومی قطع می‌شد.
فعالیت مغزی که توسط این کلاه سنجیده می‌شد، نشان داده کودکان مادرانی که ورزش کرده بودند، دو صدا را آسانتر از هم متمایز می‌کردند. این عمل نشانگر بلوغ بوده و این که مغز کودکان سریعتر رشد کرده است.
پیش از این پژوهشهای این محققان نشان داده بود که ورزش در طول بارداری می‌تواند هوشبهر و واژگان را تا حداقل پنج سالگی ارتقا بخشد. پژوهشهای دیگر نیز نشان داده که زنان با فعالیت بیشتر در دوران بارداری ممکن است سلامت قلب فرزند خود را در سالهای بعد ارتقا بخشند. هنوز نقش ورزش بر مغز جنین مشخص نیست اما ممکن است به دلیل افزایش اکسیژن‌رسانی باشد. ورزش همچنین ممکن است تولید پروتئین BDNF که مغز را ارتقا داده، افزایش دهد. این پژوهش در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب مطرح شده است.


برچسب‌ها: بارداری, ورزش, هوش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


زنان مبتلا به دیابت چهار برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. در تحقیق محققان، بیش از 10 هزار آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، زنان زیر 60 سال به طور معمول خطرات قلبی کمتری نسبت به مردان دارند، اما این خطر در زنان دیابتی افزایش می‌یابد. این تحقیق نشان داد: زنان جوانتر از 60 سال که مبتلا به دیابت هستند، با احتمال چهار برابر بیشتر نسبت به مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. محققان دریافتند: تفاوت‌های جنسیتی در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در دیابتی‌ها وجود دارد و این بسته به ژنتیک و هورمون‌هاست که چگونه دیابت بر سلامت قلب تاثیر می‌گذارد. دکتر ریتا راستوگی کالیان از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز اظهار کرد: باید از ابتلا به بیماری قلبی در زنان زیر 60 سال پیشگیری کرد. رژیم غذایی سالم و ورزش توصیه ما به افراد است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد: ایروبیک باعث افزایش تراکم استخوان در نجات یافتگان از سرطان پستان می‌شود! نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می‌دهد: تمرینات ایروبیک و قدرتی به کاهش از دست دادن تراکم استخوان و خطر شکستگی در نجات یافتگان از سرطان پستان کمک می‌کند. از دست دادن تراکم استخوان مشکلی جدی در نجات یافتگان از سرطان پستان است. درمان با مهارکننده‌های آروماتاز باعث جلوگیری از تولید استروژن (هورمونی که موجب رشد بسیاری از سرطان پستان است) می‌شود. ولی این هورمن برای تشکیل استخوان ها مورد نیاز است. به گفته پژوهشگران شیمی درمانی موجب یائسگی زودرس می‌شود، در نتیجه سطح استروژن پایین آمده و پوکی استخوان در این بیماران بروز می کند.
در این پژوهش 12 ماهه که شامل نجات یافتگان از سرطان پستانی بود و به تازگی مراحل درمانی آنها اتمام رسیده بود، حدود نیمی از آنها در یک برنامه ورزشی هوازی مقاومتی، سه بار در هفته در مرکز تناسب اندام ورزش کردند. زنان دیگر نیز به گروه کنترل اختصاص داده شده و با توجه به توصیه های معمول 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته انجام دادند. نتایج تحقیقات نشان داد: زنان در گروه مداخله استقامت فیزیکی بیشتر، توده عضلانی بیشتر و توده چربی کمتر از گروه شاهد داشتند. بنا بر نتایج این پژوهش، ورزش روزانه قدرت عضلانی، تعادل، کیفیت زندگی، خلق و خوی، توانایی عملکردی و وضعیت قلبی عروقی را بهبود بخشیده و به کاهش خطر از دست رفتن تراکم استخوان نیز کمک می‌کند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ایروبیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی طی پژوهشی نشان دادند برای زنانی که طی سه ماهه اول بارداری خود به علت بیماری خودایمن، از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، خطر جدی مبنی بر پیامدهای مضر برای جنینشان وجود ندارد. طی این پژوهش، محققان دانشگاه وندربیلت رزومه پزشکی 608 نوزاد را که 437 نفر آنها طی دوران بارداری مادرشان با داروهای خودایمن مواجهه بودند و 171 نفر که مادرانشان پیش از دوران بارداری از این دست داروها مصرف می‌کرند، مورد بررسی قرار دادند. 
مادران این کودکان به علت ابتلا به بیماری‌های آرتریت روماتوئید و پسوریازیس، اسپوندیلیت انکیلوزان، لوپوس، اسکلرودرما و بیماری التهابی روده از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند هیدروکسی کلروکین، مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور، سولفاسالازین و آزاتیوپرین استفاده می‌کردند. نتایج آماری نشان می‌داد که خطری جدی، جنین این مادران را تهدید نمی‌کند.
به گفته محققان، معمولا 50 درصد از بارداری‌ها غیر برنامه ریزی شده است و به همین علت ممکن است که زنان باردار بی‌اطلاع از شرایط بارداری خود به مصرف داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی ادامه دهند. بنابراین به زنانی که تحت درمان بیماری‌های خودایمن هستند، توصیه می‌شود که در مورد خطرات احتمالی داروهای خود با پزشک مربوطه مشورت کنند. این پژوهش در مجله "Arthritis and Rheumatism" منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان شرکت یونیلیور برای اولین بار نشان داده که زنان با چهره جوان‌تر برای مدت طولانی‌تری زندگی کرده و از فشار خون پایین‌تری برخوردارند. محققان نشان داده‌اند که این گروه زنان به دلیل فشار خون پایین‌تر با احتمال خطر ابتلای کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی مانند حمله و سکته مغزی روبرو هستند. محققان این پژوهش مدعی هستند که این اولین بار است که طول عمر افراد بطور مستقیم با سرعت پیر شدن پوست آنها مرتبط شده است.
یک سوم از بزرگسالان با مشکل فشار خون بالا روبرو هستند که در صورت عدم درمان، احتمال سکته و حمله قلبی بشدت افزایش می‌یابد. این بیماری با عنوان قاتل خاموش شناخته شده چرا که علائم آن تا لحظات آخر نادیده مانده و اصلی‌ترین دلیل مرگ در سراسر جهان است. این پژوهش که در مجله Gerontology منتشر شده، نشان داد که زنان با خطر ابتلای کمتر به بیماریهای قلبی عروقی نسبت به سن خود جوانتر به نظر می‌رسیدند. این پژوهش شامل 514 زن بالغ با میانگین سنی 63 سال بود.

