برگزار کننده: گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، تالار ابن سینا دانشکده پرستاری و مامایی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مامایی, همایش زنان, همایش سلامت باروری, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن کنفرانس بیمارستان امام حسین (ع) تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HPV و راههای اتقال آن، روشهای نوین تشخیص HPV، بررسی پاتولوژیک ضایعات ناشی از HPV، ضایعات انوژنیتال ناشی از HPV غیر انکوژن، ارتباط HPV و سرطان های انوژنیتال، نقش تست تشخیصی HPV در سرطان سرویکس، ضایعات انکوژن و غیر انکوژن  HPVدر بارداری، اداره  بیماریهای ناشی از HPV  در بیماران مبتلا به ایدز، واکسیناسیون علیه HPV می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, اطلاع رسانی عفونی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان امام حسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان آریا مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل پاپ اسمیر- نقش واکسیناسیون علیه HPVدر پیشگیری- Managementاسمیر غیر طبیعی- جایگاه کولپوسکوپی، مسائل قانونی در کانسرهای دستگاه ژنیتال، کانسر تخمدان و جمعیت عمومی- کانسر تخمدان وژنتیک روشها و جایگاه غربالگری-اسکرینینگ کانسر تخمدان در افراد با ریسک بالا-نحوه برخورد با توده های تخمدان-نحوه برخورد با توده تخمدانی مشکوک به بدخیمی حین عمل جراحی، جایگاه اسکرینینگ در کانسر آندومتر-Management خونریزی غیر طبیعی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی مشهد, سرطان زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان سوئیسی نانومیله‌هایی از جنس طلا طراحی و روشی برای تولید انبوه آن ارائه کردند. نانوذرات کاربردهای زیادی در پزشکی دارند؛ این مواد می‌توانند برای تشخیص بیماری و یا به‌ عنوان حامل دارو برای از بین بردن تومورهای سرطانی استفاده شوند. اخیرا پژوهشگران سوئیسی ETH نانوذراتی ساختند که می‌تواند برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد. این گروه تحقیقاتی از قدرت نفوذ پرتوهای مادون قرمز برای این کار استفاده کردند؛ آنها نانوذرات خود را به‌ گونه‌ای طراحی کردند که درصورت تابش پرتوهای مادون قرمز به بدن شروع به نوسان کرده و این نوسان گرما ایجاد می‌کند و گرمای تولید شده برای از بین بردن تومور سرطانی استفاده می‌شود.
طلا یکی از عناصر رایج برای تولید نانوذرات مورد استفاده در پزشکی است، زیرا این ماده تاثیر غیرمعمولی بر بدن نداشته و آغازگر واکنش‌های ناخواسته و غیرمطلوب در بدن نیست. نانوذرات کروی طلا هیچ خاصیت پلاسمونیکی ندارند، بنابراین باید آنها را به‌ صورت میله‌ای یا هسته‌ای‌ پوسته‌ای تولید کرد. این ساختارها می‌توانند پرتوهای مادون قرمز را جذب کرده و در اثر پدیده پلاسمونیک گرما تولید کنند. تولید انبوه این نانومیله‌ها و نانوپوسته‌ها کاری پیچیده و پرهزینه است.
این گروه تحقیقاتی با یک ترفند ساده موفق به تولید انبوه این ساختارها شدند. آنها سطح نانوذرات کروی طلا را با اکسید سیلیکون پوشش داده و با این کار این نانوذرات را به‌ صورت کروی به یکدیگر متصل کردند. این ساختار میله‌ای تولید شده یک ویژگی منحصربفرد دارد؛ در هنگام گرم شدن، این نانوذرات تغییر شکل نمی‌دهند. نانومیله‌هایی که پیش از این برای درمان سرطان استفاده می‌شد، در هنگام گرم شدن تغییر شکل می‌داد که این کار اثربخشی دارو را کاهش می‌دهد.
این گروه، نانومیله‌های تولید شده را برای از بین بردن سلول‌های سرطان پستان مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد که سلول‌های سرطان در اثر گرمای حاصل از اثر پلاسمونیک نانومیله‌های طلا از بین رفتند. این گروه برای رساندن نانومیله‌های طلا به محل تومور از ذرات اکسید آهن سوپرپارامغناطیس استفاده کردند. آنها با استفاده از میدان مغناطیسی نانوذرات متصل به اکسید آهن را به محل تومور هدایت کرده و در آنجا آنها را متجمع کردند. هرچند تست‌های آزمایشگاهی این روش درمانی مثبت بوده است، اما هنوز سوالات زیادی برای رسیدن به مرحله تست بالینی باقی مانده است که باید پاسخ داده شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, نانو, نانوذره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ خرداد ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش زنان, همایش جنین شناسی, همایش تولید مثل, انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: زنان چاق یا دارای اضافه وزن نسبت به زنان با وزن ایده‌آل، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. این پژوهش که در یک مؤسسه‌ سرطان‌شناسی در آمریکا انجام شد، برای اولین بار نشان داد چاق بودن یک علت احتمالی بروز سرطان تخمدان محسوب می‌شود.
تحقیقات پیشین نشان داده بود که اضافه وزن همچنین می‌تواند علت بعضی از سرطان‌های دیگر نظیر کولون، رحم، مری، کلیه، کیسه صفرا و پانکراس باشد. نگهداری وزن در حد ایده‌آل می‌تواند تا یک پنجم، خطر ابتلا به این سرطان‌ها را کاهش دهد و از ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. پژوهشگران ورزش و جلوگیری از چاقی را برای حفظ سلامتی توصیه می‌کنند. هر ساله نزدیک به 14 هزار زن در آمریکا بر اثر ابتلا به این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد در بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل انواع اختلالات کف لگن، درمانهای غیر جراحی بی اختیاری، روشهای تشخیص دقیق بی اختیاری ادراری، روش انجام تست اورودینامیک، اندیکاسیونهای انجام تست اورودینامیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی یزد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیق محققان دانشگاه منچستر نشان می‌دهد: مصرف الکل در زنان باردار، رشد و عملکرد جفت را که مسؤول فراهم آوردن مواد مورد نیاز برای جنین در حال رشد است، مختل می‌کند. محققان با تحقیق بر روی جفت جنین در محیط آزمایشگاهی دریافتند مصرف الکل با ایجاد اثرات و فرآورده‌های سمی مانند استالدئید در هفته‌های نخست بارداری تاثیر خود را می‌گذارد. این دوران مهم‌ترین زمان برای رشد طبیعی جنین است، چرا که در این دوران سه لایه سلولی نطفه اولیه به اعضای داخلی بدن تبدیل می‌شود.
علاوه براین محققان متوجه شدند که مصرف بالای الکل، انتقال آمینواسیدی مهم موسوم به تورین را از مادر به جنین کاهش می‌دهد. تورین برای مغز و توسعه فیزیولوژیکی حیاتی است. میزان پایین این ماده تاثیراتی منفی را بر پرورش رفتاری و فیزیکی بدن می‌گذارد و شاید این دلیل وجود علائم عصبی در فرزندان مادران الکلی باشد. نتایج به دست آمده، همچنین حاکی از آن است که معمولا زنان متوجه هفته‌های ابتدایی بارداری خود نمی‌شوند و این امر موجب می‌شود تا مصرف الکل در این هفته‌ها اثرات منفی بزرگی را بر رشد جنین بر جای بگذارد. یافته‌های این پژوهش در مجله «Plos One» منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, الکل, جفت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان فنلاندی نشان می‌دهد، مادرانی که صاحب 10 فرزند یا بیشتر هستند، با کاهش چشمگیر خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان بویژه سرطان پستان روبرو هستند. در این مطالعه محققان دانشگاه هلسینکی 5000 زن فنلانی را که پیش از سال 2010 بیش از 10 بار زایمان کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. در طول یک دوره 30 ساله، تنها 656 مورد ابتلا به سرطان در بین این زنان گزارش شد که 200 مورد کمتر از میزان پیش‌بینی شده بر اساس نرخ سرطان در بین جمعیت عمومی فنلاند است. همچنین تعداد موارد جدید ابتلا به سرطان پستان و دیگر سرطان‌های زنان شامل تخمدان و آندومتر رحم حدود 50 درصد کمتر از زنان با تعداد زایمان کمتر از 10 فرزند است.
بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد، زنانی که صاحب 10 فرزند یا بیشتر هستند، در هنگام نخستین زایمان پنج سال جوانتر از میانگین سنی مادران فنلاندی بودند. محققان معتقدند که باردار شدن در سنین جوانی به محافظت از بدن در برابر سرطان پستان کمک می‌کند. در این مطالعه همچنین ارتباط بین داشتن 10 فرزند و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و افزایش خطر سرطان تیروئید گزارش شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, مادر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی در گامی جدید، دست به ساخت یک آزمایش تنفسی به منظور بررسی سرطان پستان زده‌اند. پژوهشها نشان داده که این فناوری از دقت برابر با پرتوهای ایکس پستان برخوردار است که بطور رایج در بیمارستانها مورد استفاده است. دستگاه BreathLink در کمتر از 10 دقیقه می‌توان بیماری را تشخیص داده و سازندگان آن بر این باورند که می‌تواند نیاز به روش ناراحت‌کننده ماموگرافی را کاهش دهد. همچنین این دستگاه می‌تواند به زنان بیشتری که به دلیل خجالت‌زدگی، آزمایش سرطان پستان را انجام نمی‌دادند، اجازه خواهد داد تا با راحتی اقدام کنند و جان افراد زیادی نجات داده شود.
با این روش دیگر زنان در زمان آزمایش در معرض تابش قرار نخواهند گرفت. سرطان پستان دومین سرطان کشنده در میان زنان پس از سرطان ریه بوده و ماهانه تقریبا جان 1000 انسان را می‌گیرد. این در حالیست که تعداد زنانی که سه سال یکبار ماموگرافی را انجام می‌دهند، کاهش یافته است. دلیل آن، نگرانی در این مورد است که تصاویر پرتو ایکس از پستان نمی‌تواند سرطانهای خطرناک را از نمونه‌های با رشد بسیار کند و کمتر خطرناک تشخیص دهد.
دستگاه BreathLink در حال حاضر در اروپا در دسترس قرار گرفته است. برای استفاده از آن، فرد باید برای دو دقیقه در یک تحلیلگر تنفسی نفس بکشد. این هوا به دستگاهی که سطوح مواد شیمیایی را بررسی می‌کند، خورانده می‌شود. نتایج بدست آمده توسط یک رایانه نحلیل خواهد شد که تعیین می‌کند آیا الگوی شیمیایی نشانه سرطان پستان است یا خیر.
پژوهش منتشر شده در مجله PLoS ONE نشان داده که دقت این روش حداقل به اندازه ماموگرافی است. دکتر مایکل فیلیپس، استاد پزشکی دانشکده پزشکی نیویورک و طراح این آزمایش تنفس گفت: ما می‌دانیم که در صورت منفی بودن نتیجه این آزمایش، بیش از 99.9 درصد احتمال عدم ابتلای فرد به سرطان پستان هست. دکتر فیلیپس که این دستگاه در شرکت وی موسوم به Menssana Research تولید شده، افزود: این مسئله بسیار مهم است چرا که در هر برنامه غربالگری، اکثریت قریب به اتفاق زنانی که آزمایش می‌دهند، سرطان ندارند. این امر بدان معنی است که تعداد زیادی از زنان نیازی به انجام ماموگرافی غیرضروری نخواهند داشت. اگرچه دقت لازم برای تشخیص دقیق بیماری پائین بوده و بیماران با آزمایش تنفسی مثبت باید ماموگرافی شوند. همچنین به گفته دکتر فیلیپس، پژوهشهای بیشتر پیش از قرار دادن این روش به عنوان اولین گزینه برای غربالگری سرطان پستان مورد نیاز است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, تشخیص, ابزار جدید, BreathLink
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعه‌اي به قدمت 25 سال از کانادا نشان مي‌دهد که انجام سالانه ماموگرافي در کاهش ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان پستان تاثيري ندارد و تنها به همان اندازه موثر است که معاينه باليني به تنهايي اثر دارد. در اين مطالعه که نزديک به 90 هزار زن 40 تا 59 سال وارد شده‌اند، جديدترين مطالعه‌اي است که به سوالاتي در مورد ارزش ماموگرافي روتين پاسخ مي‌دهد. در بعضي بيماران تشخيص زودرس بيماري بدان معنا نيست که بيماري کاملا درمان مي‌شود و در بعضي ديگر حتي اگرسرطان در مراحل بالاتر هم تشخيص داده شود، باز درمان موثر خواهد بود. اما يافته‌هاي جديد حاکي از آن است که پايه و اساس غربالگري بوسيله ماموگرافي بايد هرچه سريعتر توسط سياست‌گزاران مورد تجديدنظر قرار گيرد. در اين مطالعه، به مدت 5 سال، نيمي از زنان ماموگرافي سالانه شده و همراه با آن، سالانه معاينه فيزيکي پستان نيز در مورد آنها انجام شد. نيمي ديگر از زنان به عنوان گروه کنترل تنها تحت معاينه فيزيکي پستان و مراقبت معمول قرار گرفتند. پس از 20 سال، 500 بيمار مبتلا به سرطان پستان در گروه ماموگرافي و 505 نفر در گروه کنترل در اثر سرطان پستان فوت کردند که اختلاف معني‌داري نداشتند. از اين‌رو مي‌توان نتيجه‌گيري کرد که ماموگرافي در کاهش مرگ و مير ناشي از سرطان پستان تاثيري بيشتر از معاينه فيزيکي به تنهايي ندارد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ماموگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان : دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هلال احمر، بیمارستان نورافشار
زمان برگزاری : ۸ الی ۱۰ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فوق تخصصی نورافشار

