این سمینار در تاریخ ۶ الی ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط موسسه عالي آموزشي و پژوهشي طب انتقال خون، مركز تحقيقات سازمان انتقال خون ايران فارس و مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله و شبكه هپاتيت كشور با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز و مركز تحقيقات سلامت دانشگاه علوم پزشكي شيراز و معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيرازدر سالن سينا و صدرا شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اخلاق در انتقال خون، اپيدميولوژي هپاتيت C در دنيا و ايران، اپيدميولوژي هپاتيت B، روش هاي تشخيص مولكولي، درمان رايج هپاتيت B، سلامت خون، درمان رايج هپاتيت C، انتخاب اهداكنندگان، اينديكاسيون هاي تزريق خون، اپيدميولوژي ايدز، كلينيك مثلثي، تشخيص و درمان HIV، كاهش آسيب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل شناخت و نحوه درمان اختلالات تنفسي در بيماران CHF، نحوه غربالگري اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي عروقي، نحوه درمان اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي و عروقي با استفاده از ASV، اختلالات تنفسي دربيماران استفاده كننده از داروهاي OPOID، گزارش موارد جالب اسكيزوفرني و اختلال خواب، عوارض كارديوراسكولار و ديابت در بيماران  مبتلا به OSA می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۱۵ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گوارش, همایش داخلی, انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هرالد دریافتند که مصرف روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر از آن، خطر مرگ ناشی از سیروز کبدی را که به طور خاص توسط هپاتیت غیر ویروسی ایجاد می‌شود، تا 66 درصد کاهش می‌دهد. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که 1.3 درصد مرگ و میرهای کشنده در جهان به علت سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) رخ می‌دهد. محققان در این پژوهش تاثیر مصرف قهوه، الکل، چای سیاه، چای سبز و نوشیدنی‌های شیرین نظیر نوشابه را بر خطر مرگ و میر ناشی از سیروز مورد بررسی قرار دادند.
در این تحقیق 63 هزار و 275 چینی 45 تا 74 ساله طی 15 سال از نظر رژیم غذایی، سبک زندگی و رزومه‌های پزشکی مورد بررسی قرار گرفتند. در این مدت 14 هزار و 928 نفر فوت کردند که 114 نفر آنها بر اثر سیروز کبدی جان خود را از دست دادند. نتایج نشان می‌داد افرادی که حداقل 20 گرم الکل در روز مصرف می‌کردند در مقایسه با غیر الکلی‌ها، در خطر بالایی برای مرگ و میر ناشی از سیروز کبدی قرار دارند. در مقابل، مصرف قهوه با کاهش این خطر مرتبط بود؛ در حقیقت افرادی که روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر مصرف می‌کردند، در مقایسه با غیر قهوه خورها 66 درصد در خطر کمتری برای مرگ ناشی از این بیماری قرار داشتند. یافته‌های این پژوهش در مجله "Hepatology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: قهوه, سیروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نانوذراتی حاوی انسولین تولید کرده‌اند که زیر پوست تزریق شده و با تحریک یک دستگاه اولتراسونیک انسولین را به آرامی رهاسازی می‌کند. یکی از مزیت‌های این دستگاه آن است که تزریق به‌ صورت چند روز یک بار انجام می‌شود، در حالی که در روش تزریق سوزنی در طول یک روز چند بار باید تزریق انجام شود. ژن گو از محققان این پروژه می‌گوید: این روش یک گام بزرگ برای تزریق بدون درد انسولین در بیماران دیابتی است تا بتوانند سطح گلوکز خون خود را در مقدار بهینه نگه‌ دارند.
در این روش نانوذرات زیست‌سازگار و زیست‌تخریب‌پذیر زیر پوست بیمار تزریق می‌شود. این نانوذرات از جنس پلی‌لاکتیکوگلیکولیک اسید (PLGA) است که در آن با انسولین پر شده‌ است. هر نانوذره PLGA می‌تواند با استفاده از پوسته‌ای از جنس کیتوزان که دارای بار مثبت است، پوشانده شود (کیتوزان ماده‌ای زیست‌تخرب‌پذیر است که به‌ صورت طبیعی در پوسته سخت‌پوستانی نظیر میگو وجود دارد). برخی از نانوذرات PLGA نیز پوسته‌ای از جنس آلژینات بار منفی دارند. زمانی که این دو محلول با هم ترکیب می‌شوند، پوسته‌های دارای بار منفی و مثبت به سمت یکدیگر جذب شده و به کمک نیروی الکترواستاتیک یک شبکه نانومقیاس تشکیل می‌دهند. با تزریق این نانوذرات به زیر پوست، این شبکه موجب می‌شود نانوذرات در کنار یکدیگر باقی بمانند که مانع از پخش آن در سراسر بدن می‌شود.
این نانوذرات دارای ساختار متخلخل هستند، بنابراین انسولین به آهستگی از آن خارج می‌شود اما وجود شبکه، مانع از رهایش ناگهانی انسولین خواهد شد. این ساختار می‌تواند به نحوی طراحی شود که مقدار مورد نیاز انسولین برای بدن از این ساختار خارج شود. بیماران دیابتی نوع یک و دو نیازمند تزریق مقدار زیادی انسولین در طول روز هستند که این تزریقات با درد همراه است. با این روش جدید، انسولین بصورت چند روز یک بار به بدن تزریق می‌شود، در حالی که قند خون در سطح نرمال نگه داشته می‌شود. یک دستگاه اولتراسونیک می‌تواند موجب تحریک شبکه شده تا رهایش انسولین به آرامی انجام شود. اولتراسونیک با استفاده از ایجاد گاز در زیر پوست، باعث تحریک نانوشبکه برای رهایش انسولین می‌شود.


برچسب‌ها: دیابت, نانو, نانوذره, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن آسم و آلرژی ایران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، کمیته کشوری آسم و آلرژی 
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آسم, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه منچستر نشان داده که استفاده بهینه از ساعت بدن می‌تواند انسان را از بیماری‌های ریه دور نگهدارد. این پژوهش بخشی از یک تحقیق در حال انجام است که به بررسی چگونگی ارتباط اختلال مزمن در ساعت بدن در اثر تغییراتی مانند پیری یا کار شیفتی با بیماریهایی مانند آرتروز، بیماریهای قلبی عروقی، سرطان سینه و اختلالات خلقی پرداخته است.
محققان در این پژوهش برای اولین بار دریافته‌اند که ساعت بیولوژیکی بدن در ریه موشها، بطور منظم ژنهای کنترل‌کننده مسیر دفاعی آنتی‌اکسیدانی را خاموش و روشن می‌کند. این ریتم 24 ساعته، ریه‌ها را قادر می‌سازد تا مواجهه روزانه با آلاینده‌ها را پیش‌بینی کرده و در برابر آن مقاومت کند.
محققان از یک مدل موشی استفاده کردند که به تقلید از فیبروز ریوی انسان می‌پرداخت و دریافتند که چالش اکسیداتیو و فیبروتیکی که در طول فاز شبانه (زمان فعال بودن موشها) به ریه وارد می‌شود، به آسیبهای شدیدتر ریوی نسبت به روز که زمان استراحت موشها است، منجر می‌شود. دانشمندان از این نتایج دریافتند که داروهای ارائه شده بر اساس ساعت بیولوژیکی ریه از تاثیر افزاینده برخوردار خواهند بود که به کاهش دوز و عوارض جانبی خواهد انجامید. نتیجه این پژوهش در مجله Genes & Development منتشر شده است.


برچسب‌ها: ساعت بدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۴ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات گوارش بيمارستان فيروزگر دانشگاه علوم پزشکی ایران در  بيمارستان فيروزگر تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل كاربرد ٍEUS در تشخيص و درمان بيماري هاي پانكراس، درمان غير جراحي پانكراتيك حاد، كاربرد EUS در تشخيص و درمان بيماري هاي حاد و مزمن پانكراس، كاربرد EUS در تشخيص و درمان كيست هاي پانكراس، كاربرد EUS در مقابله با توده هاي بدخيم پانكراس و نمونه گيري از آن، كاربرد EUS در كلانژيوكارسينوما، كاربرد EUS  در توده ناحيه پاپي، كاربرد EUS در درمان توده پانكراس، EUS در توده هاي پره آمبولي، EuS در كانسر پانكراس، EUS  در سرطان ناحيه كارديا، كارايي EUS در توده هاي ساب اپي تليال، تري دايمنشنال EUS، كاربرد EUS در ضايعات خوشخيم ركتوم، كاربرد EUS  در كانسر هاي ركتوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, سمینار اندوسونوگرافی, علوم پزشکی ایران, بیمارستان فیروزگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در بیمارستان دکتر شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل چگونگی و چرایی درمان تاخیر بلوغ، رویکرد به بلوغ زودرس در کلینیک، رویکرد با موارد کوتاهی قد، درمان کوتاهی قد –هورمون رشد  و هورمون های دیگر، درمان بلوغ زودرس، رویکرد به بلندی قد می باشد.

سایت کنفرانس 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در هتل پارس شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل پاتوژنز بی خوابی، عوارض بی خوابی، درمان بی خوابی در بیماریهای مختلف می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, بی خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لوند سوئد دریافته‌اند که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو دارای تغییرات اپی ژنیتیکی بر DNA خود هستند که در افراد سالم دیده نمی‌شود؛ این تغییرات اپِی ژنتیک بر تعداد زیادی از از ژن‌هایی که در کاهش تولید انسولین مشارکت دارند، دیده شده است. تغییرات اپی ژنتیک در نتیجۀ دخالت عوامل محیطی و سبک زندگی رخ می‌دهد و می‌تواند عملکرد ژن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان با تحلیل سلول‌های تولید کننده انسولین در بیماران دیابتی و غیر دیابتی متوجه رخداد تغییرات اپی ژنتیک بر 800 ژن و بیان متفاوت بیش از 100 ژن شدند که می‌توانند در کاهش تولید انسولین سهیم باشند. کاهش تولید انسولین یکی از دلایل پنهان بروز دیابت نوع دو است.
به گفته محققان بعضی تغییرات اپی ژنتیک بر اثر بالا رفتن سن و افزایش شاخص توده بدنی رخ می‌دهد؛ بر خلاف ژن‌ها که نمی‌توانند دچار تغییر شوند، تغییرات اپی ژنتیک قابل بازگشت هستند. نتایج اولیه این تحقیق چنین نشان می‌دهد که تغییرات اپی ژنتیک سهم چشمگیری را در بروز دیابت نوع دو ایفا می‌کنند و بنا براین همانطور که می‌توان با دارو، بیماری‌های ناشی از تغییرات اپی ژنتیک نظیر سرطان و صرع را به طور کارآمدتری درمان کرد، همین کار را نیز می‌توان برای درمان هرچه موثرتر دیابت انجام داد. 


