برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن آسم و آلرژی ایران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، کمیته کشوری آسم و آلرژی مرکز مدیریت بیماری ها
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام, همایش آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


داروسازي توا (Teva Pharmaceutical) اخيرا اعلام کرده است سازمان غذا و داروي آمريکا آئروسل نازال کيونازل (QNASL) که نام ژنريک آن بکلومتازون ديپروپيونات است را براي درمان رينيت آلرژيک مورد تاييد قرار داده است. کيونازل، يک آئروسل نازال کورتيکواستوييدي خشک است که براي درمان علايم آلرژي فصلي در بزرگسالان و نوجوانان بالاي 12 سال مورد استفاده قرار مي‌گيرد. انتظار مي‌رود اين محصول به شکل نسخه‌اي در اوايل آوريل 2012 ميلادي در بازار مصرف موجود باشد. کيونازل، اولين آئروسل نازال خشک(غيرآبي) در بازار خواهد بود که فروش سالانه 2/5 بيليون دلار دارد. کيونازل تم (QNASL TM)، شکل با الگوي مصرف يکبار در روز آئروسل غيرآبي است که دوستدار محيط زيست محسوب مي‌شود. گري ان گروس، متخصص آلرژي و يکي از موسسان مرکز آسم و آلرژي دالاس، معتقد است درمان‌هاي موجود در بازار براي مبتلايان به رينيت آلرژيک چندان راضي‌کننده و مطلوب نيستند. بنابراين تاييد کيونازل گزينه درماني موثر و ايمني براي اين بيماران خواهد بود.
تاييد آئروسل نازال کيونازل تم، براساس برنامه تکميلي باليني که براي ارزيابي ايمني و اثربخشي اين دارو در درمان رينيت آلرژيک فصلي و رينيت آلرژيک پايدار در بزرگسالان و نوجوانان بالاي 12 سال تدارک ديده شده بود، صورت گرفت. ايمني و اثربخشي آئروسل نازال کيونازل تم در چهار مطالعه باليني فاز سه تصادفي دوسوکور چندمرکزي با استفاده از دارونما مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعات بيماران روزانه 320 ميکروگرم کيونازل را دوبار در هر مجراي بيني اسپري کردند.
رينيت آلرژيک شايع ترين بيماري حساسيتي در کشور آمريکاست و 10 تا 30 درصد از بزرگسالان و نوجوانان را گرفتار کرده است. (يک نفر از هر پنج نفر). برخي از اين بيماران علايم را در تمام طول سال تجربه مي‌کنند و در گروهي ديگر، علايم فقط در زمان خاصي از سال (مثلا بهار يا پاييز) تظاهر مي‌کنند.
به گزارش سپید،
مايک ترينگال، مدير انجمن آسم و آلرژي آمريکا، معتقد است ورود يک آئروسل نازال خشک به بازار براي آن گروه از بيماران که با رينيت آلرژيک زندگي مي‌کنند و با درمان‌هاي موجود هنوز علايمشان در حد قابل‌قبولي کنترل نشده خبر اميدوار‌کننده‌اي است. زيرا آلرژي‌هاي فصلي و دائمي تاثير بسزايي بر کيفيت زندگي اين بيماران دارد. تا پيش از تاييدشدن کيونازل تم، کورتيکواستروييدهاي داخل بيني (که تمام اشکال موجود در بازار آن غيرآبي بودند)، به عنوان درمان خط اول رينيت آلرژيک توصيه مي‌شدند.


برچسب‌ها: رینیت آلرژیک, کيونازل, بکلومتازون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي اينتلنس(Intelence) با نام تجاري اتراويرين (Etravirine) را براي درمان بيماران آلوده به HIV-1 در گروه سني اطفال با سابقه درمان‌هاي دارويي موردتاييد قرار داده است. اينتلنس در ترکيب با ساير داروهاي ضدرتروويروس براي درمان مبتلايان به نقص سيستم ايمني مرتبط با ويروس HIV-1 که قبلا درمان‌هاي دارويي را تجربه کرده‌اند و در محدوده سني 6 تا 18 سال قرار دارند، تجويز خواهد شد. اينتلنس، اولين داروي خانواده مهارکننده غيرنوکلئوزيدي ترانس کريپتاز معکوس (NNRTI) مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکاست که براي درمان هر دو گروه کودکان و بزرگسالان با سابقه مقاومت دارويي نسبت به يک مهارکننده غيرنوکلئوزيدي ترانس کريپتاز معکوس و ساير داروهاي ضدرتروويروس مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قرص‌هاي 25 ميلي‌گرمي اين دارو که به راحتي براساس وزن کودکان قابل تنظيم است، در نيمه اول ماه مي‌ در بازار دارويي آمريکا موجود خواهد بود. قرص‌هاي اينتلنس بايد پس از غذا بلعيده شوند. در کودکاني که در بلعيدن قرص همکاري ندارند، مي‌توان قرص‌ها را در آب حل کرد و به کودک خوراند.


برچسب‌ها: ایدز, اتراويرين, اينتلنس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا شکل تزريقي پگينساتايد (Peginesatide) با نام تجاري امونتيس (Omontys) را براي درمان آنمي ‌مرتبط با بيماري مزمن کليوي در بيماران بزرگسال که تحت دياليز قرار مي‌گيرند، مورد تاييد قرار داده است. امونتيس، تنها دارو از گروه داروهاي محرک ساخت اريتروپوئتين است که با الگوي مصرف ماهيانه براي درمان آنمي ‌بيماران دياليزي وارد بازار آمريکا مي‌شود. تصميم‌گيري سازمان غذا و داروي آمريکا بر اساس نتايج ارائه شده از دو مطالعه باليني فاز سه که براي بررسي اثربخشي و ايمني امونتيس با الگوي مصرف يکبار در ماه در مقايسه با اپويتين (Epoetin) با الگوي مصرف دو تا سه بار در هفته، براي ثابت نگاه داشتن سطح هموگلوبين در بيماران آنمي مبتلا به بيماري مزمن کليوي که تحت دياليز قرار دارند، انجام شد. طي اين مطالعات شايع ترين عوارض جانبي گزارش شده عبارت بودند از تنگي نفس، اسهال، تهوع، سرفه و فيستول‌هاي شرياني وريدي محل تزريق. در اين مطالعات نزديک به 2606 بيمار حضور داشتند که نزديک به 1600 نفر از آنان دياليزي بودند.


برچسب‌ها: پگينساتايد, امونتيس, اريتروپوئتين, آنمی, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان معتقدند داروي ضدانعقاد وارفارين، خطر حملات مغزي را در بيماران با اختلالات ريتم قلبي (فيبريلاسيون دهليزي) کاهش مي‌دهد. در فيبريلاسيون دهليزي- که شايع ترين ريتم نامنظم قلبي محسوب مي‌شود- دهليزها نمي‌توانند خون را به طرز مطلوبي پمپاژ کنند در نتيجه لخته‌هايي که باعث ايجاد حملات مغزي مي شوند شکل مي‌گيرند. در 8 مطالعه که بيش از 32 هزار نفر در آنها شرکت داشتند، وارفارين(کومادين)، با داروهاي ضدانعقاد جديدتر مقايسه شد. محققان دريافتند خطر حملات مغزي در زنان، سالمندان و بيماراني که سابقه قبلي مشکلات مغزي را داشته‌اند و بيماراني که هرگز داروهاي خانواده آنتاگونيست ويتامين K را دريافت نکرده‌اند در مقايسه با سايرين بيشتر است. به گزارش سپید، هم اکنون داروهاي ضدانعقاد جديد در بازارهاي مصرفي سراسر نقاط دنيا موجود هستند و مطالعات نشان داده‌اند برخي از آنها در مقايسه با وارفارين ايمن‌تر، موثرتر و مصرفشان هم آسان‌تر است. همان‌طور که مي‌دانيم، مصرف‌کنندگان وارفارين بايد تحت نظر باشند؛ زيرا اين دارو ممکن است باعث عوارض کشنده‌اي شود. اما از آنجا که داروهاي ضدانعقاد جديد گرانقيمت هستند، هنوز هم وارفارين پرمصرف‌ترين دارو براي درمان فيبريلاسيون دهليزي محسوب مي‌شود.


برچسب‌ها: فیبریلاسیون دهلیزی, وارفارین, کومادین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


دلم از عشق و مستی بیقرار است، به دنبال تو هر دم رهسپار است، ولی هرگاه می گیرم سراغت، جوابم انتظار و انتظار است/ عشق من ای کفتر بی پشت بام، عشق من ای خواب خوب ناتمام، بی تو رویایم پر از دلتنگی است، فصلهای زندگی بی معنی است
عشق یعنی سجده ها با چشم تر، عشق یعنی شب نخفتن تا سحر، عشق یعنی گم شدن پیدا شدن، عشق یعنی غرق در رویا شدن، عشق یعنی آتشی بر روی آب، عشق یعنی خوش خیالی مثل خواب، عشق یعنی حسرت دیدار تو، عشق یعنی دیده بر در دوختن، عشق یعنی من شوم بیمار تو، عشق یعنی بنده ی فرمان شدن، عشق یعنی یک تبسم یک نگاه

                                                                                                  آبی تر از عشق

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان دانشكده پزشكی كلورادو دریافته اند كه نبود یك ژن خاص، بسته شدن لوله عصبی را مختل می كند؛ رویدادی كه می تواند موجب مرگ یا معلولیت شود. اگر در دوران جنینی لوله عصبی جنین بسته نشود،مرگ یا معلولیت جنین را در پی خواهد داشت. لوله عصبی نقطه آغاز مغز و نخاع است.نقص در ژن ' mLin41 ' به این لوله اجازه نمی دهد بسته شود چرا كه سلول های عصبی مولد به اندازه كافی ساخته نمی شوند. نتایج این تحقیقات درنشریه Genes & Development منتشر شده است.
این پژوهشگران در حال مطالعه سلول های بنیادی عصبی در موش ها به این یافته ها رسیدند. به گفته این محققان این سلولها از برنامه های خود تجدیدی مشخص برای رسیدن به تقاضای رشد بافت و ترمیم در طول مراحل مختلف رشد جنینی استفاده می كنند. سازوكار مولكولی كه این برنامه ها را كنترل می كند عمدتا هنوز ناشناخته مانده اند. محققان كشف كرده اند كه ژن mLin41 در موش ها میزان تكثیر سلول های بنیادی عصبی را در طول فرایند بسته شدن عصبی، كنترل می كنند اما نه در مرحله آخر رشد مغز.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام این پژوهشگران، ژن mLin41با RNA های كوچك و تنظیم كنندگان RNA كار می كند كه هرگز پیش از این، در ارتباط با شكل گیری لوله های عصبی، مورد بررسی قرار نگرفته بودند. این محققان می گویند به یافته های جدیدی در مورد رشد لوله عصبی دست یافته اند. كار این محققان مسیر كامل دیگری به سوی شناخت نقص لوله عصبی است. این یافته تكه مهم و جدیدی از پازل دخیل در شناخت این رویدادهاست.