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, همایش اندوسکوپی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان نورافشار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به سرطان سینه که میزان ویتامین دی خونشان بالا است بیشتر از بقیه عمر می کنند. محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا می گویند: سطح بالای ویتامین دی در خون بدن این افراد، طول عمر بیماران سرطانی را دو برابر می کند. دکتر سردیک گارلند و همکارانش در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو با انجام مطالعه ای سطح ویتامین دی بدن چهار هزار و 443 بیمار مبتلا به سرطان سینه را بررسی کردند و آنها را مدت طولانی تحت مطالعه قرار دادند.
محققان خاطر نشان کردند: متابولیت های ویتامین دی با فعال کردن پروتئینی عمل می کند که مانع تقسیم سلولی می شود و در شرایط حضور این ویتامین گیرنده های موجود بر روی سلول های سرطانی نمی توانند تکثیر شوند. محققان متوجه شدند: افرادی که میزان ویتامین دی خونشان بالاتر از 30 نانوگرم در میلی لیتر بود نسبت به آنانی که ویتامین دی خونشان 17 نانوگرم در میلی لیتر بود، دو برابر بیشتر عمر می کردند. محققان معتقدند که با بالا نگاه داشتن میزان ویتامین دی خون بدن زنان مبتلا به سرطان سینه می توان طول عمر آنان را تا دو برابر افزایش داد.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان متوجه شده اند که با غیرفعال کردن ژنی که موجب تولید پروتیین میوفرلین (Myoferlin) می شود،از گسترش بیماری سرطان سینه جلوگیری می شود. میوفرلین پروتیینی که به تازگی ارتباط آن با ابتلا به سرطان کشف شده است، موجب تغییر شکل سلول های سرطانی سینه به نوعی می شود که آنها را قادر می سازد تا از تومور خارج شده و محل های جدیدی را مبتلا کنند. محققان دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا با انجام مطالعه ای بر روی موش ها متوجه شدند: زمانی که آنها سلول های سرطان سینه را به موش هایی پیوند زدند که ژن تولید کننده میوفرلین در آنها از فعالیت انداخته شده بود سلول های سرطانی نمی توانستند به نوعی تبدیل شوند که گسترش یابند.  
در این مطالعه محققان به دو اثر اصلی کاهش توانایی سلول های سرطانی به تولید میوفرلین پی بردند. اول اینکه به نظر می رسد بدون میوفرلین بسیاری از ژن هایی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند فعال نمی شوند و در نتیجه سلول های سرطانی در محل اولیه خود باقی می مانند. دیگر این که بدون میوفرلین سلول های سرطانی نمی توانند خواص مکانیکی را که موجب حرکت و تهاجم آنها به محل های دیگر می شود فعال سازند و در عوض آنها در تومور اولیه باقی می مانند. این مطالعه در مجله اینترنتی PLOS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, پروتئین, میوفرلین, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان سوئدی نشان می‌دهد، حضور در محیط‌های اداری باز و بدون مرزبندی، در کنار به اشتراک‌گذاری اتاقک های اداری کوچک عامل مهم شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان هستند. در محیط اداری پلان آزاد(open-plan office)، حداقل کوچک‌سازی و محدود کردن فضا ایجاد می‌شود و کارمندان در یک محیط نسبتا بزرگ و بدون مرزبندی حضور دارند. محیط اداری اتاقک‌بندی (flex-office) نیز شامل اتاقک‌های منفردی است که هر کارمند در طول روز در این محیط نسبتا بسته و محدود مشغول بکار می‌شود. با وجود ویژگی‌های مثبت محیط اداری پلان آزاد از جمله تعامل بهتر کارمندان و ویژگی محیط اداری اتاقک‌بندی در فراهم کردن یک محیط کاری‌ آرام، تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که این محیط های کاری به شیوع بیشتر بیماری در بین کارمندان منجر می‌شوند.
محققان چهار دانشگاه در استکهلم، سلامت 2000 کارمند در هفت دفتر کار را مورد ارزیابی قرار داده و دریافته‌اند، نوع محیط اداری عامل تعیین کننده شیوع بیماری‌های مختلف در بین کارمندان است. در این پژوهش، محققان میزان شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان و تعداد روزهای بیماری هر کارمند را در سال مورد بررسی قرار دادند. نتایج بدست آمده نشان می دهد که شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت در زنان شاغل در محیط‌ اداری باز و بدون مرزبندی بیشتر است، درحالیکه شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیش از هشت روز در مردان شاغل در محیط اداری اتاقک‌بندی دیده می‌شود که این مسئله ناشی از نظافت کمتر این محیط‌ها عنوان می‌شود.
نتایج یک مطالعه مستقل که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده، نشان می‌دهد در زمان حضور یک کارمند بیمار در محل کار، نیمی از سطوح تماسی شامل صفحه کلید رایانه، تلفن، میز کار، دستگیره در، دستگاه کپی، دکمه آسانسور و یخچال آلوده می‌شوند. شستن مرتب دست و استفاده از مواد ضد عفونی کننده به پیشگیری از شیوع بیماری در بین سایر کارمندان کمک شایانی می‌کند. محققان هشدار می‌دهند که نبود محل کار خصوصی‌تر، همچنین اشتراک محیط کار با جمع زیادی از افراد، یکی از عوامل شیوع بیماری بین کارمندان و کاهش راندمان کاری محسوب می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Ergonomics منتشر شده است.


