محققان در مرکز سرطان جامع لومباردی جورج تاون دریافتند که مهار یک پروتئین منفرد، رشد سرطان لوزالمعده را متوقف می‌کند. محققان با سرکوب پروتئین"Yap" در مدل‌های حیوانی و سلول‌های سرطانی انسانی موفق به مهار رشد بیشتر سرطان لوزالمعده شدند؛ این امر مبنی بر جلوگیری از گسترش اولیه این سرطان نیست.
پژوهشگران این یافته را "پاشنه آشیل سرطان لوزالمعده" توصیف کرده‌اند چرا که هدف قرار دادن این پروتئین می‌تواند در مبارزه با این سرطان بسیار موثر واقع شود. در حقیقت این پروتئین مانند کلیدی حیاتی عمل می‌کند که رشد و گسترش این سرطان را پشتیبانی می‌کند. "Yap" پروتئینی است که در سایر سرطان‌هایی نظیر تومورهای کبدی، ریوی و معده‌ای نیز بیان بیش از حدی از خود نشان می‌دهد. بیش از 95 درصد مبتلایان به سرطان لوزالمعده دارای جهش در ژنی موسوم به "KRAS" و حدود 75 درصد نیز در ژن "p53" دچار جهش هستند.در بدن موش‌های این آزمایش نیز ژن‌های "KRAS" و "p53" دارای جهش بودند و به همین علت نتایج به دست آمده با واقعیت مورد انتظار مطابقت دارد.
محققان طی این پژوهش دریافتند که "Yap" در نمونه‌های انسانی و موش‌ها بیش از حد بیان شده است (بیان ژن فرایندی است که در آن اطلاعات درون ژن استفاده می‌شود تا یک محصول کاربردی از آن به دست آید) و مهم‌تر اینکه جهش "KRAS" در بیشتر سرطان‌های لوزالمعده، باعث فعال کردن "Yap" می‌شود. در واقع، ژن جهش یافته "KRAS" با استفاده از "Yap" باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود، بنا براین با مهار "Yap"، فعالیت این ژن نیز متوقف می‌شود. طی این مطالعه، محققان نیز متوجه شدند که "Yap"، فعالیت آنکوژن "p53" را نیز متوقف می‌کند، اما هنوز ماهیت این رابطه شناخته نشده است. امید پژوهشگران بر این است که با تولید دارویی جدید، فعالیت "YAP" را در بیمارانی که دچار این ونه جهش‌های ژنی هستند، مهار کنند. این پژوهش در مجله "Science Signaling" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نوعی کپسول خوراکی که هنگام حرکت از خلال دستگاه گوارش، مرتعش می‌شود، نویدی برای درمان غیردارویی یبوست است. در مطالعه جدید دانشمندان، کپسول ارتعاشی به طور هفتگی، حرکات روده بیماران مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک (CIC) و سندرم روده تحریک پذیر با غلبه درد و یبوست (C-IBS) را دو برابر کرد. علی‌رغم استفاده گسترده از دارو برای درمان یبوست، تقریبا 50 درصد بیماران به دلیل عوارض جانبی، دغدغه‌های ایمنی درباره استفاده درازمدت یا عدم عملکرد این درمان، از آن ناراضی هستند.
در این تحقیق، 26 بیمار هفته‌ای دو بار این کپسول ارتعاشی را مصرف کردند و به یک پرسشنامه درباره حرکت روزانه روده و استفاده از ملین پاسخ دادند. در ابتدا تمامی بیماران دوره زمانی دو هفته‌ای را بدون استفاده از ملین‌ها تجربه کردند و پس از مصرف کپسول ارتعاشی، افزایش در حرکات آنی روده از دو بار به چهار بار در هفته و همچنین کاهش علائم یبوست را گزارش کردند. کاربرد این کپسول اثرات جانبی حداقل را موجب شد.
کپسول جدید مجهز به موتور کوچکی در درونش بوده و برای مرتعش‌شدن شش تا هشت ساعت پس از مصرف برنامه‌ریزی شده است. ارتعاشات (تحریکات مکانیکی) موجب انقباض در درون روده می‌شود که این امر به عبورکردن مدفوع از خلال دستگاه گوارش کمک می‌کند. دانشمندان به دنبال پایه‌گذاری یک مطالعه کنترل‌شده برای بسط این یافته‌ها و کنکاش بیشتر پتانسیل کپسول جدید هستند. یبوست مزمن اختلال بسیار شایعی است که بر 15 درصد جمعیت آمریکا تاثیر گذاشته است.


برچسب‌ها: یبوست مزمن, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به دیابت بزودی می‌توانند با استفاده از یک چسب مخصوص، سلامت یا آسیب‌دیدگی عروق پا را براحتی در منزل مورد بررسی قرار دهند. آسیب به اعصاب یا نوروپاتی دیابتی – اختلال در عملکرد اعصاب محیطی بدن – یکی از مشکلات شایع در دیابت‌های کنترل نشده محسوب می‌شود که 50 درصد بیماران را درگیر می‌کند.
سطوح بالای قند خون بیمار باعث آسیب دیدن شاخه‌های حسی اعصاب محیطی می‌شود؛ این مشکل با درد یا بی‌حسی همراه است، اما خطر اصلی زمانی بروز می‌کند که زخم جزئی به عفونت شدیدی تبدیل شده و با گسترش عفونت، بافت از بین رفته و پزشکان مجبور به قطع پای بیمار می‌شوند. تشخیص به موقع نوروپاتی دیابتی در مراحل اولیه نیازمند کنترل منظم است؛ یکی از این روش‌های موجود «الکترومیوگرافی» است که شامل قرار دادن الکترودها درون عضلات و بررسی عملکرد اعصاب محیطی است. این روش در مراکز درمانی و زیر نظر متخصص انجام می‌شود، اما محققان روش ساده‌تری را ابداع کرده‌اند.
محققان با هدف جلوگیری از قطع پای بیماران دیابتی در اثر نوروپاتی دیابتی، چسب Neuropad را تولید کرده‌اند که با بررسی وضعیت عرق کردن، آسیب‌دیدگی عروق پا را تشخیص می دهد. چسب پس از قرار گرفتن در کف پا در مدت 10 دقیقه میزان تعرق را بررسی می‌کند؛ تغییر رنگ چسب از آبی به صورتی نشان‌دهنده مناسب بودن شرایط و عدم تغییر رنگ در اثر نبود عرق به معنای وجود مشکل در اعصاب پا است. محققان دانشگاه آکسفورد عملکرد چسب Neuropad را بر روی 3000 بیمار مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار داده‌اند که نتایج بدست آمده حاکی از دقت 86 درصدی این چسب در تشخیص آسیب‌دیدگی عروق پا است.


برچسب‌ها: دیابت, چسب, ابزار جدید, نوروپد, Neuropad
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


آخرین اندام روی تراشه تولیدشده توسط «موسسه مهندسی الهام از زیست‌شناسی وایس» در دانشگاه هاروار، ساختار، عملکرد و ساختار مغز استخوان را بازتولید می‌کند.  مغز استخوان بافت پیچیده‌ای است که تاکنون دانشمندان می‌توانستند آن را در حیوانات زنده مطالعه کنند، با این حال، سامانه جدید که «مغز استخوان روی تراشه» نام گرفته، به دانشمندان امکان آزمایش اثرات داروهای جدید و عوامل سمی در کل مغز استخوان را می‌دهد.
می‌توان سیستم مزبور را برای طراحی استراتژی‌های کارآمد و ایمن با هدف پیشگیری یا درمان اثرات مرگبار تشعشع روی مغز استخوان و بدون مراجعه به آزمایش‌های حیوانی انجام داد. در آزمایش‌های اولیه، مغز استخوان مهندسی‌شده مانند مغز استخوان انسان در پاسخ به تشعشع خشکیده می‌شد مگر این که یک داروی شناخته‌شده برای جلوگیری از سمی‌شدن ناشی از تشعشع حاضر می‌بود. این ابزار همچنین می‌تواند سلولهای خونی را تولید کند که در یک سیستم گردش خون مصنوعی برای تامین شبکه‌ای از دیگر «اندام روی تراشه» گردش می‌کند. در آینده، می‌توان از مغز استخوان روی تراشه برای حفظ موقتی مغز استخوان بیماران سرطانی و زمانی استفاده کرد که این افراد در حال تجربه درمان‌های آسیب‌رساننده به مغز استخوان مانند پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی با دوز بالا هستند.
مغز استخوان اندام بی‌نهایت پیچیده‌ای است که مسئول تولید تمامی انواع سلول‌های خونی بدن بوده و سامانه ابداعی قادر به تکرار این پیچیدگی و حفظ آن به شکل کاربردی در آزمایشگاه است. مغز استخوان روی تراشه می‌تواند سلول‌های خونی تولید کند که در سیستم گردش خون مصنوعی گردش می‌کنندو شبکه‌ای از دیگر اندام‌های روی تراشه را تجهیز می‌کنند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Methods منتشر شد.