برچسب‌ها: نقص عصبی جنینی, ژن, mLin41
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان موفق به ابداع روشي براي مطالعه رشد سريع سلول‌هاي مخروطي در چشم انسان زنده شدند. انسان به لطف نورون‌هاي تخصصي دريافت‌کننده نور که در شبکيه و در سراسر سطح داخلي چشم قرار گرفته‌اند، قادر به ديدن اشيا است؛ اين نورون‌ها سلول‌هاي مخروطي ناميده مي‌شوند. در اصل قسمتي به ‌نام «بخش خارجي» اين سلول‌ها که از يک سري ديسک‌هاي کوچک به‌ هم فشرده به ضخامت 30 نانومتر ساخته شده‌اند، نور را حس مي‌کنند. طول اين بخش از سلول‌هاي مخروطي به‌ صورت روزانه تغيير مي‌کند.
محققان بر اين باورند که درک چگونگي و چرايي انبساط و انقباض بخش خارجي مي‌تواند به محققان در تشخيص مشکلات بالقوه شبکيه چشم کمک کند. اما حساسيت روش‌هايي که به‌ طور معمول در تصويربرداري از سلول‌هاي انسان مورد استفاده قرار مي‌گيرند، براي تشخيص اين تغييرات بسيار ريز کافي نيست. حال محققان بينايي دانشگاه «اينديانا» در «بلومينگتون» با استفاده از اطلاعاتي که در روش توموگرافي پيوسته اُپتيکي (OCT) پنهان است، روشي براي انجام اندازه‌گيري‌هاي دقيق از شبکيه يک انسان زنده ابداع کرده‌اند.
براي انجام تصويربرداري OCT از يک شبکيه، اشعه‌اي از نور به دو قسمت تقسيم مي‌شود. يکي از اين تابش‌ها از روي شبکيه پراکنده شده و ديگري به‌ عنوان مرجع حفظ مي‌شود. در آغاز اين امواج نوري با يکديگر در يک فاز قرار دارند (هم‌فاز)، اما زماني که دوباره با يکديگر ترکيب مي‌شوند، به ‌دليل برهمکنش يکي از اين تابش‌ها با سلول‌هاي شبکيه، اختلاف فاز پيدا مي‌کنند. محققان مي‌توانند از اطلاعات اين اختلاف فاز به موقعيت دقيق يک نمونه پي ببرند. اما از آن جايي که در اين مورد نمونه مورد بررسي يک شيء زنده است، محققان بايد اين روش را به‌ نحوي تطبيق دهند که بتوانند هرگونه جابه‌جايي ناشي از حرکات چشم را خنثي کنند.
اين پژوهشگران به جاي اندازه‌گيري فاز يک الگوي تداخلي منفرد، اختلاف فاز ميان دو الگوي مختلف يعني بالا و پايين بخش خارجي را که از دو نقطه مرجع درون سلول‌هاي شبکيه نشأت مي‌گرفتند، اندازه‌گيري كردند. آنها توانستند با استفاده از اين اطلاعات فازي پنهان، طي يک ساعت تغييرات ميکروسکوپي را در صدها سلول مخروطي مربوط به دو نمونه با بينايي معمول اندازه‌گيري کنند.
آنها دريافتند که مي‌توانند با استفاده از اين روش تغييرات طولي را با تفکيک‌پذيري 45 نانومتر اندازه‌گيري كنند که کمي بيشتر از عرض ديسک‌هايي است که اين بخش خارجي را شکل مي‌دهند. اين کار نشان داد که بخش خارجي سلول‌هاي مخروطي با سرعتي معادل 150 نانومتر بر ساعت رشد مي‌کند که 30 برابر سريع‌تر از رشد موي انسان است. جزئيات اين تحقيق در مجله «Biomedical Optics Express» منتشر شده است.


برچسب‌ها: روش جدید, سلول‌هاي مخروطي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


داروي فشار خون بالا موسوم به Toprol XL كه با يك داروي دوز پايين ادرارآور با عنوان Dutoprol تركيب شده از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا براي درمان فشار خون بالا تاييد شد. شركت داروسازي انگليسي آسترازنكا در بيانيه‌اي اعلام كرد كه Toprol XL مدت 20 سال است كه از سوي اين سازمان آمريكايي براي درمان فشار خون بالا تاييد شده است. به گزارش ایسنا، توليد كننده اين دارو اعلام كرد كه البته مصرف داروي جديد براي افرادي كه به شكل قابل توجهي دچار كاهش ضربان قلب، نارسايي كنترل نشده قلبي، ضربان غيرعادي قلب و يا حساسيت‌هاي دارويي هستند، توصيه نمي‌شود.


برچسب‌ها: فشار خون, داروی جدید, توپرول, دوتوپرول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


پزشكان انگليسي ادعا كردند در تلاش براي توليد ژل جديدي هستند كه مي‌توان توان بارورسازي مردان را افزايش دهد. اين پزشكان مي‌گويند با كمك ژل جديد فرصت بچه دار شدن زوج‌ها به روش طبيعي و بدون نياز به شيوه‌هاي گران قيمت مثل IVF‌افزايش پيدا مي‌كند. يك تيم پزشكي در دانشگاه بيرمنگهام در حال حاضر تركيبات شيميايي را شناسايي كرده‌اند كه مي‌توانند توان حركتي سلولهاي جنسي مردانه (اسپرم‌ها) را افزايش دهند. افزايش توان حركتي اسپرم‌ها به معني افزايش فرصت بارور شدن تخمك و در نتيجه بالا رفتن احتمال باروري مادر مي‌شود. به گزارش ایسنا، دكتر جكسون كركمن – براون كه سرپرستي اين تيم پزشكان را برعهده داشته اظهار داشت: ما در حال حاضر تركيباتي در اختيار داريم كه در مراحل اوليه آزمايش هستند. اين تركيبات مي‌توانند اسپرم‌هاي بيشتري را به رحم برسانند و در نتيجه فرصت بچه دار شدن را بالا مي‌برند.


برچسب‌ها: باروری, ژل, مردان, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


براساس گزارش مركز كنترل و پيشگيري از بيماري‌ها نزديك به 65 درصد آمريكايي‌ها از اضافه‌وزن، چاقي يا چاقي مرضي رنج مي‌برند. به همين دليل پزشكان گروه‌هاي مختلف همواره به دنبال راه‌حلي اساسي براي درمان اين معضل عمومي بوده و هستند. حالا راديولوژيست‌ها هم براي عقب نماندن از قافله دست به كار شده‌‌اند و از نتايج اوليه كارآزمايي باليني انجام شده در اين زمينه خبر مي‌دهند. آنها در اين روش ابداعي كه از درمان راديولوژي مداخله‌اي با كمترين تهاجم استفاده مي‌كنند و «آمبوليزاسيون شرياني بارياتريك (جراحي كاهنده وزن)» ناميده مي‌شود، به پزشك اجازه مي‌دهد به طور دقيق قسمت خاصي از معده بيمار را هدف قرار دهد تا توليد هورمون ghrelin كاهش يابد. اين هورمون مسوول اصلي گرسنه‌شدن فرد است.
اين درمان مي‌تواند روزي پاسخگوي افرادي باشد كه نمي‌توانند وزن خود را با كمك رژيم غذايي و ورزش پايين آورند. در اين تكنيك كه با حداقل تهاجم همراه است، راديولوژيست‌ها ذرات ريزي را از طريق يك كاتتر به شرياني مي‌فرستند كه خون ناحيه‌اي از معده را تامين مي‌كند كه مسوول گرسنه‌شدن فرد چاق است و به اين ترتيب اين عروق كوچك بلوك مي‌شوند. در واقع در اين روش به طور انتخابي جريان خون به مناطق بسيار اختصاصي معده با استفاده از وسايل راديولوژيكي خاص مهار مي‌شود كه باعث كاهش قابل ملاحظه‌اي هورمون گرسنگي يعني ghrelin مي‌شود.
آمبوليزاسيون شرياني براي كاهش وزن شايد در آينده يكي از روش‌هاي موثر در كاهش اشتهاي افراد چاق باشد تا به وزن دلخواه خود برسند. تحقيقات باليني نشان مي‌دهند كه با كاهش سطح gherlin، اشتها نيز كاهش مي‌يابد و فرد چاق از گرسنگي در عذاب نخواهد بود و به اين ترتيب مي‌تواند به مرور زمان به وزن دلخواه خود نيز برسد. اين روش در حيوانات مورد آزمايش قرار گرفته و نتايج خوبي از آن حاصل شده است، به طوري كه حيوانات چاق درمان شده با اين روش به وزن ايده‌آل خود دست پيدا كرده‌اند. اين روش درماني اميدي است براي افراد چاق تا بتواند از شر معضل چاقي و عوارض جانبي همراه آن راحت شوند و با رسيدن به وزن ايده‌آل خود سلامتي خود را تضمين كنند.
به گزارش سپید، در حال حاضر جايگزين‌هاي جراحي موجود براي درمان چاقي عبارتند از جراحي با‌ي‌پس معده، gastric paciag و باند معده از طريق آندوسكوپ. اين روش‌ها هر كدام ميزان موفقيت‌ مختلفي دارند، تهاجمي هستند و به دوباره بازسازي گسترده معده/ روده يا وسايل خارجي كه هر كدام نيز عوارض جراحي قابل توجهي بر جاي مي‌گذارند نياز پيدا مي‌كنند. متخصصان راديولوژي كه اعمال مداخله‌اي انجام مي‌دهند، دهه‌هاست از آمبوليزاسيون به طور ايمن و موثري در درمان بسياري ديگر از بيماري‌ها بهره مي‌برند.


برچسب‌ها: چاقی, درمان, آمبوليزاسيون شرياني بارياتريك
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


با كمك يك تكنولوژي جديد اين امكان فراهم شده تا سلول‌هاي خاصي در خون تشخيص داده شوند كه حمله قريب‌الوقوع قلبي را پيش‌بيني مي‌كنند. به اين ترتيب پزشكان مي‌توانند به راحتي بگويند چه شخصي در معرض حمله قلبي قرار دارد. اين سلول‌ها از ديواره ضعيف‌شده عروق خوني نشت مي‌كنند و امكان تشخيص خود را فراهم مي‌آورند. اين سلول‌ها كه «سلول‌هاي اندوتليال در گردش يا CECs» ناميده مي‌شوند قاصد بروز مراحل اوليه حمله قلبي هستند. امروزه متخصصان قلب معتقدند حمله‌هاي قلبي از چند روز قبل از اينكه يك لخته به‌طور واقعي شكل بگيرد و جريان خون قلب را مسدود كند، شروع مي‌شود. به گزارش سپید، مراحل اوليه يك حمله قلبي با ضعيف‌شدن يا پاره‌شدن ديواره عروق خوني همراه است كه سلول‌هاي التهابي را جذب مي‌كند و به سلول‌هاي اندوتليال پوشاننده ديواره داخلي عروق خوني صدمه مي‌زند. سپس تحت فشار زياد التهاب، اين سلول‌ها مهاجرت کرده و شروع به ملحق شدن به هم مي‌كنند تا بعدا بتوانند جريان خون را مسدود كنند. بنابراين با تشخيص زودهنگام اين سلول‌ها شايد بتوان احتمال حمله قريب‌الوقوع حمله قلبي را پيش‌بيني و از بروز آن جلوگيري كرد. اگر اعتبار اين تست تاييد شود، مي‌تواند سريعا در بالين مورد استفاده قرار گيرد و جان بيماران زيادي را نجات دهد.