برچسب‌ها: زنان, اداره, محیط اداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


معمولا گريه كردن را به زنان نسبت مي‌دهند و براي اين پديده يك تقسيم‌بندي جنسيتي قائل مي‌شوند. اين كه زنان بيشتر از مردان گريه مي‌كنند، كاملا درست است و تحقيقات نشان مي‌دهد، زنان 4 تا 5 برابر بيش از مردان گريه مي‌كنند. هورمون پرولاكتين و استروژن، 2 هورموني هستند كه تنها در زنان وجود دارند و منجر به بروز گريه مي‌شوند و شايد اين دليل خوبي براي اين مساله باشد كه به طور متوسط مردان يك بار در ماه و زنان 5 بار گريه مي‌كنند. البته همه اين‌ها بستگي به عمق ناراحتي و تأثير آن در بدن دارد. جالب است بدانيد كه پيش از بلوغ، ميزان گريه در دختران و پسران به يك اندازه است و اين به دليل ترشح يكسان هورمون پرولاكتين در هر دو جنس است كه باعث تحريك توليد اشك مي‌شود، اما پس از بلوغ، ميزان توليد اين هورمون در زنان 60 درصد بيشتر از مردان مي‌شود. علاوه بر اين طي دوره بلوغ، با افزايش ميزان هورمون تستوسترون در مردان، درصد گريه در آنها كمتر از زنان مي‌شود.
يكي از تفاوت‌هايي كه ميان گريه كردن مردان و زنان وجود دارد اين است كه غدد اشكي در مردان كوچك‌تر است و از لحاظ ساختار هم متفاوت با غدد اشكي زنان است. پس گريه، مرد و زن نمي‌شناسد. هر وقت احساس كرديد احتياج داريد گريه كنيد، فارغ از اين كه ممكن است ديگران چه فكري راجع به شما بكنند با خيال راحت گريه كنيد. اين را به ديگران هم بياموزيد كه احساسات خود را بروز دهند تا جسم و روحي سالم داشته باشند. البته گريه كردن تنها يكي از راه‌هاي ابراز احساسات است.


برچسب‌ها: زنان, مردان, گریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی بعد از مطالعه توانایی زبانی زنان و مردان به این نتیجه رسیدند که زنان در طول روز کمتر از مردان صحبت می کنند ولی توانایی برقراری ارتباط در آنها قویتر از مردان است. بر اساس این تحقیق که گروهی از محققان دانشگاه منچستر انجام دادند مردان در طول روز کلمات بیشتری را نسبت به زنان به کار می برند با این حال تسلط کمتری بر کاربرد زبان در موقعیتهای اجتماعی دارند و کلمات را به صورت تکراری به کار می برند و از تعارفهایی استفاده می کنند که طرف مقابل را قانع نمی کند.
این تحقیق نشان داد زنان و مردان زمانی که درباره امور جاری صحبت می کنند، زبان مشابهی را به کار می برند ولی در زمان صحبت در موقعیتهای اجتماعی، از زبان متفاوتی بهره می برند. جفری بِتی، استاد دانشگاه منچستر گفت مردان در موقعیتهای اجتماعی بیشتر از زنان به استفاده از زبان حشو و جملات تکراری روی می آورند. نتایج این تحقیق باورهای قدیمی را درباره اینکه زنان بیشتر از مردان صحبت می کنند، به چالش می کشاند. از شصت و پنج تحقیقی که تا کنون درباره تفاوت های زبانی زنان و مردان صورت گرفته است، سی و یک مورد به این نتیجه رسیده اند که زنان بیشتر از مردان صحبت می کنند. نتیجه بیست و چهار تحقیق نیز نشان می دهد مردان بیشتر از زنان حرف می زنند.


برچسب‌ها: زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران آمريکايي در بررسي‌هاي خود نشان دادند احتمال اينکه زنان به دنبال يک جراحت يا حادثه شديد زنده بمانند 14 درصد بيشتر از مردان است. پزشکان بيمارستان جان هاپکينز در بالتيمور آمريکا دريافتند که زنان نسبت به مرداني که در اثر يک تصادف دچار جراحات مشابهي شده‌اند 14 درصد شانس بيشتري براي زنده ماندن دارند. به گفته اين پزشکان، علت اين مساله هورمون‌هايي است که به صورت تخصصي در هر يک از دو جنس ترشح مي‌شود. به طوري که هورمون‌هاي مردانه روي سيستم ايمني آسيب‌ديده يک تاثير منفي برجاي مي‌گذارند. در بدن زنان و مردان هم هورمون مردانه تستوسترون و هم هورمون زنانه استروژن توليد مي‌شود و فقط ميزان توليد آنها در هر جنس متفاوت است.


برچسب‌ها: زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی گفتند مصرف استامینوفن در دوران بارداری با ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) مرتبط است. استامینوفن شایع ترین دارویی است که برای درد و تب در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. اما نتایج تحقیقات اخیر «زیان لیو » و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا روی 64 هزار و 322 کودک و مادرانشان در موسسه ملی تولد دانمارک (Danish National Birth Cohort) بین سال های 1996 تا 2002 نشان می دهد مصرف این دارو بر ابتلای کودکان به اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) تاثیر دارد. در این بررسی از والدین خواسته شد تا مشکلات رفتاری فرزندانشان را در یک پرسشنامه گزارش کنند. همچنین نسخه های تجویز شده برای کودکان دارای اختلال از این موسسه جمع آوری شد.
نتایج این بررسی نشان داد بیش از نیمی از مادران در دوران بارداری ، داروی استامینوفن مصرف کرده اند. به گفته محققان استفاده از استامینوفن در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی (Hypertensive Kidney Disease) در کودکان و بروز آن در هفت سالگی ارتباط دارد. زیان لیو در این مورد گفت : این خطر زمانی افزایش می یابد که مادران در دوران بارداری بیش از سه ماه از این دارو استفاده کنند. به گفته وی لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. شرح کامل این یافته جدید در نشریه (American Medical Association Pediatrics) منتشر شده است.
اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. در این بیماری کودک توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را ندارد. در این دسته از کودکان روند یادگیری کند و کودک از فعالیت بدنی غیر معمول و بسیار بالایی برخوردار است. این اختلال با نداشتن توجه و فعالیت بیش ازحد کودک همراه است. حدود ۳ تا 5 درصد کودکان قبل از هفت سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. این عارضه بیشتر در دوران مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می شوند.


