سازمان غذا و داروي آمريکا، در روزهاي گذشته پودر استنشاقي انسولين انساني با نام تجاري آفرزا (Afrezza) را که يک انسولين استنشاقي سريع الاثر براي بهبود کنترل قندخون در مبتلايان به ديابت قندي است، مورد تاييد قرار داده است. آفرزا، قبل از هر وعده غذايي يا 20 دقيقه قبل از شروع هر وعده، مصرف مي‌شود. نزديک به 26 ميليون‌نفر(19 ميليون‌نفر موارد تشخيص داده‌شده و 7 ميليون‌نفر موارد تشخيص داده نشده) از مردم امريکا، يعني چيزي نزديک به 9 درصد از جمعيت عمومي، به ديابت مبتلا هستند. در درازمدت، بالابودن قندخون باعث افزايش خطر ابتلا به مشکلات جدي مانند بيماري‌هاي قلبي، کوري و آسيب عصبي و کليوي، مي‌شود. به گفته دکتر «ژان مارک گوئتير»، سرپرست بخش داروهاي متابوليسم و اندوکرينولوژي مرکز ارزيابي و تحقيقات دارويي FDA، تاييد آفرزا گزينه‌اي تازه براي رساندن انسولين زمان صرف غذا، براي کنترل بهتر بيماري ديابت در اختيار بيماران، قرار مي‌دهد. اثربخشي و ايمني آفرزا، روي مجموع 3017 شرکت‌کننده، 1026 نفر مبتلا به ديابت نوع1 و 1991 نفر مبتلا به ديابت نوع2، مورد بررسي قرار گرفت. اثربخشي آفرزا در زمان مصرف وعده غذايي در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع1، با انسولين آسپارت هنگام مصرف وعده غذايي(انسولين سريع الاثر) هر 2 در ترکيب با انسولين پايه (انسولين طولاني‌اثر) در يک مطالعه 24 هفته‌اي، مقايسه شد. در هفته 24، درمان با انسولين پايه و آفرزا در زمان مصرف وعده غذايي، کاهش قابل‌قبولي در هموگلوبين A1c(هموگلوبين گليکوزيله‌شده)، ايجاد کرد و ارجح نبودن درمان استاندارد نسبت به آن، به اثبات رسيد. به علاوه، کاهش هموگلوبين A1c در مصرف‌کنندگان آفرزا، مطلوب‌تر از انسولين آسپارت، بود. آفرزا در مبتلايان به ديابت نوع2 در ترکيب با داروهاي آنتي‌ديابت خوراکي، مورد مطالعه قرار گرفته بود اين را نمي‌توان جايگزين انسولين طولاني‌اثر کرد و بايد در مبتلايان به ديابت نوع1، در ترکيب با انسولين طولاني‌اثر تجويز شود. همچنين، اين دارو براي درمان کتواسيدوز ديابتي يا در بيماران سيگاري، توصيه نمي‌شود. در برگه اطلاعات دارويي آفرزا، خطر برونکواسپاسم در مبتلايان به آسم و ساير بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه هشدار داده‌شده است، بنابراين نبايد در مبتلايان به اين گروه از بيماري‌ها تجويز شود.


برچسب‌ها: داروی جدید, دیابت, انسولین, آفرزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


شرکت Covidien اعلام کرد موفق به دريافت تاييديه CE Mark و عرضه Nellcor Respiration Rate System در بازار اروپا شده است. اين سيستم جديد علاوه بر پالس‌اکسي‌متر و نظارت بر pulse rate، قادر است تعداد تنفس فرد بيمار را به‌طور مرتب از طريق يک حسگر انگشتي پايش کند. وسايل قبلي که براي اين منظور به‌کار مي‌رفت، نياز به حسگرهايي داشت که روي قفسه سينه يا زير تشک بيمار نصب مي‌شدند.شرکت سازنده ادعا مي‌کند که تکنولوژي جديد در مقايسه با وسايل قبلي، با دقتي معادل ±1 تنفس در دقيقه تعداد تنفس بيمار را اندازه مي‌گيرد. Covidien در توضيح بيشتر در رابطه با اين دستگاه مي‌گويد: «نرم‌افزار تعيين تعداد تنفس از تکنولوژي پالس اکسي‌متري و حسگرها استفاده مي‌کند تا ميزان تنفس را براساس تغييرات امواج photoplethysmogram که در نتيجه نفس کشيدن رخ مي‌دهند، محاسبه کند. نفس کشيدن باعث تغييراتي در سيستم قلبي عروقي، تنفسي و عصبي اتونوميک مي‌شود که همانا تغييراتي در شکل امواج photoplethysmogram ايجاد مي‌شود. از اين نوسانات مي‌توان براي محاسبه سرعت تنفس استفاده کرد.»


برچسب‌ها: حسگر, تنفس, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


معمولا بوی نفخ شکم برای انسان ناخوشایند و غیرقابل تحمل است اما دانشمندان دانشگاه اکستر انگلستان اکنون نشان داده‌اند که بوییدن آن از طریق سوراخ‌های بینی می‌تواند از رشد سرطان جلوگیری کند. به گفته محققان، بوئیدن گاز سمی سولفید هیدروژن که یکی از محصولات جانبی تجزیه غذا توسط بدن است، می‌تواند از رشد سرطان جلوگیری کند. دکتر مارک وود از دانشگاه اکستر اظهار کرد: اگرچه گاز سولفید هیدروژن به عنوان یک گاز بد بو و زننده در تخم‌مرغ گندیده و نفخ شکم معروف است، بطور طبیعی در بدن تولید شده و در حقیقت می‌تواند یک قهرمان خدمات درمانی با کاربردهای چشمگیر در درمانهای آینده برای بیماریهای مختلف باشد.
محققان در پژوهش خود نشان دادند که دوزهای کوچک سولفید هیدروژن می‌تواند به معکوس شدن آسیب میتوکندریایی کمک کند. میتوکندری‌ها نیروگاههای سلولهای بدن هستند که تولید انرژی را در سلولهای رگهای خونی برعهده دارند. حفاظت از میتوکندری، یک سازوکار مهم در جلوگیری از سکته، نارسایی قلبی، دیابت، آرتروز و زوال عقل محسوب می‌شود. سلامت میتوکندری می‌تواند نشانه‌ای برای تعیین مرگ یا زندگی سلول بوده و میتوکندری‌های قوی به کنترل التهاب کمک می‌کنند.
در کارآزمایی‌های بالینی که جزئیات آن در مجله Medicinal Chemistry Communications منتشر شده، سولفید هیدروژن آزمایشگاهی به حفاظت از میتوکندری در شرایط زیستی بیرحم کمک می‌کند. محققان این فرآیند طبیعی را با استفاده از ترکیبی موسوم به AP39 مورد بهره‌برداری قرار دادند که به آرامی مقادیر بسیار کوچک از این گاز را بطور خاص به میتوکندری منتقل می‌کرد. به گفته محققان، با این روش دیگر بیماران نیازمند بوئیدن عطرهای سمی برای دستیابی به مزایای سولفید هیدروژن نخواهند بود.


برچسب‌ها: سرطان, نفخ, سولفید هیدروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان موفق به ارائه روشی برای ساخت واکسن‌های مبتنی بر نانوذرات پروتئینی شدند که برای درمان بیماری‌های تنفسی مناسب است. پژوهشگران دانشگاه مریلند با همکاری شرکت نواواکس موفق به ساخت واکسن جدیدی علیه بیماری تنفسی موسوم به MERS-CoV شدند. این گروه مشترک، اعلام کردند که واکسن دیگری نیز برای مقابله با بیماری تنفسی SARS-CoV تولید کرده‌اند. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان Purified coronavirus spike protein nanoparticles induce coronavirus neutralizing antibodies in mice در نشریه Vaccine به چاپ رسیده است.
راهبردهای تولید واکسن،‌ معمولا دارای یک محدودیت بزرگ هستند و آن این که، ابتدا باید ویروس وارد بدن شده و سپس فرآیند توسعه واکسن کلید بخورد. در واقع برای ویروس‌های جدید و ناشناس نمی‌توان واکسن تولید کرد. اما اخیرا مقاله‌ای منتشر شده که در آن محققان روشی برای تولید واکسن برای ویروس‌های جدید نظیر MERS-CoV ارائه کردند. این ویروس به سرعت ظاهر شده و بیماری سختی برای انسان ایجاد می‌کند. واکسن جدیدی که توسط این گروه تحقیقاتی ارائه شده، می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده بدن را که عامل پاسخ‌های ایمنی در بدن هستند را تحریک کرده و مانع از آلودگی بدن به ویروس می‌شود. گال اسمیت از مدیران شرکت نواواکس می‌گوید: فناوری واکسن مبتنی بر نانوذرات پروتئینی دارای پتانسیل بالایی در پاسخ دادن به ویروس‌هایی نظیر MERS-CoV و آنفلوآنزا است. نواواکس به دنبال ارزیابی سریع این فناوری بوده تا بتواند نانوذرات ایمن‌کننده بدن را برای بیماری‌هایی نظیر آنفلوآنزا یا بیماری‌های تنفسی به تولید برساند.
متیو فریمن، استادیار دانشگاه مریلند می‌گوید: ظهور بیماری‌هایی نظیر SARS-CoV و MERS-CoV ثابت کرد که بیماری‌های تنفسی به سادگی از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند. علیرغم تلاش‌های زیادی که انجام شده تا واکسنی علیه SARS-CoV تولید شود، اما هنوز هیچ واکسنی تاکنون برای این بیماری ارائه نشده‌ است. ما نشان دادیم که این روش جدید می‌تواند واکسن‌های مناسبی را برای SARS-CoV و MERS-CoV تولید کند. آلبرت ریسی از دانشگاه مریلند می‌گوید: این دانشگاه روی درک بهتر برهم‌کنش میان سیستم ایمنی بدن انسان و میکروب‌های جدید و قدیمی کار می‌کند. بنابراین، ما به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌هایی نظیر SARS-CoV و MERS-CoV هستیم که سلامتی بسیاری را در سراسر جهان تهدید می‌کند.


