این سمینار در تاریخ ۴ الی ۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در سالن سلامت دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تعريف و طبقه بندي ريسك فاكتورهاي فشار خون، رژيم غذايي و فشار خون، نقش سيگار و الكل در فشار خون، سندروم متابوليك و فشار خون، نقش شيوه زندگي و مشكلات روحي رواني در فشار خون، هيپرتانسيون و بار اقتصادي بر نظام سلامت، اهميت آموزش و خودمراقبتي در كنترل پر فشاري خون، ورزش و كنترل پر فشاري خون، آرمش و ريلكسيشين درماني در كنترل پر فشاري خون، هوميوپاتي و طب سوزني در كنترل پر فشاري خون، گياهان دارويي و مكمل ها در درمان فشار خون بالا می باشد.

سایت همایش


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شاهرود, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران
زمان برگزاری: ۵ الی ۷ شهریور ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

همایش همزمان: همایش مراقبتهای پرستاری هماتولوژی وانکولوژی 

سایت همایش 
سایت انجمن 


برچسب‌ها: همایش انکولوژى, همایش هماتولوژی, همایش داخلی, انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بنیاد امور بیماری های خاص کشور، موسسه آموزشی تحقیقاتی جوانان تالاسمی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۴ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: رامسر، هتل بزرگ رامسر

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش تالاسمی, همایش داخلی, علوم پزشکی مازندران, تالاسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


تزریق یک بار در هفته نوعی داروی جدید موسوم به dupilumab به بیماران مبتلا به آسم شدید و اگزما، می‌تواند حملات آسم را در آن‌ها ریشه‌کن کند. داروی جدید که توسط محققان دانشگاه پیتزبورگ امریکا تولید شده، با درمان تمامی بیمار‌ی‌های آلرژیک شامل آلرژی‌های غذایی، می‌تواند تبدیل به یک ابردارو شود.
طی مطالعه‌ای، با استفاده از این دارو حملات آسم تا 87 درصد کاهش پیدا کرد و از هر 10 بیمار، 9 نفر علائم‌شان به طور قابل‌توجهی ارتقا یافت. داروی ارائه‌شده هم‌اکنون در مرحله آزمایش است، اما محققان نتایج دو مطالعه بالینی روی آن را بی‌سابقه توصیف کرده‌اند. این نخستین دارویی است که جهت درمان عامل پنهان چنین مشکلاتی، روی سیستم ایمنی بدن کار می‌کند. در حالی که اکثر مردم با استفاده از استروئیدهای استنشاقی و آگونیست‌های طولانی‌اثر بتا قادر به کنترل آسم‌شان هستند، بین 10 تا 20 درصد از آن‌ها به خوبی به این درمان‌ها واکنش نشان نمی‌دهند.
گفته می‌شود افرادی که به داروهای معمولی واکنش نشان نمی‌دهند، ممکن است دارای سطوح بالای ائوزینوفیل (گلبول‌های سفید خون مرتبط با آلرژی‌ها) باشند و داروی جدید موسوم به dupilumab فقط روی بیمارانی از این دست آزمایش شده است. علائم آسم و اگزما احتمالا به دلیل واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی به محرک‌هایی مانند گرده یا موی حیوانات خانگی رخ می‌دهد. دکتر جیوانی پروزی از دانشگاه پیتزبورگ امریکا رهبر ارشد این مطالعه معرفی شد.


برچسب‌ها: آسم, اگزما, داروی جدید, دوپیلوماب, dupilumab
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


اگر چه سرطان لوزالمعده دهمین سرطان شایع در ایالات متحده بوده، اما چهارمین علت شایع مرگ ناشی از سرطان است، چرا که از هر 10 مورد 9 مورد زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان گسترش یافته و درمانی برای آن وجود ندارد. در حال حاضر، محققان در یک مطالعه مقدماتی امیدوار کننده یک آندوسکوپ را با سنسور اکسیژن، مورد آزمایش قرار داده و این نوید را دادند که این بیماری مرگبار خیلی زودتر از طریق یک روش ساده تشخیص داده می‌شود.
در دو گروه کوچکی از بیماران (14 نفر که قبلا با این بیماری تشخیص داده شده و 10 نفر دیگر عاری از این بیماری بودند) این دستگاه، حساسیت 92 درصد و دقت 86 درصد را در تشخیص سرطان پانکراس نشان داد. این بدان معناست که این روش می‌تواند 92 درصد از مبتلایان را شناسایی و 86 درصد از افراد عاری از این بیماری را رد کند. این دستگاه، آندوسکوپی با یک لوله باریک، طویل و قابل انعطاف به همراه چراغ و دوربین بوده که سنسور اکسیژن خون به آن متصل است و مانند سنسور کلیپ انگشت برای اندازه گیری خون بیماران استفاده می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران و با همکاری مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن یاس هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل ترمبوآمبولی و سرطان، ارزیابی بر کیفیت ترمبوآمبولی، ترمبوز بیماری های عروقی ناشی از داروها، تشخیص رادیولوژیک ترمبوآمبولی، ترمبوآمبولی ناشی از پرت، ترمبوآمبولی در بدخیمی های اطفال، پیشگیری از ترمبوآمبولی، کاربرد روش های جراحی در پروفیلاکسی ترمبوآمبولی، درمان دارویی ترمبوآمبولی، نقش درمان های مداخله ای در درمان و پروفیلاکسی، درمان های جراحی ترمبوآمبولی، نقش رادیولوژی مداخله ای در درمان و پروفیلاکسی ترمبوآمبولی می باشد.

سایت کنفرانس 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد.
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


یک تزریق عادی ممکن است بزودی بتواند برای همیشه سطوح کلسترول خون را در بدن انسان پایین آورده و خطر حمله قلبی را تا 90 درصد کاهش دهد. دانشمندان موسسه سلولهای بنیادی هاروارد با همکاری محققان دانشگاه پنسیلوانیا یک رویکرد ویرایش ژنوم را برای کاهش دائمی کلسترول خون از طریق یک تزریق طراحی کرده‌اند. پژوهش این دانشمندان بر تغییر عملکرد یک ژن کبدی موسوم به PCSK9 تمرکز دارد. در سال 2003 گروهی از محققان فرانسوی به بررسی خانواده‌های دارای سطوح بالای کلسترول و حملات قلبی بسیار زودرس پرداخته و دریافتند از آنجایی که جهشها در ژن PCSK9 باعث افزایش سطوح کلسترول و حمله قلبی می‌شود، این ژن در واقع یک تنظیم‌کننده کلسترول است.
محققانی از تگزاس نیز دریافتند که حدود سه درصد از جمعیت مورد مطالعه‌شان، دارای جهشهایی در ژن PCSK9 هستند که تاثیر معکوسی داشته است. افراد دارای این جهشها حدود 15 تا 28 درصد کمتر از حد میانگین از سطوح کلسترول بد در بدن خود برخوردار بودند. همچنین افراد دارای این نقص حدود 47 تا 88 درصد کمتر از حد میانگین با خطر حمله قلبی روبرو می‌شدند. پروژه تبدیل ژنهای PCSK9 به نمونه‌های دارای نقص خوب از سال گذشته و با کشف فناوری جدید موسوم به CRISPR/Cas9 آغاز شد. Cas9 یک پروتئین است که شکافی در دی‌ان‌ای ایجاد می‌کند و CRISPR یک جزء آران‌ای است که به توالی مطابق پیوند می‌خورد. CRISPR به هدایت Cas9 توالی مورد توجه دانشمندان در دی‌ان‌ای پرداخته و سلول سپس می‌تواند خود را ترمیم کند.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


لوزالمعده مصنوعی جدید به هزاران بیمار مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد تا بدون تزریق مداوم انسولین یک زندگی عادی داشته باشند. دانشمندان همچنین امیدوارند این ابزار در نهایت به مقابله با بیماری دیابت مرتبط با چاقی کمک کند. لوزالمعده ابداعی به یک آی‌پاد شباهت دارد و دارای یک صفحه‌نمایش کوچک و یک پمپ است. این سامانه که به لباس بیمار متصل می‌شود، با نظارت مستمر بر قند خون و ارائه دوزهای منظم انسولین برای عادی ماندن سطح این ماده در بدن عمل می‌کند.
در نخستین آزمایش‌های انجام‌شده، 24 بیمار انگلیسی مبتلا به دیابت نوع 1 ابزار مزبور را به مدت یک ماه در منزل به جای تزریق انسولین پوشیدند. حدود 300 هزار نفر در انگلیس از این بیماری مادام‌العمر رنج می‌برند که معمولا در کودکان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می‌شود.
این بیماری زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده تولید انسولین را متوقف می‌کند و بیماران مجبور می‌شوند بین دو تا پنج بار در روز این ماده را بدنشان تزریق کنند. آن‌ها باید به طور مداوم با سوزن زدن به انگشتان و قراردادن نمونه‌های خونشان روی نوعی نوار آزمایشگاهی بر سطوح قند خون خود نظارت کنند. همچنین 2.9 میلیون نفر در انگلیس مبتلا به دیابت نوع 2 هستند که در این نوع هم بدن یا اصلا یا به طور مناسب انسولین تولید نمی‌کند. محققان دانشگاه کمبریج و مبتکران لوزالمعده جدید معتقدند این سیستم مصنوعی در آزمایش‌ها به اندازه‌ای موفق عمل کرده که می‌تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هم کارآمد باشد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شد.


