مطالعات اخیر محققان مرکز تحقیقاتی سرطان هاچینسون فرد واشنگتن نشان می دهد که یکی از مهمترین دلایل بروز انواع سرطان خون در زنان، آلرژی منتقل شده از طریق هواست. احتمال بروز سرطان خون در زنانی که سابقه آلرژی به گیاهان، چمن و درختان دارند بیشتر است. تجزیه و تحلیل انواع سرطان و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن نشان می دهد که آلرژی های موجود در هوا، احتمال افزایش سرطان خون را در زنان افزایش می دهد و این موضوع فقط در مورد زنان صدق می کند. در این تحقیقات، نقش جنسیت در تحریک سیستم ایمنی بدن و احتمال توسعه سرطان از این طریق مورد بررسی قرار گرفته است. مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که اختلالات آلرژیک جز اختلالات سیستم ایمنی محسوب می شود و در بقای تومورهای در حال توسعه موثر است.
در این تحقیقات افراد بین 50 تا 76 سال ساکن در غرب واشنگتن مورد بررسی قرار گرفته اند و هریک پاسخنامه ای 24 صفحه ای در مورد عادات غذایی، شیوه زندگی، سابقه بیماری سرطان در خانواده، سابقه آلرژی و داروهای مورد استفاده را تکمیل کرده اند. نزدیک به 80 هزار نفر به سوالات این پرسشنامه پاسخ دادند. در ادامه این تحقیقات آمده است که احتمال بروز سرطان خون و لنفوم در مردانی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند و شیوه صحیحی برای زندگی ندارند ، زیاد است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین American Journal of Hematology قابل مشاهده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, آلرژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آشنایی با انواع انسولین، انسولین درمانی در دیابت نوع ۱، انسولین تراپی در اورژانسهای هیپرگلسیمک، انسولین تراپی در اعمال جراحی و critically ill patient، انسولین درمانی در دیابت نوع ۲ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دانشکده پزشکی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل فلوسیتومتری در تشخیص لوسمی لنفوئید حاد، فلوسیتومتری در تشخیص لوسمی میلوئید حاد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, فلوسیتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج مطالعات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که مصرف عسل به طور کلی و به ویژه یک قاشق چایخوری آن قبل از خواب موجب چربی سوزی و کاهش وزن می شود. این مطالعه توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی ˈمایک مک اینزˈ از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس انجام شده است که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است. این مطالعه نتایج جالبی داشت ازجمله اینکه برخلاف دیدگاه عموم، ترکیب منحصر به فرد قندهای طبیعی موجود در عسل، آن را به یک غذای کاهش وزن تبدیل می کند.
نتایج این تحقیق از آن رو حایز اهمیت است که براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی چاقی یکی از بزرگترین چالش های جمعیتی و ابتلا به بیماریهای مختلف در سطح جهان است. طبق تحقیقات این گروه، در یک برنامه غذایی برای کاهش وزن می توان از غذای معمول خانواده، تنقلات و انواع دسرها که معمولا در رژیم های غذایی لاغری منع می شوند، لذت برد به شرط اینکه به جای شکر از عسل برای شیرین کردن آنها استفاده شود. علاوه بر این، با جایگزین کردن عسل به جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، مکانیزیم هایی که در مغز نیاز بدن به شیرینی را تحریک می کنند، از فعالیت می افتند.
براساس نتایج تحقیق این گروه از محققان انگلیسی، عسل حاوی قند است اما بر عکس قندهای تصفیه شده، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و به طور معمول، برای هضم قند، ویتامین ها و ماده معدنی ذخیره شده در بدن استفاده می شود که در نتیجه بدن را از هر نوع مواد ذخیره ای عاری می سازد. مک اینز سرمعتقد است که دلیل اصلی این که بسیاری از ما برای کاهش وزن تلاش می کنیم این است که مقدار زیادی قند و غذاهای فراوری شده مصرف می کنیم.
حتی غذاهای ظاهرا سالم کم چرب نیز اغلب با قندهای مخفی و یا آرد سفید درست شده اند که در بدن سریع به قند تبدیل می شوند. بنابراین مصرف بالای شکر به دلیل کالری موجود در آن و نداشتن ویتامین ها و مواد معدنی باعث افزایش وزن می شود، اما بر خلاف تصور، عسل که منبع خوب مواد مغذی است در کاهش وزن بسیار موثر است. وی با اشاره به این که بیشتر چربی ها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث حجم و وزن می شود، گفت: عسل باعث به کارگیری چربی های ذخیره شده می شود و با سوزاندن آن، انرژی فعالیت روزانه را فراهم می کند و با کاهش وزن تدریجی از چاقی پیشگیری می کند.

پزشکان می گویند: در شرایط افسردگی مغز، پیام های شیمیایی ارسال می کند تا قند را از هر منبع ممکن دیگر بدن بگیرد. برخی از این پیام ها موجب تحریک حس سیری ناپذیری قند در شده و باعث می شود که انسان نتواند جلوی خود را در برابر مصرف شیرینی و شکلات بگیرد، اما مصرف عسل این چرخه را واژگون می کند. مصرف یک نوشیدنی شیرین شده با عسل در شب هنگام موجب کاهش استرس شبانه فرد می شود، به انسان اجازه می دهد که راحت تر بخوابد و در نتیجه بدن فرصت می یابد که به بازیابی، تعمیر و سوخت و ساز بپردازد و همین امر موجب موجب سوزاندن چربی می شود. وی می گوید از آنجایی که عسل توسط زنبورها و از شهد گل ها درست می شود تا حدودی موجب هضم قند و تغییر ترکیبات انها می شود که خود بر روش سوخت و ساز بدن ما تاثیر می گذارد.
مطالعات نشان می دهند زمانی که ما یک فنجان چای شیرین شده با عسل می نوشیم و یا در ماست عسل می ریزیم ، قند عسل رفتاری کاملا متفاوت با قند سفید یا شکر در بدن دارد. آزمایش های انجام شده توسط محققان انگلیسی نشان می دهد که یک قاشق چایخوری پر عسل سطح قند خون را کاهش می دهد، که این ویژگی در شکر سفید مشاهده نمی شود. این بدان معنی است که عسل موجب از فعالیت افتادن سلول های تنظیم قند خون در مغز نمی شود و به رییس بدن اطمینان می دهد که سوخت لازم خود برای کارکرد در حد مطلوب را دارد.


برچسب‌ها: عسل, چاقی, کاهش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که چاقی بر سلول های چشایی زبان تاثیر می گذارد و عملکرد آنها را مختل می کند. محققان آمریکایی با انجام این مطالعه متوجه شدند که افزایش زیاد وزن، توان تشخیص شیرینی توسط سلول های زبان را به اندازه زیادی کاهش می دهد. کاترین مدلر محقق دانشگاه بوفالو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، در این مورد گفت : تاکنون محققان زیادی ارتباط میان چاقی، مصرف غذا و عملکرد مغز را بررسی کرده اند . پیش از این مطالعات نشان داده بود که عملکرد برخی مدارهای عصبی مرتبط با لذت می تواند در میان افراد چاق تغییر کند ولی تا کنون محققی به بررسی سلول های زبان نپرداخته بود. سلول های زبان نخستین سلول هایی هستند که با مواد غذایی ارتباط دارند.
در این مطالعه محققان تاثیر چاقی بر توانایی اندام های بدن برای تشخیص ترکیب مواد غذایی و مصرف آنها را بررسی کردند. برای انجام این مطالعه، محققان رفتار تغذیه ای موش های چاقی که رژیم غذایی پرچرب داشتند ، بررسی و عملکرد زبان آنها را با موش هایی که وزن طبیعی داشتند، مقایسه کردند. نتیجه این مطالعه نشان داد که سلول های چشایی موش های چاق کارآیی کمتری دارد و این موش ها طعم شیرینی را کمتر تشخیص می دهند. چاقی یک بیماری چند عاملی است اما در درجه اول بروز این مشکل به دلیل مصرف بیش از اندازه مواد غذایی است. علاوه براین برهم خوردن تعادل هورمونی در بدن نیز ممکن است موجب مصرف زیاد غذا و یا حتی مصرف بیش از حد آن ها شود.