برچسب‌ها: بارداری, استامینوفن, بیش فعالی, ADHD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات صورت گرفته در دنیا حدود ۳۱۴ میلیون انسان در سراسر جهان با نقایص شدید بینایی زندگی می کنند که از این میان ۴۵ میلیون نفر به طور کامل نابینا هستند. تعداد ۱۴۵ میلیون مورد از این نقایص مربوط به عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) است که در افراد معمولی با استفاده از عینک به راحتی برطرف می شود. آب مروارید (کاتاراکت) با شیوع ۹/۴۷ درصد همچنان به عنوان مهم ترین علت نابینایی در سراسر جهان محسوب می شود و پس از آن آب سیاه (گلوکوم) با شیوع ۳/۱۲ درصد، تحلیل ماکولا به علت کهولت سن با شیوع ۷/۸ درصد، کدورت قرنیه با شیوع ۱/۵ درصد، نابینایی در سنین کودکی با شیوع ۹/۳ درصد و تراخم با شیوع ۶/۳ درصد به ترتیب سایر علل نابینایی در جهان را شامل می شوند. طبق آمارهای جهانی، زنان نسبت به مردان درمعرض خطر بالاتری از ابتلا به نابینایی قرار دارند تا جایی که دو سوم (۶۴ درصد) از نابینایان سراسر جهان را زنان و دختران تشکیل می دهند. حالا چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می شوند؟
در بسیاری از جوامع طول عمر زنان بیشتر از مردان است و در نتیجه در معرض خطر بالاتری از نظر بیماری های مرتبط با سن مانند گلوکوم (آب سیاه) و تحلیل ماکولا به علت کهولت سن (ARMD) قرار دارند. زنان و دختران بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها از جمله کاتاراکت و تراخم قرار می گیرند. دختران و زنان دسترسی کمتری به خدمات و مراقبت های چشم پزشکی دارند؛ چرا که برخی خانواده ها ترجیح می دهند بودجه محدود خود را صرف سلامت فرزند پسر کنند تا دختر. زنان غالبا زمانی اقدام به درمان می کنند که بینایی خود را از دست داده اند. در این شرایط با محدودیت ها و موانع بیشتری برای درمان مواجه می شوند.
از آنجا که در اغلب موارد، منابع مالی در اختیار مرد خانوار است، تصمیم گیری در زمینه درمان و پیگیری بیماری های زنان از اولویت کم تری برخوردار است. همچنین با توجه به بالا بودن طول عمر زنان، زنان بیوه درصد قابل توجهی از جمعیت را در بر می گیرند. زنان بیوه برای درمان و مراقبت نیاز به اجازه و حمایت عضو دیگری از خانوار دارند از این رو دسترسی به خدمات برای این گروه مشکل تر خواهد بود. همچنین زنان بعضا برای رفت و آمدهای بیرون از خانه نیازمند همراه می باشند که این خود مانعی برای دسترسی به خدمات چشم پزشکی است.


برچسب‌ها: زنان, مردان, نابینایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


روان‌شناسان اعتقاد دارند که مردان و زنان الگوها و معيارهاي کاملا متفاوتي براي تحليل زيبايي افراد اطراف خود دارند که با ديدن چهره يک فرد فورا او را با آن الگوها مطابقت داده و درباره زيبايي آن فرد راي مي‌دهند. به تازگي مطالعه‌اي جديد زيباترين زنان و مردان دنيا را از ديدگاه هر کدام طبقه‌بندي کرده است. شايد شما اين مطلب را متوجه شده باشيد که برداشت شما به عنوان يک خانم از زيبايي با يک آقا متفاوت است ولي دليل آن را ندانيد.  به تازگي محققان علت اين تفاوت را درک کرده‌اند. به گفته محققان مردان زيبايي را با نيمکره راست مغزشان تحليل مي‌کنند و زنان با تمام مغزشان و به همين دليل است که نظر آقايان و بانوان درباره زيبايي يک شخص، يک جسم و يا حتي يک منظره مي‌تواند با يکديگر متفاوت باشد. به نظر مي‌رسد مرکزي که در تحليل زيبايي اجسامي که چشم مي‌بيند، در بخش راست مغز آقايان فعال است، در حالي که بانوان اين تحليل را با استفاده از رشته‌هاي عصبي هر دو نيمکره مغزشان انجام مي‌دهند. اين امر باعث مي‌شود نگاه زنان به مقوله زيبايي، نگاهي دقيق‌تر و جزيي‌تر باشد در حالي که مردان با ديدي کلي و اجمالي به زيبايي نظر مي‌کنند.


برچسب‌ها: زنان, مردان, زیبایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش هاي مختلف نشان مي دهد که زنان و مردان سيگاري هنگام ترک سيگار تفاوت هاي رفتاري متفاوتي از خود نشان مي دهند. زنان هنگام ترک سيگار نسبت به مزه و بوي آن حساس تر از مردان هستند. درمان هاي رفتاري - شناختي براي کاستن از مصرف سيگار روي زنان بيشتر از مردان تاثير مي گذارد. زنان در دوران پريودهاي ماهيانه شان عوارض ترک سيگار را بهتر تحمل مي کنند، از اين رو پيشنهاد پزشکان بر اين است که زنان براي موفقيت شان در امر ترک سيگار، بهتر است در طول اين ايام اقدام به ترک سيگار کنند. زنان نسبت به افزايش وزن بدن خود بعد از ترک سيگار کشيدن، حساس ترند. در حقيقت يکي از عواملي که موجب عدم تمايل زنان به ترک سيگار مي شود، آن است که با افزايش وزني حدود پنج کيلو مواجه مي شوند در حالي که تحقيقات نشان مي دهد با يک برنامه غذايي مناسب و انجام ورزش و فعاليت هاي بدني به راحتي مي توان جلوي اين افزايش وزن را گرفت. بسياري از زنان سيگاري در دوران حاملگي خود، سيگار کشيدن را ترک مي کنند. ولي متاسفانه در 60 درصد موارد پس از 12 ماه، مجدداً به سيگار کشيدن روي مي آورند.


برچسب‌ها: زنان, مردان, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


حس لامسه زنان قوی‌تر از مردان است . زیرا داشتن انگشتان کوچکتر موجب افزایش توانایی حس لامسه می شود. دانشمندان به پاسخی جدید و جالب برای این پرسش دست یافته‌اند که چرا زنان حساس‌تر از مردان هستند؟ آنها دریافته‌اند که این تفاوت به نوک انگشتان دست‌های زنان مربوط می‌شود.  پژوهشگران دانشگاه مک مستر در اونتاریوی کانادا خاطرنشان کردند: زنان به دلیل این که انگشت‌های کوچکتری دارند، از حس لامسه حساس‌تر و قوی‌تری برخوردار هستند. 
 این محققان در آزمایشات جدید متوجه شده‌اند که انگشتان ریز و کوچک، حس وسیعتر و پیشرفته‌تری دارند و این امر باعث می‌شود که حس لامسه در این انگلشتان قوی‌تر شود.  دانیل گلدریچ، پژوهشگر دانشگاه مک مستر در اونتاریو و یکی از محققان این پژوهش خاطرنشان کرد: دانشمندان علوم اعصاب از مدتها پیش می‌دانستند که برخی افراد دارای حس لامسه قوی‌تر و حساس‌تری نسبت به دیگران هستند اما دلیل این تفاوت تاکنون نامعلوم و ناشناخته بوده است.  وی افزود: کشف ما نشان می‌دهد که یک فاکتور مهم در حس لامسه اندازه انگشت است. این محققان برای کشف علت تفاوت در حساسیت انگشتان زنان و مردان ابتدا شاخص اندازه انگشت را در ۱۰۰ دانشجو بررسی کردند.
در این آزمایش از دانشجویان خواستند که یک سطح با شیارهای موازی را لمس کنند. هرچه شیارها جلوتر می رفتند به هم نزدیکتر می شدند تا جایی که با لمس، امکان تشخیص هر یک از آنها به طور مجزا وجود نداشت و تنها یک سطح لیز حس می شد. نتایج این تحقیقات نشان داد که انگشتان کوچکتر حساس تر هستند و از تعداد زیادتری از گیرنده های لمسی برخوردارند به همین دلیل است که به طور عادی حس لامسه در زنان قویتر از مردان است. به گفته این دانشمندان پیامی که انگشت با لمس به مغز ارسال می کند بسیار دقیق است و تعداد بیشتر گیرنده های لمسی به افزایش سطح این دقت کمک می کنند. محققان دریافتند: این تفاوت بین دو جنسیت ظاهرا به طور کامل به دلیل اندازه انگشتان فرد است یعنی اگر مردی انگشتان کوچکتری از یک زن داشته باشد حس لامسه قوی‌تری خواهد داشت.