برچسب‌ها: دیابت, اپی ژنتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


وجود چندین ‌گزارش حاکی از آن است که گاهی مصرف استاتین‌ها بر کار کلیه تأثیر می‌گذارد، ولی این ارتباط مستلزم تایید پژوهشگران است. طی یک تحلیل گذشته‌نگر، محققان از داده‌های پایه‌یی اداری در کانادا، انگلیس و آمریکا برای سنجش همراهی میان مصرف تازه‌ی استاتین ‌و صدمه‌ی حاد کلیه (AKI) در 2 میلیون نفر در فاصله‌ی سال‌های 1997 و 2008 استفاده کردند.
این محققان استاتین‌های پرقدرت (بیش ‌از 10 ‌میلی‌گرم رزو‌و‌استاتین،‌ بیش ‌از 20 میلی‌گرم اتورواستاتین و بیش ‌از 40 ‌میلی‌گرم سیمو‌استاتین) را با استاتین‌های کم قدرت مقایسه کردند تا عوامل محدود‌کننده را برحسب اندیکاسیون حذف کنند (یعنی بیمارانی که برای‌شان استاتین‌ تجویز شده و به احتمال زیادتر دچار بیماری‌های روانی متعدد بودند) و از امتیاز انتشار برای تطبیق بیشتر اختلافات میان مصرف‌کنندگان پرقدرت و کم قدرت استفاده کردند. در مجموع، 33 درصد از استاتین‌های پرقدرت استفاده کرده بودند.
به گفته این محققان در‌ مدت 120 روز نخست درمان، 4700 بیمار بدون بیماری مزمن کلیه (CKD) و 1900 بیمار دچار بیماری مزمن کلیه، به‌ علت صدمه‌ی حاد کلیه بستری شده بودند. در میان بیماران بدون بیماری مزمن کلیه، آن عده که استاتین‌ پرقدرت را شروع کرده بودند، ظرف‌ 120 روز 34 درصد بیشتر از کسانی بستری شده بودند که از استاتین ‌کم‌قدرت استفاده می‌کردند. میان ‌120‌ روز و دو سال، این افزایش خطر کمتر (10 تا 15 درصد) ولی هنوز قابل‌ توجه بود. محققان می‌گویند: در میان بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه، مصرف استاتین پرقدرت با 10 درصد افزایش غیر قابل‌ توجه خطر بستری به علت صدمه‌ی حاد کلیه همراه بود. نتیجه این پژوهش در BMJ منتشر شده است. 


برچسب‌ها: استاتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


خواص زیست مکانیکی نانو مقیاس غضروف‌ها در مفاصل می‌تواند آرتروز استخوان را در مراحل اولیه تحت تاثیر قرار دهد. این خواص زیست مکانیکی غضروف‌ها موجب می‌شود تا در طول فعالیت‌های فیزیکی سریع، غضروف‌ها مستعد آسیب باشند. آرتروز استخوان یکی از مشکلات رایج است که بیش از یک سوم افراد کهنسال از آن رنج می‌برند و در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. یافته‌های این پژوهش می‌تواند برای شناسایی بیماری در مراحل مقدماتی مفید باشد، همچنین مهندسان بافت می‌توانند از این یافته‌ها برای ترمیم غضروف‌های آسیب‌دیده در بیماران استفاده کنند. «آلن گرودزینسکی» از موسسه فناوری ماساچوست و نویسنده اول این مقاله می‌گوید: این روش می‌تواند برای شناسایی مراحل اولیه از دست دادن توانایی در اثر فعالیت‌های بدنی روزانه نظیر بلند کردن اجسام یا دویدن و پریدن مفید باشد. همچنین پزشکان می‌توانند از این روش استفاده کرده و بخش آسیب دیده را ارزیابی و در صورت نیاز ترمیم کنند، با این کار بیمار مطمئن می‌شود که قادر به ادامه فعالیت‌های روزانه است.
آرتروز استخوان، یک بیماری دردناک است که در اثر از بین رفتن بخشی از غضروف ایجاد می‌شود. غضروف بافت محکم و انعطاف‌پذیری است که به‌ عنوان بالشتکی برای استخوان محسوب می‌شود، غضروف‌ها مانع از سایش استخوان‌ها به یکدیگر می‌شوند. در مراحل اولیه این بیماری، غضروف مولکولی به‌ نام گلیکوسامینوگلیکان را از دست می‌دهد. از دست رفتن این مولکول موجب می‌شود غضروف توانایی مقاومت در برابر فشارها در اثر فعالیت‌های فیزیکی را از دست دهد.
تاکنون اطلاعات اندکی درباره گلیکوسامینوگلیکان وجود داشته است. محققان نمی‌دانند که چگونه کمبود گلیکوسامینوگلیکان موجب کاهش عملکرد غضروف در حین فعالیت‌های فیزیکی روزانه می‌شود. برای یافتن پاسخ این سوال، این تیم تحقیقاتی سیستم جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان خواص زیست مولکولی غضروف را در حین وارد شدن فشار به آن مورد بررسی قرار داد. در حین فعالیت‌های فیزیکی فشارهای مختلفی به غضروف وارد می‌شود که این فشارها در دامنه زمانی متفاوت اعمال می‌شود. اگر غضروف، گلیکوسامینوگلیکان را از دست بدهد، استحکام آن کاهش می‌یابد.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: کاهش گلیکوسامینوگلیکان در مراحل اولیه می‌تواند روی خواص نانومقیاس غضروف اثرگذار باشد. با این کار توانایی بافت برای مقاومت در برابر فعالیت‌های شدید فیزیکی کاهش می‌یابد. این گروه نشان دادند که اگر این تغییر خواص سطحی نانومقیاس در غضروف اتفاق بیفتد، محققان آن را شناسایی کرده و به بیمار توصیه‌هایی برای تعدیل فعالیت روزانه ارائه می‌کنند. یافته‌های این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه «Biophysical Journal» به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: آرتروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تشخیص های افتراقی بیماری کرون، شباهت پاتولوژی کرون و سل روده ای، درمان های تازه بیماری کرون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, کرون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان ایتالیایی و اسپانیایی طی پژهشی دریافتند که مصرف توت فرنگی می‌تواند میزان کلسترول ال دی ال را به طور قابل توجهی کاهش دهد. تاکنون تحقیقات زیادی بر خاصیت آنتی اکسیدانی توت فرنگی تاکید داشته‌اند، اما اکنون محققان اسپانیایی و ایتالیایی دریافتند که این میوه در کاهش کلسترول نیز مفید است. طی این پژوهش میزان 500 گرم توت فرنگی به رژیم روزانه 23 فرد سالم اضافه شد. نمونه خون این افراد قبل و بعد از مطالعه نیز مورد آزمایش قرار گرفت.
نتایج نشان می‌داد که میزان کلی کلسترول، سطوح کسترول بد یا LDL و کمیت تری گلیسیریدها به ترتیب 8.78 درصد، 13.72 درصد و 20.8 درصد کاهش یافته بود و این در حالی بود که میزان کلسترول خوب بدن، بدون تغییر باقی مانده بود. خوردن توت فرنگی نیز باعث بهبود پارامترهایی نظیر پروفایل چربی پلاسما، نشانگرهای آنتی اکسیدانی (مانند ویتامین C یا گنجایش جذب اکسیژن رادیکالی)، سدهای دفاعی آنتی همولیتیک و عملکرد پلاکت می‌شود.
به گفته محققان این برای نخستین بار است که نقش ترکیبات فعال زیستی موجود در توت فرنگی برای بیماری‌های قلبی و عروقی شناسایی شده است؛ گرچه هنوز شواهد قطعی مبنی بر سودمندی ماده‌ای خاص در این گیاه به دست نیامده است، اما تمامی علائم و مطالعات اپیدمیولوژیک، ماده "آنتوسیانین" (رنگدانه‌ای گیاهی که موجب قرمزی رنگ میوه و سبزیجات می‌شود) را نشانه رفته‌اند. تحقیقات پیشین این گروه نیز نشان داده که توت فرنگی بدن را در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند، آسیب‌های ناشی از مصرف الکل بر مخاط معده را کاهش می‌دهد، سلول‌های قرمز خون را تقویت کرده و باعث بهبود گنجایش آنتی اکسیدان خون می‌شود. این پژوهش در مجله Nutritional Biochemistry منتشر شده است. 