برچسب‌ها: چاقی, زبان, سلول های چشایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ترکیب رنگ‌ سبز درخشان، دانش رباتیک و دوربین سه‌بعدی، جراحان را قادر به حذف دقیق تومورهای کلیه کرده است. در این فرآیند که اکنون در امریکا در حال انجام بوده، بیماران مبتلا به سرطان کلیه، دیگر تمامی این عضو را از دست نخواهند داد.  تشخیص و مکانیابی چنین تومورهایی بی‌نهایت دشوار است، اما در مبارزه فناوری پیشرفته علیه سرطان، این رنگ به شفاف سازی بافت سالم پرداخته، در حالیکه بازوهای رباتیک مجهز به دوربین با تفکیک‌پذیری بالا، نواحی سرطانی را حذف می‌کنند. این رویکرد که برای نخستین بار در بیمارستان سنت‌جورج انگلستان عملی شد، مقرون‌به‌صرفه‌ بوده و به جراحان امکان حفظ حداکثری کارکردهای کلیه و همچنین حذف تمام بافتهای بدخیم را می‌دهد. 
نرخ سرطان کلیه طی دو دهه گذشته 68 درصد افزایش یافته و هر سال تقریبا 7400 بریتانیایی به این بیماری مبتلا می‌شوند. این در حالی است که شکار بسیاری از تومورها با چشم غیرمسلح ممکن نیست و جراحان در حال حاضر به اسکن‌ها و آزمایشات خون و بافت برای تشخیص آنها متکی هستند. با این حال، این شیوه برای رصد کل سرطان کارآمد نبوده، از این رو، روش رنگ جدید بعنوان شیوه‌ای حیاتی مطرح شده است. پیش‌تر از رنگ برای تشخیص سرطان‌های چشم و کبد استفاده شده بود. پروفسور کریس آندروسن از بیمارستان سنت‌جورج که شیوه جدید موسوم به «Firefly» را در انگلستان اجرا کرد، حین استفاده از این فناوری از ربات «داوینچی» برای انجام جراحی بهره برد. 
این ربات شامل ابزار مینیاتوری است که در درون برش‌های کوچک قرار داده می‌شوند و فرآیند عمل از راه دور، توسط جراح و با استفاده از تصویر بزرگنمایی‌شده اجرایی می‌شود. بک پزشک متخصص درست پیش از جراحی، رنگ موسوم به «سبز ایندوسیانین» را به کلیه تزریق می‌کند و حدود یک دقیقه طول می‌کشد تا این رنگ وارد عضو شود. زمانی که بیمار تحت بیهوشی عمومی است، برش‌های کوچکی در کلیه با استفاده از بازوهای رباتیک ایجاد می‌شوند. دوربین موجود بر روی این بازوها مجهز به نور فلورسنت است، به طوری که رنگ به وضوح در بافت و شریان‌های خونی می‌درخشد. جراح، رگ خونی تغذیه‌کننده تومور سرطانی را پیدا کرده و رگ و همچنین تومور را حذف می‌کند. تعدادی از جراحان هنگام مواجهه با تومورهای کلیه، تمامی این اندام را حذف می‌کنند تا شانس گسترش این بیماری را کاهش دهند، اما فرآیند جدید آنها را از این امر بازمی‌دارد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ویتامین D در کاهش دردهای ناشی از دیابت نوع 2 و افسردگی در زنان موثر است.  در این تحقیق که توسط محققان دانشگاه لویولا در شیکاگو انجام شده، به شرکت کنندگان مکمل‌های ویتامینD به صورت هفته‌ای به مدت 6 ماه داده شده است، شرکت کنندگان اعلام کردند که علائم افسردگی و درد در آنان کاهش یافته است. در ابتدای این تحقیق، 61 درصد از زنان سوزش و درد در ساق پا (دردهای عصبی) و 74 درصد بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست و انگشتان دست و پا (دردهای حسی) گزارش داده بودند. پس از 3 تا 6 ماه بعد از مصرف مکمل‌ها دردهای عصبی و حسی کاهش یافت. محقق این تحقیق، «تاد دویل» از بخش علوم روانپزشکی و علوم اعصاب رفتاری اعلام کرد: درد و افسردگی از مشکلات شایع و اغلب جدی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 است. با وجود نیاز به تحقیقات بیشتر، درمان با مکمل ویتامین D در کاهش درد و افسردگی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 امیدوارکننده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دستگاه جدیدی را طراحی و مورد آزمایش قرار داده‌اند که پس از قرار گرفتن در زیر پوست، اقدام به پمپاژ مایع جمع شده در شکم مبتلایان به سیروز کبدی کرده و آن را به مثانه منتقل می‌کند. بیماری سیروز کبدی با عوارضی از جمله زردی پوست، ورم بدن و آب آوردن شکم همراه است و پیوند کبد تنها گزینه موجود برای این دسته از بیماران محسوب می‌شود. در زمان بروز سیروز کبدی، عملکرد کبد و کلیه‌ها متوقف شده و مایع اضافی موسوم به «آسیت» در شکم جمع می‌شود؛ این میزان مایع علاوه بر تغییر ظاهر بیمار، بسیار دردناک است و بیمار باید بصورت هفتگی یا ماهانه با مراجعه به بیمارستان اقدام به تخلیه مایع کند. محققان موسسه کبد و سلامت دستگاه گوارش در بیمارستان رویال فری لندن دستگاه جدیدی را طراحی کرده‌اند که زیر پوست شکم قرار داده شده و اقدام به تخلیه مایع می‌کند.
دستگاه «Alphapump» یک پمپ کوچک است که به دو لوله کوچک متصل می‌شود؛ با کمک یک لوله، مایع اضافی از شکم پمپاژ شده و لوله دیگر این مایع اضافی را به مثانه منتقل می‌کند که در نهایت با ادرار از بدن خارج می‌شود. این پمپ قابل شارژ بر روی هشت بیمار مبتلا به سیروز کبدی در بیمارستان رویال فری لندن در حال آزمایش است؛ درحالیکه با روشهای متداول هر دو هفته یکبار حدود 20 لیتر مایع از شکم بیمار خارج می‌شود، این دستگاه کوچک می‌تواند هر 15 دقیقه تا 15 میلی لیتر مایع را تخلیه کند. این مسئله باعث افزایش حجم ادرار بیمار می‌شود، بنابراین امکان خاموش کردن دستگاه در هنگام شب وجود دارد. با کمک این پمپ امکان بازیابی و بهبود عملکرد کبد فراهم شده و نیاز به پیوند کبد برطرف می‌شود؛ در این شرایط کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و دیگر نیازی به مراجعه مستمر به بیمارستان نخواهد بود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سیروز, آلفا پمپ, Alphapump
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کیفیت پایین خواب در افراد بسیار چاق با بروز اختلالات خلقی و کیفیت پایین زندگی مرتبط است.  پس از کنترل مولفه‌هایی نظیر سن، جنس، فشار خون بالا، دیابت و آپنه انسدادی خواب، مشخص شد کیفیت خواب و بی‌خوابی روزانه با اختلال خلقی و کاهش کیفیت زندگی مرتبط است. طی این پژوهش، محققان دانشگاه بیرمنگهام انگلیس، 270 شخص با میانگین سن 43 سال و شاخص توده بدنی 47 کیلوگرم بر متر مربع را مورد بررسی قرار دادند. 8.78 درصد از شرکت کنندگان بد خواب بودند که کل زمان خواب آن‌ها حدود 6 ساعت و 20 دقیقه برآورد شد. 52 درصد از شرکت کنندگان مضطرب و 43 درصد افسرده نیز بودند. به گفته محققان، افراد بسیار چاق باید از نظر مشکلات مرتبط با خواب همواره تحت نظارت‌های پزشکی قرار گیرند، چرا که بهبود کیفیت خواب می‌تواند بدن افراد دچار چاقی مفرط را از نظر فیزیکی، ذهنی، روانی و احساسی در شرایط مناسبی قرار دهد. یافته‌های این پژوهش در مجله «sleep» منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان لقمان تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل نحوه اندازه گیری bmd ، انواع دستگاهها، نحوه اندازه گیری dxa ، فیزیک dxa و دقت آن، نحوه انجام pa spine ، گذاشتن labeling ، انالیز اطلاعات، نحوه انجامhip  ، گذاشتن ROI و انالیز اطلاعات می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشكده سل و بيماريهاي ريوي در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل برخورد درماني بيولوژيكها در اسپونريل آرتريت ها، برخورد درماني بيولوژيكها در آرتريت روماتوئيد، درمانهاي بيولوژيك در لوپوس، درمانهاي بيولوژيك در واسكوليتها، درمانهاي بيولوژيك در بيماريهاي خود ايمني چشم، داروهاي بيولوژيك در بيماريهاي غير روماتيسمي، عفونت در بيولوژيك تراپي، عوارض غير عفوني بيولوژيكها، درمانهاي بيولوژيك در شرايط خاص، ايمونوژنيسيتي داروهاي بيولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, روماتولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، ماسيتنتان (Macitentan) با نام تجاري اپسوميت (Opsumit)، يک داروي جديد براي درمان بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالاي ريوي- که يک بيماري مزمن پيشرونده است و باعث مرگ يا نياز به پيوند ريه مي‌شود- را مورد تاييد قرار داده است. فشارخون بالاي ريوي، در نتيجه بالا رفتن فشارخون در شريان‌هايي که قلب را به ريه متصل مي‌کنند رخ مي‌دهد. چنين وضعيتي، بار بيشتري به سمت راست قلب تحميل مي‌کند و ممکن است به محدوديت توانايي فعاليت بدني و ورزش منجر شود.
اپسوميت، به گروه دارويي‌اي متعلق است که بلوک‌کننده‌هاي گيرنده اندوتلين ناميده مي‌شوند. اين داروها با شل کردن شريان‌هاي ريوي، باعث کاهش فشارخون در ريه‌ها مي‌شوند. اثربخشي و ايمني اپسوميت در يک مطالعه بلندمدت با شرکت 742 بيمار که به‌طور کاملا تصادفي اپسوميت يا دارونما دريافت کردند بررسي شد. طول مدت درمان به‌طور متوسط 2 سال بود. اپسوميت مشابه ساير داروهاي هم‌خانواده، در برگه اطلاعات دارويي خود حاوي هشدار در مورد ممنوعيت مصرف در زنان باردار است، بنابراين زنان مبتلا به فشارخون بالاي ريوي شرکت‌کننده در اين مطالعه باليني قبل از شروع درمان با اپسوميت از لحاظ بارداري بررسي شدند و روش پيشگيري از بارداري مطمئني براي آنها مورد استفاده قرار گرفت.

 


برچسب‌ها: داروی جدید, اپسوميت, ماسيتنتان, فشار خون ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، ابينوتوزوماب (Obinutuzumab)با نام تجاري گازيوا(Gazyva) را براي تجويز همراه کلرامبوسيل در درمان مبتلايان به لوکمي‌لنفوسيتيک مزمن (CLL)که قبلا درماني دريافت نکرده بودند، مورد تاييد قرار داده است. لوکمي‌لنفوسيتيک مزمن، بيماري خون و مغزاستخوان است که خوشبختانه به کندي پيشرفت مي‌کند. براساس آمار اعلام‌شده از سوي مرکز ملي سرطان آمريکا، 15 هزار و 680 نفر از مردم اين کشور در سال جاري با تشخيص CLL روبرو خواهند شد و 4هزار و 580 نفر در همين سال جان خود را متعاقب ابتلا به اين بيماري ازدست خواهند داد.
گازيوا به سلول‌هاي ويژه‌اي در سيستم ايمني که به سلول‌هاي سرطاني حمله‌ور مي‌شوند، کمک مي‌کند. اين دارو تحت حمايت ويژه داروهاي مطرح در درمان يک بيماري شديد، کشنده و نادر مورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي و ايمني گازيوا در يک مطالعه باليني با شرکت 356 بيمار مورد بررسي قرار گرفت. اين بيماران به‌طور کاملا تصادفي ترکيب گازيوا و کلرامبوسيل يا کلرامبوسيل را به‌تنهايي دريافت کردند. هيچ‌کدام از اين مبتلايان به CLL، سابقه درمان دارويي بيماري خود را گزارش نمي‌کردند. شانس بقاي بدون عود بيماري در دريافت‌کنندگان ترکيب درماني به مراتب بيشتر از بيماران مصرف‌کننده کلرامبوسيل تنها بود.


برچسب‌ها: داروی جدید, گازيوا, ابينوتوزوماب, لوسمی, لوسمی لنفوسیتیک مزمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


شرکت ژننتک (Genentech) خبر از تاييد فرمولاسيون جديد براي تزريق زيرجلدي توسيليزوماب(Tocilizumab) با نام تجاري آکتمرا (Actemra) براي تجويز در بزرگسالان مبتلا به آرتريت روماتوييد فعال متوسط تا شديد داده است. اين گروه از بيماران اغلب يک يا چند داروي ديگر مانند متوترکسات را مصرف کرده‌اند، اما بهبود علايم چشمگير نبوده است. فرمولاسيون زيرجلدي را مانند فرمولاسيون وريدي، مي‌توان به صورت تک‌دارويي يا در ترکيب با متوترکسات يا ساير داروهاي غيربيولوژيک تجويز کرد. دکتر ‌هال بارون، سرپرست توسعه محصول ژننتک، معتقد است در مبتلايان به آرتريت روماتوييد فعال متوسط تا شديد، آسيب غيرقابل جبران مفصل رخ مي‌دهد که در صورت شروع زودهنگام درمان با داروهايي مانند آکتمرا، قابل پيشگيري است. آکتمرا، به شکل داروي قابل‌تزريق وريدي در سال 2010 ميلادي از سوي FDAمورد تاييد قرار گرفته بود. اين دارو تنها آنتي‌بادي مونوکلونال آنتاگونيست گيرنده اينترلوکين 6 انساني است که به 2 شکل تزريق زيرجلدي و تزريق وريدي از سوي FDA مورد تاييد قرار گرفته است.