برچسب‌ها: زنان, مردان, لامسه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۷ الی ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ توسط انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري در بیمارستان توس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل بررسی ناهنجاریهای جنینی و حاملگی های پرخطر و مدیریت آن در سه ماهه اول، نقایص لوله عصبی، بررسی تصاویر سونوگرافی لگن طبیعی، نقش سونوگرافی در تشخیص بیماریهای زنان، بررسی ناهنجاریهای جنینی و نحوه مدیریت، مشکلات کلیوی جنینی، ناهنجاریهای لگن، بررسی سرطان های رحم، برخورد با زایمان های زودرس و سقط مکرر، نقایص دیواره شکم، بررسی آناتومی لگن طبیعی، بررسی اجمالی بیماریهای رایج زنان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, انجمن علمی متخصصين زنان شاغل در باروري و ناباروري, بیمارستان توس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان جامع بانوان آرش تهران ویژه متخصصین زنان برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اصول کلی و تکنیک انجام کلپوسکوپی، کلپوسکوپی سرویکس نرمال، سیتولوژی سرویکس، نمای کلپوسکوپی Tzone غیر طبیعی، ارزیابی بیماران با پاپ اسمیرASC، ارزیابی بیماران با پاپ اسمیر LSIL، بررسی بیماران با پاپ HSIL می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, بیمارستان آرش, کلپوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  مرکز درمانی طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل مقدمه ایی بر بیوانفورماتیک، پایگاه داده­های ژنومیکی و ترانسکریپتومیک، بازیابی اطلاعات از پایگاه داده­های ژنومیکی، بازیابی اطلاعات از پایگاه داده­های ترانسکریپتومیک، تلفیق اطلاعات بازیابی شده از پایگاه­ داده­ها، تفسیر نتایج با توجه به داده­های نوین ژنومیک می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) نشان می‌دهد، کد ژنتیکی پدر بر وزن نوزاد در بدو تولد اثر مستقیم می‌گذارد. محققان موسسه سلامت کودک (ICH) در کالج دانشگاهی لندن در تحقیقات خود دریافته‌اند، ژن‌های به ارث رسیده از پدر و مادر در مراحل مختلف بارداری، وظیفه تنظیم رشد و وزن جنین را برعهده دارند. این ژن‌ها علاوه بر یک زایمان موفق، سلامت مادر و امکان زایمان‌های بعدی را نیز تضمین می‌کنند.
وزن کم نوزاد در بدو تولد یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به دیابت نوع 2 و مشکلات قلبی در آینده محسوب می‌شود. فرضیه غلبه ژنی پدر و مادر نشان می‌دهد، بیان ژن‌های پدر باعث افزایش میزان رشد نوزاد می‌شود؛ برعکس ژن‌های مادر باعث محدود کردن رشد جنین شده و منجر به توزیع مناسب منابع بین فرزندان می‌شود که در این حالت شانس بقای مادر و تولید مثل مجدد فراهم می‌شود.
در این مطالعه ارتباط بین وزن نوزاد در بدو تولد و بیان فاکتور رشد شبه انسولین نوع دو (IGF2) مورد بررسی قرار گرفت؛ IGF2 هورمون کلیدی در تنظیم میزان رشد جنین در رحم محسوب می‌شود. پروفسور «گرودن مور» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: به نظر می‌رسد که ژن‌های پدر و مادر بصورت مساوی بر روی وزن نوزاد تأثیر دارند، اما مطالعات ما نشان می دهد که ژنوم والدین در مراحل مختلف بارداری بر کنترل وزن و رشد جنین اثر می‌گذارند. به گفته «مور»، درحالیکه رشد جنین در مراحل اولیه بارداری بیشتر توسط ژن‌های پدر کنترل و تنظیم می‌شود، اما در ادامه (بارداری) ژن‌های مادر تنظیم کننده یک زایمان موفق هستند. نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE‌ منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, پدر, نوزادان, تولد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


داروسازي اسپروت (Sprout Pharmaceuticals) اعلام کرده تا 3 ماهه سوم سال ميلادي جاري درخواست ثبت داروي جديد خود فليبانسرين (Flibanserin)، که درمان يک بار در روز اختلال کم‌فعالي جنسي در زنان پيش از يائسگي است را مورد تاييد قرار داده است. FDAدرخواست کرده اسپروت، 2 مطالعه فاز 1 مربوط به تداخلات و شبيه‌سازي را تکميل کند. انتظار مي‌رود در هر کدام از اين مطالعات 20 تا 25 فرد سالم شرکت کنند. 9 درصد زنان دريافت‌کننده اين دارو در مطالعات، بي‌خوابي يا خواب‌آلودگي را با فليبانسرين 100 ميلي‌گرمي ‌تجربه کرده‌اند. فليبانسرين، يک داروي غيرهورموني است که براي درمان اختلال کم‌فعالي جنسي در زنان پيش و پس از قاعدگي مورد بررسي قرار گرفته است.