برچسب‌ها: تست, تست جدید, حمله قلبی, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


نمونه اوليه يك روبات كوچك كه مانند يك موجود زنده عمل مي‌كند، شايد بتواند روزي با ارتقاي خود به طور ايمن براي تشخيص بيماري‌ها و رديابي آنها درون بدن انسان مورداستفاده قرارگيرد. اين روبات كوچك كه «سايبرپلاسم» ناميده مي‌شود، از تركيب پيشرفته ميكروالكترونيك‌ها با آخرين تحقيقات انجام شده در زمينه biomimicry (تكنولوژي الهام‌گرفته از طبيعت) درست شده است. هدف آن است كه اين روبات كوچك داراي سيستم عصبي الكترونيكي، حسگرهاي چشم و بيني گرفته شده از سلول‌هاي پستانداران همچنين عضلات ساختگي باشد و از گلوكز به عنوان منبع انرژي استفاده كند تا بتواند به درستي عمل كند. اميد است «سايبرپلاسم» طي سال‌هاي آينده ارتقا پيدا كند تا وظيفه محوله خود را كه همانا شنا كردن درون بدن و تجزيه و تحليل كامل وضعيت‌هايي است كه باعث بيماري مي‌شوند، به درستي انجام دهد، حتي قبل از اينكه علايم بيماري ظاهر شوند. در ساخت اين روبات كوچك از مارماهي دريايي كمك گرفته‌ شده و دانشمندان از سيستم عصبي بسيار ساده آن الهام گرفته‌اند. در نهايت دانشمندان اميدوارند كه بتوانند يك ابزار موقعيت‌ياب بسيار كوچك (كه با چشم ديده نشود) نيز توليد كنند تا همراه با اين روبات در بدن به دنبال نقاط مشكل‌ساز بگردد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سايبرپلاسم, تشخیص, میکروروبات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


امروزه محققان با استفاده از تكنولوژي جديد آندوسكوپ‌ مي‌توانند به تشخيص و درمان بيماري‌ها بپردازند. جراحان نيز با اميدهايي براي برداشت كامل‌تر تومورها مواجه شده‌اند. اين تكنولوژي تركيبي از آندوسكوپ و پديده مسوول در درخشش نور آبي در آب خنك‌كننده راكتور هسته‌اي است. با استفاده از اين آندوسكوپ‌ها كه يكي از جديدترين و مهيج‌ترين زمينه‌هاي تصويربرداري پزشكي را فراهم كرده‌اند، مي‌توان با راهنمايي مولكولي به جراحي و برداشت تومورهاي بيشتر پرداخت. اين تكنولوژي جديد كه ‍CLE نام دارد، مزايايي نسبت به روش‌هاي كنوني تصويربرداري مانند MRI و آندوسكوپي معمول دارد و مي‌تواند اطلاعاتي درباره عملكرد بافت در اختيار جراحان قرار دهد. نكته مهم آنكه در اين تكنولوژي از نور آبي ضعيف استفاده مي‌شود و نه x-ray كه به ندرت از بافت‌هاي عميق عبور مي‌كنند.


برچسب‌ها: سرطان, درمان, آندوسکوپ, ‍CLE
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


در طول 40 سال گذشته پرتوتابي موثرترين روش درمان تومورهاي بدخيم مغزي با نام گليوبلاستوما بوده است. هرچند امروزه تكنولوژي هدف‌گيري پيشرفت زيادي كرده، اشعه‌هاي پرتوتابي همچنان بايد از بافت سالم مغز عبور كنند تا به تومور برسند، به اين ترتيب بيماران با عوارض جانبي جدي روبرو خواهند شد. در حال حاضر گروهي از محققان دانشگاه تگزاس روشي را براي رساندن نانوذرات رادياسيون به‌‌طور مستقيم به تومورهاي مغزي و نگه‌داشتن آنها در محل ابداع كرده‌اند. در اين روش تومورها با سطوح بسيار بالايي از رادياسيون (20 تا 30 برابر بيشتر از دوزهاي كنوني كه براي بيماران استفاده مي‌شود) هدف قرار مي‌گيرند و مناطق بسيار وسيع‌تري را از بافت مغزي حفظ مي‌كنند. به گزارش سپید، اين روش در آزمايش‌هاي انجام شده در آزمايشگاه موفق بوده و اكنون آماده است كارآزمايي‌هاي باليني خود را آغاز كند. به اين ترتيب اميد مي‌رود تا دوزهاي بسيار بيشتري از پرتوتابي به تومورهاي مغزي برسد بدون آنكه به بافت سالم مغز آسيبي برسد و تومورها نيز به‌طور كامل از بين بروند. رادياسيون در فرم يك راديوايزوتوپ به نام «رنيوم 186» مي‌آيد كه نيمه‌عمر كوتاه دارد.


برچسب‌ها: سرطان, گلیوبلاستوما, نانوتراپی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


براساس نتايج 2 مطالعه كه به تازگي در نشريه Lancet به چاپ رسيده، افرادي كه روزانه يك آسپيرين مصرف مي‌كنند، پس از حداقل 3 سال استفاده مداوم يك چهارم كمتر احتمال دارد دچار سرطان شوند، همچنين تقريبا يك سوم كمتر احتمال دارد هنگام تشخيص سرطان متاستاز داشته يا پس از ابتلا به سرطان دچار متاستاز شوند. مطالعه اول آثار كوتاه‌مدت مصرف روزانه آسپرين را روي بروز سرطان، مرگ و مير و مرگ در اثر حوادث غيرعروقي در داده‌هاي بيماران از 50 كارآزمايي كنترل شده تصادفي موردبررسي قرار داد. نتايج آن نشان مي‌دهند در مقايسه با گروه كنترل، افراد مصرف‌كننده آسپرين 15 درصد كاهش در شانس مرگ ناشي از سرطان دارند. اين منافع مصرف آسپرين به خصوص پس از 5 سال بيشتر افزايش مي‌يابد. كاهش قابل‌توجه (12 درصد) در مرگ و مير ناشي از حوادث غيرعروقي از جمله ديگر مزاياي مصرف روزانه آسپرين گزارش شده است. داده‌هاي گرفته شده از كارآزمايي‌هاي پيشگيرانه اوليه همچنين نشان مي‌دهند كه افراد مصرف‌كننده آسپيرين بروز كمتر سرطان را از 3 سال پس از شروع اين دارو تجربه خواهند كرد كه در دو جنس زن و مرد نيز به ميزان يكساني است.
محققان اين طرح معتقدند هر چند مطالعه‌هاي قبلي ثابت كرده بودند كه آسپيرين باعث كاهش طولاني‌مدت خطر مرگ ناشي از سرطان مي‌شود، اكنون شواهد كاهش كوتاه‌مدت در بروز و مورتاليتي سرطان و کم شدن خطر خون‌ريزي‌هاي وسيع خارج مغزي در استفاده طولاني مدت آسپرين و مرگ و مير كم بيماران به مزاياي قبلي آسپرين در پيشگيري از سرطان افزوده شده است. با توجه به تعداد موارد بسيار اندكي كه در حوادث عروقي ناشي از سرطان ديده مي‌شود، پيشگيري از سرطان توجيه اصلي استفاده از آسپيرين در بالين است.
در همين راستا، مطالعه دوم با بررسي ميزان متاستاز در افراد مصرف كننده روزانه آسپرين (بيشتر يا مساوي 75 ميلي‌گرم) و گروه كنترل براي پيشگيري از حوادث عروقي پرداخته‌اند. در طول 5/6 سال پيگيري، حدود 6 درصد افراد شركت‌كننده با تشخيص سرطان مواجه شدند که افراد مصرف‌كننده آسپيرين با كاهش خطر متاستازهاي زودرس سرطان توپر مواجه شدند (نسبت خطر 64/0درصد براي همه انواع سرطان) و در كل بيشترين كاهش در نسبت آدنوكارسنيوم‌هاي متاستاتيك (در مقابل تومورهاي لوكاليزه) ديده شد. اين اختلاف ميان دو گروه بيشتر در بيماران مبتلا به سرطان كولوركتال بود. از سوي ديگر آسپرين باعث كاهش خطر مرگ ناشي از سرطان در افراد مبتلا به آدنوكارسينوما نيز مي‌شود، خصوصا اگر هنگام تشخيص متاستاز هم نداشته باشند.
به گزارش سپید،
به عنوان يك نتيجه كلي آسپرين مرگ ناشي از آدنوكارسينوما را تا يك سوم كاهش مي‌دهد اما كاهش معني‌داري در خطر مرگ در اثر ديگر انواع سرطان ديده نمي‌شود. نكته قابل‌توجه آنكه منافع آسپيرين مستقل از سن است اما در وضعيت سيگار كشيدن، افراد سيگاري بيشتر از منافع آسپرين بهره‌مند خواهند شد. با بررسي اينكه چه فرمولاسيوني از ‌آسپيرين موثر است فرمولاسيون دوز كم و آهسته رهش كه از تجمع پلاكتي جلوگيري مي‌كند و فراهم زيستي سيستميك كمي هم دارد به اندازه دوزهاي بالا موثر و كارآمد است. مطالعه‌هاي حيواني پيشين نيز نشان داده بودند پلاكت نقش مهمي در متاستاز سرطان در جريان خون به بافت‌‌هاي دوررس دارد و شايد همين دليل است كه آسپرين از متاستاز پيشگيري مي‌كند پس شايد وقت آن رسيده كه به بيماران خود پيشنهاد كنند روزانه حداقل 75 ميلي‌گرم آسپرين مصرف كنند.


برچسب‌ها: سرطان, متاستاز, آسپرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


يك مطالعه جديد حاكي از آن است كه مزاياي ختنه فراتر از حفاظت افراد در برابر بيماري‌هاي منتقله از راه جنسي مانند ‌HIV است. در واقع مرداني كه قبل از اولين تجربه جنسي خود تحت ختنه‌ شدن قرار گرفته‌اند، شايد در آينده كمتر به سرطان پروستات مبتلا شوند. براساس نتايج اين مطالعه، عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي به طور شايعي با سرطان پروستات مرتبط است، زيرا باعث التهاب پروستات مي‌شوند. ختنه كردن مي‌تواند به طريقي از سرطان پيشگيري كند زيرا از پوست ختنه‌گاه كه محل اختفاي عفونت‌هاست خلاص مي‌شوند. در اين مطالعه مشخص شد افراد ختنه شده پيش از اولين تجربه جنسي خود در مقايسه با افراد ختنه نشده با احتمال 15 درصد كمتر به سرطان پروستات مبتلا مي‌شوند. همچنين اين افراد با احتمال 18 درصد كمتر با اشكال مهاجم‌تر سرطان مواجه خواهند شد. در واقع شايد محيط مرطوب زير پوست پره‌‌پوتيال به زنده ماندن پاتوژن‌ها كمك كند و همين امر باعث عفونت مستقيم شود. مطالعه فوق اين فرضيه را مطرح مي‌كند كه ختنه شايد باعث كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات از طريق كاهش تماس پروستات با عوامل عفوني شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پروستات, ختنه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


از یک نگاه تو رنگم پریده است، قربان آن شوم که تو را آفریده است!!!
میزنیم به سلامتی.....به سلامتی هر کسی که دلش از یکی خونِ......به سلامتی هرکسی که دلش از یکی دوره.......به سلامتی اون کسی که میدونه ولی ساکت می مونه......، به سلامتی اونایی که می دونی هیچ وقت نمی تونی بهشون زنگ بزنی ولی بازم دلت نمیاد شمارشونو از فون بوکت پاک کنی......، به سلامتی پل عابر پیاده! که هم مردا از روش رد می‌شن هم نامردا ......، به سلامتی میخی که هرچی توسرش زدن خم نشد......، سلامتی همه اونايي كه دوستشون داريم و نميدونن، دوستمون دارن و نميدونيم......، به سلامتي تابلوي ورود ممنوع كه يه تنه يه اتوبان رو حريفه(به جز یاسوج).......، به سلامتي سرنوشت ....كه نميشه اونو از سرنوشت، و می زنیم به سلامتي هر چي نامرده!...چون اگه نبودن، مردا شناخته نميشدن.

                                                                                                        خلوت دنج

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


یک مطالعه جدید نشان داد که ژن ها می توانند حداقل بخشی از دلیل این که چرا برخی از مردم مهربان و بخشنده هستند، را توضیح دهد. محققان در دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو و دانشگاه کالیفرنیا، ایروین رفتار مردم با نسخه های مختلف از ژن های گیرنده دو هورمون - اکسی توسین و وازوپرسین - را ارزیابی کردند. گفتنی است که باور بر آن است که این دو هورمون منجر به مهربان شدن افراد می شود. این مطالعه نشان داد که این ژن با نگرش مردم از جهان به عنوان یک مکان کمتر یا بیشتر تهدید کننده، همراه است و با این ژن می توان بخشندگی و سخاوت را در افراد پیش بینی کرد. به طور خاص، در شرکت کنندگان مطالعه حاضر که دارای نگرش مبنی بر تهدید کننده بودن جهان داشتند، احتمال کمتر برای کمک به دیگران وجود داشت - مگر اینکه آن ها نسخه هایی از ژن گیرنده که به طور کلی با خوبی همراه است را دارا بودند. نسخه های "بهتر" ژن گیرنده به شما این امکان را می دهد تا بر این احساس که جهان تهدید کننده است غلبه کنید و به جای داشتن این ترس ها به مردم دیگر کمک کنید.
به گزارش ایسنا، این واقعیت که ژن ها تنها رفتار افراد را در ترکیبی از تجربیات و احساسات آن ها در مورد جهان پیش بینی می کند شگفت آور نیست چون اکثر ارتباطات بین دی ان آ و رفتار های اجتماعی پیچیده می باشد.
بنابراین اگر یکی از همسایگان تان، به نظر می رسد به واقع فردی سخاوتمند، مراقب و نوع متمدنی بود، در حالی که همسایه دیگر شما به نظر می رسد بیشتر از دیگری خودخواه و خسیس بوده و همانند دیگری به تبادل نظر و ارتباط علاقه مند نباشد، دی ان آی آنها می تواند توضیح دهد که چرا یکی از دیگری مهربان تر است. این پژوهش به صورت آنلاین در چاپ جدید مجله Psychological Science منتشر شد.


