محققان انگلیسی ماده شیمیایی تولید کرده‌اند که درصورت افزودن به غذا، حس سیر شدن در فرد ایجاد می‌کند.  این ماده شیمیایی از طریق مهار قدرت پروپانوات (proprionate) عمل می‌کند؛ پروپانوات از طریق شکستن فیبر در روده تولید شده و بصورت طبیعی باعث ایجاد حس سیری می‌شود. محققان دانشگاه گلاسکو بدنبال یافتن راهی برای انتقال پروپانوات به روده بزرگ بودند که باعث آزادسازی هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها می‌شود. امکان اضافه کردن پروپانوات به غذا وجود ندارد، چراکه بسرعت جذب روده می‌شود؛ به جای این روش محققان آن را به یک کربوهیدرات طبیعی موجود در گیاهان موسوم به اینولین متصل کردند. از این طریق پروپانوات پیش از اینکه از طریق باکتری‌های روده از اینولین جدا شود، براحتی وارد سیستم گوارش می‌شود. 
 
این ماده شیمیایی یک پودر محلول است که مزه نسبتا بدی دارد، اما محققان دانشگاه گلاسکو در تلاش هستند تا این ماده را به نان یا با مخلوط میوه‌ها ترکیب کنند؛ برای اثربخشی بیشتر، این ماده باید بصورت منظم مصرف شود. آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که این ماده شیمیایی به کاهش میزان غذا خوردن افراد و درنتیجه کاهش وزن کمک می‌کند. نتایج این دستاورد در مجله Gut منتشر شده است.  

 


برچسب‌ها: سیری, پروپانوات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقات اسکریپس در کالیفرنیا موفق به تولید واکسن نیکوتین موثری برای ترک اعتیاد به سیگار شدند. محققان در تلاش برای تولید واکسن‌ ترک اعتیاد به سیگار هستند که هدف آن، تحریک سیستم ایمنی بدن برای شناسایی نیکوتین بعنوان یک مهم خارجی است؛ در این شرایط بدن با تولید آنتی‌بادی، مانع از رسیدن نیکوتین به گیرنده‌ها در مغز می‌شود. 
 
دو شکل از نیکوتین وجود دارد که به نسخه‌های راست‌دست و چپ‌دست معروف هستند؛ حدود 99 درصد نیکوتین موجود در تنباکو از نوع نسخه دست چپ (left-handed version) است. واکسن قبلی که توسط یک شرکت داروسازی تولید شده است، باعث ایجاد آنتی‌بادی بر علیه هر دو نسخه می‌شود؛ این روش باعث اتلاف پاسخ سیستم ایمنی بدن شده و میزان اثربخشی واکسن را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد، بطوریکه میزان اثربخشی آن در آزمایش‌های بالینی تنها 30 درصد عنوان شده است. 
 محققان موسسه تحقیقات اسکریپس واکسنی تولید کرده‌اند که باعث تولید آنتی‌بادی‌هایی می‌شود که مولکول‌های نیکوتین چپ‌دست را هدف قرار می‌دهند؛ آزمایش بالینی این واکسن بر روی موش‌ها اثربخشی 60 درصدی را در مقایسه با نسخه‌های قبلی نشان می‌دهد. آزمایش بالینی این واکسن بر روی افراد سیگاری بزودی آغاز خواهد شد. نتایج این دستاورد در مجله Medicinal Chemistry منتشر شد.
  


برچسب‌ها: واکسن, واکسن جدید, سیگار, ترک سیگار, نیکوتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه سنت لوئیز موفق به کشف راهی برای جلوگیری از بروز دیابت نوع یک در مدل موش شدند. رویکرد جدید محققان به توقف تخریب سلولهای بتا و حفظ تولید انسولین می‌پردازد. دیابت نوع یک نوعی بیماری مزمن خود ایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن به تخریب سلول‌های بتای لوزالمعده پرداخته و منجر به کمبود انسولین و ازدیاد قند خون می‌شود. محققان با هدف جلوگیری از بروز بیماری بجای درمان علائم، بر توقف فرآیند خودایمنی تمرکز کردند که سلولهای بتا را تخریب کرده و منجر به دیابت می‌شود. 
 
درمان‌های کنونی دیابت نوع یک بر کنترل قند خون با استفاده از انسولین درمانی تمرکز داشته که فرد باید در تمام عمر خود آن را ادامه دهد. دانشمندان می‌دانستند که حداقل دو نوع سلولی T ایمنی مرتبط با بروز دیابت نوع یک وجود دارد؛ اما نقش نوع سوم این سلول موسوم به TH17 ناشناخته باقی مانده بود. 
 
در این تحقیق دانشمندان دریافتند که در گیرنده هسته‌ای، نقش مهمی در تولید سلول‌های TH17 ایفا می‌کنند و اینکه با هدف قرار دادن این گیرنده‌ها، محققان توانستند از بروز بیماری خودایمنی در چند مدل موش جلوگیری کنند. محققان گیرنده‌های ROR alpha و gamma t را با SR1001 (ترکیبی از آگونیست معکوس ROR alpha و gamma t) مسدود کردند که باعث کاهش چشمگیر دیابت در موشهای مدل شد. این نتایج تائید کرد که سلول‌های TH17 احتمالا نقشی کلیدی در تولید دیابت نوع یک ایفا کرده و نشان می‌دهد که استفاده از داروهای هدف‌گیرنده این نوع سلول ممکن است به ارائه درمان‌های جدید برای این بیماری کمک کند. نتایج این پژوهش در مجله Endocrinology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: دیابت, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کلینیک مایو دریافتند که مبتلایان به آسم فعال در خطر دو برابری برای ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. طی این پژوهش و برای درک رابطه میان آسم فعال و حمله قلبی، 543 بیمار مبتلا به سکته قلبی و 543 بیمار غیر مبتلا به مدت چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند. 44 درصد این جمعیت زن و میانگین سنی 67 سال گزارش شد. در گروه مبتلایان به سکته قلبی، 81 مورد آسم فعال و در گروه غیر مبتلا 44 مورد آسم فعال وجود داشت. 
 
نتایج این پژوهش نشان می‌داد که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سن، چاقی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت و کلسترول بالا، خطر سکته قلبی برای افرادی که دچار آسم فعال هستند حدود 70 درصد گزارش شده است. به گفته محققان داروهای درمانی حمله قلبی و آسم با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است که تاثیرات ناهنجاری را بر روند درمانی یکدیگر بگذارند و بنا براین به بیماران مبتلا به آسم فعال توصیه می‌شود که درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه و نفس تنگی را جدی بگیرند و از نظر ابتلا به حمله قلبی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.  


برچسب‌ها: آسم, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان هندی با استفاده از نانوآمولیسیون موفق به ساخت نانوحسگری برای سنجش سطح گلوکز خون شدند. این نانوابزار تنها با 200 میکرولیتر نمونه خون یا ادرار می‌تواند در مدت چند میلی‌ثانیه، میزان قند خون بیمار دیابتی را مشخص کند. پژوهشگران موفق به ساخت حسگر جدیدی برای شناسایی سطح گلوکز خون شدند. این حسگر مبتنی بر نانوآمولیسیون پلاریزه شونده مغناطیسی است که برای تعیین سطح کلوگز از آنزیم‌های اکسیدکننده گلوکز استفاده نکرده بلکه در اثر وجود گلوکز در خون تغییر رنگ می‌دهد. 
 
این گروه تحقیقاتی به رهبری جان فیلیپ از مرکز تحقیقات اتمی گاندی در هند با استفاده از قطرات نانوآمولیسیون آب/روغن که به صورت مغناطیسی قابل قطبی شدن هستند اقدام به ساخت این حسگر کردند. این گروه با استفاده از نانوذرات اکسید آهن که قطری در حدود 10 نانومتر دارند و همچنین با بهره گیری از سورفاکتانت‌های مختلف، این نانوآمولیسیون‌های 100 نانومتری را تولید کردند. 
 
محلول حاوی نانوآمولیسیون در صورت مجاورت با گلوکز و در حضور میدان مغناطیسی تغییر رنگ می‌دهد. فیلیپ می‌گوید: «کشف این پدیده به صورت اتفاقی صورت گرفت. زمانی که روی تغییرات رنگ (طول موج‌های پراش یافته) در این محلول کار می‌کردیم دریافتیم که حضور گلوکز می‌تواند محلول را دچار تغییر رنگ کند. این تغییر طول موج پراش یافته رابطه مستقیمی با غلظت گلوکز دارد.» وی می‌افزاید: «ما در کمال شگفتی دریافتیم که در غلظت 30 میلی‌مولار گلوکز، مقدار تغییر طول موج پراش یافته 69 نانومتر است که در اثر استفاده از آمولیسیون مناسب این رقم می‌تواند عدد بزرگتری شود. با توجه به تغییرات خطی طول موج با غلظت گلوکز، می‌توان از این سیستم به عنوان حسگرزیستی استفاده کرد.» 
 
این حسگر، ابزاری مناسب برای تعیین سطح گلوکز بیماران دیابتی است زیرا نسبت به روش‌های رایج با سرعت بیشتری می‌تواند نتایج را ارائه کند. یکی از مزیت‌های این روش آن است که عاری از برچسب‌زنی است و می‌تواند در مدت چند میلی‌ثانیه نتیجه را نشان دهد. در این روش نیاز به استفاده از دستگاه‌های پیچیده الکترونیکی نیست. نمونه خون یا ادرار با محلول امولیسیون ترکیب شده و در حضور میدان مغناطیسی تغییر رنگ اتفاق می‌افتد. در این آزمایش تنها به 200 میکرولیتر نمونه نیاز است. 