برچسب‌ها: داروی جدید, فليبانسرين, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد زنان پس از سکته مغزی کیفیت زندگی ضعیف تری نسبت به مردان از خود نشان می دهند. محققان در این تحقیق، سلامت روانی و جسمی 1370 بیمار را در مدت زمان 3 ماه تا یک سال پس از سکته مغزی مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد زنان بیشتر از مردان پس از سکته مغزی، افسردگی، اضطراب، درد و ناراحتی از خود نشان داده و از نظر حرکتی محدودتر از مردان هستند. به گفته محققان احتمال ابتلای دوباره زنان به سکته مغزی پس از یک بار ابتلا بیشتر از مردان است، در نتیجه شانس بهبود طبیعی در زنان کاهش می یابد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان به حمایت نیاز دارند.
محققان در مرکز پزشکی ویک فارست در کارولینای شمالی، بیمارانی را که سکته مغزی و یا حمله ایسکمی گذرا ( TIA ) داشتند، مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. همچنین آنها کیفیت زندگی افراد را با استفاده از فرمولی شامل ارزیابی تحرک، مراقبت از خود، فعالیت های روزمره، افسردگی، اضطراب و درد محاسبه کردند.
نتایج تحقیقات نشان داد در مدت زمان سه ماه تا یک سال نخست پس از سکته مغزی، زنان بیش از مردان با مشکلات حرکتی، درد، ناراحتی، اضطراب و افسردگی رو به رو بودند.همچنین این مشکلات در گروه سنی بالای 75 سال قابل توجه تر بود. پروفسور شریل بوشنل سرپرست این گروه تحقیقاتی در این باره می گوید: دریافتیم که زنان تا 12 ماه پس از سکته مغزی از کیفیت زندگی پایین تری نسبت به مردان برخوردارند. وی افزود: خلق و خو، توانایی حرکت و داشتن درد و ناراحتی در کیفیت زندگی پایین زنان موثر است.همچنین کم بودن توده عضلانی در زنان قبل از سکته مغزی موجب می شود آنها سخت تر و دیرتر از مردان بهبود یابند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (Neurology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان فنلاندی با استفاده از مطالعات ژنتیکی، به راز تفاوت قدی بین زنان و مردان پی برده‌اند. کروموزوم «ایکس» اغلب در تحلیل‌های ژنتیکی در مقیاس بزرگ نادیده گرفته شده؛ با این حال، چون زنان دارای دو نسخه از این کروموزوم بوده و مردان فقط یک نسخه از آن را دارا هستند، شناسایی ارتباطات ژنتیکی با ژن‌های کروموزوم «ایکس» می‌تواند به درک دلیل تفاوت مشخصه‌های بین زن و مرد کمک کند.
محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، گونه‌های ژنتیکی جدید کروموزوم ایکس را شناسایی کرده‌اند که بر قد انسان تاثیر می‌گذارند. این دانشمندان تنوع ژنتیکی را که اغلب در کروموزوم ایکس (یکی از کروموزوم‌های تعیین‌کننده جنسیت) رخ می‌دهد، در تقریبا 25 هزار فرد شمال اروپا با استفاده از اطلاعات مرتبط با سلامتی تحلیل کردند. هدف از این مطالعه، یافتن مولفه‌های ژنتیکی گزارش شده که می‌تواند تفاوت‌های فردی در چندین ویژگی از جمله قد، فشار خون و سطوح چربی خون را توضیح دهد. محققان همچنین نقش احتمالی کروموزوم ایکس را در تعدادی از تفاوت‌های شناخته‌شده بین زن و مرد از جمله قد بررسی کردند.
این تحلیل نشان داد گونه ژنتیکی نزدیک به ITM2A (ژن دخیل در رشد غضروف و یکی از ژن‌های کروموزوم ایکس) در میان افراد کوتاه‌تر از قد متوسط، بیشتر است. این نوع که در بیش از یک سوم اروپائیان وجود دارد، همچنین بیان ITM2A را افزایش می‌دهد و هر چه ژن بیشتری بیان شود، فرد کوتاه‌تر خواهد بود. بنابراین، اثر این گونه ژنتیکی بر روی قد در میان زنان بسیار قوی‌تر است. به دلیل وجود دو کروموزوم ایکس در زنان، هر دوی نسخه‌های ITM2A فعال هستند و این ژن در سطوح بیشتری بیان می‌شود. شناسایی نواحی از این دست که در آن مقادیر ژنتیکی کروموزوم «ایکس» بین زنان و مردان متعادل نیست، می‌تواند در درک محققان از تفاوت‌های بین دو جنس کارآمد باشد. جزئیات این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: قد, زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نیویورک دریافتند: تماس با دود در دوره‌ی پره ناتال با کری در نوجوانی همراه است و این حدس را پیش می‌آورد که تماس با دود سیگار در رحم سبب صدمه دیدن دستگاه شنوایی می‌شود. تماس با دود از طریق همجواری، یک مشکل بهداشت عامه است و تماس با دود سیگار در رحم تا دوران بزرگسالی با انواع متفاوت مشکلات بهداشتی همراه است.
محققان داده‌های 964 نوجوان 13 تا 15 ساله را از سنجش بررسی سلامت و تغذیه‌ی 2005 تا 2006 به دست آوردند تا مشخص شود آیا تماس با دود سیگار در دوره‌ی پره‌ناتال با از دست دادن حسی عصبی شنوایی در دوره‌ی نوجوانی همراه است. در قریب به 16 درصد از 964 نوجوان، والدین تماس پره‌ناتال با دود را تأیید کردند. تماس پره‌ناتال با دود با بالاتر رفتن آستانه‌ی شنوایی تن خالص و افزایش سه برابر کری یک طرفه با فرکانس پایین همراه بود.
به گفته محققان گستره‌ی واقعی از دست دادن شنوایی همراه با تماس پره‌ناتال با دود در این بررسی به نظر ضعیف می‌آید. اختلاف اساسی در آستانه‌ی شنوایی تن خالص میان نوجوانان تماس یافته و تماس نیافته کمتر از 3 دسی‌بل است و بسیاری از موارد از دست دادن شنوایی خفیف است. محققان می‌گویند: قریب سه برابر افزایش نسبت خام از دست دادن یک طرفه‌ی شنوایی در نوجوانی که در دوره‌ی پره‌ناتال با دود تماس داشته‌اند، از علل بسیار نگران ‌کننده است. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ JAMA به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: بارداری, سیگار, ناشنوایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان می‌دهد: گرفتگی بینی و عطسه در دوران بارداری، باعث داشتن فرزند مبتلا به آسم می‌شود. دانشمندان 513 زن باردار و 526 تن از کودکان آنها را مورد مطالعه قرار دادند. آنان دریافتند عفونت‌های ویروسی در دوران بارداری با خطر ابتلا به آسم در کودک مرتبط هستند. محققان با اشاره به یافته‌های تحقیق انجام شده در این زمینه می‌گویند: عفونت در دوران بارداری می‌تواند محیط رحم را تغییر و سیستم ایمنی در حال شکل‌گیری یک کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
کودکان در این تحقیق، هر سه و 12 ماه و سپس تا پنج سالگی هر سال یک بار مورد بررسی قرار ‌گرفتند. از خانواده‌های مورد بررسی در 61 درصد، پدر و مادر مبتلا به آسم، تب یونجه یا اگزما بودند. دکتر مایکل فاگز، رئیس دانشکده آلرژی، آسم و ایمونولوژی امریکا و محقق این طرح اظهار کرد: در حال حاضر آلرژی و آسم می‌تواند در رحم پیشرفت کند و این در حالی است که ژنتیک یک عامل مهم در بیماری است. یافته‌های این تحقیق در مجله آلرژی، آسم و ایمونولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن متخصصین زنان و مامایی
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۳۱ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, علوم پزشکی تهران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنانی که به نوزادان خود شیر می دهند، نسبت به زنانی که به کودکان خود شیر نمی دهند، تا 50 درصد کاهش می یابد. روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)، نوعی بیماری مفاصل است که با التهابات مزمن بروز می کند. این بیماری که به دلیل اختلال در سیستم ایمنی رخ می دهد، در بیشتر موارد در زنان بین 40 تا 60 ساله مشاهده می شود. این بیماری هنگامی روی می دهد که مفاصل دردناک به ویژه در دستان، مچ دست و زانوها، متورم شده و تغییر شکل پیدا کنند.
یک گروه بین المللی، متشکل از محققان دانشگاه های بیرمنگام انگلیس، دانشگاه گوانگژو در چین و دانشگاه هنگ کنگ، در این تحقیق بیش از 7 هزار زن چینی بالای 50 ساله را مورد بررسی قرار دادند. محققان مشاهده کردند که از هر 10 زن، یک زن به روماتیسم مفصلی مبتلا بودند. همچنین زنانی که به نوزادانشان شیر نداده بودند ، دو برابر بیشتر از زنانی که به فرزندانشان شیر داده بودند، از این بیماری التهابی رنج می بردند.
این محققان همچنین دریافتند که هر چه مدت شیردهی در این زنان طولانی تر باشد، خطر ابتلا به این نوع روماتیسم نیز کمتر خواهد بود. به گفته محققان، این نخستین باری است که ارتباط بین شیردهی مادران و کاهش خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنان چینی که شیر دهی در آنها رواج بیشتری نسبت به کشورهای غربی دارد، دیده می شود.
پیش از این تحقیقات بسیاری، فواید شیردهی کودک با شیر مادر را هم برای نوزاد و هم برای مادر اثبات کرده بودند. شیر مادر از ابتلا به آلرژی یا عفونت های تنفسی در کودکان پیشگیری می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان های پستان و تخمدان را در زنان کاهش داده و از ابتلا به فشار خون بالا در زنان جلوگیری می کند. این مطالعه جدید که در مجله تخصصی (Rheumatology) منتشر شده است.


برچسب‌ها: مادران, شیردهی, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان می گویند مادرانی که 6 هفته قبل از لقاح از مولتی ویتامین ها و مکمل های ویتامینی استفاده می کنند، یک سوم بیشتر از دیگر مادران در خطر سقط جنین قرار دارند. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند و هم زمان از قرص های مولتی ویتامین استفاده می کنند، در خطر سقط جنین قرار دارند.
دانشمندان با بررسی 35 هزار زن دریافتند، مصرف قرص های مولتی ویتامین به صورت منظم در شش هفته قبل از لقاح، تا 32 درصد احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. به گفته کارشناسان میلیون ها زن در سراسر جهان از مکمل ها و قرص های مولتی ویتامین برای افزایش قوای جسمی و منابع حیاتی ویتامین ها و مواد معدنی بدن استفاده می کنند، تا بدین ترتیب شانس خود را برای بارداری موفق افزایش دهند. به گفته دانشمندان این یافته جدید نگرانی هایی را در مورد مصرف مولتی ویتامین ها به وجود می آورد؛ اما هنوز دلیل اینکه چرا مولتی ویتامین موجب سقط جنین می شود مشخص نیست.
این مطالعه که بزرگترین تحقیق در نوع خود به حساب می آید روی مادران دانمارکی متمرکز شده و توسط دانشمندان دانشگاه جنوب دانمارک ، آرهوس و پیتسبورگ در آمریکا انجام شد. به گفته محققان مصرف مکمل های ویتامینی یا مولتی ویتامین همواره به زنان توصیه می شود، اما با توجه به بررسی های انجام شده در 6 هفته قبل از بارداری نباید از آنها استفاده کرد. محققان می گویند برای شناسایی دلیل افزایش خطر سقط جنین با مصرف مولتی ویتامین ها مطالعات بیشتری مورد نیاز است. نتایج این یافته جدید در مجله (International Journal of Epidemiology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ویتامین, مولتی ویتامین, سقط جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان آراد تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل هورمون درمانی در دوران قبل و بعد از یائسگی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان آراد, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد: میزان ویتامین D در طول دوران بارداری خطر پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) در زنان باردار را پیش بینی می‌کند. محققان امریکایی نمونه‌های خون زنان در هفته 26 بارداری و یا کمتر را تجزیه و تحلیل کردند. این محققان اظهار کردند: 700 زن دارای پره اکلامپسی و 3 هزار نفر بدون اختلالات فشار خون بودند. شدت پره اکلامپسی با میزان 40 درصدی ویتامین D مرتبط و این نتایج همچنان بعد از بررسی عواملی مانند شاخص توده بدنی، تعداد بارداری‌های پیشین، سیگار کشیدن، رژیم غذایی، نژاد، فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برقرار بود. دکتر مارک، سرپرست این تحقیق در اوهایو می‌گوید: دانشمندان معتقدند پره اکلامپسی شدید و خفیف بنیان متفاوتی دارند. نوع شدید آن خطرات بیشتری بر سلامت مادر و کودک دارد و ما می‌توانیم با عامل بالقوه مانند کمبود ویتامین D آن را درمان کنیم. نتایج این تحقیق در نشریه اپیدمیولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, پره اکلامپسی, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری بیمارستان آیت الله طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اندیکاسیون ها و پیش نیاز های IUI، داروهای مورد استفاده در IUI و روش درمان، روش آماده سازی اسپرم در آزمایشگاه، تعیین جنسیت، عوارض و روش های پیشگیری، فریز اسپرم و ذخیره سازی اسپرم، تبدیل سیکل IVF به IUI و بالعکس می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, IUI
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سلامت مادر و کودک جهاد دانشگاهی برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اهميت بررسي عملكرد جنسي در مبتلايان به سرطان، تاثير سرطان بر عملكرد جنسي، تاثير درمان‌هاي سرطان بر عملكرد جنسي، مشكلات جنسي در مبتلايان به سرطان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, سلامت جنسی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان جامع بانوان آرش تهران ویژه متخصصین زنان برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اصول کلی و تکنیک انجام کلپوسکوپی، کلپوسکوپی سرویکس نرمال، سیتولوژی سرویکس، ارزیابی بیماران با پاپ اسمیر ASC، بررسی بیماران با پاپ اسمیر LSIL، بررسی بیماران با پاپ HSIL می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, بیمارستان آرش, کلپوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