برچسب‌ها: نانو, نانوواکسن, واکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۱۰ مهر ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات سلامت سالمندان پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در سالن همایش استاد دکتر باستان حق پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل آشنايي با کليات سالمند­شناسي و طب سالمندان، اختلالات روانپزشکي  در سالمندان، دمانس و انواع آن، ديابت در سالمندان، بيماري­هاي گوارشي در سالمندان، فارماکوتراپي در سالمندان، بيماري­هاي ريوي در سالمندان، تغذيه در سالمندان، سندرم­هاي سالمندي، بيماري­هاي دهان و دندان در سالمندان، انواع مراقبت­هاي سالمندي، استئوارتروز و بيماريهاي روماتولوژي در سالمندان، استئوپروز و بيماري­هاي تيروئيد در سالمندان، بيماري­هاي عروق کرونر، نارسايي  و پرفشاري خون و ديس ليپيدمي در سالمندان، آنمي می باشد.

سایت پژوهشگاه


برچسب‌ها: سمینار, سمینار سالمندان, اطلاع رسانی سالمندی, علوم پزشکی تهران, سالمندان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن نور مرکز پزشکی آیت الله طالقانی

سایت مرکز تحقیقات
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: همایش, همایش پانکراس, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اپيدميولوژي بيماريها و آسيبهاي دستگاه تنفسي ورزشكاران، برونكواسپاسم ناشي از ورزش، ارگواسپيرومتري و اصول آن، بيماري ريوي ناشي از ارتفاعات، عفونتهاي دستگاه تنفسي در ورزشكاران، تروماهاي ورزشي قفسه صدري، داروها و دوپينگ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان فنلاندی نشان داد: برخی ترکیبات فرار ارگانیک که در گازهای حاصل از برخی مواد جامد و مایع مانند رنگ‌ها یافت می‌شوند در تنفس بیماران مبتلا به سرطان ریه وجود دارند و تجزیه و تحلیل این ترکیبات می‌تواند به دستیابی به یک ابراز تشخیصی برای این بیماری منجر شود. به درستی نمی‌توان گفت که خود تومور‌ها این مواد را تولید می‌کنند یا حاصل شرایط محیط‌های میکروسکوپی آنهاست و یا این که بر اثر واکنش بدن به تومور‌ها تولید می‌شوند.
پژوهشگران برای پاسخ به این پرسش خطوط سلولی در سرطان ریه سلول‌های غیر کوچک (NSCLC) را بررسی کردند و میزان تولید مواد مرتبط با شغل را در آنها سنجیدند. ماهیت شیمیایی مواد سرطانزای شغلی بررسی شد و از یک بینی الکترونیکی هم برای ارزیابی تفاوت بین سلول‌های سرطانی و دیگر نمونه‌ها استفاده شد.
بین 350 تا 400 نوع مواد تولید شده مرتبط با شغل، در سلول‌های تومور‌ها و سلول‌های گروه کنترل کشف شد. مشخص شد که 120 نوع از این ترکیبات در اکثر سلول‌های سرطانی و گروه کنترل یافت می‌شود. از بین این 120 نوع، پنج نوع در تمام سلول‌های سرطانی وجود داشتند که در سلول‌های گروه کنترل نبودند و سه نوع از آنها در تنفس بیش از 90 درصد بیماران سرطان ریه سلول‌های غیر کوچک (NSCLC) یافت شد. دانشمندان دریافتند که مواد تولید شده در محیط های شغلی مختلف، از طریق یک گذرگاه متابولیکی حاضر در سلول‌های تومور‌ها به تنفس بیماران راه پیدا می‌کنند. دانشمندان با این یافته می‌توانند تستی ابداع کنند که با بررسی تنفس بیماران زمینه‌های تشخیص زودهنگام سرطان ریه را فراهم آورند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه Rice دريافتند که داروهاي کموتراپي که به نانوتيوب‌ها متصل مي‌شوند، به قدري بزرگ هستند که نمي‌توانند از سوراخ‌هاي عروق خوني طبيعي عبور کنند و که به اندازه‌اي هم کوچک هستند که بتوانند از سوراخ‌هاي عروق مرتبط با سرطان رد شوند. هنگامي که نانوتيوب‌ها بتوانند رد شوند، توسط سلول‌هاي سرطاني گرفته شده و به اين ترتيب مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را وارد سلول‌هاي سرطاني کنند. سرطان پانکراس از انواع سرطان است که تشخيص آن مشکل است و تقريبا درماني نيز براي آن وجود ندارد. رساندن دقيق داروهاي شيمي‌درماني به سلول‌هاي تومورال همواره يکي از چالش‌هاي دنياي پزشکي بوده است. به همين منظور، محققان روشي را امتحان کرده‌اند که با استفاده از نانوتيوب‌هاي کربن مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را به‌طور دقيق به سلول‌هاي سرطاني و بعد به هسته سلول برسانند. دانشمندان در اين روش از تکنيکي به نام functionalization استفاده کرده‌اند که به داروهاي کموتراپي اجازه مي‌دهد به نانوتيوب‌ها متصل شوند. همچنين در بررسي‌هاي انجام شده دريافتند که بهترين اندازه براي تيوب‌ها براي انجام اين کار طول 50 نانومتري است. از سوي ديگر، تيوب‌ها با کلرين پوشيده مي‌شوند تا از ذرات اکسيد آهن که به عنوان کاتاليست طي توليد تيوب‌ها استفاده مي‌شوند، خلاصي يابند. علاوه براين، سطح نانوتيوب‌ها با polyethyleneimine پوشانده مي‌شوند تا به آنها کمک کنند متفرق شده و از ديواره سلولي عبور کنند و به هسته سلول برسند. سپس با تکان سختي که از طريق امواج اولتراسوند به نانوتيوب‌ها مي‌رسد، وادار مي‌شوند تا داروها را آزاد کرده و سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند. البته اين روش فعلا در مراحل اوليه خود به سر مي‌برد و دانشمندان به دنبال آن هستند تا آن را روي موش‌هايي که آلوگرافت‌هاي تومورهاي انساني به آنها پيوند زده شده، آزمايش کنند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, نانو, نانوتیوب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


اداره غذا و داروي ايالات متحده اعلام کرد شرکت Dexcom براي ساخت دستگاه Dexcom G4 PLATINUM Professional CGM خود تاييديه دريافت کرده است. اين دستگاه، اولين مانيتور پيوسته و بدون تاخير گلوکز است که به پزشکان اجازه مي‌دهد قند خون بيماران خود را تا 7 روز بررسي کنند. به اين ترتيب پزشک مي‌تواند ارزيابي يک هفته‌اي از بيمار خود داشته باشد تا پاتوفيزيولوژي بيمار خود را بفهمد و هم براي بيمار مفيد است تا متوجه شود که سطح قند خون چگونه بر زندگي وي تاثير مي‌گذارد. البته نياز است تا بيمار روزانه دو قرائت دستي از سطح قند خون خود داشته باشد تا مطمئن شود که وسيله G4 PLATINUM به درستي کار مي‌کند و تنظيمات آن درست است. اين دستگاه هر 5 دقيقه سطح گلوکز خون را اندازه مي‌گيرد، به اين ترتيب اين قرائت‌ها روند تغييرات را نشان مي‌دهد و اگر در اين ميان سطح قند خون خارج از سطح طبيعي باشد، بيمار را آگاه مي‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, گلوکومتر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه Commonwealth ویرجینیا نشان می دهد که داروهای ضد آلرژی، قابلیت فوق العاده ای در درمان سرطان دارند. محققان در حالیکه مشغول بررسی داروهای تسکین آبریزش چشم و بینی در بیماران مبتلا به آلرژی بودند، به کشف فوق العاده ای دست یافتند. این مطالعات نشان می دهد که داروهای خانواده آنتی هیستامین که مهمترین گروه درمانی بیماران مبتلا به آلرژی است، قادر به سرکوب سلول های تومور هستند. مهمترین خصوصیت داروهای آنتی هیستامین، مبارزه با سلول های سرکوبگر میلوئید است. این سلول ها توانایی بدن برای مبارزه با تومور را کاهش می دهند. محققان بر این باورند که با استفاده از این راهکار می توان مهمترین گروه داروهای ضد سرطان با بیشترین کارایی و کمترین عوارض جانبی را تولید کرد.
مهمترین گروه داروهای خانواده آنتی هیستامین، سیتریزن، سایمتیدین و آنتی هیستامین هستند که برای درمان انواع آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند. طبق آمار بنیاد آلرژی و آسم آمریکا، از هر پنج شهروند ایالت متحده، یک نفر به انواع آلرژی یا آسم مبتلاست. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه The Journal of Leukocyte Biology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آنتی هیستامین, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی داروی جدیدی برای متوقف ساختن پیشرفت آرتروز ابداع کرده اند. آزمایشات اولیه بر روی حیوانات نشان داده است که این آمپول می تواند پیشرفت آرتروز را متوقف سازد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این داروی جدید یک نوع آنتی بادی است که با خود این بیماری و نه فقط علائم آن مبارزه می کند. آمپولABT-981 که بر اساس آنتی بادی های ناشی از سیستم ایمنی بدن ساخته شده است، بر روی یکی از مولفه های اصلی ابتلا به این بیماری یعنی ماده ای به نام Interleukin-1 یا IL-1 اثر می گذارد.
IL-1 یک پیام رسان شیمیایی (سایتوکاین) برای سیستم ایمنی بدن است که در بروز التهاب نیز نقش دارد. تصور می شود که IL-1 در نتیجه پیشرفت آرتروز در اطراف مفصل جمع می شود و باعث بروز التهاب و صدمه به غضروف می شود؛ بنابراین IL-1 نقش مهمی در ابتلا به آرتروز دارد. همچنین تصور می شود کهIL-1 در افزایش میزان درد ناشی از آرتروز دخالت دارد.این آمپول که در منطقه مفصل تزریق می شود فعالیت سایتوکاین مضر را متوقف می کند.
آرتروز شایع ترین نوع آرتریت در انگلیس به شمار می رود.آرتروز یا استئوآرتریت (osteoarthritis) شایع ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می رود؛ آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند. زانوها از آسیب پذیرترین مفاصلی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند بطوریکه از هر پنج بزرگسال بالای 45 سال یک نفر به درد زانوی ناشی از آرتروز مبتلا است. به گفته پزشکان علت بروز این بیماری هنوز مشخص نیست ولی چند عامل مانند افرایش سن،جنسیت و برخی از ناهنجاری های مادرزادی استخوانی را در ابتلا به این بیماری موثر می دانند.
آرتروز در زنان بیشتر از مردان بروز می کند ولی دلیل آن هنوز به درستی مشخص نشده است. همچنین این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر دیده می شود. متاسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید. مسکن ها و فیزیوتراپی فقط می توانند علائم این بیماری را کنترل کنند اما نمی تواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند.