برچسب‌ها: آکتمرا, توسيليزوماب, آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي کپسول‌هاي زورولکس (Zorvolex) را براي درمان دردهاي حاد با شدت خفيف تا متوسط مورد تاييد قرار داده است. زورولکس، ديکلوفناکي با دوزاژ 20 درصد ضعيف‌تر از اشکال مورد تاييد قرار گرفته قبلي است. تاييد دوزاژ جديد زورولکس، براساس يک مطالعه باليني فاز3 چند مرکزي تصادفي انجام شد که در آن بيماران تحت درمان با زورولکس در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما بهبود قابل‌قبول درد را گزارش کرده بودند. بي‌شک تاييد اين دارو خبر خوبي براي بيماران و پزشکاني است که به گزينه موثرتري براي درمان درد نياز داشتند. زورولکس با هدف محبوب کردن مجدد ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي ميان بيماران با درد حاد توليد شده است.
محبوبيت بيشتر يک ضددرد، يعني رسيدن به هدف درماني کاهش درد با حداقل دوز موثر و در کوتاه‌ترين مدت زمان. خطر بروز عوارض ناخواسته‌اي مانند حوادث ترومبوتيک قلبي-عروقي، انفارکت ميوکارد، حملات مغزي، زخم‌هاي گوارشي، خونريزي‌هاي گوارشي و مشکلات کليوي مانند نارسايي حاد کليوي ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي ميان بيماراني که دوزاژ بالاي اين گروه دارويي را مصرف مي‌کنند بيشتر است، بنابراين ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي جديدي براي درمان درد حاد لازم است که مصرف آنها با خطر بروز عوارض سيستميک کمتري همراه باشد.
زورولکس با تغيير در قابليت‌هاي جذبي ديکلوفناک با استفاده از آخرين تکنولوژي روز، امکان بهبود درد با دوز کمتر ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي را فراهم مي‌کند. زورولکس، اولين و تنها ضدالتهاب غيراستروييدي است که از تکنولوژي ذرات ريز سولوماتريکس (SoluMatrix) در ساخت آن استفاده شده است. زورولکس حاوي ديکوفناک- به صورت ذرات ساب‌ميکرون (بسيار ريز)- است که حدود 20بار کوچک‌تر از ابعاد اصلي آنهاست. کاهش قابل‌توجه اندازه ذرات، باعث افزايش سطح تماس آنها و درنتيجه تجزيه سريع‌ترشان مي‌شود. اغلب پزشکان هنگام تجويز هر داروي ضددردي 2 مورد را در نظر مي‌گيرند؛ دارو تا چه اندازه اثربخش است و تجويز آن چه عوارضي براي بيمار در پي خواهد داشت. شرکت توليد‌کننده زورولکس با نام «ايروکو»، درصدد است در آينده‌اي نزديک ساير اشکال با دوز پايين‌تر ضدالتهاب‌هاي استروييدي را نيز توليد کند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زورولکس, دیکلوفناک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان آمریکایی موفق به تولید شیوه جدیدی برای انتقال داروی دیابت با یک ماده اسفنج مانند شده‌اند که حاوی ذخیره‌ای از انسولین است.  این اسفنج هوشمند در واکنش به سطوح قند خون برای آزادسازی انسولین مورد نیاز منبسط و منقبض می‌شود. از این شیوه همچنین می‌توان برای انتقال داروی هدفمند به سلولهای سرطانی استفاده کرد. به گفته محققان، آنها به دنبال تقلید از عملکرد سلولهای بتای سالم بودند که انسولین تولید کرده و آزادسازی آنرا در بدن سالم کنترل می‌کند.
این محققان به تولید یک ماتریکس اسفنج مانند کروی از کیتوزان پرداختند که در صدف میگو و خرچنگ یافت می‌شود. در سراسر این ماتریکس، نانوکپسولهایی از یک پلیمر متخلخل پراکنده شده که حاوی گلوکز اکسیداز و آنزیم کاتالاز هستند.
این ماتریکس اسفنجی شکل اطراف ذخیره‌ای از انسولین را احاطه کرده است. قطر کل کره ماتریکسی حدود 250 میکرومتر بوده و می‌توان آنرا به بیمار تزریق کرد. با بالا رفتن سطح قند خون بیمار دیابتی، گلوکز باعث واکنشی در آنزیمهای نانوکپسولها به منظور آزادسازی یونهای هیدروژن می‌شود. این یونها به رشته‌های مولکولی اسفنج کیتوزان متصل شده و به آنها بار مثبت می‌دهند. رشته‌های کیتوزان دارای بار مثبت سپس از یکدیگر دور شده و شکافهای بزرگتری را در سوراخهای اسفنج ایجاد می‌کنند به انسولین اجازه ورود به خون را می‌دهد. در دیابت نوع یک و نوع پیشرفته‌تر دو، بدن نیازمند تزریق انسولین به سلولها است.
هنگامی که انسولین آزاد می‌شود، سطوح قند خون کاهش می‌یابد. این امر باعث کاهش بار مثبت کیتوزان و منقبض شدن اسفنج می‌شود که در نهایت انسولین اضافی را ذخیره می‌کند. در حالیکه این کار با استفاده از آنزیمهای پاسخگو به قند به تولید یونهای هیدروژن پرداخته، می‌توان این شیوه را ساده‌تر کرده و از آن برای هدف قرار دادن سرطانها با از بین بردن همه آنزیمها استفاده کرد.
تومورها محیطهای اسیدی هستند که از تمرکز بالای یونهای هیدروژن برخوردارند. اگر ذخیره اسفنج با داروهای ضد سرطانی پر شود، دارو می‌تواند در زمان تماس کیتوزان با یونهای هیدروژن در بافتهای تومور یا سلولهای سرطانی آزاد شود.
به گفته دانشمندان، اندازه این اسفنج هوشمند قابل تنظیم و کوچک‌سازی تا 100 نانومتر بوده و اینکه خود ماده کیتوزان توسط بدن جذب خواهد شد، از این رو هیچ گونه عوارض جانبی بیمار را در معرض خطر قرار نخواهد داد. آزمایشات بر روی موشها نشان داد که این اسفنج ماتریکسی توانست برای 48 ساعت سطح قند خون را کاهش دهد. اگرچه این محققان در ماه مه یک سیستم هوشمند انتقال انسولین را معرفی کرده بودند که سطح قند خون را برای 10 روز ثابت نگه می‌داشت.


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, هوشمند, اسفنج هوشمند, اسفنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، پروتئین cyclin D1 که به تکثیر سلول در چرخه سلولی کمک می‌کند، واسطه‌ای برای پردازش و تولید میکرو آر‌ان‌ای (miRNA) بالغ است. محققان دانشگاه توماس جفرسون در تحقیقات خود دریافتند، پروتئین cyclin D1 علاوه بر دخالت در بروز سرطان، عملکرد ژنوم غیرپروتئینی کدگذاری شده را نیز کنترل می‌کند. ژنوم غیر کدگذاری، بسیاری از ژنومهای انسان را تشکیل داده و برخلاف ژنومهای کدگذاری شده، بین گونه‌های مختلف متفاوت هستند. «ریچارد پستل» محقق ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سرطان کیمبل در دانشگاه توماس جفرسون تأکید کرد: پروتئین cyclin D1 علاوه بر نقش مهم در تنظیم چرخه سلولی، با تحریک پروتئین «دایسر» به افزایش تولید میکرو آر‌ان‌ای بالغ نیز کمک می‌کند.
دایسر (Dicer) پروتئینی است که ساختارهای غیرفعال میکرو آر‌ان‌ای را به شکل استاندارد فعال تبدیل می‌کند. محققان در تحقیق قبلی نشان داده بودند که پروتئین cyclin D1، ژنومهای کدگذاری نشده را تنظیم کرده و ژنهای کدگذاری شده نیز بیان ژنی cyclin D1 را تنظیم می‌کنند.
در مطالعه اخیر، محققان بدنبال بررسی مکانیسمی بودند که بوسیله آن پروتئین cyclin D1، سیر تکامل miRNA کدگذاری نشده را تنظیم می‌کند.
محققان با استفاده از «آنتی‌سنس آران‌ای(asRNA)» برای نخستین بار نقش این پروتئین را در رشد تومور سرطان پستان در بدن نشان دادند. یافته‌های جدید دانشمندان از این ایده حمایت می‌کند که پروتئین‌های عامل بروز سرطان مانند cyclin D1، فرآیند گسترش سرطان را از طریق میکرو آر‌ان‌ای کنترل می‌کنند. بر این اساس، سلولهای فاقد این پروتئین، میزان کمتری پروتئین پردازشگر میکرو آر‌ان‌ای(دایسر)تولید می‌کنند و در این حالت سطوح میکرو آر‌ان‌ای بالغ کاهش پیدا می‌کند. نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش‌های جدید صورت گرفته توسط محققان، سن مادران در اولین زایمان ، با خطر ابتلا به دیابت آنها ارتباط دارد. محققان کره‌ای از بیمارستان دانشگاه چوسان در گوانگجو اطلاعات مربوط به سلامت ملی کره و سنجش تغذیه را بررسی کردند تا ارتباط بین سن زایمان اول و تحمل گلوکز در زنان یائسه را دریابند. نتایج نشان داد خطر ابتلا به دیابت به طور چشمگیری بین گروه‌ها متفاوت است. محققان دریافتند در زنانی که اولین زایمان آنان در سن 19 سالگی و کمتر است با توجه به سبک زندگی، عوامل اجتماعی جمعیتی، عوامل خطرشناخته شده ابتلا به دیابت و عوامل باروری نزدیک به 5/1 درصد احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است. با این وجود ارتباط چشمگیری بین سن اولین زایمان و اختلال قند خون ناشتا مشاهده نشد. محققان افزودند: سن اولین زایمان بر دیابت در زنان یائسه تاثیر دارد و بارداری در نوجوانی مستقل از خطر ابتلا به دیابت در زنان یائسه نیست. نتایج این تحقیق در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, زایمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