برچسب‌ها: توت فرنگی, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است. محققان با مطالعه مروری سیستماتیک بر روی 28 پژوهش کوهورت آینده نگر نقش قهوه را بر خطر دیابت نوع دو مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که قهوه مصرف نمی‌کردند، خطر دیابت برای مصرف کنندگان یک فنجان، دو فنجان، سه فنجان، چهار فنجان، پنج فنجان و شش فنجان در روز به ترتیب 0.85، 0.79، 0.75، 0.75، 0.71، 0.67 گزارش شد. این درصدها اینطور نشان می‌دهد که هرچه مصرف قهوه در روز افزایش یابد، از آن سو خطر دیابت نوع دو به مراتب کاهش می‌یابد. یافته‌های به دست آمده در مورد قهوه کافئین دار و بدون کافئین تفاوتی نداشت. نتایج این تحقیق در مجله "Diabetes Care" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل عفونت های شایع در بیماران پیوند کلیه، عفونت های فرصت طلب در بیماران پیوند کلیه، درمان عفونت در بیماران  پیوند کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, پیوند کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ویرجینیا نوع خاصی از سلول ایمنی را در مغز استخوان موش کشف کرده‌اند که مسؤول نوع تهاجمی سرطان خون است. سرطان متهاجم خون، بسیار مقاوم و اصطلاحا زیرک است، چرا که اگر سلول‌های لوسمی (سرطان خون) در محیط آزمایشگاه کشت داده شوند، در کمترین شرایط مورد نیاز نیز می‌توانند به بقای خود ادامه دهند. به تعبیر محققان، از آنجا که این سلول‌ها از حیث سیستم رشد و بقا بسیار متهاجم هستند، به گونه‌ای خود را «جاودانه» نیز کرده‌اند.
در این پژوهش، محققان بینش جدید و مهمی را در مورد لوسمی سلول B به دست آوردند. علت بروز این لوسمی هنوز به درستی شناخته نشده است. طی بروز این لوسمی، نوعی مولکول سیگنال‌رسان سلولی که دچار جهش شده است، توسعه لوسمی را هدف قرار می‌دهد. فقدان این مولکول به نوعی بن بستی را در روند تولید سلول‌های B که نوعی سلول سفید خونی است، به وجود می‌آورد؛ این سلول‌های جهش یافته در نهایت به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شوند.
پژوهشگران طی این تحقیق متوجه شدند «رنین» که پیش از این در کلیه یافت می‌شد در مغز استخوان نیز وجود دارد. این سلول‌ها در تنظیم فشار خون و تعادل جریان خون در بدن نقش دارند. در واقع این پژوهش، چنین نشان می‌دهد که بروز سرطان خون در نوع خاصی از سلول‌های سفید خون به نام نوعی لنفوسیت B که مسؤول بیان «رنین» است، ریشه دارد. به گفته این محققان، نتایج به دست آمده نویدبخش ابداع روش‌های درمانی جدید و موثرتر است. یافته‌های این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۴ الی ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار چمران بیمارستان قائم مشهد برگزار خواهد شد. مطالب مورد بحث این سمینار شامل بیماریهای کلیه در افراد مسن، انواع درمان جایگزینی در نارسایی پیشرفته کلیه، اخلاق پزشکی و دیالیز، انواع access عروقی در همودیالیز و مراقبت ازآن، عوارض حاد حین همودیالیز، هیپرتانسیون دربیماران دیالیزی، اختلالات استخوانی در بیماران دیالیزی، اختلالات الکترولیتی در بیماران دیالیزی، دیالیز صفاقی و انواع آن، access  دیالیز صفاقی و مراقبت از آن، ارزیابی کفایت دیالیز صفاقی و کنترل عوارض مکانیکی صفاق، پریتونیت و عفونت exit site، تجویز منطقی داروها در بیماران دیالیزی، بیماریهای قلبی در بیماران دیالیزی،  مشکلات اعصاب و روان در بیماران دیالیزی، مشکلات ژنیکولوژی در بیماران دیالیزی، مشکلات اورولوژیک در بیماران دیالیزی، اختلالات خونی در بیماران دیالیزی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مشهد, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه نیوکاسل در انگلیس می گویند یک ترکیب موجود در جلبک های دریایی را شناسایی کردندکه می تواند جذب چربی در بدن را متوقف کند. نتایج تحقیقات محققان نشان می دهد گیاه آلژینات (alginate) که در کف دریا می روید می تواند جذب چربی در روده را متوقف کند. محققان می گویند این عصاره می تواند به عنوان یک مکمل به غذاهای روزانه مثل کیک، سوسیس و شیرینی اضافه شود و آن را تبدیل به یک غذای سالم کند. آنها توانایی جلبک دریایی آلژینات در کاهش چربی را توسط آنزیم های گوارشی لیپاز پانکراس مورد بررسی قرار دادند. محققان می گویند توقف فعالیت این آنزیم سبب می شود مقادیر کم چربی توسط بدن جذب شوند.
نتایج این بررسی نشان می دهد افزایش 4 برابری در تنها یک نوع آلژینات می تواند جذب چربی را تا 75 درصد کاهش دهد. محققان در حال حاضر در آزمایش های مختلف این جلبک دریایی را به نان اضافه کردند و دریافتند حتی مصرف مقدار کمی از این مکمل، جذب چربی را تا یک سوم کاهش می دهد. محققان امیدوارند پس از این نتایج بتوانند مطالعات و آزمایش های بالینی را آغاز کنند. به گفته محققان با این که این یافته جدید می تواند به مبارزه با چاقی کمک کند، اما همواره بهترین راه برای جلوگیری از جذب چربی، کاهش مصرف چربی است. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Food Chemistry منتشر شده است.


برچسب‌ها: جلبک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد: نسبت طول انگشتان، خطر ابتلا به استئوآرتریت شدید (آرتروز) را پیش‌بینی می‌کند. محققان دریافتند پایین‌ترین نسبت بین شاخص انگشت افراد و انگشت حلقه بالاترین خطر پیشرفت استئوآرتریت در زانو و نیاز جایگزینی کامل مفصل زانو را مشخص می‌کند. نتایج پیشین نشان داد: عوامل هورمونی در ایجاد تفاوت در شیوع استئوآرتریت بین مردان و زنان تاثیرگذار است. محققان تفاوت‌های جنسی همسان را در نسبت شاخص طول انگشتان و انگشت حلقه با میزان متوسط پایین‌تر در مردان نسبت به زنان اثبات کردند.
ارتباط نسبت بین انگشت و خطر پیشرفت استئوآرتریت زانو یا مفصل ران نیازمند جایگزینی کامل مفصل است. این تحقیق شامل بررسی 14 هزار و 511 فرد میانسال و مسن در ملبورن بود. محققان اظهار کردند: میزان جایگزینی کامل زانو و مفصل ران با سوابق انجمن ارتوپدی مشترک ملی استرالیا بررسی شد و در این بررسی‌ها تعویض کل زانو در580 نفر و تعویض مفصل ران در 499 نفر صورت گرفت. شواهد قابل توجهی در ارتباط بین شاخص‌ پایین‌تر بودن انگشت حلقه و جایگزینی مفصل زانو وجود داشت. نتایج این تحقیق در نشریه روماتولوژی منتشر شده است. 


برچسب‌ها: آرتروز, انگشت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، به روند ثابت نظارت و تنظیم سطح قند خون نیاز است و اکنون محققان آمریکایی به ساخت یک لوزالمعده بیونیک پرداخته‌اند که می‌تواند نویدبخش یک درمان تازه در این حوزه باشد. لوزالمعده بیونیک ساخت دانشمندان دانشگاه بوستون و هاروارد که در میان 30 بیمار مورد کارآزمایی قرار گرفته، بخوبی توسط آنها پذیرفته شده و تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای سه پژوهش سرپایی انتقالی طی 18 ماه آینده را بدست آورده است.
افراد مبتلا به دیابت نوع یک نمی‌توانند انسولین – هورمون مورد نیاز برای کنترل سطح قند در جریان خون- را تولید کنند. در نتیجه سطح قند خون می‌تواند بطور چشمگیری متغییر شده و در زمان افزایش، منجر به صدمات احتمالی به اندام بدن شود یا در زمان کاهش، به گیجی و بیهوشی بینجامد. این دستگاه شامل یک حسگر در زیر پوست است که داده‌های سطوح هورمون را به یک دستگاه نظرات منتقل کرده و در عوض، اطلاعات را بطور بی‌سیم به برنامه‌ای بر روی گوشی هوشمند کاربر ارسال می‌کند. بر اساس داده‌هایی که هر پنج دقیقه ارائه می‌شود، این برنامه به محاسبه دوز انسولین یا گلوکاگون مورد نیاز برای حفظ سطوح بهینه قد خون پرداخته و این اطلاعات را به دو پمپ تزریق هورمون مربوطه پوشیده شده توسط بیمار می‌فرستد.
این لوزالمعده بیونیک تا به امروز بر روی خوکهای مبتلا به دیابت و همچنین در سه پژوهش بیمارستانی بر روی بزرگسالان و نوجوانان در دوره‌های 24-48 ساعته کارآزمایی شده است. پژوهشهای آینده به آزمایش این دستگاه بر روی شرکت‌کنندگان در سناریوهای بلادرنگ با کاهش مقدار نظارت اقدام خواهد کرد. در صورت موفقیت کارآزمایی‌های انتقالی، یک نسخه پیشرفته‌تر از لوزالمعده بیونیک بر اساس نتایج و بازخوردهای کارآزمایی‌های قبلی در سال 2015 در چند مرکز کارآزمایی‌های محوری به آزمایش گذاشته خواهد شد.
این دستگاه یک پمپ منفرد دو محفظه‌ای انسولین و گلوکاگون خواهد بود که نیازی به همراهی با یک برنامه تلفن همراه هوشمند ندارد. این پمپ بر روی صدها مبتلا به دیابت نوع یک در یک دوره شش ماهه آزمایش شده و نتایج بدست‌آمده با گروه شاهد که از مراقبت معمولی روزانه استفاده می‌کنند، مقایسه خواهد شد. در صورت موفقیت، محققان امیدوارند که این لوزالمعده مصنوعی بتواند تا سال 2017 تائیدیه نهایی سازمان غذا و داروی اروپا را گرفته و در دسترس قرار بگیرد. 