برچسب‌ها: آرتروز, استئوآرتریت, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان کانادایی متوجه شدند که یک مشتق ویتامین آ به نام «اسیدرتینوئیک » پتانسیل درمان دیابت نوع دو و پیشگیری از عواقب قلبی و عروقی ناشی از این بیماری را دارد. میزان ابتلا به دیابت نوع یک و نوع دو در دهه گذشته در سراسر جهان در حال افزایش است. اکنون محققان دانشگاه مونترال و مرکز تحقیقاتی CHUM در کانادا در مطالعه ای راه حلی برای درمان دیابت نوع دو کشف کرده اند.
دانیل کونستانتین مانولسو از دانشگاه مونترال و محقق ارشد این مطالعه می گوید: رتینوئیک اسید در موش های چاق و مقاوم به انسولین، خطر آپوپتوز (مرگ سلولی) قلب را کاهش می دهد. وی افزود: این مشتق ویتامین آ همچنین موجب تحریک بیان ژن های محافظت کننده از قلب می شود که به واسطه ابتلا به دیابت نوع دو این بیماری کاهش یافته اند. به گفته این محقق، رتینوئیک اسید مانع تجمع کلاژن در ماهیچه قلبی می شود و به این ترتیب از بروز فیبروز و عوارض آتی مرتبط با آن جلوگیری می کند. این محقق افزود، در آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات مشخص شد که رتینوئیک اسید سطح قند خون، مقاومت به انسولین، وزن بدن و اندازه چربی را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. محققان می گویند: این تحقیق اثرات متابولیکی جدیدی از رتینوئیدها (retinoids) را معرفی می کند و می تواند به ابداع داروهای ضد چاقی و ضد دیابت منجر شود. ویتامین A از ترکیباتی بنام «رتینوئیدها» ساخته می شود که اشکال فعال ویتامین A بوده و در طبیعت به چند صورت موجود هستند.
دیابت نوع دو یکی از شایع ترین انواع دیابت است و حدود 90 درصد بیماران دیابتی را تشکیل می دهد. برخلاف دیابت نوع یک، بدن در زمان ابتلا به دیابت نوع دو انسولین تولید می کند؛ اما یا میزان انسولین تولید شده توسط لوزالمعده کافی نیست و یا بدن نمی تواند از انسولین تولید شده، استفاده کند. زمانیکه انسولین کافی وجود نداشته باشد و یا بدن از انسولین استفاده نکند، گلوکز (قند) موجود در بدن، نمی تواند وارد سلول های بدن شود که باعث جمع شدن گلوکز در بدن می شود و بدن را دچار مشکل و نارسایی می کند. هنوز درمان کاملی برای این بیماری وجودندارد، اما با رژیم غذایی سالم، ورزش و حفظ تناسب اندام، می توان این بیماری را کنترل کرد. اما درصورتیکه رژیم غذایی و ورزش کافی نباشد بیمار باید درمان دارویی و یا درمان با انسولین را شروع کند. این مطالعه در مجله Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, رتینوئیک اسید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سالن کنفرانس بیمارستان امام خمینی اردبیل برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل معرفی سلو لهای بنیادین و سلو لهی بنیادین خون بند ناف، Regenerative medicine و پیوند، معرفی بانک عمومی و خصوصی بند ناف، استاندارد جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف وموارد منع قرار داد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اردبیل, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل روش هاي imaging در ساركوم، پاتولوژي در ساركوم، جراحي در ساركوم، RT در ساركوم، درمان هاي systemic در ساركوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان اسپانیایی دانشگاه گرانادا اثبات کردند که مصرف طولانی مدت ˈملاتونینˈ به مبارزه با چاقی و دیابت نوع 2 کمک می کند. دانشمندان می گویند که ملاتونین یک ماده طبیعی موجود در طبیعت است که در گیاهان، حیوانات و حتی انسان ها وجود دارد و کارکرد آن همانند یک سیگنال هورمونی آزاد شده در طول شب برای تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است.
این تحقیقات که بر اساس چندین آزمایش انجام شده بر روی موش های زاکر چاق دیابتیکی است، نشان داده که استفاده طولانی مدت ملاتونین در این نوع حیوانات جوان و چاق با دیابت نوع 2 که شبیه به بیماری در انسان است، اختلال میتوکندری را به طور بسیار مؤثری بهبود می بخشد. به طور خاص، استفاده طولانی مدت ملاتونین می تواند مصرف اکسیژن را بهبود بخشد؛ میزان استرس رادیکال های آزاد را کاهش دهد و مانع از نابودی غشای میتوکندری شود.
دانشمندان می گویند که به دلیل عدم وقف ژنوم انسانی به محیط زیست فعلی، سبک زندگی بی حرکت، افزایش مواد غذایی پرکالری و قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور مصنوعی که باعث کاهش میزان ملاتونین در خون می شود، هر دفعه مشکل اضافه وزن و دیابت نوع 2 در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه، فزاینده تر می شود.
به گفته محققان، در افراد چاق، میتوکندری ها (نیروگاه های سلولی) بدرستی کار نمی کنند و نابودی برنامه ریزی شده آنها پرشتاب است؛ موردی که باعث توسعه دیابت می شود. در این راستا، قرار گرفتن در معرض بیش از نور مصنوعی در طول شب میزان ملاتونین در خون را کاهش می دهد و افراد بسیاری هستند که عادت دارند که با تلویزیون و یا رایانه روشن، با کرکره های باز و یا چراغ روشن بخوابند و برای جلوگیری از اختلال در تولید ملاتونین، مهم است که افراد در تاریکی کامل بخوابند.


برچسب‌ها: ملاتونین, چاقی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، الوکتات (Eloctate)، فاکتورضدهموفيلي نوترکيب را براي تجويز در بزرگسالان و کودکان مبتلا به هموفيليA تاييد كرد. الوکتات، اولين درمان براي هموفيليA است که با هدف کمتر کردن دفعات تزريق براي پيشگيري و کاستن از احتمال خونريزي در اين بيماران استفاده مي‌شود. الوکتات از مولکول فاکتور 8 انعقادي (با عنوان فاکتور آنتي‌هموفيليک شناخته مي‌شود) متصل به يک قطعه پروتئيني (که در آنتي‌بادي‌ها يافت مي‌شود) تشکيل شده است. چنين ويژگي باعث طول عمر بيشتر دارو در خون بيمار مي‌شود. هموفيليA يک اختلال انعقادي وابسته به جنس ارثي است که در نتيجه نقصان در ژن فاکتور 8 ايجاد مي‌شود. مبتلايان به هموفيليA ممکن است اپيزودهاي تکرارشونده خونريزي شديد، به‌خصوص در مفاصل را تجربه کنند. اثربخشي و ايمني الوکتات در يک مطالعه باليني با شرکت 164 بيمار ارزيابي شد و بر اساس نتايج آن، الوکتات در درمان اپيزودهاي خونريزي، پيشگيري و کاهش خونريزي و کنترل خونريزي در حين و پس از جراحي اثربخش است.


برچسب‌ها: داروی جدید, الوکتات, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 درخواست مجدد ثبت داروي جديد پيرفنيدون (Pirfenidone)، به سازمان غذا و داروي آمريکا داده شده است. پاسخ کامل به درخواست اوليه ثبت اين دارو، در ماه مه 2010 ميلادي به شرکت سازنده داده شده بود. پيرفنيدون، براي درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک در بزرگسالان تجويز خواهدشد.«دان ولچ»، مدير اجرايي اينترميون (InterMune)، قول داده است در صورت قبول درخواست ثبت مجدد اين دارو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا (FDI)، پيرفنيدون در 3 ماهه اول 2015 ميلادي براي ورود به بازار آماده باشد. طبق قانون FDA، اين سازمان پس از دريافت درخواست ثبت داروي جديد، 74 روز فرصت دارد اعلام کند اطلاعات و يافته‌هاي علمي موجود در پرونده داروي جديد براي بررسي نهايي آن کافي است يا نه.
در سال 2010 ميلادي، FDA انجام يک مطالعه فاز 3 تکميلي براي حمايت از اثربخشي پيرفنيدون را به اينترميون توصيه کرد. متعاقب آن، اينترميون مطالعه فاز3 با نام ASCEND را روي اثربخشي پيرفنيدون در درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام داد. نتايج اين مطالعه در جلسه اخير انجمن توراسيک آمريکا مطرح و در 18 مه 2014 در نشريه پزشکي نيوانگلند منتشر شد. به علاوه، در پرونده جديد اين دارو يافته‌هاي به‌دست آمده در مورد ايمني پيرفنيدون در بيش از 15 هزار بيمار شرکت‌کننده در مطالعات مربوط به اين دارو از سال 2008 تاکنون نيز گنجانده شده است.
مطالعه ASCEND، يک مطالعه باليني فاز 3 چندمرکزي، تصادفي، دوسوکور و با استفاده از دارونماست که براي بررسي اثربخشي و ايمني پيرفنيدون در مبتلايان به فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام شد. 555 بيمار به‌طور کاملا تصادفي به نسبت 1 به 1 پيرفنيدون يا دارونما دريافت کردند (نيمي پيرفنيدون و نيمي دارونما).
پيرفنيدون، يک آنتي‌فيبروتيک خوراکي است که ساخت TGF-beta را مهار مي‌کند. TGF-beta يک واسطه شيميايي است که بسياري از عملکردهاي سلولي نظير تکثير و تمايز را کنترل مي‌کند و نقش کليدي در فيبروز دارد. همچنين، پيرفنيدون ساخت فاکتور نکروز تومور-آلفا را مهار مي‌کند. نقش اين سايتوکين، در روندهاي التهابي به اثبات رسيده است. در فوريه 2011 ميلادي، اتحاديه اروپا اجازه ورود پيرفنيدون، با نام تجاري اسبريت (Esbriet) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به فيبروز ريوي ايديوپاتيک خفيف تا متوسط، به بازار صادر و تاييديه اروپا، فروش اسبريت در 28 کشور عضو اين اتحاديه را مجاز کرد.