افراد با جویدن بیشتر غذا میل کمتری به خوردن بیش از اندازه آن خواهند داشت و این به حفظ تناسب اندام آنها کمک می‌کند. تحقیقات جدید محققان آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی آمریکا بر روی 47 نفر نشان می‌دهد اگر تعداد دفعاتی که افراد مواد غذایی را می‌جوند افزایش یابد، در یک وعده غذایی کمتر غذا می‌خورند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، آهسته خوردن در افراد باعث تمایل کمتر برای زیاد خوردن می‌شود. محققان در آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی آمریکا افزودند: افراد با آهسته خوردن از غذا لذت می‌برند و طعم آن را بیشتر احساس می‌کنند.
آن‌ها با اشاره به نتایج این تحقیق اظهار کردند: زمانی‌که جویدن غذا دو برابر شود، مصرف مواد غذایی 15 درصد و دریافت کالری نیز 112 واحد کمتر می‌‎شود. جیمز هولیس از دانشگاه ایالتی آیووا اظهار کرد: هنگامی که تعداد چرخه جویدن قبل از بلع افزایش یابد، میزان مصرف مواد غذایی کمتر شده و به فرد احساس سیری دست می‌دهد. محققان اظهار کردند: حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا مغز به معده سیگنال سیر بودن را بفرستد. یافته‌های این تحقیق در مجله Academy of Nutrition and Dietetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: جویدن, تناسب اندام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در برخی بیماران بدون بیماری سلیاک، در عکس العمل نسبت به گلوتن، نشانه‌هایی ایجاد می‌شود که عدم تحمل به گلوتن نامیده می‌شود. بر اساس مدارک به دست آمده اولیه، مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر با ارجحیت اسهال (IBS-D) ممکن است به جیره ی فاقد گلوتن عکس العمل نشان دهند. پژوهشگران بر این باورند این‌عکس العمل بویژه در افرادی که دارای مارکر آنتی ژن لکوسیت انسانی ( HLA) همراه بیماری سلیاک هستند( HLA-DQ2 و HLA-DQ8) مشاهده می‌شود ولی مکانیزم آن شناخته نشده است.
پژوهشگران برای تحقیق بیشتر در این زمینه به 45 بیمار دچار( IBS-D) به مدت 4 هفته جیره حاوی گلوتن دادند، نیمی از بیماران هر گروه HLA-DQ2 یا HLA-DQ8 مثبت و نیم دیگراز نظر این مارکر منفی بودند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند: کثرت دفع در بیمارانی که از جیره ی فاقد گلوتن استفاده می کردند، در مقایسه با گروه استفاده کننده از جیره غذایی دارای گلوتن کاهش یافت. آنها می گویند: این نتیجه در بیماران HLA-DQ2/8 مثبت بسیار بیشتر از بیماران HLA-DQ2/8 منفی بود.بنابراین استفاده از جیره غذایی حاوی گلوتن، سبب افزایش تراوایی روده کوچک می‌شد که در گروه مارکر مثبت بسیار بیشتر از گروه مارکر منفی بود. از نظر تراوایی کولون، زمان ترانزیت یا بافت شناسی در گروه ها اختلافی دیده نشد. نتایج این پژوهش در مجله Gastroentrology در May 2013 منتشر شده است.


برچسب‌ها: سندرم روده تحریک پذیر, سلیاک, IBS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در بیمارستان میلاد تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل ستراتژیهای درمان درددیابت تیپ2، تنظیم قند بعد غذا، شروع انسولین novomix30، افزایش و تنظیم ودوز انسولین، چگونگی کاهش ریسک عوارض قلبی عروقی در دیابت می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان میلاد, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط انجمن استومی ایران  در سالن اجتماعات بیمارستان طالقانی برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل تعریف و علل GIB، ارزیابی بیمار GIB، نقش انژیوگرافی اورژانس در GIB، ارزش طب هسته ای در ارزیابی بیمار GIB، پروتکل های درمانی در GIB، ملاحظات اخلاقی در برخورد با بیمار GIB، نقش جراحی در درمان UPPER GIB، نقش جراحی در درمان LOWER GIB، جنبه های قانونی در درمان GIB، ترانسفیوژن در درمان GIB می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, انجمن استومی ایران, بیمارستان طالقانی, گوارش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا به معرفی داروی جدیدی پرداخته‌اند که می‌تواند از ابتلای انسان به بیماری دیابت جلوگیری کند. این درمان می‌تواند از ابتلای افراد چاق و در معرض ابتلا به دیابت نوع دو به این شرایط جلوگیری کند. به گفته محققان، این دارو آنزیم MK2 را مهار کرده و در نهایت می‌توان آنرا به داروی «متفورمین» که درمان پیشتاز کنونی دیابت نوع دو است، اضافه کرد تا کنترل بهتری از داروهای کنونی بر سطح انسولین و قند خون ارائه کند. این کار بطور موثری می‌تواند توان داروها را برای کنترل سطوح انسولین و قند افزایش دهد. کارشناسان بر این باورند که این ترکیب دارویی بطور خاص برای درمان بیماران با اضافه وزن بسیار بالا مفید بوده چرا که از سوختن سلولهای انسولین در زمان تلاش برای مقابله با چاقی جلوگیری می‌کند. این دارو همچنین ممکن است بتواند از وخیمتر شدن وضع افرادی که در مراحل ابتدایی این بیماری موسوم به پیش دیابت قرار دارند، جلوگیری کند. این پژوهش در مجله Cell Metabolism منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, درمان جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پالس‌های فراصوت می‌توانند جایگزین تزریق‌های روزانه انسولین برای دیابتی‌ها شود. محققان دانشگاه کارولینای شمالی سیستمی را طراحی کرده‌اند که در هر بار تزریق منفرد نانوذره‌ها با استفاده از پالس‌های فراصوت، انسولین بدن را برای چند روز تامین می‌کند. این نانوذرات زیست‌سازگار و زیست‌تخریب‌پذیر از اسید لاکتیک - کو - گلیکولیک ساخته‌شده‌اند و شامل محموله بار انسولین هستند. هر ذره دارای پوشش کیتوزان با بار مثبت یا یک پوشش آلژینات دارای بار منفی است. 
زمانی که این دو نوع ذره با یکدیگر ترکیب می‌شوند، پوشش‌های دارای بارهای متضاد، موجب می‌شوند که توسط نیروی الکترواستاتیک به سمت یکدیگر جذب شوند. این امر حتی زمانی که آن‌ها به درون لایه زیرپوستی تریق می‌شوند، نیز صادق است. در این لایه این ذرات به منظور تشکیل یک «شبکه نانو» به یکدیگر ملحق می‌شوند. چون نانوذرات متخلخل هستند، زمانی که در بدن هستند، انسولین شروع به نفوذکردن از آن‌ها می‌کند. نیروی الکترواستاتیک باز هم انسولین را نگه می‌دارد، اما موجب شکل‌گیری آن در درون یک مخزن واقع در مجاورت شبکه می‌شود. هنگامی که زمان دریافت یک دوز از انسولین به درون جریان خون فرا می‌رسد، یک ابزار دستی برای تحویل خارجی امواج متمرکز مافوق‌صوت به این شبکه نانو به کار می‌رود.
در آزمایش‌های انجام‌شده بر روی موش‌های آزمایشی مبتلا به دیابت، تزریق منفرد نانوذات برای تنظیم سطوح گلوکز خون به مدت 10 روز کافی بود. زمانی که یک شبکه نانو تخلیه می‌شود، خوشه‌ای دیگر از نانوذرات می‌توانند به درون بدن تزریق شوند و شبکه قدیمی توسط بدن ظرف چند هفته جذب می‌شود. دانشمندان هم‌اکنون در حال اعمال این فناوری به انسان‌ هستند. جزئیات این مطالعه در Advanced Healthcare Materials منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه‌های بریستول و بیرمنگهام طی تحقیقی نشان داده‌اند که با دستکاری و کنترل سطوح پروتئینی خاص موسوم به "PRH" در سلول‌های سرطانی می‌توان مانع توانایی این سلول‌ها در نفوذ به محیط‌های اطراف شد که این امر می‌تواند به طور بالقوه مانع از ورود آنها به درون سلول شود. "PRH" به گروهی از پروتئین‌ها تعلق دارد که به عنوان عوامل رونویسی شناخته می‌شوند و در برقراری واکنش با "DNA" برای تغییر ژن‌های خاص در فعال و غیر فعال شدنشان نقش بارزی داشته و علاوه بر این در کنترل رشد سلولی نیز دخیل هستند.
طی این تحقیق، پژوهشگران سلول‌های سرطانی سینه و پروستات را در محیط آزمایشگاهی رشد دادند. سپس با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی میزان "PRH" را هم کاهش و هم افزایش دادند. آنها دریافتند بدون حضور "PRH" مهاجرت سلولی سریعتر بوده و در نتیجه حمله به دورن ژل متخلخل آزمایشگاهی مؤثرتر اتفاق می‌افتد.
در این آزمایش نشان داده شد که "PRH" مسوول فعال کردن پروتئین دیگری به نام "Endoglin" است که در مهاجرت سلولی نقش مهمی را ایفا می‌کند. سطوح پایین "PRH" مشاهده شده در سلول‌های سرطانی منجر به کاهش سطوح "Endoglin" شده و در نتیجه باعث افزایش مهاجرت سلولی و تهاجم پیشرفته می‌شود. نکته جالب این تحقیق آن بود که با افزایش "ENndoglin" اضافی به سلول‌های سرطانی که "PRH" در خود نداشتند، از مهاجرت سلولی و حمله کاسته می‌شد.
دکتر "Kevin Gaston" از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: "تنها رشد سلول‌های سرطانی نیست که این بیماری را کشنده می‌کند، بلکه قابلیت آنها در حرکت به مکان‌های متعدد است که باعث خطرناک‌تر شدن سرطان می‌شود. عامل رونویسی "PHR" مانع مهاجرت سلول‌های سالم و سرطانی پستان و پروستات می‌شود که عملا مکانیزم مهمی در انواع سرطان‌ها محسوب می‌شود.
محققان با تاکید بر نتایج به دست آمده، این یافته‌ها را گامی مهم در درک چگونگی حرکت و گسترش سلول‌های سرطان پستان در سراسر بدن و همچنین چاره اندیشی برای توقف شیوع آن محسوب می‌کنند. علاوه بر این، نتایج به دست آمده می‌تواند کاربردهایی برای سایر سرطان‌ها نظیر پروستات، تیروئید و بعضی سرطان‌های خون داشته باشد. این پژوهش در مجله "oncogene" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, پروتئین, PRH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


کميته مشورتي سازمان غذا و داروي آمريکا، تاييد سيمپروير (simeprevir) در درمان ژنوتيپ 1 هپاتيت مزمن C را توصيه کرده است. درخواست ثبت داروي جديد سيمپروير براساس نتايج به‌دست آمده از 3مطالعه باليني فاز 3 در بيماراني که بيماري آنها پس از درمان قبلي با اينترفرون عود کرده است و بيماراني که به اينترفرون پاسخ درماني نداده‌اند پذيرفته شد. اين نتايج در چهل و هشتمين نشست سالانه انجمن بيماري‌هاي کبد در آمستردام ارائه شد. حدود 150 ميليون نفر در سراسر دنيا به هپاتيت C مبتلا هستند و سالانه 350 هزار نفر در نتيجه اين بيماري جان خود را از دست مي‌دهند. در صورتي که هپاتيت C درمان‌نشده باقي بماند، باعث تخريب کبد و سيروز خواهد شد. به علاوه، هپاتيت C خطر بروز عوارض سيروز مانند نارسايي کبدي را افزايش مي‌دهد. سيمپروير، يک مهارکننده پروتئاز در دست تحقيق است. اين دارو با بلوک آنزيم پروتئاز و ناتوان كردن ويروس هپاتيت C از تکثير در سلول ميزبان اثر مي‌کند. تاکنون بيش از 3 هزار و 700 بيمار طي مطالعات باليني با سيمپروير تحت درمان قرار گرفته‌اند.