 


برچسب‌ها: نانو, نانوامولسیون, آزمایش, آزمایش جدید, قند خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان یکی از شرکتهای فعال در حوزه ساخت ادوات و مواد مورد استفاده در پرتونگاری اشعه ایکس موفق به ساخت محصول جدیدی برای افزایش دید در ادوات آندوسکوپی مبتنی بر پرتونگاری اشعه ایکس شدند.  از محصول جدید شرکت Radiopaque Solutions که در آن از نانوذرات استفاده شده است، در دستگاه‌های آندوسکوپی برای مشاهده بدن استفاده می‌شود. این محصول می‌تواند میزان دوز تابشی را کاهش داده، در نتیجه اثرات جانبی این روش را به حداقل برساند. با استفاده از این ابزار جدید، جراحان می‌توانند در طول عمل جراحی دید بهتری داشته باشند. این محصول جایگزین باندهای رایج یکبار مصرف فعلی می‌شود. توماس لانچر، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: ما با استفاده از نانوذرات، موفق به ساخت نمایشگری شدیم که قطر داخلی آن دو میلیمتر است. این ساختار اورتان تنگستن می‌تواند گرم شود و دید واضحی در پرتونگاری اشعه ایکس ایجاد کند. در ادوات فعلی از باندهای فلزی مشبک استفاده می‌شود. این باندهای پلیمری جدید می‌توانند روشی ارزان‌تر و ایمن‌تر برای این کار باشند. این محصول را می‌توان با قطر داخلی 0.004 اینچ و ضخامت دیواره 0.001 اینچ تولید کرد.  


برچسب‌ها: نانو, آندوسکوپ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان دانشگاه نشان می‌دهد باکتری‌هایی که به هضم غذا در دستگاه گوارش کمک می‌کنند، در صورت بروز اختلال در نحوه عملکرد ممکن است موجب چاقی و اضافه وزن در افراد شوند.  این بررسی نشان داده است فعالیت نوع نامناسبی از باکتری‌ها در روده موجب بروز التهاب خفیفی می‌شود که شرایط را برای ابتلا به دیابت و افزایش اشتها فراهم می‌کند. اندرو جویتزر از دانشکده پزشکی دانشگاه اموری می‌گوید: مدت‌ها تصور شده است که شیوع معضل چاقی در کشورهای توسعه‌یافته به علت داشتن شیوه زندگی بدون تحرک و افزایش مصرف غذاهای کم خرج و در عوض پرکالری است. وی می‌گوید: بررسی‌های ما نشان داده‌اند که افزایش مصرف کالری تنها به علت عادت غذایی نادرست و غیر منظم نیست، بلکه باکتری‌های موجود در روده نیز می‌تواند موجب تغییر اشتها و سوخت و ساز بدن شوند. 
 
پژوهشگران در این تحقیقات از موش‌هایی استفاده کردند که بدنشان فاقد نوعی پروتئین مهم سیستم ایمنی به نام TLR-5 بود. این پروتئین به سلول‌ها کمک می‌کند تا وجود باکتری‌ها را در دستگاه گوارش حس کنند. محققان می‌گویند: سامانه ایمنی بدن بدون وجود این پروتئین نیز می‌تواند نحوه فعالیت باکتری‌ها را تنظیم کند، ولی این کار با اخلال صورت می‌گیرد و بر اثر تغییر ترکیب باکتری، گیرنده‌های انسولین از کار می‌افتند. 
 
این مطالعه نشان داد، موشهای فاقد پروتئین TLR-5، حدود 10درصد بیشتر غذا می‌خورند و وزنشان حدود 20 درصد از موشهای طبیعی سنگین‌تر می‌شود. همچنین فقدان این پروتئین در بدن این موشها، آنها را در برابر خطر ابتلا به نارسایی‌های قلبی و دیابت مستعدتر می‌کند. پژوهشگران می‌گویند: نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهند، بر خلاف تصور عامه که ابتلا به دیابت نوع دوم و مقاومت انسولین را از پیامدهای چاقی می‌دانند، دست کم بخشی از علت چاقی به مقاومت بدن در برابر انسولین مربوط می‌شود. این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.  


برچسب‌ها: چاقی, باکتری, TLR, 5
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از نانوژل طبیعی استخراج شده از یک گیاه، موفق به تولید دارویی برای درمان سرطان کبد شدند. نتایج آزمایش‌های اولیه روی موش‌ها، رضایت‌بخش بوده است. پژوهشگران سنگاپوری و کره‌ای نشان دادند که نانوژل طبیعی موسوم به تریپتولید که با فولات پوشش داده شده می‌تواند برای درمان نوعی سرطان کبد موسوم به HCC مورد استفاده قرار گیرد. این نانوژل درصورتی که پوشش آن برداشته شود می‌تواند به سلول‌های سرطانی حمله‌ور شود. 
 
HCC دومین سرطان کشنده در جهان است که هر سال بیماران زیادی را به کام مرگ می‌کشاند. درمان این بیماری با روش‌های شیمی‌درمانی رایج نظیر داروی دوسکوروبیسین بسیار دشوار است. داروهای شیمی‌درمانی دیگر نظیر اپیروبیسین و سیپلایتن نیز روی این بیماری چندان مؤثر نیست. تنها رهاسازی دارو با سورافنیب تا حدی روی این بیماری اثربخش است که این روش نیز بسیار گرانقیمت است. 
 
این گروه تحقیقاتی به رهبری تاگوان هیون از دانشگاه ملی سئول معتقدند که هزاران ترکیب مختلف را برای مبارزه با بیماری سرطان کبد مورد بررسی قرار داده‌اند و در نهایت تریپتولید را به‌عنوان ماده موثر برگزیده‌اند. این نانوژل که به‌صورت طبیعی در یک گیاه استخراج می‌شود به شدت روی سرطان کبد HCC اثربخش است. مشکلی که وجود دارد این است که این ترکیب درصورت نداشتن پوشش، روی سلول سرطانی اثربخش نبوده و بسیار سمی است. این گروه تحقیقاتی با اعمال پوشش فولات روی این ترکیب، بر این مشکل فائق آمدند. 
 
این پژوهشگران، فولات را با یک پلیمر در هم آمیخته و ترکیبی حساس به pH ایجاد کردند. این نانوساختار که به‌صورت هسته‌ای/پوسته‌ای است، روی سطح تریپتولید قرار داده شد. آزمایش‌های انجام شده روی موش نشان می‌دهد که می‌توان تومور سرطانی را در موش مهار کرد. وجود پوشش روی این ساختار موجب محافظت از آن می‌شود. به محض وارد شدن دارو به درون سلول‌های سرطانی به دلیل اسیدی بودن محیط، پوشش از بین رفته و دارو آزاد می‌شود. این گروه تحقیقاتی امیدوارند که آزمایش‌های بالینی روی این نانوژل حساس به pH انجام شود. این گروه نتایج یافته‌های خود را در نشریه ACS Nano منتشر کردند.  


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, نانو, نانوژل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات جدید محققان دانشگاه ویریجنیا نشان می‌دهد، مصرف گوشت احتمالا بیش از آنچه تاکنون تصور می‌شد، عامل بروز «آنافیلاکسی» به عنوان یک واکنش حساسیت‌زا، ‌شدید و بالقوه کشنده است. بررسی 60 بیمار که به دلیل نامشخصی به واکنش‌های شدید حساسیت‌زا مبتلا شده بودند، نشان می‌دهد، مولفه‌ای در گوشت موسوم به «آلفا-گالاکتوز» (alpha-galactose) می‌تواند عامل بروز این واکنش‌ها باشد. 
 
در این تحقیق، نمونه‌های خون ۶۰ نفر با واکنش‌های حساسیتی مورد بررسی قرار گرفت و در بدن آنها پروتئین‌های سیستم ایمنی به نام آنتی‌بادی‌های IgE کشف شد. دکتر اسکات کامینز از دانشگاه ویریجنیا و رهبر این پژوهش می‌گوید: وجود آنتی بادی IgE در قند آلفا-گالاکتوز در جمعیت انسانی گسترده‌تر از چیزی است که ابتدا تصور می‌کردیم و این تحقیق نشان داده که تصور سنتی نادربودن حساسیت به گوشت، ممکن است درست نباشد. با توجه به آنکه آنافیلاکسی در عرض چند دقیقه بروز می‌کند، در این تحقیق دانشمندان نمونه‌های خون ۶۰ بیمار را که برای آنتی‌بادی آلفا گالاکتوز آزمایش شده بودند، غربالگری کرده و دریافتند نتیجه ۲۵ آزمایش درباره وجود آلفا گالاکتوز مثبت بود و الگوهای دیگری دیده نشد که بتوان علت بروز آنافیلاکسی این افراد را با آنها توضیح داد.  