برچسب‌ها: داروی جدید, پيرفنيدون, فیبروز ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 نتايج مطالعه فاز3 به تازگي منتشر شده‌اي نشان مي‌دهد که در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه يا عودکننده، ترکيب درماني مولکول تحقيقاتي پانوبينوستات (Panobinostat) در کنار رژيم بورتزوماب (Bortezomib) و دگزامتازون در مقايسه با درمان با همين رژيم همراه دارونما، با بهبود قابل توجهي در بقاي بدون پيشرفت بيماري همراه بوده است.نتايج مطالعه پانوراماي 1(مخفف انگليسي جمله پانوبينوستات خوراکي در درمان مولتيپل ميلوما) طي يک سخنراني در پنجاهمين نشست سالانه انجمن انکولوژي باليني آمريکا مطرح شد. تقريبا در تمام مبتلايان به مولتيبل ميلوما، عود و مقاومت به درمان رخ مي‌دهد بنابراين دستيابي به درمان‌هاي تازه براي کنترل اين بيماري ضروري است. نتايج اخير، اولين يافته‌هاي به دست آمده از يک مطالعه فاز3 است که از اضافه کردن پانوبينوستات به رژيم با پايه بورتزوماب در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه حمايت مي‌کند و به نفع تجويز مهارکننده‌هاي هيستون داستيلاز به‌عنوان بخشي از اين درمان است.
در مطالعات مذکور، در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات به طور متوسط 4 ماه مدت بقاي بدون پيشرفت بيماري بيماران تحت‌مطالعه افزايش يافت. (12 ماه در برابر 8 ماه). همچنين يافته‌ها حاکي از آن هستند که اضافه کردن پانوبينوستات-يک مهارکننده پن داستيلاز-به بورتزوماب و دگزامتازون باعث پاسخ‌دهي بهتر درماني در مقايسه با گروه تحت‌درمان استاندارد خواهدشد (28 درصد در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات همراه با درمان استاندارد و 16درصد در گروه دريافت‌کننده درمان استاندارد و دارونما). عوارض جانبي گزارش شده در هر 2گروه تقريبا يکسان بود.
شايع‌ترين عوارض در گروه تحت‌درمان با ترکيب درماني پانوبينوستات و درمان استاندارد، عبارت بودند از ترومبوسايتوپني (67 درصد در برابر 31 درصد)، لنفوپني (53درصد در برابر 40درصد)، نوتروپني (35درصد در برابر 11درصد) و اسهال (26 درصد در برابر 8درصد). تمام عوارض گزارش‌شده، با کاهش دوز دارو و درمان‌هاي حمايتي کنترل شدند.
مولتيپل ميلوما، بدخيمي گلبول‌هاي سفيد است و مغزاستخوان را درگير مي‌کند. اين بيماري سالانه 1 تا 5نفر از هر 100 هزار نفر را گرفتار مي‌کند. شانس بقاي 5 ساله اين بيماران، 44 درصد است. پانوبينوستات با بلوک يک گروه کليدي از آنزيم‌هاي سلول سرطاني، باعث مرگ آنها مي‌شود. يافته‌هاي به دست آمده بيشتري از مطالعه پانوراماي1، طي نوزدهمين کنگره انجمن هماتولوژي اروپا منتشر خواهدشد. مطالعه فاز3 پانوراماي1، روي 768 بيمار در 215 مرکز در سراسر جهان انجام شده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, پانوبينوستات, مولتیپل میلوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 ترک سيگار کار آساني نيست. براي غلبه کردن بر اشتياق به سيگار کشيدن تلاش زيادي لازم است. به همين دليل است که سيگاري‌ها نياز به چيزي بيش از قدرت اراده براي ترک اين عادت دارند. اکنون، وسيله جديد الکترونيکي قابل ‌پوشيدن‌ به نام SmartStop به بازار آمده است که ممکن است براي ترک اعتياد به سيگار کمک کند. اين وسيله «درمان جايگزيني نيکوتين» (NRT) را به سطحي جديد مي‌رساند و حمايت رفتاري را به آن مي‌افزايد. اين وسيله حاوي دو جزء است: يک پايه چندبارمصرف که مي‌توان آن را روي مچ، بازو يا پشت قرار داد و کارتريج‌هاي قابل‌جايگزيني نيکوتين.
نوآوري اصلي اين وسيله اين است که مي‌توان آن را طوري برنامه‌ريزي کرد که هنگام اوج‌گيري اشتياق به سيگارکشيدن در طول روز با وارد کردن نيکوتين از راه پوست ميل فرد را مهار کند. اين وسيله همچنين به تکنولوژي بلوتوث مجهز است و به‌وسيله آن مي‌تواند به يک اپليکيشن تلفن هوشمند متصل شود که راهنمايي همزمان را براي فرد فراهم مي‌کند.
به‌طور معمول قوي‌ترين ميل براي سيگار کشيدن در بامداد، پس از چند ساعت خواب که نيکوتيني به فرد نرسيده، بروز مي‌کند. موقع ناهار، زمان ديگر اوج‌گيري ميل به سيگار کشيدن است، زيرا خوردن غذا متابوليسم نيکوتين را تشديد مي‌کند. و بالاخره يک اوج‌گيري نهايي در 5 تا 6 ساعت بعد رخ مي‌دهد که با موقع شام همزمان مي‌شود.
يکي از مشکلات روش‌هايNRT کنوني که ميانگين ميزان موفقيت آنها فقط ۱۰ درصد است، اين است که با اين چرخه‌هاي اوج‌گيري اشتياق با نيکوتين تطبيق نمي‌کند. يک فرد سيگاري به‌طور ميانگين 8 تا ۱۰ بار در طول عمرشان براي ترک سيگار تلاش مي‌کنند، اما بررسي‌هاي باليني نشان مي‌دهند که اين رويکرد زمان‌بندي‌شده مي‌تواند ميزان موفقيت را در مقايسه با روش‌هاي ديگر حدود ۵۰ درصد بالا ببرد. SmartStop فرستادن نيکوتين به درون بدن را با زمان‌هاي اوج‌گيري ميل به نيکوتين همزمان مي‌کند تا مانع از سيگار کشيدن فرد شود. اين وسيله همچنين يادآوري و پيام‌هاي تشويقي را براي فرد مي‌فرستد و با ايجاد امکان برقراري ارتباط با شبکه‌هاي حمايتي و دادن پاداش‌ها و امتيازات باعث تقويت رواني فرد در حال ترک کردن مي‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سیگار, اسمارت استپ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 براساس تحقيقات پژوهشگران مايوکلينيک در فلوريدا، يک حسگر اکسيژن خون چشمي که به سر آندوسکوپ متصل مي‌شود، مي‌تواند با انجام يک آندوسکوپي ساده سرطان پانکراس را در بيماران مبتلا تشخيص دهد. نتيجه اين تحقيق که در نشريه Gastrointestinal Endoscopy به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد که اين وسيله که شبيه کليپ انگشتي clothespin است و براي اندازه‌گيري اکسيژن خون در بيماران مورد استفاده قرار مي‌گيرد، حساسيتي برابر با 92 درصد و اختصاصيتي برابر با 86 درصد براي تشخيص سرطان پانکراس دارد.
اين دستگاه در واقع تغييرات جريان خون را در بافت‌هاي نزديک پانکراس اندازه‌گيري مي‌کند، براساس اين ايده که تومورها باعث تغيير در جريان خون بافت‌هاي اطراف مي‌شوند، زيرا تومورها براي رشد به اکسيژن بيشتري نياز دارند. آندوسکوپ به درون معده و دئودنوم رانده شده و در آنجا تغييرات را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.
محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «اگرچه اين مطالعه کوچکي است، پيامدهاي آن بسيار اميدوار کننده هستند. چون در حال حاضر روشي وجود ندارد که بتواند سرطان پانکراس را به‌طور دقيق در مراحل اوليه تشخيص دهد. اما اين روش، کارآمد، ساده و تا حد امکان سرطان را در مراحل اوليه تشخيص مي‌دهد.»
در حال حاضر بيش از 90 درصد موارد سرطان پانکراس در مراحل پيشرفته و با متاستاز تشخيص داده مي‌شود و درمان موثري نيز براي آن وجود ندارد. اين پروژه تحقيقاتي در مقياس وسيع‌تر در حال انجام در اروپا و آمريکاست تا نتايج باليني آن بيشتر مشخص شود. تکنيکي که در اين روش به کار مي‌رود، کاملا متفاوت از روش‌هاي کنوني تشخيص سرطان است زيرا در اين روش جديد، تنها تغييرات خود بافت تومورال مورد بررسي قرار نمي‌گيرد، بلکه تغييرات بافت اطراف نيز مدنظر قرار دارد، بافت‌هايي که به نظر مي‌رسد طبيعي هستند.
ايده اصلي اين روش از آنجا مي‌آيد که سرطان‌‌ها باعث مي‌شوند جريان اکسيژن در بافت‌هاي اطراف تومور نيز دستخوش تغيير شوند که اين موضوع قابل رديابي است. البته نه به صورت چشمي و يا زير ميکروسکوپ، بلکه بوسيله نوعي حسگر.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, ابزار جدید, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


امروزه کپسول اندوسکوپ‌ها که در سر آنها دوربين براي عکس گرفتن از دستگاه گوارش تعبيه شده، مورد استفاده قرار مي‌گيرد، خصوصا براي ارزيابي قسمت‌هايي که دسترسي به آنها با اندوسکوپ سخت و ناممکن است. به اين ترتيب با روشي کمتر تهاجمي و با دقت بيشتر مي‌توان به بررسي روده پرداخت. البته اين روش نياز به تميز بودن کامل روده‌ها دارد و محدود به طيف بصري دوربين مي‌شود. اما اکنون محققان Check-cap منبعي از X-ray دارند که مي‌تواند تصاوير 3 بعدي از دستگاه گوارش تهيه کند. هرچند اين دستگاه هنوز در مراحل ابتدايي است، به تازگي در «هفته بيماري‌هاي گوارشي» آمريکا مطرح و ايمني و امکان‌پذير بودن استفاده از آن براي تصويربرداري از کولون، بدون آنکه نياز به تميز بودن روده داشته باشد مورد بحث قرار گرفت. اين کپسول 30 ميلي‌متر طول و 11 ميلي‌متر و دوز اشعه‌اي که مي‌دهد، مانند X-ray دندان است. همچنين برخلاف سي‌تي کولونوسکوپي مجازي، اشعه تابيده شده از آن، به ديگر قسمت‌هاي بدن نفوذ نمي‌کند و شايد روزي برسد که نياز به آندوسکوپي را مرتفع سازد.