برچسب‌ها: دیابت, مصنوعی, لوزالمعده مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


طبق يافته‌هاي جديد محققان، ديابت خطر مرگ ناشي از حمله قلبي يا مغزي را در زنان نسبت به مردان بيشتر افزايش مي‌دهد. در واقع زنان مبتلا به ديابت تقريبا 3 برابر زنان غيرديابتي با بيماري‌هاي قلبي دست و پنجه نرم مي‌کنند و اين نسبت خطر بالاتر در مقايسه با مردان، 44 درصد بيشتر است. اين يافته برخلاف اين واقعيت است که در کل مردان نسبت به زنان بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند.
از آنجا که بيماري قلبي تقريبا قاتل شماره يک زنان است و تعداد زنان مبتلا به ديابت نيز به سرعت رو به افزايش است، اين يافته جديد خبر خوبي محسوب نمي‌شود. در پژوهش حاضر، محققان 64 مطالعه را بررسي کردند که از دهه 1960 تا کنون انجام شده و بيش از800 هزار نفر را از سراسر دنيا در برگرفته بودند. در نهايت دريافتند که تفاوت‌هاي جنسيتي در بروز خطر بيماري‌هاي قلبي‌عروقي مرتبط با ديابت پس از کنترل عواملي مانند سن همچنان به‌طور قوي پابرجا مي‌ماند. البته محققان درپي آن هستند که به علت اين اختلاف پي‌ببرند. آنها فکر مي‌کنند که علت اين امر به تفاوت‌هاي بيولوژيکي ميان زن و مرد بازمي‌گردد. از سوي ديگر، در مرحله پيش از ديابت و قبل از تشخيص آن، زنان نسبت به مردان عوامل خطر بيشتر و متابوليک بدتري مانند افزايش وزن دارند و اين مي‌تواند به معناي خطر قلبي عروقي بيشتر باشد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريكا سوسپانسيون خوراکي مرکاپتوپورين، با نام تجاري پيوريکسان(Purixan) را مورد تاييد قرار داده است. سوسپانسيون 20 ميلي‌گرم در ميلي‌ليتر مرکاپتوپورين به عنوان جزيي از رژيم دارويي مورد استفاده در درمان مبتلايان به لوسمي لنفوبلاستيک حاد(ALL) کاربرد دارد. مطالعات باليني نشان داده‌اند مرکاپتوپورين به‌عنوان درمان نگهدارنده، موفق است و شانس بقاي مبتلايان به ALL را افزايش مي‌دهد. مرکاپتوپورين به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي در سال 1953 ميلادي مورد تاييد قرار گرفت و از زمان تاييد آن تاکنون، فقط به شکل قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي توليد شده است. از آنجا که سن و وزن کودکان مبتلا به ALL متفاوت است، قرص 50 ميلي‌گرمي در همه بيماران شکل دارويي مطلوبي نيست. محاسبه دوز دارو براساس سطح بدن و تنظيم دقيق دوز دارو با قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي ميسر نيست. همچنين، شکل دارويي قرص براي کودکان کوچک‌تر از 6 سال چندان قابل‌استفاده نبوده است. شکل سوسپانسيون در مقايسه با قرص، کاربردي‌تر است و به‌طور مطلوب دوز دقيق مورد نياز کودک را با هر وزني که دارد به بدن او مي‌رساند. تاييد اين دارو، براساس مطالعات باليني مقايسه‌اي ميان قرص مرکاپتوپورين و سوسپانسيون خوراکي آن انجام شده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, پيوريکسان, مرکاپتوپورين, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان بلژیکی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، یک نوع داروی ضد دیابت از خواص کند کردن روند پیری و افزایش طول عمر برخوردار است. قرص متفورمین (metformin) به عنوان کاهنده قند خون، یکی از داروهای معمول کنترل دیابت نوع 2 محسوب می‌شود. مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه لوون نشان می‌دهد، این دارو باعث افزایش تعداد مولکول‌های سمی اکسیژن منتشر شده در سلول شده و در کمال تعجب این مسئله باعث افزایش استحکام و طول عمر سلول می‌شود. میتوکندری – کارخانه انرژی در سلول‌ها – جریان الکتریکی ضعیفی را برای تأمین انرژی سلول‌های بدن تولید می‌کند و مولکول‌های اکسیژن بسیار واکنش‌پذیر، محصول فرعی این فرآیند هستند. این مولکول‌ها بدلیل توانایی آسیب زدن به پروتئین‌ها و دی‌ان‌ای و اختلال در عملکرد سلول‌های طبیعی مضر هستند، اما دوز کم آنها برای سلول بسیار مفید است؛ سلول‌ها از این ذرات اکسیژن فعال - پیش از هرگونه آسیب - به نفع خود استفاده می‌کنند.
مطالعه صورت گرفته در خصوص اثرات متفورمین بر روی کرم‌های گرد Caenorhabditis elegans با طول عمر حداکثر 3 هفته، حاکی از کاهش اندازه بسیار محدود و عدم ایجاد چین و چروک در بدن جانور است. به گفته «ووتر د هس» سرپرست تیم تحقیقاتی، متفورمین باعث افزایش اندک در تعداد مولکول‌های مضر اکسیژن شده و این فرآیند منجر به تقویت سلول‌ها و افزایش طول عمر آنها می‌شود. اثربخشی متفورمین بر روی انسان هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما نتایج امیدوارکننده این مطالعه می‌تواند بعنوان پایه‌ای برای تحقیقات آینده مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیری, دیابت, متفورمین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تازه ترین تحقیقات خود اعلام کردند:تنش (استرس) موجب تشدید علائم حساسیت های فصلی در افراد می شود. در این مطالعه محققان 179 فرد مبتلا به تب یونجه را مدت 12 هفته تحت بررسی قرار دادند و متوجه شدند که علائم حساسیت و آلرژی در افرادی که تنش دارند بیشتر از افرادی است که تنش ندارند.
محققان در این مطالعه به رابطه مهم میان تنش و افزایش علائم آلرژی پی بردند. دکتر آمبر پاترسون استاد دانشگاه اوهایو گفت: تنش می تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد و موجب تشدید علائم آلرژی شود. وی افزود:تحقیقات ما نشان داد علائم آلرژی در افرادی که عصبی هستند یا تنش زیادی دارند بیشتر است.
پاترسون تاکید کرد: علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، ریزش اشک چشم در افرادی که تنش دارند تشدید می شود و حتی ممکن است ریشه در استرس داشته باشد. وی افزود: ممکن است کاهش استرس آلرژی و حساسیت ها را درمان نکند اما به کاهش علائم شدید آلرژی کمک می کند. محققان، مدیتیشن ، کشیدن نفس عمیق ، اختصاص زمانی برای استراحت و تفریح، تغذیه درست، خواب کافی، حفظ سلامت بدن، حذف عوامل استرس زا و یادگیری چگونگی رویارویی با موقعیت های استرس زا را در کاهش و کنترل استرس موثر خواند.


برچسب‌ها: آلرژی, تنش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان معتقدند، ویروسی که در سرماخوردگی های معمولی دست دارد می تواند باعث بروز چاقی شوند. سرفه، عطسه و آبریزش بینی بدترین نتیجه یک سرما خوردگی معمولی نیستند بلکه این بیماری می تواند باعث بروز چاقی نیز بشود. به اعتقاد دانشمندان، ویروسی که در سرما خوردگی معمولی دست دارد می تواند عامل بروز همه گیری چاقی باشد که هم اکنون در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود. کارشناسان در کنگره چاقی اروپا در ˈسوفیاˈ واقع در بلغارستان اعلام کردند: افزایش چاقی در 30 سال گذشته با کشف آدنو ویروس ۳۶ (adenovirus 36) همراه بوده است.
آدنو ویروس ۳۶ بسیار عفونی است و می توانید سرفه های خفیف و سرماخوردگی ایجاد کند. دانشمندان با آزمایش بر روی حیوانات و تزریق این ویروس به آنها متوجه شدند که این حیوانات با وجود اینکه تغییری در میزان غذای مصرفی آنها ایجاد نشده بود اما اضافه وزن پیدا کردند. محققان می گویند، این ویروس راه خود را به سلول های چربی پیدا می کند و به آنها دستور می دهد که بیش از حد معمول چربی ذخیره کنند. به گفته محققان ، این ویروس همچنین به سلول های بنیادی دستور می دهد که به سلول های چربی تبدیل شوند. محققان همچنین متوجه شدند که احتمال آلوده شدن نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به هم سن و سالان لاغر خود به این ویروس دو و نیم برابر بیشتر بوده است.


برچسب‌ها: چاقی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آلمانی دستگاهی طراحی کرده اند که با پمپاژ آب سرد، به کاهش دردهای مفاصل و آرتروز بویژه کمک می‌کند. کمپرس یخ برای کاهش تورم و درد ناشی از جراحت یا ضرب‌دیدگی بسیار مفید است، اما محققان دستگاهی طراحی کرده‌اند که به جای استفاده از یخ، از آب سرد برای تسکین درد استفاده می‌کند. دستگاه Hilotherapy مجهز به پمپ‌هایی برای پمپاژ آب سرد بر روی قسمت‌های مختلف مفصل آسیب دیده است. در این دستگاه آب مدت طولانی‌تری در یک دمای خنک و ثابت بر روی مفصل پمپاژ می‌شود؛ تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده مستمر از آب سرد به کاهش تورم و دردهای آرتروز کمک کرده و سرعت بهبود آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد.
دستگاه پمپاژ آب سرد علاوه بر کاهش دردهای مفصلی در ورزشکاران، برای کاهش دردهای آرتزوز در سالمندان نیز مفید است؛ آزمایش عملکرد این دستگاه بر روی چند بیمار سالمند دچار تورم زانو بمدت 3 ساعت در روز طی 4 هفته حاکی از کاهش چشمگیر تورم و درد در این ناحیه است. به گفته محققان، استفاده از یخ یا گرما در اطراف مفصل آسیب دیده هر دو مفید هستند. دستگاه پمپاژ آب سرد Hilotherapy توسط محققان آلمانی شرکت Hilotherm طراحی و با قیمت 3100 دلار به بازار عرضه شده است.