برچسب‌ها: گوشت, حساسیت, آنافیلاکسی, آلفا گالاکتوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه Rice دريافتند که داروهاي کموتراپي که به نانوتيوب‌ها متصل مي‌شوند، به قدري بزرگ هستند که نمي‌توانند از سوراخ‌هاي عروق خوني طبيعي عبور کنند و که به اندازه‌اي هم کوچک هستند که بتوانند از سوراخ‌هاي عروق مرتبط با سرطان رد شوند. هنگامي که نانوتيوب‌ها بتوانند رد شوند، توسط سلول‌هاي سرطاني گرفته شده و به اين ترتيب مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را وارد سلول‌هاي سرطاني کنند. سرطان پانکراس از انواع سرطان است که تشخيص آن مشکل است و تقريبا درماني نيز براي آن وجود ندارد. رساندن دقيق داروهاي شيمي‌درماني به سلول‌هاي تومورال همواره يکي از چالش‌هاي دنياي پزشکي بوده است. به همين منظور، محققان روشي را امتحان کرده‌اند که با استفاده از نانوتيوب‌هاي کربن مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را به‌طور دقيق به سلول‌هاي سرطاني و بعد به هسته سلول برسانند. دانشمندان در اين روش از تکنيکي به نام functionalization استفاده کرده‌اند که به داروهاي کموتراپي اجازه مي‌دهد به نانوتيوب‌ها متصل شوند. همچنين در بررسي‌هاي انجام شده دريافتند که بهترين اندازه براي تيوب‌ها براي انجام اين کار طول 50 نانومتري است. از سوي ديگر، تيوب‌ها با کلرين پوشيده مي‌شوند تا از ذرات اکسيد آهن که به عنوان کاتاليست طي توليد تيوب‌ها استفاده مي‌شوند، خلاصي يابند. علاوه براين، سطح نانوتيوب‌ها با polyethyleneimine پوشانده مي‌شوند تا به آنها کمک کنند متفرق شده و از ديواره سلولي عبور کنند و به هسته سلول برسند. سپس با تکان سختي که از طريق امواج اولتراسوند به نانوتيوب‌ها مي‌رسد، وادار مي‌شوند تا داروها را آزاد کرده و سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند. البته اين روش فعلا در مراحل اوليه خود به سر مي‌برد و دانشمندان به دنبال آن هستند تا آن را روي موش‌هايي که آلوگرافت‌هاي تومورهاي انساني به آنها پيوند زده شده، آزمايش کنند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, نانو, نانوتیوب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اداره غذا و داروي ايالات متحده اعلام کرد شرکت Dexcom براي ساخت دستگاه Dexcom G4 PLATINUM Professional CGM خود تاييديه دريافت کرده است. اين دستگاه، اولين مانيتور پيوسته و بدون تاخير گلوکز است که به پزشکان اجازه مي‌دهد قند خون بيماران خود را تا 7 روز بررسي کنند. به اين ترتيب پزشک مي‌تواند ارزيابي يک هفته‌اي از بيمار خود داشته باشد تا پاتوفيزيولوژي بيمار خود را بفهمد و هم براي بيمار مفيد است تا متوجه شود که سطح قند خون چگونه بر زندگي وي تاثير مي‌گذارد. البته نياز است تا بيمار روزانه دو قرائت دستي از سطح قند خون خود داشته باشد تا مطمئن شود که وسيله G4 PLATINUM به درستي کار مي‌کند و تنظيمات آن درست است. اين دستگاه هر 5 دقيقه سطح گلوکز خون را اندازه مي‌گيرد، به اين ترتيب اين قرائت‌ها روند تغييرات را نشان مي‌دهد و اگر در اين ميان سطح قند خون خارج از سطح طبيعي باشد، بيمار را آگاه مي‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, گلوکومتر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی داروی جدیدی برای متوقف ساختن پیشرفت آرتروز ابداع کرده اند. آزمایشات اولیه بر روی حیوانات نشان داده است که این آمپول می تواند پیشرفت آرتروز را متوقف سازد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این داروی جدید یک نوع آنتی بادی است که با خود این بیماری و نه فقط علائم آن مبارزه می کند. آمپولABT-981 که بر اساس آنتی بادی های ناشی از سیستم ایمنی بدن ساخته شده است، بر روی یکی از مولفه های اصلی ابتلا به این بیماری یعنی ماده ای به نام Interleukin-1 یا IL-1 اثر می گذارد. 
IL-1 یک پیام رسان شیمیایی (سایتوکاین) برای سیستم ایمنی بدن است که در بروز التهاب نیز نقش دارد. تصور می شود که IL-1 در نتیجه پیشرفت آرتروز در اطراف مفصل جمع می شود و باعث بروز التهاب و صدمه به غضروف می شود؛ بنابراین IL-1 نقش مهمی در ابتلا به آرتروز دارد. همچنین تصور می شود کهIL-1 در افزایش میزان درد ناشی از آرتروز دخالت دارد.این آمپول که در منطقه مفصل تزریق می شود فعالیت سایتوکاین مضر را متوقف می کند.
آرتروز شایع ترین نوع آرتریت در انگلیس به شمار می رود.آرتروز یا استئوآرتریت (osteoarthritis) شایع ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می رود؛ آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند. زانوها از آسیب پذیرترین مفاصلی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند بطوریکه از هر پنج بزرگسال بالای 45 سال یک نفر به درد زانوی ناشی از آرتروز مبتلا است. به گفته پزشکان علت بروز این بیماری هنوز مشخص نیست ولی چند عامل مانند افرایش سن،جنسیت و برخی از ناهنجاری های مادرزادی استخوانی را در ابتلا به این بیماری موثر می دانند.
آرتروز در زنان بیشتر از مردان بروز می کند ولی دلیل آن هنوز به درستی مشخص نشده است. همچنین این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر دیده می شود. متاسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید. مسکن ها و فیزیوتراپی فقط می توانند علائم این بیماری را کنترل کنند اما نمی تواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند.

 


برچسب‌ها: آرتروز, استئوآرتریت, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان اسپانیایی دانشگاه گرانادا اثبات کردند که مصرف طولانی مدت ˈملاتونینˈ به مبارزه با چاقی و دیابت نوع 2 کمک می کند. دانشمندان می گویند که ملاتونین یک ماده طبیعی موجود در طبیعت است که در گیاهان، حیوانات و حتی انسان ها وجود دارد و کارکرد آن همانند یک سیگنال هورمونی آزاد شده در طول شب برای تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است. 
این تحقیقات که بر اساس چندین آزمایش انجام شده بر روی موش های زاکر چاق دیابتیکی است، نشان داده که استفاده طولانی مدت ملاتونین در این نوع حیوانات جوان و چاق با دیابت نوع 2 که شبیه به بیماری در انسان است، اختلال میتوکندری را به طور بسیار مؤثری بهبود می بخشد. به طور خاص، استفاده طولانی مدت ملاتونین می تواند مصرف اکسیژن را بهبود بخشد؛ میزان استرس رادیکال های آزاد را کاهش دهد و مانع از نابودی غشای میتوکندری شود. 
دانشمندان می گویند که به دلیل عدم وقف ژنوم انسانی به محیط زیست فعلی، سبک زندگی بی حرکت، افزایش مواد غذایی پرکالری و قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور مصنوعی که باعث کاهش میزان ملاتونین در خون می شود، هر دفعه مشکل اضافه وزن و دیابت نوع 2 در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه، فزاینده تر می شود.
به گفته محققان، در افراد چاق، میتوکندری ها (نیروگاه های سلولی) بدرستی کار نمی کنند و نابودی برنامه ریزی شده آنها پرشتاب است؛ موردی که باعث توسعه دیابت می شود. در این راستا، قرار گرفتن در معرض بیش از نور مصنوعی در طول شب میزان ملاتونین در خون را کاهش می دهد و افراد بسیاری هستند که عادت دارند که با تلویزیون و یا رایانه روشن، با کرکره های باز و یا چراغ روشن بخوابند و برای جلوگیری از اختلال در تولید ملاتونین، مهم است که افراد در تاریکی کامل بخوابند.


برچسب‌ها: لاتونین, چاقی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، الوکتات (Eloctate)، فاکتورضدهموفيلي نوترکيب را براي تجويز در بزرگسالان و کودکان مبتلا به هموفيليA تاييد كرد. الوکتات، اولين درمان براي هموفيليA است که با هدف کمتر کردن دفعات تزريق براي پيشگيري و کاستن از احتمال خونريزي در اين بيماران استفاده مي‌شود. الوکتات از مولکول فاکتور 8 انعقادي (با عنوان فاکتور آنتي‌هموفيليک شناخته مي‌شود) متصل به يک قطعه پروتئيني (که در آنتي‌بادي‌ها يافت مي‌شود) تشکيل شده است. چنين ويژگي باعث طول عمر بيشتر دارو در خون بيمار مي‌شود. هموفيليA يک اختلال انعقادي وابسته به جنس ارثي است که در نتيجه نقصان در ژن فاکتور 8 ايجاد مي‌شود. مبتلايان به هموفيليA ممکن است اپيزودهاي تکرارشونده خونريزي شديد، به‌خصوص در مفاصل را تجربه کنند. اثربخشي و ايمني الوکتات در يک مطالعه باليني با شرکت 164 بيمار ارزيابي شد و بر اساس نتايج آن، الوکتات در درمان اپيزودهاي خونريزي، پيشگيري و کاهش خونريزي و کنترل خونريزي در حين و پس از جراحي اثربخش است.