برچسب‌ها: کپسول اندوسکوپي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ مهر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل نقش كاركنان بهداشتي دركنترل مصرف سيگارو آثار سوء اقتصادی مصرف سیگار، سيگار وبيماريهاي قلبي وعروقي، سيگار بيماريها واجزاء زيانبار، جايگزين هاي نيكوتيني، سیگار از دیدگاه روانشناسی، ساختار كلينيك ترك سيگاروتوصيه هاي رفتاري ترك دخانيات، ارزشيابي عملكرد مراكز مشاوره ترك دخانيات، سندرم ترك دخانيات، جایگزین های نیکوتین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی یزد, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ الی ۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در سالن سلامت دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تعريف و طبقه بندي ريسك فاكتورهاي فشار خون، رژيم غذايي و فشار خون، نقش سيگار و الكل در فشار خون، سندروم متابوليك و فشار خون، نقش شيوه زندگي و مشكلات روحي رواني در فشار خون، هيپرتانسيون و بار اقتصادي بر نظام سلامت، اهميت آموزش و خودمراقبتي در كنترل پر فشاري خون، ورزش و كنترل پر فشاري خون، آرمش و ريلكسيشين درماني در كنترل پر فشاري خون، هوميوپاتي و طب سوزني در كنترل پر فشاري خون، گياهان دارويي و مكمل ها در درمان فشار خون بالا می باشد.

سایت همایش


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شاهرود, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران
زمان برگزاری: ۵ الی ۷ شهریور ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

همایش همزمان: همایش مراقبتهای پرستاری هماتولوژی وانکولوژی 

سایت همایش 
سایت انجمن 


برچسب‌ها: همایش انکولوژى, همایش هماتولوژی, همایش داخلی, انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بنیاد امور بیماری های خاص کشور، موسسه آموزشی تحقیقاتی جوانان تالاسمی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۴ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: رامسر، هتل بزرگ رامسر

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش تالاسمی, همایش داخلی, علوم پزشکی مازندران, تالاسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


تزریق یک بار در هفته نوعی داروی جدید موسوم به dupilumab به بیماران مبتلا به آسم شدید و اگزما، می‌تواند حملات آسم را در آن‌ها ریشه‌کن کند. داروی جدید که توسط محققان دانشگاه پیتزبورگ امریکا تولید شده، با درمان تمامی بیمار‌ی‌های آلرژیک شامل آلرژی‌های غذایی، می‌تواند تبدیل به یک ابردارو شود.
طی مطالعه‌ای، با استفاده از این دارو حملات آسم تا 87 درصد کاهش پیدا کرد و از هر 10 بیمار، 9 نفر علائم‌شان به طور قابل‌توجهی ارتقا یافت. داروی ارائه‌شده هم‌اکنون در مرحله آزمایش است، اما محققان نتایج دو مطالعه بالینی روی آن را بی‌سابقه توصیف کرده‌اند. این نخستین دارویی است که جهت درمان عامل پنهان چنین مشکلاتی، روی سیستم ایمنی بدن کار می‌کند. در حالی که اکثر مردم با استفاده از استروئیدهای استنشاقی و آگونیست‌های طولانی‌اثر بتا قادر به کنترل آسم‌شان هستند، بین 10 تا 20 درصد از آن‌ها به خوبی به این درمان‌ها واکنش نشان نمی‌دهند.
گفته می‌شود افرادی که به داروهای معمولی واکنش نشان نمی‌دهند، ممکن است دارای سطوح بالای ائوزینوفیل (گلبول‌های سفید خون مرتبط با آلرژی‌ها) باشند و داروی جدید موسوم به dupilumab فقط روی بیمارانی از این دست آزمایش شده است. علائم آسم و اگزما احتمالا به دلیل واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی به محرک‌هایی مانند گرده یا موی حیوانات خانگی رخ می‌دهد. دکتر جیوانی پروزی از دانشگاه پیتزبورگ امریکا رهبر ارشد این مطالعه معرفی شد.


برچسب‌ها: آسم, اگزما, داروی جدید, دوپیلوماب, dupilumab
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


اگر چه سرطان لوزالمعده دهمین سرطان شایع در ایالات متحده بوده، اما چهارمین علت شایع مرگ ناشی از سرطان است، چرا که از هر 10 مورد 9 مورد زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان گسترش یافته و درمانی برای آن وجود ندارد. در حال حاضر، محققان در یک مطالعه مقدماتی امیدوار کننده یک آندوسکوپ را با سنسور اکسیژن، مورد آزمایش قرار داده و این نوید را دادند که این بیماری مرگبار خیلی زودتر از طریق یک روش ساده تشخیص داده می‌شود.
در دو گروه کوچکی از بیماران (14 نفر که قبلا با این بیماری تشخیص داده شده و 10 نفر دیگر عاری از این بیماری بودند) این دستگاه، حساسیت 92 درصد و دقت 86 درصد را در تشخیص سرطان پانکراس نشان داد. این بدان معناست که این روش می‌تواند 92 درصد از مبتلایان را شناسایی و 86 درصد از افراد عاری از این بیماری را رد کند. این دستگاه، آندوسکوپی با یک لوله باریک، طویل و قابل انعطاف به همراه چراغ و دوربین بوده که سنسور اکسیژن خون به آن متصل است و مانند سنسور کلیپ انگشت برای اندازه گیری خون بیماران استفاده می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران و با همکاری مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن یاس هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل ترمبوآمبولی و سرطان، ارزیابی بر کیفیت ترمبوآمبولی، ترمبوز بیماری های عروقی ناشی از داروها، تشخیص رادیولوژیک ترمبوآمبولی، ترمبوآمبولی ناشی از پرت، ترمبوآمبولی در بدخیمی های اطفال، پیشگیری از ترمبوآمبولی، کاربرد روش های جراحی در پروفیلاکسی ترمبوآمبولی، درمان دارویی ترمبوآمبولی، نقش درمان های مداخله ای در درمان و پروفیلاکسی، درمان های جراحی ترمبوآمبولی، نقش رادیولوژی مداخله ای در درمان و پروفیلاکسی ترمبوآمبولی می باشد.

سایت کنفرانس 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد.
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


یک تزریق عادی ممکن است بزودی بتواند برای همیشه سطوح کلسترول خون را در بدن انسان پایین آورده و خطر حمله قلبی را تا 90 درصد کاهش دهد. دانشمندان موسسه سلولهای بنیادی هاروارد با همکاری محققان دانشگاه پنسیلوانیا یک رویکرد ویرایش ژنوم را برای کاهش دائمی کلسترول خون از طریق یک تزریق طراحی کرده‌اند. پژوهش این دانشمندان بر تغییر عملکرد یک ژن کبدی موسوم به PCSK9 تمرکز دارد. در سال 2003 گروهی از محققان فرانسوی به بررسی خانواده‌های دارای سطوح بالای کلسترول و حملات قلبی بسیار زودرس پرداخته و دریافتند از آنجایی که جهشها در ژن PCSK9 باعث افزایش سطوح کلسترول و حمله قلبی می‌شود، این ژن در واقع یک تنظیم‌کننده کلسترول است.
محققانی از تگزاس نیز دریافتند که حدود سه درصد از جمعیت مورد مطالعه‌شان، دارای جهشهایی در ژن PCSK9 هستند که تاثیر معکوسی داشته است. افراد دارای این جهشها حدود 15 تا 28 درصد کمتر از حد میانگین از سطوح کلسترول بد در بدن خود برخوردار بودند. همچنین افراد دارای این نقص حدود 47 تا 88 درصد کمتر از حد میانگین با خطر حمله قلبی روبرو می‌شدند. پروژه تبدیل ژنهای PCSK9 به نمونه‌های دارای نقص خوب از سال گذشته و با کشف فناوری جدید موسوم به CRISPR/Cas9 آغاز شد. Cas9 یک پروتئین است که شکافی در دی‌ان‌ای ایجاد می‌کند و CRISPR یک جزء آران‌ای است که به توالی مطابق پیوند می‌خورد. CRISPR به هدایت Cas9 توالی مورد توجه دانشمندان در دی‌ان‌ای پرداخته و سلول سپس می‌تواند خود را ترمیم کند.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


لوزالمعده مصنوعی جدید به هزاران بیمار مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد تا بدون تزریق مداوم انسولین یک زندگی عادی داشته باشند. دانشمندان همچنین امیدوارند این ابزار در نهایت به مقابله با بیماری دیابت مرتبط با چاقی کمک کند. لوزالمعده ابداعی به یک آی‌پاد شباهت دارد و دارای یک صفحه‌نمایش کوچک و یک پمپ است. این سامانه که به لباس بیمار متصل می‌شود، با نظارت مستمر بر قند خون و ارائه دوزهای منظم انسولین برای عادی ماندن سطح این ماده در بدن عمل می‌کند.
در نخستین آزمایش‌های انجام‌شده، 24 بیمار انگلیسی مبتلا به دیابت نوع 1 ابزار مزبور را به مدت یک ماه در منزل به جای تزریق انسولین پوشیدند. حدود 300 هزار نفر در انگلیس از این بیماری مادام‌العمر رنج می‌برند که معمولا در کودکان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می‌شود.
این بیماری زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده تولید انسولین را متوقف می‌کند و بیماران مجبور می‌شوند بین دو تا پنج بار در روز این ماده را بدنشان تزریق کنند. آن‌ها باید به طور مداوم با سوزن زدن به انگشتان و قراردادن نمونه‌های خونشان روی نوعی نوار آزمایشگاهی بر سطوح قند خون خود نظارت کنند. همچنین 2.9 میلیون نفر در انگلیس مبتلا به دیابت نوع 2 هستند که در این نوع هم بدن یا اصلا یا به طور مناسب انسولین تولید نمی‌کند. محققان دانشگاه کمبریج و مبتکران لوزالمعده جدید معتقدند این سیستم مصنوعی در آزمایش‌ها به اندازه‌ای موفق عمل کرده که می‌تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هم کارآمد باشد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شد.