برچسب‌ها: دیابت, ابزار جدید, بیونیک, لوزالمعده بیونیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی موفق به ساخت تراشه‌ای شدند که با استفاده از آن می‌توان سلول‌های سرطانی شناور در گردش خون را شناسایی کرد. تراشه‌ ساخت پژوهشگران دانشگاه میشیگان می‌تواند از طریق جریان خون، سلول‌های تومور شناور در گردش خون را به دام اندازد. برای ساخت این تراشه از اکسید گرافن استفاده شده‌ است. این ابزار در آینده می‌تواند در کلینیک‌ها برای شناسایی زودهنگام بیماری سرطان مورد استفاده قرار گیرد، به طوری که بدون نیاز به جراحی می‌توان وجود سرطان را در بدن شناسایی کرد. ماکس ویچا از محققان این پروژه می‌گوید: اگر این فناوری به مرحله ظهور برسد، آنگاه ما به پیشرفتی بزرگ در بخش شناسایی و درمان سرطان دست خواهیم یافت. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.
این محققان می‌گویند: سلول‌های تومور در حال گردش در خون نقش مهمی را در شناسایی زودهنگام بیماری سرطان ایفا می‌کنند. این سلول‌ها را می‌توان از سیستم گردش خون جدا کرد و اثر داروهای مختلف را روی آنها تست کرد، با این کار به سرعت می‌توان تاثیر روش‌های درمانی روی بیماری را مورد ارزیابی قرار داد. همچنین از این روش می‌توان برای درک مکانیسم توسعه سلول‌های سرطانی و گسترش آن در بدن استفاده کرد.
در حال حاضر بدست آوردن این سلول‌های سرطانی تقریبا غیرممکن است، زیرا جدا کردن آنها از سلول‌های خون کار دشواری است. بعد از یافتن سلول‌های سرطانی، مطالعه روی آنها نیز دشوار است، زیرا به یک سیستم آنالیزی بسیار دقیق نیاز است. برای ساخت ابزاری جهت رشد سلول‌های سرطانی، محققان از ساختارهای گلبرگی شکل از جنس طلا استفاده کردند که روی آن با اکسید گرافن پوشانده شده بود. سلول‌های سرطانی به راحتی روی این بازهای گلبرگی شکل طلا به دام افتاده و رشد می‌کنند. برای تست این تراشه، محققان سه تا پنج سلول سرطانی را داخل یک میلی‌لیتر، حاوی 5 تا 10 میلیارد سلول خونی وارد کردند. نتایج نشان داد که این تراشه موفق شد که تمام این سلول‌های سرطانی را به دام اندازد. در 10 بار تست، شانس موفقیت این دستگاه 73 درصد بود.


برچسب‌ها: سرطان, تراشه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهید مدرس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی سرطان معده در ایران، نقش بیماریابی در سرطان معده، آندوسکوپی تشخیصی و درمانی در سرطان معده، آندوسونوگرافی در سرطان معده، لاپاراسکوپی تشخیصی در درمان سرطان معده، نقش PET/LT  در تشخیص و درمان سرطان معده، جایگاه پزشکی قانونی در درمان سرطان معده، کموتراپی قبل و بعد از جراحی در سرطان معده، وسعت  لنفادنکتومی در  جراحی سرطان معده، جایگاه رادیو تراپی در درمان سرطان معده، نقش پروگنوستیک پاتولوژی در درمان سرطان معده می باشد.

اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مدرس, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشگاه هاروارد موفق به شناسایی جهشهای ژنی شده‌اند که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را حتی در افراد دارای فاکتورهای خطر مانند سن بالا و چاقی، کاهش دهد. در بیانیه مطبوعاتی این دانشمندان آمده است: اولین گام برای تولید یک درمان جدید، کشف و اعتباربخشی به یک هدف دارویی است – یک پروتئین انسانی که در صورت فعالسازی یا مهار، منجر به جلوگیری و درمان بیماری می‌شود. دیابت نوع دو، یکی از بزرگترین چالشهای سلامت عمومی است که بر بیش از 300 میلیون انسان در سراسر جهان تاثیر گذاشته و شیوع آن بسرعت در حال افزایش است. تنها در هند بیش از 60 میلیون مبتلا به دیابت وجود دارد.
محققان در پژوهش جدید به توصیف بررسی ژنتیکی 150 هزار بیمار پرداخته و نشان داده‌اند که جهشهای نادر در ژنی موسوم به SLC30A8 باعث کاهش 65 درصدی خطر ناشی از دیابت نوع دو می‌شود. این نتایج در بیمارانی از گروههای قومی مختلف دیده شد که نشان می‌دهد اگر دارویی بتواند تاثیر این جهشها را تقلید کند، شاید در سراسر جهان قابل کاربرد باشد. به گفته محققان، پروتئنی که با ژن SLC30A8 کدگذاری شده، پیش از این نشان داده بود که نقش مهمی در سلولهای بتای ترشح‌کننده انسولین بازی می‌کند. همچنین آنها دریافته بودند که نوع رایجی از این ژن به میزان کم بر خطر دیابت نوع دو تاثیر می‌گذارد. 


برچسب‌ها: دیابت, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان هلندی نشان می دهد گرانش کم و بی وزنی می تواند از رشد و انتشار سلول های سرطانی تیروئید جلوگیری کند.  به گفته محققان ناسا، فضا شرایط ایده آلی را برای مطالعه سلول های سرطانی مانند دیگر سلول های بدن انسان که از پروتئین ها و کربوهیدرات ساخته شده اند، فراهم کرده است و چگونگی رشد ارگان ها و تومور ها را به صورت سه بعدی تهیه می کند. این در حالی است که در آزمایشگاه های زمینی، سلول ها به صورت صاف و گسترده روی ورق رشد داده می شوند و از آنجا که به صورت دو بعدی هستند، نمی توانند رفتار داخل بدن را از خود نشان دهند. این مساله همواره مشکلاتی را برای دانشمندان به همراه داشته است.
دانشمندان گروه زیست شناسی سلولی دهان و دندان و مرکز علمی دندان پزشکی آمستردام ( ACTA ) ، با استفاده از یک هواپیما که در آن شرایط بی وزنی شبیه سازی شده بود، گسترش بیماری سرطان را مورد مطالعه قرار دادند. سپس آنها نتایج حاصل از این سلول های سرطانی را با سلول های سرطانی که در سال 2011، 10 روز را داخل فضاپیمای Shenzou 8 چین گذراندند، مقایسه کردند.
آنها دریافتند که ژن ها و پروتئین های دخیل در رشد سلول های بدخیم در شرایط بی وزنی کمتر از زمانی که روی زمین بوده اند، رشد کردند. به گفته محققان جاذبه می تواند سبب تغییراتی در تکثیر سلولی، تمایز ، نشانه گذاری و خواندن ژن شود. محققان می گویند در نگاه اول این طور به نظر می رسد که نیروهای گرانشی کوچک تر از آن هستند که بتوانند سلول های بدن را تحت تاثیر قرار بدهند. اما آنها دریافتند که پاسخ اولیه به گرانش برای درک تغییرات فیزیولوژیکی در فضا بسیار مهم بوده و تاثیرات زیادی روی سلول های انسانی می گذارد. محققان امیدوارند تحقیق روی نحوه واکنش این بیماری در محیط بی وزنی بتواند اسرار رفتار سلول را آشکار کرده و در نهایت به درمان های بهتر منجر شود. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه فدراسیون دانشمندان آمریکایی زیست شناسی تجربی FASEB منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, بی وزنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تولید سلول های لوزالمعده با قابلیت ترشح انسولین از سلول های پوست شدند. بیماران مبتلا به دیابت نوع یک از کمبود سلول های بتا در لوزالمعده رنج می برند؛ این سلول ها مسئول اصلی تولید انسولین در خون هستند. اگرچه با نظارت مداوم بر قند خون و تزریق انسولین می توان این اختلال را مدیریت کرد ولی استفاده از یک روش دایمی که سلول های بتا را فعال کند تا این فرآیند به صورت طبیعی انجام شود، بسیار با ارزش است.
محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تغییراتی در سلول های پوست شده اند که این سلول ها به سلول های بتای تولیدکننده انسولین تبدیل می شوند. یکی از مشکلاتی که در این راه وجود دارد این است که توانایی احیای مجدد سلول های بتا بسیار کم است؛ بنابراین مدت زمان زیادی طول می کشد تا حجم وسیعی از این سلول ها تولید شود. این گروه آزمایشگاهی تحقیقات خود را با سلول های پوستی که مسئول چارچوب ساختار بافت حیونات هستند و فیبروپلاست نام دارند، آغاز کرده اند. این سلول ها از موش های آزمایشگاهی جمع آوری شده اند.
با ترکیب این سلول ها با چند مولکول دیگر و برنامه ریزی مجدد فاکتورهای آن، این سلول ها به سلول های دیگری به نام آندودرم شباهت پیدا می کنند. سلول های آندودرم در جنین تازه تشکیل شده وجود دارد و پس از بلوغ به ارگان های بزرگ بدن تبدیل می شود که پانکراس نیز جز این اندام های بزرگ است. در نهایت با استفاده از یک ترکیب شیمیایی، سلول های آندودرم قادر به تقلید از سلول های پانکراس می شوند و تمام فعالیت های آن را دنبال می کنند. این سلول های تولید شده PPLC’s نام دارند. این سلول ها به بدن موش های مبتلا به دیابت پیوند زده شده است و پس از یک هفته، میزان قند خون آنان به حد کاملا طبیعی رسیده است. به محض برداشتن این سلول ها از بدن موش، میزان گلوکز خون آنان مجددا دچار افت و خیز شده است.
از طرفی پس از دو هفته مشاهده شد که سلول های بتا در موش هایی که به آنان سلول PPLC’s تزریق شده است، کاملا فعال بود و به طور طبیعی انسولین ترشح می کرد. استفاده از این روش نه تنها در درمان دیابت موثر است، بلکه دید وسیعی در زمینه رفع نقص ذاتی در سلول های بتا در اختیار محققان قرار داده است. این طرح به صورت تئوری چند ماه پیش مطرح شد و اکنون به صورت تجربی مورد بررسی قرار گرفته و اثرات آن کاملا رضایت بخش است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, لوزالمعده, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری : ۳۰ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهیدبهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش غدد, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات محققان انگلیسی نشان می دهد سالمندانی که دچار کمبود ویتامین D هستند بیش از دیگران در معرض اختلالات عملکرد سیستم ایمنی بدن قرار دارند. مری وارد از دانشگاه اولستر در انگلیس و از محققان این پروژه گفت : این نخستین باری است که ارتباط بین سطح ویتامین D و التهابات ناشی از نقص سیستم ایمنی در سالمندان کشف شده است. در این مطالعه، محققان سطح ویتامین D و نشانگر های زیستی التهاب ناشی از نقص سیستم ایمنی را در 957 بزرگسال ایرلندی که حداقل 60 سال سن داشتند، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها مشاهده کردند شرکت کنندگانی که دچار کمبود ویتامین D بودند بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های التهابی مانند ام اس و روماتیسم مفصلی مبتلا شده بودند.
به گفته محققان ویتامین D نقش مهمی در کمک به جذب کلسیم مورد نیاز برای سلامت استخوان ها ایفا می کند. پوست به طور طبیعی زمانی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D تولید می کند. همچنین مقادیر کمی از این ویتامین از طریق مواد غذایی، مانند شیر غنی شده با ویتامین D جذب بدن می شود. محققان می گویند بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید، از کمبود ویتامین D رنج می برند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, سیستم ایمنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان گفتند که مصرف روزانه توت فرنگی به مدت یک ماه سطح کلسترول و تری گلیسرید خون افراد با چربی بالا را به طور چشمگیری کاهش می دهد. تا کنون مطالعات زیادی در مورد خواص آنتی اکسیدانی توت فرنگی انجام شده است ولی اکنون محققان دانشگاه دله مارچه در ایتالیا با همکاری محققان دانشگاه خرانادا و سویل در اسپانیا مطالعه دیگری را در این زمینه انجام دادند. این محققان به رژیم غذایی 23 داوطلب روزانه 500 گرم ( نیم کیلو ) توت فرنگی افزودند و آنها را برای مدت یک ماه مورد مطالعه قرار دادند. سپس محققان از این افراد هر روز قبل و بعد از مصرف توت فرنگی آزمایش خون گرفتند.
نتایج این مطالعه نشان داد: کلسترول خون، ال.دی.ال یا چربی بد خون این افراد و نیز تری گلیسرید خون افراد مورد مطالعه به ترتیب 9 درصد ، 14 درصد و 21 درصد کاهش یافت اما میزان کلسترول خوب خون آنها تغییر نکرد. مصرف توت فرنگی باعث ایجاد تغییرات مثبت دیگری نیز در نشانگرهای خونی افراد مورد مطالعه شد و کارکرد پلاکت های آنان نیز ارتقا داد. دکتر ماریتزیو باتینو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت ،گفت: این نخستین مطالعه ای است که نقش بیواکتیو ترکیبات موجود در توت فرنگی را در کاهش خطر بیماری های قلبی - عروقی نشان می دهد.