برچسب‌ها: داروی جدید, سيمپروير, هپاتیت, هپاتیت سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير نشان داده‌اند اروهاي مورد استفاده در تسکين علايم آرتريت روماتوييد، مي‌توانند در درمان مشکلات قلبي مورد استفاده قرار گيرند. محققان سوئدي دريافته‌اند داروهاي بيولوژيک، مشهور به مهارکننده‌هاي فاکتور نکروزکننده تومور، به‌طور نسبي خطر سندرم کرونري حاد را کاهش مي‌دهند. در سندرم کرونري حاد، به دنبال مسدود شدن ناگهاني مسير خونرساني به عضله قلب، دردقفسه سينه و حمله قلبي رخ مي‌دهد. در مطالعه‌اي ديگر، محققان انگليسي دريافتند داروهاي مذکور موجب کاهش خطر وقوع حمله قلبي در مبتلايان به آرتريت روماتوييد مي‌شوند.
هم‌اکنون بيش از3/1 ميليون نفر از مردم آمريکا به آرتريت روماتوييد مبتلا هستند. دکتر کنت اونگ، سرپرست بخش قلب بيمارستان بروکلين شهر نيويورک، با اشاره به شيوع بيشتر بيماري‌هاي قلبي در مبتلايان به آرتريت روماتوييد، خطر ابتلا به سندرم کرونري حاد و نيز نارسايي قلبي را در اين گروه بيشتر دانسته است.
در مطالعه اول، محققان سوئدي ميزان شيوع بيماري‌هاي قلبي را در مبتلايان به آرتريت روماتوييد تحت درمان با داروهاي ضد TNF، با بيماراني که سابقه دريافت اين دارو را نداشته‌اند و نيز افراد سالم جامعه مقايسه کردند. در مطالعه مذکور، بيش از 7هزار و 700 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوييد که سابقه هيچ‌گونه بيماري قلبي‌اي نداشتند، شرکت کردند. براي اين بيماران بين سال‌هاي 2001 تا 2010 داروهاي ضد TNF تجويز شده بود. 76درصد آنها زن بودند و ميانگين سني‌شان 57 سال بود. گروه مذکور با 23 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوييدي که هرگز داروهاي ضد TNF دريافت نکرده بودند و نيز 38هزار و 500 نفر سالم از جامعه سوئد مقايسه شدند. محققان بر اساس ميزان مواجهه بيماران با دارو آنها را در 3 دسته قرار دادند؛بيماراني که به طور فعال روي دارو هستند، بيماراني که مواجهه کوتاه‌مدت داشته‌اند (يعني دارو را براي مدت کمتر از 2 سال مصرف کرده‌اند) و بيماراني که گهگاه براي کوتاه‌مدت از دارو استفاده کرده‌اند. نتايج نشان دادند شيوع مشکلات قلبي-عروقي در آن گروه از مبتلايان به آرتريت روماتوييد که به طور فعال از داروهاي ضد TNF استفاده کرده‌اند در مقايسه با بيماراني که هيچ‌گونه سابقه مصرف اين گروه داروها را ندارند به ميزان قابل‌توجهي کمتر است. در مصرف‌کنندگان فعال داروهاي اين گروه، خطر ابتلا به آنژين صدري و حملات قلبي-عروقي 27درصد کمتر از بيماراني است که هرگز از چنين داروهايي استفاده نکرده‌اند.


برچسب‌ها: TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از میدان مغناطیسی موفق به خنثی سازی فعالیت مغزی مرتبط با اعتیاد به نیکوتین شدند که می تواند در آینده به عنوان یک روش درمانی موثر برای ترک سیگار مورد استفاده قرار بگیرد. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)‌ در حال حاضر برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی استفاده می‌شود. محققان از این روش برای تغییر فعالیت مغز و خنثی کردن اعتیاد به نیکوتین استفاده کردند. در این روش، میدان مغناطیسی دو ناحیه از مغز مرتبط با اعتیاد به نیکوتین شامل قشر جلوی مغز و قشر اینسولار را هدف قرار می دهد.
در این مطالعه 115 فرد سیگاری معمولی به سه گروه تقسیم شده و به مدت 13 روز تحت درمان با پالس های مغناطیسی قرار گرفتند. گروه اول با پالس مغناطیسی فرکانس بالا، گروه دوم با پالس مغناطیسی فرکانس پایین و گروه سوم بدون دریافت پالس مغناطیسی مورد بررسی قرار گرفتند.
میزان مصرف سیگار در افراد تحت درمان با فرکانس بالا TMS به شدت کاهش پیدا کرد و شانس ترک کامل در این افراد شش ماه پس از انجام تحقیقات، بیشتر از سایر گروه ها عنوان شده است.
بیشترین موفقیت نیز زمانی گزارش شده است که به افراد در حین درمان با میدان مغناطیسی،‌ تصاویر سیگار روشن نشان داده شد؛ یک سوم از این افراد شش ماه پس از درمان، سیگار را ترک کردند. محققان تأکید می کنند که آزمایش‌های بالینی بیشتری برای استفاده از این روش به عنوان یک تکنیک جدید درمانی نیاز است؛ اما می توان امیدوار بود که در آینده از روش TMS برای ترک کامل یا کاهش میزان مصرف سیگار استفاده شود. نتایج مطالعه محققان دانشگاه بن گورین در کنفرانس علوم اعصاب 2013 ارائه شده است.


برچسب‌ها: سیگار, میدان مغناطیسی, TMS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک تحقيق جديد توضيح مي‌دهد که چگونه يک حس‌گر که براي بيش از يک سال زير پوست جاسازي مي‌شود، قادر است التهاب موجود در بدن را رديابي کرده و نيتريک اکسيد را تشخيص دهد؛ ملکولي که سطوح مختل شده آن در حضور بعضي از انواع سرطان ديده مي‌شود. اين نتايج در نشريه Nature Nanotechnology به چاپ رسيده است. در اين تحقيق که به همت دانشمندان موسسه تکنولوژي ماساچوست (MIT) آمريکا انجام شده، حسگري از جنس نانوتيوب‌هاي کربن ساخته شده که شايد بتواند تغيير يافته و ديگر ملکول‌ها را مانند گلوکز نيز رديابي کند و به اين ترتيب در پايش بيماران ديابتي کمک کننده باشد. براساس نظر نويسندگان اين مقاله، اکسيد نيتريک يک ملکول سيگنال دهنده مهم درون سلول‌هاي زنده است که پيام‌ها را ميان مغز و عملکردهاي سيستم ايمني رد و بدل مي‌کند. در بعضي از سلول‌هاي سرطاني، سطح اکسيد نيتريک مختل شده که هنوز مکانيسم دخيل در اين امر مبهم و ناشناخته است. براي درک بهتر از اين پروسه، محققان نانوتيوب‌هايي را ابداع کرده‌اند که سيلندرهايي توخالي به ضخامت 1 نانومتر بوده و از جنس کربن هستند. نانوتيوب‌هاي کربن فلورسنس طبيعي دارند و وقتي ملکول‌ها به آن چسبانده مي‌شوند تا به محل مشخصي برسند، اين تيوب‌ها براق شده و مي‌درخشند. پژوهش‌هاي قبلي اين تيم تحقيقاتي حاکي از آن است که نانوتيب‌هاي کربن وقتي با DNA اي که داراي توالي مشخصي است، پوشيده شود، اين توانايي را دارند که اکسيد نيتريک را رديابي کنند، اما در اين مطالعه محققان نانوتيوب‌هايي را ابداع کرده‌اند که در دو حسگر مجزا به کار گرفته مي‌شوند. اولين حسگر، به داخل جريان خون تزريق شده و پايش کوتاه‌مدتي را امکان‌پذير مي‌کند. بدين منظور Iverson به پلي‌اتيلن گليکول متصل شده و به مانيتور مي‌چسبد تا آن را قابل تزريق کند. پلي‌اتيلن گليکول از لخته شدن خون جلوگيري مي‌کند.
وقتي اين حسگر به داخل جريان خون موش تزريق شد، توانست از ريه‌ها و قلب عبور کرده و داخل کبد جمع شوند، بدون آنکه آسيبي به اعضا برساند. زماني که داخل کبد گرد هم آمدند، قادر بودند که اکسيد نيتريک را پايش کنند. حسگر بعدي، به نوعي ژل آغشته مي‌شود تا براي مدت طولاني بتواند زير پوست جايگذاري شود. ژل مورد نظر از alginate ساخته شده است. وقتي اين حسگر زير پوست موش قرار گرفت، براي مدت 400 روز عملکرد خود را حفظ کرد و سرجاي خود باقي ماند. محققان معتقدند که اين حسگر مي‌تواند براي مدت طولاني‌تر هر در آن محل بماند. محققان تاکيد مي‌کنند که حسگر زيرپوستي مي‌تواند در پايش سرطان يا هر نوع بيماري ديگري که باعث التهاب مي‌شود، مفيد باشد. وقتي هر دو نوع حسگر داخل بدن است، محققان توانسته‌اند سيگنال فلورسنت near-infrared توليد کنند که ليزر near-infrared براي آنها مي‌تاباند.
در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا با تغييراتي دراين حسگرها به رديابي گلوکز در خون بپردازند. اين کار با پوشش‌هاي مختلف نانوتيوب‌ها امکان‌پذير است. به اين ترتيب حسگر سطح گلوکز خون را در زمان گزارش مي‌کند و با اتصال آن به پمپ انسولين، مي‌توان هر زمان که لازم بود، به آن دستور داد که ميزان انسولين مورد نظر را به داخل خون تحويل دهد. اگر کارايي اين سنسورها در تشخيص گلوکز خون ثابت شود، نياز بيماران ديابتي به گرفتن نمونه‌هاي خون برطرف مي‌شود و مشکل عمده‌اي را حل خواهد کرد. به نظر مي‌رسد ايده جديد اين قابليت را دارد تا براي ابداع وسايل جديد به کار گرفته شود و بتواند در تشخيص و پايش بيماري‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد.