برچسب‌ها: داروی جدید, الوکتات, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


درخواست مجدد ثبت داروي جديد پيرفنيدون (Pirfenidone)، به سازمان غذا و داروي آمريکا داده شده است. پاسخ کامل به درخواست اوليه ثبت اين دارو، در ماه مه 2010 ميلادي به شرکت سازنده داده شده بود. پيرفنيدون، براي درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک در بزرگسالان تجويز خواهدشد.«دان ولچ»، مدير اجرايي اينترميون (InterMune)، قول داده است در صورت قبول درخواست ثبت مجدد اين دارو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا (FDI)، پيرفنيدون در 3 ماهه اول 2015 ميلادي براي ورود به بازار آماده باشد.طبق قانون FDA، اين سازمان پس از دريافت درخواست ثبت داروي جديد، 74 روز فرصت دارد اعلام کند اطلاعات و يافته‌هاي علمي موجود در پرونده داروي جديد براي بررسي نهايي آن کافي است يا نه. 
در سال 2010 ميلادي، FDA انجام يک مطالعه فاز 3 تکميلي براي حمايت از اثربخشي پيرفنيدون را به اينترميون توصيه کرد. متعاقب آن، اينترميون مطالعه فاز3 با نام ASCEND را روي اثربخشي پيرفنيدون در درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام داد. نتايج اين مطالعه در جلسه اخير انجمن توراسيک آمريکا مطرح و در 18 مه 2014 در نشريه پزشکي نيوانگلند منتشر شد. به علاوه، در پرونده جديد اين دارو يافته‌هاي به‌دست آمده در مورد ايمني پيرفنيدون در بيش از 15 هزار بيمار شرکت‌کننده در مطالعات مربوط به اين دارو از سال 2008 تاکنون نيز گنجانده شده است. مطالعه ASCEND، يک مطالعه باليني فاز 3 چندمرکزي، تصادفي، دوسوکور و با استفاده از دارونماست که براي بررسي اثربخشي و ايمني پيرفنيدون در مبتلايان به فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام شد. 555 بيمار به‌طور کاملا تصادفي به نسبت 1 به 1 پيرفنيدون يا دارونما دريافت کردند (نيمي پيرفنيدون و نيمي دارونما). 
پيرفنيدون، يک آنتي‌فيبروتيک خوراکي است که ساخت TGF-beta را مهار مي‌کند. TGF-beta يک واسطه شيميايي است که بسياري از عملکردهاي سلولي نظير تکثير و تمايز را کنترل مي‌کند و نقش کليدي در فيبروز دارد. همچنين، پيرفنيدون ساخت فاکتور نکروز تومور-آلفا را مهار مي‌کند. نقش اين سايتوکين، در روندهاي التهابي به اثبات رسيده است. در فوريه 2011 ميلادي، اتحاديه اروپا اجازه ورود پيرفنيدون، با نام تجاري اسبريت (Esbriet) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به فيبروز ريوي ايديوپاتيک خفيف تا متوسط، به بازار صادر و تاييديه اروپا، فروش اسبريت در 28 کشور عضو اين اتحاديه را مجاز کرد.


برچسب‌ها: داروی جدید, پيرفنيدون, فیبروز ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 نتايج مطالعه فاز3 به تازگي منتشر شده‌اي نشان مي‌دهد که در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه يا عودکننده، ترکيب درماني مولکول تحقيقاتي پانوبينوستات (Panobinostat) در کنار رژيم بورتزوماب (Bortezomib) و دگزامتازون در مقايسه با درمان با همين رژيم همراه دارونما، با بهبود قابل توجهي در بقاي بدون پيشرفت بيماري همراه بوده است.نتايج مطالعه پانوراماي 1(مخفف انگليسي جمله پانوبينوستات خوراکي در درمان مولتيپل ميلوما) طي يک سخنراني در پنجاهمين نشست سالانه انجمن انکولوژي باليني آمريکا مطرح شد. تقريبا در تمام مبتلايان به مولتيبل ميلوما، عود و مقاومت به درمان رخ مي‌دهد بنابراين دستيابي به درمان‌هاي تازه براي کنترل اين بيماري ضروري است. نتايج اخير، اولين يافته‌هاي به دست آمده از يک مطالعه فاز3 است که از اضافه کردن پانوبينوستات به رژيم با پايه بورتزوماب در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه حمايت مي‌کند و به نفع تجويز مهارکننده‌هاي هيستون داستيلاز به‌عنوان بخشي از اين درمان است. 
در مطالعات مذکور، در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات به طور متوسط 4 ماه مدت بقاي بدون پيشرفت بيماري بيماران تحت‌مطالعه افزايش يافت. (12 ماه در برابر 8 ماه). همچنين يافته‌ها حاکي از آن هستند که اضافه کردن پانوبينوستات-يک مهارکننده پن داستيلاز-به بورتزوماب و دگزامتازون باعث پاسخ‌دهي بهتر درماني در مقايسه با گروه تحت‌درمان استاندارد خواهدشد (28 درصد در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات همراه با درمان استاندارد و 16درصد در گروه دريافت‌کننده درمان استاندارد و دارونما). عوارض جانبي گزارش شده در هر 2گروه تقريبا يکسان بود. شايع‌ترين عوارض در گروه تحت‌درمان با ترکيب درماني پانوبينوستات و درمان استاندارد، عبارت بودند از ترومبوسايتوپني (67 درصد در برابر 31 درصد)، لنفوپني (53درصد در برابر 40درصد)، نوتروپني (35درصد در برابر 11درصد) و اسهال (26 درصد در برابر 8درصد). تمام عوارض گزارش‌شده، با کاهش دوز دارو و درمان‌هاي حمايتي کنترل شدند.
مولتيپل ميلوما، بدخيمي گلبول‌هاي سفيد است و مغزاستخوان را درگير مي‌کند. اين بيماري سالانه 1 تا 5نفر از هر 100 هزار نفر را گرفتار مي‌کند. شانس بقاي 5 ساله اين بيماران، 44 درصد است.پانوبينوستات با بلوک يک گروه کليدي از آنزيم‌هاي سلول سرطاني، باعث مرگ آنها مي‌شود. يافته‌هاي به دست آمده بيشتري از مطالعه پانوراماي1، طي نوزدهمين کنگره انجمن هماتولوژي اروپا منتشر خواهدشد. مطالعه فاز3 پانوراماي1، روي 768 بيمار در 215 مرکز در سراسر جهان انجام شده است.

 


برچسب‌ها: داروی جدید, پانوبينوستات, مولتیپل میلوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


iHealth قسمت چيني شرکت Andon Health، اعلام کرد اداره کل غذا و داروي آمريکا دستگاه iHealth Align اين شرکت را مورد تاييد خود قرار داده و هم‌اکنون در بازار در دسترس بيماران قرار دارد. iHealth Align که کوچکترين گلوکومتر تاييد شده به وسيله FDA است، براي کار نياز به دستگاه با برنامه اندروييد يا iOS دارد تا بتواند سطح قند خون را نشان دهد. اين وسيله به جک 5/3ميلي‌متري هدفون تلفن يا تبلت متصل مي‌شود و از طريق صفحه لمسي تلفن يا تبلت کار مي‌کند. قيمت اين دستگاه 17 دلار برآورد شده و در 4 رنگ مختلف عرضه مي‌شود. يک بسته 50 تايي نوارهاي تست آن نيز 50/12 دلار به فروش مي‌رسد. اپليکيشن iHealth’s Gluco-Smart اطلاعات قرائت‌هاي سطح گلوکز خون و تزريق‌هاي انسولين را در خود ذخيره مي‌کند و به اين ترتيب داده‌هاي خوبي از وضعيت بيمار در طول زمان جمع‌آوري خواهد شد تا مشخص شود که بيمار چقدر توانايي نگاه داشتن سطح قند خون خود را در حالت طبيعي داشته است. اين اپليکيشن مي‌تواند تمامي داده‌ها را در «icloud» بارگذاري کند تا پزشک يا هر فرد ديگري که مراقبت از بيمار را برعهده دارد، نيز به آنها دسترسي داشته باشد. قيمت اين دستگاه يک‌چهارم قيمت ديگر دستگاه‌هاي مشابه در بازار است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, گلوکومتر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 ترک سيگار کار آساني نيست. براي غلبه کردن بر اشتياق به سيگار کشيدن تلاش زيادي لازم است. به همين دليل است که سيگاري‌ها نياز به چيزي بيش از قدرت اراده براي ترک اين عادت دارند. اکنون، وسيله جديد الکترونيکي قابل ‌پوشيدن‌ به نام SmartStop به بازار آمده است که ممکن است براي ترک اعتياد به سيگار کمک کند. اين وسيله «درمان جايگزيني نيکوتين» (NRT) را به سطحي جديد مي‌رساند و حمايت رفتاري را به آن مي‌افزايد. اين وسيله حاوي دو جزء است: يک پايه چندبارمصرف که مي‌توان آن را روي مچ، بازو يا پشت قرار داد و کارتريج‌هاي قابل‌جايگزيني نيکوتين.
نوآوري اصلي اين وسيله اين است که مي‌توان آن را طوري برنامه‌ريزي کرد که هنگام اوج‌گيري اشتياق به سيگارکشيدن در طول روز با وارد کردن نيکوتين از راه پوست ميل فرد را مهار کند. اين وسيله همچنين به تکنولوژي بلوتوث مجهز است و به‌وسيله آن مي‌تواند به يک اپليکيشن تلفن هوشمند متصل شود که راهنمايي همزمان را براي فرد فراهم مي‌کند. به‌طور معمول قوي‌ترين ميل براي سيگار کشيدن در بامداد، پس از چند ساعت خواب که نيکوتيني به فرد نرسيده، بروز مي‌کند. موقع ناهار، زمان ديگر اوج‌گيري ميل به سيگار کشيدن است، زيرا خوردن غذا متابوليسم نيکوتين را تشديد مي‌کند. و بالاخره يک اوج‌گيري نهايي در 5 تا 6 ساعت بعد رخ مي‌دهد که با موقع شام همزمان مي‌شود.
يکي از مشکلات روش‌هايNRT کنوني که ميانگين ميزان موفقيت آنها فقط ۱۰ درصد است، اين است که با اين چرخه‌هاي اوج‌گيري اشتياق با نيکوتين تطبيق نمي‌کند. يک فرد سيگاري به‌طور ميانگين 8 تا ۱۰ بار در طول عمرشان براي ترک سيگار تلاش مي‌کنند، اما بررسي‌هاي باليني نشان مي‌دهند که اين رويکرد زمان‌بندي‌شده مي‌تواند ميزان موفقيت را در مقايسه با روش‌هاي ديگر حدود ۵۰ درصد بالا ببرد.SmartStop فرستادن نيکوتين به درون بدن را با زمان‌هاي اوج‌گيري ميل به نيکوتين همزمان مي‌کند تا مانع از سيگار کشيدن فرد شود. اين وسيله همچنين يادآوري و پيام‌هاي تشويقي را براي فرد مي‌فرستد و با ايجاد امکان برقراري ارتباط با شبکه‌هاي حمايتي و دادن پاداش‌ها و امتيازات باعث تقويت رواني فرد در حال ترک کردن مي‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سیگار, اسمارت استپ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