برچسب‌ها: آرتروز, ابزار جدید, هیلوتراپی, Hilotherapy
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپيدميولوژي مزوتليوما، چالش هاي تشخيصي در مزوتليوما، Imaging در مزوتليوما، درمان هاي systemic در مزوتليوما، كنترل درد در مزوتليوما، RT در مزوتليوما می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, مزوتلیوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HLA تايپينگ در بيماران ساركوئيدوز، روشهاي نوين برونكوسكوپي در ساركوئيدوز، يافته هاي جديد در پاتوژنز بيماري ساركوئيدوز، Imaging ساركوئيدوز، PET در ساركوئيدوز، درگيري قلبي ساركوئيدوز، تظاهرات استئو آرتريكولر ساركوئيدوز، نقش کمبود ويتامينD در ساركوئيدوز، يافته هاي پاتولوژي در ساركوئيدوز می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, سارکوئیدوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که توسط گروهی از دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن انجام شده است نشان می دهد که میکروب های موجود در مدفوع انسان های لاغر موجب لاغری موش های چاق شد. میکروب ها نقش زیادی در مدیریت وزن بدن انسان ایفا می کنند. 
در این مطالعه محققان چهار جفت دوقلو را که یک جفت چاق و جفت دیگر لاغر بودند مورد آزمایش قرار دادند و از آنها نمونه مدفوع گرفتند. محققان سپس این نمونه های مدفوع را به موش های در حال پرورشی که فاقد میکروب روده بودند منتقل و مشاهده کردند نمونه های مدفوع دوقلوهای لاغر باعث حفظ وزن سالم موش ها شد در حالیکه مدفوع دوقلوی چاق باعث افزایش وزن موش ها شد.
محققان بعد از انجام آزمایشات بیشتر متوجه شدند که یک نوع میکروب خاص به نام Bacteroides که در مدفوع انسان های لاغر به وفور مشاهده می شود به موش های جوان کمک کرد که لاغر بمانند. با این وجود محققان اعلام کردند که تازمانیکه این تئوری بر روی انسان ها آزمایش نشود نمی توان در مورد کارایی آن بر روی انسان ها مطمئن بود. با این وجود این یافته دانشمندان را به میزان زیادی نسبت به درمان چاقی خوشبین کرده است . نتایج این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: کاهش وزن, مدفوع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی می گویند: بیماری آرتروز یک بیماری شایع و دردناک است اما مصرف شیر کم چرب، پیشرفت این بیماری را کند می کند. به ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی آرتروز گفته می شود که باعث تغییر شکل، درد و محدودیت حرکتی مفصل می شود. آرتریت به معنای التهاب مفصل است و Osteoarthritis شایع ترین نوع آرتریت محسوب می شود. در استئوآرتریت، عملکرد غضروف مفصلی با اختلال روبرو می شود و پس از مدتی استخوان نیز دچار آسیب می شود. گاهی آرتروز و استئوآرتریت با نام ساییدگی مفصلی نیز شناخته می شوند.
هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی می توان برای بهبود و جلوگیری از پیشرفت این عارضه تلاش کرد. مهمترین روش برای کاهش پیشرفت بیماری، انجام حرکات کششی و نرمش اصولی است. این فرآیند باعث افزایش جریان خون و افزایش مقاومت استخوان ها می شود. در ادامه توصیه شده است که غذاهایی مصرف شود که میزان التهاب را کاهش می دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که یکی از مهمترین مواد غذایی کاهش دهنده التهاب مفاصل، شیر کم چرب یا فاقد چربی است که پیشرفت آرتروز در زانوی زنان را کاهش می دهد.
در این بررسی 1260 زن و 900 مردی که از آرتروز مفصل رنج می بردند در طول چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج نشان می دهد که پیشرفت بیماری در زنانی که به طور مرتب شیر کم چرب یا بدون چربی مصرف می کردند، بسیار آهسته بود. در حال حاضر بیش از 27 میلیون شهروند آمریکایی 25 سال به بالا از این بیماری رنج می برند. زنان و مردان هر دو به این عارضه مبتلا می شوند ولی شکل بروز آن در این دو گروه متفاوت است و معمولا بیماری در زنان دردناک تر است.


برچسب‌ها: آرتروز, شیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریافته‌اند، وجود نوع خاصی از باکتری در بزاق می‌تواند به پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده کمک کند. سرطان لوزالمعده یک تومور بدخیم است که از سلول‌های تبدیل شده در بافت‌های تشکیل‌دهنده لوزالمعده نشأت می‌گیرد. رشد و گسترش این نوع سرطان در بدن با نشانه خاصی همراه نیست و به همین دلیل جزو دسته سرطان‌های خطرناک محسوب می‌شود. محققان دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو در تحقیقات خود دریافته‌اند، بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای یک مشخصه متفاوت و متمایز شامل نوع خاصی از باکتری در بزاق - در مقایسه با افراد سالم – هستند.
در این مطالعه تنوع باکتری بزاق در 131 بیمار شامل 63 زن و 68 مرد در مرکز سرطان Moores مورد بررسی قرار گرفت؛ از این گروه 14 نفر با سرطان لوزالمعده، 13 نفر با بیماری لوزالمعده، 22 نفر مبتلا به انواع دیگر سرطان و 10 نفر بدون بیماری تشخیص داده شدند. به گفته «پدرو تورس» سرپرست تیم تحقیقاتی، نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده از سطوح بالاتر دو باکتری دهانی خاص به نام‌های لپتوتریشیا و کمپیلوباکتر (Leptotrichia and Campylobacter) – در مقایسه با افراد سالم – برخوردار هستند. همچنین این دسته از بیماران دارای سطوح پایین‌تر استرپتوکوک، ترپونما و وایلونلا هستند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان، موفق به کشف مولکولی شدند که می‌تواند از علائم تحریک آسم جلوگیری کند. دکتر مینورا فوکودا از موسسه تحقیقات پزشکی سانفورد در اورلاندو فلوریدا که در تیم تحقیقاتی حضور دارد، به تازگی یافته‌های خود را در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کرده است. آسم بیماری مزمنی است که با قرار گرفتن در برابر محرک‌هایی مانند گرده گل و گرد وخاک باعث انقباض مجاری تنفسی و تولید مخاط شده که منجر به خس خس سینه، سرفه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس می‌شود. بنیاد آسم و آلرژی آمریکا اعلام کرد: تعداد بیماران آسمی از اوایل سال 1980 افزایش پیدا کرده است. میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بیش از 50 درصد و در میان افراد زیر 19 سال تا 80 درصد افزایش یافته است.
درمان قطعی برای آسم وجود ندارد، اما می‌توان به وسیله آنتی بیوتیک‌ها و ضد التهاب‌های موجود در اسپری‌ها، التهاب را کاهش داد. با این حال اکثر مردم موفق به کنترل مناسب آسم نمی‌شوند چرا که تنها در زمان حملات آسم به فکر آن می‌افتند! مایک ترینگل، معاون ارشد بنیاد آسم و آلرژی آمریکا گفت: کنترل آسم هنوز برای برخی بیماران غیر ممکن بوده و نیاز است تا تحقیقات بیشتری برای کشف درمان جدید انجام شود. با آزمایش بر روی موشها، محققان مولکول مصنوعی را کشف کردند که مانع ارسال سیگنال‌های سلول، برای شروع حملات آسم می‌شود.
تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که مولکول monosaccharide سولفات از طریق استنشاق یا وریدی می‌تواند به طور موثر آثار آسم مانند التهاب و تنگی مجاری تنفسی را کاهش دهد. در اوایل سال جاری، سایر تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است از افراد در برابر آسم محافظت کند. به گفته محققان، باکتری‌های روده، فیبر موجود در غذا را هضم کرده که باعث تولید اسیدهای چرب در جریان خون شده و همین امر به سیستم ایمنی موجود در ریه‌ها در برابر بیماری آسم کمک می‌کند.


برچسب‌ها: آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان امریکایی نشان می‌دهد: احتمال سیگاری شدن کودکان در بزرگسالی، با والدین سیگاری افزایش می‌یابد. این تحقیق تاثیر رفتار والدین معتاد به نیکوتین و افزایش خطر احتمالی رفتارهای آینده فرزند را نشان می‌دهد. بر اساس این تحقیق، ترک سیگار والدین در ابتدای زندگی کودکان از سیگاری شدن مادام‌العمر در نسل بعدی پیشگیری می‌کند.
سرپرست این تحقیق دارن مایز، دکترای آنکولوژی در دانشگاه جرج تاون آمریکا اظهار کرد: جلوگیری از سیگار کشیدن فرزند والدینی که هر دو معتاد به نیکوتین هستند، بسیار دشوار است. همچنین مهم است والدین آگاه باشند که رفتار فرزندان آنان در این مورد در واقع بازتاب رفتار آنان است. وی در ادامه افزود: ترک وابستگی به نیکوتین با وجود میل شدید به سیگار کشیدن تاثیرات مشابه مواد مخدر را بر بدن خواهد داشت. وی اظهار کرد: این تحقیق یکی از جامع‌ترین تحلیل‌ها در مورد خطر سیگار کشیدن نوجوانان است که از رفتار خانواده آنان نشات گرفته است. وابستگی به نیکوتین عامل موثری در انتقال سیگار کشیدن از نسلی به نسل دیگر است.