برچسب‌ها: ژن, خوب بودن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


نتايج يك مطالعه نشان مي‌دهد بزرگسالان متاهل كه تحت‌جراحي قلب قرار مي‌گيرند، نسبت به افراد مجرد، 3 برابر بيشتر احتمال زنده ماندن در طول 3 ماه پس از جراحي دارند. در واقع ازدواج، ميزان بقا را هم در مرد و هم در زن ارتقا مي‌دهد. اين يك اختلاف قابل‌توجه ميان ميزان بقاي افراد مجرد و متاهل است كه طي دوران نقاهت پس از جراحي قلب رخ مي‌دهد. در اين مطالعه محققان با 500 بيمار قبل از جراحي باي‌پس قلبي مصاحبه و سپس پاسخ آنها را با داده‌هاي بقاي «شاخص ملي مرگ» آناليز كردند. درنهايت اين مطالعه دريافت ميزان بقاي پس از جراحي قلب در ميان افراد مجرد در مقايسه با افراد متاهل غم‌افزاست. علاوه بر اين مزاياي متاهل بودن فراتر از دوره بهبود 3 ماهه اوليه رفته تا 5 سال پس از جراحي نيز ادامه مي‌يابد، در حالي كه در ميان افرادي كه 3 ماه اول را پشت‌سر گذاشتند، در طول 5 سال بعدي حدود 71 درصد افراد مجرد فوت كردند. هر چند اين داده‌ها نمي‌تواند نظر قطعي در مورد بقاي بيشتر افراد متاهل تلقي شود، محققان مي‌گويند افراد متاهل ديد مثبت‌تري نسبت به جراحي داشتند، در حالي كه اين اميدواري ميان افراد مجرد ديده نمي‌شد.


برچسب‌ها: ازدواج, متاهل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


طبق آخرين بررسي‌هاي انجام‌شده مصرف ميوه و سبزي‌ها با تغييرات در قرمزي و زردي رنگ پوست افراد مرتبط است. در اين بررسي محققان اسكاتلندي به بررسي مقادير ميوه و سبزي خورده شده و آثار آن بر رنگ پوست افراد پرداختند. آنها 35 نفر را به مدت 6 هفته تحت‌ پايش خود قرار دارند و دريافتند قرمزي و زردي با افزايش مصرف ميوه و سبزي‌ها بيشتر خواهد شد. آنها همچنين به اين نتيجه رسيدند رنگ پوستي كه با افزايش مصرف ميوه و سبزي مرتبط باشد، بر جذابيت افراد مي‌افزايد زيرا حاكي از سلامت بدن فرد خواهد بود. به گزارش سپید، البته لازم به ذكر است شركت‌كنندگان در اين مطالعه، عمدتا اما نه منحصرا سفيدپوست بودند. بنابراين براي درك اين ارتباط به انجام مطالعات بيشتري نياز است كه در جوامع ديگر انجام شود تا به ارتباط ميان مصرف ميوه و سبزي بيشتر و افزايش جذابيت رنگ پوست افراد پي برده شود اما آنچه مسلم است، مصرف بيشتر ميوه و سبزي به افزايش توانايي سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و اين مساله خود براي بالابردن نمايشي كه فرد از چهره خود مي‌گذارد، موثر است.


برچسب‌ها: جذابیت, جذاب, سبزی, میوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


كوكاكولا و پپسي توانستند با تغييراتي كه در مواد تشكيل‌دهنده خود ايجاد كرده‌اند، برچسب سرطان‌زا بودن را از روي خود بردارند. آنها در واقع با كاهش 4- متيل‌ليميدازول كه در رنگ كارامل اين نوشابه‌ها وجود دارد، توانستند خود را از اتهام سرطان‌زا بودن تبرئه كنند. آنها اكنون معتقدند با تغييرات انجام شده ديگر براي کسي خطر سلامت ايجاد نمي‌كنند. 4- متيل‌ليميدازول در موش‌ها با سرطان مرتبط دانسته شده اما هنوز شواهدي در دست نيست كه براي انسان هم مضر باشد. اداره كل غذاوداروي آمريكا نيز اعلام كرده فردي كه مقدار زيادي پپسي يا كولا در روز مي‌نوشد با خطر سرطان مواجه مي‌شود زيرا مقادير فراواني از اين ماده سرطان‌زا را وارد بدن خود مي‌كند. حالا اين‌ دو كارخانه عظيم ادعا مي‌كنند تغييرات انجام شده در مواد تشكيل‌دهنده اين نوشابه‌ها آنها را بيشتر سلامت كرده و مصرف‌كنندگان نبايد نگراني‌اي بابت آن داشته باشند. البته كوكاكولا اظهار مي‌دارد تغييرات انجام شده تنها در كل ايالات متحده انجام مي‌پذيرد و روند توليد آن در اروپا تغييري نخواهد كرد.


برچسب‌ها: نوشابه, پپسی, کوکاکولا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان استراليايي طي بررسي‌هاي خود دريافتند تحريك مغز با يك جريان الكتريكي ضعيف براي درمان افسردگي ايمن و كارآمد است و مي‌تواند مزاياي قابل‌توجه ديگري نيز براي بدن و ذهن بيمار داشته باشد. اين محققان كه بزرگ‌ترين مطالعه را كه تا به حال در اين زمينه انجام شده، در دست انجام دارند، دريافتند تا 50 درصد افراد افسرده ‌ پس از دريافت اين درمان از پيشرفت‌هاي قابل‌ملاحظه‌اي بهره‌مند خواهند شد. در يك فرم غيرتهاجمي از تحريك مغز، جريان الكتريكي دپلاريزان ضعيف از طريق الكترودهايي كه روي اسكالپ كار گذاشته مي‌شود به قسمت جلوي مغز فرد فرستاده مي‌شود. بيماران نيز در طول انجام اين عمل كاملا بيدار و آگاه هستند. به گزارش سپید، اين مطالعه كه به صورت تصادف سازي ‌شده انجام شده نتايج جالبي داشته، هر چند بايد با بررسي‌هاي بيشتر نتايج آنها تاييد دوباره شوند، اما تا به حال نيز آثار قابل‌توجه ضدافسردگي جريان ضعيف الكتريكي به اثبات رسيده است به‌خصوص براي بيماراني كه از حداقل دو گزينه درماني ديگر ضدافسردگي نتيجه مناسبي نديده‌اند. اين درمان كه به tDCS شناخته مي‌شود، روزي 20 دقيقه و به مدت 6هفته به طول مي‌انجامد. جالب آنكه نتايج پس از 6 هفته بهتر از 3 هفته گزارش شده و اين نتيجه حاصل مي‌شود كه اين درمان بايد براي مدت طولاني‌تري روي بيماران انجام شود. در نهايت بيماران درمان شده تا 3 ماه بعد نيز به درمان ديگري نياز پيدا نكردند.


برچسب‌ها: افسردگی, درمان, tDCS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز پزشکی حج و زیارت حمعیت هلال احمر
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۷ شهریور ۱۳۹۱
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱/۲/۱۳۹۱
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های وزارت کشور

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, هلال احمر, پزشکی حج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شادی را هدیه کن حتی به کسانی که آن را از تو گرفته اند، عشق بورز به آنها که دلت را شکانده اند، دعا کن برای آنها که نفرینت کرده اند، درخت باش به ر غم تبرها، بهار شو و بخند که خدا هنوز آن بالا با ماست. خستگی را تو بخاطر مسپار که افق نزدیکست و خدایی بیدار که تو را میبیند و به عشق تو همه حادثه ها میچیند که به یادش باشی و بدانی که همه بخشش اوست و همینش کافیست...
از کسانی که از من متنفرند ممنونم،آنها مرا قویتر میکنند! از کسانی که مرا دوست دارند ممنونم، آنان قلب مرا بزرگتر میکنند! از کسانی که مرا ترک میکنند ممنونم، آنان به من می آموزند که هیچ چیز تا ابد ماندنی نیست! ازکسانی که با من می مانند ممنونم،آنان به من معنای دوست واقعی را نشان می دهند...

                                                                                              دنیای پزشکی

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


از اين پس نه تنها رئيس، بلكه بايد نمايشگر رايانه خود را نيز از عملكردتان راضي نگهداريد! شركت فيليپس دست به ساخت نمايشگر جديدي موسوم به «ErgoSensor» زده كه براي ترویج یک محیط کاری سالم و پربار طراحي شده و اين كار را با هشدار در زمان قوز كردن افراد انجام مي‌دهد. حسگر جاي گرفته درون جايگاه لنز دوربين نمايشگر به كاربران در مورد تنظيم موقعيت نشستن آنها در صورت خروج از حالت استاندارد، توصيه ميِ‌كند. به گفته سايت اين شركت، اين نمايشگر همچنين به ارائه بازخورد اصلاحي در مورد فاصله مشاهده مطلوب و زاويه ارگونومیک گردن مي‌پردازد.
نمايشگر بهداشتي، با توجه به مدت زماني كه كاربر در پشت سيستم قرار داشته، زمان استراحت وي را هم يادآور مي‌شود. همچنين در زمان عدم حضور فرد در پشت رايانه، اين نمايشگر به طور هوشمند انرژي مصرفي را كاهش مي‌دهد. طبق برآوردهاي فيليپس، اين كاربري به تنهايي مي‌تواند تا 80 درصد به ذخيره انرژي كمك كند. جالب اين كه 65 درصد اين دستگاه از مواد بازيافتي ساخته شده است. اين در حاليست كه شركت سوئدي توبي دست به ساخت رايانه‌هايي زده كه با محل نگاه شما در مانيتور كنترل مي‌شود. اين كار مي‌تواند جاي ماوس و صفحه كليد يا حتي صفحه لمسي را بگيرد.