جنین دختری که در معرض هورمون استرس مادر (کورتیزول) در رحم قرار می‌گیرد، احتمال بیشتری برای وابستگی به نیکوتین در مراحل بعدی زندگی دارد. پژوهشگران اطلاعات حاصل از 649 زن و 437 مرد را به مدت 40 سال پس از تولد به ثبت رساندند. در این تحقیق سطح هورمون مادر و وضعیت سیگار کشیدن در دوران بارداری به ثبت رسید و پس از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای هورمون استرس (کورتیزول) در رحم و داشتن مادری که در دوران بارداری سیگار مصرف می‌کند، با افزایش احتمال وابستگی جنین دختر به نیکوتین همراه است، اما این رابطه در جنین پسر وجود نداشت.
دکتر لورا استراند، محقق طب پیشگیری در بیمارستان میریام می‌گوید: یافته‌های ما با بررسی سطح هورمون کورتیزول مادر و سیگار کشیدن در دوران بارداری انجام گرفت. دختران به عوارض جانبی طولانی مدت ترشح این هورمون آسیب پذیری خاصی نشان دادند که ما هنوز علت این واکنش را نمی دانیم. اما ممکن است مکانیسم‌های ناشی از تفاوت جنس در تنظیم هورمون استرس در جفت و انطباق با تماس‌های محیطی قبل از تولد در وابستگی جنین دختر به نیکوتین تاثیر گذار باشد. به گفته وی، کورتیزول و نیکوتین ممکن است در جفت و مغز در حال رشد جنین دختر و پسر متفاوت عمل کند. وی می‌گوید: این پژوهش نشان دهنده خطری جدی از لحاظ افزایش خطر ابتلا به فرزندان برای اعتیاد به نیکوتین در بزرگسالی وجود دارد. از آنجا که مادران سیگاری اغلب بیشتر تحت فشار زندگی در شرایط نامطلوب قرار دارند، این یافته‌ها بیانگر نگرانی عمده بهداشت عمومی جامعه است. این مقاله در شماره ژانویه 2014 مجله روانپزشکی بیولوژیک منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, استرس, اعتیاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر دانشمندان انگلیسی نشان می دهد زنان سفید پوست بیشتر از زنان سیاه پوست و آسیایی به سرطان سینه مبتلا می شوند. زنان سفید پوست تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند و کمتر نوزادان خود را با شیر مادر تغذیه می کنند. به گفته دانشمندان این عوامل سبب می شود آنها بیشتر از سیاه پوستان و زردپوستان در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار داشته باشند. این بررسی که به طور مشترک توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و آکسفورد ان اچ اس تراست انجام شد، نشان می دهد شیوه زندگی عامل خطرسازی است که در ابتلا به سرطان سینه به آن توجه نمی شود. در حالی که شیوه زندگی متفاوت زنان متعلق به گروه های مختلف قومی در ابتلای آن ها به سرطان سینه موثر است.
دانشمندان در این تحقیق، شیوه زندگی و اطلاعات پزشکی بیش از یک میلیون زن انگلیسی 50 تا 64 ساله را بررسی کردند و دریافتند آن چه این زنان را پس از معیار قومیت از هم متمایز می کند، بهداشت زندگی است. به گفته محققان گرایش زنان سفید پوست به الکل بیشتر از سیاه پوستان و آسیایی ها است. نتایج این تحقیق که در نشریه (British Journal of Cancer) منتشر شده است، نشان می دهد سه چهارم زنان آسیایی تبار الکل مصرف نمی کنند و 38 درصد زنان سیاه پوست اصلا الکل نمی نوشند. در حالی که این آمار در میان زنان سفید پوست تنها 23 درصد است.
به گفته محققان، شیر دادن به نوزاد نیز سبب کاهش ابتلا به سرطان سینه می شود. تحقیقات نشان داده است، تنها دو سوم زنان سفید پوست به فرزندان خود شیر می دهند در حالی که در میان زنان سیاه پوست این آمار به 83 درصد و در میان زنان آسیایی به 85 درصد می رسد. دانشمندان همچنین بدون در نظر گرفتن این دو عامل، موارد ابتلا به سرطان را بررسی کردند و دریافتند بدون در نظر گرفتن این دو عامل، تقریبا موارد ابتلا به سرطان در سراسر دنیا (سفیدپوست، سیاه پوست و زرد پوست) مشابه است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, سفید پوست, سیاه پوست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی جدید حاکی از آن است که تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) را در مراحل بعدی زندگی مادر کاهش دهد. محققان برای انجام این تحقیق، 7300 زن بالای 50 سال را در چین بررسی کردند. این زنان پرسشنامه‌هایی را در خصوص وضعیت سلامتی، سبک زندگی، استفاده از قرص‌های ضد بارداری و همچنین تغذیه فرزندان با شیر خود تکمیل کردند.
بیشتر این زنان حداقل یک فرزند داشتند و بیش از 95 درصد آنان برای مدت زمان حداقل یک ماه فرزندشان را با شیر خود تغذیه کرده بودند. تنها 11 درصد این زنان از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده بودند و دوره مصرف آنان بسیار کوتاه بوده است. سن متوسط بارداری آنان 24 سال و سن متوسط تشخیص روماتیسم مفصلی در آنان 48 سال بود.
یافته‌های این تحقیق نشان داد خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنانی که کودکشان را با شیر خود تغذیه می‌کردند، 50 درصد کمتر از زنانی بود که هرگز به کودک خود شیر نداده بودند. همچنین مدت طولانی‌تر شیردهی به نوزاد خطر ابتلا به این بیماری را در مادر کمتر می‌کند. اگرچه این تحقیق رابطه بین شیردهی مادر به فرزند و کاهش خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی را در مادر نشان می‌دهد، اما رابطه علت و معلولی این دو را ثابت نمی‌کند. همچنین محققان معتقدند بین مصرف قرص‌های ضد بارداری هورمونی و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید ارتباطی وجود ندارد.
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. شیوع این بیماری در جهان حدود یک درصد و در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است. آرتریت روماتوئید فرم دردناکی از آرتریت است که موجب تورم، سفتی و از دست دادن عملکرد مفاصل می‌شود. دلیل ابتلا به این بیماری ناشناخته است، اما گفته می‌شود عوامل ژنتیکی، محیطی و هورمونی در ابتلا به آن نقش دارند. نتایج این تحقیق در مجله اینترنتی Rheumatology منتشر شده است.