برچسب‌ها: سیگار, والدین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا آپرمیلاست (apremilast) با نام تجاری اتزلا (Otezla) را برای درمان بزرگسالان مبتلا به آرتریت فعال پسوریاتیک مورد تایید قرار داد. داروی خوراکی اتزلا مهارکننده ی انتخابی فسفودی استراز4 (PDE4) است و برای درمان بیماران بالغ مبتلا به آرتریت پسوریاتیک فعال استفاده می شود.این بیماری دارای روند مزمن همراه با علایم درد، سفتی ، تورم و حساسیت در محل مفاصل و التهاب رباط ها و تاندون های خاص و کاهش عملکرد فیزیکی است. تاییدیه دارو بر اساس ایمنی و اثربخشی آن بود که این نتایج از 3 مرکز(پالاس(PALACE) 1،2 و3) به دست آمده اسن که بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک در فاز فعال که تحت درمان با داروهای DMARD (داروهای تغییردهنده ی بیماری و آنتی روماتیسم) یا تحت درمان بیولوژیک بودند را بصورت تصادفی و دوسوکور وارد مطالعه کردند. نتایج با گروه دارونما (پلاسبو) مقایسه می شدند. بیش از 75 درصد بیماران فقط با DMARD و 22 درصد آنان با داروهای بیولوژیک درمان شده بودند. درمان با OTEZLA با یا بدون همراهی DMARD با گروه دارونما با یا بدون تجویز DMARD مقایسه می شد. نتیجه این شد که بهبودی بیشتری در علایم و نشانه های بیماری ایجاد شد که این میزان در هفته ی 16 با تخمین نسبت بیمارانی که به پاسخ ACR20 رسیدند، به دست آمد در پالاس 1 در هفته ی 16 ، 38 درصد بیماران درمان شده با OTEZLA به میزان 30 mg ، دو بار در روز به پاسخ ACR20 رسیدند که این میزان در گروه دارونما 19 درصد بود. نتایج مشابه در پالاس 2 و 3 دیده شد. بهبودی در حد پاسخ -های ACR50 و ACR70 نیز در هفته ی 16 در این 3 مطالعه دیده شد. ویژگی مشخص آرتریت پسوریاتیک، حساسیت و تورم در داخل و اطراف مفصل است. در هفته ی 16 بیماران درمان شده با OTEZLA در مقایسه با گروه دارونما، کاهش ورم و حساسیت مفصل داشتند. درمان با OTEZLA در هفته 16 منجر به بهبود در هر 7 بخش کرایتریای ACR شد.همچنین بهببودی در سایر عملکردهای فیزیکی مرتبط با بیماری نیز دیده شد. درمان با OTEZLA باعث بهبود داکتیلیت (التهاب انگشت ها) و انتزیت (التهاب در محل اتصال رباط یا تاندون به استخوان) در بیمارانی که قبلا این علایم را داشتند، شد. انتزیت و داکتیلیت نشانه های اختصاصی مرتبط با بروز آرتریت پسوریاتیک هستند. درکارآزمایی بالینی OTEZLA، بیشترین عوارض جانبی دارو در دو هفته ی اول درمان رخ داد که با ادامه دادن درمان ازبین رفت. عوارض جانبی در هفته ی 16 به بعد در حداقل 2 درصد بیمارانی که 30 میلی گرم OTEZLA 2 باردر روز مصرف میکردند مشاهده شد که 1 در صد بیشتر ار گروه دارونما بود.این عوارض از این قرار بودند: اسهال، تهوع، سردرد، عفونت سیستم تنفسی فوقانی، استفراغ، نازوفارنژیت و درد قسمت بالایی شکم. نسبت بیمارانی که 30 میلی گرم OTEZLA 2 بار در روز دریافت میکردند و بخاطرعوارض جانبی درمان خود را ادامه ندادند، 4.6 درصد و در بیماران گروه دارونما، 1.2 درصد بود. شایع ترین عوارض جانبی که منجر به قطع درمان در هفته ی 16 به بعد می شدند شامل تهوع (1.8 درصد)، اسهال (1.8 درصد) و سردرد (1.2. درصد) بود. تجویز OTEZLA در بیمارانی که واکنش های آلرژیک شدید به این دارو یا هرکدام از اجزای تشکیل دهنده ی آن دارند، ممنوع است.


برچسب‌ها: داروی جدید, اتزلا, آپرمیلاست, آرتریت, آرترین پسوریاتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در هفته‌هاي اخير تزريق زيرپوستي آلبيگلوتايد(Albiglutide) با نام تجاري تانزيوم (Tanzeum)را براي بهبود کنترل قندخون به‌تنهايي يا همراه با رژيم غذايي و ورزش در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 2 مورد تاييد قرار داده است. ديابت نوع2 بيشترين موارد ابتلا به ديابت را شامل مي‌شود. بالا بودن قندخون باعث افزايش خطر ابتلا به مشکلات جدي مانند بيماري قلبي، نابينايي، آسيب کليوي و عصبي مي‌شود. تانزيوم، يک آگونيست گيرنده پپتيد شبه گلوکاگون يک است. اثربخشي و ايمني اين دارو در 8 مطالعه باليني با شرکت بيش از 2 هزار بزرگسال مبتلا به ديابت نوع 2 بررسي شده است. در مصرف‌کنندگان تانزيوم بهبود قابل‌توجه هموگلوبين A1C مشاهده شد. اين دارو را مي‌توان به‌تنهايي يا در ترکيب با ساير داروهاي مورد استفاده در درمان ديابت نوع2 مانند مت‌‌فورمين، گليمپ‌يرايد،پيوگليتازون و انسولين تجويز کرد. تانزيوم نبايد در مبتلايان به ديابت نوع1، افراد با کتواسيدوز ديابتي و به عنوان خط اول درمان براي بيماراني که نتوانسته‌اند قندخون را با رژيم غذايي و ورزش کنترل کنند، تجويز شود. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با تانزيوم در مطالعات عبارت بودند از اسهال، تهوع و واکنش‌هاي محل تزريق.


برچسب‌ها: داروی جدید, تانزيوم, آلبيگلوتايد, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا راگويتک(Ragwitek) را به عنوان اولين ماده آلرژي‌زاي مورد استفاده به صورت زيرزباني، براي درمان رينيت آلرژيک ناشي از ابروسيا (تب يونجه) همراه يا بدون التهاب ملتحمه در بزرگسالان 18 تا 56 سال مورد تاييد قرار داده است. راگويتک، حاوي عصاره به‌دست‌آمده از گرده ابروسياي کوتاه‌قد (آمبروزيا آرتميسيفوليا) است. راگويتک به شکل قرصي است که روزانه زير زبان گذاشته مي‌شود. درمان با راگويتک، 12 هفته قبل از شروع فصل گرده‌افشاني ابروسيا آغاز مي‌شود. اولين دوز دارو در مرکز درماني مصرف شود و بيمار حداقل 30 دقيقه تحت نظر قرار مي‌گيرد. بيمار مي‌تواند دوزهاي بعدي را در خانه مصرف کند. مبتلايان به رينيت آلرژيک با يا بدون کونژکتيويت ممکن است آبريزش بيني، عطسه مکرر، خارش بيني، احتقان بيني و اشک‌ريزش و خارش چشم را تجربه کنند. گرده ابروسيا يکي از شايع‌ترين آلرژن‌هاي فصلي است که اواخر تابستان و اوايل پاييز مشکل‌آفرين مي‌شود. اثربخشي و ايمني راگويتک در مطالعات انجام‌شده روي 1700 بيمار بزرگسال بررسي شده است. شايع‌ترين عوارض ناخواسته گزارش‌شده در بيماران تحت درمان با راگويتک عبارت بودند از خارش دهان، گوش و گلو. به 760 نفر از اين بيماران به طور کاملا تصادفي راگويتک يا دارونما داده شد. در طول يک فصل گرده‌افشاني، بيماران تحت درمان با راگويتک در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما، با کاهش 26 درصدي در علايم آلرژيک مواجه شدند.


برچسب‌ها: داروی جدید, راگویتک, رینیت آلرژیک, تب یونجه, ابروسیا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


شرکت بريستول-ماير اعلام کرده درخواست ثبت داروي جديد براي محصولات در دست تحقيق خود، داکلاتاسوير(Daclatasvir) و آسوناپروير(Asunaprevir) را به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کرده است. اطلاعات مذکور از تجويز داکلاتاسوير همراه آسوناپروير در مبتلايان به ژنوتيپ 1b هپاتيت ويروسي C حمايت مي‌کند. تاييد اين درخواست از سوي FDA گام بزرگي در راه متداول شدن رژيم‌هاي درماني با پايه داکلاتاسوير در آمريکاست.