برچسب‌ها: مغز استخوان, تراشه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۴ آذر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرطان, همایش گوارش, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تبريز
زمان برگزاری: ۱۹ الی ۲۰ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش هپاتیت, همایش داخلی, علوم پزشکی تبریز, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برای نخستین‌بار محققان آمریکایی ارتباط بین دیابت و تغییر در اندازه مغز و کاهش ماده خاکستری را نشان دادند. همزمان با شیوع دیابت در جهان، درک بهتر از این بیماری به توسعه فرآیندهای درمانی موثرتر منجر خواهد شد. مطالعه صورت گرفته توسط محققان نشان می‌دهد، ماده خاکستری مغز در اثر ابتلا به دیابت به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. دکتر «نیک برایان» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا تأکید کرد: در تحقیقات خود دریافتیم که بیماران با دیابت شدید از بافت مغزی کمتری برخوردار هستند و برای نخستین‌بار ارتباط بین دیابت نوع 2 و کاهش ماده خاکستری مغز را نشان دادیم.
در این مطالعه محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای کشف ارتباط بین دیابت نوع 2 و وضعیت ساختار مغز 614 بیمار با متوسط سن 62 سال استفاده کردند؛ متوسط طول مدت بیماری در این گروه نیز 9.9 سال است. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، مدت طولانی‌تر ابتلا به دیابت با کاهش حجم مغز بخصوص ماده خاکستری در ارتباط است؛ همچنین هیچ ارتباط مستقیمی بین ابتلا به دیابت با بیماری ایسکمیک قلب - عدم دریافت خون اکسیژن دار کافی توسط مغز - مشاهده نشد. نتایج این مطالعه در نشست انجمن دیابت آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قلم آماده تزريق بيدورئون(Bydureon Pen) 2 ميلي‌گرمي را که حاوي اکسناتايد(Exenatide) آهسته‌رهش به شکل سوسپانسيون تزريقي است به‌عنوان درمان همراه با رژيم غذايي و ورزش براي بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع2 مورد تاييد قرار داده است. قلم آماده تزريق بيدورئون را نبايد در درمان مبتلايان به ديابت نوع1 يا مبتلايان به کتواسيدوز ديابتي نسخه کرد. همچنين، به‌عنوان خط اول درمان در افرادي که با ورزش و رژيم غذايي به کنترل مطلوب قندخون نمي‌رسند، توصيه نمي‌شود. تجويز همزمان انسولين و قلم آماده تزريق بيدورئون هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته بنابراين توصيه نمي‌شود. قلم آماده تزريق بيدورئون، اولين و تنها داروي با الگوي مصرف يک‌بار در هفته براي بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع2 است. قلم‌هاي آماده تزريق دارو، بيمار را از صرف زمان براي آماده کردن ويال و سرنگ بي‌نياز مي‌کند. مطالعات نشان داده‌اند قلم بيدورئون در کاهش HbA1c تواناست.
در پايان يک مطالعه 24 هفته‌اي، قابليت بيدورئون در کاهش HbA1c در مقايسه با بيتا(Byetta) با الگوي مصرف 2 بار در روز، 6/1 درصد در مقابل 9/0 درصد به‌دست آمد. به علاوه، ميزان کاهش وزن در گروه تحت درمان با بيدورئون، 3/2 کيلوگرم و در گروه تحت درمان با بيتا، 4/1 کيلوگرم بود. البته تجويز بيدورئون براي درمان چاقي مجاز نيست و هنوز تحت مطالعه قرار نگرفته است. در برگه اطلاعات دارويي مربوط به بيدورئون، هشدار در مورد خطر ابتلا به تومورهاي سلول C تيروييد ذکر شده بنابراين تجويز بيدورئون در افراد با سابقه قبلي يا سابقه خانوادگي کارسينوم مدولاري تيروييد و نيز مبتلايان به سندروم نئوپلازي اندوکرين نوع2 يا در افراد با سابقه واکنش‌هاي حساسيتي شديد به اکسناتايد ممنوع است.
براساس مطالعات پس از تاييد روي داروي اکسناتايد، ارتباط ميان مصرف آن و پانکراتيت حاد مطرح شده است، بنابراين در صورت شک به پانکراتيت، بيدورئون بايد قطع شود و تا زمان رد قطعي ابتلا به پانکراتيت مجددا شروع نشود. بيدورئون و بيتا، حاوي ماده موثره يکساني هستند و نبايد با هم مصرف شوند. قلم آماده تزريق بيدورئون، از طريق تکنولوژي ميکروسفر، اکسناتايد را به بدن منتقل مي‌کند. بيدورئون را مي‌توان هر ساعت از روز، همزمان يا غيرهمزمان با وعده غذايي استفاده کرد.


برچسب‌ها: دیابت, اکسناتايد, بيدورئون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا هشدار داده دوري پنم(Doripenem)با نام تجاري دوري باکس(Doribax)، داروي آنتي باکتريال مورد استفاده در درمان بيماراني که حين اتصال به ونتيلتور دچار پنوموني مي‌شوند، باعث افزايش خطر مرگ و کاهش احتمال درمان در مقايسه با مصرف‌کنندگان ايمي‌پنم و سيلاستاتين مي‌شود، بنابراين متخصصان بايد هنگام تجويز دوري پنم خطرات و مزاياي اين دارو را درنظر داشته باشند. لازم به ذکر است دوري پنم، هنوز در مورد انديکاسيون مورد تاييد FDA براي اين دارو، يعني درمان بزرگسالان مبتلا به عفونت‌هاي داخل شکمي عارضه‌دار و عفونت‌هاي ادراري عارضه‌دار مانند پيلونفريت، موثر و بي‌خطر دانسته شده است.