برچسب‌ها: توت فرنگی, چربی خون, تری گلیسرید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۳ الی ۲۵ مهر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سالن اجتماعات هتل رامسر برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تعریف بیماری تالاسمی ، اپیدمیولوژی و انواع  آن، الکتروفورز دربیماران تالاسمی، اخلاق پزشکی دربیمارن تالاسمی، درمان تزریق خون در بیماران تالاسمی، عوارض تزریق خون و خونهای کم لکوسیت، تالاسمی اینترمدیا، درمان آهن زدای تزریقی و خوراکی در بیماران تالاسمی، عفونتهای ویروسی منتقله ازراه خون، عوارض قلبی وعروقی وآندوکرین دربیماران تالاسمی، مشاوره ژنتیک در تالاسمی، ژن درمانی درتالاسمی، درمان هیدروکسی اوره درتالاسمی، رژیم غذایی دربیماران تالاسمی، بیماریهای غدد ومتابولیک دربیماران تالاسمی، طحال برداری دربیماران تالاسمی، پیوند مغز و استخوان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مازندران, تالاسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه منچستر پروتئین جدیدی را کشف کرده‌اند که در بروز سرطان و التهاب در بافت ریه نقش دارد. در حالی که طی 60 سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در درمان بعضی سرطان‌ها حاصل شده است، اما بیماران مبتلا به سرطان ریه از این درمان‌ها کم نصیب بوده‌اند و نوآوری‌های امروزی نیز تاثیر چندانی در بقای آن‌ها نداشته است. محققان دانشگاه منچستر در پژوهشی «گلوکوکورتیکوئیدها» را که التهاب و تولید انرژی در سلول‌ها را کنترل می‌کنند، مورد بررسی قرار دادند. در بیماری سرطان ریه، این هورمون در رشد سلولی، نقش تنظیم کننده‌ای را بر عهده دارد.
«گلوکوکورتیکوئیدها» از طریق گیرنده‌ها عمل می‌کنند و این تحقیق جدید نشان می‌دهد که چگونه این گیرنده‌ها کار می‌کنند. به طور خاص، در این پژوهش آنزیم جدیدی موسوم به «Merm1» کشف شده است که برای عملکرد طبیعی «گلوکوکورتیکوئیدها» ضروری تلقی می‌شود. در این پژوهش مشخص شد که «Merm1» در سرطان ریه و التهاب مربوطه، سرکوب می‌شود.
محققان دریافتند که «Merm1» اتصال بین گیرنده «گلوکوکورتیکوئید» و ژن مورد هدفش را کنترل می‌کند. این مرحله، گام مهمی در عملکرد گیرنده، کنترل رشد سلولی و تقسیم سلولی به شمار می‌رود. از همه مهمتر، این تحقیق حاکی از آن است که التهاب نظیر آنچه در آسم و برونشیت دیده می‌شود، منجر به فقدان «Merm1» در بدن می‌شود. محققان امید بر این دارند که این یافته‌ها، درمان‌های ضد التهابی نوینی را به ارمغان بیاورد. این پژوهش در مجله «Biological Chemistery» منتشر شده است. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, پروتئین, Merm1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان میزان قدرت در دست گرفتن شیء یا دست فرد دیگری را ابزار تشخیصی مهمی جهت ارزیابی کیفیت زندگی در میان بیماران مراقبت‌های ویژه از جمله مبتلایان به سرطان می‌دانند. پروفسور روبرت کیلگور و همکارانش از دانشگاه کنکوردیا ارتباط بین قدرت گرفتن دست و میزان بقای بیماران شرایط وخیم را تایید کرده‌اند.
در این مطالعه 203 بیمار که با سرطان‌های وخیم و پیشرفته می‌جنگیدند، ابزاری موسوم به یک «دینامومتر» را با دست غالبشان فشار دادند. این سیستم سپس میزان اوج قدرت گرفتن را اندازه‌گیری کرد. چون این آزمایش نیازمند تجهیزات حداقل است، هم عملی و هم قابل‌حمل بوده و می‌تواند شیوه‌ای مفید برای گروهبندی بیماران بر اساس شدت بیماری‌شان باشد.
در حالی که دیگر آزمایش‌های تشخیصی نیازمند گزارش خود بیمار یا مولفه‌های مبتنی بر معاینه مانند کاهش وزن بدن، هستند، آزمایش گرفتن دست مستقیما بر استحکام بدن تمرکز می‌کند. دقت این شیوه به پزشکان امکان ارزیابی بهتر زوال یک بیمار را می‌دهد. کیلگور و همکارانش معتقدند آزمایش گرفتن دست می‌تواند به همه گروه‌های بیماران کمک کند. جزئیات این مطالعه در مجله Support Care Cancer منتشر شد. 


برچسب‌ها: سرطان, دست دادن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، رویکرد جدید برای نابود کردن سلول‌های سرطانی با استفاده از سیستم ایمنی بدن خود بیمار از عملکرد 88 درصدی در توقف سرطان خون برخوردار است.  تعبیر داروی زنده (living drug) در روش ایمنی درمانی سرطان شامل استفاده از سیستم ایمنی بدن خود بیمار برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. در بین انواع سرطان‌های قابل درمان، سرطان خون موسوم به لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) از مقاومت بالایی به شیمی درمانی برخوردار بوده و باعث عود کردن بیماری می‌شود.
در مطالعه‌ای که بر روی 16 بیمار بالغ مبتلا به ALL انجام شد، محققان از روش ایمنی درمانی سرطان برای نابود کردن سلول‌های سرطانی استفاده کردند؛ میانگین سنی بیماران 50 سال، در مرحله عود بیماری و بدون اثربخشی شیمی درمانی گزارش شده است.
فرآیند درمانی بازآموزی سلول‌های تی شامل برداشتن برخی از سلول‌های تی (T-cell) بیمار و تغییر آنها با یک ژن به منظور توانمندسازی برای شناسایی پروتئینی موسوم به CD19 بر روی سلول‌های سرطانی و حمله به این سلول‌ها است. با آموزش مجدد سلول های‌تی در محیط آزمایشگاه با روش ژن درمانی، این سلول‌ها قادر به شناسایی و از بین بردن سلول‌های تومور سرطانی می‌شوند.
از مجموع 16 بیمار، 14 نفر با استفاده از سلول های تی دستکاری ژنتیکی شده بطور کامل بهبود پیدا کردند. به گفته «راینر برنتجنز» نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر بخش درمان سلولی در مرکز سرطان اسلون کترینگ نیویورک، یک بیمار پس از گذشت دو سال از درمان، در سلامت کامل به سر می‌برد که در حال حاضر طولانی‌ترین نرخ بهبود محسوب می‌شود؛ بدون این درمان تنها 30 درصد بیماران در مرحله عود بیماری شانس نجات با روش شیمی درمانی را دارند. با این حال هزینه سنگین 100 هزار دلاری باعث محروم شدن تعداد زیادی از بیماران از این روش درمانی می‌شود. روش ایمنی درمانی سرطان (cancer immunotherapy) از سوی مجله معتبر ساینس بعنوان دستاورد علمی سال 2013 نامگذاری شد. نتایج این مطالعه در مجله Scinece Translational Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه تگزاس، با استفاده از ریسمان ماهیگیری معمولی و نخ خیاطی، موفق به تولید عضله‌ مصنوعی قدرتمند شدند. عضله جدید 100 برابر وزن بیشتری را تحمل می‌کند و همچنین 100 برابر نیروی مکانیکی بیشتری را نسبت به عضله انسانی با طول و وزن همسان تولید می‌کند. این عضلات می‌توانند نیرویی برابر 7.1 اسب‌بخار را در هر کیلوگرم تولید کنند که این میزان معادل نیروی مکانیکی یک موتور جت عنوان شده است. عضلات جدید همچنین با تغییرات دمایی نیرودهی می‌شوند که از طریق الکتریکی، جذب نور یا واکنش شیمیایی سوخت‌ها تولید می‌شوند.
به گفته دانشمندان، این عضله‌ مصنوعی قدرتمند با پیچاندن و مارپیچ‌کردن ریسمان ماهیگیری پلیمری مستحکم و نخ خیاطی ساخته شده است. تاب‌دادن فیبر پلیمری، آن را به عضله‌ای تبدیل می‌کند که می‌تواند روتور سنگینی را با سرعت بالا بچرخاند. تاب‌دادن بیشتر موجب می‌شود که فیبر پلیمری‌مانند، نوار تاب‌خورده پلاستیکی و عضله‌ای را تولید کند که هنگام حرارت‌دیدن همراه با طولش منقبض می‌شود و زمانی که خنک می‌شود دوباره به طول اولیه خود بازگردد. در مقایسه با عضلات طبیعی که حدود 20 درصد منقبض می‌شوند، عضله جدید می‌تواند حدود 50 درصد طولش منقبض شود.
کاربردهای این عضلات پلیمری گسترده است زیرا بسیاری از ربات‌های انسان‌نمای پیشرفته، جوارح پروتزی و اسکلت‌های خارجی به دلیل موتورها و سیستم‌های هیدرولیکی محدود هستند؛ این سیستم‌ها به دلیل اندازه و وزنشان دارای مهارت، تولید نیرو و قابلیت فعالیت محدودی هستند. عضله جدید را می‌توان برای ربات‌ها و اسکلت‌های خارجی به کار برد. جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شد. 