برچسب‌ها: داروی جدید, هپاتیت, داکلاتاسوير, آسوناپروير
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا سيلتوکسيماب(Siltuximab) با نام تجاري سيلوانت(Sylvant)را براي درمان بيماري چندمرکزي کاستلمن (MCD)مورد تاييد قرار داده است. بيماري کاستلمن باعث رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني در غدد لنفاوي و بافت‌هاي مرتبط با آن در بدن مي‌شود. اين بيماري در اغلب موارد بزرگسالان را گرفتار مي‌كند و با بروز علائمي مانند تب، تعريق شبانه، کاهش وزن، ضعف و بي‌حالي همراه است زيرا سيستم ايمني مبتلايان ضعيف مي‌شود و توان مبارزه با عفونت‌ها را ندارد. سيلوانت، دارويي تزريقي است که با بلوک پروتئين محرک رشد غيرطبيعي سلول‌هاي ايمني اثر مي‌کند. اين دارو براي آن گروه از مبتلايان به بيماري کاستلمن تجويز مي‌شود که به HIV يا ويروس هرپس انساني 8 (8-HHV) آلوده نيستند. سيلوانت اولين داروي مورد تاييد FDA براي درمان مبتلايان به بيماري چندمرکزي کاستلمن است و تحت قوانين مربوط به داروهاي اورفان-که براي درمان يک بيماري نادر تجويز مي‌شوند-مورد تاييد قرار گرفت. اثربخشي و ايمني سيلوانت در يک مطالعه باليني با شرکت 79 بيمار مبتلا به کاستلمن که HIV و 8-HHVمنفي بودند، بررسي شد. بيماران در 2 گروه مطالعه شدند؛ يک گروه ترکيب سيلوانت و درمان حمايتي و گروه ديگر دارونما و درمان حمايتي را دريافت کردند. نتايج نشان دادند 34 درصد از بيماران تحت درمان با سيلوانت و درمان‌هاي حمايتي، پاسخ بهتري در مقايسه به دريافت‌کنندگان دارونما داشته‌اند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, سيلوانت, سيلتوکسيماب, کاستلمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد در سالن باقرالعلوم یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل نقش كاركنان بهداشتي دركنترل مصرف سيگارو آثار سوء اقتصادی مصرف سیگار، سيگار وبيماريهاي قلبي وعروقي، سيگار بيماريها واجزاء زيانبار، آموزش نحوه برقراري ارتباط با بيماران مراجعه كننده به مركز، جايگزين هاي نيكوتيني، سیگار از دیدگاه روانشناسی، ساختار كلينيك ترك سيگاروتوصيه هاي رفتاري ترك دخانيات، ارزشيابي عملكرد مراكز مشاوره ترك دخانيات، تجربیات ترک سیگار در استان یزد، سندرم ترك دخانيات، جایگزین های نیکوتین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی یزد, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


گلوتازون (پیوگلیتازون) از دسته داروهاي تيازوليدين ديون مي باشد كه مكانيسم اثر آن وابسته به حضور انسولين است. اين دارو باعث كاهش مقاومت به انسولين در بافت هاي محيطي و كبد مي شود كه به موجب آن باعث افزايش مصرف گلوكز با واسطه انسولين و كاهش آزادسازي گلوكز از كبد مي گردد. گلوتازون القاء كننده ترشح انسولين نمي باشد بلكه اثر خود را از طريق اثر آگونيستي بر گيرنده ای به نام  PPARϒ ( Peroxisome Prolifrator-Activated-Receptor gamma ) اعمال مي نمايد. اين رسپتور جهت هورمون هاي موثر بر هسته مي باشد كه فعال شدن آن توسط گلوتازون باعث تعديل رونويسي از تعدادي از ژن هايي مي شود كه در كنترل متابوليسم چربي و گلوكز دخيل مي باشند از جمله افزايش توليد ناقلين گلوكز به درون سلول (ناقلين نوع 1 و 4) كه باعث افزايش انتقال گلوكز به عضلات و بافت چربي مي شود.
همچنين گلوتازون باعث فعاليت هورمون هاي مترشحه از آديپوسيت كه مهمترين آن ها آديپونكتين است، مي شود. آديپونكتين مستقيماً باعث افزايش حساسيت به انسولين و نيز افزايش توليد AMPkinase مي گردد. AMPkinase نيز عاملي موثر در افزايش حساسيت به انسولين، افزايش انتقال گلوكز به درون عضله و افزايش اكسيداسيون اسيدهاي چرب مي باشد. حدود 2 ساعت پس از مصرف خوراكي گلوتازون غلظت پلاسمايي آن به حداكثر مي رسد، وجود غذا باعث افزايش اين زمان به 3 تا 4 ساعت مي گردد وليكن بر ميزان جذب دارو تاثيري ندارد. اتصال پروتئيني آن بالا و در حدود 99 % است كه عمدتاً به آلبومين متصل مي شود. متابوليسم اين دارو در كبد و توسط آنزيم CYP2C8 و CYP3A4 و به شكل هيدروكسيلاسيون و اكسيداسيون است. پس از مصرف خوراكي، گلوتازون دفع كليوي ناچيزي دارد. اين گونه فرض شده است كه قسمت عمده دفع اين دارو به شكل دست نخورده يا متابوليت هايش از طريق ترشح صفرا و مدفوع مي باشد. نيمه عمر گلوتازون و متابوليت هايش در رنج ۳ تا ۷ و ۱۶ تا ۲۴ ساعت مي باشد. این دارو در درمان ديابت مليتوس نوع II به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, گلوتازون, پیوگلیتازون, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


نکسیوس (اس امپرازول) مهار كننده پمپ پروتوني و مهار كننده ترشح اسيد معده می باشد. اين دارو با مهار انتخابي پمپ k/h- ATPase در سلول هاي پاريتال معده، از ترشح اسيد جلوگيري ميكند. فراهمي زيستي دارو 90 % مي باشد و غذا باعث كاهش جذب آن مي گردد. اس- امپرازول تا 97 % به پروتئين هاي پلاسما باند مي شود. از طريق سيستم آنزيمي سيتوكروم P450 در كبد به متابوليتهاي غير فعال تبديل ميگردد. دفع اين دارو عمدتا از راه ادرار ميباشد كه حدود 80 ٪ آن به صورت متابوليت غيرفعال و كمتر از 1% دارو بصورت دست نخورده دفع ميگردد، حدود 20 ٪ دارو نيز از راه مدفوع دفع ميشود. نيمه عمر دارو بین 1 تا 1.5 ساعت می باشد.
موارد مصرف نکسیوس عبارتند از: ازوفاژيت اروزيو، ريفلاكس معده به مري علامت دار ، عفونت هليكوباكتر پيلوري (كاهش خطر عود زخم دوازدهه)، كاهش خطر زخم معده ناشي از مصرف ضدالتهابهاي غيراستروئيدي، سندروم زولينجر- اليسون

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, نکسیوس, اس امپرازول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


جذب سيستميك زنولیپ (ارلیستات) بسيار اندك است. زمان رسيدن به حداكثر غلظت پلاسمايي حدود 8 ساعت است. ميزان اتصال پروتئيني دارو 99% است و عمدتاٌ در دستگاه گوارش متابوليزه مي شود و حاصل متابوليسم دارو ايجاد 2 نوع متابوليت (M1 و M2) مي باشد كه از لحاظ فارماكولوژيك فاقد اهميت هستند. دفع دارو عمدتاٌ(در حدود97%) از طريق مدفوع صورت مي گيرد كه اين مقدار 83% آن به طور دست نخورده دفع مي شود. همچنين حدود 2% دارو نيز از طريق ادرار دفع مي شود. اورلي استات به صورت برگشت پذير ليپاز هاي روده اي را مهار مي كند. در لومن معده وروده، از طريق پيوند كووالانس به سرين فعال ليپاز هاي معده و پانكراس متصل مي شود و از هيدروليز تري گليسيريد هاي موجود در رژيم غذايي به اسيد هاي چرب قابل حذف و منوگليسيريدها جلوگيري مي كند.
زنولیپ
در كنترل چاقي (شامل كاهش وزن و حفظ وزن) همراه با رژيم غذايي كم كالري است. زنوليپ® در كنترل ازدياد وزن در افراد با BMI > 30 Kg/m2 و يا افرادي كه BMI > 27 Kg/m2 داشته و ريسك فاكتورهايي از جمله فشار خون بالا، ديابت و يا ديس ليپيدمي دارند، استفاده مي شود. زنوليپ® همراه با رژيم غذايي كم كالري در كنترل وزن به كار مي رود. كاهش وزن 2 هفته پس از آغاز درمان قابل مشاهده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زنولیپ, ارلیستات, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


جذب اسلیت (استيل سيستئين) از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراكي سريع و كامل مي باشد. حداكثر غلظت پلاسمايي آن طي يك تا دو ساعت حاصل مي شود. فراهمي زيستي دارو 4 تا 10 درصد و نيمه عمر آن حدود 6 ساعت است. فرآيند متابوليسم آن كبدي است. استيل سيستئين در ديواره روده كوچك و در عبور اول كبدي استيل زدايي مي شود. حدود 30 درصد دوز مصرف شده دارو توسط كليه ها دفع مي شود.گروه سولفيدريل استيل سيستئين باعث شكستن پلهاي دي سولفيدي ترشحات غليظ سيستم برونشيال مي شود، در نتيجه مولكولهايي با وزن كمتر ايجاد و جريان خلط را تسهيل مي نمايد كه به واسطه سرفه خارج مي گردد، بدين شكل خطر ابتلا به بيماريهاي عفوني دستگاه تنفسي را كاهش مي دهد. همچنين با پاكسازي راههاي تنفسي، سرفه تسكين مي يابد و تنفس راحت تر مي شود.
اسلیت به عنوان موكوليتيك در درمان كمكي بسياري از بيماريهاي تنفسي كه با افزايش ترشحات غليظ مجاري تنفسي همراه است، استفاده مي گردد. مقدار و نحوه مصرف این دارو روزانه 600 ميلي گرم است. يك عدد قرص جوشان را در نصف ليوان آب سرد حل كرده و بلافاصله بنوشيد. هيچ داروي ديگري به اين محلول اضافه نشود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسلیت, ان استیل سیستئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