براساس تحقيقات پژوهشگران مايوکلينيک در فلوريدا، يک حسگر اکسيژن خون چشمي که به سر آندوسکوپ متصل مي‌شود، مي‌تواند با انجام يک آندوسکوپي ساده سرطان پانکراس را در بيماران مبتلا تشخيص دهد. نتيجه اين تحقيق که در نشريه Gastrointestinal Endoscopy به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد که اين وسيله که شبيه کليپ انگشتي clothespin است و براي اندازه‌گيري اکسيژن خون در بيماران مورد استفاده قرار مي‌گيرد، حساسيتي برابر با 92 درصد و اختصاصيتي برابر با 86 درصد براي تشخيص سرطان پانکراس دارد. 
اين دستگاه در واقع تغييرات جريان خون را در بافت‌هاي نزديک پانکراس اندازه‌گيري مي‌کند، براساس اين ايده که تومورها باعث تغيير در جريان خون بافت‌هاي اطراف مي‌شوند، زيرا تومورها براي رشد به اکسيژن بيشتري نياز دارند. آندوسکوپ به درون معده و دئودنوم رانده شده و در آنجا تغييرات را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «اگرچه اين مطالعه کوچکي است، پيامدهاي آن بسيار اميدوار کننده هستند. چون در حال حاضر روشي وجود ندارد که بتواند سرطان پانکراس را به‌طور دقيق در مراحل اوليه تشخيص دهد. اما اين روش، کارآمد، ساده و تا حد امکان سرطان را در مراحل اوليه تشخيص مي‌دهد.» 
در حال حاضر بيش از 90 درصد موارد سرطان پانکراس در مراحل پيشرفته و با متاستاز تشخيص داده مي‌شود و درمان موثري نيز براي آن وجود ندارد. اين پروژه تحقيقاتي در مقياس وسيع‌تر در حال انجام در اروپا و آمريکاست تا نتايج باليني آن بيشتر مشخص شود. تکنيکي که در اين روش به کار مي‌رود، کاملا متفاوت از روش‌هاي کنوني تشخيص سرطان است زيرا در اين روش جديد، تنها تغييرات خود بافت تومورال مورد بررسي قرار نمي‌گيرد، بلکه تغييرات بافت اطراف نيز مدنظر قرار دارد، بافت‌هايي که به نظر مي‌رسد طبيعي هستند. ايده اصلي اين روش از آنجا مي‌آيد که سرطان‌‌ها باعث مي‌شوند جريان اکسيژن در بافت‌هاي اطراف تومور نيز دستخوش تغيير شوند که اين موضوع قابل رديابي است. البته نه به صورت چشمي و يا زير ميکروسکوپ، بلکه بوسيله نوعي حسگر.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, ابزار جدید, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


امروزه کپسول اندوسکوپ‌ها که در سر آنها دوربين براي عکس گرفتن از دستگاه گوارش تعبيه شده، مورد استفاده قرار مي‌گيرد، خصوصا براي ارزيابي قسمت‌هايي که دسترسي به آنها با اندوسکوپ سخت و ناممکن است. به اين ترتيب با روشي کمتر تهاجمي و با دقت بيشتر مي‌توان به بررسي روده پرداخت. البته اين روش نياز به تميز بودن کامل روده‌ها دارد و محدود به طيف بصري دوربين مي‌شود. اما اکنون محققان Check-cap منبعي از X-ray دارند که مي‌تواند تصاوير 3 بعدي از دستگاه گوارش تهيه کند. هرچند اين دستگاه هنوز در مراحل ابتدايي است، به تازگي در «هفته بيماري‌هاي گوارشي» آمريکا مطرح و ايمني و امکان‌پذير بودن استفاده از آن براي تصويربرداري از کولون، بدون آنکه نياز به تميز بودن روده داشته باشد مورد بحث قرار گرفت. اين کپسول 30 ميلي‌متر طول و 11 ميلي‌متر و دوز اشعه‌اي که مي‌دهد، مانند X-ray دندان است. همچنين برخلاف سي‌تي کولونوسکوپي مجازي، اشعه تابيده شده از آن، به ديگر قسمت‌هاي بدن نفوذ نمي‌کند و شايد روزي برسد که نياز به آندوسکوپي را مرتفع سازد.

 


برچسب‌ها: کپسول اندوسکوپي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تزریق یک بار در هفته نوعی داروی جدید موسوم به dupilumab به بیماران مبتلا به آسم شدید و اگزما، می‌تواند حملات آسم را در آن‌ها ریشه‌کن کند. داروی جدید که توسط محققان دانشگاه پیتزبورگ امریکا تولید شده، با درمان تمامی بیمار‌ی‌های آلرژیک شامل آلرژی‌های غذایی، می‌تواند تبدیل به یک ابردارو شود. 
طی مطالعه‌ای، با استفاده از این دارو حملات آسم تا 87 درصد کاهش پیدا کرد و از هر 10 بیمار، 9 نفر علائم‌شان به طور قابل‌توجهی ارتقا یافت. داروی ارائه‌شده هم‌اکنون در مرحله آزمایش است، اما محققان نتایج دو مطالعه بالینی روی آن را بی‌سابقه توصیف کرده‌اند. این نخستین دارویی است که جهت درمان عامل پنهان چنین مشکلاتی، روی سیستم ایمنی بدن کار می‌کند. در حالی که اکثر مردم با استفاده از استروئیدهای استنشاقی و آگونیست‌های طولانی‌اثر بتا قادر به کنترل آسم‌شان هستند، بین 10 تا 20 درصد از آن‌ها به خوبی به این درمان‌ها واکنش نشان نمی‌دهند. 
گفته می‌شود افرادی که به داروهای معمولی واکنش نشان نمی‌دهند، ممکن است دارای سطوح بالای ائوزینوفیل (گلبول‌های سفید خون مرتبط با آلرژی‌ها) باشند و داروی جدید موسوم به dupilumab فقط روی بیمارانی از این دست آزمایش شده است. علائم آسم و اگزما احتمالا به دلیل واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی به محرک‌هایی مانند گرده یا موی حیوانات خانگی رخ می‌دهد. دکتر جیوانی پروزی از دانشگاه پیتزبورگ امریکا رهبر ارشد این مطالعه معرفی شد.


برچسب‌ها: آسم, اگزما, داروی جدید, دوپیلوماب, dupilumab
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اگر چه سرطان لوزالمعده دهمین سرطان شایع در ایالات متحده بوده، اما چهارمین علت شایع مرگ ناشی از سرطان است، چرا که از هر 10 مورد 9 مورد زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان گسترش یافته و درمانی برای آن وجود ندارد. در حال حاضر، محققان در یک مطالعه مقدماتی امیدوار کننده یک آندوسکوپ را با سنسور اکسیژن، مورد آزمایش قرار داده و این نوید را دادند که این بیماری مرگبار خیلی زودتر از طریق یک روش ساده تشخیص داده می‌شود. 
در دو گروه کوچکی از بیماران (14 نفر که قبلا با این بیماری تشخیص داده شده و 10 نفر دیگر عاری از این بیماری بودند) این دستگاه، حساسیت 92 درصد و دقت 86 درصد را در تشخیص سرطان پانکراس نشان داد. این بدان معناست که این روش می‌تواند 92 درصد از مبتلایان را شناسایی و 86 درصد از افراد عاری از این بیماری را رد کند. این دستگاه، آندوسکوپی با یک لوله باریک، طویل و قابل انعطاف به همراه چراغ و دوربین بوده که سنسور اکسیژن خون به آن متصل است و مانند سنسور کلیپ انگشت برای اندازه گیری خون بیماران استفاده می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد. 
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک تزریق عادی ممکن است بزودی بتواند برای همیشه سطوح کلسترول خون را در بدن انسان پایین آورده و خطر حمله قلبی را تا 90 درصد کاهش دهد. دانشمندان موسسه سلولهای بنیادی هاروارد با همکاری محققان دانشگاه پنسیلوانیا یک رویکرد ویرایش ژنوم را برای کاهش دائمی کلسترول خون از طریق یک تزریق طراحی کرده‌اند. پژوهش این دانشمندان بر تغییر عملکرد یک ژن کبدی موسوم به PCSK9 تمرکز دارد. در سال 2003 گروهی از محققان فرانسوی به بررسی خانواده‌های دارای سطوح بالای کلسترول و حملات قلبی بسیار زودرس پرداخته و دریافتند از آنجایی که جهشها در ژن PCSK9 باعث افزایش سطوح کلسترول و حمله قلبی می‌شود، این ژن در واقع یک تنظیم‌کننده کلسترول است. 
محققانی از تگزاس نیز دریافتند که حدود سه درصد از جمعیت مورد مطالعه‌شان، دارای جهشهایی در ژن PCSK9 هستند که تاثیر معکوسی داشته است. افراد دارای این جهشها حدود 15 تا 28 درصد کمتر از حد میانگین از سطوح کلسترول بد در بدن خود برخوردار بودند. همچنین افراد دارای این نقص حدود 47 تا 88 درصد کمتر از حد میانگین با خطر حمله قلبی روبرو می‌شدند. پروژه تبدیل ژنهای PCSK9 به نمونه‌های دارای نقص خوب از سال گذشته و با کشف فناوری جدید موسوم به CRISPR/Cas9 آغاز شد. Cas9 یک پروتئین است که شکافی در دی‌ان‌ای ایجاد می‌کند و CRISPR یک جزء آران‌ای است که به توالی مطابق پیوند می‌خورد. CRISPR به هدایت Cas9 توالی مورد توجه دانشمندان در دی‌ان‌ای پرداخته و سلول سپس می‌تواند خود را ترمیم کند.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