برچسب‌ها: دوری پنم, دوری باکس, پنومونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه پزشکی ویرجینیای آمریکا در تحقیقات خود موفق به کشف داروی ترکیبی جدیدی برای درمان سرطان پانکراس شدند. دوکسوروبیسین (DOX)، دارویی قدیمی است که پیش از این در درمان چندین نوع سرطان مورد استفاده قرار گرفته است. با این وجود بیماران معمولا به دلیل افزایش فعالیت پروتئین خاص یا افزایش سلول‌های حامل دارو که سبب کاهش سطح سلولی دارو می‌شود، نسبت به این دارو مقاومت پیدا می‌کنند. این امر به ویژه در سرطان پانکراس که نسبت به درمان‌های دارویی از جمله داروهای حاوی DOX مقاوم است، مشاهده می‌شود.
این تحقیقات بر روی مقاومت دارویی تمرکز داشت که می‌تواند دوباره سلول‌های سرطانی را نسبت به داروی DOX حساس کند. دکتر دورانت، سرپرست تحقیقات، ترکیبی از داروی DOX را با داروی BEZ235 که در سلول‌های پروتئینی مقاوم در برابر داروی DOX ساکن می‌شود، مورد استفاده قرار داد. نتایج نشان داد که در درمان دارویی ترکیبی DOX و BEZ میزان سلول‌های سرطانی باقی مانده بسیار کمتر از زمانی است که تنها یک دارو برای درمان استفاده می‌شود. همچنین ترکیب BEZ با DOX سبب تجمع مقدار قابل توجهی از داروی DOX در سلول‌های سرطانی می‌شود. استفاده از درمان داروی ترکیبی BEZ و DOX در موش‌ها نشان داد که این داروی ترکیبی در جلوگیری از رشد تومور سرطانی پانکراس بسیار موثرتر از درمان تک دارویی است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نگاه داشتن سطح قند خون و چک کردن مرتب آن يکي از قسمت‌هاي مهم زندگي هر فرد ديابتي است، اما اين کار مي‌تواند کاري خسته‌ کننده باشد و گرفتن خون از سر انگشت نيز مشکلات خاص خود را دارد. اما به تازگي گوگل راه‌حل جديدي براي اين کار ارايه داده و آن چيزي نيست جز «لنز تماسي هوشمند» که سطح گلوکز را در اشک چشم اندازه مي‌گيرد. شرکت گوگل با آشکار کردن نمونه اوليه ايم محصول که براي آماده کردن آن 18 ماه زمان برده است، آن را روي وبلاگ خود قرار داده است. براساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، ديابت 347 ميليون نفر را در سراسر دنيا تحت تاثير خود قرار مي‌دهد و در سال 2004 تنها 4/3 ميليون نفر در اثر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند. اين اطلاعات اهميت پايش مرتب سطح گلوکز خون را نشان مي‌دهد و به همين دليل اعضاي آزمايشگاه Google X تلاش کردند تا در اين زمينه به نوآوري‌هايي دست يابند. اعضاي اين تيم تحقيقاتي ذکر مي‌کنند که سابق براين نيز دانشمندان به استفاده از مايعات بدن مانند اشک براي اندازه‌گيري سطح گلوکز خون نظر داشتند، اما مشکل کار آنجا بود که راهي براي جمع‌آوري آسان اشک نمي‌يافتند. همين ايده تيم Google X را واداشت تا به ساخت چيپ‌ها و حسگرهاي ريز روي آورند؛ ريزتر از موي انسان، تا به کمک آنها بتوانند سطح گلوکز خون را با دقت بيشتري اندازه بگيرند. با اين روش، آنها فرم اوليه‌اي از لنزهاي تماسي هوشمندي را ارايه کرده‌اند که بسيار شبيه لنزهاي معمولي چشم است، البته همراه با خط‌هايي که در اطراف خارج آن قرار دارند. در ميان دو لايه ماده نرم لنز تماسي، چيپ بدون سيم نازک و ريز و حسگر گلوکز قرار گرفته است. پژوهشگران اين تيم تحقيقاتي اذعان دارند که اين نمونه اوليه قادر است در هر ثانيه سطح قند خون را اندازه گرفته و آن را ارايه دهد. محققان در تلاشند تا زماني که سطح قند خون خارج از محدوده طبيعي قرار گرفت، به بيمار اعلام کند و پيام هشدار بفرستد، به همين دليل از نورLED مينياتوري استفاده کرده‌اند که به صورت هشداردهنده‌ها نور مي‌زند. دانشمندان اعلام کرده‌اند که الته هموز در روزهاي نخست اين لنزها به سر مي‌برند، هرچند آنها تقريبا چندين مطالعه باليني را براي کمک به ارتقاي اين لنز هوشمند به پايان رسانده‌اند، با اين اميد که لنز ابداعي آنها روزي بتواند به بيماران ديابتي براي کنترل سطح قند خونشان کمک شاياني نمايد. هنوز اين وسيله به تاييد اداره کل غذا و داروي آمريکا نيز نرسيده و هنوز قدم‌هاي زيادي مانده تا اين تکنولوژي بديع توسط بيماران مورد استفاده قرار گيرد، راهي که به نظر مي‌رسد در 5 سال آينده وارد بازار دارويي و تجهيزات پزشکي شود. تيم Google X در حال حاضر به دنبال جذب متخصصاني در اين زمينه است که به ياري آنها بشتابند تا اپليکيشن‌هايي را براي آن ارايه کنند.


برچسب‌ها: دیابت, لنز, هوشمند, لنز هوشمند, گوگل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


در ميان همه انواع سرطان، بيشترين ميزان مرگ و مير به سرطان ريه تعلق دارد، بنابراين تشخيص به موقع آن يکي از دغدغه‌هاي پزشکان است. از همين‌رو، دانشمندان ترکيبات ويژه‌اي را در هواي بازدمي افراد مشکوک به داشتن سرطان ريه کشف کرده‌اند که مي‌توانند به تشخيص آن در مراحل اوليه کمک کننده باشد. نتايج اين مطالعه که در 50‌امين نشست سالانه انجمن جراحان توراسيک ارايه شده، حاکي از آن است که با استفاده از ميکروپرداز نده‌هاي سيليکوني و mass spectrometer براي آزمون هواي بازدمي بيماران مشکوک به داشتن سرطان ريه از نظر داشتن برخي مواد آلي فرار خاص به نام کربنيل‌ها مي‌توان به تشخيص زودرس اين بيماري دست يافت. اين مواد شامل آلدهيدها و کتون‌ها (نوعي ترکيبات ارگانيک) هستند که در غلظت‌هاي بسيار کم وجود داشته و توسط بدن انسان توليد مي‌شوند. پس از انطباق يافته‌هاي به دست آمده با روش‌هاي تشخيص طلايي سرطان ريه، اين تيم تحقيقاتي دريافت که 95 درصد بيماران مبتلا به توده دستگاه تنفسي داراي سطح 3 تا 4 برابري از ترکيبات کربنيل مخصوص سرطان هستند. البته پژوهشگران تاکيد مي‌کنند که اين داده‌ها اوليه بوده، اما در همين مرحله نيز قادر هستيم توده‌هاي خوش‌خيم را در 80 درصد موارد درست تشخيص دهيم. ميکروپردازنده ساخته شده از سيليکون که در اين آزمون به کار مي‌رود، با ترکيب آمينواکسي پوشانده شده که مي‌تواند به ترکيبات کربونيل يافت شده در هواي بازدمي پيوند شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد: نوشیدن بیشتر قهوه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به حداقل برساند. محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) مرکز جامع سرطان نوریس برای انجام این تحقیق، اطلاعات بیش از 170 هزار نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. گروه نمونه شامل افراد با پیشینه‌های نژادی مختلف از قبیل آمریکای لاتین، ژاپنی تبار و از تبار هاوایی و آفریقایی بودند.
تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد افرادی که یک تا سه فنجان قهوه در روز می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که هر هفته کمتر از 6 فنجان قهوه می‌نوشند، 29 درصد کمتر به سرطان کبد مبتلا می‌شوند. همچنین نوشیدن قهوه ممکن است مانع از ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون، دیابت نوع 2 و سکته مغزی شود. بر اساس یافته‌های این تحقیق، ارتباطی بین مصرف قهوه و کاهش سرطان در قومیت‌ها وجود ندارد و این تیم تحقیقاتی در حال بررسی ارتباط مصرف قهوه و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مزمن کبدی در گروه‌های قومی است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان آراد تهران برگزار خواهد شد. هدف از این کنفرانس آشنایی پزشکان با کاربرد فرآورده های اختصاصی خون و نحوه مصرف آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان آراد, انتقال خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