ازتیمایب یک مهارکننده جذب کلسترول است که از نظر شیمیایی و فارماکولوژیک با سایر داروهای کاهنده چربی خون رایج، متفاوت است. به دنبال مصرف، دارو در پرزهای روده کوچک لوکالیزه شده و مانع جذب کلسترول و در نتیجه کاهش میزان انتقال کلسترول به کبد می گردد. در نهایت با کاهش ذخیره کبدی کلسترول، میزان کلیرانس آن از خون توسط کبد افزای می یابد. این دارو باعث کاهش کلسترول کلی، کلسترول LDL ، ApoB ، تری گلیسیرید و افزایش HDL می شود.
ازتیمایب به سرعت از روده جذب شده و میزان چربی غذا بر میزان جذب آن اثر ندارد ولی حداکثر غلظت پلاسمایی آن با غذاهای حاوی چربی افزایش می یابد. ازتیمایب در روده کوچک و در کبد متابولیزه شده و به شکل ازتیمایب گلوکوروناید در می آید. نیمه عمر دارو و متابولیت های آن 22 ساعت است. زمان به حداکثر رسیدن غلظت پلاسمایی برای ازتیمایب 12- 4 ساعت و برای ازتیمایب گلوکوروناید 2- 1 ساعت است. حذف دارو عمدتا از طریق مدفوع (به صورت ازتیمایب) و بخش اندکی از طریق ادرار (به شکل ازتیمایب گلوکوروناید) صورت می گیرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ازتیکول, ازتیمایب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید روانشناسان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا نشان می‌دهد چاق نامیدن دختران در سن 10 سالگی احتمال ابتلای آنان به چاقی را در سن 19 سالگی افزایش می‌دهد. در این تحقیقات هزار و 213 دختر دو رگه سیاه پوست و هزار و 166 دختر سفید پوست مورد بررسی قرار گرفتند. 58 درصد از آنان در سن 10 سالگی خیلی چاق نامیده شده بودند. وزن و قد تمام دختران در ابتدای تحقیقات و پس از 9 سال اندازه گیری شد.
محققان دریافتند، دخترانی که چاق نامیده شده‌اند، احتمال ابتلای آنان به چاقی در سن 19 سالگی بیشتر از دیگر دختران است. همچنین به هر میزان تعداد افرادی که شخص را چاق نامیده‌اند بیشتر باشد احتمال ابتلا به چاقی افزایش می‌یابد. این نتایج بدین معناست که حتی چاق نامیدن، احتمال چاقی را افزایش می‌دهد چرا که ممکن است شخص رفتارهایی را از خود نشان دهد که منجر به چاقی می‌شود. در این تحقیقات از داده‌های مرکز قلب، ریه و خون موسسه ملی بهداشت آمریکا استفاده شده است. نتایج این تحقیقات در مجله کودکان جاما (JAMA) منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, دختران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان در مرکز سرطان جامع لومباردی جورج تاون دریافتند که مهار یک پروتئین منفرد، رشد سرطان لوزالمعده را متوقف می‌کند. محققان با سرکوب پروتئین"Yap" در مدل‌های حیوانی و سلول‌های سرطانی انسانی موفق به مهار رشد بیشتر سرطان لوزالمعده شدند؛ این امر مبنی بر جلوگیری از گسترش اولیه این سرطان نیست.
پژوهشگران این یافته را "پاشنه آشیل سرطان لوزالمعده" توصیف کرده‌اند چرا که هدف قرار دادن این پروتئین می‌تواند در مبارزه با این سرطان بسیار موثر واقع شود. در حقیقت این پروتئین مانند کلیدی حیاتی عمل می‌کند که رشد و گسترش این سرطان را پشتیبانی می‌کند. "Yap" پروتئینی است که در سایر سرطان‌هایی نظیر تومورهای کبدی، ریوی و معده‌ای نیز بیان بیش از حدی از خود نشان می‌دهد. بیش از 95 درصد مبتلایان به سرطان لوزالمعده دارای جهش در ژنی موسوم به "KRAS" و حدود 75 درصد نیز در ژن "p53" دچار جهش هستند.در بدن موش‌های این آزمایش نیز ژن‌های "KRAS" و "p53" دارای جهش بودند و به همین علت نتایج به دست آمده با واقعیت مورد انتظار مطابقت دارد.
محققان طی این پژوهش دریافتند که "Yap" در نمونه‌های انسانی و موش‌ها بیش از حد بیان شده است (بیان ژن فرایندی است که در آن اطلاعات درون ژن استفاده می‌شود تا یک محصول کاربردی از آن به دست آید) و مهم‌تر اینکه جهش "KRAS" در بیشتر سرطان‌های لوزالمعده، باعث فعال کردن "Yap" می‌شود. در واقع، ژن جهش یافته "KRAS" با استفاده از "Yap" باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود، بنا براین با مهار "Yap"، فعالیت این ژن نیز متوقف می‌شود. طی این مطالعه، محققان نیز متوجه شدند که "Yap"، فعالیت آنکوژن "p53" را نیز متوقف می‌کند، اما هنوز ماهیت این رابطه شناخته نشده است. امید پژوهشگران بر این است که با تولید دارویی جدید، فعالیت "YAP" را در بیمارانی که دچار این ونه جهش‌های ژنی هستند، مهار کنند. این پژوهش در مجله "Science Signaling" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نوعی کپسول خوراکی که هنگام حرکت از خلال دستگاه گوارش، مرتعش می‌شود، نویدی برای درمان غیردارویی یبوست است. در مطالعه جدید دانشمندان، کپسول ارتعاشی به طور هفتگی، حرکات روده بیماران مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک (CIC) و سندرم روده تحریک پذیر با غلبه درد و یبوست (C-IBS) را دو برابر کرد. علی‌رغم استفاده گسترده از دارو برای درمان یبوست، تقریبا 50 درصد بیماران به دلیل عوارض جانبی، دغدغه‌های ایمنی درباره استفاده درازمدت یا عدم عملکرد این درمان، از آن ناراضی هستند.
در این تحقیق، 26 بیمار هفته‌ای دو بار این کپسول ارتعاشی را مصرف کردند و به یک پرسشنامه درباره حرکت روزانه روده و استفاده از ملین پاسخ دادند. در ابتدا تمامی بیماران دوره زمانی دو هفته‌ای را بدون استفاده از ملین‌ها تجربه کردند و پس از مصرف کپسول ارتعاشی، افزایش در حرکات آنی روده از دو بار به چهار بار در هفته و همچنین کاهش علائم یبوست را گزارش کردند. کاربرد این کپسول اثرات جانبی حداقل را موجب شد.
کپسول جدید مجهز به موتور کوچکی در درونش بوده و برای مرتعش‌شدن شش تا هشت ساعت پس از مصرف برنامه‌ریزی شده است. ارتعاشات (تحریکات مکانیکی) موجب انقباض در درون روده می‌شود که این امر به عبورکردن مدفوع از خلال دستگاه گوارش کمک می‌کند. دانشمندان به دنبال پایه‌گذاری یک مطالعه کنترل‌شده برای بسط این یافته‌ها و کنکاش بیشتر پتانسیل کپسول جدید هستند. یبوست مزمن اختلال بسیار شایعی است که بر 15 درصد جمعیت آمریکا تاثیر گذاشته است.


برچسب‌ها: یبوست مزمن, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به دیابت بزودی می‌توانند با استفاده از یک چسب مخصوص، سلامت یا آسیب‌دیدگی عروق پا را براحتی در منزل مورد بررسی قرار دهند. آسیب به اعصاب یا نوروپاتی دیابتی – اختلال در عملکرد اعصاب محیطی بدن – یکی از مشکلات شایع در دیابت‌های کنترل نشده محسوب می‌شود که 50 درصد بیماران را درگیر می‌کند.
سطوح بالای قند خون بیمار باعث آسیب دیدن شاخه‌های حسی اعصاب محیطی می‌شود؛ این مشکل با درد یا بی‌حسی همراه است، اما خطر اصلی زمانی بروز می‌کند که زخم جزئی به عفونت شدیدی تبدیل شده و با گسترش عفونت، بافت از بین رفته و پزشکان مجبور به قطع پای بیمار می‌شوند. تشخیص به موقع نوروپاتی دیابتی در مراحل اولیه نیازمند کنترل منظم است؛ یکی از این روش‌های موجود «الکترومیوگرافی» است که شامل قرار دادن الکترودها درون عضلات و بررسی عملکرد اعصاب محیطی است. این روش در مراکز درمانی و زیر نظر متخصص انجام می‌شود، اما محققان روش ساده‌تری را ابداع کرده‌اند.
محققان با هدف جلوگیری از قطع پای بیماران دیابتی در اثر نوروپاتی دیابتی، چسب Neuropad را تولید کرده‌اند که با بررسی وضعیت عرق کردن، آسیب‌دیدگی عروق پا را تشخیص می دهد. چسب پس از قرار گرفتن در کف پا در مدت 10 دقیقه میزان تعرق را بررسی می‌کند؛ تغییر رنگ چسب از آبی به صورتی نشان‌دهنده مناسب بودن شرایط و عدم تغییر رنگ در اثر نبود عرق به معنای وجود مشکل در اعصاب پا است. محققان دانشگاه آکسفورد عملکرد چسب Neuropad را بر روی 3000 بیمار مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار داده‌اند که نتایج بدست آمده حاکی از دقت 86 درصدی این چسب در تشخیص آسیب‌دیدگی عروق پا است.