لوزالمعده مصنوعی جدید به هزاران بیمار مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد تا بدون تزریق مداوم انسولین یک زندگی عادی داشته باشند. دانشمندان همچنین امیدوارند این ابزار در نهایت به مقابله با بیماری دیابت مرتبط با چاقی کمک کند. لوزالمعده ابداعی به یک آی‌پاد شباهت دارد و دارای یک صفحه‌نمایش کوچک و یک پمپ است. این سامانه که به لباس بیمار متصل می‌شود، با نظارت مستمر بر قند خون و ارائه دوزهای منظم انسولین برای عادی ماندن سطح این ماده در بدن عمل می‌کند. 
در نخستین آزمایش‌های انجام‌شده، 24 بیمار انگلیسی مبتلا به دیابت نوع 1 ابزار مزبور را به مدت یک ماه در منزل به جای تزریق انسولین پوشیدند. حدود 300 هزار نفر در انگلیس از این بیماری مادام‌العمر رنج می‌برند که معمولا در کودکان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می‌شود. 
این بیماری زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده تولید انسولین را متوقف می‌کند و بیماران مجبور می‌شوند بین دو تا پنج بار در روز این ماده را بدنشان تزریق کنند. آن‌ها باید به طور مداوم با سوزن زدن به انگشتان و قراردادن نمونه‌های خونشان روی نوعی نوار آزمایشگاهی بر سطوح قند خون خود نظارت کنند. همچنین 2.9 میلیون نفر در انگلیس مبتلا به دیابت نوع 2 هستند که در این نوع هم بدن یا اصلا یا به طور مناسب انسولین تولید نمی‌کند. محققان دانشگاه کمبریج و مبتکران لوزالمعده جدید معتقدند این سیستم مصنوعی در آزمایش‌ها به اندازه‌ای موفق عمل کرده که می‌تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هم کارآمد باشد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شد.


برچسب‌ها: دیابت, مصنوعی, لوزالمعده مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز سرطان کالیفرنیای شمالی (NCCC) دریافته‌اند کودکانی که در نزدیکی مزارعی که در آنها از آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود، زندگی می‌کنند و در معرض این مواد قرار گرفته‌اند، بیش از کودکان دیگر در معرض خطر ابتلا به لوسمی حاد بعنوان شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان قرار دارند. دانشمندان اثرات بیش از 100 نوع آفت‌کش رایج در مزارع ایالت کالیفرنیا را روی بروز خطر ابتلا به لوسمی بررسی و میزان مواجهه کودکان را با این مواد به سه گروه خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی کردند. 
این تحقیق نشان داد که میزان بروز خطر ابتلا به لوسمی در کودکانی که درجه مواجهه آنها با آفت‌کش‌ها متوسط بود، بیش از بقیه بود. این آفت‌کش‌ها، موادی هستند که در گروه‌های ارگانوفسفات‌ها، فنول‌های کلرینه شده و تریازین‌ها طبقه بندی می‌شوند. همچنین موادی که به عنوان حشره‌کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز چنین اثری داشتند. به گفته محققان، کالیفرنیا یکی از معدود ایالت‌های آمریکاست که در آن ارائه گزارش استفاده از آفت‌کش‌ها مانند زمان و مکان استفاده از آنها و نوع و مقدار آنها الزامی است و کشاورزان باید در مواقع معینی گزارش کاملی از به کار بردن آفت‌کش‌ها در مزرعه‌شان به مقامات مسؤول ارائه کنند. 
محققان برای انجام این پژوهش، سابقه مواجهه کودکان با آفت‌کش‌ها را از بدو تولد تا زمان تشخیص بیماری لوسمی به دست آوردند. این کودکان متعلق به خانواده‌هایی بودند که در محدوده 2.5 کیلومتری مزرعه‌های مورد مطالعه زندگی می‌کردند. با انجام مصاحبه با خانواده‌ها، محققان توانستند دریابند کودکان در چه دوره‌هایی از زندگی خود تحت تاثیر این مواد قرار گرفته بودند. تعداد 213 کودک مبتلا به این بیماری و 286 کودک سالم در این مطالعه شرکت داشتند. نتایج این تحقیق در مجله پژوهش‌های محیطی به چاپ رسیده ‌است.


برچسب‌ها: لوسمی, آفت کش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


طبق يافته‌هاي جديد محققان، ديابت خطر مرگ ناشي از حمله قلبي يا مغزي را در زنان نسبت به مردان بيشتر افزايش مي‌دهد. در واقع زنان مبتلا به ديابت تقريبا 3 برابر زنان غيرديابتي با بيماري‌هاي قلبي دست و پنجه نرم مي‌کنند و اين نسبت خطر بالاتر در مقايسه با مردان، 44 درصد بيشتر است. اين يافته برخلاف اين واقعيت است که در کل مردان نسبت به زنان بيشتر مبتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شوند. 
از آنجا که بيماري قلبي تقريبا قاتل شماره يک زنان است و تعداد زنان مبتلا به ديابت نيز به سرعت رو به افزايش است، اين يافته جديد خبر خوبي محسوب نمي‌شود. در پژوهش حاضر، محققان 64 مطالعه را بررسي کردند که از دهه 1960 تا کنون انجام شده و بيش از800 هزار نفر را از سراسر دنيا در برگرفته بودند. در نهايت دريافتند که تفاوت‌هاي جنسيتي در بروز خطر بيماري‌هاي قلبي‌عروقي مرتبط با ديابت پس از کنترل عواملي مانند سن همچنان به‌طور قوي پابرجا مي‌ماند. البته محققان درپي آن هستند که به علت اين اختلاف پي‌ببرند. آنها فکر مي‌کنند که علت اين امر به تفاوت‌هاي بيولوژيکي ميان زن و مرد بازمي‌گردد. از سوي ديگر، در مرحله پيش از ديابت و قبل از تشخيص آن، زنان نسبت به مردان عوامل خطر بيشتر و متابوليک بدتري مانند افزايش وزن دارند و اين مي‌تواند به معناي خطر قلبي عروقي بيشتر باشد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان بلژیکی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، یک نوع داروی ضد دیابت از خواص کند کردن روند پیری و افزایش طول عمر برخوردار است. قرص متفورمین (metformin) به عنوان کاهنده قند خون، یکی از داروهای معمول کنترل دیابت نوع 2 محسوب می‌شود. مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه لوون نشان می‌دهد، این دارو باعث افزایش تعداد مولکول‌های سمی اکسیژن منتشر شده در سلول شده و در کمال تعجب این مسئله باعث افزایش استحکام و طول عمر سلول می‌شود. میتوکندری – کارخانه انرژی در سلول‌ها – جریان الکتریکی ضعیفی را برای تأمین انرژی سلول‌های بدن تولید می‌کند و مولکول‌های اکسیژن بسیار واکنش‌پذیر، محصول فرعی این فرآیند هستند. این مولکول‌ها بدلیل توانایی آسیب زدن به پروتئین‌ها و دی‌ان‌ای و اختلال در عملکرد سلول‌های طبیعی مضر هستند، اما دوز کم آنها برای سلول بسیار مفید است؛ سلول‌ها از این ذرات اکسیژن فعال - پیش از هرگونه آسیب - به نفع خود استفاده می‌کنند. 
مطالعه صورت گرفته در خصوص اثرات متفورمین بر روی کرم‌های گرد Caenorhabditis elegans با طول عمر حداکثر 3 هفته، حاکی از کاهش اندازه بسیار محدود و عدم ایجاد چین و چروک در بدن جانور است. به گفته «ووتر د هس» سرپرست تیم تحقیقاتی، متفورمین باعث افزایش اندک در تعداد مولکول‌های مضر اکسیژن شده و این فرآیند منجر به تقویت سلول‌ها و افزایش طول عمر آنها می‌شود. اثربخشی متفورمین بر روی انسان هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما نتایج امیدوارکننده این مطالعه می‌تواند بعنوان پایه‌ای برای تحقیقات آینده مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیری, دیابت, متفورمین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تازه ترین تحقیقات خود اعلام کردند:تنش (استرس) موجب تشدید علائم حساسیت های فصلی در افراد می شود. در این مطالعه محققان 179 فرد مبتلا به تب یونجه را مدت 12 هفته تحت بررسی قرار دادند و متوجه شدند که علائم حساسیت و آلرژی در افرادی که تنش دارند بیشتر از افرادی است که تنش ندارند.
محققان در این مطالعه به رابطه مهم میان تنش و افزایش علائم آلرژی پی بردند. دکتر آمبر پاترسون استاد دانشگاه اوهایو گفت: تنش می تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد و موجب تشدید علائم آلرژی شود. وی افزود:تحقیقات ما نشان داد علائم آلرژی در افرادی که عصبی هستند یا تنش زیادی دارند بیشتر است. 
پاترسون تاکید کرد: علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، ریزش اشک چشم در افرادی که تنش دارند تشدید می شود و حتی ممکن است ریشه در استرس داشته باشد. وی افزود: ممکن است کاهش استرس آلرژی و حساسیت ها را درمان نکند اما به کاهش علائم شدید آلرژی کمک می کند. محققان، مدیتیشن ، کشیدن نفس عمیق ، اختصاص زمانی برای استراحت و تفریح، تغذیه درست، خواب کافی، حفظ سلامت بدن، حذف عوامل استرس زا و یادگیری چگونگی رویارویی با موقعیت های استرس زا را در کاهش و کنترل استرس موثر خواند.