برچسب‌ها: مصنوعی, ماهیچه مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی بر این باورند که با بازسازی یک دی‌ان‌ای باستانی از زمان دایناسورها می‌توانند درمانی برای نقرس پیدا کنند. به باور محققان موسسه فناوری جورجیا، یک نسخه 90 میلیون ساله از آنزیمی موسوم به «Uricase» می‌تواند درمان بهتری برای این بیماری باشد که باعث درد و تورم مفاصل می‌شود. نقرس با تشکیل ماده‌ای شیمیایی در خون موسوم به اسید اوریک ایجاد می‌شود که مقادیر کم آن برای بدن بدون ضرر است. اما هنگامی که سطوح آن افزایش می‌یابد، بلورهای ریز شن‌مانند اسید اوریک در مفاصل شکل گرفته و باعث التهاب، تورم و درد می‌شود. دلیل اصلی که انسانها در معرض ابتلا به نقرس قرار دارند، تغییرات تکاملی است که در طول 20 میلیون سال گذشته در بدن صورت گرفته است. میمون‌ها و بستگان آنها فاقد یک ژن کاربردی برای پروتئین Uricase هستند که اسید اوریک را از بین می‌برند. این ژن طی سالها با چندین جهش ژنتیکی مواجه شده که آنرا بی‌استفاده کرده است.
دانشمندان با بررسی تفاوتهای بین دی‌ان‌ای‌ها برای Uricase در پستانداران مدرن توانستند شکل این پروتئین آخرین جد مشترک آنها را در کنار هم قرار دهند. اریک گاوچر از موسسه فناوری جورجیا، این پروتئین ماقبل تاریخ را با قرار دادن توالی دی‌ان‌ای در ای‌کولای احیا کرد که دی‌ان‌ای باستانی را به پروتئین ترجمه کرد. آنها به بررسی چگونگی عملکرد هر پروتئین در حذف اسید اوریک پرداختند. موثرترین نمونه، پروتئینی بود که 90 میلیون سال سن داشت و در زمانی که دایناسورها هنوز در زمین زندگی می‌کردند، وجود داشت.
با توجه به زمانی که ژن Uricase شروع به تنزل کرده، دانشمندان بر این باورند که جهش ژنتیکی در اثر افزایش مصرف میوه در رژیم غذایی اجداد انسان ایجاد شده است. درمانهای کنونی نقرس از آنزیم بدست آمده از خوکها و میمونها استفاده می‌کند، اما بنظر می‌رسد که تاکنون نسخه باستانی از عملکرد بهتری در آزمایشات برخوردار بوده است. این محققان اکنون به دنبال ثبت اختراع خود در مورد Uricase باستانی بوده و جزئیات این پژوهش در مجله PNAS منتشر شده است. 


برچسب‌ها: نقرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقيقات تازه نشان داده که دوز بالاي ويتامين ث مي‌تواند تاثير شيمي‌درماني را در نابود کردن سلول‌هاي سرطاني تشديد کند. دانشمندان آمريکايي مي‌گويند تزريق اين ويتامين به طور بالقوه مي‌تواند معالجه‌اي ايمن، موثر و ارزان براي سرطان‌هاي تخمدان و ساير سرطان‌ها باشد. نتايج اين مطالعه در نشريهScience Translational Medicine چاپ شده و محققان در آن خواستار برنامه‌ريزي دولت براي انجام آزمايش‌هاي وسيع درباره انسان شده‌اند. ويتامين ث همواره به عنوان يک شيوه طبي جايگزين براي درمان سرطان به کار گرفته شده است. در دهه ۱۹۷۰، شيمي‌داني به نام لينوس پالينگ گزارش داد که ويتامين ث اگر به رگ تزريق شود در درمان سرطان موثر خواهد بود. با اين حال، آزمايش‌هاي کلينيکي با دادن قرص ويتامين ث به بيماران به نتايج مشابه منجر نشد و تحقيقات در اين زمينه رها شد. اکنون معلوم شده که اگر ويتامين ث از طريق دهان وارد بدن شود به سرعت دفع مي‌شود. ولي دانشمندان در دانشگاه کانزاس که تحقيقات تازه را انجام داده‌اند مي‌گويند وقتي ويتامين ث تزريق شود جذب بدن مي‌شود و مي‌تواند سلول‌هاي سرطاني را بدون صدمه زدن به سلول‌هاي عادي بکشد. محققان اين ويتامين را در آزمايشگاه به سلول‌هاي سرطاني تخمدان، به موش و همچنين به بيماراني که سرطان تخمدان آنها در مرحله پيشرفته بود تزريق کردند. آنها دريافتند که سلول‌هاي سرطاني به ويتامين ث تزريق شده حساسند اما سلول‌هاي سالم آسيبي نديدند. اين معالجه توام با داروهاي استاندارد شيمي‌درماني براي کم کردن از سرعت رشد تومورها در موش موثر بود. در مورد انسان هم گروه کوچکي از بيماران عوارض جانبي کمتري را در زمان مصرف ويتامين ث در کنار شيمي‌درماني گزارش کردند. دکتر جين دريسکو، از محققان اين مطالعه گفت که علاقه روزافزوني به استفاده از ويتامين ث توسط متخصصان سرطان وجود دارد.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین سی, شیمی درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقيقات جديد دانشمندان حاکي از آن است که بعضي از آنتي‌اکسيدان‌ها، شامل ويتامين E مي‌تواند به‌طور بالقوه باعث بروز و تحريک سرطان ريه شود. درواقع بيولوژيست‌ها معتقدند که مصرف اضافي آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند مضر بوده و رشد هر نوع توموري را سرعت بخشند. آنها پيشنهاد مي‌کنند که اگر بيمار مبتلا به سرطان ريه داريد، از تجويز هرگونه آنتي‌اکسيدان‌ براي آنها خودداري کنيد. در تحقيقات حيواني مشخص شده که آنتي‌اکسيدان‌ها باعث شدند سرعت مرگ موش‌ها دو برابر شود و اين تاثير هم وابسته به دوز آنتي‌اکسيدان‌ها بوده است. اگر آنتي‌اکسيدان‌ها با دوز کمتري داده مي‌‌شد، تومورها رشد آهسته‌تري داشتند. در حالي که اگر دوزهاي بالا داده مي‌شد، سرعت رشد تومور هم بيشتر مي‌شد. اين يافته‌ها که در نشريه Science Translational Medicine به چاپ رسيده، بدين معنا نيست که شما نبايد رژيم غذايي غني از آنتي‌اکسيدان‌ها نداشته باشيد، بلکه بدين معناست که دوزهاي اضافي را آنتي‌اکسيدان‌ها را ترک کنيد. در اين مطالعه، موش‌ها دوزهاي مکمل آنتي‌اکسيدان‌ها را به ميزان 4 تا 50 برابر دوزهاي توصيه شده دريافت کرده بودند. البته هنوز مشخص نيست که آنتي‌اکسيدان‌ها باعث بروز سرطان ريه مي‌شوند يا اينکه تنها رشد آن را تحريک مي‌کنند. مطالعات قبلي نيز نشان داده بودند که آنتي‌اکسيدان‌هاي بتا کاروتن، ويتامين A و E باعث افزايش بروز سرطان ريه در افراد سيگاري شده بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, ویتامین, ویتامین ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده : جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران
زمان برگزاری : ۳۰ اردیبهشت الی ۲ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۱۵ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش داخلی, جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بنا بر ادعای جدید دانشمندان، مسواک زدن درست دندانها می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به آرتروز کمک کند. محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لوئیزویل، ارتباط بین باکتری عامل بیماری لثه و شروع زودهنگام روماتیسم مفصلی و همچنین پیشرفت سریعتر و وخامت شدیدتر بیماری را شناسایی کرده‌اند. این باکتری موسوم به «ژنژیوالیس پورفیروموناس» باعث ایجاد آنزیمی می‌شود که با بقایای پروتئینهای خاص واکنش نشان می‌دهد.
به گفته محققان، بدن، این پروتئینها را به عنوان مهاجم شناسایی کرده و منجر به یک حمله سیستم ایمنی می‌شود. در بیماران مبتلا به آرتروز، نتیجه متعاقب شامل التهاب مزمنی است که مسئول تخریب استخوان و غضروف درون مفاصل است. پژوهشهای قبلی نشان داده بودند که بیماری لثه در مبتلایان به روماتیسم مفصلی حداقل دو برابر بیشتر شایع است. باکتری ژنژیوالیس پورفیروموناس آنزیم منحصربفردی موسوم به (peptidylarginine deiminanse (PAD را تولید می‌کند.
محققان دریافتند که PAD بقایای پروتئینهای خاص را به شکل سیترولین تغییر داده و بدن این پروتئینها را به عنوان مهاجم شناسایی می‌کند که به یک حمله ایمنی منجر می‌شود. نتایج این محققان نشان داد که آنزیم PAD ممکن است پیوند مکانیکی بین عفونت ژنژیوالیس پورفیروموناس و روماتیسم مفصلی را تکمیل کند اما این نتیجه‌گیری پیشگامانه نیازمند تائید با تحقیقات بیشتر است. آنها امیدوارند که این نتایج بتواند بینش جدیدی در مورد درمان و جلوگیری از ابتلا به روماتیسم مفصلی ارائه کند. نتایج این پژوهش در مجله PLOS Pathogens منتشر شده است.