برچسب‌ها: دیابت, مصنوعی, لوزالمعده مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


طبق يافته‌هاي جديد محققان، ديابت خطر مرگ ناشي از حمله قلبي يا مغزي را در زنان نسبت به مردان بيشتر افزايش مي‌دهد. در واقع زنان مبتلا به ديابت تقريبا 3 برابر زنان غيرديابتي با بيماري‌هاي قلبي دست و پنجه نرم مي‌کنند و اين نسبت خطر بالاتر در مقايسه با مردان، 44 درصد بيشتر است. اين يافته برخلاف اين واقعيت است که در کل مردان نسبت به زنان بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند.
از آنجا که بيماري قلبي تقريبا قاتل شماره يک زنان است و تعداد زنان مبتلا به ديابت نيز به سرعت رو به افزايش است، اين يافته جديد خبر خوبي محسوب نمي‌شود. در پژوهش حاضر، محققان 64 مطالعه را بررسي کردند که از دهه 1960 تا کنون انجام شده و بيش از800 هزار نفر را از سراسر دنيا در برگرفته بودند. در نهايت دريافتند که تفاوت‌هاي جنسيتي در بروز خطر بيماري‌هاي قلبي‌عروقي مرتبط با ديابت پس از کنترل عواملي مانند سن همچنان به‌طور قوي پابرجا مي‌ماند. البته محققان درپي آن هستند که به علت اين اختلاف پي‌ببرند. آنها فکر مي‌کنند که علت اين امر به تفاوت‌هاي بيولوژيکي ميان زن و مرد بازمي‌گردد. از سوي ديگر، در مرحله پيش از ديابت و قبل از تشخيص آن، زنان نسبت به مردان عوامل خطر بيشتر و متابوليک بدتري مانند افزايش وزن دارند و اين مي‌تواند به معناي خطر قلبي عروقي بيشتر باشد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريكا سوسپانسيون خوراکي مرکاپتوپورين، با نام تجاري پيوريکسان(Purixan) را مورد تاييد قرار داده است. سوسپانسيون 20 ميلي‌گرم در ميلي‌ليتر مرکاپتوپورين به عنوان جزيي از رژيم دارويي مورد استفاده در درمان مبتلايان به لوسمي لنفوبلاستيک حاد(ALL) کاربرد دارد. مطالعات باليني نشان داده‌اند مرکاپتوپورين به‌عنوان درمان نگهدارنده، موفق است و شانس بقاي مبتلايان به ALL را افزايش مي‌دهد. مرکاپتوپورين به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي در سال 1953 ميلادي مورد تاييد قرار گرفت و از زمان تاييد آن تاکنون، فقط به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي توليد شده است. از آنجا که سن و وزن کودکان مبتلا به ALL متفاوت است، قرص 50 ميلي‌گرمي در همه بيماران شکل دارويي مطلوبي نيست. محاسبه دوز دارو براساس سطح بدن و تنظيم دقيق دوز دارو با قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي ميسر نيست. همچنين، شکل دارويي قرص براي کودکان کوچک‌تر از 6 سال چندان قابل‌استفاده نبوده است. شکل سوسپانسيون در مقايسه با قرص، کاربردي‌تر است و به‌طور مطلوب دوز دقيق مورد نياز کودک را با هر وزني که دارد به بدن او مي‌رساند. تاييد اين دارو، براساس مطالعات باليني مقايسه‌اي ميان قرص مرکاپتوپورين و سوسپانسيون خوراکي آن انجام شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, پيوريکسان, مرکاپتوپورين, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان بلژیکی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، یک نوع داروی ضد دیابت از خواص کند کردن روند پیری و افزایش طول عمر برخوردار است. قرص متفورمین (metformin) به عنوان کاهنده قند خون، یکی از داروهای معمول کنترل دیابت نوع 2 محسوب می‌شود. مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه لوون نشان می‌دهد، این دارو باعث افزایش تعداد مولکول‌های سمی اکسیژن منتشر شده در سلول شده و در کمال تعجب این مسئله باعث افزایش استحکام و طول عمر سلول می‌شود. میتوکندری – کارخانه انرژی در سلول‌ها – جریان الکتریکی ضعیفی را برای تأمین انرژی سلول‌های بدن تولید می‌کند و مولکول‌های اکسیژن بسیار واکنش‌پذیر، محصول فرعی این فرآیند هستند. این مولکول‌ها بدلیل توانایی آسیب زدن به پروتئین‌ها و دی‌ان‌ای و اختلال در عملکرد سلول‌های طبیعی مضر هستند، اما دوز کم آنها برای سلول بسیار مفید است؛ سلول‌ها از این ذرات اکسیژن فعال - پیش از هرگونه آسیب - به نفع خود استفاده می‌کنند.
مطالعه صورت گرفته در خصوص اثرات متفورمین بر روی کرم‌های گرد Caenorhabditis elegans با طول عمر حداکثر 3 هفته، حاکی از کاهش اندازه بسیار محدود و عدم ایجاد چین و چروک در بدن جانور است. به گفته «ووتر د هس» سرپرست تیم تحقیقاتی، متفورمین باعث افزایش اندک در تعداد مولکول‌های مضر اکسیژن شده و این فرآیند منجر به تقویت سلول‌ها و افزایش طول عمر آنها می‌شود. اثربخشی متفورمین بر روی انسان هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما نتایج امیدوارکننده این مطالعه می‌تواند بعنوان پایه‌ای برای تحقیقات آینده مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیری, دیابت, متفورمین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تازه ترین تحقیقات خود اعلام کردند:تنش (استرس) موجب تشدید علائم حساسیت های فصلی در افراد می شود. در این مطالعه محققان 179 فرد مبتلا به تب یونجه را مدت 12 هفته تحت بررسی قرار دادند و متوجه شدند که علائم حساسیت و آلرژی در افرادی که تنش دارند بیشتر از افرادی است که تنش ندارند.
محققان در این مطالعه به رابطه مهم میان تنش و افزایش علائم آلرژی پی بردند. دکتر آمبر پاترسون استاد دانشگاه اوهایو گفت: تنش می تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد و موجب تشدید علائم آلرژی شود. وی افزود:تحقیقات ما نشان داد علائم آلرژی در افرادی که عصبی هستند یا تنش زیادی دارند بیشتر است.
پاترسون تاکید کرد: علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، ریزش اشک چشم در افرادی که تنش دارند تشدید می شود و حتی ممکن است ریشه در استرس داشته باشد. وی افزود: ممکن است کاهش استرس آلرژی و حساسیت ها را درمان نکند اما به کاهش علائم شدید آلرژی کمک می کند. محققان، مدیتیشن ، کشیدن نفس عمیق ، اختصاص زمانی برای استراحت و تفریح، تغذیه درست، خواب کافی، حفظ سلامت بدن، حذف عوامل استرس زا و یادگیری چگونگی رویارویی با موقعیت های استرس زا را در کاهش و کنترل استرس موثر خواند.


برچسب‌ها: آلرژی, تنش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان معتقدند، ویروسی که در سرماخوردگی های معمولی دست دارد می تواند باعث بروز چاقی شوند. سرفه، عطسه و آبریزش بینی بدترین نتیجه یک سرما خوردگی معمولی نیستند بلکه این بیماری می تواند باعث بروز چاقی نیز بشود. به اعتقاد دانشمندان، ویروسی که در سرما خوردگی معمولی دست دارد می تواند عامل بروز همه گیری چاقی باشد که هم اکنون در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود. کارشناسان در کنگره چاقی اروپا در ˈسوفیاˈ واقع در بلغارستان اعلام کردند: افزایش چاقی در 30 سال گذشته با کشف آدنو ویروس ۳۶ (adenovirus 36) همراه بوده است.
آدنو ویروس ۳۶ بسیار عفونی است و می توانید سرفه های خفیف و سرماخوردگی ایجاد کند. دانشمندان با آزمایش بر روی حیوانات و تزریق این ویروس به آنها متوجه شدند که این حیوانات با وجود اینکه تغییری در میزان غذای مصرفی آنها ایجاد نشده بود اما اضافه وزن پیدا کردند. محققان می گویند، این ویروس راه خود را به سلول های چربی پیدا می کند و به آنها دستور می دهد که بیش از حد معمول چربی ذخیره کنند. به گفته محققان ، این ویروس همچنین به سلول های بنیادی دستور می دهد که به سلول های چربی تبدیل شوند. محققان همچنین متوجه شدند که احتمال آلوده شدن نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به هم سن و سالان لاغر خود به این ویروس دو و نیم برابر بیشتر بوده است.


برچسب‌ها: چاقی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آلمانی دستگاهی طراحی کرده اند که با پمپاژ آب سرد، به کاهش دردهای مفاصل و آرتروز بویژه کمک می‌کند. کمپرس یخ برای کاهش تورم و درد ناشی از جراحت یا ضرب‌دیدگی بسیار مفید است، اما محققان دستگاهی طراحی کرده‌اند که به جای استفاده از یخ، از آب سرد برای تسکین درد استفاده می‌کند. دستگاه Hilotherapy مجهز به پمپ‌هایی برای پمپاژ آب سرد بر روی قسمت‌های مختلف مفصل آسیب دیده است. در این دستگاه آب مدت طولانی‌تری در یک دمای خنک و ثابت بر روی مفصل پمپاژ می‌شود؛ تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده مستمر از آب سرد به کاهش تورم و دردهای آرتروز کمک کرده و سرعت بهبود آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد.
دستگاه پمپاژ آب سرد علاوه بر کاهش دردهای مفصلی در ورزشکاران، برای کاهش دردهای آرتزوز در سالمندان نیز مفید است؛ آزمایش عملکرد این دستگاه بر روی چند بیمار سالمند دچار تورم زانو بمدت 3 ساعت در روز طی 4 هفته حاکی از کاهش چشمگیر تورم و درد در این ناحیه است. به گفته محققان، استفاده از یخ یا گرما در اطراف مفصل آسیب دیده هر دو مفید هستند. دستگاه پمپاژ آب سرد Hilotherapy توسط محققان آلمانی شرکت Hilotherm طراحی و با قیمت 3100 دلار به بازار عرضه شده است.