برچسب‌ها: جالب, ارگوسنسور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت يك دستگاه روباتيك از دي‌ان‌اي شده‌اند كه به طور بالقوه مي‌تواند به جست‌وجوي سلولهاي خاص هدف در تركيب پيچيده‌اي از گونه‌‌هاي سلولي پرداخته و دستورالعملهاي مهم مولكولي مانند دستور خود تخریبی را به سلولهاي سرطاني منتقل كند. اين فناوري كه با الهام از مكانيك سيستم ايمني بدن ساخته شده، ممكن است در آينده براي برنامه‌ريزي واكنش‌هاي ايمني براي درمان بيماري‌هاي مختلف مورد استفاده قرار بگيرد. اين تيم تحقيقاتي از شيوه اوريگامي دي‌ان‌اي براي اين مقصود استفاده كرده كه در آن اشكال و اجسام پيچيده سه‌بعدي با تا كردن رشته‌هاي دي‌ان‌اي ساخته مي شوند. در اين مورد، محققان به ساخت يك روبات مقياس نانو به شكل يك بشكه باز پرداخته كه دو نيمه آن با يك لولا به هم متصل شده‌اند. اين بشكه دي‌ان‌اي كه مانند يك مخزن عمل كرده با چفت‌هاي خاص دي‌ان‌اي بسته باقيمانده كه از قابليت شناسايي و جستجوي تركيبات پروتئينهاي سطح سلول از جمله نشانه‌هاي بيماري برخوردارند. پس از شناسايي اهداف توسط اين چفتها مجددا پیکربندی كرده كه باعث باز شدن دو نيمه مخزن و بيرون ريختن محتويان درون آن مي‌شود. درون اين مخزن مي‌توان انواع مختلف محموله‌ها را از جمله مولكولهاي خاص با دستورالعملهاي رمزگذاري شده پر كرد كه از قابليت تعامل با گيرنده‌هاي علامت دهنده روي سطح سلولهاي خاص برخوردارند. محققان از اين سيستم براي انتقال دستورالعملها كه در قطعات پادتن رمزگذاري شده به دو نوع مختلف سلول سرطاني استفاده كردند. در هر مورد، پيام «فعال‌سازي كليد خودكشي» به سلولها ارسال شدند. اين رويكرد نانودرماني قابل برنامه‌ريزي از روي سيستم ايمني بدون طراحي شده كه درآن سلولهاي سفيد خون به گشت‌زني براي محافظت جريان خون از هرگونه نشانه خطر مي‌پردازند. اين سلولهاي مبارزه با عوفنت مي‌توانند در سلولهاي خاص خانه كرده و علامتهاي جامعي براي خودتخريبي به آنها ارسال كنند. نانوروبات دي‌ان‌اي اين محققان به تقليد از اين بخش با استفاده از اجزاي مولكولي پرداخته كه در آن مي‌توان لولاها و پيامهاي مختلف مولكولي را در داخل و خارج سيستم تحويل زمينه تغيير داد. قدرت برنامه‌ريزي اين فناوري مي‌تواند اميدبخش امكان درمان طيف گسترده‌اي از بيماريها در آينده باشد.
به گزارش ایسنا، با توجه به زيست‌تخريب‌پذير و طبيعي بودن دي‌ان‌اي، نانوفناوري دي‌ان‌اي بخاطر قابليت آن به عنوان يك مكانيزم انتقال دارو و علائم مولكولي كاملا شناخته شده است. اين در حالي است كه چالشهاي قابل توجهي در اجراي آن وجود داشته كه از آن جمله انتخاب گونه ساختاري، چگونگي باز و بسته و دوباره باز كردن آن براي الحاق، حمل و انتقال يك محموله و همچنين چگونگي برنامه‌ريزي اين گونه نانوروباتها هستند.
اين سيستم جديد با تركيب چند عنصر جديد براي اولين بار به ارائه يك پيشرفت قابل توجه در غلبه بر اين موانع اجرايي پرداخته است. براي مثال از آنجايي كه سازه شكه‌اي شكل از در بالا و پائين برخوردار نبوده، مي‌توان محموله را در يك گام وارد مخزن كرد. همچنين در حاليكه سيستمهاي ديگر از مكانيزمهاي آزادسازي براي پاسخگويي به دي‌ان‌اي وآران‌اي استفاده مي‌كنند، مكانيزم جديد اين دانشمندان به پروتئينها واكنش نشان داده كه بيشتر بر روي سطح سلولي رايج بوده و تاثير زيادي بر علامت‌دهي تراغشايي در سلولها دارند. همچنين اين اولين سيستم دي‌ان‌اي مبتني بر اوريگامي بوده كه از تكه‌هاي پادتن براي انتقال پيامهاي مولكولي استفاده مي‌كند. اين پژوهش در مجله ساينس منتشر شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, اوريگامي, DNA
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


نخستين سلول‌هاي تخمك انساني كه پيش از اين توسط محققان دانشگاه هاروارد از سلول‌هاي بنيادي ايجاد شده بودند، احتمالا تا پايان سال جاري بارور شده و تحولي در درمان‌هاي باروري ايجاد خواهد كرد. دانشمندان دانشگاه ادينبورگ درصدد درخواست صدور مجوز آزمايش‌هاي باروري از سازمان لقاح انساني و جنين‌شناسي انگليس هستند كه مي‌تواند به توليد يك منبع نامحدود از تخمك انساني منجر شود. توليد تخمك انسان از سلول‌هاي بنيادي همچنين مي‌تواند تجدید تخمدان را در زنان مسن امكان‌پذير كند تا از مشكلات مرتبط به كاهش تخمك مرتبط با يائسگي، از پوكي استخوان گرفته تا بيماري‌هاي قلبي جلوگيري شود. به گزارش ایسنا، اكنون دانشمندان هاروارد با همكاري محققان ادينبورگ قصد دريافت اولين تائيديه را براي بارورسازي اين تخمك‌ها دارند كه در حال حاضر غيرقانوني است. اين محققان قصد دارند اين تخمك‌هاي بنيادي را با اسپرم انساني بارور كرده و آنها را به جنين كامل تبديل كنند. اگرچه تمام جنين‌هاي موفق اين آزمايش‌ها طبق قانون تنها 14 روز اجازه زيستن داشته و پس از آن بايد منجمد شده يا از بين بروند. اين جنين‌ها هنوز در بدن انسان قابل كاشت نيستند چرا كه هنوز به عنوان «مواد تجربي» محسوب مي‌شوند. تا كنون تنها اين امكان وجود داشته كه تعداد كمي از سلول‌هاي تخمك انسان بالغ از تخمدان زناني كه با هورمونها تحريك شده بودند، جدا شود. اين محدوديت فني منجر به كمبود حاد تخمكهاي انساني براي درمان ناباروري و همچنين تحقيقات علمي شده است.


برچسب‌ها: ناباروری, تخمک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


 اداره كل غذا و داروي آمريكا به تازگي وسيله‌اي به نام InTone را كه وسيله‌اي براي درمان زنان مبتلا به بي‌اختياري ادراري است، مورد تاييد خود قرار داد. InTone درواقع يك دستيابي به موفقيت واقعي در پزشكي است و خبري خوشحال‌كننده براي ميليون‌ها زن در سراسر دنيا كه از بي‌اختياري ادراري رنج مي‌برند. با اين وسيله مي‌توان به‌طور موثري اختلال مذكور را در اكثر بيماران درمان كرد. در اكثر افراد مبتلا علت اصلي اين مشكل، تون ضعيف عضله در عضلات كف لگن است. اين اختلال مي‌تواند در اثر زايمان مکرر واژينال، تروما، ورزش‌هاي شديد، نداشتن فعاليت فيزيكي و ديگر عوامل رخ دهد. InTone، اولين وسيله‌اي است كه تركيبي از mild micro-current stimulation، ورزش و بيوفيدبك‌هاي هدايتي را براي تقويت عضلات كف لگن به كار مي‌برد. پس از تجويز InTone، پزشك تنظيمات دستگاه را براي فرد اختصاصي کرده و به بيمار ياد مي‌دهد چگونه از آن در منزل استفاده كند.
حسگري كه در دستگاه كار گذاشته شده، فشار را اندازه مي‌گيرد تا مشخص كند بيمار ورزش را درست انجام مي‌دهد يا خير. از سويي واحد بيوفيدبك دستگاه از دستورالعمل هدايت شده با صدا استفاده مي‌كند تا از طريق معمول گزارشي از قدرت عضلاني ارائه كند. هر جلسه روزانه حدود 10 دقيقه طول مي‌كشد و داده‌هاي هر جلسه ثبت مي‌شود.
پس از 2 هفته يا بيشتر، پزشك داده‌هاي ثبت‌شده را آناليز و دستگاه را براساس پيشرفت بيمار دوباره تنظيم مي‌كند و به اين ترتيب جلسه هاي درمان در منزل ادامه مي‌يابد. اكثر بيماران در چند هفته اول پيشرفت‌هايي را حس مي‌كنند و اغلب آنها بايد درمان موثر را در عرض 90 روز تجربه كنند.
اين سيستم از يك محرك الكتريكي با يك حسگر فشار تشكيل‌شده كه تشخيص مي‌دهد عضلات به‌درستي پاسخ مي‌دهند يا خير. اين دستگاه مي‌تواند با صداي فرد استفاده‌كننده هدايت شود و كل دوره پروسيجر نيز حدود 10 دقيقه به طول مي‌انجامد، بدون آنكه به ويزيت بيمار در كلينيك پزشك نياز باشد. تحريك عضلاني با InTone به آرامي و ملايمت صورت مي‌گيرد و بيوفيدبك چشمي دقيقا به بيمار مي‌گويد كه عضلات تا چه اندازه قوي هستند.
تاكنون دو روش درماني تحريك عضلاني و بيوفيدبك در كلينيك‌ پزشكان صورت مي‌گرفته كه بايد 2 تا 3 بار در هفته انجام مي‌شده، اما InTone تنها دستگاه در دسترسي است كه از هر دو روش درماني تحريك عضلاني و بيوفيدبك يكجا استفاده مي‌كند و خود بيمار هم مي‌تواند آن را به كار برد. در ساخت InTone از سيليكون‌هاي مجاز استفاده‌شده در پزشكي كه بدون لاتكس و فتالات است، استفاده شده تا به بيمار احساس راحتي بدهد. با طراحي منحصربه فردي كه اين دستگاه دارد به آرامي و نرمي درون فرد باد مي‌شود تا احساس راحتي به بيمار دست دهد و متناسب با اندازه وي شود. درحالي كه ديگر نيازي به پزشك براي اندازه‌كردن آن نيست. اين خصوصيت احساس آرامشي به بيمار مي‌دهد كه با وسايل مشابه ديگر امكان‌پذير نيست. هر جلسه درماني كه 10 دقيقه به طول مي‌انجامد، از 5 دقيقه تحريك عضلاني و 5 دقيقه گرفتن بيوفيدبك تشكيل شده است.


برچسب‌ها: بی اختیاری, ابزار جدید, اینتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


 محققان بيمارستان و مرکز تحقيقات کودکان «اس. تي. جود»، ساختار آنزيم کليدي‌ را در باکتري‌ها کشف کرده‌اند. اين کشف به ساخت نسل جديدي ‌از آنتي‌‌بيوتيک‌ها منتهي خواهد شد که در مقايسه با آنتي‌‌بيوتيک‌هاي قبلي ايمن‌ترند و در عين حال احتمال ايجاد مقاومت باکتريايي نسبت به آنها کمتر است. 
پس از گذشت بيش از 70 سال از آنکه اولين داروهاي گروه سولفوناميدها انقلابي در عرصه پزشکي ايجاد کردند و جان ميليون‌ها نفر را نجات دادند، محققان بيمارستان و مرکز تحقيقات کودکان «اس. تي. جود» مکانيسم مورد استفاده اين داروها را براي ازبين‌بردن باکتري‌ها در ابعاد اتمي بررسي کرده‌اند. اين مطالعات به ساخت نسل جديدي‌ از آنتي‌‌بيوتيک‌ها که احتمال ايجاد مقاومت باکتريايي نسبت به آنها کمتر است و در عين‌حال مصرف آنها با بروز عوارض کمتري همراه است، خواهد انجاميد. اين مطالعه بر آنزيم هدف سولفوناميدها، يعني دي‌هيدرو پتروئات‌سينتاز متمرکز است. بيشتر ميکروارگانيسم‌هاي مسبب بيماري براي ساخت مولکول فولات-که براي ساخت DNA و برخي از اسيدهاي آمينه ضروري است –به دي‌هيدرو پتروئات سينتاز نياز دارند. محققان روي آنزيم‌هاي مختلف به‌دست آمده از باکتري‌هاي گرم مثبت و گرم منفي مطالعه کردند و تکنيک‌هاي متنوعي را به‌کار بردند تا براي اولين بار به ساختارهاي واسطه‌اي آنزيم دي‌هيدرو پتروئات سينتاز طي واکنش شيميايي توليد فولات دست يابند. آنزيم‌هاي به‌دست آمده از باسيلوس آنتراسيس(گرم مثبت) و يرسينيا پستيس(گرم منفي) براي اين منظور به‌کار رفتند. محققان ابتدا از مدل‌هاي کامپيوتري براي پيش‌بيني فعاليت آنزيم استفاده کردند. سپس از تکنيکي با نام کريستالوگرافي اشعه ايکس براي اثبات صحت اين پيش‌بيني بهره گرفتند. اين ساختار در سطح مولکولي توضيح مي‌دهد که سولفوناميدها چگونه عمل مي‌کنند و مقاومت دارويي ناشي از موتاسيون‌ها چگونه به باکتري‌ها کمک مي‌کند تا بر آنتي‌‌بيوتيک‌ها غلبه کنند. اين يافته‌ها پيشرفت بزرگي در بيوشيمي ميکروبي و ساخت داروهاي ضدميکروبي ايجاد خواهد کرد.
به گزارش سپید،
سولفوناميدها در سال‌هاي 1930 ميلادي‌کشف شدند و در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفتند. البته اين گروه آنتي‌‌بيوتيک‌ها در زمره اولين قربانيان مقاومت آنتي‌‌بيوتيکي نيز بوده‌اند.
دکتر لي، سرپرست تحقيق معتقد است در زمان شروع اين مطالعه (8 سال قبل)، هدف از آن درک صحيح مکانيسم کاتاليتيک پروتئين دي‌هيدرو پتروئات سينتاز بوده است.