برچسب‌ها: آلرژی, تنش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


گروهی از متخصصان نروژی هشدار دادند که فرزندان طلاق یک ونیم برابر بیشتر از کودکانی که با والدین خود زندگی می کنند در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. این مطالعه نشان می دهد که احتمال چاقی در کودکان طلاق 1.54 درصد بیشتر از کودکانی است که با والدینشان زندگی می کنند. محققان نتایج مطالعه خود را در کنفرانس اروپایی چاقی که در صوفیه بلغارستان برگزار شد، ارائه دادند.
آنها در این مطالعه سه هزار 166 کودک مدرسه ای نروژ را از نظر قد، وزن و دور کمر مورد بررسی قرار دادند. محققان در مقایسه اطلاعات بدست آمده از کودکان طلاق با کودکانی که با هر دو والدین خود زندگی می کنند، دریافتند که چاقی در میان کودکان طلاق شایع تر است. محققان دانشگاه رایس آمریکا پیشتر علت این موضوع را تنها ماندن طولانی مدت کودکان درخانه، استفاده از تنقلات بیشتر و کمتر ورزش کردن اعلام کرده بودند.


برچسب‌ها: چاقی, طلاق
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان معتقدند، ویروسی که در سرماخوردگی های معمولی دست دارد می تواند باعث بروز چاقی شوند. سرفه، عطسه و آبریزش بینی بدترین نتیجه یک سرما خوردگی معمولی نیستند بلکه این بیماری می تواند باعث بروز چاقی نیز بشود. به اعتقاد دانشمندان، ویروسی که در سرما خوردگی معمولی دست دارد می تواند عامل بروز همه گیری چاقی باشد که هم اکنون در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود. کارشناسان در کنگره چاقی اروپا در ˈسوفیاˈ واقع در بلغارستان اعلام کردند: افزایش چاقی در 30 سال گذشته با کشف آدنو ویروس ۳۶ (adenovirus 36) همراه بوده است.
آدنو ویروس ۳۶ بسیار عفونی است و می توانید سرفه های خفیف و سرماخوردگی ایجاد کند. دانشمندان با آزمایش بر روی حیوانات و تزریق این ویروس به آنها متوجه شدند که این حیوانات با وجود اینکه تغییری در میزان غذای مصرفی آنها ایجاد نشده بود اما اضافه وزن پیدا کردند. محققان می گویند، این ویروس راه خود را به سلول های چربی پیدا می کند و به آنها دستور می دهد که بیش از حد معمول چربی ذخیره کنند. به گفته محققان ، این ویروس همچنین به سلول های بنیادی دستور می دهد که به سلول های چربی تبدیل شوند. محققان همچنین متوجه شدند که احتمال آلوده شدن نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به هم سن و سالان لاغر خود به این ویروس دو و نیم برابر بیشتر بوده است.

 


برچسب‌ها: چاقی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپيدميولوژي مزوتليوما، چالش هاي تشخيصي در مزوتليوما، Imaging در مزوتليوما، درمان هاي systemic در مزوتليوما، كنترل درد در مزوتليوما، RT در مزوتليوما می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, مزوتلیوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل HLA تايپينگ در بيماران ساركوئيدوز، روشهاي نوين برونكوسكوپي در ساركوئيدوز، يافته هاي جديد در پاتوژنز بيماري ساركوئيدوز، Imaging ساركوئيدوز، PET در ساركوئيدوز، درگيري قلبي ساركوئيدوز، تظاهرات استئو آرتريكولر ساركوئيدوز، نقش کمبود ويتامينD در ساركوئيدوز، يافته هاي پاتولوژي در ساركوئيدوز می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح دانشوری, سارکوئیدوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آلمانی دستگاهی طراحی کرده اند که با پمپاژ آب سرد، به کاهش دردهای مفاصل و آرتروز بویژه کمک می‌کند. کمپرس یخ برای کاهش تورم و درد ناشی از جراحت یا ضرب‌دیدگی بسیار مفید است، اما محققان دستگاهی طراحی کرده‌اند که به جای استفاده از یخ، از آب سرد برای تسکین درد استفاده می‌کند. دستگاه Hilotherapy مجهز به پمپ‌هایی برای پمپاژ آب سرد بر روی قسمت‌های مختلف مفصل آسیب دیده است. در این دستگاه آب مدت طولانی‌تری در یک دمای خنک و ثابت بر روی مفصل پمپاژ می‌شود؛ تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده مستمر از آب سرد به کاهش تورم و دردهای آرتروز کمک کرده و سرعت بهبود آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد. 
دستگاه پمپاژ آب سرد علاوه بر کاهش دردهای مفصلی در ورزشکاران، برای کاهش دردهای آرتزوز در سالمندان نیز مفید است؛ آزمایش عملکرد این دستگاه بر روی چند بیمار سالمند دچار تورم زانو بمدت 3 ساعت در روز طی 4 هفته حاکی از کاهش چشمگیر تورم و درد در این ناحیه است. به گفته محققان، استفاده از یخ یا گرما در اطراف مفصل آسیب دیده هر دو مفید هستند. دستگاه پمپاژ آب سرد Hilotherapy توسط محققان آلمانی شرکت Hilotherm طراحی و با قیمت 3100 دلار به بازار عرضه شده است.