برچسب‌ها: دیابت, تشخیص, حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بررسي يک تحقيق جديد حاکي از آن است که شواهد فزاينده‌اي از اين ايده حمايت مي‌کنند که مغز نقش کليدي در تنظيم سطح گلوکز طبيعي خون و ابتلا فرد به ديابت نوع 2 دارد. در اين مقاله که در آخرين شماره نشريه معتبر و علمي Nature به چاپ رسيده، محققان دانشگاه‌هاي واشنگتن، سينسيناتي و ميشيگان در ايالات متحده آمريکا با همکاري دانشمندان دانشگاه فني مونيخ آلمان از يک سيستم مرکزي مغزي پرده برداشته‌اند که مي‌تواند سطح قند خون را از طريق مکانيسم‌هاي انسوليني و غيرانسوليني به حالت طبيعي خود بازگرداند. براساس اين ايده، تنظيم سطح گلوکز طبيعي خون به فعل و انفعالات بسيار هماهنگ ميان اين سيستم مغزي و توليد انسولين از سلول‌هاي بتاي پانکراس وابسته است. اگر اين نظريه درست باشد، مي‌تواند باعث بازشدن دري شود به رويکردهاي کاملا جديد براي پيشگيري و درمان بيماري ديابت نوع 2 و حتي درمان کامل اين بيماري و برگشت‌ناپذير شدن کامل آن. در اين مقاله، نويسندگان توضيح مي‌دهند که براي حدود يک دهه است که پژوهشگران معتقدند مغز نقش مهمي در طبيعي نگاه داشتن سطح قند خون دارند، اما از زمان کشف انسولين در سال 1920، تمامي تمرکزها به سوي آن جلب شد و در حال حاضر تمامي درمان‌هاي موجود بيماري ديابت روي آن تمرکز دارند. البته داروهاي موجود نيز از پس کنترل سطح بالاي قند خون خوب برآمده‌اند، اما نتوانسته‌اند آن را به طور کامل درمان کنند و همين امر حکايت از آن دارد که علل ديگري هم در اين بازي سهيم هستند. حال توجه دانشمندان دوباره به نقش کليدي مغز بازگشته و مدارهاي اصلي موجود در هيپوتالاموس و ديگر نواحي مغز و از سوي ديگر، سلول‌هاي توليد کننده انسولين را در پانکراس در اين امر دخيل مي‌دانند. آنها معتقدند که ديابت نتيجه به هم خوردن هم سيستم سلول‌هاي بتاي پانکراس و هم سيستم مرکزي مغز براي تنظيم سطح قند خون است. درواقع مغز انسان مکانيسمي به نام «اثر گلوکز» دارد که برداشت گلوکز را بوسيله بافت‌ها تنظيم مي‌کند و نکته مهم آنکهاين مکانيسم مستقل از سلول‌هاي بتاي پانکراس عمل مي‌کند. وقتي ديابت رخ مي‌دهد که اول سيستم مغزي شکست خورده و همين امر باعث وارد آوردن فشار روي سيستم پانکراس مي‌شود. سيستم مذکور در ابتدا مقاومت کرده و مايل است که شکست مغز را جبران کند، اما خود نيز در نهايت شکست را مي‌پذيرد و تسليم مي‌شود. نتيجه اين که تنظيم قند خون وارد يک چرخه معيوب شده و پاياني جز ابتلا به ديابت نوع 2 براي آن متصور نيست. انسولين درماني ممکن است سطح بالاي قند خون را کاهش دهد اما اين تنها حل کردن نيمي از مشکل است. بايد شکست سيستم مرکزي مغز نيز تعمير شود و به حالت اوليه خود بازگردد. در چنين حالتي نه تنها نگاه داشتن سطح قند خون در حد طبيعي امکان‌پذير است که شايد بتوان به درمان کامل و برگشت‌ناپذير شدن اين بيماري پرهزينه نيز اميد داشت.


برچسب‌ها: دیابت, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در بررسي‌هاي تازه، تغييراتي در دستورالعمل‌هاي مديريت ديابت بارداري توسط كالج زنان و زايمان آمريكا منتشر شده است. در اين دستورالعمل‌ها، استفاده از داروهاي خوراكي آنتي‌هيپرگليسميك به‌عنوان جايگزين انسولين‌درماني براي درمان ديابت بارداري توصيه شده است. متخصصان بر استفاده از glyburide در زنان مبتلا به ديابت بارداري كه نتوانسته‌اند با رعايت رژيم‌غذايي، سطح قندخون خود را به حالت طبيعي بازگردانند و نمي‌توانند خود را با آن شرايط تطابق دهند و در رابطه با انسولين‌‌درماني نيز مشكلاتي وجود دارد، تاكيد مي‌كنند.


برچسب‌ها: دیابت, گلی بوراید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بررسي‌هاي جديد حاكي از تاثير مثبت‌ درمان جراحي بيماران چاق مبتلا به ديابت است. اگر با اين روش درماني كاهش وزن ثابت (20 تا 30 درصد پس از يك تا 2 سال) رخ دهد، پيشرفت بزرگي در كنترل قندخون پيدا خواهد شد. در يك كارآزمايي يك ساله، 120 بيمار چاق (با شاخص توده بدني 30 تا 9/39) و مبتلا به ديابت نوع2 (كه ميانگين مدت ابتلا به ديابت 9 سال بوده است)، در يك برنامه تعديل‌ همه‌جانبه روش زندگي و درمان باليني كنترل وزن وارد و به طور تصادفي به دو گروه دريافت‌كننده جراحي باي‌پس Roux-en-Y معده يا بدون جراحي تقسيم شدند. همگي برنامه تعديل روش زندگي را تا آخر دنبال كردند.در نهايت مشخص شد نسبت بزرگي از بيماران در گروه جراحي شده به پيامدهاي موردنظر رسيدند. اين پيامدها شامل اين موارد بوده‌اند: A1C كمتر از 7 درصد، سطح LDL كلسترول كمتر از 100ميلي‌گرم در دسي‌ليتر، و فشارخون سيستوليك كمتر از 130 ميلي‌متر جيوه. در اين ميان، تنها دستيابي به سطح ‌A1C كمتر از 7درصد بين 2 گروه از نظر آماري معني‌دار بودند. البته عوارض جانبي جدي در گروه جراحي شده بيشتر ديده شد بنابراين هنوز كارآيي اين روش مبهم باقي مي‌ماند و بايد بررسي‌هاي بيشتري در اين زمينه انجام شود.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


امروزه مشخص شده است كه بعضي از انواع فلوروكينولون‌ها، هم با هيپوگليسمي و هم با هيپرگليسمي در ارتباط هستند. همين امر باعث خارج شدن بعضي از انواع آن از بازار دارويي شده است. در يك مطالعه كوهورت مبتني بر جمعيت در بيماران مبتلا به ديابت، فلوروكينولون‌هاي خوراكي با افزايش متوسط، اما معني‌دار از نظر آماري، خطر ديس‌گلسيمي همراه بوده‌اند. در اين ميان خطر هم هيپوگليسمي و هم هيپرگليسمي بيشتر از همه با moxifloxacin ديده شده بنابراين به نظر مي‌رسد در تجويز اين گروه از داروها براي بيماران، خصوصا بيماران مبتلا به ديابت بايد دقت بيشتري شود و اين عارضه جانبي همواره مدنظر قرار داشته باشد و بيماران از اين نظر به طور مرتب پايش شوند.


برچسب‌ها: دیابت, فلوروكينولون‌, موکسی فلوکساسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه میسوری روش دقیق‌تری برای تشخیص سرطان لوزالمعده توسعه داده‌اند که امکان اتخاذ تدابیر درمانی مناسب را فراهم می‌کند. با توجه به محل قرار گرفتن لوزالمعده (پانکراس)، روش‌های متداول غربالگری برای تشخیص سرطان در این اندام کارآیی ندارد و پزشکان در فرآیند تشخیص بیشتر به نتایج آزمایشگاه وابسته هستند. پاتولوژیست‌ها در تفاوت قائل‌شدن بین لوزالمعده طبیعی و مشکوک به سرطان در زمان انجام اندوسکوپی اغلب دچار مشکل هستند و ضریب صحت تشخیص توسط متخصصان باتجربه بین 50 تا 80 درصد است. با توجه به فرآیند دشوار تشخیص بیماری، گسترش سرطان در بدن بسیار سریع بوده و نشانه‌های اصلی تا مراحل پیشرفته بیماری بروز نمی‌کنند که در این شرایط امکان نجات بیمار وجود ندارد.
محققان دانشگاه میسوری روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که از طریق بررسی ویژگی‌های سلولی که بطور مستقیم با سرطان در ارتباط هستند، به تشخیص به موقع بیماری کمک می‌کند. محققان نتایج آزمایشات 52 بیمار را مورد آنالیز قرار داده و سپس آنالیزهای آماری برای یافتن ارتباط بین سرطان و نشانه‌های قابل تشخیص توسط پاتولوژیست ها انجام دادند. نتایج نهایی شامل چهار ویژگی عمده است که پاتولوژیست‌ها را قادر به تشخیص سرطان با دقت 93 درصدی می‌کند؛ این ویژگی‌های شامل: تنوع گسترده در اندازه هسته سلول‌های لوزالمعده، تولید یک پروتئین در سلول‌ها که بطور طبیعی تولید نمی‌شوند، سلول های اپتلیال اتیپیک منفرد و هستک بلندتر از اندازه طبیعی هستند. تکنیک جدید گام مهمی در ارتقاء سلامت و مراقبت های بهداشتی از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده محسوب می‌شود. محققان نتایج یافته‌های خود را در نشست سالانه انجمن پاتولوژی کلینیکال 2013 آمریکا ارائه کردند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, روش جدید, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زغال اخته از بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی جلوگیری می‌کند. مصرف منظم زغال اخته که غنی از ترکیباتی به نام پلی فنول‌هاست، بیش از یک دوره هشت هفته‌ای به پیشگیری و بهبود بیماری‌های مرتبط با سندرم متابولیسم کمک می‌کند. سرپرست این تحقیق، دکتر کلیمیس زاکاس، استاد تغذیه بالینی دانشگاه ماین آمریکا اظهار کرد: سندرم متابولیسم گروهی از عوامل خطر شناخته شده در چاقی، فشارخون، التهاب، چربی خون، عدم تحمل گلوکز، مقاومت به انسولین و اختلال عملکرد اندوتلیال است.
محققان اظهار کردند: برخی مواد موجود در مواد غذایی در برابر سندرم متابولیسم از بدن محافظت می‌کنند. این ترکیبات به طور طبیعی وجود دارند و در نتیجه موجب کاهش درمان دارویی و معالجه پزشکی می‌شوند. وی در ادامه افزود: تحقیقات پیشین ما بر روی موش‌ها نشان داد پلی فنول‌ها تاثیرات سودمندی بر سلامتی عروق و فشارخون بالا دارند و تحقیقات جدید حاکی از مزایای زغال اخته وحشی بر پیشگیری از سندرم متابولیسم در مدل انسانی است.
محققان دریافتند: تغذیه هشت هفته‌ای موش‌ها با زغال اخته موجب تنظیم، بهبود و تعادل بین شل شدن و جمع شدن دیواره رگ‌ها می‌شود و در موش‌های چاق مبتلا به سندرم متابولیسم نیز باعث بهبود فشار و جریان خون می‌شود. وی در ادامه افزود: مصرف زغال اخته وحشی موجب کاهش التهاب مزمن، بهبود میزان چربی غیرطبیعی و ژن مرتبط با سندرم متابولیسم می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه فیزیولوژی کاربردی، تغذیه و متابولیسم منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, زغال اخته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنان مبتلا به دیابت چهار برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. در تحقیق محققان، بیش از 10 هزار آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، زنان زیر 60 سال به طور معمول خطرات قلبی کمتری نسبت به مردان دارند، اما این خطر در زنان دیابتی افزایش می‌یابد. این تحقیق نشان داد: زنان جوانتر از 60 سال که مبتلا به دیابت هستند، با احتمال چهار برابر بیشتر نسبت به مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. محققان دریافتند: تفاوت‌های جنسیتی در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در دیابتی‌ها وجود دارد و این بسته به ژنتیک و هورمون‌هاست که چگونه دیابت بر سلامت قلب تاثیر می‌گذارد. دکتر ریتا راستوگی کالیان از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز اظهار کرد: باید از ابتلا به بیماری قلبی در زنان زیر 60 سال پیشگیری کرد. رژیم غذایی سالم و ورزش توصیه ما به افراد است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان داده است: افرادی که کودکی خود را در وضعیت مالی نامناسبی به سر بوده‌اند، در بزرگسالی بیشتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. محققان دریافتند بزرگسالانی که در خانواده‌های با وضعیت مالی نامناسب بزرگ شده‌اند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی نسبت به کسانی که در خانواد‌ه‌های ثروتمند بزرگ شده‌اند دارند. این تحقیق بر روی 150 نفر از افراد سالم 18 تا 55 ساله انجام شده است. در این بررسی محققان اظهار کردند: افرادی که در خانواده‌های با وضعیت مالی نامناسب بزرگ شده‌اند، بیشتر احتمال ابتلا به سرماخوردگی را دارند و این احتمال در این افراد برای هر سال 9 درصد افزایش یافته است. یافته‌های این تحقیق در مجله «Brain, Behavior and Immunity» منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس دوازده تحقیق منتشرشده در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی، نوشیدن چای موجب کاهش وزن، پیشگیری از گسترش سرطان و سایر بیماری‌های مزمن می‌شود؛ حتی مصرف چای بر بهبود خلق وخوی افراد تاثیر دارد.  محققان با بررسی پلی فنول‌های موجود در چای دریافته‌اند: کافئین و پلی فنول موجب افزایش انرژی و سوختن چربی می‌شوند که نتیجه آن کاهش وزن و کمک به سالم ماندن بدن است. همچنین، پلی فنول‌های موجود در چای سبز از گسترش برخی سرطان‌های خاص از جمله گسترش سرطان پروستات، دستگاه گوارش، ریه، سینه و پوست جلوگیری می‌کند.
تحقیق دانشمندان ایتالیایی نشان داد: چای سیاه موجب کاهش فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون می‌شود و همچنین برطرف کننده تاثیرات منفی چربی‌های بالای وعده‌های غذایی در شریان‌هاست. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، نوشیدن چای با بهبود کیفیت و استحکام استخوان بویژه در بیماری پوکی استخوان مرتبط است. همچنین نوشیدن چای موجب بهبود توجه و تسهیل در انجام امور و تمرکز می‌شود. محققان اعلام کردند: اسید آمینه تیانین و کافئین موجود در چای موجب تاثیرات سودمند روانی، قدرت تمرکز، احساس و عملکرد بهتر در مصرف کنندگان می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, چای, کاهش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