برچسب‌ها: دیابت, چسب, ابزار جدید, نوروپد, Neuropad
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


آخرین اندام روی تراشه تولیدشده توسط «موسسه مهندسی الهام از زیست‌شناسی وایس» در دانشگاه هاروار، ساختار، عملکرد و ساختار مغز استخوان را بازتولید می‌کند.  مغز استخوان بافت پیچیده‌ای است که تاکنون دانشمندان می‌توانستند آن را در حیوانات زنده مطالعه کنند، با این حال، سامانه جدید که «مغز استخوان روی تراشه» نام گرفته، به دانشمندان امکان آزمایش اثرات داروهای جدید و عوامل سمی در کل مغز استخوان را می‌دهد.
می‌توان سیستم مزبور را برای طراحی استراتژی‌های کارآمد و ایمن با هدف پیشگیری یا درمان اثرات مرگبار تشعشع روی مغز استخوان و بدون مراجعه به آزمایش‌های حیوانی انجام داد. در آزمایش‌های اولیه، مغز استخوان مهندسی‌شده مانند مغز استخوان انسان در پاسخ به تشعشع خشکیده می‌شد مگر این که یک داروی شناخته‌شده برای جلوگیری از سمی‌شدن ناشی از تشعشع حاضر می‌بود. این ابزار همچنین می‌تواند سلولهای خونی را تولید کند که در یک سیستم گردش خون مصنوعی برای تامین شبکه‌ای از دیگر «اندام روی تراشه» گردش می‌کند. در آینده، می‌توان از مغز استخوان روی تراشه برای حفظ موقتی مغز استخوان بیماران سرطانی و زمانی استفاده کرد که این افراد در حال تجربه درمان‌های آسیب‌رساننده به مغز استخوان مانند پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی با دوز بالا هستند.
مغز استخوان اندام بی‌نهایت پیچیده‌ای است که مسئول تولید تمامی انواع سلول‌های خونی بدن بوده و سامانه ابداعی قادر به تکرار این پیچیدگی و حفظ آن به شکل کاربردی در آزمایشگاه است. مغز استخوان روی تراشه می‌تواند سلول‌های خونی تولید کند که در سیستم گردش خون مصنوعی گردش می‌کنندو شبکه‌ای از دیگر اندام‌های روی تراشه را تجهیز می‌کنند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Methods منتشر شد.


برچسب‌ها: مغز استخوان, تراشه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۴ آذر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سرطان, همایش گوارش, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تبريز
زمان برگزاری: ۹ الی ۱۰ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش هپاتیت, همایش داخلی, علوم پزشکی تبریز, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برای نخستین‌بار محققان آمریکایی ارتباط بین دیابت و تغییر در اندازه مغز و کاهش ماده خاکستری را نشان دادند. همزمان با شیوع دیابت در جهان، درک بهتر از این بیماری به توسعه فرآیندهای درمانی موثرتر منجر خواهد شد. مطالعه صورت گرفته توسط محققان نشان می‌دهد، ماده خاکستری مغز در اثر ابتلا به دیابت به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. دکتر «نیک برایان» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا تأکید کرد: در تحقیقات خود دریافتیم که بیماران با دیابت شدید از بافت مغزی کمتری برخوردار هستند و برای نخستین‌بار ارتباط بین دیابت نوع 2 و کاهش ماده خاکستری مغز را نشان دادیم.
در این مطالعه محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای کشف ارتباط بین دیابت نوع 2 و وضعیت ساختار مغز 614 بیمار با متوسط سن 62 سال استفاده کردند؛ متوسط طول مدت بیماری در این گروه نیز 9.9 سال است. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، مدت طولانی‌تر ابتلا به دیابت با کاهش حجم مغز بخصوص ماده خاکستری در ارتباط است؛ همچنین هیچ ارتباط مستقیمی بین ابتلا به دیابت با بیماری ایسکمیک قلب - عدم دریافت خون اکسیژن دار کافی توسط مغز - مشاهده نشد. نتایج این مطالعه در نشست انجمن دیابت آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قلم آماده تزريق بيدورئون(Bydureon Pen) 2 ميلي‌گرمي را که حاوي اکسناتايد(Exenatide) آهسته‌رهش به شکل سوسپانسيون تزريقي است به‌عنوان درمان همراه با رژيم غذايي و ورزش براي بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع2 مورد تاييد قرار داده است. قلم آماده تزريق بيدورئون را نبايد در درمان مبتلايان به ديابت نوع1 يا مبتلايان به کتواسيدوز ديابتي نسخه کرد. همچنين، به‌عنوان خط اول درمان در افرادي که با ورزش و رژيم غذايي به کنترل مطلوب قندخون نمي‌رسند، توصيه نمي‌شود. تجويز همزمان انسولين و قلم آماده تزريق بيدورئون هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته بنابراين توصيه نمي‌شود. قلم آماده تزريق بيدورئون، اولين و تنها داروي با الگوي مصرف يک‌بار در هفته براي بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع2 است. قلم‌هاي آماده تزريق دارو، بيمار را از صرف زمان براي آماده کردن ويال و سرنگ بي‌نياز مي‌کند. مطالعات نشان داده‌اند قلم بيدورئون در کاهش HbA1c تواناست.
در پايان يک مطالعه 24 هفته‌اي، قابليت بيدورئون در کاهش HbA1c در مقايسه با بيتا(Byetta) با الگوي مصرف 2 بار در روز، 6/1 درصد در مقابل 9/0 درصد به‌دست آمد. به علاوه، ميزان کاهش وزن در گروه تحت درمان با بيدورئون، 3/2 کيلوگرم و در گروه تحت درمان با بيتا، 4/1 کيلوگرم بود. البته تجويز بيدورئون براي درمان چاقي مجاز نيست و هنوز تحت مطالعه قرار نگرفته است. در برگه اطلاعات دارويي مربوط به بيدورئون، هشدار در مورد خطر ابتلا به تومورهاي سلول C تيروييد ذکر شده بنابراين تجويز بيدورئون در افراد با سابقه قبلي يا سابقه خانوادگي کارسينوم مدولاري تيروييد و نيز مبتلايان به سندروم نئوپلازي اندوکرين نوع2 يا در افراد با سابقه واکنش‌هاي حساسيتي شديد به اکسناتايد ممنوع است.
براساس مطالعات پس از تاييد روي داروي اکسناتايد، ارتباط ميان مصرف آن و پانکراتيت حاد مطرح شده است، بنابراين در صورت شک به پانکراتيت، بيدورئون بايد قطع شود و تا زمان رد قطعي ابتلا به پانکراتيت مجددا شروع نشود. بيدورئون و بيتا، حاوي ماده موثره يکساني هستند و نبايد با هم مصرف شوند. قلم آماده تزريق بيدورئون، از طريق تکنولوژي ميکروسفر، اکسناتايد را به بدن منتقل مي‌کند. بيدورئون را مي‌توان هر ساعت از روز، همزمان يا غيرهمزمان با وعده غذايي استفاده کرد.


برچسب‌ها: دیابت, اکسناتايد, بيدورئون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا هشدار داده دوري پنم(Doripenem)با نام تجاري دوري باکس(Doribax)، داروي آنتي باکتريال مورد استفاده در درمان بيماراني که حين اتصال به ونتيلتور دچار پنوموني مي‌شوند، باعث افزايش خطر مرگ و کاهش احتمال درمان در مقايسه با مصرف‌کنندگان ايمي‌پنم و سيلاستاتين مي‌شود، بنابراين متخصصان بايد هنگام تجويز دوري پنم خطرات و مزاياي اين دارو را درنظر داشته باشند. لازم به ذکر است دوري پنم، هنوز در مورد انديکاسيون مورد تاييد FDA براي اين دارو، يعني درمان بزرگسالان مبتلا به عفونت‌هاي داخل شکمي عارضه‌دار و عفونت‌هاي ادراري عارضه‌دار مانند پيلونفريت، موثر و بي‌خطر دانسته شده است.