برچسب‌ها: آرتروز, ابزار جدید, هیلوتراپی, Hilotherapy
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپيدميولوژي مزوتليوما، چالش هاي تشخيصي در مزوتليوما، Imaging در مزوتليوما، درمان هاي systemic در مزوتليوما، كنترل درد در مزوتليوما، RT در مزوتليوما می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, مزوتلیوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HLA تايپينگ در بيماران ساركوئيدوز، روشهاي نوين برونكوسكوپي در ساركوئيدوز، يافته هاي جديد در پاتوژنز بيماري ساركوئيدوز، Imaging ساركوئيدوز، PET در ساركوئيدوز، درگيري قلبي ساركوئيدوز، تظاهرات استئو آرتريكولر ساركوئيدوز، نقش کمبود ويتامينD در ساركوئيدوز، يافته هاي پاتولوژي در ساركوئيدوز می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, سارکوئیدوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که توسط گروهی از دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن انجام شده است نشان می دهد که میکروب های موجود در مدفوع انسان های لاغر موجب لاغری موش های چاق شد. میکروب ها نقش زیادی در مدیریت وزن بدن انسان ایفا می کنند. 
در این مطالعه محققان چهار جفت دوقلو را که یک جفت چاق و جفت دیگر لاغر بودند مورد آزمایش قرار دادند و از آنها نمونه مدفوع گرفتند. محققان سپس این نمونه های مدفوع را به موش های در حال پرورشی که فاقد میکروب روده بودند منتقل و مشاهده کردند نمونه های مدفوع دوقلوهای لاغر باعث حفظ وزن سالم موش ها شد در حالیکه مدفوع دوقلوی چاق باعث افزایش وزن موش ها شد.
محققان بعد از انجام آزمایشات بیشتر متوجه شدند که یک نوع میکروب خاص به نام Bacteroides که در مدفوع انسان های لاغر به وفور مشاهده می شود به موش های جوان کمک کرد که لاغر بمانند. با این وجود محققان اعلام کردند که تازمانیکه این تئوری بر روی انسان ها آزمایش نشود نمی توان در مورد کارایی آن بر روی انسان ها مطمئن بود. با این وجود این یافته دانشمندان را به میزان زیادی نسبت به درمان چاقی خوشبین کرده است . نتایج این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: کاهش وزن, مدفوع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی می گویند: بیماری آرتروز یک بیماری شایع و دردناک است اما مصرف شیر کم چرب، پیشرفت این بیماری را کند می کند. به ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی آرتروز گفته می شود که باعث تغییر شکل، درد و محدودیت حرکتی مفصل می شود. آرتریت به معنای التهاب مفصل است و Osteoarthritis شایع ترین نوع آرتریت محسوب می شود. در استئوآرتریت، عملکرد غضروف مفصلی با اختلال روبرو می شود و پس از مدتی استخوان نیز دچار آسیب می شود. گاهی آرتروز و استئوآرتریت با نام ساییدگی مفصلی نیز شناخته می شوند.
هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی می توان برای بهبود و جلوگیری از پیشرفت این عارضه تلاش کرد. مهمترین روش برای کاهش پیشرفت بیماری، انجام حرکات کششی و نرمش اصولی است. این فرآیند باعث افزایش جریان خون و افزایش مقاومت استخوان ها می شود. در ادامه توصیه شده است که غذاهایی مصرف شود که میزان التهاب را کاهش می دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که یکی از مهمترین مواد غذایی کاهش دهنده التهاب مفاصل، شیر کم چرب یا فاقد چربی است که پیشرفت آرتروز در زانوی زنان را کاهش می دهد.
در این بررسی 1260 زن و 900 مردی که از آرتروز مفصل رنج می بردند در طول چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج نشان می دهد که پیشرفت بیماری در زنانی که به طور مرتب شیر کم چرب یا بدون چربی مصرف می کردند، بسیار آهسته بود. در حال حاضر بیش از 27 میلیون شهروند آمریکایی 25 سال به بالا از این بیماری رنج می برند. زنان و مردان هر دو به این عارضه مبتلا می شوند ولی شکل بروز آن در این دو گروه متفاوت است و معمولا بیماری در زنان دردناک تر است.


برچسب‌ها: آرتروز, شیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریافته‌اند، وجود نوع خاصی از باکتری در بزاق می‌تواند به پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده کمک کند. سرطان لوزالمعده یک تومور بدخیم است که از سلول‌های تبدیل شده در بافت‌های تشکیل‌دهنده لوزالمعده نشأت می‌گیرد. رشد و گسترش این نوع سرطان در بدن با نشانه خاصی همراه نیست و به همین دلیل جزو دسته سرطان‌های خطرناک محسوب می‌شود. محققان دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو در تحقیقات خود دریافته‌اند، بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای یک مشخصه متفاوت و متمایز شامل نوع خاصی از باکتری در بزاق - در مقایسه با افراد سالم – هستند.
در این مطالعه تنوع باکتری بزاق در 131 بیمار شامل 63 زن و 68 مرد در مرکز سرطان Moores مورد بررسی قرار گرفت؛ از این گروه 14 نفر با سرطان لوزالمعده، 13 نفر با بیماری لوزالمعده، 22 نفر مبتلا به انواع دیگر سرطان و 10 نفر بدون بیماری تشخیص داده شدند. به گفته «پدرو تورس» سرپرست تیم تحقیقاتی، نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده از سطوح بالاتر دو باکتری دهانی خاص به نام‌های لپتوتریشیا و کمپیلوباکتر (Leptotrichia and Campylobacter) – در مقایسه با افراد سالم – برخوردار هستند. همچنین این دسته از بیماران دارای سطوح پایین‌تر استرپتوکوک، ترپونما و وایلونلا هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان، موفق به کشف مولکولی شدند که می‌تواند از علائم تحریک آسم جلوگیری کند. دکتر مینورا فوکودا از موسسه تحقیقات پزشکی سانفورد در اورلاندو فلوریدا که در تیم تحقیقاتی حضور دارد، به تازگی یافته‌های خود را در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کرده است. آسم بیماری مزمنی است که با قرار گرفتن در برابر محرک‌هایی مانند گرده گل و گرد وخاک باعث انقباض مجاری تنفسی و تولید مخاط شده که منجر به خس خس سینه، سرفه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس می‌شود. بنیاد آسم و آلرژی آمریکا اعلام کرد: تعداد بیماران آسمی از اوایل سال 1980 افزایش پیدا کرده است. میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بیش از 50 درصد و در میان افراد زیر 19 سال تا 80 درصد افزایش یافته است.
درمان قطعی برای آسم وجود ندارد، اما می‌توان به وسیله آنتی بیوتیک‌ها و ضد التهاب‌های موجود در اسپری‌ها، التهاب را کاهش داد. با این حال اکثر مردم موفق به کنترل مناسب آسم نمی‌شوند چرا که تنها در زمان حملات آسم به فکر آن می‌افتند! مایک ترینگل، معاون ارشد بنیاد آسم و آلرژی آمریکا گفت: کنترل آسم هنوز برای برخی بیماران غیر ممکن بوده و نیاز است تا تحقیقات بیشتری برای کشف درمان جدید انجام شود. با آزمایش بر روی موشها، محققان مولکول مصنوعی را کشف کردند که مانع ارسال سیگنال‌های سلول، برای شروع حملات آسم می‌شود.
تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که مولکول monosaccharide سولفات از طریق استنشاق یا وریدی می‌تواند به طور موثر آثار آسم مانند التهاب و تنگی مجاری تنفسی را کاهش دهد. در اوایل سال جاری، سایر تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است از افراد در برابر آسم محافظت کند. به گفته محققان، باکتری‌های روده، فیبر موجود در غذا را هضم کرده که باعث تولید اسیدهای چرب در جریان خون شده و همین امر به سیستم ایمنی موجود در ریه‌ها در برابر بیماری آسم کمک می‌کند.


برچسب‌ها: آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان امریکایی نشان می‌دهد: احتمال سیگاری شدن کودکان در بزرگسالی، با والدین سیگاری افزایش می‌یابد. این تحقیق تاثیر رفتار والدین معتاد به نیکوتین و افزایش خطر احتمالی رفتارهای آینده فرزند را نشان می‌دهد. بر اساس این تحقیق، ترک سیگار والدین در ابتدای زندگی کودکان از سیگاری شدن مادام‌العمر در نسل بعدی پیشگیری می‌کند.
سرپرست این تحقیق دارن مایز، دکترای آنکولوژی در دانشگاه جرج تاون آمریکا اظهار کرد: جلوگیری از سیگار کشیدن فرزند والدینی که هر دو معتاد به نیکوتین هستند، بسیار دشوار است. همچنین مهم است والدین آگاه باشند که رفتار فرزندان آنان در این مورد در واقع بازتاب رفتار آنان است. وی در ادامه افزود: ترک وابستگی به نیکوتین با وجود میل شدید به سیگار کشیدن تاثیرات مشابه مواد مخدر را بر بدن خواهد داشت. وی اظهار کرد: این تحقیق یکی از جامع‌ترین تحلیل‌ها در مورد خطر سیگار کشیدن نوجوانان است که از رفتار خانواده آنان نشات گرفته است. وابستگی به نیکوتین عامل موثری در انتقال سیگار کشیدن از نسلی به نسل دیگر است.