روش درست آماده کردن کلم بروکلی و سبزیجات در مبارزه با سرطان موثر است. کلم بروکلی و دیگر سبزیجات از این قبیل منبع خوب سولفورافن و انواع خاص فیتوکمیکال هستند که خواص ضد سرطانی چشمگیری دارند. با این وجود تولید سولفورافن در کلم بروکلی نیازمند آنزیم میروسیناس است و در صورت نبود این آنزیم سولفورافن تشکیل نمی‌شود. الیزابت جفری، محقق این تحقیق در آمریکا با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیقات انجام شده در این مورد اظهار کرد: با مقایسه روش‌های پخت وپز مانند جوشاندن، مایکرویو کردن و بخارپز کردن دریافتیم بخارپز کردن به مدت پنج دقیقه بهترین روش برای حفظ این آنزیم است. مصرف کلم بروکلی پخته همراه با سبزیجات خام حاوی این آنزیم نیز منجر به دریافت سولفورافن می‌شود. وی در ادامه افزود: خردل، تربچه و دیگر سبزیجات از این قبیل، مانند کلم حاوی این آنزیم هستند که سولفورافن را در خود انباشته می‌کنند. نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن تحقیقاتی سرطان در آمریکا ارائه شده است.


برچسب‌ها: سرطان, کلم, کلم بروکلی, سولفورافن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان تایوانی دریافته‌اند پپتید مشتق شده از شیر گاو موسوم به "لاکتوفریسین B25 یا به اختصار LFcinB25" خاصیتی ضد سرطانی را بر بافت‌های سرطانی معده از خود نشان می‌دهد. وقوع سرطان‌های معده‌ای از شایع‌ترین علل مرگ ومیر در سراسر جهان و به ویژه در کشورهای آسیایی محسوب می‌شود. یکی از درمان‌های اصلی سرطان‌های معده‌ای عمل جراحی و شیمی درمانی است و تنها زمانی موثر واقع می‌شود که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود.
محققان طی این پژوهش دریافتند که "LFcinB25" بقای سلول‌های آدوکارسینیوم معده "AGS" (سرطان غددی معده) را طی دوز و شیوه مستقل درمانی کاهش می‌دهد. پژوهشگران با بررسی‌های میکروسکوپی مشاهده کردند که "LFcinB25" تنها پس از یک ساعت مواجهه با سلول‌های سرطان معده‌ای، به غشای سلول‌های "AGS" حرکت کرده و طی 24 ساعت سلول‌های سرطانی از نظر اندازه کوچک شده و قدرت خود در چسبیدن به سطوح را از دست می‌دهند. طی مراحل این چرخه، "LFcinB25" با اعمال فرآیند "آپوپتوزیس" یا مرگ برنامه ریزی شده سلول و اتوفاژی (فروپاشی و بازیافت اجزای آسیب دیده و کهنه سلول‌ها) کار خود را آغاز می‌کند و با روند پیشرفت این چرخه، فرآیند اپوپتوزیس طی مکانیزم مستقل کاسپاز قالب شده و اتوفاژی از بین می‌رود.
محققان در این پژوهش به یافته دیگری نیز دست یافتند؛ آنها متوجه نقش "Beclin_1" در افزایش فعالیت سیتوتوکسیک (مسمومیت درون سلولی) "LFcinB25" و افزایش خاصیت ضد سرطانی آن شدند. این پروتئین نقش کاملا کلیدی را در اتوفاژ، رشد تومور و فساد نورون‌های انسانی دارد. این نتایج می‌تواند گزینش و طراحی داروهای موثر سرطانی را ارتقا دهد. این پژوهش در مجله "Dairy Science" منتشرشده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان معده, شیر گاو, LFcinB25
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند: مصرف بادام، بادام هندی و دانه‌های دیگر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. در این تحقیق ارتباط بین مصرف آجیل و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در 75 هزار و 680 زن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج پژوهشی نشان داد: احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در زنانی که حداقل یک اونس (۲۸٫۳۵ گرم) آجیل شامل بادام، آجیل برزیلی، بادام هندی، فندق، گردوی آمریکایی، دانه کاج، پسته و گردو، دوبار در هفته مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که آجیل مصرف نمی‌کردند بسیار کمتر بود. یانگ بائو، سرپرست این تحقیق از بیمارستان زنان بریگهام اظهار کرد: این کاهش مستقل از عوامل خطر مربوط به سرطان لوزالمعده از جمله سن، چاقی، استعمال دخانیات، فعالیت بدنی، دیابت و رژیم غذایی است.
نتایج این تحقیق همچنین نشان داد: زنانی که در رژیم غذایی خود آجیل مصرف می‌کنند و تمایل به کاهش وزن دارند، نسبت به افرادی که از مصرف آجیل اجتناب می‌کنند کاهش وزن بیشتری دارند. در تحقیقات پیشین مشخص شده است که آجیل حاوی مواد مغذی سودمندی از جمله ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی است که به عملکرد بهتر ذهن و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بریتانیایی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA)، فاکتور 8 نوترکيب شرکت نوونورديسک را مورد تاييد قرار داده است. نووايت(Novoeight) براي تجويز در کودکان و بزرگسالان مبتلا به هموفيلي A، براي پيشگيري و کنترل خونريزي، کنترل وقايع انعقادي حين جراحي و پروفيلاکسي معمول با هدف افزايش فواصل وقوع اپيزودهاي خونريزي تاييد شده است. نووايت در مطالعه باليني با نام «گاردين»، يکي از بزرگ‌ترين مطالعات باليني پيش از تاييد دارو در زمينه درمان هموفيلي و روي بيش از 210 بيمار مبتلا به نوع شديد هموفيلي A مورد بررسي قرار گرفته است. نووايت به شکل جديد از پيش پرشده در ابزار تزريق با نام «ميکس پرو» وارد بازار خواهد شد. نوونورديسک قصد دارد نووايت را در آوريل 2015 و پس از اتمام پتنت انواع موجود در بازار اين فاکتور عرضه کند. هموفيلي، يک بيماري مزمن و اختلال انعقادي ارثي است. در مبتلايان، پروتئين فاکتور8 وجود ندارد يا در صورت وجود، عملکرد طبيعي ندارد. در نتيجه زمان خونريزي در آنها طولاني‌تر از معمول است. اين بيماران به مصرف پروتئين فاکتور 8 جايگزين نياز دارند. بيش از 350 هزار نفر در سراسر دنيا به هموفيلي نوع A مبتلا هستند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نووايت, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید باکتری‌ موجود در ترشی از ابتلا به آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند. محققان ژاپنی تقویت قدرت ایمنی بدن را با باکتری لاکتوباسیلوس برویس موجود در ترشی مورد ارزیابی قرار دادند. سرپرست این تحقیق، نائوکو واکی از کاگومه ژاپن اظهار کرد: نتایج این تحقیق نشان داد تغذیه موش‌های در معرض آنفلوآنزا با ترشی موجب تاثیر حفاظتی به دلیل این باکتری در برابر ویروس آنفلوآنزا شد. محققان در تلاش برای کشف خاصیت از بین بردن ویروس‌ها توسط این باکتری هستند. این میکروب‌های گیاهی در برابر اسید معده به دلیل لایه حفاظتی قندی بسیار مقاومند. گروه تحقیقاتی وی اعلام کرد: این باکتری‌ها موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی و فعالیت بیشتر برای از بین بردن سلول‌های آلوده به ویروس می‌شوند. نتایج این تحقیق در نشریه میکروبیولوژی کاربردی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آنفلوآنزا, ترشی, لاکتوباسیلوس برویس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانمارکی روش جدیدی را برای شناسایی زودهنگام بیماری ارائه کردند. در دنیای پزشکی، هر قدر شناسایی یک بیماری سریع‌تر و دقیق‌تر اتفاق بیفتد، شانس درمان بیماری نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل محققان روی بهبود ادوات تشخیص بیماری کار می‌کنند. اخیرا پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ روش جدیدی را برای شناسایی سریع‌تر، ارزان‌تر و دقیق‌تر بیماری ارائه کرده‌اند. برای این کار آنها از ابزاری رایج در فیزیک استفاده کرده و آن را با زیست‌شناسی ترکیب کرده‌اند. در واقع این گروه تحقیقاتی از دو رشته‌ای که از هم فاصله زیادی دارند برای بهبود تشخیص بیماری استفاده کردند.
در حال حاضر از برچسب‌های زیستی برای تشخیص برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. ترکیبات مختلفی در بدن وجود دارند که می‌توان از آنها برای شناسایی بیماری استفاده کرد، برای مثال وجود یک ترکیب شیمیایی ویژه در خون می‌تواند نشان از وجود بیماری در بدن فرد باشد. این ترکیبات شیمیایی غالبا پروتئین بوده و در مقادیر بسیار کم در خون وجود دارند، بنابراین شناسایی آنها بسیار دشوار است. در صورت اندازه‌گیری این پروتئین‌ها می‌توان فرآیند تشخیص بیماری را با دقت بالا انجام داد و بیماری در مراحل اولیه شناسایی می‌شود؛ با این کار می‌توان از پیشرفت و وخیم‌شدن شرایط بیمار جلوگیری کرد.
«کاترین روستاگارد» از محققان این پروژه می‌گوید: ما برای بهبود دقت در شناسایی پروتئین‌ها روش جدیدی را ارائه کردیم. در این روش از نانوسیم‌ها به عنوان نگه‌دارنده پروتئین استفاده می‌شود و در عین حال که پروتئین توسط نانوسیم متوقف می‌شود ما می‌توانیم آن را آنالیز کنیم.
به صورت معمول، از ظروف ویژه‌ای برای نگه‌داشتن پروتئین‌ها استفاده می‌شود تا آنالیز روی آنها انجام شود؛ اما در این پروژه جنگلی ساخته شده از نانوسیم‌ها برای این کار استفاده شده‌ است که با این کار، مساحت سطحی بخش نگه‌دارنده به شدت افزایش می‌یابد. دلیل این امر آن است که پروتئین‌ها می‌توانند به تمام بخش‌های نانوسیم متصل شوند. یکی از مزیت‌های این روش آن است که به طور همزمان می‌توان چندین پروتئین را شناسایی کرد، همچنین قدرت سیگنال‌ در این روش جدید افزایش یافته و در نتیجه کیفیت تشخیص بیماری بهبود می‌یابد. این نانوسیم‌ها قابلیت استفاده مجدد دارند در واقع بعد از یک بار استفاده ‌می‌توان از نانوسیم برای شناسایی مجدد همان پروتئین استفاده کرد.