محققان همچنین نشان دادند مردانی که از خانواده‌های با طول عمر زیاد بودند در مقایسه با افرادی که اقوامشان از طول عمر متوسط برخوردار بودند، 1.4 سال جوانتر از سن خود نشان می‌دادند. هر دو گروه زنان و مردان در خانواده‌های با عمر طولانی از چروک پوست کمتر در بالای بازوی خود نسبت به افراد دیگر در همان سن برخوردار بودند. محققان امیدوارند که نتایج این پژوهش بتواند افراد را به اتخاذ یک شیوه زندگی سالم و نظارت منظم بر پارامترهای سلامتی مانند فشار خون تشویق کند چرا که این تحقیقات نشان داده این عوامل نه تنها بر سلامتی تاثیر داشته بلکه می‌تواند حتی بر ظاهر فیزیکی نیز تاثیرگذار باشد.


برچسب‌ها: زنان, عمر, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند: مصرف بادام، بادام هندی و دانه‌های دیگر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. در این تحقیق ارتباط بین مصرف آجیل و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در 75 هزار و 680 زن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج پژوهشی نشان داد: احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در زنانی که حداقل یک اونس (۲۸٫۳۵ گرم) آجیل شامل بادام، آجیل برزیلی، بادام هندی، فندق، گردوی آمریکایی، دانه کاج، پسته و گردو، دوبار در هفته مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که آجیل مصرف نمی‌کردند بسیار کمتر بود. یانگ بائو، سرپرست این تحقیق از بیمارستان زنان بریگهام اظهار کرد: این کاهش مستقل از عوامل خطر مربوط به سرطان لوزالمعده از جمله سن، چاقی، استعمال دخانیات، فعالیت بدنی، دیابت و رژیم غذایی است.
نتایج این تحقیق همچنین نشان داد: زنانی که در رژیم غذایی خود آجیل مصرف می‌کنند و تمایل به کاهش وزن دارند، نسبت به افرادی که از مصرف آجیل اجتناب می‌کنند کاهش وزن بیشتری دارند. در تحقیقات پیشین مشخص شده است که آجیل حاوی مواد مغذی سودمندی از جمله ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی است که به عملکرد بهتر ذهن و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بریتانیایی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links