برچسب‌ها: سیگار, والدین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا آپرمیلاست (apremilast) با نام تجاری اتزلا (Otezla) را برای درمان بزرگسالان مبتلا به آرتریت فعال پسوریاتیک مورد تایید قرار داد. داروی خوراکی اتزلا مهارکننده ی انتخابی فسفودی استراز4 (PDE4) است و برای درمان بیماران بالغ مبتلا به آرتریت پسوریاتیک فعال استفاده می شود.این بیماری دارای روند مزمن همراه با علایم درد، سفتی ، تورم و حساسیت در محل مفاصل و التهاب رباط ها و تاندون های خاص و کاهش عملکرد فیزیکی است. تاییدیه دارو بر اساس ایمنی و اثربخشی آن بود که این نتایج از 3 مرکز(پالاس(PALACE) 1،2 و3) به دست آمده اسن که بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک در فاز فعال که تحت درمان با داروهای DMARD (داروهای تغییردهنده ی بیماری و آنتی روماتیسم) یا تحت درمان بیولوژیک بودند را بصورت تصادفی و دوسوکور وارد مطالعه کردند. نتایج با گروه دارونما (پلاسبو) مقایسه می شدند. بیش از 75 درصد بیماران فقط با DMARD و 22 درصد آنان با داروهای بیولوژیک درمان شده بودند. درمان با OTEZLA با یا بدون همراهی DMARD با گروه دارونما با یا بدون تجویز DMARD مقایسه می شد. نتیجه این شد که بهبودی بیشتری در علایم و نشانه های بیماری ایجاد شد که این میزان در هفته ی 16 با تخمین نسبت بیمارانی که به پاسخ ACR20 رسیدند، به دست آمد در پالاس 1 در هفته ی 16 ، 38 درصد بیماران درمان شده با OTEZLA به میزان 30 mg ، دو بار در روز به پاسخ ACR20 رسیدند که این میزان در گروه دارونما 19 درصد بود. نتایج مشابه در پالاس 2 و 3 دیده شد. بهبودی در حد پاسخ -های ACR50 و ACR70 نیز در هفته ی 16 در این 3 مطالعه دیده شد. ویژگی مشخص آرتریت پسوریاتیک، حساسیت و تورم در داخل و اطراف مفصل است. در هفته ی 16 بیماران درمان شده با OTEZLA در مقایسه با گروه دارونما، کاهش ورم و حساسیت مفصل داشتند. درمان با OTEZLA در هفته 16 منجر به بهبود در هر 7 بخش کرایتریای ACR شد.همچنین بهببودی در سایر عملکردهای فیزیکی مرتبط با بیماری نیز دیده شد. درمان با OTEZLA باعث بهبود داکتیلیت (التهاب انگشت ها) و انتزیت (التهاب در محل اتصال رباط یا تاندون به استخوان) در بیمارانی که قبلا این علایم را داشتند، شد. انتزیت و داکتیلیت نشانه های اختصاصی مرتبط با بروز آرتریت پسوریاتیک هستند. درکارآزمایی بالینی OTEZLA، بیشترین عوارض جانبی دارو در دو هفته ی اول درمان رخ داد که با ادامه دادن درمان ازبین رفت. عوارض جانبی در هفته ی 16 به بعد در حداقل 2 درصد بیمارانی که 30 میلی گرم OTEZLA 2 باردر روز مصرف میکردند مشاهده شد که 1 در صد بیشتر ار گروه دارونما بود.این عوارض از این قرار بودند: اسهال، تهوع، سردرد، عفونت سیستم تنفسی فوقانی، استفراغ، نازوفارنژیت و درد قسمت بالایی شکم. نسبت بیمارانی که 30 میلی گرم OTEZLA 2 بار در روز دریافت میکردند و بخاطرعوارض جانبی درمان خود را ادامه ندادند، 4.6 درصد و در بیماران گروه دارونما، 1.2 درصد بود. شایع ترین عوارض جانبی که منجر به قطع درمان در هفته ی 16 به بعد می شدند شامل تهوع (1.8 درصد)، اسهال (1.8 درصد) و سردرد (1.2. درصد) بود. تجویز OTEZLA در بیمارانی که واکنش های آلرژیک شدید به این دارو یا هرکدام از اجزای تشکیل دهنده ی آن دارند، ممنوع است.


برچسب‌ها: داروی جدید, اتزلا, آپرمیلاست, آرتریت, آرترین پسوریاتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در هفته‌هاي اخير تزريق زيرپوستي آلبيگلوتايد(Albiglutide) با نام تجاري تانزيوم (Tanzeum)را براي بهبود کنترل قندخون به‌تنهايي يا همراه با رژيم غذايي و ورزش در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 2 مورد تاييد قرار داده است. ديابت نوع2 بيشترين موارد ابتلا به ديابت را شامل مي‌شود. بالا بودن قندخون باعث افزايش خطر ابتلا به مشکلات جدي مانند بيماري قلبي، نابينايي، آسيب کليوي و عصبي مي‌شود. تانزيوم، يک آگونيست گيرنده پپتيد شبه گلوکاگون يک است. اثربخشي و ايمني اين دارو در 8 مطالعه باليني با شرکت بيش از 2 هزار بزرگسال مبتلا به ديابت نوع 2 بررسي شده است. در مصرف‌کنندگان تانزيوم بهبود قابل‌توجه هموگلوبين A1C مشاهده شد. اين دارو را مي‌توان به‌تنهايي يا در ترکيب با ساير داروهاي مورد استفاده در درمان ديابت نوع2 مانند مت‌‌فورمين، گليمپ‌يرايد،پيوگليتازون و انسولين تجويز کرد. تانزيوم نبايد در مبتلايان به ديابت نوع1، افراد با کتواسيدوز ديابتي و به عنوان خط اول درمان براي بيماراني که نتوانسته‌اند قندخون را با رژيم غذايي و ورزش کنترل کنند، تجويز شود. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با تانزيوم در مطالعات عبارت بودند از اسهال، تهوع و واکنش‌هاي محل تزريق.


برچسب‌ها: داروی جدید, تانزيوم, آلبيگلوتايد, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا راگويتک(Ragwitek) را به عنوان اولين ماده آلرژي‌زاي مورد استفاده به صورت زيرزباني، براي درمان رينيت آلرژيک ناشي از ابروسيا (تب يونجه) همراه يا بدون التهاب ملتحمه در بزرگسالان 18 تا 56 سال مورد تاييد قرار داده است. راگويتک، حاوي عصاره به‌دست‌آمده از گرده ابروسياي کوتاه‌قد (آمبروزيا آرتميسيفوليا) است. راگويتک به شکل قرصي است که روزانه زير زبان گذاشته مي‌شود. درمان با راگويتک، 12 هفته قبل از شروع فصل گرده‌افشاني ابروسيا آغاز مي‌شود. اولين دوز دارو در مرکز درماني مصرف شود و بيمار حداقل 30 دقيقه تحت نظر قرار مي‌گيرد. بيمار مي‌تواند دوزهاي بعدي را در خانه مصرف کند. مبتلايان به رينيت آلرژيک با يا بدون کونژکتيويت ممکن است آبريزش بيني، عطسه مکرر، خارش بيني، احتقان بيني و اشک‌ريزش و خارش چشم را تجربه کنند. گرده ابروسيا يکي از شايع‌ترين آلرژن‌هاي فصلي است که اواخر تابستان و اوايل پاييز مشکل‌آفرين مي‌شود. اثربخشي و ايمني راگويتک در مطالعات انجام‌شده روي 1700 بيمار بزرگسال بررسي شده است. شايع‌ترين عوارض ناخواسته گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با راگويتک عبارت بودند از خارش دهان، گوش و گلو. به 760 نفر از اين بيماران به طور کاملا تصادفي راگويتک يا دارونما داده شد. در طول يک فصل گرده‌افشاني، بيماران تحت درمان با راگويتک در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما، با کاهش 26 درصدي در علايم آلرژيک مواجه شدند.


برچسب‌ها: داروی جدید, راگویتک, رینیت آلرژیک, تب یونجه, ابروسیا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


شرکت بريستول-ماير اعلام کرده درخواست ثبت داروي جديد براي محصولات در دست تحقيق خود، داکلاتاسوير(Daclatasvir) و آسوناپروير(Asunaprevir) را به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کرده است. اطلاعات مذکور از تجويز داکلاتاسوير همراه آسوناپروير در مبتلايان به ژنوتيپ 1b هپاتيت ويروسي C حمايت مي‌کند. تاييد اين درخواست از سوي FDA گام بزرگي در راه متداول شدن رژيم‌هاي درماني با پايه داکلاتاسوير در آمريکاست.


برچسب‌ها: داروی جدید, هپاتیت, داکلاتاسوير, آسوناپروير
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا سيلتوکسيماب(Siltuximab) با نام تجاري سيلوانت(Sylvant)را براي درمان بيماري چندمرکزي کاستلمن (MCD)مورد تاييد قرار داده است. بيماري کاستلمن باعث رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني در غدد لنفاوي و بافت‌هاي مرتبط با آن در بدن مي‌شود. اين بيماري در اغلب موارد بزرگسالان را گرفتار مي‌كند و با بروز علائمي مانند تب، تعريق شبانه، کاهش وزن، ضعف و بي‌حالي همراه است زيرا سيستم ايمني مبتلايان ضعيف مي‌شود و توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارد. سيلوانت، دارويي تزريقي است که با بلوک پروتئين محرک رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني اثر مي‌کند. اين دارو براي آن گروه از مبتلايان به بيماري کاستلمن تجويز مي‌شود که به HIV يا ويروس هرپس انساني 8 (8-HHV) آلوده نيستند. سيلوانت اولين داروي مورد تاييد FDA براي درمان مبتلايان به بيماري چندمرکزي کاستلمن است و تحت قوانين مربوط به داروهاي اورفان-که براي درمان يک بيماري نادر تجويز مي‌شوند-مورد تاييد قرار گرفت. اثربخشي و ايمني سيلوانت در يک مطالعه باليني با شرکت 79 بيمار مبتلا به کاستلمن که HIV و 8-HHVمنفي بودند، بررسي شد. بيماران در 2 گروه مطالعه شدند؛ يک گروه ترکيب سيلوانت و درمان حمايتي و گروه ديگر دارونما و درمان حمايتي را دريافت کردند. نتايج نشان دادند 34 درصد از بيماران تحت درمان با سيلوانت و درمان‌هاي حمايتي، پاسخ بهتري در مقايسه به دريافت‌کنندگان دارونما داشته‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, سيلوانت, سيلتوکسيماب, کاستلمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links