مصرف زیاد پروتئین توتال، بویژه پروتئین حیوانی با افزایش خطر دیابت نوع دو مرتبط است. در تحقیق جدید، پژوهشگران رابطه طولانی مدت بین مصرف توتال پروتئین، پروتئین گیاهی و حیوانی و بروز دیابت نوع دو را مورد بررسی قرار دادند. به منظور انجام این تحقیق، 12 هزار و 403 نفر از پروژه تحقیقاتی «سرطان و تغذیه» مردم اروپا و 16 هزار و 154 نفر نیز از پروژه تحقیقاتی دیگری در مورد مردم هشت کشور اروپایی به مدت حدود 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر بروز دیابت متوجه شدند که مصرف توتال پروتئین و پروتئین حیوانی با افزایش خطر دیابت نوع دو مرتبط است. علاوه بر این، هیچ رابطه‌ای بین مصرف پروتئین گیاهی و بروز دیابت مشاهده نشد. این پژوهش در مجله Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تشخیص و علائم بیمار مبتلا به کانسر تیروئید، اپیدمیولوژی کانسر تیروئید، مروری بر پاتولوژی کانسر های تیروئید، انواع درمانهای کانسر تیروئید، برخورد جراحی در توده های بد خیم تیروئید با درگیری در لنف نود های گردنی، پیگیری بیماران مبتلا به بدخیمی تیروئید پس از جراحی، بررسی پروگنوز بیماران مبتلا به کانسر تیروئید می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران در بیمارستان قائم مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل خصوصیات ترکیبی وعملی میکروب های روده ای و تاثیر انها بر سلامتی انسان، واکنش های میکروب های روده ای و میزبان، تنظیم عملکرد سیستم ایمنی توسط میکروب های ساکن بر روده، میکرو بیوم وبیماریهای التهابی روده، واکنش های بین میکروبیوم وبیماریهای کبدی، نقش میکروبیوم در تنظیم انرژی ومتابولیسم، میکروبیوم و بیماریهای بدخیم دستگاه گوارش، نقش میکروبیوم های روده ای  در مقاومت  به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل، دستکاری در میکروبیوم در درمان بیمایهای التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر، از پیوند مدفوع تا نسل های جدید درمان با میکروبیوتا می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان و انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران در مرکز آموزشی درمانی افضلی پور کرمان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل میکروب های دستگاه گوارش، تغییرات میکروبی از نوزادی تا سالمندی، تکنیک های مورد استفاده برای تشخیص میکروب های دستگاه گوارش، توصیه هایی برای استفاده از پروبیوتیک ها، غذاهای کاربردی چیست، پیوند میکروبی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی کرمان, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


یک بیماری ژنتیکی برای اولین بار در موشهای بالغ زنده با استفاده از روش متحولانه ویرایش ژنوم درمان شد؛ این روش می‌تواند کوچکترین تغییرات را با دقت بسیار زیاد در پایگاه داده وسیع مولکولهای دی‌ان‌ای ایجاد کند. دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست در این روش انقلابی با تصحیح یک حرف از الفبای ژنتیکی جهش یافته در ژن حیاتی دخیل در متابولیسم کبد، موشهای آزمایشگاهی بالغ را که به یک بیماری ارثی کبدی مبتلا بودند، درمان کردند.
یک جهش ژنتیکی مشابه در همان ژن منجر به بیماری ارژی کبدی معادل در انسانها می‌شود و این ترمیم موفق نقص ژنتیکی در موشهای آزمایشگاهی، می‌تواند نویدبخش آغاز اولین کارآزمایی‌های بالینی بر روی انسان در چند سال آینده باشد. این موفقیت، یکی از جدیدترین دستاوردهای در زمینه ویرایش ژنوم محسوب می‌شود. این کار با تبدیل کشف فناوری Crispr انجام شده که به دانشمندان اجازه می‌دهد تقریبا هرگونه تغییر دی‌ان‌ای را با دقت بسیار بالا در کروموزوم‌های حیوانات یا گیاهان انجام دهند.
این فناوری ابتدا در سال 1987 به عنوان یک فرآیند دفاعی مورد استفاده باکتریها در مقابل ویروسهای مهاجم کشف شد. پتانسیل قوی ویرایش ژنوم آن در حیواتان برتر مانند انسانها تنها در سالهای 2012 و 2013 شناخته شده که در آن، دانشمندان نشان دادند می‌توان از آن در ترکیب با یک آنزیم شکارچی دی‌ان‌ای موسوم به Cas9 برای ویرایش ژنوم انسان استفاده کرد. از آن زمان تاکنون، علاقه بسیاری از دانشمندان به سوی این فناوری جلب شده چرا که مانند یک روش ساده تغییر حروف ژنوم انسان با دقت معادل تصحیح یک کلمه دارای غلط املایی در یک دایرةالمعارف 23 جلدی است.
در پژوهش اخیر، دانشمندان از فناوری کریسپر برای مکانیابی و تصحیح یک جفت پایه جهش‌یافته دی‌ان‌ای در ژن کبد LAH استفاده کردند. این جهش ژنی می‌تواند منجر به یک تجمع مرگبار از اسیدآمینه تیروزین در انسان شده و باید با داروها و یک رژیم غذایی خاص درمان شود. محققان توانستند با تزریق داخل وریدی با فشار بالای کریسپر در بدن موشهای مبتلا، این بیماری را بطور موثر با تغییر ساختار ژنتیکی حدود یک سوم سلولهای کبد آنها درمان کنند.


برچسب‌ها: موش, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشکده علوم غدد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ایمونولوژی دیابت و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی چاقی و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی بیماریهای قلبی و عروقی  و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن، ایمونولوژی بیماری های تیروئید و نقش تغذیه در پیشگیری از بروز آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۸ الی ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ضرورت برنامه رژیم نویسی در بیماران کلیوی، نارسایی مزمن کلیه و مراحل آن، فهرست جانشینی مواد غذایی بیماران کلیوی و نحوه محاسبه انرژی در بیماران دچار نارسایی مزمن کلیه، نیازمندیهای تغذیه ای دربیماران دچار نارسایی مزمن کلیه، همودیالیز و رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران تحت همودیالیز، رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران دیابتی مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، اهمیت توجه به انواع بیماری های همراه با بیماری کلیوی، رژیم درمانی به صورت کاربردی در بیماران تحت دیالیز صفاقی، کنترل بیماری کلیه از طریق رژیم غذایی، نارسایی حاد کلیه و نیازهای تغذیه ای در این بیماران، سندروم نفروتیک و اصول رژیم درمانی آن، نفروپاتی دیابتی و اصول رژیم درمانی آن، رژیم درمانی به صورت کاربردی درفاز حاد پیوند کلیه، رژیم درمانی به صورت کاربردی درفاز مزمن پیوند کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۸ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اختلالات الکترولیتی در بیماران مبتلا به کانسر، درمان نفریت لوپوسی، Atypical HUS، پره اکلاپسی و تازه های آن، درمان نفروپاتی دیابت (تیپ یک)، کلاسیفیکاسیون و تشخیص و اندیکاسیون های بیوپسی در نفریت لوپوسی، هیپرتانسیون در نارسایی مزمن کلیه، Tumor lysis syndrome، اختلالات کلیوی در جراحی مغز و اعصاب، درمان نفروپاتی دیابت(تیپ دو)، HIV و کلیه، درگیری کلیه در inflammatory Bowle disease(IBD)، همودیالیز و دیالیز صفاقی قبل و بعد از پیوند کلیه، تظاهرات کلیوی در بیماریهای لنفوپرولیفراتیو، اسکلرودرمی و کلیه، ESRD در نفریت لوپوسی و نقش دیالیز، HCV و کلیه، کلیه وارتریت روماتوئید، حاملگی در پیوند کلیه، تغییرات آزمایشات کلیوی در بیماران غیر کلیوی، درگیری کلیه در اندوکاردیت عفونی، عوارض کلیوی داروهای گیاهی، سندرم هپاتورنال، Management بیماران دیالیزی در جراحی، حاملگی و نفریت لوپوسی، عوارض کلیوی در CABG، ناباروری در بیماران کلیوی، عوارض کلیوی هیپرتانسیون، کنترل فشارخون در بیماران هیپرتانسیو نیازمند جراحی، پاتوژنز و ریسک فاکتورهای نفروپاتی دیابتی، اختلالات کلیوی در هیپراوریسمی، پارانئوپلاستیک گلومرولونفریت، کلیه در سندرم متابولیک، انواع درگیری کلیه در میلوم مولتیپل، اختلالات کلیوی در توبر کلوزیس، هیپرتانسیون بعد از پیوند کلیه، تظاهرات کلیوی در بیماریهای میلوپرولیفراتیو می باشد.