برچسب‌ها: آنتی بیوتیک, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه استانفورد اعلام کردند حسگر جديد و ارزاني را ابداع کرده‌اند که اين توانايي را دارد به سادگي به تشخيص بيماري‌‌ها از نواقص ايمني تهديدکننده زندگي گرفته تا يک سرماخوردگي ساده بپردازد. اين وسيله که يک حسگر يکپارچه ميکروفلوييدي با هدايت موج است، سلول‌ها را در مقادير کم‌خون و ديگر مايعات بدن دسته و شمارش مي‌کند. اين دستگاه به روش ساده‌اي انواع مختلف سلول‌هاي سفيد خون را اندازه‌ مي‌گيرد که جزء کليدي سيستم ايمني محسوب مي‌شوند. اين سنسور که به اندازه ناخن شست طراحي شده، مي‌تواند در کلينيک پزشکان، منزل بيماران و مکان‌هاي ديگر به‌راحتي مورد استفاده قرار گيرد. درواقع داشتن راهي ارزان براي شمارش سلول‌ها، کليد تشخيص و پايش سريع اختلالات ايمني، آلرژي‌ها، عفونت‌ها، AIDS، سرطان و ديگر اختلالات است. محقق اصلي اين طرح که خود يک متخصص اطفال است در اظهاراتي عنوان مي‌دارد که اين حسگر را بيشتر براي غربالگري نوزادان از نظر اختلالات کمبود ايمني ترکيبي شديد طراحي و ساخته است، زيرا اين حسگر قابليت تشخيص تعداد کم سلول‌هاي T را دارد که نشانه اصلي اين گروه از بيماري‌ها محسوب مي‌شود. با استفاده از اين حسگر مي‌توان در عرض 15 دقيقه به نتيجه دلخواه رسيد. اين حسگر قابليت پيگيري بيماران را به روش آسان فراهم مي‌کند که خود از مزاياي ديگر آن به حساب مي‌آيد. در اين دستگاه از يون پتاسيم استفاده شده که به عنوان waveguide عمل مي‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, حسگر, جالب, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


يک تيم بين‌المللي متشکل از محققان ژاپني، آلماني و آمريکايي موفق به ساخت يک ترانزيستور آلي قابل انعطاف و قابل استريليزه کردن شدند که مي‌تواند به پايش آسان‌تر بيماران کمک قابل‌توجهي کند. اين ترانزيستور جديد با 2 ولت الکتريسيته کار مي‌کند و مي‌تواند بدون آنکه صدمه ببيند تا 150 درجه حرارت را براي استريليزه کردن خود تحمل کند. نکته مهم در اين امر آن است که در اين ترانزيستور از يک فيلم بسيار نازک عايق استفاده شده که ضخامتي برابر 2 نانومتر دارد. به اين ترتيب مي‌تواند درجه حرارت بالا را تحمل کند، بدون آنکه خصوصيات الکتريکي آن مشکل پيدا کند. به گزارش سپید، اين وسيله جديد در بدن کاشته شده و مي‌تواند فرد را دائم مورد پايش قرار داده و اطلاعات بدن وي را جمع‌آوري کند. تکنولوژي به کار رفته در ساخت اين ترانزيستور مي‌تواند در ساخت ديگر وسايل قابل‌کاشت در بدن نيز مورد استفاده قرار گيرد تا به راحتي استريليزه شده و از سوي ديگر بتواند تومورها، التهاب و سرطان‌ها را کشف و تشخيص دهد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, ترانزيستور, جالب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


کمپاني Verinata Health در آمريکا اعلام کرد يک تست غيرتهاجمي پره‌ناتال را ابداع کرده که مي‌تواند با استفاده از پلاسماي مادر ناهنجاري‌هاي کروموزومي جنيني را در اوايل بارداري تعيين کند. اين تست از تعيين توالي DNA براي تشخيص تريزومي 21، تريزومي 18 و تريزومي 13 استفاده مي‌کند. براساس اعلاميه اين کمپاني، اين تست دقت بيشتري از تست‌هاي غربالگري سرم مادري دارد که اکنون در بالين رايج هستند. در حال حاضر مطالعه باليني اين تست به پايان رسيده و نتايج حاکي از دقت بالاي اين تست دارد. در مطالعات انجام شده نشان داده شد که اين تست در شايع‌ترين تريزومي‌ها اختصاصيتي برابر با صددرصد (بدون داشتن مثبت کاذب) دارد. به گزارش سپید، اين تست که پره‌ناتال Verifi نام دارد،‌يک انتخاب غيرتهاجمي براي مادراني است که به نظر مي‌رسد در معرض خطر به دنيا آوردن نوزاد مبتلا به ناهنجاري‌هاي کروموزومي آناپلونيدي قرار دارند . در حال حاضر پره‌ناتال Verifi با کمک متخصصان زنان و ژنتيک در حال گذراندن مطالعات بيشتر است.


برچسب‌ها: سندرم داون, تشخیص, تست جدید, وریفی, Verifi
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان اعلام کردند تزريق سلول‌هاي بنيادي که در کنار پيوند کليه انجام مي‌شود، مي‌توانند نياز به يک عمر گرفتن دارو را که براي مهار کردن سيستم ايمني تجويز مي‌شوند، حذف کند. آزمايش‌هاي اوليه که در اين زمينه در بيمارستان‌هاي آمريکا انجام شده، حاکي از موفقيت‌آميز بودن اين روش درماني است. در واقع به عقيده دانشمندان سلو‌ل‌هاي بنيادي مي‌توانند تاثير شگرفي بر علم پيوند بگذارند. در اين مطالعه 8 بيمار تحت بررسي قرار گرفتند که کليه پيوندي آنها از اهدا‌کننده زنده دريافت شده و همچنين تحت عمل دريافت سلول‌هاي بنيادي قرار گرفتند. بدن فرد گيرنده پيوند تحت راديوتراپي و کموتراپي براي مهار کردن سيستم ايمني‌شان قرار گرفت. سپس پيوند انجام شده و همزمان سلول‌هاي بنيادي نيز 2 روز بعد به بدنشان تزريق شد. به نظر مي‌رسد اين سلو‌ل‌ها بتوانند به توليد يک سيستم ايمني تعديل شده کمک کنند تا عليه عضو پيوند زده عمل نکند. به گزارش سپید، هرچند اين بيماران داروهاي ضد پيوند نيز استفاده کردند، هدف اصلي آن بود که بتوان به آهستگي آنها را در طول‌ زمان قطع کرد. 5 بيمار از 8 بيمار توانستند در عرض يک سال داروهاي خود را کاملا قطع کنند. به اين ترتيب همه بيماران از بهتر شدن کيفيت زندگي خود اظهار خوشحالي مي‌کردند. محققان اظهار مي‌دارند نتايج اوليه اين تحقيق بسيار جالب هستند و مي‌تواند تاثير عظيمي بر رشته پيوند اعضا در آينده داشته باشد.


برچسب‌ها: پیوند, پیوند کلیه, سلول‌هاي بنيادي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


اداره کل غذا و داروي آمريکا اعلام کرد يک سيليکون پرشده با ژل براي ايمپلنت پستان که به‌وسيله کمپاني Sientra ساخته شده و براي بزرگ‌کردن اندازه پستان در زنان با سن 22 سال و بالاتر و براي بازسازي بافت پستان است در هر سني اجازه مصرف دارد. البته اين شرکت موظف شده به‌طور طولاني‌مدت ايمني و کارايي آن، همچنين خطرهاي پيامدهاي نادر همراه با آن را مورد پايش خود قرار دهد. با اين تاييديه جديد FDA تاکنون 3 ايمپلنت سيليکوني پستان را مورد تاييد خود قرار داده است. به گزارش سپید، البته بايد توجه داشت که اين ايمپلنت‌ها وسايل مادام‌العمر نيستند و زنان بايد کاملا در مورد خطرات آن آگاه باشند، شرکت Sientra براي ارزيابي اين وسيله جديد، 1788 زن را وارد مطالعه کرده تا خطرات احتمالي و پيامدهاي نهايي کارگذاري آن را مشخص کند. آناليزهاي انجام گرفته مورد موافقت FDA قرار گرفته و ايمني و کارايي آن تاييد شد.


برچسب‌ها: ايمپلنت, ايمپلنت پستان, سیلیکون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ديسکاوري، يک شرکت بيوتکنولوژي متخصص در درمان‌هاي جديد فوريت‌هاي ريوي اعلام کرده سازمان غذا و داروي آمريکا سورفاکسين (Surfaxin) با نام ژنريک لوسيناکتانت (Lucinactant) را براي پيشگيري از سندرم ديسترس تنفسي در نوزادان نارس در معرض خطر اين بيماري مورد تاييد قرار داده است. سورفاکسين اولين سورفاکتانت حاوي پپتيد صناعي است که براي استفاده در نوزادان تاييديه دريافت کرده است. ديسکاوري پيش‌بيني کرده سورفاکسين در اواخر سال 2012 ميلادي ‌در بازار دارويي آمريکا موجود خواهد بود. تاييد سورفاکسين، پيشرفت دارويي مهمي براي کمک به نوزادان و والدين نارس است و آنها به زودي ‌آلترناتيو اثربخشي براي سورفاکتانت حيواني در پيشگيري از وخيم شدن سندرم زجر تنفسي خواهند داشت. اثربخشي و ايمني سورفاکسين در پيشگيري از سندرم زجر تنفسي در نوزادان نارس در يک مطالعه باليني فاز 3 با شرکت 1294 بيمار مورد بررسي قرار گرفت.


برچسب‌ها: سورفاکسين, لوسيناکتانت, نوزادان, سندرم ديسترس تنفسي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


برخي زنان که از قرص‌هاي حاوي استروژن به تنهايي در هورمون درماني جايگزين براي غلبه بر گرگرفتگي، تعريق شبانه و ساير علايم يائسگي استفاده مي‌کنند، ممکن است کمتر از ساير زنان در معرض خطر ابتلا به بدخيمي پستان باشند. تجويز هورمون درماني جايگزين، پس از يک مطالعه باليني وسيع که از سوي دولت انجام شد، در سال 2002 ميلادي ‌متوقف شد. از اين مطالعات چنين استنتاج شد که هورمون درماني جايگزين باعث افزايش خطر ابتلا به حملات مغزي و بدخيمي پستان و تخمدان مي‌شود. از سال 2002 ميلادي ‌تاکنون، ‌محققان به دلايل متعددي به جستجوي شواهد بيشتر در اين زمينه پرداخته‌اند. به عنوان مثال؛مصرف کوتاه مدت هورمون درماني جايگزين امروزه براي برخي زنان که از علايم شديد يائسگي رنج مي‌برند بي‌خطر شناخته شده است. به گزارش سپید، مطالعه اخير نشان داده درمان طولاني‌مدت با قرص‌هاي حاوي استروژن تنها ممکن است احتمال ابتلاي زنان به بدخيمي پستان را کاهش دهد. درمان با استروژن به تنهايي براي زناني که رحم آنها از بدنشان خارج شده است خطري ندارد. زنان با رحم سالم که از هورمون درماني جايگزين بهره مي‌برند، براي پيشگيري از بدخيمي رحم بايد هورمون استروژن را همراه پروژسترون مصرف کنند.