برچسب‌ها: دوری پنم, دوری باکس, پنومونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه پزشکی ویرجینیای آمریکا در تحقیقات خود موفق به کشف داروی ترکیبی جدیدی برای درمان سرطان پانکراس شدند. دوکسوروبیسین (DOX)، دارویی قدیمی است که پیش از این در درمان چندین نوع سرطان مورد استفاده قرار گرفته است. با این وجود بیماران معمولا به دلیل افزایش فعالیت پروتئین خاص یا افزایش سلول‌های حامل دارو که سبب کاهش سطح سلولی دارو می‌شود، نسبت به این دارو مقاومت پیدا می‌کنند. این امر به ویژه در سرطان پانکراس که نسبت به درمان‌های دارویی از جمله داروهای حاوی DOX مقاوم است، مشاهده می‌شود.
این تحقیقات بر روی مقاومت دارویی تمرکز داشت که می‌تواند دوباره سلول‌های سرطانی را نسبت به داروی DOX حساس کند. دکتر دورانت، سرپرست تحقیقات، ترکیبی از داروی DOX را با داروی BEZ235 که در سلول‌های پروتئینی مقاوم در برابر داروی DOX ساکن می‌شود، مورد استفاده قرار داد. نتایج نشان داد که در درمان دارویی ترکیبی DOX و BEZ میزان سلول‌های سرطانی باقی مانده بسیار کمتر از زمانی است که تنها یک دارو برای درمان استفاده می‌شود. همچنین ترکیب BEZ با DOX سبب تجمع مقدار قابل توجهی از داروی DOX در سلول‌های سرطانی می‌شود. استفاده از درمان داروی ترکیبی BEZ و DOX در موش‌ها نشان داد که این داروی ترکیبی در جلوگیری از رشد تومور سرطانی پانکراس بسیار موثرتر از درمان تک دارویی است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نگاه داشتن سطح قند خون و چک کردن مرتب آن يکي از قسمت‌هاي مهم زندگي هر فرد ديابتي است، اما اين کار مي‌تواند کاري خسته‌ کننده باشد و گرفتن خون از سر انگشت نيز مشکلات خاص خود را دارد. اما به تازگي گوگل راه‌حل جديدي براي اين کار ارايه داده و آن چيزي نيست جز «لنز تماسي هوشمند» که سطح گلوکز را در اشک چشم اندازه مي‌گيرد. شرکت گوگل با آشکار کردن نمونه اوليه ايم محصول که براي آماده کردن آن 18 ماه زمان برده است، آن را روي وبلاگ خود قرار داده است. براساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، ديابت 347 ميليون نفر را در سراسر دنيا تحت تاثير خود قرار مي‌دهد و در سال 2004 تنها 4/3 ميليون نفر در اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند. اين اطلاعات اهميت پايش مرتب سطح گلوکز خون را نشان مي‌دهد و به همين دليل اعضاي آزمايشگاه Google X تلاش کردند تا در اين زمينه به نوآوري‌هايي دست يابند. اعضاي اين تيم تحقيقاتي ذکر مي‌کنند که سابق براين نيز دانشمندان به استفاده از مايعات بدن مانند اشک براي اندازه‌گيري سطح گلوکز خون نظر داشتند، اما مشکل کار آنجا بود که راهي براي جمع‌آوري آسان اشک نمي‌يافتند. همين ايده تيم Google X را واداشت تا به ساخت چيپ‌ها و حسگرهاي ريز روي آورند؛ ريزتر از موي انسان، تا به کمک آنها بتوانند سطح گلوکز خون را با دقت بيشتري اندازه بگيرند. با اين روش، آنها فرم اوليه‌اي از لنزهاي تماسي هوشمندي را ارايه کرده‌اند که بسيار شبيه لنزهاي معمولي چشم است، البته همراه با خط‌هايي که در اطراف خارج آن قرار دارند. در ميان دو لايه ماده نرم لنز تماسي، چيپ بدون سيم نازک و ريز و حسگر گلوکز قرار گرفته است. پژوهشگران اين تيم تحقيقاتي اذعان دارند که اين نمونه اوليه قادر است در هر ثانيه سطح قند خون را اندازه گرفته و آن را ارايه دهد. محققان در تلاشند تا زماني که سطح قند خون خارج از محدوده طبيعي قرار گرفت، به بيمار اعلام کند و پيام هشدار بفرستد، به همين دليل از نورLED مينياتوري استفاده کرده‌اند که به صورت هشداردهنده‌ها نور مي‌زند. دانشمندان اعلام کرده‌اند که الته هموز در روزهاي نخست اين لنزها به سر مي‌برند، هرچند آنها تقريبا چندين مطالعه باليني را براي کمک به ارتقاي اين لنز هوشمند به پايان رسانده‌اند، با اين اميد که لنز ابداعي آنها روزي بتواند به بيماران ديابتي براي کنترل سطح قند خونشان کمک شاياني نمايد. هنوز اين وسيله به تاييد اداره کل غذا و داروي آمريکا نيز نرسيده و هنوز قدم‌هاي زيادي مانده تا اين تکنولوژي بديع توسط بيماران مورد استفاده قرار گيرد، راهي که به نظر مي‌رسد در 5 سال آينده وارد بازار دارويي و تجهيزات پزشکي شود. تيم Google X در حال حاضر به دنبال جذب متخصصاني در اين زمينه است که به ياري آنها بشتابند تا اپليکيشن‌هايي را براي آن ارايه کنند.


برچسب‌ها: دیابت, لنز, هوشمند, لنز هوشمند, گوگل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


در ميان همه انواع سرطان، بيشترين ميزان مرگ و مير به سرطان ريه تعلق دارد، بنابراين تشخيص به موقع آن يکي از دغدغه‌هاي پزشکان است. از همين‌رو، دانشمندان ترکيبات ويژه‌اي را در هواي بازدمي افراد مشکوک به داشتن سرطان ريه کشف کرده‌اند که مي‌توانند به تشخيص آن در مراحل اوليه کمک کننده باشد. نتايج اين مطالعه که در 50‌امين نشست سالانه انجمن جراحان توراسيک ارايه شده، حاکي از آن است که با استفاده از ميکروپرداز نده‌هاي سيليکوني و mass spectrometer براي آزمون هواي بازدمي بيماران مشکوک به داشتن سرطان ريه از نظر داشتن برخي مواد آلي فرار خاص به نام کربنيل‌ها مي‌توان به تشخيص زودرس اين بيماري دست يافت. اين مواد شامل آلدهيدها و کتون‌ها (نوعي ترکيبات ارگانيک) هستند که در غلظت‌هاي بسيار کم وجود داشته و توسط بدن انسان توليد مي‌شوند. پس از انطباق يافته‌هاي به دست آمده با روش‌هاي تشخيص طلايي سرطان ريه، اين تيم تحقيقاتي دريافت که 95 درصد بيماران مبتلا به توده دستگاه تنفسي داراي سطح 3 تا 4 برابري از ترکيبات کربنيل مخصوص سرطان هستند. البته پژوهشگران تاکيد مي‌کنند که اين داده‌ها اوليه بوده، اما در همين مرحله نيز قادر هستيم توده‌هاي خوش‌خيم را در 80 درصد موارد درست تشخيص دهيم. ميکروپردازنده ساخته شده از سيليکون که در اين آزمون به کار مي‌رود، با ترکيب آمينواکسي پوشانده شده که مي‌تواند به ترکيبات کربونيل يافت شده در هواي بازدمي پيوند شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد: نوشیدن بیشتر قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به حداقل برساند. محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) مرکز جامع سرطان نوریس برای انجام این تحقیق، اطلاعات بیش از 170 هزار نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. گروه نمونه شامل افراد با پیشینه‌های نژادی مختلف از قبیل آمریکای لاتین، ژاپنی تبار و از تبار هاوایی و آفریقایی بودند.
تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد افرادی که یک تا سه فنجان قهوه در روز می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که هر هفته کمتر از 6 فنجان قهوه می‌نوشند، 29 درصد کمتر به سرطان کبد مبتلا می‌شوند. همچنین نوشیدن قهوه ممکن است مانع از ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون، دیابت نوع 2 و سکته مغزی شود. بر اساس یافته‌های این تحقیق، ارتباطی بین مصرف قهوه و کاهش سرطان در قومیت‌ها وجود ندارد و این تیم تحقیقاتی در حال بررسی ارتباط مصرف قهوه و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مزمن کبدی در گروه‌های قومی است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان آراد تهران برگزار خواهد شد. هدف از این کنفرانس آشنایی پزشکان با کاربرد فرآورده های اختصاصی خون و نحوه مصرف آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان آراد, انتقال خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


مصرف زیاد پروتئین توتال، بویژه پروتئین حیوانی با افزایش خطر دیابت نوع دو مرتبط است. در تحقیق جدید، پژوهشگران رابطه طولانی مدت بین مصرف توتال پروتئین، پروتئین گیاهی و حیوانی و بروز دیابت نوع دو را مورد بررسی قرار دادند. به منظور انجام این تحقیق، 12 هزار و 403 نفر از پروژه تحقیقاتی «سرطان و تغذیه» مردم اروپا و 16 هزار و 154 نفر نیز از پروژه تحقیقاتی دیگری در مورد مردم هشت کشور اروپایی به مدت حدود 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر بروز دیابت متوجه شدند که مصرف توتال پروتئین و پروتئین حیوانی با افزایش خطر دیابت نوع دو مرتبط است. علاوه بر این، هیچ رابطه‌ای بین مصرف پروتئین گیاهی و بروز دیابت مشاهده نشد. این پژوهش در مجله Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تشخیص و علائم بیمار مبتلا به کانسر تیروئید، اپیدمیولوژی کانسر تیروئید، مروری بر پاتولوژی کانسر های تیروئید، انواع درمانهای کانسر تیروئید، برخورد جراحی در توده های بد خیم تیروئید با درگیری در لنف نود های گردنی، پیگیری بیماران مبتلا به بدخیمی تیروئید پس از جراحی، بررسی پروگنوز بیماران مبتلا به کانسر تیروئید می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links