اطلاعات بیشتر

 

 


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, اطلاع رسانی نفرولوژی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستارا برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اپیدمیولوژی عفونت هپاتیت B در ایران و جهان، سیر و تظاهرات بالینی هپاتیت B، روش های تشخیصی و آزمایشگاهی هپاتیت B، روش های پیشگیری قبل و بعد از مواجهه با هپاتیت های ویروسی، درمان هپاتیت های ویروسی B در گروه های پر خطر، هپاتیت B مزمن در حاملگی ، شیردهی و  درمان آن، همراهی هپاتیت B , D، بخش اندوسکوپی و انتقال هپاتیت های ویروسی، هپاتیت B مخفی، اپیدمیولوژی عفونت هپاتیت C در ایران و جهان، سیر و تظاهرات بالینی هپاتیت C، روش های تشخیصی و آزمایشگاهی هپاتیت C، درمان هپاتیت های ویروسی C در گروه های پر خطر، نقش پیوند کبد در درمان هپاتیت های ویروسی، جنبه های پرستاری مراقبت از بیماران مبتلا به هپاتیت B,C، مشکلات روانی اجتماعی بیماران مبتلا به هپاتیت، ریسک فاکتورهای هپاتیت B,C  در استان گیلان می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت مرکز تحقیقات 


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی گیلان, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی اظهار کردند: سیگار کشیدن، باعث تخریب حس چشایی در افراد می‌شود. این محققان با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه افزودند: دلایل متعددی برای سیگار نکشیدن وجود دارد که از آن جمله می‌توان به از بین رفتن حس چشایی و لذت نبردن از طعم واقعی مواد غذایی اشاره کرد.
محققان این بررسی را بر روی 145 نفر انجام دادند و چهار طعم اصلی شیرین، ترش، تلخ و شور را در آنان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند سیگار کشیدن منجر به کاهش حس چشایی و از بین رفتن آن می‌شود. آنان افزودند: مواد موجود در تنباکو منجر به این اختلال می‌شود که حتی پس از ترک آن هم این امر ممکن است اتفاق بیفتد. در این تحقیق یک پنجم افراد سیگاری و یک چهارم از افرادی که سابقه سیگار کشیدن داشتند، قادر به تشخیص درست طعم نبودند. مواد موجود در توتون و تنباکو در بدن، باعث آسیب رساندن به سیستم چشایی می‌شود که حتی پس از ترک هم عوارض آن از بین نمی‌رود.


برچسب‌ها: سیگار, چشایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بوستون دریافتند که مصرف داروی «آلوپورینول» با کاهش خطر مرگ بیماران مبتلا به نقرس مرتبط است. بیماری نقرس با افزایش خطر مرگ زودرس مرتبط است. «آلوپورینول»، رایج‌ترین دارویی است که برای کاهش «اورات» در این بیماران تجویز می‌شود، اما عاری از اثرات جانبی نیز نیست. به گفته محققان، اثرات جانبی نادر اما کشنده این دارو، یک نفر در هر 260 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین علت بعضی از پزشکان بر خلاف تاثیرات بالقوه این دارو برای درمان، در تجویز این دارو تردید دارند.
طی این پژوهش محققان با بررسی و مقایسه رزومه‌های پزشکی پنج هزار و 927 بیمار مصرف کننده «آلوپورینول» که اسید اوریک بالایی داشتند (این ماده نشانه‌ای مبنی بر بیماری نقرس است) و گروهی کنترل شده، دریافتند که با افزایش سال مصرف «آلوپورینول»، کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری نقرس به وضوح آشکار می‌شود. به گفته محققان، نتایج به دست آمده نه تنها تاثیر درمان با «آلوپورینول» را نشان می‌دهد، بلکه نشانگر در امان ماندن بیماران نقرسی از مرگ زودرس با مصرف این دارو است. این پژوهش در مجله Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شده است.


برچسب‌ها: نقرس, آلوپورینول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل پیشگیریهای اولیه ،ثانویه و ثالثیه بیماریهای تیروئید، کمبود ید در قرن 21 ،ید رسانی مناسب برای پیشگیری از بیماریهای ناشی از کمبود ید، مراقبت زودرس در بیمارهای تحت بالینی تیروئید، غربالگری و پیشگیری از بروز کم کاری مادر زادی تیروئید، تشخیص و درمان زودری کم کاری تیروئید در حاملگی، تشخیص و درمان زود رس سرطانهای تیروئید می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


پروژه نفرون روشی برای بهبود نسبی بیماران مبتلا به نارسایی کلیه محسوب می‌شود. تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری نارسایی کلیه در حال افزایش 7 تا 8 در صدی در سال است که این خود به علت پیر شدن جمعیت و افزایش شیوع دیابت است. این بیماران نیمی از زندگی خود را با دستگاه‌های دیالیز به سر می‌برند. با این حال، این مشکلات می‌تواند به پایان برسد. کنسرسیوم تحقیقات اتحادیه اروپا در حال ساخت کلیه مصنوعی است که این امکان را برای بیماران فراهم می‌کند زندگی کامل و فعال‌تری داشته باشند و 10تا 16سال به عمرشان افزوده شود. عملکرد این کلیه مصنوعی در حال آزمایش بر روی حیوانات است و پس از آن برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی استفاده می‌شود. دکتر لئونیداس، سرپرست این پروژه می‌گوید: بعلت افزایش بیماری‌های کلیوی ارزش دستگاه‌های دیالیز به پانزده میلیون پوند در سال می‌رسد.
سیستم نفرون مانند یک دستگاه دیالیز عمل می‌کند؛ گرفتن خون بیمار و عبور آن از طریق تعدادی فیلتر و اطمینان حاصل از اینکه خون بیمار در سطح امن باقی بماند. همچنین بیمار و پزشک هردو می‌توانند به کار این کلیه نظارت داشته باشند و نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. دکتر لئونیداس اظهار کرد: با این روش هزینه مراقبت از یک بیمار مبتلا به بیماری کلیوی به دلیل کاهش نیاز به نسخه پزشکی، پرستاران و هزینه‌های دستگاه کاهش می‌یابد.


برچسب‌ها: نارسایی کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۴ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انجمن نفرولوژي ايران و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در هتل سفیدکنار انزلی برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اپیدمیولوژی پرفشاری خون و سیر آن، پاتوژنز فشارخون اولیه (Essential HTN)، پرفشاری خون رنوواسکولار، پرفشاری خون در کودکان، چشم و پرفشاری خون، دستگاه های دیجیتال اندازه گیری فشارخون و مونیتورینگ سرپایی فشاری خون، حاملگی و پرفشاری خون، پرفشاری خون پنهان، تازه های دارویی درمان پرفشاری خون، درمان پرفشاری خون: اصلاح الگوی زندگی، درمان پرفشاری خون: درمان دارویی ترکیبی، درمان پرفشاری خون: درمانهای مداخله ای می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی گیلان, انجمن نفرولوژي ايران, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


90 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان به دلیل افزایش گسترش عامل بیماری‌زاست و زمانی که تومور افزایش می‌یابد، بخش‌های جدید بدن را مورد حمله قرار می‌دهد. در حال حاضر شناسایی سلول‌ها و اندازه‌گیری آنها پر هزینه و مستلزم مراحل پیچیده است. محققان دانشگاه علوم پزشکی کالیفرنیا اعلام کردند: به دلیل کاهش هزینه و منابع انسانی و وجود فناوری‌ ریز سیال پروژه CANDO آغاز شد. به کمک این فناوری پیشرفته که آزمایشگاه بر روی یک تراشه است، ما به طور خودکار قادر به شناسایی و اندازه‌گیری غلظت CTCs خواهیم بود.
پیش‌بینی، طبقه‌بندی و کنترل جزئیات سرطان لوزالمعده در عرض 5 ساعت به کمک این سیستم مقدور خواهد بود. شناسایی مراحل سرطان در ارزیابی و واکنش به درمان‌های غدد به صورت جداگانه در افزایش کیفیت زندگی بیماران موثر است. سرطان لوزالمعده از نظر اجتماعی و اقتصادی حائز اهمیت است. در حال حاضر تشخیص آن در مراحل اولیه صورت نمی‌گیرد. مراحل تشخیص توسط این تراشه به این صورت است که در ابتدا از بیمار نمونه خون گرفته می‌شود و در تراشه‌ای که با میکرونانو و تجزیه مولکولی طراحی شده است، قرار می‌گیرد. سپس تراشه قادر به بررسی مولکولی، DNA، تشخیص و تعیین CTCs خواهد بود. 5 ساعت بعد نتیجه در دسترس است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, تراشه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در حال ساخت اسکنر لیزری جدیدی هستند که با تشخیص زودهنگام آرتروز، انقلابی در درمان این بیماری ایجاد خواهد کرد. این دستگاه قادر به تشخیص آرتروز پیش از شروع نشانه‌های اصلی بیماری است. اسکنر جدید از طریق تشخیص سریع نشانه‌های آرتروز، پیش از بروز آسیب‌های دردناک و غیرقابل بازگشت غضروف در مفاصل، به درمان بهتر و موثرتر بیماری کمک می‌کند. به گفته پروفسور «آلن گودشیپ» از کالج دانشگاهی لندن (UCL)‌، این مطالعه در مراحل اولیه قرار دارد، اما نتایج بدست آمده بسیار امیدوار کننده بوده و در آینده نزدیک فناوری طیف‌سنجی رامان افست مکانی (Spatially Offset Raman Spectroscopy) به یک ابزار تشخیصی بسیار موثر برای درمان آرتروز تبدیل خواهد شد.