برچسب‌ها: هورمون درماني, یائسگی, استروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شرکت داروسازي ميلان Mylan Pharmaceuticals Inc قرص‌هاي 5، 10، 20 ميلي‌گرمي اس سيتالوپرام خود که اولين محصول اکي والانت با لکساپرو شرکت فورست Forest Laboratories Lexapro است را براي درمان حاد و نگهدارنده اختلال افسردگي اساسي و درمان حاد اختلال اضطرابي ژنراليزه توليد کرده است. مديرعامل داروسازي ميلان اظهار خوشحالي کرده است که محصول آنها اولين‌ ترکيب اکي والانت با لکساپرو خواهد بود که به بيماران اجازه مي‌دهد درمان خود را با کيفيت مطلوب و با پرداخت هزينه کمتري ادامه دهند. براساس آمار منتشر شده از سوي IMS، لکساپرو در آمريکا فروشي نزديک به 2/9بيليون دلار در 12 ماهه منتهي به 31دسامبر 2011 ميلادي‌ داشته است.


برچسب‌ها: افسردگی, لکساپرو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


به کلینیک خدا رفتم تا چکاپ همیشگی ام را انجام دهم، فهمیدم که بیمارم ... خدا فشار خونم را گرفت، معلوم شد که لطافتم پایین آمده. زمانی که دمای بدنم را سنجید، دماسنج 40 درجه اضطراب نشان داد. آزمایش ضربان قلب نشان داد که به چندین گذرگاه عشق نیاز دارم، تنهایی سرخرگهایم را مسدود کرده بود ... و آنها دیگر نمی توانستند به قلب خالی ام خون برسانند. 
به بخش ارتوپدی رفتم چون دیگر نمی توانستم با دوستانم باشم و آنها را در آغوش بگیرم. بر اثر حسادت زمین خورده بودم و چندین شکستگی پیدا کرده بودم ... فهمیدم که مشکل نزدیک بینی هم دارم، چون نمی توانستم دیدم را از اشتباهات اطرافیانم فراتر ببرم. زمانی که از مشکل شنوایی ام شکایت کردم معلوم شد که مدتی است که صدای خدا را آنگاه که در طول روز با من سخن می گوید نمی شنوم ...! 
خدای مهربان برای همه این مشکلات به من مشاوره رایگان داد و من به شکرانه اش تصمیم گرفتم از این پس تنها از داروهایی که در کلمات راستینش برایم تجویز کرده است استفاده کنم : 
هر روز صبح یک لیوان قدردانی بنوشم، قبل از رفتن به محل کار یک قاشق آرامش بخورم. هر ساعت یک کپسول صبر، یک فنجان برادری و یک لیوان فروتنی بنوشم. زمانی که به خانه برمیگردم به مقدار کافی عشق بنوشم، و زمانی که به بستر می روم دو عدد قرص وجدان آسوده مصرف کنم. 
امیدوارم خدا نعمتهایش را بر شما سرازیر کند: رنگین کمانی به ازای هر طوفان، لبخندی به ازای هر اشک، دوستی فداکار به ازای هر مشکل، نغمه ای شیرین به ازای هر آه، و اجابتی نزدیک برای هر دعا. 
جمله نهایی: عيب کار اينجاست که من '' آنچه هستم '' را با '' آنچه بايد باشم '' اشتباه مي کنم،    خيال ميکنم آنچه بايد باشم هستم، در حاليکه  آنچه  هستم نبايد باشم.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان سوئدي در حال آزمايش واكسني هستند كه با كاهش رسوب چربي در عروق خوني باعث پيشگيري از حملات قلبي مي‌شود. روش‌هاي درماني فعلي براي پيشگيري از حملات قلبي شامل داروهايي براي كاهش ميزان كلسترول و فشار خون افراد است، اما محققان دانشگاه «لوند» سوئد نخستين گروهي هستند كه در تحقيقات خود عامل زمينه‌اي بيماري قلبي را هدف قرار داده و با توليد اين واكسن به دستاورد بزرگي براي پيشگيري از حملات قلبي دست مي‌يابند. اين روش درماني شامل تحريك سيستم ايمني براي توليد آنتي بادي است و آزمايشات صورت گرفته بر روي موش‌ها نشان مي‌دهد، اين واكسن تا 70 درصد رسوب چربي در عروق خوني را كاهش مي‌دهد. رسوب چربي در عروق خوني باعث تنگ شدن سرخرگ‌ها و افزايش فشار در زمان پمپاژ خون مي‌شود.
پروفسور «پيتر وايسبرگ» مدير بنياد قلب انگليس نتايج دستاورد محققان سوئدي را بسيار اميدوار كننده عنوان مي‌كند. با اثربخش بودن نتايج تحقيقات اوليه، محققان در انتظار دريافت مجوز براي آغاز تحقيقات باليني هستند. واكسن دوم كه به شكل اسپري بيني توليد شده است، در حال طي كردن مراحل آزمايش بر روي 144 بيمار مبتلا به بيماريهاي قلبي در آمريكا و كاناداست. پروفسور «جان نيلسون» متخصص قلب و عروق دانشگاه «لوند» امكان دريافت مجوز اين دارو براي عرضه به صورت واكسن‌هاي موجود را بعيد عنوان مي‌كند. اين دارو احتمالا به دو صورت واكسن يا اسپري بيني تا پنج سال آينده به بازار عرضه خواهد شد.


برچسب‌ها: واکسن, حمله قلبی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


در يك مطالعه بين المللي معلوم شد زناني كه چاق‌تر و قدبلندتر هستند ممكن است بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باشند. اين يافته حاصل ارزيابي و بررسي 47 مطالعه انجام شده در 14 كشور مختلف است كه بيش از 25 هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان و 81 هزار زن سالم در آن حضور داشته‌اند. متخصصان در اين ارزيابي‌ها متوجه شدند در ازاي هر دو اينچ افزايش قد در زنان احتمال ابتلا به اين سرطان به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا مي‌كند.
درعين حال افزايش شاخص توده بدني (IBM) كه مقياسي بر اساس وزن و قد است با افزايش خطر بروز سرطان تخمدان رابطه مستقيم دارد اما اين مورد تنها در زناني ديده مي‌شود كه هرگز تحت هورمون درماني دوران يائسگي قرار نگرفته‌اند. اين متخصصان هم چنين دريافتند كه ارتباط بين قد، وزن و سرطان تخمدان حتي پس از در نظر گرفتن ساير فاكتورهاي تاثيرگذار در بروز اين سرطان، مثل سن، وراثت، مصرف الكل و سيگار و داروهاي ضد بارداري و يا سن آغاز عادت ماهانه باز هم باقي مي‌ماند. نتايج اين مطالعه بزرگ مشاهداتي است كه از سوي گروه همكاري مطالعات همه‌گيرشناسي سرطان تخمدان در دانشگاه آكسفورد انگليس انجام گرفته در مجله پزشكي plos ارائه شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, زنان, چاقی, قد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


كنترل زاد و ولد از طريق مردان، از زمان ابداع كاندوم و وازكتومي كه بيش از 100 سال پيش توصيه شده، پيشرفت چنداني نداشته است. در حالي كه ايده استفاده از اولتراسوند درماني براي تاباندن ليزر به اسپرم و کم کردن تعداد آنها، دهه‌هاست موردتوجه قرار گرفته، هرگز به اندازه كافي براي جلوگيري از بارداري قابل‌اعتماد نبوده است، اما در حال حاضر، پژوهشگران دريافته‌اند يك ژنراتور و مبدل اولتراسوند درماني كه به صورت تجاري در دسترس قرار دارد، مي‌تواند به‌طور معني‌داري تعداد اسپرم‌هاي موش را كم كند و به صفر برساند. اين تحقيق در دانشگاه كاروليناي شمالي و با حمايت‌هاي موسسه بيل و مليندا گيتس انجام شده است. نتايج به دست آمده قابل‌توجه هستند، زيرا آنها براي نخستين‌بار توانسته‌اند نتايج دانشگاه ميسوري را كه در دهه 1970 به دست آمده بود، ارتقا دهند، در حالي كه دانشمندان ديگر قادر به تكرار دوباره نتايج قبلي نبوده‌اند.
محققان اين مطالعه دريافتند يك ترفند كوچك در مطالعه اوليه آنها را به طور موثري به سوي تاباندن ليزر به درصد زيادي از اسپرم‌هاي موش راهبري مي‌كند. آنها از اين وسيله در يك دماي بسيار خاص (6/98 درجه فارنهايت يا حدود يك درجه كمتر از دماي ايده‌‌آل بدن موش) در دوره بسيار خاص يا 15 دقيقه براي دو روز پياپي استفاده كردند. اولتراسوند درماني از نوع تشخيصي آن بسيار متفاوت است و براي گرم‌كردن به منظور افزايش جريان خون در منطقه آسيب‌ديده بدن استفاده مي‌شود، بنابراين محققان نيز از اين خاصيت براي از بين بردن اسپرم‌ها به روشي غيرتهاجمي و آماده و در دسترس بهره‌برداري كرده‌اند. آنها از روش فوق‌ به عنوان «كانديد اميدواركننده براي عقيم‌سازي مردان» نام برده و اضافه مي‌كنند كه نه تنها كارايي اين روش بايد در انسان موردتاييد قرار گيرد، بلكه مشخص شود اين درمان قابل‌برگشت است و در صورت لزوم براي مدت طولاني عمل مي‌كند.
به گزارش سپید، لازم به ذكر است از ديرباز اين مساله مورد توجه قرار گرفته بود كه گرم نگه‌داشتن اسپرم‌ها به‌وسيله وسايلي همچون لپ‌تاپ، لوله‌هاي گرم و موارد مشابه مي‌توانند آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به اسپرم‌ها وارد كنند و هميشه اين توصيه‌هاي بهداشتي مطرح بوده كه آقايان از اين وسايل روي پاهاي خود استفاده نكنند، بنابراين اين ايده مي‌تواند گزينه مناسبي براي عقيم‌سازي مردان باشد. بنابراين تاباندن ليزر از طريق دستگاه اولتراسوند درماني كه خود به مناطق بدن گرما مي‌دهد، مي‌تواند در ارتقاي يكي از روش‌هاي كنترل زاد و ولد از طريق مردان موثر عمل كند. لازم به ذکر است در طول زمان محققان زيادي در اين زمينه تحقيق كرده و به نتايجي نيز دست يافته‌اند و توانسته‌اند از تعداد اسپرم‌ها بكاهند، اما هيچ‌گاه اميد كاملي به دست نيامده و هنوز مسير زيادي در اين راه باقي مانده است.


برچسب‌ها: اولتراسوند, عقیم سازی, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


به تازگي دانشمندان ايرلندي واكسن جديدي را براي درمان سرطان در سطح پيش باليني معرفي‌كردند. درواقع اين تيم تحقيقاتي رويكرد جديدي را براي درمان بيماري سرطان براساس دستكاري پاسخ ايمني به تومورهاي بدخيم كشف‌كرده‌اند. آنها تصميم‌دارند اين واكسن را براي استفاده باليني در بيماران سرطاني مورد آزمايش قراردهند. اولين واكسن ضدسرطان با نام Provenge سال گذشته در بيماران مبتلا به سرطان پروستات مورد بررسي قرار گرفته كه به درمان هورموني پاسخ نمي‌دادند. متاسفانه اين واكسن مبتني بر سلول تنها بقاي بيماران را حدود 1/4 ماه افزايش مي‌دهد. به گزارش سپید، درمان جديد بر مبناي تركيب مولكول‌هايي است كه پاسخ ايمني را تحريك و سلول T كشنده را براي حذف تومورها بسيج مي‌كند. واكسن جديد در مراحل پيش باليني بسيار موثر عمل كرده و طيفي از سرطان‌ها را در مدل‌هاي موشي درمان كرده است.