برچسب‌ها: مادران, شیردهی, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لوئیزویل دریافته‌اند که با استفاده از نمایه حرارتی از خون فرد موسوم به گرمانگار پلاسما می‌توان وجود یا عدم وجود سرطان دهانه رحم را شناسایی کرده و همچنین مرحله این بیماری را پیش‌بینی کرد. دانشمندان نشان دادند که نمایه گرمانگار پلاسما در زمان ابتلا یا عدم ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم متفاوت است. برای تولید یک گرمانگار پلاسما، نمونه پلاسمای خون ذوب شده و یک نشانه منحصربفرد برای نمایش وضعیت سلامت فرد تولید می‌کند. این نشانه به نمایش پروتئینهای اصلی در پلاسمای خون پرداخته که توسط کالریمتر روبشی تفاضلی(DSC) سنجیده می‌شوند.
محققان بر این باورند که مولکولهای مرتبط با وجود این بیماری موسوم به نشانگرهای زیستی می‌توانند بر گرمانگار فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم تاثیر بگذارند. آنها از طیف‌سنجی جرمی برای نمایش وجود نشانگرهای زیستی مرتبط با سرطان دهانه رحم در پلاسمای خون استفاده کردند. استفاده از گرمانگار منحصربفرد هر شخص می‌تواند به ارائه دقیقترین کاربری برای آزمایشاتی بپردازد که می‌توانند به عنوان بخشی از یک رویکرد پزشکی شخصی مورد استفاده قرار بگیرند.
بررسی بیشتر بالینی می‌تواند گرمانگار پلاسما را به عنوان یک آزمایش مکمل در کنار روش سنتی غربالگری برای سرطان دهانه رحم تبدیل کرده و همچنین برای بیمار راحتتر باشد. همچنین از آنجائیکه آزمایش گرمانگار پلاسما می‌تواند به ارزیابی ساده‌تر تاثیر درمان بینجامد، درمانهای غیر کاربردی زودتر متوقف شده و می‌توان سریعتر آنها را با نمونه‌های موثرتر جایگزین کرد. نتایج این پژوهش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان دهانه رحم, آزمایش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، مرکز همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش باروری و ناباروری, همایش زنان, انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران, ناباروری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج مطالعه اخیر محققان آمریکایی نشان می‌دهد، باکتری‌ خاصی در نازک شدن غشای کیسه‌ آب دخالت دارد که منجر به پاره شدن کیسه و زایمان زودرس می‌شود. به پاره شدن غشا پیش از اتمام زمان بارداری در پزشکی اصطلاحا پارگی پره ترم زودرس کیسه آب (PPROM) گفته می‌شود؛ پارگی غشا کیسه آب عامل یک سوم زایمان‌های زودرس و تولد نوزادان نارس محسوب می‌شود. محققان کالج پزشکی دانشگاه دوک شمار زیادی باکتری خاصی را در محل پارگی غشا شناسایی کرده‌اند که احتمالا با نازک شدن غشا کیسه آب و پاره شدن آن در ارتباط هستند. محققان نمونه غشای 48 زن بارداری که به تازگی وضع حمل کرده بودند - شامل چند نمونه مبتلا به پارگی پره ترم زودرس کیسه آب (PPROM) و سایر زایمان‌های زودرس به دلایل دیگر - را مورد بررسی دقیق قرار دادند.
محققان در تحقیقات خود دریافتند که باکتری‌های زیادی در تمام غشا وجود دارند، اما هرچه میزان تجمع باکتریایی بیشتر باشد، غشا نازک‌تر می‌شود که این مشکل در مبتلایان به PPROM بیشتر از سایر زنان باردار است. «امی مورتا» استادیار بخش زنان و زایمان و نویسنده این تحقیق تأکید می کند: با انجام غربالگری می‌توان خطر زایمان زودرس را پیش‌بینی کرده و با تجویز آنتی‌بیوتیک، از پارگی پره ترم زودرس کیسه آب پیشگیری کرد. «مورتا» خاطر نشان می‌کند: تحقیقات ما هنوز چند مرحله از امکان غربالگری این باکتری‌های خاص فاصله دارد، اما فرصت مناسب برای کشف اقدامات درمانی بالقوه را فراهم می‌کند. نتایج این مطالعه که در مجله PLOS ONE‌ منتشر شده است، می‌تواند به توسعه تست‌های غربالگری و درمان زنان در معرض خطر زایمان زودرس منجر شود.


برچسب‌ها: زایمان زودرس, PPROM
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مصرف داروهای فشار خون ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شوند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به مدت یک دهه یا بیشتر از یک نوع رایج داروهای فشار خون استفاده کنند، بیش از دو برابر سایر زنان است.
به گفته محققان، هنوز صحت یافته‌های این تحقیق به طور کامل اثبات نشده است و پیش از ایجاد هر نوع تغییر در نحوه تجویز داروها، این تحقیق باید بر روی سایر گروه‌های زنان نیز انجام شود. دکتر کریستوفرلی، محقق ارشد این پژوهش در مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون در سیاتل اعلام کرد: انتظار نداریم نتایج این تحقیق تغییر خاصی در روش‌های بالینی فعلی ایجاد کند. وی افزود: مهمترین نکته این است که افراد فشار خون خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کنند. اغلب افراد مبتلا به فشار خون ناچار به استفاده از چندین دارو در دوزهای مختلف برای یافتن رژیم درمانی سازگار با بدنشان هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه کمک می‌کند. تحقیقات جدید نشان داده است رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی موجب افزایش میزان هورمون‌های تنظیم کننده متابولیسم چربی و قند در بدن می‌شود. تاثیرات مثبت گوجه فرنگی بر این هورمون‌ها به ویژه در زنان یائسه به دلیل افزایش شاخص توده بدنی و خطر سرطان پستان مفید است.
در آخرین تحقیقات، تاثیرات رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی و سویا بر روی 70 زن یائسه مورد بررسی قرار گرفت. در اولین آزمایش زنان یائسه به مدت 10 هفته محصولات گوجه فرنگی حاوی 25 میلی گرم لیکوپن مصرف کردند. در آزمایش دوم 40 گرم سویا به مدت 10هفته مصرف کردند. البته قبل از اجرای هر دو آزمایش، زنان به مدت دو هفته هیچ یک از محصولات حاوی گوجه فرنگی و سویا را استفاده نکرده بودند.
نتایج نشان داد: میزان آدیپونکتین، هورمون تنظیم کننده چربی و قند خون بعد از رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی 9 درصد افزایش یافته بود. دکتر آدانا لیانوس، سرپرست این تحقیق و استادیار اپیدمیولوژی از دانشگاه راتگرز اظهار کرد: تاثیرات مصرف گوجه فرنگی حتی برای مدت کوتاه در نتایج تحقیق ما آشکار است. خوردن میوه و سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضروری، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی مانند لیکوپن مزایای قابل توجهی دارد. مصرف منظم روزانه میوه‌ها و سبزیجات در پیشگیری از سرطان پستان در افراد در معرض خطر موثر است. نتایج این تحقیق در نشریه غدد درون‌ریز بالینی و متابولیسم منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, یائسگی, گوجه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنان باردار باید تغذیه کامل و کافی داشته باشند تا کودک آن‌ها در معرض خطر مرگ نباشد. تحقیقات جدید محققان دانشگاه مریلند در آمریکا نشان می‌دهد تغذیه مادر با خطر مرگ کودک در یک سال اول پس از تولد در ارتباط است. محققان برای دستیابی به نتایج این تحقیقات وزن و شاخص توده بدن را در 159 هزار و 244 زن باردار و نرخ مرگ ومیر کودکان آن‌ها را در یک سال اول پس از تولد بررسی کردند. به گفته محققان، عدم افزایش وزن به میزان کافی در مادران باردار یکی از علل مرگ ومیر در کودکان است و مادرانی که قبل از بارداری از وزن خوبی برخوردار بودند، مستثنی هستند.
افزایش بیش از حد وزن مادر نیز برای کودک خطراتی در پی دارد، اما به اندازه کمبود وزن که ممکن است باعث مرگ کودک شود، خطرناک نیست. بر اساس یافته‌های تحقیق انجام شده در این زمینه، افزایش وزن مادر در طول بارداری باید هدفمند و با شاخص توده بدن سازگار باشد. نتایج آماری نشان می‌دهد خطر مرگ و میر نوزادان در میان مادرانی که دچار سوء تغذیه بودند 3.9 درصد، در کسانی که وزن نرمال داشتند 1.2 درصد و در بین مادرانی که اضافه وزن داشتند به 0.7 رسید. بر اساس آمار، از هر 3 زن تنها یک نفر در طول بارداری وزن نرمال دارد، 25 درصد زنان دچار کمبود وزن و 41 درصد دچار اضافه وزن در زمان بارداری هستند. زنانی که شاخص توده بدن آن‌ها قبل از بارداری پایین‌تر از حد نرمال است، باید بین 12 تا 18 کیلوگرم و زنانی که وزن نرمال دارند بین 11 تا 15 کیلوگرم در طول بارداری وزن اضافه کنند. این عدد در بین زنان چاق به پنج تا 9 کیلوگرم می‌رسد.


برچسب‌ها: مادران, بارداری, کودکان, وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان داده است زنانی که در زمان بارداری آجیل مصرف می‌کنند، کودکان آنها کمتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. محققان آمریکایی دریافتند افرادی که از خوردن آجیل در دوران بارداری اجتناب می‌کنند، کودکان آنها نسبت به سایرین بیشتر به آلرژی مبتلا می‌شوند. دکتر مایکل یانگ، از محققان بیمارستان کودکان بوستون در مورد یافته‌های این تحقیق که با عنوان آلرژی و ایمونولوژی بر روی زنان بین سنین 24 و 44 ساله انجام گرفته است، اظهار کرد: نگرانی در مورد مصرف آجیل در دوران بارداری بی‌مورد است. نتیجه این تحقیق نشان داد ابتلا به آلرژی در میان مادرانی که آجیل مصرف می‌کردند، نسبت به آنهایی که مصرف نمی‌کردند یک سوم بود. یافته‌های این تحقیق در مجله JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links