برچسب‌ها: آرتروز, اسکنر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش هپاتیت, همایش داخلی, علوم پزشکی بقیه الله, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۶ الی ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط موسسه عالي آموزشي و پژوهشي طب انتقال خون، مركز تحقيقات سازمان انتقال خون ايران فارس و مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله و شبكه هپاتيت كشور با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز و مركز تحقيقات سلامت دانشگاه علوم پزشكي شيراز و معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيرازدر سالن سينا و صدرا شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اخلاق در انتقال خون، اپيدميولوژي هپاتيت C در دنيا و ايران، اپيدميولوژي هپاتيت B، روش هاي تشخيص مولكولي، درمان رايج هپاتيت B، سلامت خون، درمان رايج هپاتيت C، انتخاب اهداكنندگان، اينديكاسيون هاي تزريق خون، اپيدميولوژي ايدز، كلينيك مثلثي، تشخيص و درمان HIV، كاهش آسيب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات نشان می‌دهد: پیاده‌روی، ورزشی مناسب برای بیماران کلیوی است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که پیاده‌روی منجر به افزایش ایمنی و کاهش التهاب در بیماران کلیوی می‌شود. این اثرات باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و فواید مفید در بیماران کلیوی است. ژائو ویانا استاد دانشگاه لافبورو در انگلستان اظهار کرد: ضعف سیستم ایمنی، ابتلا به عفونت را در بدن افزایش می‌دهد و این در حالی است که این ضعف منجر به آسیب رگ‌های خونی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
در این تحقیق، تیم بریتانیایی بر روی گروهی از مبتلایان به بیماری کلیوی بررسی انجام دادند و آن‌ها برای پنج بار در هفته به مدت 6 ماه روزی 30 دقیقه پیاده روی کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که پیاده‌روی منجر به افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت می‌شود و این در حالی است که التهاب را نیز کاهش می‌دهد. یافته‌های این تحقیق در مجله Nephrology منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل شناخت و نحوه درمان اختلالات تنفسي در بيماران CHF، نحوه غربالگري اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي عروقي، نحوه درمان اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي و عروقي با استفاده از ASV، اختلالات تنفسي دربيماران استفاده كننده از داروهاي OPOID، گزارش موارد جالب اسكيزوفرني و اختلال خواب، عوارض كارديوراسكولار و ديابت در بيماران  مبتلا به OSA می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۱۵ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گوارش, همایش داخلی, انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هرالد دریافتند که مصرف روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر از آن، خطر مرگ ناشی از سیروز کبدی را که به طور خاص توسط هپاتیت غیر ویروسی ایجاد می‌شود، تا 66 درصد کاهش می‌دهد. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که 1.3 درصد مرگ و میرهای کشنده در جهان به علت سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) رخ می‌دهد. محققان در این پژوهش تاثیر مصرف قهوه، الکل، چای سیاه، چای سبز و نوشیدنی‌های شیرین نظیر نوشابه را بر خطر مرگ و میر ناشی از سیروز مورد بررسی قرار دادند.
در این تحقیق 63 هزار و 275 چینی 45 تا 74 ساله طی 15 سال از نظر رژیم غذایی، سبک زندگی و رزومه‌های پزشکی مورد بررسی قرار گرفتند. در این مدت 14 هزار و 928 نفر فوت کردند که 114 نفر آنها بر اثر سیروز کبدی جان خود را از دست دادند. نتایج نشان می‌داد افرادی که حداقل 20 گرم الکل در روز مصرف می‌کردند در مقایسه با غیر الکلی‌ها، در خطر بالایی برای مرگ و میر ناشی از سیروز کبدی قرار دارند. در مقابل، مصرف قهوه با کاهش این خطر مرتبط بود؛ در حقیقت افرادی که روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر مصرف می‌کردند، در مقایسه با غیر قهوه خورها 66 درصد در خطر کمتری برای مرگ ناشی از این بیماری قرار داشتند. یافته‌های این پژوهش در مجله "Hepatology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: قهوه, سیروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |


در آینده نزدیک امکان اندازه‌گیری سطح قند خون یا تغییرات تخمک‌گذاری با استفاده از میکرو دستگاه‌های پزشکی با تأمین نیرو از طریق بزاق دهان فراهم می‌شود. میکرو سلول‌ سوختی میکروبی انرژی مورد نیاز را از طریق بزاق دهان تأمین می‌کند؛ در این سلول‌ سوختی، باکتری با تجزیه مواد آلی موجود در بزاق، شارژی تولید می‌کند که به آند منتقل می‌شود و آند متشکل از نانومواد کربنی گرافن است.
مواد آلی فراوانی در بزاق وجود دارند که می‌توانند برای تأمین انرژی ریز دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. به گفته «بروس لوگان» از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، با تولید یک میکرو وات انرژی توسط این سلول سوختی میکروبی با قدرت بزاق، امکان تأمین انرژی مورد نیاز یک ریز ژنراتور فراهم می‌شود. ساخت میکرو دستگاه‌های پزشکی زیستی از جمله دستگاه اندازه‌گیری سطح قند خون یا دستگاه پیش‌بینی تخمک‌گذاری با استفاده از بزاق یکی از کاربردهای آینده سلول سوختی میکروبی است که یک ابزار ساده و قابل حمل محسوب می‌شوند.


برچسب‌ها: بزاق, سنجش, قند خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نانوذراتی حاوی انسولین تولید کرده‌اند که زیر پوست تزریق شده و با تحریک یک دستگاه اولتراسونیک انسولین را به آرامی رهاسازی می‌کند. یکی از مزیت‌های این دستگاه آن است که تزریق به‌ صورت چند روز یک بار انجام می‌شود، در حالی که در روش تزریق سوزنی در طول یک روز چند بار باید تزریق انجام شود. ژن گو از محققان این پروژه می‌گوید: این روش یک گام بزرگ برای تزریق بدون درد انسولین در بیماران دیابتی است تا بتوانند سطح گلوکز خون خود را در مقدار بهینه نگه‌ دارند.
در این روش نانوذرات زیست‌سازگار و زیست‌تخریب‌پذیر زیر پوست بیمار تزریق می‌شود. این نانوذرات از جنس پلی‌لاکتیکوگلیکولیک اسید (PLGA) است که در آن با انسولین پر شده‌ است. هر نانوذره PLGA می‌تواند با استفاده از پوسته‌ای از جنس کیتوزان که دارای بار مثبت است، پوشانده شود (کیتوزان ماده‌ای زیست‌تخرب‌پذیر است که به‌ صورت طبیعی در پوسته سخت‌پوستانی نظیر میگو وجود دارد). برخی از نانوذرات PLGA نیز پوسته‌ای از جنس آلژینات بار منفی دارند. زمانی که این دو محلول با هم ترکیب می‌شوند، پوسته‌های دارای بار منفی و مثبت به سمت یکدیگر جذب شده و به کمک نیروی الکترواستاتیک یک شبکه نانومقیاس تشکیل می‌دهند. با تزریق این نانوذرات به زیر پوست، این شبکه موجب می‌شود نانوذرات در کنار یکدیگر باقی بمانند که مانع از پخش آن در سراسر بدن می‌شود.
این نانوذرات دارای ساختار متخلخل هستند، بنابراین انسولین به آهستگی از آن خارج می‌شود اما وجود شبکه، مانع از رهایش ناگهانی انسولین خواهد شد. این ساختار می‌تواند به نحوی طراحی شود که مقدار مورد نیاز انسولین برای بدن از این ساختار خارج شود. بیماران دیابتی نوع یک و دو نیازمند تزریق مقدار زیادی انسولین در طول روز هستند که این تزریقات با درد همراه است. با این روش جدید، انسولین بصورت چند روز یک بار به بدن تزریق می‌شود، در حالی که قند خون در سطح نرمال نگه داشته می‌شود. یک دستگاه اولتراسونیک می‌تواند موجب تحریک شبکه شده تا رهایش انسولین به آرامی انجام شود. اولتراسونیک با استفاده از ایجاد گاز در زیر پوست، باعث تحریک نانوشبکه برای رهایش انسولین می‌شود.