برچسب‌ها: واکسن, سرطان, پروونژ, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


امروزه تعداد زيادي وسايل وجود دارد كه به بيماران آلزايمري كمك مي‌كند تا هميشه رديابي شوند و در دسترس باشند. البته بسياري از اين وسايل بايد پوشيده شوند تا كاركرد خود را نشان دهند. در حال حاضر كفش‌هاي مجهز به GPS يكي از پرفروش‌ترين اين وسايل شده، زيرا كفش موردي است كه همه آن را مي‌پوشند و براي رديابي افرادي كه تمايل به گم‌شدن دارند، بسيار مناسب است. اين نوع كفش‌ها كه ساخت شركت Aetrex است، تاييديه FCC را نيز در سپتامبر 2011 دريافت كرده است. اين كفش‌ها در هر دو مدل زنانه و مردانه وجود دارد و هر جفت آن حدود 300 دلار به فروش مي‌رسد، در حالي كه هزينه شارژ ماهانه آن نيز 30 تا 40 دلار خواهد بود. فرستنده در قاعده پاشنه راست كفش جاسازي شده است و محل كاربر را در زمان درست شناسايي مي‌كند و اطلاعات را در فواصل مشخص به ايستگاه نظارت مركزي مي‌فرستد. به اين ترتيب افرادي كه از اين كفش‌ها استفاده مي‌كنند، مي‌توانند به راحتي رديابي و محل آنها شناسايي شود.


برچسب‌ها: آلزایمر, کفش, GPS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


يك مطالعه 2 ساله با بررسي نزديك به 190 هزار دختر و زن، دريافت «گاردازيل» (واكسن پاپيلوما ويروس انساني) بروز اختلال‌هاي اتوايميون را مانند لوپوس، آرتريت روماتوييد، ‌ديابت نوع يك و مالتيپل اسكلروزيس بيشتر نمي‌کند و از اين نظر كاملا ايمن است. محققان اين مطالعه اذعان مي‌كنند اين نوع اطلاعات مي‌تواند به بيماران كمك كند بهتر در مورد واكسيناسيون تصميم‌گيري كنند و به آنها اين اطمينان را مي‌دهد كه هيچ‌گونه عارضه اتوايميوني آنها را تهديد نمي‌كند. به گزارش سپید، گاردازيل يك واكسن 4 بنياني است كه در طول 6 ماه، 3 بار تزريق مي‌شود و در سال 2006 به‌وسيله اداره كل غذا و داروي آمريكا مورد تاييد قرار گرفت. البته يك نگراني ديرينه درباره ارتباط اختلال‌هاي اتوايميون در اطراف اين واكسن دور مي‌زند و بسياري از والدين اجازه نمي‌دهند فرزندانشان با آن واكسينه شوند. در هر صورت اين اختلال‌هاي مشاهده شده در حد معرفي مورد بوده و در مطالعه‌هاي بزرگ اپيدميولوژيك تاييد نشده‌اند.


برچسب‌ها: واکسن, گاردازیل, پاپیلوما, HPV
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي منتشر شده نشان مي‌دهد، روشي كه در آن از پرتوهاي بسيار متمركز اشعه استفاده شده و به عنوان «سايبرنايف» (Cyberkinfe) شناخته مي‌‌شوند، مي‌توانند در تسكين درد نورالژي تري‌ژمينال موفق عمل كنند. هر چند اين نوع درد براي مدت كوتاهي طول مي‌كشد، اپيزودهاي آن تكرار مي‌شوند و درمان دارويي نيز اغلب در آن با شكست مواجه مي‌شود و با طيفي از عوارض جانبي نيز همراه است. چاره ديگر كار، جراحي است. در اين مطالعه محققان 17 بيمار مبتلا را با راديوسرجري سايبرنايف تحت‌ معالجه قرار دادند. درمان شامل حداكثر دوز تابش (06/73 گرمي)، براي طول معادل 6 ميلي‌متر از عصب تري‌ژمينال، فقط 2 تا 3 ميلي‌متر از ريشه بود. در نهايت 14 بيمار بهبود نسبي يا كامل علايم را گزارش كردند. متوسط زمان قبل از آنكه علايم برطرف شود، كمتر از 2 ماه بود. 4 بيمار نيز عود علايم را پس از جراحي تجربه كردند. هيچ يك عارضه عمده‌اي پيدا نكرد و به اين ترتيب محققان اميدوارند راهي قابل‌اعتماد براي درمان اين مشكل يافته باشند.


برچسب‌ها: سایبرناف, نورالژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


استفاده از مواد حاجب يددار در تصويربرداري‌هاي مختلف با تخريب عملكرد تيروييد مرتبط است كه خود خطر پيشرفت هيپرتيروييدي را بالا مي‌برد. اين مواد حاجب در سي‌تي‌اسكن و كاتتريزاسيون قلبي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين نوع مواد، شايع‌ترين مواد مورداستفاده در تصويربرداري هستند و بعضي عوارض جانبي آنها مانند نفروپاتي ايجاد شده در اثر مواد حاجب به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته، اما ديگر عوارض مانند اختلال در كاركرد تيروييد كمتر مورد توجه قرار گرفته است. به گزارش سپید، در اين مطالعه اطلاعات بيماران در فاصله سال‌هاي 1990 تا 2010 مورد بررسي قرار گرفته و با افراد گروه شاهد كه عملكرد طبيعي تيروييد داشتند، مورد مقايسه قرار گرفت. در نهايت مشخص شد مواجهه با مواد حاجب يددار خطر هيپرتيروييدي تصادفي بعدي را بالا مي‌برد، در حالي كه روي هيپوتيروييدي تاثير خاصي ندارد.


برچسب‌ها: تیروئید, هیپرتیروئیدی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


اگر آنگونه که با تلفن همراهتان برخورد می‌کنید با همسرتان بر خورد می کردید اکنون خوشبخترین فردِ دنیا بودید، اگر هر روز شارژش می کردید، باهاش در روز از همه بیشتر صحبت می کردید، پایِ صحبت‌هایش می نشستید، پیغام‌هایش را دریافت می کردید، پول خرجش می کردید، براش زیور آلاتِ تزئینی می خریدید، دورش یک محافظ محکم می کشیدید، در نبودش احساسِ کمبود می کردید، حاضر نبودید کسی‌ نزدیکش شود، حتی مطالبِ خصوصیتان را به حافظه اش می سپردید، همیشه و همه‌جا همراهتان بود حتی در اوج تنهایی ‌و اگر همیشه... همراهِ اولتان بود، با داشتن یک همسر خوب و مهربان هیچکس تنها نیست، الان هم که گوشی ها تاچی شده، اگر همونقدر که گوشی رو تاچ می کنید همسرتون رو نوازش بکنید کلی خوشبخت می شوید!
جوابیه: بسیار زیبا بود ولی یادآوری می کنیم که گوشی سر خود حرف نمیزنه، گوشی با یک دکمه خفه میشه، گوشی نمیگه چی بخر چی نخر، گوشی نمیگه چرا دیر اومدی، گوشی میتونه روی سایلنت باشه، اصلا گوشی میتونه خاموش باشه، گوشی نمیگه شب زود بیا بریم خونه مامانم، گوشیو اگه جا بزاری نمیگه چرا منو نبردی، گوشی نمیگه بچه میخوام، گوشی با دوستاش بیرون نمیره، گوشی حداقل شبا زنگ نمی خوره، راستی از همه اینا مهمتر بیشتر مردم سالی یه بار گوشی عوض می کنن!!

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان استراليايي با آغاز آزمايشات بر روي پيش‌ ساخت‌هاي ريزتراشه‌ براي نيرورساني به چشم مصنوعي، پژوهش‌ها براي بازيابي بينايي با چشم مصنوعي را وارد مرحله جديدي كرده‌اند. با مثبت بودن آزمايشات در مراحل اوليه آزمايشگاهي و نزديك شدن به مرحله ارزيابي پيش باليني، مهندسان برق گروه بينايي موناش (MVG) مراحل آزمايشات باليني ريزتراشه‌ها را آغاز كرده‌اند. به گفته محققان، مثبت بودن نتايج نشان‌ داده كه پروژه عرضه كاشت چشم مصنوعي مستقيم در مغز تا سال 2014 براي آزمايش بر روي بيماران قابل اجرا خواهد بود.
دستگاه چشم مصنوعي شامل بخشهايي مانند يك دوربين كوچك بر روي يك عينك كه مانند شبكيه عمل كرده، يك پردازشگر جيبي كه اطلاعات الكترونيكي را از دوربين دريافت و به علائمي تبدل كرده كه مغز را قادر به ساخت يك ساختار بصري مي‌كند و كاشتهاي قشري چند بخشي در مغز بوده، مانند پورتال براي تحريكهاي قشر بصري عمل خواهد كرد. هدف از ساخت اين پروتز بينايي به گفته محققان، ارائه حداقل يك جايگزين براي حيوانات همراه يا عصاي سفيد است. اگرچه اين دستگاه در حالت كنوني مانند يك مكمل در كنار اين كمكها عمل كرده اما دانشمندان بر اين باورند كه در آينده و با پيشرفت فناوري مي‌توان از آن به عنوان يك جايگزين كامل استفاده كرد.
به گزارش ایسنا، اين ريزتراشه‌ها مستقيما بر روي سطح قشر بينايي فرد در بخش تحتاني مغز نصب مي‌شود. طبق برآوردها، هر بيمار از يك شبكه تا 14 كاشي هشت در هشت ميليمتر برخوردار خواهد شد. هر يك از اين كاشي‌ها شامل يك ريزتراشه چهار در چهار ميليمتري با 500 هزار ترانزيستور و 45 الكترود مويي خواهند بود. اين كاشي‌ها در زمان عملياتي، تصاوير سياه‌ و سفيد با وضوح پايين را از يك واحد پردازشگر ديجيتال خارجي متصل به دوربين دريافت خواهند كرد.


برچسب‌ها: چشم مصنوعی, بینایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


دانشمندان ادعا می كنند یك گام به تولید واكسن آلزایمر نزدیك شده اند. این ادعا پس از آن اظهار شد كه دانشمندان شیوه ای را برای شناسایی پروتئینی در مغز یافته اند كه با جهش خود ، موجب زوال حافظه می شود. گروهی از دانشمندان در بوستون مدعی شده اند این واكسن می تواند برای درمان بیماری آلزایمر و حتی پیشگیری از رایج ترین شكل زوال عقل استفاده شود. در حقیقت دانشمندان ادعا می كنند آنتی بادی های جدیدی را برای تشخیص و درمان آلزایمر ساخته اند.
پروتئین های عامل آلزایمر از نوعی موسوم به 'تائو' هستند و با توجه به نوع این پروتئین احتمال ارایه واكسن برای مراحل اولیه بیماری افزایش می یابد. معمولا پروتئین تائو یكی از عوامل سخت كوش در حافظه و عملكرد مغز است.اما در بیماری آلزایمر و دیگر بیماریهای مغز و اعصاب ، این پروتئین نه تنها نقش سازنده خود را در سلامت مغز از دست می دهد بلكه به یك مهاجم تبدیل می شود كه سلول های مغزی را نابود می كند. به گفته این دانشمندان از آنجایی كه شكل گیری بیماری آلزایمر یك دهه طول می كشد، چالش اصلی برای متوقف كردن زوال حافظه ، شناسایی دوره اولیه ای این بیماری است كه پروتئین تائو از یك عامل سازنده به یك عامل مخرب تبدیل می شود.
به گزارش ایرنا، دانشمندان با ساخت آنتی بادی های لازم ، به راهكار جدیدی برای حذف تخصصی تائوهای بیماری زا دست یافته اند . در این شیوه تائوهای سالم هیچ آسیبی نمی بینند و ازاین رو می توانند مسئولیت های مهم خود را انجام دهد. دانشمندان اكنون این احتمال را مطرح كرده اند كه آنتی بادی ها و واكسن هایی می توان ساخت كه فقط تائوهای بیماری زا را از بین ببرند. نتایج این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, واکسن, تائو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links