برچسب‌ها: دندان, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مهارکننده‌هاي پمپ پروتون (PPIs)، که در کشورهاي مختلف به صورت نسخه‌اي و غيرنسخه‌اي موجود هستند، براي درمان اختلالات مرتبط با ترشح اسيد تجويز مي‌شوند، اما امروزه مي‌دانيم مصرف اين داروهاي دردسترس، چندان هم بي‌عارضه نيست. عواقب مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون در اين مقاله مورد بررسي قرار خواهند گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، از سال 1980 ميلادي تاکنون در بازار موجود بوده‌اند و مصرف آنها جايگزين آگونيست‌هاي گيرنده هيستامين2(پرمصرف‌ترين داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي مرتبط با اسيد معده) شده است. اوايل سال 2000 ميلادي، سازمان غذا و داروي آمريکا امپرازول را به‌عنوان اولين مهارکننده پمپ پروتون غيرنسخه‌اي اعلام کرد. پس از آن لانسوپرازول به‌عنوان داروي غيرنسخه‌اي مورد تاييد قرار گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، براي درمان بسياري از بيماري‌هاي گوارشي مانند زخم‌معده، عفونت‌هاي علامت‌دار هليکوباکتر پيلوري، درمان و پيشگيري از زخم‌هاي ناحيه معده و دوازدهه ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي، نشانگان زولينگر-اليسون و ريفلاکس گاستروازوفاژيال تجويز مي‌شوند. در کل تجويز اين داروها به دليل عوارض مختصر و نيز اثربخشي بيشتر در مقايسه با داروهاي قديمي‌تر، رايج شده است. در مورد کاربرد طولاني‌مدت هر دارويي نگراني‌هايي وجود دارد. در سال 2008 ميلادي، انجمن گوارش آمريکا دستورالعمل‌هايي را براي درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرد. از آن زمان تاکنون مطالعات متعددي براي بررسي عوارض مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون(عوارضي مانند سوء‌جذب و عفونت‌ها) انجام شده است. در مارس 2013 ميلادي، کالج گوارش آمريکا (ACG)، دستورالعمل‌هايي را براي تشخيص و درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرده است. در مطالعه روي حيوانات آزمايشگاهي، نگراني‌هايي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي پمپ پروتون و ‌هايپرگاسترينمي‌وجود دارد اما مطالعات انساني چنين رابطه‌اي را نشان نداده‌اند. 


برچسب‌ها: مهار کننده های پمپ پروتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مسی نیوزلند طی یک بررسی نشان دادند داروی آزمایشی «Dinaciclib» می‌تواند تاثیر سودمندی در درمان میلوم متعدد خاصی و لوسمی میلوییدی، دو سرطان شایع خون که معمولا در مغز استخوان‌ها وجود دارند، بر جای بگذارد. داروی "Dinaciclib" توانسته است مکانیزم بقای سلولی موسوم به «پاسخ پروتئین واتابیده (UPR)» را مختل کند؛ بدون «UPR» سلول‌های میلوم متعدد و لوسمی میلوییدی قادر به مبارزه با آسیب‌های ناشی از عوامل ضد سرطانی نبودند. محققان می‌گویند گرچه این دارو توانسته در فاز یک و دو آزمایشات بالینی موفقیت از خود نشان دهد، اما هنوز مکانیزم فعالیت آنتی تومور این دارو به طور کامل مشخص نشده است.
«Dinaciclib» جزئی از ردۀ داروهایی موسوم به «مهارکننده کیناز وابسته به سایکلین (CDK)» است. «CDK» مجموعه‌ای از فعالیت‌ها به نام چرخه سلولی یا تقسیم سلولی را که منجر به تقسیم و نسخه برداری از سلول می‌شود، تنظیم می‌کند. مشاهدات آزمایشگاهی این پژوهش نشان داد که دو نوع «CDK» خاص یعنی «CDK1» و «CDK5»، با کنترل تولید و تجمع پروتئینی اتصالی موسوم به «XPB_1» نقش کلیدی را در تنظیم «UPR» ایفا می‌کنند.
شکل خاصی از «XBP-1» در کنترل بیان ژن‌های مهم در پاسخ‌های استرس سلولی حیاتی است. عوامل استرس‌زای خارجی نظیر عوامل ضد سرطانی می‌توانند باعث تجمع پروتئین‌های کژتابی در شبکه آندوپلاسمی که مسؤول نقل و انتقالات ترکیبات مهم بقای سلولی است، شود.
عوامل استرس زا می‌توانند باعث تجمع «XPB-» در هسته سولی شوند که همین امر باعث ترویج «UPR» و یاری رسانی سلول در مقاومت علیه تاثیر پروتئین‌های کژتاب می‌شود. محققان کشف کردند که «Dinaciclib» با دخالت در فعالیت «UPR» باعث آغاز نوعی از خودکشی سلولی موسوم به «آپوپتوزیس» در سلول‌های لوسمی میلوییدی و میلوم متعدد شود. یافته‌های این پژوهش در مجله «Molecular Cancer Therapeutics» منتشر شده است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, دیناسیسلیب, لوسمی, میلوم مولتیپل, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان هلندي مي‌گويند سيستم گرمايش مرکزي در خانه‌ها مي‌تواند از عوامل چاق شدن باشد. به گفته آنها دماي بالاتر خانه، دفاتر و بيمارستان‌ها باعث آسايش بيشتر مي‌شود اما بدان معني است که بدن مجبور نيست براي گرم ماندن کالري بيشتري بسوزاند. محققان در مرکز پزشکي دانشگاه ماستريخت مي‌گويند که نگه داشتن دما در ۱۹ درجه سانتيگراد توازن مناسبي ايجاد مي‌کند. با اين حال بعضي کارشناسان استدلال مي‌کنند که کم کردن درجه ترموستات فقط باعث مي‌شود مردم بيشتر بخورند. اين گزارش حاکيست که مردم ۹۰ درصد وقتشان را در فضاي بسته مي‌گذرانند و بنا به عادت سرما و گرماي محل زندگي يا کار را طوري تنظيم مي‌کنند که آسايش داشته باشند؛ همان عاملي که باعث مي‌شود بدن ديگر براي کنترل دما کالري نسوزاند. به اعتقاد دکتر ووتر فن مارکن ليختنبلت ۱۹ درجه سانتيگراد در خانه کافيست. به گفته او وقتي هوا خنک يعني ۱۹ درجه است، مصرف انرژي بدن حدود شش درصد بالا مي‌رود و اين در درازمدت مي‌تواند تاثيري واقعي بگذارد و اگر در ترکيب با تغييرات در عادات غذايي و ورزش همراه شود مي‌تواند تاثيري ملموس بگذارد. او گفت که مردم مي‌توانند سعي کنند دماي ترموستات را پايين بياورند يا بيرون از خانه وقت بگذرانند. ر جهان درحال توسعه از سال ۱۹۸۰ تاکنون شمار افراد چهار برابر شده و به يک ميليارد نفر رسيده است.


برچسب‌ها: چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در گزارش جديد اداره بهداشت آمريکا در مورد سيگار که اخيرا منتشر شده تاکيد مي‌شود که تحقيقات جديد ثابت کرده که اولا، کشيدن سيگار علاوه بر آن چه تاکنون تصور مي‌شد عامل بروز بيماري‌هاي بيشتري است و ثانيا، خطر ابتلا به سرطان ريه به خاطر کشيدن سيگار به نسبت گذشته افزايش يافته است. بر اساس اين تحقيقات علاوه بر سرطان ريه و بيماري‌هاي قلبي، کشيدن سيگار در رواج و افزايش بيماري‌هاي ديگري نظير ديابت نوع دو، اضمحلال عضلات در سنين بالا، نارسايي در فعاليت جنسي مردان، ورم مفاصل و آرتروز نقش موثري دارد. کشيدن سيگار در عين حال با تضعيف سيستم دفاعي و ايمني بدن مي‌تواند باعث تشديد بيماري‌هاي تنفسي مثل آسم شود و در مواردي جنين افراد سيگاري را نيز تحت تاثير قرار ‌دهد. وب‌سايت خبري هافينگتون پست نيز در همين زمينه مي‌نويسد نکته ديگري در گزارش جديد اداره بهداشت آمريکا که توجه کارشناسان پزشکي را جلب کرده اين است که امروزه نقش سيگار در ابتلا به بيماري‌هايي نظير سرطان ريه يا نارسايي قلبي به نسبت پنجاه سال پيش افزايش يافته است. به اعتقاد کارشناسان دليل اين موضوع تغيير در نحوه ساخت و مواد موجود در سيگارهاي امروزي است. کارشناسان سازمان جهاني بهداشت معتقدند که در طي پنجاه سالي که از انتشار اولين گزارش‌ها در مورد مضرات سيگار مي‌گذرد شناخت از پيامدهاي آن براي سلامت عمومي جامعه و تاثيرات مخربش بر جسم انسان افزايش يافته، ولي متاسفانه در سطح جهان اقدامات لازم براي کاستن از مصرف سيگار به موازات آن پيش نرفته است.