برچسب‌ها: دیابت, نانو, نانوذره, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن آسم و آلرژی ایران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، کمیته کشوری آسم و آلرژی 
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آسم, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه منچستر نشان داده که استفاده بهینه از ساعت بدن می‌تواند انسان را از بیماری‌های ریه دور نگهدارد. این پژوهش بخشی از یک تحقیق در حال انجام است که به بررسی چگونگی ارتباط اختلال مزمن در ساعت بدن در اثر تغییراتی مانند پیری یا کار شیفتی با بیماریهایی مانند آرتروز، بیماریهای قلبی عروقی، سرطان سینه و اختلالات خلقی پرداخته است.
محققان در این پژوهش برای اولین بار دریافته‌اند که ساعت بیولوژیکی بدن در ریه موشها، بطور منظم ژنهای کنترل‌کننده مسیر دفاعی آنتی‌اکسیدانی را خاموش و روشن می‌کند. این ریتم 24 ساعته، ریه‌ها را قادر می‌سازد تا مواجهه روزانه با آلاینده‌ها را پیش‌بینی کرده و در برابر آن مقاومت کند.
محققان از یک مدل موشی استفاده کردند که به تقلید از فیبروز ریوی انسان می‌پرداخت و دریافتند که چالش اکسیداتیو و فیبروتیکی که در طول فاز شبانه (زمان فعال بودن موشها) به ریه وارد می‌شود، به آسیبهای شدیدتر ریوی نسبت به روز که زمان استراحت موشها است، منجر می‌شود. دانشمندان از این نتایج دریافتند که داروهای ارائه شده بر اساس ساعت بیولوژیکی ریه از تاثیر افزاینده برخوردار خواهند بود که به کاهش دوز و عوارض جانبی خواهد انجامید. نتیجه این پژوهش در مجله Genes & Development منتشر شده است.


برچسب‌ها: ساعت بدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۴ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات گوارش بيمارستان فيروزگر دانشگاه علوم پزشکی ایران در  بيمارستان فيروزگر تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل كاربرد ٍEUS در تشخيص و درمان بيماري هاي پانكراس، درمان غير جراحي پانكراتيك حاد، كاربرد EUS در تشخيص و درمان بيماري هاي حاد و مزمن پانكراس، كاربرد EUS در تشخيص و درمان كيست هاي پانكراس، كاربرد EUS در مقابله با توده هاي بدخيم پانكراس و نمونه گيري از آن، كاربرد EUS در كلانژيوكارسينوما، كاربرد EUS  در توده ناحيه پاپي، كاربرد EUS در درمان توده پانكراس، EUS در توده هاي پره آمبولي، EuS در كانسر پانكراس، EUS  در سرطان ناحيه كارديا، كارايي EUS در توده هاي ساب اپي تليال، تري دايمنشنال EUS، كاربرد EUS در ضايعات خوشخيم ركتوم، كاربرد EUS  در كانسر هاي ركتوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, سمینار اندوسونوگرافی, علوم پزشکی ایران, بیمارستان فیروزگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در بیمارستان دکتر شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل چگونگی و چرایی درمان تاخیر بلوغ، رویکرد به بلوغ زودرس در کلینیک، رویکرد با موارد کوتاهی قد، درمان کوتاهی قد –هورمون رشد  و هورمون های دیگر، درمان بلوغ زودرس، رویکرد به بلندی قد می باشد.

سایت کنفرانس 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در هتل پارس شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل پاتوژنز بی خوابی، عوارض بی خوابی، درمان بی خوابی در بیماریهای مختلف می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, بی خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات پژوهشگران بریتانیایی ، چاقی در نوجوانان ممکن است با مشکلات شنوایی همراه باشد در حالی که در بالغین، از دست رفتن شنوایی، پیامد شناخته شده و ناگوار چاقی به‌شمار نمی‌آید. پژوهشگران اثرات چاقی و از دست دادن شنوایی را در هزار و 488‌ جوان‌ 12 ‌تا 19 ‌ساله با استفاده ‌از داده‌های سطح مقطعی سنجش بررسی سلامت ملی و تغذیه، مورد بررسی قرار داده‌اند.
درنوجوانان چاق در‌مقایسه با نوجوانان دارای وزن طبیعی، فراوانی از ‌دست ‌رفتن حسی عصبی یک طرفه با فرکانس پایین (SNHL) و نیز SNHL دو‌طرفه با فرکانس پایین و یک طرفه و دو طرفه با فرکانس بالا بیشتر بود ولی این تغییرات از نظر آماری قابل ‌توجه نبود. به گفته این پژوهشگران در آنالیز با چند متغیر که از نظر عوامل خطرساز متعدد شاهد داشت (مثل تماس با دود، فقر، تماس با صداهای مزاحم مختلف) چاقی به طور مستقل و قابل توجه با 1.85 افزایش خطر از ‌دست ‌رفتن حسی عصبی یک طرفه با فرکانس پایین همراه بود. نتیجه این پژوهش در Laryngoscope منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, ناشنوایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لوند سوئد دریافته‌اند که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو دارای تغییرات اپی ژنیتیکی بر DNA خود هستند که در افراد سالم دیده نمی‌شود؛ این تغییرات اپِی ژنتیک بر تعداد زیادی از از ژن‌هایی که در کاهش تولید انسولین مشارکت دارند، دیده شده است. تغییرات اپی ژنتیک در نتیجۀ دخالت عوامل محیطی و سبک زندگی رخ می‌دهد و می‌تواند عملکرد ژن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان با تحلیل سلول‌های تولید کننده انسولین در بیماران دیابتی و غیر دیابتی متوجه رخداد تغییرات اپی ژنتیک بر 800 ژن و بیان متفاوت بیش از 100 ژن شدند که می‌توانند در کاهش تولید انسولین سهیم باشند. کاهش تولید انسولین یکی از دلایل پنهان بروز دیابت نوع دو است.
به گفته محققان بعضی تغییرات اپی ژنتیک بر اثر بالا رفتن سن و افزایش شاخص توده بدنی رخ می‌دهد؛ بر خلاف ژن‌ها که نمی‌توانند دچار تغییر شوند، تغییرات اپی ژنتیک قابل بازگشت هستند. نتایج اولیه این تحقیق چنین نشان می‌دهد که تغییرات اپی ژنتیک سهم چشمگیری را در بروز دیابت نوع دو ایفا می‌کنند و بنا براین همانطور که می‌توان با دارو، بیماری‌های ناشی از تغییرات اپی ژنتیک نظیر سرطان و صرع را به طور کارآمدتری درمان کرد، همین کار را نیز می‌توان برای درمان هرچه موثرتر دیابت انجام داد.