برچسب‌ها: نانو, نانوابزار, بیماری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۲ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن رادیولوژی ایران در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل مقدمه ای بر تصویربرداری سیستم گوارشی، روشهای جدید تصویر برداری سیستم گوارشی، سیستم گزارش ضایعات کبدی (LI-RADS) ، ضایعات فوکال آتیپیک کبد و نقش MRI، تصویربرداری سیروز و هپاتوسلولارکارسینوم، داپلرکبد، رویکرد تصویربرداری به ضایعات پانکراس، خطاهای تشخیصی در تصویربرداری پانکراس، تصویربرداری MRCP، تصویربرداری طحال؛ ارگان فراموش شده، تصویربرداری  لنفوم شکمی، مطالعات با باریوم (مری-معده-روده باریک)، مطالعات با باریوم (کولون)، تصویربرداری ضایعات حلق، تصویربرداری کانسر مری، تصویربرداری کانسر معده، روده باریک (CT/MR Enterography)، کانسر کولون و Virtual Colonoscopy، تصویربرداری کانسر آنورکتال، اینترونشن در دستگاه گوارش، اینترونشن هپاتوبیلیاری، اینترونشن در خونریزی های دستگاه گوارشی، تصویربرداری پریتوئن و مزانتر، تصویربرداری کیست هیداتید در دستگاه گوارش، تصویربرداری انسداد روده باریک و هرنی داخلی، تصویربرداری دیواره شکم و هرنی خارجی، تصویربرداری ترومای شکمی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی رادیولوژی, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تصویربرداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۵ الی ۶ دی ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات هماتولوژي و آنكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران و انجمن پیوند سلولهای بنیادی خون ساز ایران در سالن شهید پیرویان بیمارستان شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل چشم انداز ژنومیک سرطان، ژنومیک و انکولوژی شخصی سازی شده، RNA های غیر کد کننده و سرطان، سیتوژنتیک ملکولی: تکاملها و کاربردهای اخیر در سرطان، مکانیسم های مقاومت دارویی در سرطان و نقش درمان ترکیبی، ژنومیک و اپی ژنومیک کارکردی سرطان( از دانش تا کاربرد درمان اپتیمم شده)، سرطانهای وراثتی، غربالگری ژنتیکی سرطان پستان، عناصر ارزیابی خطر و مشاوره ژنتیک سرطان، غربالگری سیستماتیک برای تشخیص بیومارکرها در تشخیص زودرس سلولهای سرطانی، پیشرفت پارالل تومورهای اولیه و متاستازی، تکامل کلونال لوکمی، ژن درمانی سرطان، ژنومیک تغذیه و سرطان، سرطان و پیری سلولی، ناپایداری ژنومیک و سرطان، سیستم بیولوژی و آنالیز کامل شده سرطان، کابردهای تشخیص و پیش آگهی میکرو آرایه ها در سرطان، نسل بعدی ژنومیک سرطان، اطلاعات کامل شده omic برای تشخیص بهتر پیش آگهی سرطان، کاربردهای متابولومیک به عنوان بیومارکرها در انکولوژی، پیشگویی هدف گیری دارویی در سرطاان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, انجمن پیوند سلولهای بنیادی خون ساز ایران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم سلولي جهاد دانشگاهي رویان در سالن همایشهای پژوهشگاه رویان برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل سلول درمانی در بیماری های کلیه، کاربرد سلول های بنیادی مزانشیمی در پیوند کلیه، اخلاق و مبانی اخلاق پزشکی در سلول درمانی کلیه، اخلاق در سلول درمانی کلیه، بررسی موتاسیون های ژن PKD، کاربرد سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان PKD، مهندسی بافت کلیه، سلول درمانی در بی اختیاری ادراری، پروتئومیکس کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, پژوهشگاه رویان, سلول درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش جدید یک شرکت داروسازی انگلیسی نشان داده که برخلاف شوخی‌های رایج در مورد سرماخوردگی شدید آقایان در حقیقت زنان بدتر سرما خورده و بیشتر با آن چالش دارند. سرماخوردگی و آنفلوانزا در زنان 20 درصد بیشتر طول کشیده و علائم بدتری نسبت به سرماخوردگی در مردان دارد که بر اساس آن 21 درصد از زنان در مقایسه با نرخ 16 درصدی مردان در روز اول سرماخوردگی مجبور می‌شوند در بستر بیماری بمانند.
بر اساس پژوهش شرکت داروسازی Beechams، زنان همچنین بیشتر در مورد بیماری خود شکایت می‌کنند اما یک چهارم از آنها اذعان کرده‌اند که این کار تنها برای جلب حس همدردی دیگران است! در مقابل، 13 درصد مردان اظهار کرده‌اند که خواهان محبت زیاد برای کمک به افزایش نیروی خود بوده، در حالیکه 14 درصد گفته‌اند در زمان سرماخوردگی دوست دارند مردم آنها را بخندانند چون باعث احساس بهتری در آنها می‌شود.
آبریزش بینی یکی از علائمی است که زنان بیشتر در مورد آن شکایت داشته اند اما در مردان بیشترین شکایت‌ها به گلو درد مرتبط می‌شود.
بر اساس نتایج این پژوهش، هر دو جنسیت در زمان سرماخوردگی بی‌حوصله هستند. یک سوم افراد از کمبود انرژی‌شان ابراز تنفر کرده و یکی از هر سه زن و یکی از هر پنج مرد احساس خستگی و عدم تمرکز را یکی از بدترین علائم خوانده‌اند. همچنین مادران دو برابر بیشتر از زنان بدون فرزند احتمال دارد که حداقل چهار روز را در سال برای سرماخوردگی مرخصی بگیرند.
9 درصد مردان و پنج درصد زنان در این پژوهش مدعی شدند که هرگز سرما نخورده‌اند.


برچسب‌ها: سرماخوردگی, زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جانزهاپکینز در بالتیمور دریافتند: از دست دادن چربی شکم و کاهش مصرف غذاهای مملو از فسفر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌انجامد. محققان دانشگاه جانزهاپکینز با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیقات انجام شده در این زمینه می‌گویند: کاهش چربی دور کمر و حذف فسفر در رژیم غذایی به کاهش سطح پروتئین در ادرار (آلبومینوری) می‌انجامد. حضور این پروتئین در ادرار یکی از مهمترین شاخص‌ها برای ابتلا به بیماری‌های کلیوی است. محققان می‌گویند: حدود 26 میلیون آمریکایی بالغ از بیماری مزمن کلیوی رنج می‌برند، این یک بیماری خاموش است، اما بسیاری از افراد مبتلا آگاهی از بیماری خود ندارند و زمانی متوجه بیماری می‌شوند که کاملا پیشرفت کرده است.
به گفته این محققان درمان نکردن به موقع بیماری موجب می‌شود، کلیه‌ها توانایی خود را برای تمیز کردن خون از مواد زائد از دست بدهند، همچنین این بیماری باعث آسیب به استخوان، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، کم خونی، آسیب عصبی می‌شود که در نهایت ممکن است به نارسایی کلیه منجر شود. بر اساس این گزارش، گوشت قرمز، مرغ و بوقلمون حاوی مقادیر چشمگیری فسفر هستند. منابع دیگر شامل شیرخشک و محصولات شیر، پنیر، ماهی کنسرو شده، آجیل، تخم مرغ و نوشابه‌های سبک است. یافته‌های این تحقیق در مجله آمریکایی بیماری‌های کلیه منتشر شده است.


برچسب‌ها: فسفر, آلبومینوری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان صندلی پزشکی دیجیتالی طراحی کرده‌اند که با بررسی علائم حیاتی و وضعیت سلامت فرد، نیاز به مراجعه متعدد به مطب پزشک را بر طرف می‌کند. صندلی پزشکی دیجیتال Emperore1510 شرکت شارپ قادر به بررسی همزمان فشار خون، دمای بدن، ضربان قلب و علائم حیاتی فرد است. این صندلی مجهز به حسگرهای مختلفی است که گزارشی از وضعیت سلامت فرد را در حافظه ابری خود ذخیره می‌کند و در صورت لزوم توسط پزشک معالج قابل دسترسی خواهد بود.
با کمک تجهیزات مختلف تعبیه شده بر روی این صندلی پزشکی هوشمند، نیاز به استفاده از دستگاه‌های مختلف برای بررسی علائم حیاتی بر طرف می‌شود. سه صفحه نمایش در قسمت بالای صندلی نصب شده است که وضعیت بررسی علائم حیاتی در حال اسکن را به فرد نشان می‌دهد.
دستگاه اندازه‌گیری فشار خون بر روی دسته سمت راست صندلی قرار داده شده و در بخش چپ صندلی نیز محلی برای قرار گرفتن انگشت برای اندازه‌گیری ضربان قلب و دمای بدن در نظر گرفته شده است.
با کمک صندلی پزشکی Emperore1510 امکان اسکن و ضبط وضعیت سلامت افراد در کوتاهترین زمان، شناسایی نشانه‌های اولیه بیماری، تسریع تداخل پزشک در روند درمانی و در نتیجه کاهش طول درمان فراهم می‌شود. این فناوری در نمایشگاه CEATEC2013 به نمایش گذاشته شده و با قیمت نسبتا بالای پنج هزار و 950 دلار به بازار عرضه می‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, فشار خون, Emperore1510
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links