برچسب‌ها: سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه و انستیتو تکنولوژی رویال ملبورن موفق به تولید ترکیب امیدبخشی برای درمان سرطان شدند. در این تحقیق محصول دریایی طبیعی و شگفت‌انگیزی به نام «Salicylihalamid» تولید شده که از اسفنجی موسوم به «Halicona» مشتق شده است؛ این نوع اسفنج در خلیج فارس نیز موجود است. «Salicylihalamide A» یک سیتوتوکسیک یا به عبارتی سمی است که سلول‌ها را از بین می‌برد و نوعی سد دفاعی را برای اسفنج دریایی فراهم می‌آورد.
طی این پژوهش محققان با سنتز مواد شیمیایی در آزمایشگاه، مولکول‌های «Aza_salicylhalamide» را به وجود آورده و سپس آنها را در معرض خطوط سلولی سرطان لوسمی (سرطان خون) قرار دادند و مشاهده کردند که این ترکیب اثرات ضد تکثیری را بر این مولکول‌ها بر جای می‌گذارد. این ترکیب نقش فعالی را در مبارزه با انواع متفاوت سرطان و به ویژه علیه سرطان لوسمی پرومیلوسیتیک بر جای گذاشته است. محققان می‌گویند این ترکیب در قالب یک تناوب مولکولی کوتاه ایجاد شده و همین خاصیت این اجازه را به تولیدکنندگان دارو می‌دهد تا حجم وسیعی از این ترکیب را ایجاد کنند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, اسفنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آمفی تاتر بیمارستان لبافی نژاد تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل برخورد با بیمار مبتلا به هیپرکلسترولمی، درمان بیمار مبتلا به هیپرکلسترولمی، برخورد با بیمار مبتلا به هیپر تری گلیسیریدمی، درمان بیمار مبتلا به هیپر تری گلیسیریدمی، عوارض دارویی، لیپید و دیابت، لیپید و نارسایی مزمن کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان لبافی نژاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو طی یک تحقیق مروری به بررسی اثر دریافت نشاسته مقاوم به هضم بر پیشگیری و یا درمان سرطان کولورکتال (روده بزرگ و مقعد) و دیابت پرداخته‌اند. نشاسته مقاوم به گروهی از کربوهیدراتهای رژیمی غیر قابل هضم گفته می‌شود. تاثیرات این نشاسته بر سلامت روده (PH، ضخامت اپیتلیال و آپوپتوز سلول‌های سرطانی روده)، کاهش قند خون بعد از صرف غذا، افزایش حساسیت به انسولین و اثرات آن بر میکروبیوم، چربی خون و وزن بدن مورد توجه بوده است.
پژوهشگران طی تحقیقات جدید به اثر دریافت این نشاسته بر پیشگیری یا درمان سرطان کولورکتال پی برده‌اند. محققان می‌گویند: مرور تحقیقات در این زمینه نشان داد موش‌هایی که تحت رژیم دارای نشاسته مقاوم قرار داشتند، اندازه و میزان زخم‌های ناشی از سرطان کولورکتال در آن‌ها کاهش داشت و علاوه بر این میزان سلول‌های ترشح کننده اینترلوکین 10 که باعث کاهش التهاب می‌شود نیز در آن‌ها افزایش یافته بود.
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد پیروی از رژیم غذایی حاوی نشاسته مقاوم و دیر هضم می‌تواند در پیشگیری و مبارزه با سرطان پستان نیز مفید باشد. بررسی‌های بیشتر نشان داد: موش‌ها بعد از قرار گرفتن تحت یک رژیم لاغری و رسیدن به وزن مورد نظر، در صورتی که از رژیم غذایی سرشار از نشاسته‌های مقاوم پیروی کنند، نسبت به یک رژیم معمولی بهتر وزن خود را حفظ می‌کنند و به وزن قبلی خود باز نمی‌گردند. این اثر بر چاقی می‌تواند در سرطان پستان و سرطان کولورکتال مفید واقع شده و خطر بروز آن‌ها را کاهش دهد. به گفته محققان نتایج این بررسی نشان داد که مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته دیرهضم یا مقاوم می‌تواند از بروز سرطان کولورکتال جلوگیری کند، به علاوه می‌تواند از طریق کشتن سلول‌های سرطانی و کاهش التهاب روند پیشرفت سرطان را آهسته کند. نتایج این تحقیق در مجله Gastroenterology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, نشاسته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان استرالیایی می‌گویند راه حلی را برای رهایی از دل درد یافته‌اند که ممکن است همان هورمون عشق باشد. محققان این مرکز علمی با همکاری پژوهشگران دانشگاه آدلاید استرالیا نسخه‌ای از هورمون اکسی توسین را برای درمان دردهای شکمی مزمن مرتبط با شرایطی نظیر سندروم روده تحریک پذیر تولید کرده‌اند. اکسی توسین به علت توانایی‌اش در افزایش تقابلات اجتماعی شامل رفتارهای مادرانه، همکاری و دوستی به عنوان هورمون عشق شناخته می‌شود.
به گفته پژوهشگران نسخه جدید مولکولی اکسی توسین قابلیت قابل توجهی را در تسکین درد شکمی از خود نشان داده است چرا که قدرت بیشتری برای زنده ماندن در دستگاه گوارش و به ویژه در روده را دارد. این مولکول بر گیرنده‌های عصبی اکسی توسین داخل روده عمل می‌کند؛ این گیرنده باعث افزایش حساسیت در شرایطی نظیر سندروم روده تحریک پذیر می‌شود. از مزیت‌های این دارو، عدم بر جای گذاشتن اثرات جانبی و همچنین درمان مستقیم و بی واسطه دردهای شکمی عنوان شده است. این پژوهش در مجله "Nature Communication" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دل درد, اکسی توسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند که خطر ابتلا به ديابت در زناني که وزنه مي‌زنند کمتر است. اين يافته‌ها ناشي از مطالعه‌اي است که در آن سلامتي تقريبا صد هزار پرستار آمريکايي طي مدت هشت سال دنبال شد. براساس اين يافته که در نشريه پزشکي پلاس وان چاپ شده وزنه زدن، شنا رفتن يا حرکات مقاومتي مشابه براي ورز دادن عضلات به کاهش خطر ديابت مرتبط است. بنابراين به بزرگسالان توصيه مي‌شود هفته‌اي حداقل دو بار از اين نوع ورزش‌ها انجام دهند. فوايد مشاهده شده در اين مطالعه علاوه بر فايده ديگري بود که با ورزش‌هاي تنفسي به دست مي‌آيد. ورزش‌هايي مثل دويدن، دوچرخه‌سواي و شنا که به قلب و ريه فشار مي‌آورد. ميزان توصيه شده براي ورزش‌هاي تنفسي ۱۵۰ دقيقه در هفته است. زناني که ورزش‌هاي مقاومتي و تنفسي هر دو را انجام مي‌دادند، بيشترين فايده را بردند. خطر ابتلا به ديابت نوع دو در آنها ۳۳ درصد کاهش نشان داد. کارشناسان از قبل مي‌دانستند که ورزش‌هاي تنفسي اگر منظم باشد مي‌تواند به دفع خطر ديابت نوع دو کمک کند. محققان دانشگاه هاروارد اشاره مي‌کنند که مطالعه آنها کامل نيست چون مثلا عمدتا شامل زنان سفيد پوست مي‌شد. به علاوه بر اطلاعاتي تکيه کرد که شرکت‌کنندگان در مورد ميزان ورزش ارايه کردند. اما پژوهشگران مي‌گويند که اين نتايج شبيه به همان چيزي است که در مورد مردان به دست آمده بود.


برچسب‌ها: ورزش, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


براساس یافته های جدید محققان ، وزنه زدن ، شنا کردن یا حرکات مقاومتی عضلات با کاهش خطر دیابت مرتبط است. محققان می گویند که خطر ابتلا به دیابت در زنانی که وزنه می زنند کمتر است. این یافته ها ناشی از مطالعه ای است که در آن سلامتی تقریبا 100 هزار پرستار آمریکایی در مدت هشت سال دنبال شد. براساس این یافته که در نشریه پزشکی پلاس وان چاپ شده وزنه زدن، شنا رفتن یا حرکات مقاومتی مشابه برای پرورش دادن عضلات به کاهش خطر دیابت مرتبط است. به بزرگسالان توصیه می شود هفته ای حداقل دو بار از این نوع ورزش ها انجام دهند. فواید مشاهده شده در این مطالعه علاوه هر فایده دیگری بود که با ورزش های تنفسی به دست می آید. ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری و شنا که به قلب و ریه فشار می آورد. میزان توصیه شده برای ورزش های تنفسی 150 دقیقه در هفته است.
زنانی که ورزش های مقاومتی و تنفسی هر دو را انجام می دادند بیشترین فایده را بردند. خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آنها 33 درصد کاهش نشان داد. کارشناسان از قبل می دانستند که ورزش های تنفسی اگر منظم باشد می تواند به دفع خطر دیابت نوع دو کمک کند. محققان دانشگاه هاروارد اشاره می کنند که مطالعه آنها کامل نیست چون مثلا عمدتا شامل زنان سفید پوست می شد. به علاوه بر اطلاعاتی تکیه کرد که شرکت کنندگان در مورد میزان ورزش ارائه کردند. اما پژوهشگران می گویند که این نتایج شبیه به همان چیزی است که در مورد مردان به دست آمده بود.
دیابت نوع دو زمانی عارض می شود که سلول های تولید کننده انسولین در بدن توانایی تولید میزان کافی از آن را ندارند یا وقتی که انسولین تولید شده درست عمل نمی کند. انسولین به بدن امکان می دهد از شکر به عنوان منبع انرژی استفاده کند و اضافه آن را در کبد و عضلات ذخیره کند. اضافه وزن می تواند باعث دیابت شود.به گزارش موسسه دیابت در انگلیس هر یک کیلوگرم که از وزن کم شود تا 15 درصد از خطر ابتلا به این بیماری می کاهد.


برچسب‌ها: دیابت, شنا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links