برچسب‌ها: آرتروز, ابزار جدید, هیلوتراپی, Hilotherapy
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد در سالن باقرالعلوم یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل نقش كاركنان بهداشتي دركنترل مصرف سيگارو آثار سوء اقتصادی مصرف سیگار، سيگار وبيماريهاي قلبي وعروقي، سيگار بيماريها واجزاء زيانبار، آموزش نحوه برقراري ارتباط با بيماران مراجعه كننده به مركز، جايگزين هاي نيكوتيني، سیگار از دیدگاه روانشناسی، ساختار كلينيك ترك سيگاروتوصيه هاي رفتاري ترك دخانيات، ارزشيابي عملكرد مراكز مشاوره ترك دخانيات، تجربیات ترک سیگار در استان یزد، سندرم ترك دخانيات، جایگزین های نیکوتین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی یزد, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات بيماري هاي گوارش وكبددانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در سالن همایش بیمارستان رضوی مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل فیستولهای مری و تنگی­های بعد از عمل، اندیکاسونهای استنت های مری و نحوه کارگزاری آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان رضوی, استنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات کلیوی اداره بیماری های خاص سیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سالن ابوریحان مجتمع ولایت شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اپیدمیولوژی  نارسایی کلیوی در استان فارس، اختلالات استخوانی در بیماران همودیالیز، درمان عوارض حین دیالیز (کاهش وافزایش فشار خون)، درمان عوارض حین دیالیز(خارش ، حساسیت، کرامپ،سندرم عدم تعادل)، دارودرمانی در دیالیز، صافی وکفایت دیالیز، آنمی در بیماران همودیالیز، دیالیز صفاقی ومزایای آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۴ آذر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرطان, همایش گوارش, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تبريز
زمان برگزاری: ۱۹ الی ۲۰ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش هپاتیت, همایش داخلی, علوم پزشکی تبریز, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان آراد تهران برگزار خواهد شد. هدف از این کنفرانس آشنایی پزشکان با کاربرد فرآورده های اختصاصی خون و نحوه مصرف آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان آراد, انتقال خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تشخیص و علائم بیمار مبتلا به کانسر تیروئید، اپیدمیولوژی کانسر تیروئید، مروری بر پاتولوژی کانسر های تیروئید، انواع درمانهای کانسر تیروئید، برخورد جراحی در توده های بد خیم تیروئید با درگیری در لنف نود های گردنی، پیگیری بیماران مبتلا به بدخیمی تیروئید پس از جراحی، بررسی پروگنوز بیماران مبتلا به کانسر تیروئید می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران در بیمارستان قائم مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل خصوصیات ترکیبی وعملی میکروب های روده ای و تاثیر انها بر سلامتی انسان، واکنش های میکروب های روده ای و میزبان، تنظیم عملکرد سیستم ایمنی توسط میکروب های ساکن بر روده، میکرو بیوم وبیماریهای التهابی روده، واکنش های بین میکروبیوم وبیماریهای کبدی، نقش میکروبیوم در تنظیم انرژی ومتابولیسم، میکروبیوم و بیماریهای بدخیم دستگاه گوارش، نقش میکروبیوم های روده ای  در مقاومت  به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل، دستکاری در میکروبیوم در درمان بیمایهای التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر، از پیوند مدفوع تا نسل های جدید درمان با میکروبیوتا می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان و انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران در مرکز آموزشی درمانی افضلی پور کرمان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل میکروب های دستگاه گوارش، تغییرات میکروبی از نوزادی تا سالمندی، تکنیک های مورد استفاده برای تشخیص میکروب های دستگاه گوارش، توصیه هایی برای استفاده از پروبیوتیک ها، غذاهای کاربردی چیست، پیوند میکروبی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی کرمان, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشکده علوم غدد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ایمونولوژی دیابت و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی چاقی و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی بیماریهای قلبی و عروقی  و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی بیماری های تیروئید و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۸ الی ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ضرورت برنامه رژیم نویسی در بیماران کلیوی، نارسایی مزمن کلیه و مراحل آن، فهرست جانشینی مواد غذایی بیماران کلیوی و نحوه محاسبه انرژی در بیماران دچار نارسایی مزمن کلیه، نیازمندیهای تغذیه ای دربیماران دچار نارسایی مزمن کلیه، همودیالیز و رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران تحت همودیالیز، رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران دیابتی مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، اهمیت توجه به انواع بیماری های همراه با بیماری کلیوی، رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران تحت دیالیز صفاقی، کنترل بیماری کلیه از طریق رژیم غذایی، نارسایی حاد کلیه و نیازهای تغذیه ای در این بیماران، سندروم نفروتیک و اصول رژیم درمانی آن، نفروپاتی دیابتی و اصول رژیم درمانی آن، رژیم درمانی به صورت کاربردی درفاز حاد پیوند کلیه، رژیم درمانی به صورت کاربردی درفاز مزمن پیوند کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۸ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اختلالات الکترولیتی در بیماران مبتلا به کانسر، درمان نفریت لوپوسی، Atypical HUS، پره اکلاپسی و تازه های آن، درمان نفروپاتی دیابت (تیپ یک)، کلاسیفیکاسیون و تشخیص و اندیکاسیون های بیوپسی در نفریت لوپوسی، هیپرتانسیون در نارسایی مزمن کلیه، Tumor lysis syndrome، اختلالات کلیوی در جراحی مغز و اعصاب، درمان نفروپاتی دیابت(تیپ دو)، HIV و کلیه، درگیری کلیه در inflammatory Bowle disease(IBD)، همودیالیز و دیالیز صفاقی قبل و بعد از پیوند کلیه، تظاهرات کلیوی در بیماریهای لنفوپرولیفراتیو، اسکلرودرمی و کلیه، ESRD در نفریت لوپوسی و نقش دیالیز، HCV و کلیه، کلیه وارتریت روماتوئید، حاملگی در پیوند کلیه، تغییرات آزمایشات کلیوی در بیماران غیر کلیوی، درگیری کلیه در اندوکاردیت عفونی، عوارض کلیوی داروهای گیاهی، سندرم هپاتورنال، Management بیماران دیالیزی در جراحی، حاملگی و نفریت لوپوسی، عوارض کلیوی در CABG، ناباروری در بیماران کلیوی، عوارض کلیوی هیپرتانسیون، کنترل فشارخون در بیماران هیپرتانسیو نیازمند جراحی، پاتوژنز و ریسک فاکتورهای نفروپاتی دیابتی، اختلالات کلیوی در هیپراوریسمی، پارانئوپلاستیک گلومرولونفریت، کلیه در سندرم متابولیک، انواع درگیری کلیه در میلوم مولتیپل، اختلالات کلیوی در توبر کلوزیس، هیپرتانسیون بعد از پیوند کلیه، تظاهرات کلیوی در بیماریهای میلوپرولیفراتیو می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, اطلاع رسانی نفرولوژی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستارا برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اپیدمیولوژی عفونت هپاتیت B در ایران و جهان، سیر و تظاهرات بالینی هپاتیت B، روش های تشخیصی و آزمایشگاهی هپاتیت B، روش های پیشگیری قبل و بعد از مواجهه با هپاتیت های ویروسی، درمان هپاتیت های ویروسی B در گروه های پر خطر، هپاتیت B مزمن در حاملگی ، شیردهی و  درمان آن، همراهی هپاتیت B , D، بخش اندوسکوپی و انتقال هپاتیت های ویروسی، هپاتیت B مخفی، اپیدمیولوژی عفونت هپاتیت C در ایران و جهان، سیر و تظاهرات بالینی هپاتیت C، روش های تشخیصی و آزمایشگاهی هپاتیت C، درمان هپاتیت های ویروسی C در گروه های پر خطر، نقش پیوند کبد در درمان هپاتیت های ویروسی، جنبه های پرستاری مراقبت از بیماران مبتلا به هپاتیت B,C، مشکلات روانی اجتماعی بیماران مبتلا به هپاتیت، ریسک فاکتورهای هپاتیت B,C  در استان گیلان می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت مرکز تحقیقات 


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی گیلان, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پروژه نفرون روشی برای بهبود نسبی بیماران مبتلا به نارسایی کلیه محسوب می‌شود. تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری نارسایی کلیه در حال افزایش 7 تا 8 در صدی در سال است که این خود به علت پیر شدن جمعیت و افزایش شیوع دیابت است. این بیماران نیمی از زندگی خود را با دستگاه‌های دیالیز به سر می‌برند. با این حال، این مشکلات می‌تواند به پایان برسد. کنسرسیوم تحقیقات اتحادیه اروپا در حال ساخت کلیه مصنوعی است که این امکان را برای بیماران فراهم می‌کند زندگی کامل و فعال‌تری داشته باشند و 10تا 16سال به عمرشان افزوده شود. عملکرد این کلیه مصنوعی در حال آزمایش بر روی حیوانات است و پس از آن برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی استفاده می‌شود. دکتر لئونیداس، سرپرست این پروژه می‌گوید: بعلت افزایش بیماری‌های کلیوی ارزش دستگاه‌های دیالیز به پانزده میلیون پوند در سال می‌رسد. 
سیستم نفرون مانند یک دستگاه دیالیز عمل می‌کند؛ گرفتن خون بیمار و عبور آن از طریق تعدادی فیلتر و اطمینان حاصل از اینکه خون بیمار در سطح امن باقی بماند. همچنین بیمار و پزشک هردو می‌توانند به کار این کلیه نظارت داشته باشند و نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. دکتر لئونیداس اظهار کرد: با این روش هزینه مراقبت از یک بیمار مبتلا به بیماری کلیوی به دلیل کاهش نیاز به نسخه پزشکی، پرستاران و هزینه‌های دستگاه کاهش می‌یابد.


برچسب‌ها: نارسایی کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی قصد دارند برای نخستین‌بار خون مصنوعی تولید شده از سلول‌های بنیادی انسان را بر روی چند بیمار مبتلا به تالاسمی مورد آزمایش قرار دهند. آزمایش نخستین خون مصنوعی جهان که برای سال 2016 برنامه ریزی شده است، امکان تولید خون در مقیاس صنعتی را فراهم کرده و طی چند دهه آینده به جایگزین مطمئنی برای کمبود خون اهدایی تبدیل خواهد شد. 
محققان طی سال‌ها بدنبال توسعه روشی برای رشد گلبول‌های قرمز از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS) بودند. سلول‌های iPS در شرایط بیوشیمیایی مشابه بدن انسان کشت داده شدند که امکان تبدیل این سلول‌های بنیادی به گلبول قرمز را فراهم کرد. «مارک ترنر» مدیر بخش پزشکی مرکز انتقال خون اسکاتلند و سرپرست پروژه 8 میلیون دلاری تولید خون مصنوعی در دانشگاه ادینبورگ تأکید کرد: برای نخستین‌بار موفق به تولید گلبول‌های قرمز مناسب برای تزریق در انسان شدیم. 
درحال حاضر محققان به بهره‌وری تبدیل 40 تا 50 درصدی سلول‌های اولیه به گلبول قرمز دست پیدا کرده‌اند که این فرآیند حدود یک ماه بطول می‌انجامد؛ سلول‌های قابل استفاده از سلول‌های خون نابالغ جدا شده و سلول‌های iPS باقی مانده از طریق روش‌های جداسازی استاندارد مانند سانتریفیوژ جدا می‌شوند. در این مطالعه سه بیمار مبتلا به تالاسمی 5 میلی‌لیتر از گلبول‌های قرمز تولید شده را دریافت کرده و پزشکان نحوه عملکرد آنها در بدن را مورد بررسی قرار می‌دهند. محققان خاطر نشان می‌کنند که تولید خون مصنوعی به معنای توقف فرآیند اهدای خون نبوده و این فرآیند دست‌کم تا 20 سال آینده به روشی جایگزین (برای اهدای خون) تبدیل نخواهد شد.


برچسب‌ها: خون, مصنوعی, خون مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل پیشگیریهای اولیه ،ثانویه و ثالثیه بیماریهای تیروئید، کمبود ید در قرن 21 ،ید رسانی مناسب برای پیشگیری از بیماریهای ناشی از کمبود ید، مراقبت زودرس در بیمارهای تحت بالینی تیروئید، غربالگری و پیشگیری از بروز کم کاری مادر زادی تیروئید، تشخیص و درمان زودری کم کاری تیروئید در حاملگی، تشخیص و درمان زود رس سرطانهای تیروئید می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links