برچسب‌ها: دیابت, اپی ژنتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


وجود چندین ‌گزارش حاکی از آن است که گاهی مصرف استاتین‌ها بر کار کلیه تأثیر می‌گذارد، ولی این ارتباط مستلزم تایید پژوهشگران است. طی یک تحلیل گذشته‌نگر، محققان از داده‌های پایه‌یی اداری در کانادا، انگلیس و آمریکا برای سنجش همراهی میان مصرف تازه‌ی استاتین ‌و صدمه‌ی حاد کلیه (AKI) در 2 میلیون نفر در فاصله‌ی سال‌های 1997 و 2008 استفاده کردند.
این محققان استاتین‌های پرقدرت (بیش ‌از 10 ‌میلی‌گرم رزو‌و‌استاتین،‌ بیش ‌از 20 میلی‌گرم اتورواستاتین و بیش ‌از 40 ‌میلی‌گرم سیمو‌استاتین) را با استاتین‌های کم قدرت مقایسه کردند تا عوامل محدود‌کننده را برحسب اندیکاسیون حذف کنند (یعنی بیمارانی که برای‌شان استاتین‌ تجویز شده و به احتمال زیادتر دچار بیماری‌های روانی متعدد بودند) و از امتیاز انتشار برای تطبیق بیشتر اختلافات میان مصرف‌کنندگان پرقدرت و کم قدرت استفاده کردند. در مجموع، 33 درصد از استاتین‌های پرقدرت استفاده کرده بودند.
به گفته این محققان در‌ مدت 120 روز نخست درمان، 4700 بیمار بدون بیماری مزمن کلیه (CKD) و 1900 بیمار دچار بیماری مزمن کلیه، به‌ علت صدمه‌ی حاد کلیه بستری شده بودند. در میان بیماران بدون بیماری مزمن کلیه، آن عده که استاتین‌ پرقدرت را شروع کرده بودند، ظرف‌ 120 روز 34 درصد بیشتر از کسانی بستری شده بودند که از استاتین ‌کم‌قدرت استفاده می‌کردند. میان ‌120‌ روز و دو سال، این افزایش خطر کمتر (10 تا 15 درصد) ولی هنوز قابل‌ توجه بود. محققان می‌گویند: در میان بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه، مصرف استاتین پرقدرت با 10 درصد افزایش غیر قابل‌ توجه خطر بستری به علت صدمه‌ی حاد کلیه همراه بود. نتیجه این پژوهش در BMJ منتشر شده است.


برچسب‌ها: استاتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


خواص زیست مکانیکی نانو مقیاس غضروف‌ها در مفاصل می‌تواند آرتروز استخوان را در مراحل اولیه تحت تاثیر قرار دهد. این خواص زیست مکانیکی غضروف‌ها موجب می‌شود تا در طول فعالیت‌های فیزیکی سریع، غضروف‌ها مستعد آسیب باشند. آرتروز استخوان یکی از مشکلات رایج است که بیش از یک سوم افراد کهنسال از آن رنج می‌برند و در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. یافته‌های این پژوهش می‌تواند برای شناسایی بیماری در مراحل مقدماتی مفید باشد، همچنین مهندسان بافت می‌توانند از این یافته‌ها برای ترمیم غضروف‌های آسیب‌دیده در بیماران استفاده کنند. «آلن گرودزینسکی» از موسسه فناوری ماساچوست و نویسنده اول این مقاله می‌گوید: این روش می‌تواند برای شناسایی مراحل اولیه از دست دادن توانایی در اثر فعالیت‌های بدنی روزانه نظیر بلند کردن اجسام یا دویدن و پریدن مفید باشد. همچنین پزشکان می‌توانند از این روش استفاده کرده و بخش آسیب دیده را ارزیابی و در صورت نیاز ترمیم کنند، با این کار بیمار مطمئن می‌شود که قادر به ادامه فعالیت‌های روزانه است.
آرتروز استخوان، یک بیماری دردناک است که در اثر از بین رفتن بخشی از غضروف ایجاد می‌شود. غضروف بافت محکم و انعطاف‌پذیری است که به‌ عنوان بالشتکی برای استخوان محسوب می‌شود، غضروف‌ها مانع از سایش استخوان‌ها به یکدیگر می‌شوند. در مراحل اولیه این بیماری، غضروف مولکولی به‌ نام گلیکوسامینوگلیکان را از دست می‌دهد. از دست رفتن این مولکول موجب می‌شود غضروف توانایی مقاومت در برابر فشارها در اثر فعالیت‌های فیزیکی را از دست دهد.
تاکنون اطلاعات اندکی درباره گلیکوسامینوگلیکان وجود داشته است. محققان نمی‌دانند که چگونه کمبود گلیکوسامینوگلیکان موجب کاهش عملکرد غضروف در حین فعالیت‌های فیزیکی روزانه می‌شود. برای یافتن پاسخ این سوال، این تیم تحقیقاتی سیستم جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان خواص زیست مولکولی غضروف را در حین وارد شدن فشار به آن مورد بررسی قرار داد. در حین فعالیت‌های فیزیکی فشارهای مختلفی به غضروف وارد می‌شود که این فشارها در دامنه زمانی متفاوت اعمال می‌شود. اگر غضروف، گلیکوسامینوگلیکان را از دست بدهد، استحکام آن کاهش می‌یابد.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: کاهش گلیکوسامینوگلیکان در مراحل اولیه می‌تواند روی خواص نانومقیاس غضروف اثرگذار باشد. با این کار توانایی بافت برای مقاومت در برابر فعالیت‌های شدید فیزیکی کاهش می‌یابد. این گروه نشان دادند که اگر این تغییر خواص سطحی نانومقیاس در غضروف اتفاق بیفتد، محققان آن را شناسایی کرده و به بیمار توصیه‌هایی برای تعدیل فعالیت روزانه ارائه می‌کنند. یافته‌های این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه «Biophysical Journal» به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: آرتروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تشخیص های افتراقی بیماری کرون، شباهت پاتولوژی کرون و سل روده ای، درمان های تازه بیماری کرون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, کرون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است. محققان با مطالعه مروری سیستماتیک بر روی 28 پژوهش کوهورت آینده نگر نقش قهوه را بر خطر دیابت نوع دو مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که قهوه مصرف نمی‌کردند، خطر دیابت برای مصرف کنندگان یک فنجان، دو فنجان، سه فنجان، چهار فنجان، پنج فنجان و شش فنجان در روز به ترتیب 0.85، 0.79، 0.75، 0.75، 0.71، 0.67 گزارش شد. این درصدها اینطور نشان می‌دهد که هرچه مصرف قهوه در روز افزایش یابد، از آن سو خطر دیابت نوع دو به مراتب کاهش می‌یابد. یافته‌های به دست آمده در مورد قهوه کافئین دار و بدون کافئین تفاوتی نداشت. نتایج این تحقیق در مجله "Diabetes Care" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان یک ژن کلیدی موثر در چاقی را کشف کردند. دانشمندان با بررسی بر روی موش‌ها اظهار کردند: موش پرورشی فاقد ژنی به نام IRX3 و تقریبا یک سوم سبک‌تر از موش‌های دارای این ژن است. معادل این ژن در انسان نیز وجود دارد و ممکن است توضیحی برای برخی از افراد باشد که چرا بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به چاقی هستند. دکتر مارسلو نوبرگا از دانشگاه شیکاگو اظهار کرد: اطلاعات به ما نشان می‌دهد که ژن IRX3کنترل توده بدن و تنظیم ترکیب بدن را به عهده دارد.
ژن IRX3 باعث تولید بیش از حد پروتئین در مغز می‌شود که احتمالا بر هیپوتالاموس که وظیفه سوخت و ساز و تنظیم اشتها را بر عهده دارد، موثر است. دانشمندان موش‌هایی که فاقد ژن IRX3 بودند را با موش‌هایی که این ژن را داشتند در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. بر خلاف اینکه موش‌های فاقد ژن به اندازه موش‌های دارای ژن می‌خوردند و ورزش می‌کردند اما 30 درصد وزن کمتری داشتند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: چاقی از سال 1980 تا 2008 دو برابر افزایش یافته است.


برچسب‌ها: ژن, چاقی, IRX3
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links